WIJNHANDEL J. A. SCHOTERMAN Z n. Gewas 1924 St. Emilion f 1.40 f 56- a I Pil de NIEUWE PIRATE C1T1LKK1830 rucf UTR.STRAAT 17 - Gevestigd 1878 - TELEFOON 145 Humorhoekie BIJZONDER AANBEVOLEN per flesch per anker lieefp 3 Aug. *28 verhooging van subsidie gevraagd. Een maand later op 4 Sopt. heb- beu B. en W. inlichtingen gevraagd over de positie der leidster. Op 9 Sept. zijn deze inlichtingen uitvoerig gegeven. Op 8 Sept. hadden B. en W. al geschreven of de con tributie niet kon verhoogd worden. Op 10 Sept. is geantwoord dat daartoe al een ern stige poging was gedaan. Drie maanden later is een conferentie gehouden met het Bestuur en in die conferentie is het be stuur aangevallen over het bezit van een hoogtezon. Het bestuur heeft meegedeeld dat die hoogtezon door een ingezetene is geschonken, dat die noodig is voor het con sultatiebureau, dat patiënten die niets kun nen betalen daarmee geholpen worden. Het bestuur vertrok in de meening dat de zaak in orde was. Twee maanden later vragen B. en W. een ledenlijst en gegevens omtrent den ^.stricisarts. Deze worden ver strekt en weer 4 maanden later komt een brief aan B. cn W. van vier pagina's. B. en W. vragen weer of de contributie niet verhoogd kan worden; zij beginnen weer over de kunstzon en in plaats van een pluimpje krijgt het bestuur een standje en dan voeren B. en W. op het tapijt een par ticulier Zuigelingcnbureau dat te dezer stede is. Ondanks aandrang uit den Baad hebben B. en W. dat bureau niet willen er kennen. En nu komen B. en W. met dat bureau op de proppen en vinden het beter eerst eens te spreken over verplaatsing vai} dit bureau naar bet Soesterkwartier. liet Groene Kruis heeft uitvoerig geant woord en V/i maand nadat dat antwoord is binnengekomen zeggen B. cn W. dat er nog op gewacht wordt» B. cn W. hebben in deze zaak ten zeerste getraineerd. Het particu lier initiatief moet altijd te kort schieten, maar de gemeente kan met dezelfde midde len zeker niet meer geven dan het Groene Kruis. Een dergelijke bejegening als het be stuur heeft ondervonden komt niet te pas. Men moet eerlijk en royaal zijn standpunt innemen cn niet een Vereeniging op sleep touw houden. Dc heer Verhey gelooft niets nieuws te vertellen als hij zegt dat de bcgrooting sluitend moet zijn. Ook de becijfering voor de volgende jaren moet sluitend zijn. Hoe wel de begrooling zeer overzichtelijk is saamgesteld zijn verschillende cijfers uit den bcgrooting&brief er niet in terug te vinden. In de afdeelingen heeft Spr. een specificatie der verschillende posten ge vraagd en had een antwoord daarop ver wacht. Hot college antwoordt dat de pos ten voor krotopruiming en woningbouw verscholen zijn in de begrooling en zoo ver scholen, dat ze niet zijn aan te wijzen. Dat kan niet door den beugel. Met de riolee- ring is het precies hetzelfde. B. en W. zeggen dat de posten zijn ver stopt in opgenomen kasgeld. Van verschil lende zijden heeft hij gehoord dat dit niet juist is. Maar Sdi\ zou toch wel eens wil len weten hoe die posten verstopt zijn. Ook wil hij wel eens weten waar de post aflos sing verdwaald. Waar is te vinden de post rente gymnasium? Zonder meer zeggen B. en W. daar is rekening mee gehouden, 't Zelfde is bij de nieuwe begraafplaats. Nog erger is het met de Eemverbetering. Spr. is missschien niet genoeg thuis in de taal van het stadhuis, maar wat bedoelt men er mee als men zegt: die kosten zijn nog niet in de begrooling