G. i. van Harten STADSN9EUWS KANTONGERECHT Een dag van aangehouden zaken VERVEN OF ST0ÜMEN ilectro Technisch Bureau Licht- en Kracht installaties. Havik14 Telefoon 922 Humorhoekie REMONSTRANTSCHE KERK. Nieuwe romen. Ajü. Zondagochtend zullen in den dienst in dc Remonstrantsche kerk, waarin Dr. R. Miederna de kerkhervorming zal herdenken, de nieuwe glas-in-lood-ramen ■worden ingewijd. Deze ramen zijn een ont werp van onzen stadgenoot, don heer G. Adriaans en vervaardigd door de firma Valetar te de Bilt. Deze dienst zal worden opgeluisterd door solo-zang. HET NIEUWE VERKADE'S ALBUM. Paddenstoelen. Het lijkt haast een opzettelijke attentie, dat de Verkade's fabrieken te Zaandam ons juist in de mooiste herfstdagen, als alles lokt tot wandelen in onze mooie om geving, een gevuld exemplaar deden toe komen van het nieuwe album „Padden stoelen". De toenemende belangstelling in paddenstoelen wordt hier zeker bevredigd in woord en beeld, dc tekst is weer van Dr. .Tac. P. Thysse, dus met kennis van zaken pakkend-populair geschreven, do plaatjes zijn J. Voerman Jr. en C. Rol, die van Voerman gegroepeerd tot pagina's prachtig van dikwijls folio kleur, Rol sprookjesach tige!* en romantischer; deze teekende ook het opvallende omslag met dc vliegen- zwammen en de nog decoratiever, rustiger achterzijde. Koeman stelde hot album sa men en ontwierp de titelplaat. Ieder nieuw album nog fraaier te doen zijn dan zijn voorgangers, schijnt de moei lijke taak, die de firma Verkado zich stel de, ditmaal is zo daarin wel bijzonder ge slaagd, uiterlijk en innerlijk is dit een van de mooiste albums van de serie, dat do belangstelling in de natuur bij duizenden landgenooten zal opwekken of versterken. Reclame op zoo'n geslaagde manier dien stig gemaakt aan de cultureele belangen van een volk zal wel zeldzaam blijven, dat de Verkade-Fabrieken op zoo onbekrompen wijze, hun taak blijven voortzetten, ver dient de groote waardeering die deze al bums bij jong en oud ondervinden. PERSONALIA. Door den Aartsbisschop van Utrecht is benoemd als opvolger van wijlen dr. Joris- sen tot kerkmeester hij de parochie O. L Vrouwe Hemelvaart, de heer C. W. C. G. Hehenkamp. AFSCHEID ZUSTER N. VAN WIJNGAARDEN. Als wijkverpleegster van het Groene Krois. In de foyer van Amicitia hadden zich gistermiddag vele belangstellenden ver- eenigd, om afscheid to nemen van Zuster N. van Wijngaarden, als wijkverpleegster van het Groene Kruis. Wij zagen daar, behalve het bestuur van het Groene Kruis te dezer stede. o.a. den burgemeester dezer gemeente mi. J. C. Graaf van Randwjjck, de eere-presidente van het huldigings comité. gravin van Randwijckde Jongh, den heer C. W. C. G. Hekenkamp namens het Wit-Gele Kruis, Ds. Pannebakker na mens het Diaconessenwerk in deze go- raeente, Ds. R. Miederna. dio de Maatschap pij iot Nut van 't Algemeen vertegenwoor digde en verder tal van vrienden en be kenden, oucj-patlënten en andere belang stellenden. De voorzitter van het Groene Kruis, de heer G. H. K o 1 f f, trad als eerste spreker naar voren om Zuster van Wijngaarden ongeveer als volgt toe te spreken: „In de afgeloopen 17 of 18 jaren, die ik zitting heb in het Groene Kruis, heb ik reeds vele malen tot U, Zuster van Wijn gaarden. geSDroken, en nimmer heeft mij dat eenige moeite gekost. Doch thans, nu jk als voorzitter van het Groene Kruis tot U uls wijkverpleegster een woord ten af scheid moet spreken, vind ik dat minder prettig. Wij allen waren eenigszins verbijs terd. toen uw ontslag-aanvrage inkwam. Het is bijna niet. denkbaar, het Groene Kruis zonder Zuster van Wijngaarden. Wij kunnen ons uw heengaan moeilijk voor stellen. Toen zij twintig jaren geleden hier kwam, was Je wijkverpleging nog in een beginstadium en lang niet zoo uitgebreid als nu. Dc huidige uitgebreidheid en ">ok de groote populariteit