WiJNHANDELJ.A. SCKOÏÏRMAN&Zn, Gewas 1924 St. Emilion f 1.40 f 56- REGENKLEEDI N G "L'HIRONDELLE" H\ K, van Rossum uTR.STRAAT 17 - Gevestigd 1878 - TELEFOON 145 'n Juweel voor Uw keuken I DE EKKEHARD-SPELEN RADIOPROGRAMMA Humorhoekie 16/18 L 4KGEST RAAT BIJZONDER AAA13EVDLEN per flesch per anker Een verrassende aanbieding 1 't „ERA" Klok-pakket! Iedere kocpcr van dit „Klok-pakkct" ontvangt tegen betaling van slechts ƒ1.75 een prachtige steencn Keukenklok in blauw Delftsche kleur - een klok, waarvan de winkelprijs minstens f 3.50 bedraagt. De klok Is buitengewoon mooi, van een royaal formaat (22 cM. diameter) en Is een mooie aanwinst voor Uw keuken. Het „ERA" Klok-pakket.bevat 4 van onze bekende artikelen, te weten» 1 greote doos No. 2 ..ERA" schoencréme, ft 20 cent. 1 busje No. 0 ..ERA" vloeibaar poctscxtract a 13 cent. 1 groote bus No. 1 ..ERA" Llnoleumwas 42 cent, 1 strooibus No. 1 „KEK", het nieuwe wonderlijke reinigingsmiddel 20 cent. Totaal 95 cent. Alle 4 artikelen in keurige doos verpakt met 5 ERA-bons, recht gevende op de bekende mooie ca degelijke cadeaux voor slechts 95 cent. De aanbieding geldt slechts korten tijd. Vraagt dus Uwen winkelier omgaand om nadere inllcht-ngcn I 4 DE GEMEENTEBEGROOTING. Be aldeelingsverslage». IV Ten aanzien van het werkplan vraagt een ander lid der 2de afdccling of de onder 1930 genoemde bedragen inderdaad in de ont- werp-begrooting zijn verwerkt. Spr. meent in het gclicele werkplan een riskante op stelling er begrooting te moeten zien, zeer bepaald voor volgende jaren, want eigen lijk komt rnen er dan niet. Het is niet mogelijk, zeggen B. en W. hierop, de bedragen onder 1930 genoemd, in de ontwcrp-bcgrooting precies aan te wijzen, omdat het hier zeer globaal gegeven cijfers betreft, die ten doel hebben een al gemeen inzicht in de toekomstige finan- cieele lasten te geven. Zoo zijn de geraamde bedragen voor' krotopruiming en woning bouw voor minder draagkrachtigen niet uit de bcgrooting te zien, aangezien deze kos ten verscholen zijn. Wel is aan to wijzen, dat het geraamde verlies op krotwoningen .voor 1930 2680.16 hooger is gesteld dan voor 1929, terwijl bovendien personeel in verband met de krotopruiming werkzaam is. Voor verlies op de exploitatie van wo ningen voor minder draagkrachtigen is slechts aan te wijzen een bedrag van 4519.51. Daarentegen is voor de rente van het rioleeringsplan voor zoover dit in 1930 zal worden uitgevoerd, gerekend bij volg nummer 575 der begrooting, terwijl de ren te en aflossing voor de rioleering Utr. weg .van Westerstraat tot de beek en voor de rioleering Berken weg in do betrokken pos ten der begrooting 1930 zijn opgenomen. Met de rente voor den bouw van het Gymnasium is eveneens rekening gehou den, terwijl voor de begraafplaats reeds is opge.'omcn 2500 als bijdrage van den ge wonc-n dienst in 4/4 pCt. vsn t 97500 is 4387.50 als rente van tijdelijk kasgeld. Voor schoolbouw is opgenomen resp. 7217.25 als bijdrage van den gewonen dienst en 6925.50 nis rente van tijdelijk kasgeld. Do posten voor ..diverse werk zaamheden" en voor Eemverbclcring zijn nog niet verwerkt Voor deze laatste wordt in verband met het besluit van 1 Oct. '29, een wijziging van het ontwerp der begroo ting 1930 aangeboden, teneinde de than4- te berekenen kosten op te nemen. Alles te za- men genomen zal de berekende rente- en aflossingslast over de genoemde werken voor, 1930 het bedrag van 68.150 zeer nabij komen. Tegenover de meening dat het geheele werkplan een riskante opstelling der be grooting zou zijn, zeer bepaald voor volgen de jaren, want eigenlijk komt rnen er niet, wordt opgemerkt, dat het werkplan