verwerkt? B. en W. zeggen wel: wees voorzichtig, maar ze meenen toch wel dat we er door been zullen loopen. Tot halve guldens nauwkeurig weten B. en W. te zeggen hoe het in de toekomst zal gaan en als dan vragen worden gesteld zeggen B. en W.: zoo erg is het niet, het is maar een raming. Spr. gelooft niet in het accrès van de belastingen. Het loopt nog over te weinig jaren dan dat het over 5 jaren zal door gaan. Ook betwijfelt Spr. of we het aantal inwoners zullen bereiken dat is berekend. Spr. begrijpt niet hoe men berekend heeft het deel van het accrès dat als meerder in komen is berekend. Hoe is men gekomen aan het berlrag van 7.75. dat rnen over heeft en gesteld heeft bij de gewone mid- delen. In de begrooting is 55,000 verwerkt uit de winst van de gasfabriek. Voor al dc 5 jaren rekent men of men dat bedrag ter beschikking heeft Maar uit de begrooting blijkt dat het 12,009 zal zijn. In hun ant woord zeggen B. cn W. dat het 25,000 zal zijn, maar dan komen we toch nog 30,000 te kort. Hetzelfde is het met het batig slot Ze doen maar net of dat altijd zoo zal zijn en ze zeggen zelf dat het zoo niet zal zijn. Ten opzichte van de nieuwe werken sluit Spr. zich aan bij den heer Noordewier. Als men het beleid van 1927 beziet is het goed dat men zegt: dat komt heelemaal niet meer uit. Dat is goed. Maar een zwaaihaven en tunnelbouw zijn noodig. De nieuwe wer ken zullen in een gemeente als Amers foort moeten worden opgevoerd. Sinds *27 is deze p09t dan ook aanmerkelijk opgc-1 voerd. Do financieele opzet van B. cn W. voor de volgende jaren gaat niet op. Het college voelt zich gedrukt tusschen twee stroomingen. B. cn W. moeten naar be zuiniging of naar bclastingverhooging. Zij durven niet cn wachten op verrassingen. Maar die komen niet. Onze financiën zijn niet behoorlijk gefundeerd voor de toe- komst. De Baad heeft het recht te woten waai' de gelden in den begrootingsbricf genoemd zijn verscholen en de Baad hoeft niet te luisteren naar de verhalen van B. en W. Zoolang de Raad dat niet weet, heeft Spr. voor zich geen vrijheid voor deze begroo-1 ling te stemmen. In de afdeelingen is gesproken over de politie. Spr. had een behoorlijk antwoord verwacht, maar geen praatje Laten B. en W. met rapporten komen, goed gefundeerd, dan gaat do Baad mee. Wat de politie betreft, toon het aan. Ook bij de rioleering komt men met een praatje. Het staat nog niet vast dat alle tanks zullen verdwijnen, zeggen B. en W, Dat is heel geen nieuws, dat weten we wel. Daartoe is al besloten, maar er hebben zich verschillende moeilijk heden voorgedaan. Als we dat rioleerings- plan in dc begrooting aanvaarden, vraagt Spr. of B. en W. bij den Raad willen komen voor eiken aanleg. In de aanstelling van een schoolarts moet ten spoedigste worden voorzien. Aan de uiterste linkerzijde wil men het graag doen voorkomen dat al het goede komt op hun aandrang. Zij vergeten dat er een historische ontwikkeling is. Tot voor korten tijd was er ook van die zijde weinig belangstelling voor het Montessori- onderwijs. Spr. wil er op wijzen dat hel is uitgedrukt door een katholiek cn dat het in Amersfoort is gepropageerd door ge wone vrijzinnigen. De heer Stadig begint met een geluk- wensch dat de begrooting is sluitend ge maakt cn dat de lasten een paar puntjes lager worden (schoolgeldregeling). Hulde brengt Spr. aan dc diensten die meer werk konden verzetten zonder uitbreiding van personeel, zooals de reiniging. Naast