van de Groene Kruis wijkverpleging hebben we echter voor een zeer groot deel aan U te danken. Dat is uw werk. Bij nacht en ontij, in regen en storm, altijd konden we rekenen op de hulp en steun van Zuster van Wijngaar den, waar die ook ncodig was. Onver moeid, noo:t ziek en altijd met groote op gewektheid, deed gij uw werk." Namens het bestuur brengt spreker Zus ter van Wijngaarden dank voor alles wat zij voor het Groene Kruis gedaan heeft. Vorder deelt spreker mede dat, hoewel Zuster van Wijngaarden eerst volgend jaar pensioengerechtigd is. het bestuur besloten heeft dit pensioen thans reeds te laten ingaan. De voorzitter van het huldigings-comité, do heer C j. F. Prins, sprak namens dit comité en bracht in de eerste plaats dank aan do leden daarvan voor hun vele ar beid. Hierna richt spreker zich tot Zuster van Wijngaarden, die hij met enkele har telijke woorden toespreekt, daarbij in her innering brengend het mooie in het werk der verpleging. De heer Prins brengt Zus ter van Wijngaarden dank voor dit mooie werk voor het Groene Kruis. Gij hebt de arbeidsvreugde van uw werk genoten en wij hebben d<i resultaten daarvan mogen aanschouwen. Ten slotte verzocht de heer Prins mej. Hooghwinkel, die als secretaresse van het Comité zeer veel heeft gepresteerd en dan ook als geen ander daarop het meeste recht heeft, om Zuster van Wijngaarden liet huldeblijk ter hand te stellen. Mej. Hooghwinkel bood daarna Zuster van Wijngaarden een fraai bouquet aan, waaraan met een groen kruislint een spaarbankboekje met een aanzienlijk be drag, was bevestigd. De Burgemeester aezer gemeente richtte zich vervolgens tot Zuster van Wijn gaarden. Hij wil enkele woorden spreken niet alleen namens de Amersfoorters, die hier aanwezig zijn, doch namens alle in gezetenen. In die woorden legde spreker een hartelijken dank voor hetgeen Zuster van Wijngaarden in het Groene Kruis heeft verricht en spreekt den wensch uit, dat liet Zuster Van Wijngaarden nog ge- zeven mag zijn lange jaren te genieten van haar welverdiende rust. Namens het plaatselijk departement van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen werd het woord gevoerd door den voor zitter Dr. R. Miederna, die uiting gaf aan de groote arbeid, die Zuster van Wijn gaarden verricht heeft in dienst van het Groene Kruis voor de volksgezondheid, 1e volkswelvaart en het volksgeluk". Als aan denken overhandigt spreker haar namens het Nut het boekwerk „De klokken luiden", van Dr. C. L. Schleich. Voorts werd nog het woord gevoerd dooi den heer Ad. ter Cock namens het Pro vinciaal Bestuur van het Groene Kruis, en door den heer S. B. Boas namens de af- deeling Zuigelingen-verzorging van het Groene Kruis, die beiden getuigden van groote dankbaarheid en waardeering voor het werk van Zuster van Wijngaarden. De heer Poas memomeerde tevens, dat ook Zuster Noigt thans twintig jaren aan het Groene Kruis aanwezig is. De heer W. C. Oostorman sprak hierna namens Zuster van Wijngaarden, om allen dank te zeggen voor hun belang stelling en in het bijzonder 'de sprekers te danken voor hunne vriendelijke woorden. Het officieele gedeelte van den middag was hiermede geëindigd. In intiem«m kring bleef men hierna nog eenige oogenblikken bijeen. Vrijspraak geëischt voor de verdach ten ter zake overtreding Ver gunningsrechtt enz. ie Rens- woude op 11 Juli j.l. Nog maar weinige keeren was het voor «•en openbare zitting van het kantongerecht zoo druk als gisteren. In hoofdzaak trokken dc van vorige malen aangehouden zaken de aandacht, die niet van belang ontbloot wa ren. Allereerst werd behandeld het strafbare feit, dat te Barneveld op de markt van j.l. 13 Juni een tweetal eieren voor menschelijk gebruik te koop aangeboden waren, die laartoe door een begin van kuiken-ontwik keling ongeschikt moesten worden geacht. Dc verdachte