„Traviata" GLORIA OUDE JENE VER m Mevrouw PRINS, Firma K. W. JAEGER, LAATSTE BERICHTEN Advertentiên L, STOLBERG LEERT Autorijden Dr.Margaretha Sqaander- Dujvis N.V. UTRECHTSCHE HYPOTHEEKBANK ANTHRACIET zien, is koopen. Muziekhuis Polak DE MOOR 3.25 J. W. M. Sluiter Pieter3othlaan 16 Amersfoortsche Stofzuiger-Centrale Voor Stoppage VOORBURG DE GEMEENTEBEGROOTING. De afdelingsverslagen. V. Zoowel in de le als in de 2e afdeeling zijn opmerkingen gomaakt in verband met het voorstel tot uitbreiding van het politie korps. Als sterkste motief voor deze uit breiding willen verschillende leden be schouwen de invoering van dén 8-urigen werkdag voor de agenten, waarbij echter de opmerking wordt gemaakt, dat het on juist is om het aantal vrije Zondagen te beperken. Men acht dit niet in het belang van het gezin van de betrokkenen. Over het algemeen acht men het in den brief niet duidelijk genoeg, waarom het aantal agenten moet vermeerderen. Daartoe wil men graag een vergelijkend overzicht ont- [vangen van de sterkic in gemeenten met ongeveer gelijk inwonertal met opgaaf van de bedragen, welke in die gemeenten voor verschillende politiedoeleinden worden uit gegeven. Een lid der le afdeeling wijst er op, dat •In Den Helder het aantal agenten een stuk is teruggebracht, terwijl niet kan worden geconstateerd, dat daardoor het aantal or deverstoringen is toegenomen. Spreker is niet overtuigd, dat direct tot versterking van politie moet worden overgegaan, al zal b.v. het toezicht in het bosch Birkho- ,vcn moeten worden uitgebreid. Ook door een lid der 2c afdeeling wordt opgemerkt, dat het. bekend is, dat ten aan zien van do inrichting der politie in ver schillende plaatsen zeer verschillend wordt gedacht, waardoor zonder meer dit voorstel zeer moeilijk is te beoordeelcn. Spr. wijst op Hengelo, waar do inrichting zeer be scheiden moet zijn. Een ander lid der le afdeeling acht de verhooging van de politieposten wel erg ruim in verband met onze financiën. Bo vendien is hij van meaning, dat er óf nieu we omstandigheden moeten zijn aan te wij zen, die een dergelijke verhooging wettigen, óf do politie-organisatie moet hier absoluut verwaarloosd zijn geweest. In beide geval len zal hij dit gaarne met cijfers en ge gevens duidelijk toegelicht willen zien» Nog een ander lid doet het vreemd aan, dat dc toelichting op dit punt zoo weinig houvast geeft. De Raad heeft het recht vol ledig to worden ingelicht, waardoor en waarom deze uitbreiding moet plaats vin den. Als men zulke sommen vraagt, dan moet de toelichting royaler worden inge kleed. Op den voorgrond stelt spreker, dat hij toejuicht, dat in het voorstel de verkor ting van diensttijd voor het politieperso neel wordt belichaamd. Evenwel leest men er niets van, of de organisaties zijn ge hoord over de in te voeren dienstregeling. Ook omtrent een andere regeling in de lei ding, met invoering van adjunct-inspec teurs, wordt te weinig toelichting gegeven. Zelfs wordt voorgesteld de aanschaffing van een 2cn motor met zijspan wagen, hei- welk 6lechts rnet een enkel woord wordt toegelicht. Het argument dat het personeel druk is met het schoonmaken van don mo tor, hoort hier toch niet thuis; gevraagd wordt hierover meer volledige toelichting te verschaffen. Dezelfde vraag wordt ook door andere leden gesteld. Door verschillende leden der 2e afdee ling wordt medegedeeld, dat zij gaarne steun zullen geven aan vermeerdering van uitgaven, indien daardoor meerdere open bare veiligheid wordt verkregen. Men geeft toe, dat de groei der gemeente ook uitbrei ding van politietoezicht eischt. Echter acht men voor dat meerdere toezicht (waarvoor