deze woorden van hulde zijn ge wettigd woorden van critiek op het finan cieel beleid. Het college stelt zich aan de zijde der voorzichtigen, dat de gelden er moeten zijn om de werken te kunnen uit voeren. Dat is toe te juichen. We moeten de centen zien te krijgen voor we de uit gaven kunnen voteeren. Men zou er toch in onze gemeente niet toe over willen gaan de belastingen te verhoogen, zelfs aanzien lijk te verhoogen. Toch zit er in het finan cieel beleid van B. en W. een zekere lucht hartigheid. De begrooting is sluitend ge maakt door 55,000 te nemen uit de gas fabriek. Op zich zelf is daar niets tegen. Maar naar de cijfers van B. en W. zullen we over 2 jaar niet meer op een dergelijke bron kunnen beschikken. Dat noemt Spr. luchthartig. Ook een symptoom van lucht hartigheid ziet Spr. in het voorstel van B. cn W. over' de wijze waarop ze over het fonds voor bijzondere doeleinden willen be schikken. - vil L -lr.^ 1 1ii|( Nieuwe kindermeid (na een uur in de kinderkamer* ^tv nel> er genoeg van mevrouw ik zeg de betrekking op.* Mevrouw „Wat ter wereld oezielde Je dan om te zeggen dat Je dol was op kinderen V' Humoristl. Het bedenkelijke is als we het ecno jaar schokken moeten opvangen en dan is zoo'n fonds juist zoo goed. Neen aan de toekómsi denkt men niet, nauwelijks hebben we het fonds of er moet over worden beschikt En als B. en W. denken dat een zweminrich ting zoo noodzakelijk is dan hebben zij een vreomd idee van hetgeen in onze gemeente het noodzakelijke is. Wisten B. en W. dat niet toen het fonds werd gesticht, een paai maanden geleden? Het vreemde in de financieele gestie van B. en W. is ook, dat weer gekomen wordt met vèrhooging van subsidies of met geheel nieuwe subsidies, zelfs na de indiening van de begrooting. Over het speeltuinwerk is pas in den Raad gesproken en nu komen B. en W. maar weer met een voorstel om subsidie te verleenen. Met voorstel van de zweminrichting hangt, financieel bekeken, wonderlijk in do lucht. Een exploitatie rekening is er niet Volgens de cijfers kunnen de kosten niet bestreden worden uit het fonds voor bijzon dere doeleinden, dat bovendien nog ver minderd is met 10 20 duizend gulden voor vergoeding van boventallige leerkrachten bij het bijzonder onderwijs. Waaruit is de dringende behoefte geble ken? En dan verwijzen B. en W. naar hun schrijven van '28. Ook wordt gezegd, dat op verschillende plaatsen wordt gezwommen Dat zegt op zich zelf niets, dat zal men al tijd houden. Spr. voelt er veel voor deze zaak commissoriaal te maken voor een ernstig onderzoek. Er zijn bovendien zaken die veel urgen ter zijn. De verbinding met het Soester kwartier is oneindig veel urgenter dan een zweminrichting. Dat kan niet uit het fonds maar een verstandig mensch wil wel eens spaVen en als we er niet mee beginnen ko men we er nooit. De tekorten van Frisia en Ansfridus zijn in de afdeelingen besproken en B. en W. hebben de rekeningen overlegd. In '2S had Ansfridus een tekort van 207, terwijl 3600 was afgeschreven. Als dat nog kan is er voor de gemeente geen enkele aanlei ding om in te grijpen. Als men de afschrij vingspercentages iets verminderd is er geen te kort. Bij Frisia zijn de tekorten ontstaan uit onderhoudskosten tot een bedrag van 20 mille per jaar. Dat is dus 500 per woning. Als men dat leest begrijpt men er niet* meer van. Ook Frisia schrijft af zij het dan in bescheiden mate en dan is er nog een aandeelen kapitaal van 12 