was niet verschenen en als eerste getuige a charge werd gehoord de burgemeester van Barneveld, die, nadat hij van een en ander in kennis was gesteld, de eieren had laten verpakken en het pakket had doen zegelen, waarna ze ter onderzoek opgezonden waren aan den Rijkskeurings dienst tc Utrecht. Dit verloop wordt bevestigd door enkele andere getuigen, waaraan een deskundige iran den genoemden keuringsdienst nog toe voegt, dat de eieren ongeschikt bevonden waren voor menschelijk gebruik. De ambtenaar van het openbaar ministe rie. mr. Zijlstra, acht de ernstige overtre ding wettig en overtuigend bewezen. Hij wil er rekening mede houden, dat dit soort van gevallen voor de eerste maal voor het kan tongerecht behandeld wordt, maar toch is het van belang hiertegen streng op te tre den. Barneveld levert namelijk ook aan het buitenland, speciaal Engeland, en het zou op deze wijze al zeer spoedig een slechten naam aan den Nederlandsehen eierhahdel bezorgen. De ambtenaar eischt daarom een eeldboete van ƒ40 subs. 20 dagen hechtenis Dienovereenkomstig wijst tic kantonrechter, nir. Van Son, vonnis. Reed de auto-bestuurder van rechts naar links of van links naar rechts? Daarna atond een auto-bestuurder terecht, die ervan verdacht werd op 21 Aug. j.l. met een auto den Soestdijkcrstraatweg te heb ben bereden op een wijze, waardoor het ver- Keer daar ter plaaise ernstig in gevaar zou zijn gebracht, waardoor ook een vrouw ge heel onnoodig zou zijn aangereden. De verdachte, een inwoner van Leiden, .•erklaart bij den tol op den weg naar Hil versum van de rechterzijde van den weg naar links te zijn gegaan orn zijn lolpcn- ningen te kunnen offeren bij den tolbaas, Jie links van den weg stond. Op eenige me ters afstand, aan dezelfde wegzijde, ontving een vrouw het tolgeld van een motorrijder. De automobilist verklaarde na het korte op onthoud kalm te zijn doorgereden, waarhij hij zijn wagen weer naar rechts bracht Te gelijkertijd deed dc genoemde vrouw eenige achterwaartsche stappen en werd daarbij opgevangen door het linker spatbord van den wagen. Was de vrouw blijven staan, dan zou er niets gebeurd zijn. er was vol doende ruimte. Als getuige a charge in deze zaak wordt de a&ngeredenc gehoord, die geen lichame lijk letsel had bekomen. Zij gaf als haar meening te kennen, dat de auto rechts van den weg gestopt en betaald had en toeu naar links, recht op haar aan, gereden was De motorrijder verklaarde daarna even wel, dat de auto zich midden op den weg bevond en recht door gereden is. Het zou wel mogelijk geweest zijn voor den bestuur der, aldus deze getuige, om meer naar rechts uit te halen. Bovendien is de ver dachte na dc aanrijding onmiddellijk door gereden. De verdachte zegt naar aanleiding van deze laatste mededeeling, dat hij doorgere den is omdat men direct begon te schelden en hij had zich bovendien overtuigd, dat de vrouw er zqjider eenig letsel was afgeko men, hetgeen voor hem voldoende was on der deze omstandigheden. De tolgaarder deelt dan mede, dat hij zich inderdaad links van den weg bevond en dat de auto op hem afkwam om tc betalen. Een gelijke verklaring leggen nog twee getuigen k décharge af, die zich in de bewuste auto bevonden hadden. De ambtenaar van liet O. M. acht het primair ten laste gelegde, dc bedreiging van de veiligheid van het verkeer, niet bewezen en eischt hiervoor vrijspraak. Het secundai re feit, links op den weg rijden, staat wel vast en wordt ook door den verdachte er kend, doch er zijn verzachtende omstandig heden, want de tolgaarder stond links. Hier voor eischt de ambtenaar een geldboete van f 5 subs. 3. dagen hechtenis. Conform deze eisch wijst dc kanronreehter vonnis. Aanrijding op den straatweg AmersfoortApeldoorn tus- schen 2 wagens en een anto. Op 19 September j.l. werd deze zaak aan gehouden. teneinde den