wordt gewezen op het weinige toezicht op Leusderweg en andere buitenwegen) niet direct meer personeel noo.l.g, doch wil men dat zoeken in andere or ■nisatie. Eener- zijds verlangt een lid -üging van een Mist politieposthuis aan b-Boraeoplein of omgeving in het Zuidelijk kwartier der stad. Dezelfde spreker vraagt, wat eigenlijk- het nut is, dat we van den len motor heb ben gehad; Spr. meent dat surveillance per rijwiel veel doeltreffender zal zijn dan per motor. Tevens wenscht hij opheldering om trent de geraamde aanschaffingskosten. An derzijds wil een ander lid het politieper soneel zooveel mogelijk van de straat hou den, maar zich concentreeren op plaatsen, waar het gemakkelijk bereikbaar is. Hij eeeft in overweging de politie te doen ver deel en over posten en niet te veel doen surveiïleeren, maar door brandwaarschu- wingen en andere waarschuwingssysteems •gemakkelijk in verschillende wijken le doen oproepen. Spr. acht het zelfs een vraag of we hij een dergelijk systeem wel ee.n nieuw politiebureau zouden noodig hebben. Ten aanzien van de voorgestelde aanstel ling van een adjunct-inspecteur is in de toelichting gewezen op het to veel in be slag genomen worden van de inspecteurs door administratief werk. Dit lijkt enkele leden een fout in do arbeirlsverdeeling. Zoo noodig moet hiervoor een zuiver admini stratieve kracht worden aangesteld in plaats van meer inspecteurs. Ten slotte worden aangaande deze aan gelegenheid nog enkele vragen gesteld: 1* er een voorschrift, wu rin bepaald wordt het minimum-aantal politie-ageuten in iedere gemeente? Zoo ja, hoe luidt dit voorschrift? Waarom is het de wenscli om in plaats van inspecteurs, adjunct-inspecteurs aan te stellen? Welke minimum-eischen zullen worden gesteld aan de functie van adjunct inspecteur? Wanneer is de tegenwoordige dienstdoen de adjunct-inspecteur in dienst getreden? Hoeveel uren (per dag en in totaal) wor den door agenten besteed aan het schoon maken van den motor? De wensch wordt voorts uitgesproken, dat in het vervolg zoo gespecificeerd mo gelijk in de pers worden bekend gemaakt allo overtredingen, die in de gemeente worden geconstateerd. De publiciteit in dit opzicht, waarmee thans is aangevangen, zou rnen gaarne doorgevoerd zien. In hun antwoord zeggen B. en W. dat de uitbreiding van het aantal agenten is gegrond op het invoeren van den S-urigsn arbeidsdag Wanneer do 8-urige arbeids dag moet worden ingevoerd, zonder dat daardoor de surveillance vermindert de •urveillance mag in deze gemeente niet verminderd worden, wil dc handhaving van de openbare orde en veiligheid geen gevaar ioopen dan is de gevraagde uit breiding dringend noodig. Thans worden door dc straatagenten per jaar 52 (agenten) X 287? uren of 119604 uren dienst gedaan. Bij invoering van den 8-urigen arbeidsdag zal dit worden 57 (agenten) X 2481 uren of 141117 uren per jaar. Deze vermindering van het aantal uren wordt zoo goed als geheel opgeheven door ecu veranderde sur- veulance-indeeling. Door dc invoering van den voorgestelden dienst krijgt men een an dere indeeling van do vrije dagen. Thans hebben do agenten orn de drie weken een vrijen Zondag, waarvoor dc andere agen ten veel meer dienst moeten doen. Wat betreft Hengelo, is het B. cn W. be kend, dat ter plaatse de toestand wat de sterkte der politie betreft, ongunstig wordt beoordeeld. Met betrekking tot de opmerking, dat de posten in verband met onze financiën voor de politie wel erg ruim zijn, mecnen wij aan de hand van het bovenstaande te mo gen opmerken, dat de voorgestelde sterkte van de politie van onze uitgebreide ge meente geenszins te ruim is. Bij het doen van