mille. Het is niet prettig in de gegeven omstan digheden te beslissen over de uitbreiding bij de politie. Het is misschien wel goed voorbereid maar het wordt geheel een kwee tie -van vertrouwen in de adviezen. Spr. zegt niets ten nadeele van dengene di* deze adviezen heeft gegeven, maar hij vindt het wel moeilijk af te gaan op adviezen van dien men nog zoo weinig kent: Als het noodig is, dat schijnt hier zoo nu en dan eens gezegd te moeten worden, heeft spr. er alles voor over. Natuurlijk! Maar hij wil toch eerst wel nadere gegevens. Tenslotte dringt spr. op de grootste voor zichtigheid aan en hijs hoopt dat die hoofd moten zweminrichting, steun midden- standswoningbouw en' politie nog eens nader zullen bekeken worden, want deze zijn nog niet rijp voor behandeling. De heer Hofkamp: Het standpunt, dat ik vermoedelijk zal moeten innemen ten opzichte van de voorgenomen stichting van een zweminrichting met het voorstel, de kosten daarvan te bestrijden uit het nog zoo kort geleden gestichte Fonds voor bijzon dere doeleinden, wil ik gaarne vooraf toe lichten. Dat ik principieel bij de voorstan ders dezer stichting sta, behoef ik als de mocraat niet nader te ontwikkelen. Toch mag ik niet nalaten factoren naar voren te brengen, die de uitvoering van dit plan mede bchoerschen. Ilc stel me voor, dat vroegere waterverontreiniging voor B. en W. aanleiding zijn geweest met dit voor stel te komen. Dat euvel is echter door den leider van de bestaande zweminrichting di rect bestreden en voorzoover tiuj riekend rnct succes. Dan heb ik bij bevoegden ook in Amsterdam eu Utrecht die onze zwem inrichting kennen eens geïnformeerd of de bestaande zweminrichting hier, beant woordt aan redelijke eischen, waarop mij in gunstigen zin geantwoord wenk Nu wil ik natuurlijk gaarne toegeven, dat er ge sproken kan worden van een goed. beter en best. Maar zoo gaat het mot alles, 't Is hier maar de vraag: is- het nu reeds nood zakelijk, dat op doze wijze stichting \an een nieuwe zweminrichting wordt besloten en daarvoor de bekende 120.000 beschik- I baar te stellen, aangenomen dat dc ge- rneento mot dit bedrag volstaan kan, wat niet zeker is. Neem ik aan, dat een zweminrichting als nu bedoeld, er reeds lang had moeten zijn dan zou de vroegere overheid in gebreke zijn gebleven. En nu kom ik als vanzelf tot dë vraag: is het te verdedigen dat het Fonds voor l>ijz doeleinden met deze stich ting reeds verdwijnt Of was het de be doeling met dit Fonds bijzondere en niet voorziene uitgaven op te vangen? Het te genwoordige geslacht zou, wordt dit voor I stel aangenomen, betalen voor wat onze voorgangers verzuimden en tevens voor het toekomstig geslacht, als de 120 mille (of racer) op aangegeven wijze wordt uitgege ven, een soort van cadeau zou ik zeggen. Een nieuwe zweminrichting te stichten en deze te betalen uit F.v.b.-doeleinden schijnt mij niet zonder bedenking. Meer rationeel komt het mij. voor, dat Fonds Ic reserveeren voor een tunnel of viaduct voor de zoo hard noodige verkeers- verbetering met het Soesterkwartier. Ook dacht ik het de moeite van over we gen waard, of de verwachte nadeeleu •'■oi onze gemeente als een gevolg van de finan- tieele verhouding tusschen Rijk cn Ge meenten, door genoemd fonds gedragen kunnen worden? En zoo zullen rneer voor beelden aangehaald kunnen worden, waar uit blijken kan, dat aan het F. Bijz. doeleinden een andere bestemming gege ven kan worden, meer in