is ge maakt om een overzicht te hebben van hetgeen in de eerstvolgende jaren op dit gebied noodzakelijk moet worden geacht. Hierdoor wordt voorkomen, dat op par- tieele wijze telkens moet worden overwogen of een naar voren geschoven werk financi eel mogelijk zal zijn, waarbij dan het ge vaar ontstaat, dat het geheel der financiën uit het oog wordt verloren. Voor niet op het werkplan voorkomende werken, waarvoor de uitvoering tusschcntijds wordt gevraagd, zal tqlkcns moeten worden aangewezen welke nieuwe middelen daarvoor beschik baar zijn. Hetzelfde lid wijst o.a. op de opgenomen winst van 55.000.— uit de gasfabriek. Voor 1930 is die raming wel juist, omdat beschikt wordt over de winst, die in 1928 is gemaakt, maar spreker betwijfelt of we er op mogen rekenen, dat in volgende jaren een derge lijk bedrag kan worden opgenomen. Hoe daarin te voorzien, daar wordt niet over ge sproken. (Ook een ander lid wijst er op, dat omtrent dit punt geen toelichting wordt ge geven, terwijl er voor 1930 toch slechts op een winst van 14350.wordt gerekend). Voorts zit spreker in den aanbiedingsbrief staan, dat het niet zeken is, dat ook in vol gende jaren, evenals thans in het aange boden ontwerp, een batig slot van 85.000 uit vorige dienst kan worden opgenomen. In de opstelling is echter gedaan, alsof die batige sloten gelijk blijven. Natuurlijk, zeggen B. en W. is het ons niet mogelijk met nauwkeurigheid aan te geven of de thans bestaande middelen ook op den duur blijvend zullen zijn. Zoo is het niet zeker, dat in 1931 weder over een winst van 55.000 uit de gasfabriek kan worden beschikt; alvorens we dit kunnen weten moet het exploitatiejaar 1929 volbracht zijn. Wel is het ramingscijfer der winst over dat jaar gesteld op 25.000 en laat het zich aanzien, dat dit winstcijfer zal worden over schreden, doch de mate van die overschrij ding is niet te benaderen. Ten opzichte van de winst 1930, waarover ten bate van 1932 zal moeten wórden geschikt, is nog geen andere raming te maken dan in het begroo- tingsonlwerp is voorgelegd. Daarvoor zijn de hiervoor van belang zijnde posten te twijfelachtig. Over hel in 1930 op te nemen batig slot van 85.000 uit vorige dienstjaren is uit drukkelijk meegedeeld, dat de mogelijkheid van een dergelijk slot nog blijft bestaan voor de begrootingen 1931 en 1932, doch aan ernsligen twijfel onderhevig is voor volgen de jaren. Sprekende over liet accres der belastingen ziet spreker wel een stijgende opbrengst in totaal, maar z.i. gaat het er om, of er ook stijging per ingezetene plaats heeft. Hij vraagt aan te toonen of or in dat opzicht accrès bestaat. Overigens zegt deze spreker niet: „U moet bezuinigen" maar wel: „de zaken kloppen niet, wat betreft de na 1930 komende jaren". Wat het accrès der belastingen aangaat, merken B. en W. op, dat wel degelijk niet alleen een stijgende opbrengst in totaal is aan te wijzen, doch dat uit een overzicht van de Inkomstenbelasting blijkt, dat het belastbaar inkomen per ingezetene over 1922-*23 heeft bedragen 422, over 1923-'24 3999. over 1924-25 367, over 1925-'26 365 over 1926 -27 367, over 1927- 23 382 en over 1928-'29 391. Dp daling, ingetreden na de jaren van hoogconjunctuur is dus vanaf 1926-'27 we der overgegaan in een regelmatige stijging. Door enkele leden is oen vergelijking ge maakt tusschcn het thans aangeboden werkplan en dat van twee jaren geleden Verschillende bedragen zijn thans hooger uitgetrokken en zeer belangrijke bedragen zijn er bijgekomen. liet staat wel vast dat er nog meer bijkomen zal. De post „uit te voeren werken" neemt dus regelmatig toe, doch tot dekking daarvan is voor de ko