REGEN KLEEDING HET BEWIJS IS GECONSTRUEERD KAMPERMAN'S tü!T DEN ©MTOiSC STADSNIEUWS Be! dan op Mo. 42 BiNiNlgNLAm VAN HASSELT CONTRA BRENN1NKMEIJER ONGEVEER 'N M1LLI0EN VERDUISTERD B. SCHOOLEMAN DE MOORD OP MEVR. 0. Hebt O een Taxi of Auto noodig? Eenigste gediplom. Rijwielhersteller hier ter stede. Rijwielhandel e "L'HIRONUELLE" 11'. K. van Rossum 16/18 LANG EST RAAT De procedure voor het Amsterdamsche Hof Dc N.V. Van IIasselt'9 confectiemagazij nen to Amsterdam schreef ons: Naar aanleiding van een mcdedeeling in uw blad, onder het hoofd „Van Hasselt contra Brenninkmeyer" (een mededeeling van C en A.) verzoek ik u beleefd mij in de gelegenheid te stellen dc feiten, in die mededeeling vervat, even recht te zetten. Het is onjuist, dat C. en A. door het Hof veroordeeld is op grond van een klein onderdeel der dagvaarding, integendeel! Er was door van Hasselt veroordeeling ge vraagd wegens onbetamelijk optreden van C. en A. in strijd met het maatschappelijk fatsoen en deze vordering is toegewezen door het Hof. Zoo zijn de feiten. C. en A. wil het thans doen voorkomen, alsof haar actie, bestaande in het doen kobpen van goederen bij de firma van Has selt door een aantal vrouwen, enkel be doeld was om zoogenaamde minderwaar dige methodes van van Hasselt tegen te gaan, welke hierin zou bestaan, dat 'van Hasselt weigerde goederm uit de etalages aan het publiek te verkoopen. Deze voorstelling van zaken is ten ecnen- male onjuist. Dij het getuigenverhoor toch liebbon verschillende getuigen van C. en A., die vroeger bij van Hasselt in dienst waren geweest, uitdrukkelijk verklaard, dat dc goederen nooit geweigerd werden aan het bona-fide publiek. Dat naderhand aan personeel en opkoop- sters van C. en A. wel geweigerd is dc goederen te verstrekken, heeft de volgende oorzaak. Meermalen gebeurde het, dat eta lage-goederen van van Hasselt door het per soneel van C. en A. bij de opening van de zaak werden opgekocht. Deze goederen prijkten dan onmiddellijk daarna in de eta lages van C. en A. aan den Overkant, dik wijls voor nog Iagercn prijs dan van Has selt ze had aangeboden. Iïet gevolg hiervan was, dat het bona fide publick dat Zondags de goederen in de etalages bij van Hasselt had gezien, of hierop door advertenties was attent ge maakt. die goederen niet meer in de eta lages bij van Hasselt, doch wel hij C. en A. voor lageren prijs zag staan. Het behoeft geen betoog, dat van Hasselt 'dit parasitcercn door C. en A. op haar re clame wcnschte iegen te gaan en aan het personeel van C. en A. weigerde to verkoo pen. Dit was hoar goed recht. Ieder koopman toch verkoopt zijn goede ren aan het publiek en zijn aanbod is niet tot zijn concurrenten gericht. Dat de opvatting van van Hasselt op dit punt steun vindt, is nog onlangs gebleken uit een vonnis van een Kantonrechter te Amsterdam, die met van Hasselt van oor deel was, dat de winkelier zijn aanbod enkel tot het publiek richt. Toen C. en A. merkte, dat aan haar per soneel door van Hasselt geen goederen meer werden verstrekt, probeerde zij het op een andere manier. Tientallen Jordaan-vrouwen werden gerequireerd en wel uit die klasse der bevolking, die men tot de „paupers" mag rekenen. Immers bij het verhoor is ge bleken, dat talrijke van de opkoopsters vrij regelmatig steun van het Armbestuur ge noten. Ook aan deze in dienst von C. en A. 9taonde vrouwen weigerde van Hasselt te verkoopen. hetgeen, toen die vrouwen ge regeld terugkwamen, op bordjes in de eta lage is bekend gemaakt. De bewuste Jordaan-vrouwen maakten relletje op relletje en hoewel C. en A. dit wist