STADSNIEUWS DE VERBINDING VAN AMSTER- DAM MET DEN BOVEN-RIJN Wegens enorm succes, op veler verzoek een 1WEEDE op Vrijdajg 1 November 8 uur in „AMICITIA" Beslist laatste opvoering van het geweldige Succes-Programma Zorg noe moar, da'j d'r vroo| genoeg bie bent en da'j nietj weer de neuze stoot. De priezen bent oardig lèège en. JEKUNTERWELKOMMEN' Entrée abonné's Amersfoortsch Dagblad f 1.25 niet-abonné's f 1.90. (Alle rechten inbegrepen) UIT DENI OMTREK Humorhoekie - pleiter heeft inspecteur Hermant» in zyn onderzoek zich te zeer laten leiden door het zoeken naar aanwijzingen tegen verdachte. Pleiter vervolgt dan met de kwestie der twee mannen. Het incident \an het volgen door den getuige Hagen ist zeer belangrijk. Een dienstmeisje heeft twee mannen ge zien. De vandaag nog gehoorde getuige heeft twee mannen gezien. Al die getuigen zeggen, dat één daarvan leek op v. O. Mag pleiter dan niet zeggen dat er twij fel is? Het komt pleiter ook onmogelijk voor, dat er slechts één dader zou zijn. PI. betwist de reconstructie, zooals het O. M. die gegeven heeft. Alleö wordt verklaarbaar, wanneer men het systeem van twee daders aanvaardt. Lans zou volgens deze suppositie zijn weg gegaan en de deur van het kolenpakhuis hebben opengemaakt, om het licht uit te schakelen. Daar had zich één der mannen verdekt opgesteld, die zich nu ontdekt ziet. De man geeft Lans met het een of ander voorwerp een *lag op het hoofd. Nu is de dader achter Lans, die nu de trap op vliegt. De tweede man, die zich boven verdekt heeft opgesteld, hoort die worsteling, loopt naar het magazijn, haalt er de vijl en als Lans boven gekomen is, geeft hij Lans de volgende slagen. Pleiter weet, dat de rechtbank van plei- ter's pleidooi zeggen kan, dat het slechts hypothesen zijn Maar dat is juist plater's kracht. Pleiter behoeft ook verdachte's on schuld niet aan te toonen, maar voor ver oordeeling is zekerheid noodig. Hoe ontzettend zou het zijn als al het leed. door hem en door anderen geleden, onschuldig geleden zou worden. Pleiter hoopt, dat het hem gelukt is twij fel te wekken Liever tien schuldigen bui ten de gevangenis, dan één onschuldige er in. De Officier van Justitie mr. J. A. de Visser wil in zijn repliek enkele feite lijke onjuistheden uit het pleidooi terecht zetten. Spreker ontkent, dat verdachte door het vooronderzoek zou zijn benadeeld. Op zijn bevel zijn alle stukken bij de politie betreffende de zaak-Lans aan het dossier toegevoegd. Inderdaad is geen onderzoek ingesteld naar het verleden van den versla- gene, doch geen der beide verdedigers heeft zulks verlangd. Thans komen zij met dit verwijt, terwijl zij van de hen bij de wet toegekende gelegenheid geen gebruik heb ben gemaakt. Eenige blaam kan de politie niet treffen. Nergens is gebleken, dat in specteur Hermans buiten zijn boekje is ge gaan. Wat bij de zaak Giessen-Nieuwkerk is geschied kan niet door den beugel, doch aan den anderen kant heeft do politie den plicht een onpartijdig en doortastend on derzoek in te stellen. Mr. Kokosky verklaart in zijn dupliek het woord insinueeren niet in de kwade beteekeni6 te hebben bedoeld. Hij meent dat op aanwijzing alleen geen veroordeeling "kan volgen. Wat het politie-onderzoek be treft, heeft hij nimmer bedoeld de praktij ken van rechercheur De Jong in één adem te noemen met het optreden van commis saris Dijkstra en inspecteur Hermans. Toch zijn er fouten gemaakt, wellicht uit