het voorstel is d* grootst mogelijke zuinigheid betracht. M il rnen daarbij het aantal vrije Zondagen nog uitbreiden, dan moet dit noodwendig tot aanstelling van meer personeel leiden. Hel is toch van al- gemeeno bekendheid, dat de drukte op Zon dag niet minder, integendeel grooter is, dan op dagen in de week. Naast de invoe ring van den 8-urigen werkdag is voor deze uitbreiding der politie to wijzen op de uit breiding der gemeente en de zeer belang rijke toeneming van het verkeer. Met de bestaande organisaties zijn bespre kingen gevoerd, waarna is medegedeeld.dat zij met de voorgestelde wijziging accoord gaan, onder voorbehoud, dat zij, wanneer de praktijk zulks leert hare wenschen kunnen uiten. In onzen aanbiedingsbrief is niet beweerd, dat het personeel der motorbrigade alleen druk is met het schoonmaken, doch, cn dat is het voornaamste, met het verrichten van onderzoek naar aanleiding van plaats ge had hebbende aanrijdingen. Hoeveel tijd dagelijks noodig is voor het schoonhouden van den motor met zijspan kan niet wor den opgegeven, omdat dit geheel afhangt van den toestand, waarin dc motor verkeert Het weer is in deze een voorname fuctor. Zeer gevvenscht is in ieder geval, dat de motor goed wordt onderhouden. Juist de aanschaffing van een tweeden motor met zijspan zal de gelegenheid ge ven in de buitenwijken meer te surveillee- rcn. Het plaatsen van een posthuis in het zuidelijk kwartier is niet af te keuren. In het voorstel is echter juist het stichten van posthuizen achterwege gelaten, omdat dit nog meerdere kosten met zich zal brengen Komt er een nieuw posthuis, dan rnoet daarvoor eeno bezetting aanwezig zijn. De ze kan niet worden afgenomen van de be zetting van het hoofdbureau en de andere posthuizen. Mocht de toestand zich metter tijd in die omgeving in sterke mate vvijzi gen, dan is de mogelijkheid niet uitgeslo ten, dat voorstellen zullen moeten worden gedaan tot het bouwen van een posthuis en lot uitbreiding van personeel voor de be zetting. Voor eene geregelde bezetting zijn dan noodig 8 agenten. De geheele surveillance te doen met mo toren is uitgesloten; daarvoor is meer ge schikt de surveillance per rijwiel. Echter is het groote nut van surveillance met den motor, vooral in de vérgelegen buitenwij ken en voor het toenemend verkeer door de praktijk voldoende bewezen. Van deze surveillance gaut eene goede preventieve werking uil, waarmede de veiligheid op den weg ten zeerste is gebaat. Cijfers kun nen uit den aard der zaak hieromtrent niet- worden overgelegd, doch wel kan worden medegedeeld, dat van de zijde van de Utrechtsche vrijwillige verkeersinspectie is medegedeeld, dat het verkeer in Amers foort aanmerkelijk is verbeterd. De surveil lance uitschakelen, zooals een lid wil, moet ten sterkste worden ontraden. Het gevolg zal daarvan zijn, dat de handhaving van openbare orde en veiligheid wordt prijsge geven. Juist het aanwezig zijn van agenten in uniform op straat weerhoudt heel wat menschen van het verrichten van niet ge oorloofde handelingen, terwijl daardoor meerdere malen personen op heeterdaad worden betrapt bij het plegen van straf bare feiten, zoowel van geringe beteekenis ais van meer ernstige» aard. Een inspecteur van Politie moet altijd eenige administratieve werkzaamheden ver richten, hetgeen een gevolg is van de ver schillende wetten cn de daaruit voortge vloeide besluiten cn beschikkingon. F.r zijn administratieve werkzaamheden, welke niet aan klerken kunnen worden overge laten. Daarvoor zijn ook inspecteurs noo dig. De administiatieve werkzaamheden, welke de inspecteurs hier hebben, zijn ech ter te uitgebreid cn het