zag zij er niet tegen op om op ge noemde wijze te blijven voortgaan. In hoeverre dit „chique" middel de firma C. en A. blameert kan gerust aan de pu blieke opinie worden voergelaten. Het Hof stelde de schadeloosstelling naar billijkheid op een bedrag van vijfduizend gulden, terwijl C. en A. (Brenninkmeyer) tevens in de proceskosten ad. 780 werd veroordeeld. Het Hof. dat het vonnis van de Recht bank heeft vernietigd, constateerde daar door. dat dc Rechtbank onjuist had geoor deeld. C. en A. beroept zich dus op een vernie tigd vonnis. Juister en beter is een beroep op een be staand Arrest. Dit houdt o.a. in: lo. dat C. en A. aansprankelijk is voor het optreden der Jordaan-vrouwen. 2o. dat C. en A. aansprakelijk is voor de relletjes. 3o. dat C. en A. onrechtmatig heeft ge handeld. 4o. dat C. en A. heeft gehandeld in strijd rnet de betamelijkheid, die ten opzichte van van Hasselt in het maatschappelijk verkeer past. Eon harde, rnaar ware les. De cassatie is thans aanhangig. C en A. tracht door dit laatste middel .alsnog den dans te ontspringen. De Procureur-Generaal hij den Hoogen Raad heeft geconcludeerd, da C. en A. ver oordeeld moet blijven en dat zij ook de kosten der cassatie zal moeten betalen. Binnen eenige weken komt de uitspraak yau den Hoogen Raad. Het is wel droevig, dat een firma als C. en A. die toch-zoo „groot" is, aan den Nederlandschen Handelsstand zulk een droevig voorbeeld geeft in de concurrentie strijd. Wat zou het schoon geweest zijn, als zij zonder rechtsslrijd zelf tot inkeer was gekomen en zelf had Ingezien, dat hare strijdwijze onwaardig en unfair is. Een wederwoord van C. en A. De Firma C. en A. Brenninkmeyer ver zoekt ons naar aanleiding van het boven staande, opname van het volgende: De Firma Van Hasselt geeft in haar ant woord op onze eerste mededeeling met zoo veel woorden toe, dat de vordering, welke legen ons was ingesteld, er geen is wegens oneerlijke concurrentie, gelijk ons was aan gewreven. Dit aan het groote publiek dui delijk te maken, was ook slechts het doel van ons eerste schrijven. Wat er verder te denken valt van het geen door de Firma Van Hasselt wordt ge zegd. kan blijken uit het volgende: Zij deelt mede, dat bij het getuigenver hoor verschillende getuigen, die bij Van Ilassclt in dienst waren geweest, uitdruk kelijk verklaard zouden hebben, dat de goe deren nooit geweigerd werden aan het bona fide publiek. Wij kunnen daartegenover echter mededeclen. dat deze getuigen heb ben verklaard als volgt: Dat een winkeljuffrouw door den direc teur van Van Hasselt van den trap Werd gegooid, omdat zij een kleedingstuk ver kocht had tegen etalageprijs, die lager was dan de winkelprijs; dat zij bovendien het verschil uit haar eigen zak moest bijbela len. waarop de klant het stuk toen niet wilde, uit medelijden met de juffrouw. Een andore winkeljuffrouw getuigde nog. dat. zii bij Van Hasselt wel goederen uit de etalage verkocht had, maar dan altijd een standje kreeg; zij kreeg dan te hooren, dat zij een „pruts" van een verkoopster was en dat zij moest verkoopen wat in den winkel hing. De directeur trad ruw op, zij had meerma len een stomp ven hem gehad. Een derde juffrouw getuigde, dat enkele artikelen uitgezonderd alle artikelen in de etalage j lager werden geprijsd dan de in den winkel aanwezige. Op grond van deze verklaringen kon dan ook'de Rechtbank in haar eindvonnis te recht beslissen; „gebleken is toch. dat eischeres (Van Hassell) behalve dat zij doorloopend in haar etalages de goederen lager geprijsd had dan in haar winkel en weigerde de eerste te verkoopen terwijl de winkel gesloten was, b.v. des Zondags in do etalages goederen plaatste, geprijsd op ongeveer de helft van de verkoopswaar- de, van dien aard aanlokkelijk, dat tegen den tijd, dat de zaak geopend zou worden, het publiek elkaar verdrong om bij de ope ning hpt eerst binnen te komen en die goederen machtig lo worden en dat even vóór de opening die goederen uit de etala ges werden weggenomen." Deze overweging is door het Hof onaan getast gelaten. Dc directeur van dc gefailleerde Prmaraland verdzeeven Den Ilaag. 