mende jaren niets opgenomen. Dit zijn alle maal aanduidingen, dat B. en W. veel te optimistisch aan het ramen zijn en we dus begrootingen krijgen, die niet kloppen. Op gemerkt wordt nog, dat de methode, om de toekomstig uit te voeren werken te bereke nen wel een aardig idee is, maar praktisch geen enkel houvast geeft. Hierop antwoorden B. en W. dat elk werkplan, dat met tusschcnpoozen van en kele jaren moet worden samengesteld, on derlinge verschillen zal aangeven, wijl en kele werken zijn voltooid cn andere naar voren worden geschoven. De post „uit te voeren werken" zal zeker regelmatig aan gevuld moeten worden, doch do beschikbare middelen zullen daarvoor het tempo moe ten aangeven. Telken jare zal opnieuw de begrooting moeten worden aangeboden en daarbij de verdere uitvoering worden over wogen. De beteekenis van het aangeboden werkplan moge dan al niet zijn, dat het een „houvast" geeft, maar ze zal dan toch wor den bepaald door zijn kracht als leiddraad bij tc nemen beslissingen. Door verschillende leden wordt voldoe ning uitgesproken over het feit, dat B. cn W. een voorstel tot verlaging van het schoolgeld hebben aangeboden. Reeds toen door verlaging der Inkomstenbelasting tot lastenvermindering werd overgegaan, stond bij verschillende leden direct vast, dat schoolgeldverlaging zoo spoedig mogelijk moest volgen. Dit is een vrucht, die met graagte wordt geplukt, niet alleen omdat de te hooge schoolgeldregeling de vestiging in Amersfoort tegenhoudt, maar ook omdat ze van de tegenwoordige bewoners te groo te offers vraagt. Door een lid der 2o afdecling wordt ver klaard, dat hij is een voorstander van goed koop en goed onderwijs, doch om nu bij de schoolgeldregcling nog lager te gaan dan het wettelijk minimum vindt hij overdre ven. Dit geschiedt toch door den aftrek voor meer kinderen in de laagste klasse cn lijkt spreker trouwens in strijd te zijn met de wet. Een ander lid dier afdeéling verklaart, dat het heel goed is gezien, dat bij de vast stelling van den factor de Inkomstcnbclas ting niet met een half puntje is verlaagd, want daardoor is het nu mogelijk het schoolgeld aanmerkelijk te verlagen. Volgens art. 5 eerste lid der ontwerp verordening, zeggen B. en W. wordt; wat het lager onderwijs betreft, in geen geval minder geheven dan het in artikel 64 der Lager Onderwijswet 1920 voorgeschreven minimum van 5 cents per leerling cn per week. (Wordt vervolgd.) Een en ander over het ontstaan en de ontwikkeling van de Ekkehard spiele", die men a.s. Vrij: dag in Amicitia zal kunnen aan: schouwen Zooals wij ecnige dagen geleden reeds vermeldden, zal onder de auspiciën van de Internationale concert directie Ernst Krauss op Vrijdag, 25 October a.s. in Amicitia een opvoering worden gegeven van de „Ekke hard Spiele". Ter introductie van deze spelen kunnen wij het volgende mededeelen over het ont staan van deze Duitsche Volkskunst. In 't voorjaar van 1926 kwamen 11 Duit sche jongens, onder leiding van Gerhard Rossbach, op een buitenplaats in Noord- Duilschland samen en slichtten de speel- groep Ekkehard. Na zes weken van moeizame arbeid wa ren een paar liederen, dansen en tooneel- spelen ingestudeerd. De eerste uitvoering vond plaats in een kleine dorpsherberg. Het zaaltje was opge propt vol en ondanks de meest primitieve toonceltoestanden. oogstte men een harte lijke, bemoedigende bijval. Tusschen deze avond en de tegenwoordige vorm van de Ekkehard-spelen, was een lange, zware aan ervaringen rijke leertijd door te maken. De poging om de spelers voortdurend bij particulieren onder dak te brengen, gelukte, en zoo kregen de gastheeren een direkte in druk van de