onwe tendheid. Ten slotte blijft pleiter wijzen op den twijfel en vraagt nogmaals vrijspraak; De uitspraak wordt dan bepaald op Za terdag 9 November des morgens om 10 uur Doeke Stuurop als karakterhumorist, een Kijfduet door Aagje Stuurop en Jan Koop- mans, waarna tenslotte dit gedeelte van het programma besloten werd met een aantal vroolijke samenzaugen van het Ensemble. Alle onderdeden werden op keurige wijze ten uitvoer gebracht. Hoezeer een en ander bij het publiek in den smaak viel, bleek wel hot beste uit het applaus, dat na ieder optieden weerklonk. Daarna ving het bal aan, dat ook zeer ge amuseerd was. De Varia Band zorgde er bovendien wel voor, dat men niet behoefde stil te zitten en dat men niet voor Zondag thuiskwam. Het was zonder twijfel een goed geslaag den avond, waarop het bestuur van „Her- mes" met. voldoening kan terugzien. TOONEELVEREENIGING „KUNST NA ARBEID". Heijermans' Zegen". ,Op Hoop van FEESTAVOND „HERMES". Viering van het eerste lustrum in „De Valk". Zaterdagavond hield dc afdceling Amers foort en Omstreken van de Xederl. Vereeni- ging van Vertegenwoordigers van Handela ren en Inrlustricclen „Ilermes" een feest avond in Soc. „De Valk" ter gelegenheid van haar eerste lustrum. De voorzitter van de jubileerende vereeni- ging de heer N. Meilink, opende de bij eenkomst met een woord van hartelijk wel kom tot de aanwezigen. Spreker bracht dank aan de scheidende voorzitter en se cretaris, die uit hoofde van hun gewijzigde functie in het maatschappelijk leven ge drongen waren om af te treden. Hulde bracht hij vervolgens aan de feestcommissie voor de keurige organisatie van dezen avond in het bijzonder aan de beeren Fokkema en van Cleef, welke laatste tevens het oudste bestuurslid der vereeniging is. Tenslotte kan spreker met genoegen con- statceren, dat het ledcnaant»\ dank zij het ijverige werk van de Propaganda-commissie gedurende de laatste drie maanden rart niet minder dan vijftig procent is geklommen. Daarna werd met de afwerking van het programma begonnen. Het bestond uit het optreden van bet. Doeke Stuurop Ensemble uit Kampen. Op een alleraardigst met dun doek aangekleed tooneel verscheen dit ge zelschap, bestaande uit mej. Aagje Stuurop en de beeren Doeke Stuurop, John van El- burg.. JslU Koopnmns en Jacques Schutto (piano). Het optreden van doze artisten bleek een groot succes te zijn. Na het inleidende woord van den leider, den heer Doeke Stuurop, werden eenige samenzaugen ten beste ge geven, die alle lof verdienden en er toe bij droegen, dat onder do aanwezigen de ge- wenschte stemming verkregen werd. Met veel gevoel droeg John v. Elburg daarna voor: „Het kleine huisje", dat bij zonder in den smaak viel. Daarna was Aag je Stuurop als voordrachtzangeres aan de beurt en ook haar liedjes werden bijzonder gewaardeerd. Het geestige duet lodocus Knol wil vlie genier worden!" (Doeke Stiiurop cn John. v. Elburg) deed een aanschakeling van lach salvo's uit de zaal opstijgen. Het was een amuserarntswerk bij uitnemendheid. Verder vermeldde het programma het op treden van Jan Koopmans als tenorzanger, piano-solo van Jacques Schutte, een Vo- lendammer-scbets „Het Zeemansleven", De Arbeiders-tooneelvereeniging „Kunst na Arbeid" gaf Zaterdag- en gisteravond beide avonden voor een stampvolle zaal iu Amicitia een opvoering van „Op Hoop van Zegen", het bekende spel van de zee van Herman Ilcijermans. „Kunst na Arbeid" is een