ligt- juist in het re organisatievoorstel opgesloten die werk zaamheden te verminderen. In de plaats daarvan moeten de inspecteurs meer op straat komen. Willen de dienst en de werk kring der inspecteurs tot hun recht komen, dan is de gevraagde uitbreiding een mini mum. Er moet des daags toch steeds een inspecteur aan het bureau zijn, om het pu bliek te woord te staan en van voorlichting te dienen. Het laatste is niet alleen voor hel publiek, doch ook voor de agenten ge vvenscht Er bestaat geen voorschrift met betrek king tot het minimum aantal agenten. De wensch om adj. inspecteurs le hebben in plaats van inspecteurs vloeit voort uit den opzet de uitgaven zoo laag mogelijk te houden. Een juiste omschrijving te geven van de eischen, te stellen aan het vervul len van de functie van-adj. inspecteur, is niet wel mogelijk. Naast nlgemccne ont wikkeling worde vooral gelet op zedelijk en maatschappelijk gedrag cn niet in het minst op de omstandigheid, of een sollici tant beschikt over voldoende takt en beleid om met publiek en ondergeschikten om te gaan. De volontair, nu dienstdoende als ad junct inspecteur, is vanaf 18 December 1926 in dienst. Voor de door hem verrichte diensten ontvangt hu geen vergoeding. Se dert het begin van dit jaar doet hij dienst j in het openbaar (de uniform heeft hij zelf 1 bekostigd). De Commissaris deelde ons mede, het voornemen te hebben, voort te gaan met de publiciteit van plaats gehad hebbende over tredingen, omdat hij daarin ziet eene waar schuwing, welke niet zal nalaten hare uit werking in gunstigen zin le doen voelen, hoewel die niet in cijfers of met feiten is vast le stellen. (Wordt vervolgd). JHR. J. H. SCHORER. Oprichter van eon „Familien- blatt". Het „Börsenblatl für den Deutsche» Buch handel" vestigt er de aandacht op, dat onze stadgenoot, den heer jhr. J. H. Scho- rer vorige week zijn 90ste verjaardag heeft gevierd. Het blad herinnert er o.a. nog aan, dat jhr. Schorer in 1880 tc Berlijn liet week blad „Schorer's Famili-enblatt" heeft op gericht. Met zijn bekende geestdrift en als man, die veel gevoel had voor schoone kunsten had jhr. Schorer te Berlijn de be kendste Duitschers op het gebied der schoo ne kunsten en der letteren om zich ge schaard. De tijden waren nog niet van dien aard, dat de onderneming van Scho rer populair kon worden en hierdoor eco nomische levensvatbaarheid kon verkrij gen. In 1892 moest de uitgave van het blad worden gestaakt. PERSONALIA. Bevorderingon (en stadhuizo. Bevorderd zijn ter secretarie tot adjunct commies 1ste klasso mej. mr. L. G. A. Dol leman, thans adjunct-commies tweede klas se en tot adjunct-coinmics 2de klasse P. H. R. Huygcns, thans klerk en tot bode G. P. Kroes thans assistent-bode. W. H. MEURSING. t Birc^leur van Menrsing's fabrieken aan het Smalle- pad. Nu een kortstondige ziekte is alhier in I den ouderdom van 63 jaar overleden de heer W. H. Meursing, directeur van de Mcursing's fabrieken aan hei Smallepad. De heer Meursing heeft in 1885 de brood fabriek opgericht, die later is uitgebreid met de koek en biscuitfabrieken. Door do invoering van de arbeidswet in 1919 met zijn bezwarende bepalingen betreffende den nachtarbeid moest kort daarop de brood fabriek worden opgeheven, terwijl de an dere bedrijven sterk wérden uitgebreid. De heer Meursing, bedaard en rustig van ka rakter, voor iemand die hem niet kende misschien eenigszins gesloten, wist altijd het werk van zijn personeel te waardecren, terwijl ook omgekeerd het personeel hem een hoogachting toedroeg, die zich niet uitte in woorden, doch in trouwe en toe gewijde arbeid in de fabrieken. Tijdens het directeursschap van