29 Oct. Do Haagsche Cou rant meldt: Op 1G October j.l. werd door de Amster damsche rechtbank in staat van faillisse ment verklaard de N.V. Damaraland, een effecter.zaak, kantoor houdende aan de Beursstraat No. 9 te Amsterdam. Van deze N.V. was directeur-eigenaar zekere A. H., een Duitscher van geboorte, die een groot heerenhuis in het Bezuidenhout-kwartler hier ter stede bewoonde. Reeds spoedig na het uitspreken van het faillissement gingen er geruchten, dat er bij de NV. Damaraland ernstige malver saties gepleegd zouden zijn en dat het tekort een buitengewoncn omvang zou hebben. Weinig later werden deze geruch ten zekerheid en kwamen er bij de Am sterdamsche politie tal van klachten bin nen van personen, die door het faillisse ment ernstig benadeeld waren Binnen enkele dagen steeg het totale bo- drag der malversaties, waarover aanklach ten binnenkwamen tot meer dan zevenhon derd duizend gulden Eenige dagen later diende ook de cura- lor in dit faillissement, mr. P. Groote, die bij een bezoek aan het kantoor der gefail leerde firma de boeken slechts gedeeltelijk aanwezig vond terwijl dat gedeelte ervan niet eens nauwkeurig wa6 bijgehouden, een aanklacht in. De Am6terdarnsche politie stelde zich toen met de Haagsche politie in verbin ding en verzocht haar, den directeur A. H aan te houden Bij een bezoek, dat de Ilaagsche politie daarop aan de woning van dezen directeur bracht, bleek, dat het groote heerenhuis hals over kop was ontruimd en dat do vo gel gevlogen was. Zijn verblijfplaats kon den ook dc buren niet opgeven. Wel spra ken zij het vermoeden uit, dat H. naar het buitenland was vertrokken. Voor de Haagsche politie was hiermede de zaak afgeloopcn. In den loop der vorige week kwamen echter ook bij de Haagsche politie eenige aanklachten binnen van personen, die door II. benadeeld waren. Kón van hen, die het ergst door den on dergang van de N.V. Damaraland is ge troffen. is een oud-Indi9chman, hier ter stede woonachtig, die aan II. een bedrag aan effecten ter waarde van twee ton had toevertrouwd. De totale verduisteringen moeten bijna 1 millioen gulden beloopen. In verband met de in de residentie ge pleegde verduisteringen is thans ook door do Haagsche politie de opsporing, aanhou ding en voorgeleiding van H. in het Alge meen Politieblad verzocht. WORDT WAALHAVEN OPGEHEVEN? Gemeenschappelijk vliegveld van Rotterdam en den Haag VAN PERSEIJNTRAAT 19 TEL: 432. 's-G ravenhage, 29 Oct. In de Memo rie van Antwoord van B. en W. van 's-Gra- venhage op het algemeen verslag der p,c- mcentebegrooling voor 1930 wordt beves tigd, dat tusschen het dagelijksch bestuur van Rotterdam en van Den Tlong overeen stemming is bereikt ten aanzien van een gemeenschappelijk vliegveld. B. en W. zullen den Raad spoedig een voorstel doen toekomen. Zooals wij reeds meldden zal het vliegveld Waalhaven wor den opgeheven en een vliegveld ten Zuiden van Delft worden aangelegd. DE TOESTAND VAN WETHOUDER VON FRÏJTAG DRABBE. Amsterdam, 29 Oct. Naar de Msb. ver neemt, heeft de heer J. II. A. L. von Frijlag Drabbe heden een tamelijk rustigen nacht doorgebracht Hedenmiddag is hij echter nit voorzorg en op eigen verzoek voorzien van dc laatste I-I.II. Sacramenten. Een in Nederland nog niet toegepaste methode van bev.ijsconslruetic Uitvinding van een V/eersch professor Js|G ravenhage, 29 Oct. Eenige dagen geleden deelden wij reeds mede, dat rne.j. Tientje Holstein dc huishoudster van do ?2~jarige mevrouw Odcm, die op zoo giu- wc'ijke wijze in haar woning aan het Be- zuidenhout vermoord werd nog steeds 111 het R.