dileltantenver- ceniging en daarom waren we aanvankelijk eenigszins bang, dat zij met het ten too- neele voeren van een zoo zwaar stuk als „Op Hoop van Zegen" wat te veel hooi op haar vork genomen had. Immers wie dit stuk en zijn inhoud kent weet, dat een goede opvoering van dit werk heel veel van de acteurs en actrices eischt, zoowel wat betreft het spel zelf als dc vertolking der hoofdrollen. We moeten echter, na gezien te hebben wat „Kunst na Arbeid" ervan gemaakt heeft, volmondig bekennen dat deze opvoering ons is meegevallen. Zeker, er waren ongetwijfeld verschillende zwakke plaatsen, er waren passage's, waarbij de souffleur vaak hoorbaar zijn best moest doen om een stagnatie tc voorkomen en de zaak op gang te houden en Anny van Nus b.v. was als „Kniertje" bij lange na geen Esther de Boer van Rijk. Doch een verge lijking als laatstgenoemde zou onbillijk zijn bij de beoordeeling van het werk ecner tooneelvereeniging, wier leden uitsluitend uit dilettanten bestaat. En daarom kunnen wij ook van het spel als zoodanig door een „amateur-bril" bekeken, niet anders clan goeds zeggen. Was de weergave van het eerste bedrijf over het algemeen min of meer slap, bij het tweede en ook in III en IV was daarvan weinig of niets meer te be speuren. De reeds genoemde Anny van Nus gaf het geheele 3tuk door als Kniertje zeer goed spel, dat een zekere climax vond in de bekende scène op het recderskantoor: „fte visch wordt duur betaald". Naast haar moet onmiddellijk genoemd worden dc re gisseur Peter Voskuilen als de zoon Geert, dc stoere visschersjongen, die in opstand komt tegen alle slavernij cn kruiperij en daardoor reeds in conflict is gekomen met het gezag. Zijn spel was werkelijk voor treffelijk, terwijl hem voor de knappe regie ook een woord van lof niet onthou den mag worden. Een aandoenlijk oogen- blik beleefde men toen Barend (Jan Kuis) door dc veldwachters uit huis werd ge haald om aan boord te gaan van het schip, waarvan hij wist, dat het niet zeewaardig meer was. Ook de overige optredenden, die wij niet allen met name zullen noemen, gaven verdienstelijk spel. Alleen zij nog vermeld, dat Corn. Seves als „Cobus" en Inc. Hilversum als het oude diaconieman netje „Daantje" vooral in II veel aanleiding gaven tot hartelijk lachen. Alles met elkaar genomen kan dus ge zegd worden, dat Kunst na Arbeid met deze opvoering iets goeds gebracht heeft voor een dilettantenvereeniging. Al hadden wc oyer een dergelijke opvoering door een beroepsensemble mogelijk wel met een an dere pen geschreven. liet publiek was enthousiast over het ge- bodenc en applaudisseerde hartelijk en veelvuldig. UITGAAN. Jan van Riemsdijk. Zooals we reeds berichtten, is het ons gelukt de populaire Jan van Riemsdijk nog één avond hier te krijgen met het program ma, dat liier j.l. Donderdag met zoo over weldigend succes werd opgevoerd. Het heeft moeite gekost, want de komende maanden bleken alle avonden reeds bezet, er zijn meer plaatsen in Nederland waar men Jan en de zijnen graag hoort. Jan w as van plan 1 November naar Duitschland te gaan, Zaterdag moet hij in Essen optre den; de warme ontvangst van de vorige week deed hem besluiten Vrijdag 1 No vember in het land te blijven en voor ons nog één voorstelling te geven van het nieuwe programma met alle succesnum mers. Wie er heen wil stelle ook ditmaal niet lang uit kaarten aan ons bureau te nemen; de loop zit er al weer flink in, zoodat men de kans loopt ten tweeden male achter het net te visschen. EXAMENS. Voor het doctoraal examen medicijnen slaagde aan de universiteit te Amsterdam onze stadgenoot, de heer J. F. Schutte. GARNIZOEN. De eerste-luitenant II. F. Beenhakker en de tweede-luitenants A. G. J. Boutmy en J. J. Zomer, onderscheidenlijk van het 21e, 16e en 18e R. I. te dezer stede, worden van 18 November a.s. tot 15 Maart 1930 gedeta cheerd bij het regiment genietroepen te Utrecht. DRANKVERLOF. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort maken bekend, dat aan het stadhuis is aangeplakt een publicatie in zake een verzoek van het bestuur der Ver eeniging „Het Volksgebouw" om drankver lof in het perceel Snouckaertlaan 11.' Het kanaal door de Celdersche Vallei het meest in hef bei belang van Amsterdam en het geheele land Bij Mart. Nijhoff te 's-Gravenhage is ver schenen „De verbinding te water", door ir. J. C. Ramaer. met een schetskaartje. De schrijver verdeelt zijn stof in twee hoofdstukken, het verleden, cn het heden en de toekomst, terwijl een naschrift ge wijd is aan de onlangs verschenen tweede brochure van ir. Mussert. In een uitvoerig gedocumenteerd betoog wijst hij er op, dat de Rijnhandel van Amsterdam, vergeleken bij den grooten zeehandel, onnatuurlijk klein is. In verband daarmede worden de verschillende ter verbetering voorgestelde kanaalplannen over Vreeswijk, Wijk bij Duurstede en door de Gelderschc Vallei critisch behandeld. Dc conclusie is, dat het Valleiplnn, vooral na dc verbetering van ir. Verhey voorgesteld, het meest is in het be lang niet alleen van Amsterdam maar van het geheele land. BEGRAFENIS W. H. MEURSING. Zaterdagmiddag op de Al- gemeene Begraafplaats. Op de Algeineene Begraafplaats aan den Soesterweg is Zaterdagmiddag ter aarde- besteld het stoffelijk overschot van den heer W. H. Meursing, in leven dirocteur van de N.V. Meursing's beschuit- en KoeK- fabrieken aan het Smnllepad. Op dc be graafplaats hadden zich een groot aantal belangstellenden vereenigd om den overle dene de laatste eer te bewijzen. Onder hen zagen wij zeer vele leden van het personeel der fabrieken. Nadat de kist, die door vele bloemstuk ken was' gedekt, in de grafkelder was neer gelaten. trad de heer J. Stuurop, ad junct-directeur der fabrieken naar voren om enkele woorden te spreken ter nage dachtenis van den overledene. Lange jaren heeft spreker, aanvankelijk onder, daarna naast den heer Meursing mogen arbeiden aan het werk, dot den overledene zoo na aan het harte lag. Een groote en sterke liefde had hij voor de zaak, die hij liad opgericht en opge bouwd en waaraan hij meer dan 40 jaren zijn krachten heeft gegeven. Altijd was de heer Meursing te vinden en te spreken voor de zaak, die hem zoo lief was. Zelfs op zijn ziekbed waren zijn eerste gedachten altijd aan de zaak gewijd. Van den over ledene kan gezegd worden, dat hij slechts één groote en sterke liefde kende in zijn leven: zijn werk. Naméns zijn trouwe mede werkers kan spreker hier aan de groeve van den overledene getuigen, dat liet werk zal worden voortgezet in den geest van hen. en met dezelfde liefde cn toewijding. Namens het personeel sprak hierna de heer van Duin, bedrijfschef der bakke rij, die er aan herinnerde, dat drie. wekeu geleden nog de heer Meursing gezond en wel aan de fabriek was. En nu staan we aan zijn groeve. Midden uit zijn arbeid is hij weggeroepen, uit den arbeid die liem zoo lief was. Steeds w?as de overledene een voorbeeld voor anderen die onder- en met liem werkten. Met getrouwe plichtsbetrach ting zullen wij voortarbeiden aan zijn werk. Het oudste familielid van den overledene dankte de aanwezigen voor de betoonde belangstelling. Nadat bloemen in de groe ve waren gestrooid, verliet men het kerk hof. Op weg van het sterfhuis naar de Be graafplaats reed de stoet langs de fabrieks gebouwen aan het Smallepad. waar een drietal kransen aan den lijkwagen werden bevestigd. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS. Aanvragen van werkgevers boven de 18 Jaar. 4 banketbakkers (fijn), I boekbinder, 3 dagmeisjes, 7 dienstboden, 4 clectriciens, 2 fabrieksarbeiders, 10 fabrieksmeisjes, 1 kantoorbediende (man>«.), 1 isoleerder, 2 kistenplakkers. 2 colporteurs, 1 hulp in *t gezin, leerl.-verpleegsters, 3 rnach.-stiksters, 3 leidsters-fabriek, 1 kruideniersbediende. 3 meubelmakers, 1 monteur (auto), 10 schil ders (huis). 1 smid, 1 strijkster (fijn). Beneden de 18 jaar. 1 leerl.-timmerman, 6 leerl.-meubelma- kers, 4 leerl.-bankwerkers (fijn), 1 leerl.- electricien, 2 leerl.-kistenplakker6, 1 leerl,- brood- en banketbakker, 1 magazijnjongen. 2 perronjongens, 1 loopjongen, 1 kellner, 1 jongste kantoorbediende, 14 fabrieksar beiders, 4 dagmeisjes, 10 fabrieksmeisjes. Aanbiedingen van werkzoe kenden boven de 18 jaar. 2 banket- en broodbakkers, 1 banketbak ker, 3 bankwerkers, 1 betonwerker, 1 boek binder, 2 boekdrukkers, 1 boekhouder, 2 broodbakkers, 6 chauffeurs, 1 electricien, 4 fabrieksarbeiders, 21 grondwerkers, 1 huis houdster, 1 hulp in de huishouding, 7 kan toorbedienden (mann.), 4 kantoorbedienden (vrouw.), 5 kantoorwerksters, 2 kellners, 1 opz. teekenaar, 1 grajiietsghuurder, 1 eor- veeër, 1 rijwiellakker, 1 pakhuisknecht, 1 venter, 2 expeditieknechts, 5 kleermakers, 1 kok (aank.), 10 letterzetters, 1 loodgieter, 2 loopknechts, 93 losse arbeiders, 2 machi nale houtbewerkers, 3 machine-bankwer- kess. 3 magazijnknechts, 12 metselaars, 1 meubelmaker. 2 naaisters, 11 opperlieden, 2 rijwielherstellers, 14 schilders (huis), 1 koetsier, 1 rnotorschipper, 1 wagenwasscher 5 schoenmakers, 2 sigarenmakers, 1 smid, 4 slagers, 1 stoker, 2 stukadoors, 1 teeke- naar (aank.i 27 timmerlieden, 1 tuinman, 1 veldarbeider, 1 voeger, 3 voerlieden, 1 waschvrouw, 7 werkvrouwen, 2 wevers. ;Vi: Beneden de 18 jaar. 1 leerl.-lood- en zinkwerker, 1 leerl.-bank- vverker, 1 leerl.-mach.-baukwerkor, 1 auto monteur. BURGERLIJKE STAND G c b o r e n: Engbertina Ada Catharine, d. v. Dirk van Daal cn Johanna Ilendrika Poeiert. Alida, d.v. Willem Gouw en Geer- truida van Dijk. Adriana Johanna Maria, d.v. Henricus llubertus Amcnt en Catrina Maria Nefkcns. Albertus, z.v. Gerardus Thcodorus de Haer en Hentje Florijn. Hen- drika, d.v. Gerardus Theodorus de Haer cn Hentje Florijn. Overleden: Alberta van de Brand, oud 81 jaar, ongehuwd. PADDESTOELEN IN DE H.B.S. Een mooie expositie. In de lijnteekenzaal van liet geflouw der Rijks Hoogere Burgerschool waren dezen keer de zwammen tentoongesteld, bijeen gebracht door de jongste der leerlingen. Het moet ons dadelijk van het hart, dat ze in deze met allerlei hcrfst-cmblemcn keuri'g gedecoreerde zaal beter tot hun recht kwamen, dan in de daarvoor minder geeigende gymnastiekzaal waar ze andere jaren geëtaleerd werden. Het was in de tcekenzaal „knusser" vond een bezoekster cn we geven het gaarne toe. En