den heer Meursing is du zaak, tot groote bloei gekomen en moest de fabriek meerdere malen worden uitge breid. De heer Meursing woonde tot voor nog kort geleden in den Haag: eerst de laatste jaren had hij zich te dezer stede gevestigd. De overledene bewoog zich zeer weinig in het openbare leven. Al zijn krachten en energie gaf hij aan de zaak. waarvan hij de. leiding had. De heer Meursing was een groot voor stander van de homocopatische geneeswijze en mede door zijn toedoen is dan ook te dezer stede een homoeopatische vereeniging opgericht. Voorts was de overledene vele jaren commissaris van de Phoenix-brou- werij, waarvan de laatste jaren president- commissaris. In den kring van het personeel en van zijn vrienden en bekenden zal het heen gaan van den heer Meursing diep worden betreurd. Do begrafenis is bepaald op a.s. Zater dagmiddag te 2 uur van het sterfhuis. EXAMENS. Voor het te 's-Gravciihage gehouden exa men Handenarbeid (aanvulling hout) slaag de onze stadgenoot, do heev G van Ojwer- kerk. TORENLIEDEREN. De nieuwe wijsjes voor dit kwartaal zijn twee nummers uit „Een huiselijke dans partij" verzameld door Johann Vet. Ileelslag heeft no. 12 een Speeldoosliedje, haltslag laat hooren no. 5 eon menuet van Mozart. POLITIENIEUWS. Korte berichten. Gisteren werd proces-verbaal opgemaakt tegen een persoon, die met paard en wa gen over het voetpad langs Laan 1914 reed. Vier winkeliers werden gewaarschuwd tor zake overtreding der botenvet, aange zien het woord „Margarine" ontbrak op de bij de wet vastgestelde plaat Een automobilist werd geverbaliseerd voor het «iet in orde hebben van de rem men der auto. Bekeurd werd een bakker, die de ar beidswet overtrad. Waarschuwingen ontvingen eenige wiel rijders. die links van den weg reden, zon der daartoe genoodzaakt tc zijn en eenige, die zonder reflector reden. Twee bestuurders van auto's, die wat te voel aan Bacchus geofferd hadden, kregen ten politiebureele gelegenheid tot herstel van de innerlijke rust. Op den hoek KamperbinnenpoortWe versingel had een aanrijding plaats tus- schen een wielrijdster en een auto, waar bij de mantel van het meisje beschadigd werd. Een man en vrouw werden bekeurd ter zake openbare dronkenschap. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Jan Thomas, z. v. Rijndert Bouwmeester en Elisabeth de Roov. Getrouwd: Bernardus Hubertus Rcwinkel en Annetje Poort; Klaas Mosterd en Janne tje IJzerman; Bcrtus K rei kamp en Niesje Vetkamp; Karei Jan Piet Immikhuizcn en Anna Gerradina Iloek; Daniel Overdijk cn Gijsberta Hcndrika van Duinen. AANSLAG OP PRINS UIHBERTO IN BRUSSEL. Hedenmorgen, toon do Italiaansche kroonprins te Brnssel bij het graf van don onbekenden soldaat eon krans zou neer leggen, is een schot op hem gelost, juist op 't oogenblik dat hij uit zijn auto stapte. Het schot raakte den helm van een politle-agent. Daarna trachtte de dader den prins te naderen. Hij werd ovenwei door de polltio en de omstandors gegrepen. De Prins bleef zeer kalm on werd luide door het publiek toegejuicht. DE RADIOKWESTIE o Protest vergadering te Utrecht. Utrecht. 23 Oct De secretaris van hot gewestelijk bestuur Utrecht van de A.V.R.O. verzoekt ons het volgende mede te doelen: Heduna\ond werd in Hotel L'Eu- ropo een protcstvergadcring belegd van de Utrechtsche luistervinken, ouder leiding van den eersten luitenant der genie, den heer Dc Ridder. Dc groote zaal van L'Europc bleek tc klein om dc toehoorders te bergen, zoodat na afloop van de eerste vergadering een tweede moest worden gehouden. In totaal waren 600 personen aanwezig. De gloedvolle redo van Mr. van Doornc, voorzitter van het gewestelijk