-K. ziekenhuis aan het Westeinde vertoeft. Hoewel haar verwondingen gene zen zijn, heeft bet vreeselijk drama haar dermate aangegrepen, dat zij daardoor als het ware grootendeels versuft is. Waar de huishoudster één der hoofdgetuigen is in de strafzaak tegen den vermoedelijken moordenaar, W. Kr. v. d. Mzou leze om standigheid, wanneer die versuftheid niet voldoende geneest, voor de instructie en be wijslevering groote moeilijkheden kunnen opleveren. Het is immers niet aan te nemen, dat de rechters volle waarde zouden toe kennen aan de getuigenis van iemand, die ceheel of gedeeltelijk in een dergelijken toe stand verkeert, zoo incldt de Haagsche Ct Toch voldoende gegevens! Naar wij vernemen, beschikt evenwel de justitie, ook zonder de getuigenis van mej Holstein, toch over voldoende gegevens, om het bewijs tegen den vermoedelijkcn dader te construecrcn. De Haagsche politie heeft bij het onderzoek in deze geruchtmakende zaak niets over het hoofd gezien en wel degelijk met alle mogelijkheden rekening gehouden, terwijl zij bovendien op zeer we tenschappelijke wijze te werk is gegaan Daardoor is het mogelijk geweest eenige zeer sterke z.g. „stille getuigen" tegen den moordenaar in handen te krijgen, die voor do constructie van het overtuigend bewijs van zeer groot belang zullen blijken te zijn. De politie heeft in één geval gebruik ge maakt van een uitvinding van den Ween- sclicn professor Polier, een uitvinding, die nog nimmer tevoren in Nederland is toege past. Het geval, waar bedoelde uitvinding in toepassing is gebracht, betreft het op het scheermes gevonden stukje vel. dat later bleek te passen in een schampje aan den wijsvinger van Kr. v. d. M. Zoodra dit feit na minutieus onderzoek door de politic-des kundigen was vastgesteld, is men er op uit geweest, om deze belangrijke omstandig heid, behalve door de getüigen-verklarin- gen, ook op andere, nog meer overtuigende wijze, aan de rechtbank to kunnen voor leggen. Hiervoor* nu heeft m.en het S3rsteem van professor Polier toegepast. Dit systeem stelt den onderzoeker in staat, een tot in de kleinste bijzonderheid natuurgetrouwe na bootsing te krijgen van levende of doode lichaamsdeelen. Prof Polier heeft van dit systeem voor het eerst in de na-oorlog9Cbe jaren gebruik gemaakt bij het vervaardigen van kunstledematen, die volkomen op de echte gelijken. Prof. Poller's systeem. Bij dit systeem wordt gebruik gemaakt van 2 stoffen, n.l. van Negocoll en van IIo- miniet. De Negocoll is een taaie, kneedbaic stof, die, op iets meer dan lichaamstempe ratuur gebracht zijnde, stijf om 't lichaams deel, waarvan men oen afbeelding vvenscht. wordt gekneed. De stof is zóó elastisch, d-it zij in tegenstelling met gips. zelfs het aller kleinste kenteeken opneemt. De Negocoll verhardt bij afkoeling wel, maar blijft daar bij elastisch, zoodat zij gemakkelijk van het na te bootsen lichaamsdeel kan worden verwijderd, zonder tc breken. Den aldus verkregen vorm laat men nu volloopen met het door verwarming vloeibaar gemaakte Hominiet Dezo stof vermengt zich in geen enkel