aangereden motor rijder tc kunnen hooren, die thans versche nen was. Op den rijksstraatweg bij Garderen ro den twee aanecngekoppelde bietenwagens, bespannen met twee paarden. Juist toen op cenigen afstand uit de tegenovergestelde richting een motorrijder met matigen gang naderde, sloeg de voerman, die rechts van den weg gereden had, een rijweg naar links in, waardoor een aanrijding met het motor rijtuig niet meer te ontloopen bleek te zijn. De bestuurder van dc motorfiets verklaart thans als getuige, dat hij op ongeveer 90 meter afstand drie signalen had gegeven aan den stilstaanden voerman. Toen hij tot op ongeveer 20 meter genaderd was, zette de voerman zijn paarden aan en nam door de zwenking naar links plotseling de geheele breedte van den weg in beslag. Hij kon dien tengevolge niet meer voor- of achter langs, evenmin baatte het om te remmen en een botsing was het onvermijdelijke gevolg. Eenige getuigen k décharge verklaren, dat de afstand tusschen voerman en motor rijder niet groot meer was, toen eerstge noemde persoon overstak. Voor den ambtenaar van het O.M. is het geen maatstaf of de voerman al of niet een teeken heeft gegeven, waarover ook thans weer gesproken is geworden. Doorslagge vend echter is liet plotseling oversteken van den weg, waardoor dc veiligheid van het doorgaande verkeer in gevaar is ge bracht. Ook al heeft de wagenbestuurder een teeken gegeven, dan liad hij dit toch niet mogen doen, want men kan aannemen, dat vrijwel dc geheolo wegbreedte plotse ling in beslag genomen werd. Bovendien staat vast. dat de afstand op hel moment van zwenking niet groot meer is geweest, waardoor dc gelegenheid tot stoppen ont brak. Maar al had de getuige wel intijds kunnen remmen, dan nog is do verdachte in overtreding geweest, want hij heeft de vrijheid van het verkeer belemmerd. De ambtenaar wil bij het bepalen van zijn eisch echter rekening houden met dc groot te van de civiele vordering en eischt daar om een boete van 40 subs. 20 dagen liech tenis. De verdediger, Mr. Vos uit Bennekom, releveert daarna zijn eerder gehouden plei dooi en voegt daaraan toe, dat volgens zijn inzicht de motorrijder de algemeene ver keersregels, i.e. de oplettendheid, niet m acht genomen heeft. Hij heeft het teeken van zwenken, dat inderdaad gegeven is, niet gezien en bij hem moet dus de lout worden gezocht. Met dit motief als onder grond verzoekt do verdediger vrijspraak van het ten laste gelegde voor den verdach te. De kantonrechter zal November a.s. vonnis wijzen. Overtreding van het Ver gunningsrecht te Renswon- de. Op 11 Juli j.l. zouden zich ten huize van een verlofhouder eenige personen bevonden hebben, dio daar alcoholhoudende dranken gebruikten op een daartoe verboden tijdstip ('s avonds na 11 uur). Deze zaak was veer tien dagen geleden aangehouden orn den betrokken opperwachtmeester der mare chaussees te hooren, die thans verschenen was. Deze verklaart binnengekomen te zijn op het moment, dat een kelner vijf flesch- jes bier bracht, terwijl een der aanwezigen bezig was met inschrijving in het nachtrc- gister, waardoor de schijn gewekt moest worden, dat men hier met loge s te doen zou hebben. De getuige verklaarde even wel, dat het inwoners van Veenendaal wa ren, die slechts gekomen zouden zijn om nog wat te drinken. Gelijkluidende verklaringen worden afge legd door een brigadier en een wachtmees ter der marechaussee, die eveneens aanwe zig waren geweest op den bewmsten avond. De logementhouder, die als verdachte te recht staat, wijst er op, dat hij kan aantoo- nen, dat de bedoelde personen reeds meer dere malen bij hem gelogeerd hadden. Bo vendien bevonden zij zich niet in het ver loflokaal, doch in dc kouken, waar nog geen drank gebruikt was Dc ambtenaar van het O.M. eischt, na het verdere verhoor, door den kantonrechter, vrijspraak