overeenstemming niet de oorspronkelijke bedoeling. Ik denk b.v. ook aan een geleidelijke liquidatie van „Frisiaom daarna het saldo verlies te dekken uit meergenoemd fonds. Voor een zweminrichting zou het wonschelijk en bil leer vergroote, Bevat zeer vele nieUU/6 en moderne artikelen. Belangrijke reductie in coupon aantallen. Vraagt nog heden uw gratis Catalogus aan, teneinde lang wachten te voorkomen. Alle aanvragen zullen in volgorde behandeld worden. Hoogste kwaliteit in Sigaretten ea Cadeaux tfieaé Uitr fajcfrlcuoJ* 4n* BON (te posten in open enveloppe porto lucent) M 31 Aan PIRATE AMSTERDAM. Postbus 716. Naam- Adres Stad Gelieve mij gratis en franco uw nieuwen Pirate Catalogus te zenden met VIJ* VPIJK COUPOM3. Van éénzelfde adres wordt slechts één dezci bons geaccepteerd lijk zijn, de gelden door een leening to fourneere», maar dan rijzen er, zooals B cn W. opmerken, weer andere bezwaren Dc gedachte door B. en W. geopperd, dat bij het Groene Kruis gestreefd zou kunnen worden naar hoogere contributie en bijdra gen, is zeer zeker aan te bevelen. Ecnigc jaren terug heb ik eenzelfde denk beeld naar voren gebracht in vérband met het subsidie aan de Volksuniversiteit. Daar heeft men inderdaad in die richting ge werkt, inzonderheid bij de vrijwillig te be palen cursusgelden en de resultaten daar van zijn, naar ik informeerde, niet ongun stig. Beter gesitueerden profiteerden moer malen van het laagste of daaropvolgend ta rief, wat misschien geen doordacht opzet rnaar een soort sleur werd. Daarop op ge paste wijze attent te maken, kan niemand hinderen. In elk geval ware hierop tc wij zen. Het is mij een voldoening, dat uw Col lege aan mijn verzoek bij de vorige begroo ting, herhaald in de afdeeling bij de nu in behandeling zijnde, ten behoeve van den directeur van den Reinigingsdienst, tege moet kwam. Daarmede is een misstand ver beterd, waarvoor mijn dank. Maar nu bleef mijn herhaalde vraag naar salarisverhoo ging en positieverbetering van den chef Grondbedrijf nog onbeantwoord. Mijn mee ning, die ik met aanwijzing van enkele 1110 gelijkheden tot verbetering aanvuldë, blijft nog ongewijzigd. Zoodat ik B. en W. ver zoek alsnog een billijke oplossing ten be hoeve van dien ambtenaar tot uitvoering tc brengen. Er mogen misschien enkele moeilijkheden aanwijsbaar zijn, maar die zijn naar mijn overtuiging, zeer goed op te ruimen. Het betreft hier slechts één amb tenaar, wiens uitzonderlijke positie met geen ander te vergelijken is. Met vertrou wen mag ik zeggen, wacht ik ook hier uw tegemoetkoming af. Na uw antwoord aan de afdeolingen heeft mij den tijd ontbroken met de noodige aandacht na te gaan, of den Reinigings dienst een jaarlijkschc toelage ten goede gekomen is, wat niet onbillijk zou zijn, in tegendeel. Bij een begrooting-behandelirjg is het daarvoor wel de meest geschiksto tijd, zoo niet de eenige. 't Is mij hekend, dal zijn huishuur te hoog gebleken is en re- dresse daarvan plaats had. Is dat met te rugwerkende kracht over dc jaren, waai'in te veel is betaald Om dezelfde reden heeft mij den tijd ont broken na te gaan, hoe de-positie zal wor den van den waarn. gem.-ontvanger, waar over ik reeds eerder sprak. Is daarin voor zien, dan verzoek ik enkel eenige inlichting, in welk geval u mij wilt verontschuldigen als ik nu beter had kunnen weten. Terloops zou ik uw aandacht willen ver zoeken voor ons parkeer-terrcin on te over wegen of dit op de een of andere wijze ver pacht kan worden? Gegevens uit dc go meente Utrecht geven mij aanleiding tot deze vraag. Daar wordt dat terrein verpacht voor 2 jaren tegen f 6500 liet eerste, G750 het tweede jaar. 