wanneer we in de laatste weken door de echte mycologen hoorde jammeren, dat er zoo weinig was, dan moeten we erken nen, dat do jongens en meisjes van do Il.B.S. getoond hebben, dat deze uitspraak nu niet meer opgaat. Wel was het aantal soorten niet zóó groot als in betore jaren, maar toch waren er weer meer dan hon derd. Dat wil toch wel iets zeggen! Vooral de boleeten, de lekkere buisjeszwammen wa ren en in diverse soorten, ook de Amani tas Russula's, Lactaria's e.m.a. do stekel- zwammen waren slecht vertegenwoordigd. Trouwens, meerdere vrij gewone soorten ontbraken. Niet de schuld van de zoeken de jeugd evenwel. Het eigenaardige weer van den nazomer, dat te droog was, heeft er de meeste schuld aan. De fijne snufjes waren dan ook erg schaarsch. Vermeld moeten worden, het kleine parasolletje, de stekelige gelatinezwam, de groote Plutues en de altijd weer merkwaardige parasiet- boleet op den aardappelbovist Deze vie len ons bij onzen rondgang het meest op. De menschen, welke graag paddenstoe len eten, konden hun gading vinden over al waar namen op groeno kaartjes ston den en tevens gewaarschuwd voor vergif tiging door soorten, genoemd op roodc kaartjes. De meeste -kaartjes waren wit: neut raio soorten, dus noch eetbaar nocli giftig. Een no\um was een onderlingo wed strijd van met paddenstoelen versierde mandjes. Er waren er heel wat cn daar onder zeer fraaie. Do keuringscommissie had geen gemakkelijke taak. Nog waren er eenige door leerlingen geteekendo padden stoelen. Daar was ook wel wat goeds bij, doch we hopen een volgend jaar op meer. Summa summarum: Hulde! POLITIENIEUWS. Korte berichten. Een veewagen, waarop zich een vijftal koeien bevond, kantelde Zaterdag op d^u Hoogenweg. Er deden zich geen persoon lijke ongelukken voor; ook het vee bleef ongedeerd. Als oorzaak van bet ongeval moet aangegeven worden het losgaan van een veer. Drie zeer jeugdige jongens werden door de politie betrapt bij het nemen van vruch ten uit eon tuin in do Muurhuizen. Een bestuurder van een auto werd be keurd wegens het te snel rijden met zijn auto, ■waardoor do veiligheid van het vev-i keer in ernstig gevaar werd gebracht. Waarschuwingen werden uitgedeeld voor het links rijden met rijwiel of auto en het berijden van een fiets zonder licht of bel. Aan twee dronken menschen werd ten politiebureele ongevraagd onderdak ver leend. ONS FOTOBORD. Nieuwe foto's In ons fotobord aan de Utrechlschestraat plaatsten wij wederom enkele nieuwe fo to's, o.a. van de auto die Zaterdag,aan bet Kleine Spui t«j water reei. ERNSTIG VERKEERSONGEVAL. Utrecht, 27 Oct. Hedenmiddag onge veer 4 uur heeft op den weg rond het fort de Bilt een vrij ernstig verkeersongeval plaats gehad. Dc 70-jarige metselaar v. M. J. is bij het uitwijken naar links met hot wiel van zijn fiets in dc tramrails geraakt, waardoor hij kwam te vallen. Een achter hem komende auto, die eveneens naar links moest uitwijken voor een uit de rich ting Utrecht komende tram, kon niet tij dig genoeg stoppon, met het noodlottig ge volg, dat zij den ouden man over het hoofd reed. Zwaar gewond werd het slachtoffer naar de Rijksklinieken te* Utrecht overge- bracht en aldaar ter verpleging opgeno men. „11: <iiaag die boe - .naar zoo zelden meer. Grietje, wil Jij hem sim hebben 1" „O nee, dank u wel mevrouw. Mn aanstaande zegt tot Ie me er niet mee kan uitstaan." (Humorist).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 7