voor verdachte, evenals voor de gasten, die als verdachten terecht stonden. De gemeentelijke verordening tc Renswou- de betreffende de drankwet mist toch do verbindende kracht. Om nu een principieele uitspraak uit te lokken, wil de ambtenaar de verdachten ontslaan van rechtsvervol ging, waardoor hij rot genoemden eisch ge leid werd. Mr. van Son zal volgende week vonnis wijzen Er was „feest" in Ronswouclel Meeningsverschil tusschen ma rechaussee en gemeentepolitie. De „gasten" uit de vorige strafzaak wa ren wat eerder op den avond in een ander café geweest, waar zij, met vele ander»1 aanwezigen, om elf uur hol bevel ontvin gen om heen te gaan. Dezelfde opperwachtmeester was ook go tuige in deze zaak. Op vei zoek van den eigenaar had hij de aanwezigen verzocht heen te gaan. Er hcerschte een ruziestem ming en men ging er niet dadelijk uit; zelf.s niet op een herhaald verzoek. Aan een hoektafeltje zaten twee personen, die ge last werden om heen to gaan, doch ook daaraan werd geen gevolg gegeven, daar een van ben nog afrekenen moest. De be zoeker, die als verdachte thans terecht staat, had een dreigende houding tegenover den wachtmeester aangenomen en was op VAN UW WINTERKLEEDING Eerste Amersfoortsche Stoompersinrichting „Q U I CK" STATION3STRAAT 16 TEL 344 Lange Beekstr. 37-39 Tel. 317 ïen goed en vertrouwd adres voor Uw Onze jarenlange ervaring staatU borg voor een soliede uitvoering PRIMA ADVOCAAT BOERENMEISJES, BOERENJONGENS, VOORBURGH, MASSA'S SCHILLETJE, alsmede de bekendo „OUDE KLARE" merk „Ouwe Dnijs" a f 3.25 per Liter. Verkrijgbaar i. d. Slijterij in Gedistilleerd aansporing van den gemeenteveldwachter, nadat hij geld had terugontvangen, heen^ gegaan. De marechaussee vorklaart, dat verdach te in staat van dronkenschap verkeerde, doch dc veldwachter ontkende dit pertinent Wel had verduchte wat gebruikt, doch daar bleef liet ook hij. Zoer goed zou hij nog b.v. een rijwiel hebben kunnen berij den. De opperwachtmeester kan niet mee gaan met deze mededeelingen en hand haaft zijn eerste verklaringen. De verdachte zelf verklaart 's avonds om 10 uur van Kesteren te zijn gekomen; hij had in totaal slechts twee glazen bier en een fleschje champagne-pils gebruikt Voor dat hij wegging uit het café, wilde hij ech ter eerst geld terugontvangen van den caféhouder. Dat hij gedreigd had, was uit zelfverdediging, want de opperwachtmees ter had eerst met zijn hand naar de plaats gegrepen, waar gewoonlijk het revolver ge- bovgen was. Toen eerst had verdachte zijn vuist gebald. In verband met de tegenstrijdigheid van verschillende verklaringen, acht de ambte naar van het O.M. ook deze overtreding niet bewezen en eischt vrijspraak van den ver dachte. Do kantonrechter zal ook in deze zaak over 8 dagen vonnis wijzen. „Stijgen en ev uitr Maar een café in Ronswonde' Is geen diergaarde. De daarop volgende zaak brengt als ver dachte de andere persoon aan hot hewuste hoektafeltje op dicnzelfden avond van den dag, dat het „feest" in Rcnswoude was. Ook hij was niet heengegaan op do sommatie van don opperwachtmeester, die gezegd had: „Stijgen en eruit!" Die uit drukking vond verdachte te pas komen in een diergaarde, doch niet in een café. Na de betaling van zijn „tafelgenoot" was hij echter heengegaan, zonder evenwel ruw op getreden tc zijn tegen den bedoelden op perwachtmeester, hetgeen door den veld wachter, in strijd met de beweringen van den „opper", onderstreept wordt. De ambtenaar van het O.M. eischt tea derde male in deze vcrvolg-zaak vrijspraak uit hoofde van het gemis van vorengemel- den bindenden kracht der gemeentelijke verordening. Ook in dit onderdeel van het Renswoude- feestdrama zal de kantonrechter volgende week uitspraak doen Ssst f 1 meneer Valberto, dit ls een geluidsfilm (Judge),

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 6