speelgroep cn oefenden van bun kant een goede, opvoedende invloed op de leden uit. Zoo werd deze weg tot een middel tot op voeding cn ervaring voor do jonge spelers, voor de gastheeren tevens tot een bewijs dat on een voorbeeld hoe aan Duitsch wezen eu Duitsche opbouw wordt gewerkt. Reeds na 7 maanden speelde de troep in Berlijn, in de Blüthnerzaal (thans de Bacli- zaal) cn oogstte stormachtige bijval. Succes en tegenslag wisselden elkaar af, zooals dat hoort in een goede leertijd. In het Festspielhaus in Salzburg (Oosten rijk) werd do 300o uitvoering gegeven en werd voor 't eerst gespeeld voor een groote buitcnlandscho toehoorderssphaar. De 800e avond werd gegeven in Groningen Sinds 't voorjaar van 1927 werken ook een paar meisjes mee, hetgeen een even groote invloed ten goede heeft op de artistieke prestaties, als op de innerlijke opvoeding van het gezelschap. Bij de Ekkehard spelen, hoort men in koor een psalm zeggen; er worden oude kerkmelodieèn gezongen, terwijl kerkmu ziek van oude meesters gespeeld worden in een eigenaardige bezetting van fluiten, violen en luiten. De Ekkehard-spelen brengen Duitsche volkskunst, die in de maalstroom van deze razende tijd, ook in Duitschland, werd ver geten. De spelen worden gegeven door een troep Duitsche dilletantcn, die tot stand kwam op de wijze, zooals wij die hierboven reeds schetsten. De jongens cn meisjes ge ven voor dit werk één jaar. Dan gaan ze terug naar hun beroep of hun studie. Uit de baten, die de opvoeringen opbrengen, wordt een school onderhouden, die door lichamelijke en geestelijke opvoeding de bloem der jonge lieden voor hun later leven voorbereidt. Het doel en de leuze van de Ekkehard-groep is, dat de jongemenschen lichamelijk en geestelijk de kracht krijgen om zich terecht, te vinden ia den tijd waar in ze leven. Vrijdag komen de Ekkehard-spelen in Amersfoort. Het lijdt geen twijfél of vele stadgenooten zullen gaarne willen kennis maken met deze typische Duitsche Volks kunst, die in wezen zeer veel gelijken op de bekende Bayreuther en andere „Festspiele" door de Rijschool; In 1927/1928 door het 21e R.I. en in 1928/1929 door de Luchtvaart af deeling;; hij is dus nu in het bezit van de Luchtvaartafdeeling te Soesterberg. PERSONALIA. Bij Kon. besluit van 19 October is aan onze stadgenoote, mevr. de wed. J. J. G. M. Jorissen-do Wit, op haar verzoek, eervol ontslag verleend uit haar functie als lid van den Voogdijraad te Utrecht, onder dankzegging voor de als zoodanig bewe zen diensten. DE ROTTERDAMSCHE KINDERMOORD. Te dezer stede bescheiden in beslag genomen. In verband met den moord te Rotterdam op het 10-jarig meisje v. O. werden door de politie bij een logementhouder alhier in beslag genomen eenige schriftelijke be scheiden, die dror den te Heerlen aange houden W. Visser eenigen tijd geleden al hier waren achtergelaten. SCHERMWEDSTRIJDEN KONINKLIJKE OFFICIERS-SCHERMBOND. Door de afdeeling Amersfoort van den Koninklijken Officiers-Scherrabond zal, evenals vorige jaren, in het wintertijdperk 1929/1930 een competitie-wedstrijd op Sabel worden uitgeschreven. Alle korpsen alhier in garnizoen, Infanterie, Cavallerie en Ar tillerie. de Luchtvaartafdeeling te Soester berg zijn tot deelneming uitgenoodigd. Bij ieder treffen komt elk deelnemend korps uit met 4 deelnemers (officieren en (of) on der officieren). Aangezien op één middag 2 korpsen tegen elkaar zullen trekken, zal elk korps vermoedelijk eens in de veertien (lagen uitkomen. De ontmoetingen zullen plaats hebben op Maandag- en Woensdag middag in de Schermzaal van het Infan- terle-Kazernecomplex en ie 11 uur begin nen. Als wisselprijs wordt