't Is natuurlijk slechts een voorbeeld, want hier zal de opbrengst voor- loopig niet veel meer dan 10 daarvan kunnen opbrengen. Er ware misschien een besin mee tc malcen. Uit uw antwoord inzake speciale opgave van „ziekengelden" valt af te leiden, dat mijn verzoek overbodig zou zijn geweest, wat ik niet kan toegeven. Ik verzoek u als nog die opgave van de bedrijven, opdat ik die niet behoef tc zoeken en er eventueel naar moet raden. Die cijfers acht ik van vol doend belang, om ze als juist te mogen aan nemen voor een correcte beoordeeling. B. en W. motiveeren hun standpunt ten opzichte van het opruimen van alle? gras: randen. Ik sprak niet van alle grasranden, doch van grasranden die voor een groot deel niet meer tc zien zijn en van de hope loos verwaarloosde die niet te onderhouden zijn. Het zal den betrokken dienst moeilijk vallen daar iets te vinden wat gelijkt op het karakter van een tuinstad of villawijk. Nu Het antwoord aldus luidt meen ik te mogen aandringen op een regelmatig en beter on derhoud, als de dienst meent dat zulk on derhoud daar m o g e 1 ij k is. Als men denkt met het behoud Van zulke grasranden het karakter van een tuinstad of villawijk te suggcreercn, dan blijkt het wel zeer noodig dat men zich elders eens op de hoogte stelt. Het antwoord is wel mooi uitgedrukt, rnaar u boude mij ten goede, dat het jam mer genoeg bij woorden blijft, 't Is enkel theorie, geen practijk. Nog mag ik in herinnering brengen wat ik in de afd. opmerkte: Het antwoord van den wethouder op 31 Oct. vorig jaar: voor het verharden van paden is voor 1928 nog ongeveer f 2000 beschikbaar en het is de be doeling met die verharding voort, te gaan. Waar men dat deed na 31 Oct. vorig jaar en tol nu toe in dit jaar is mij ten opzichte van de daarvoor het meest in aanmerking komende paden niet bekend. Dat dc watermeters niet maandelijks, doch per kwartaal opgenomen worden, is mij natuurlijk bekend en met de betaling gaat het ovenzoo. Het opnemen van den me ter en meteen de kwitantie innen, behoeft niet meer tijd te vorderen dan het opnemen van 2 meters (gas en elcctriciteit) met in casso. Dc bode-geldophaier, aangezien hij de watermeter misschien niet kan opnemen, behoeft hier geen taak te hebben, al is het de gewoonte. Beide in één hand, opname en betaling tegelijk, is eenvoudig en voor het publiek minder storend. Bij post 506 „openbare middelen van ver voer" wil ik een opmerking plaatsen, of liever een vraag in overweging Als door de a.s. N.V. Amersfoortsche Auto busdienst de zaak goed zal worden aange vat, ook met goed materieel en met ver trouwen een aan practische eischen beant woordende exploitatie verwacht mag wor den, blijft uw college dan van meening, dat als maximum 10 mille ter bevordering daar van voldoende is? Ik herinner me wel, dat 10 mille, als ma ximum bepaald is over eenige jaren, maar- is het niet wenschelijk dit nog eens zorgvul dig na te gaan en deze zaak die lang zamerhand beter beoordeeld kan worden tijdig in al haar onderdeelen onder oogen tc zien? Ten slotte kom ik cp het antwoord van B en W aan de V. v. V. Dat wordt op bei de punten een hoogst onaangename en niet verwachte situatie. Het verzoek om slechts

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 6