bestuur van de A.V.R.O. in Utrecht werd luide tocge* juicht. Aan do regeering werd een motio gezonden, waarin verzocht werd do toe stand ongewijzigd tc laten tot de A.V.R.O. een eigen zendsystcein cxploilecrcn zal. Voorts werd een telegram van hulde aan den heer Vogt gezonden, een telegrafisch protest aan den minister van Waterstaat inzake do ufbreking van de radiorode van Vogt, terwijl ruim 500 afzonderlijke tele grammen werden gezonden aan den Radio- raad tot behoud van dc A.V.R.O. OMREKENINGSKOERSEN. Off.Not. Nie- Off. No. 23 Oct. 24 Oct. 12 uu- Londen 12.10'/, 12.09'Ki Berlijn 59.32'; 59.20 Parijs .77'/, 9.77 34.69 Zwitserland 48.0S'/. 48.08 Weencn-. 24.87 24.87 Kopenhagen 66.46 C6.46 Oslo 6c.46 66.46 9 tockholm (f.67 66.66 New-York 7.48.14 7.47.95 llcüw'.i overleed tot onze. diepe droefheid, onze. geliefde Broeder, i ri Behuwd-broeder, dc Heer W. R. MEURSING, in den ouderdom Aan 63 jaar. Baarn: JAN F. MEURSING. A. MEURSING— KORTHALS ALTES. Baarn: M. VAN POPPELEN— MEURSING. Amersfoort: D. MEURSING— KIRCH NEIL Baarn Mej. ANNA E. MEURSING. Amersfoort, 23 Oct. 29. Eenige en algcmcenc kennisgeving, mnhtjaai ii iim iiiiii is de naam van een nieuw trommeltje BISCUITS van VERKADE. Zeer aardig uitgevoerd voor den prijs van 1 1.25. Arnh. straat 1 h. Varkcnsmarkt Tel- 941 - bij - HU IB HOLSTEIJN. Billijk tarief Tot ons diep leedwezen overleed heden onze Hooggeachte Patroon, de Heer WICHGER HOOITE MEURSING, in den ouderdom van 63 jaar. Zijn nagedachtenis zal bij ons 111 hooge eerc blijven. Hel Personeel van de N.V. Biscuitfabrieken MEURSING. sfoort, 23 Oct. 1929. Door het verbindend wor den der eenige uitdeclingslijst is bet faillissement van W. PRIEM, aannemer te Amers foort geëindigd. De Curator, II. TYDEMAN. Amersfoort, 22 Oct. 1929. Snouckaertlaan 19. houdt voorloopig geen spreek uur. Vrijdags Aan 1—2 wel van 89 uur. UTRBCHT. De Vergadering Aan den Raad van Toezicht, bestemd voor uitloting van pandbrie ven, zal Avorden gehouden op Woensdag 6 November 1929 v.rn. 10 nur ten kantore der bank, te Utrecht. Zoowel houders van pand brieven als aandeelhouders hebben toegang. Dc Directie, Mr. A. J. S. VAN LIER Mr. P. R. HOORWEG. Wijnhandel DE iVÏOOt Fa. 3RANDSEN Langestraat 8. - Tel. 129 BIJVERDIEN STE. Voor actieve nette perso nen die eenigszins bespraakt zijn, aangename agentschap aangeboden. Geen verzekering of loterij. Br. i'r. onder letter S TIM- MER'S boekhandel Baarn. GELD NOODIG tegen 't voorjaar, tijdig aan gevraagd wordt hij voorbaat gegarandeerd aan solide per sonen tot f 500.— zonder borg, geheimh. verzekerd. Geen kos ten vooruit. Brieven franco letter W, TIMMER's Boekhandel, Baarn. Dr. BENNEMA Chef Militair Hospitaal), en Mevrouw zullen gaarne bezoek ontvangen op Zondag 27 Oct. cn Donderdag 31 Oct., 's middags van 35 KI. Nach tegaalst r. 30. IMieuwstr. 19 Tel. 618 Utr.wcg 69. Tel. 1279. Steeds het nieuwste ropertoir voor gramofoon uit voorraad leverbaar- per Liter 1881 Gedipi. Pédicure. Behandeling van patiënten aan huis. Aanvr. Arnh,weg 130. TEL. 927 Langestraat 8 - Tel 129 TUIIMARCH ITECT Langestraat 135. Erresf 72.50 Vampyr f 98 Protos of 115.— Electrolux f 155. UW ADRES Langestraat 10. Tel. 198 vOV per flesch f 2.60, RUMOL R A O I 0-1 N STA LLA Tl E S O. OCNAKKCIUVK COHOITIf 3 OVflt.l VCR.RIJUB... NEDERLANOSCHE RADIOWERKEK UTRECHT RUI40L-RADIO-INSTAI.I.ATIES incl. anlcnneaanleg vetkrljgbaar bij fa. J. GROEN—KUYER, Krommestraat 20 Amersfoort, hoofdagent voor Amersfoort van N.V. Ver koopkantoor, Dir. A. DUYNSTEE, Utrecht. Toonzaal ge opend van 9 voorm. 10 nam. ACTIEVE VERKOOPERS (-STSRS) gevraagd.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 3