verschermd de beleer, door den Kolonel der Infanterie Bolken in 1927 voor dat doel beschikbaar gesteld. Het overwinnende korps behoudt de wisselprijs tot het einde van den vol genden competitiewedstrijd; de naam \an het overwinnende korps wordt op den be ker gegraveerd. De wisselprijs is in 192G/1927 gewonnen KINDERVERLAMMING TE SOEST. Soest. In deze gemccnl® heeft zich een geval van kinderverlamming voorgedaan bij een jongetje van 3 jaar. Het patiëntje is naar de barakken overgebracht De heide patiëntjes to Soesterberg zijn als genezen weer thuis. BEROOVING NABIJ SOESTDIJK. De dader aangehoudo*» Soest Zondagavond werd bij de politfc» alhier aangifte gedaan door mej. Van D., dat zij onder de gemeente Baarn tusschen de „Oranjeboom" cn het paleis Soestdijk, terwijl zij rijdende was op haar rijwiel, was beroofd van haar handtaschje met inhoud. Direct stelde de politie cn uitgebreid onder zoek in en het mocht haar gelukken den vcrmoedelijken dader in een café to Soest aan te houden Na verhoor heeft hij een volledige bekentenis afgelegd. Het taschje, dat door hem was weggeworpen, werd op zijn aanwijzing teruggevonden, terwijl het geld, dat uit liet taschje was verdwenen, op don verdachte werd gevonden.» De aan gehoudene was Van K., uit Soest. Proces verbaal werd opgemaakt AANBESTEDINGSNIEUWS. Hilversum. Door de Nederlandscho Spoorwegen is gisteren aan het hoofdadmi nistratiegebouw te Utrecht aanbesteed be stek no. 1380 H.S.: het maken van een ba- gagebrug met liftschachten op het eerste en tweede perron, het verlengen van do overkapping op het eerste en tweede per ron met bijkomende werken op het station Hilversum, geraamd op ƒ27000. Ingekomen waren elf biljetten, waaron der; inschrijvingen van F., de Bruin fe Hoog land voor ƒ31150; J. de Boer te Hilver sum voor ƒ30100 en G. Schreurs i- de Bilt voor ƒ29736. Do hoogste inschrijving was van de Rot- terdamscho Machinefabriek Braat te Rot terdam voor ƒ36990; de laagste van de Machinefabriek en Constructiewerkplaatsen Croes cn Co te Woerden voor ƒ26900. DON KOZAKKEN KOOR PLATOFF. Hilversum. Het ook te dezer stede welbekende Kozakken Koor „Platoff" zal op Zondag 27 October a.s. in de schouw burgzaal van het „Hof van Holland" te Hilversum zijn afscheidsconcert geven. Wij ver\#ijzen naar de desbetreffende ad vertentie in dit nummer, waarin men na dere bijzonderheden over deze uitvoering kan vinden. »ragsa3g£atig v ■- Donderdag 2-1 October. Mi I versu ni. 12.15—1.45. Tuschinski- orkest. 1 453. Grarnofoon. 45. Ziekeouur tjc. 5.30—6.30. Vooravond-concert. 7.157.45. Fransche les. 8.01—8.15 Grarnofoon. 8.15 Concertgebouworkest Amsterdam. Huizen. 12.30—2. Middagconcert. 45. Ziekenuurlje. 5—6.30 Concert. 7—8. Orgel concert. Daventry. 12.20 Concert. Sopraan-ba- ri lon-piano. 1.20—2.20 Orgelmuziek. 3.20 Vesper, Westminster Abbey 4.20 Concert. 8.05 Militair orkest. 9.55 Orgelmuziek. 10.25 Lezing, „Dood van Socrates". 10.50 Dans muziek. Parijs. 12.20 Prolcstantsche voordracht. 12.50 Symfonie. 4.05 Kindcruurtje. 6.55 Gra rnofoon. 8.20 Concert. Russische liederen en Balalaika. Langenbcrg. 12.251.50 Concert. So list (fluit). 150 Tilmnicuws. 4.50—5.50. Con cert. Medewerking van guitaar. 7.20—8.15 klein Werag-orkcst. 8.20 Lezing over Nietzsche cn de muziek. Zeesen. .3.50 Concert. Pussta legenden) 9.50 Dansles. Brussel 5.20 Radio-orkest. 6.50 Gra rnofoon. Populaire actrice „ïloe kwam Je er bij om die particuliere dete. lives voor de receptie ean te stellen, George? De Idioten hebber, der. man gearresteerd die lk aangenomen bad om de buwelbksoadcaux te stelen". (London Opinion)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 7