opzicht met de Negocoll, maar neemt oveneens de fijnste afwijking op. Na afkoeling is het mogelijk, het Nego- coll-omliulsel voorzichtig af te pellen, waar door men tenslotte het gewenschte lichaamsdeel in Hominiet overhoudt. Dit nu heeft de Haagsche politic gedaan met den wijsvinger van den verdachte K. v. d. M.j waaraan het op het scheermes ge vonden stukje vel ontbrak. Zij heeft dit tevens zóó tijdig gedaan, dat het czhampje nog tot in kleinigheden aanwezig was, zelfs nog vóórdat de genezing begonnen was. Vervolgens heeft men het op het scheer mes gevonden stukje vel geprepareerd en daarvan een foto gemaakt. Deze foto heeft rnen, evenals een foto van den nagemaak- ten vinger, rnet behulp van prisma-lenzen sterk vergroot. Legt men nu beide vergrootingen naast elkaar, dan blijkt, dat ieder lijntje, zelfs het fijnste haarlijntjc van liet gevonden stuk ie vel, volkomen past en aansluit op de over eenkomstige lijnen en lijntjes in den vinger van IC. v. d M. Hiermede is op wetenschappelijke wijze onomstootelük komen vast te staan, dat niemand anders dan de thans verdachte op den dag van den moord het scheermes heeft gehanteerd Gclakwenschen van boiten- landsche politie-deskundigen. Naar do Haagsche Ct. verder verneemt hebben politic-deskundigen van internatio nale bekwaamheid de betrokken Ilaatrsche poütie-ambtenaren vooral do politic- fotograaf moet zeer verdienstelijk werk hebben verricht gecomplimenteerd cu geluk gewenscht met het schitterende re sultaat. Barnevold. Bij Kon. Besluit is toe gekend de zilveren medaille der Oranje Nassau-orde aan mej. A. Baas, huishoud ster bij dc familie van den Driftakker,. de Glind, gemeente Barncveld. DE HENBA. Nog enkele bijzonderheden. Voor hen, die het nog niet weten, doelen we mee, dat Kcnba beteekent Handel- en NiJverheid-Beurs Amersfoort. Het idee winkelbeurs is hier voldoende populair, men denke slechts aan de glo- rieuse dagen van het eertijds zoo beroemde Necofa. De beurs van nu heeft, uit orga nisatorisch oogpunt beschouwd, 'n eenigs- zins ander karakter dan die van voorheen, omdat do geheele regeling nu in handen is van de middenstandsvereeniging Handel en Nijverheid, waarvan het bsetuur als uit voerend comité optreedt. Het karakter der beurs als zoodanig is even als vroeger: even gezellig, even mooi, even belangrijk en naar we hopen ook even druk. Wat de stands betreft, daaraan doen de grootste en meest vooraanstaande zakenmcnschen mee. De ge heele markthal is door de stands ingeno men en dat er animo voor deze beurs is, moge o.a. blijken uit het feit, dat een we reldfirma vergeefs getracht heeft eenige standhouders uit te koopen. Behalve een vrijwel doorloopend concert zijn er nog eenige attracties, die duidelijk worden beschreven in de Beurskrant. EXAMENS. Gisteren is onze stadgenoot, de heer J. H. Ronhaar, te Amsterdam bevorderd tot doctor in de letteren en wijsbegeerte op proefschrift: „Woman in primitive mother- right societies". FEESTVERLICHTING VAN DEN AMEP.SFOORTSCHEN TOF.EN. Tijdens de H. E. N. B. A. Naar wij vernemen ligt het in dc bedoe ling van do P. U. M. om op de dagen Zaterdag, Maandag en Woensdag respec tievelijk 2, 4, 5 en G Nov., dus op de dagen waarop de winkelbeurs in de gemeente lijke Eicrhal wordt gehouden do Onze Lieve Vroinventoren gedurende de avon t uren van 7 tot 10 uur te verlichten door Philips Floodlight armaturen. Dit is de zelfde verlichting die gedurendo do licht- week te Amsterdam met de bekende schit terende) resultaten is toegepast. Met liet oog op den niet fraaien aanblik van den steiger indien deze ook zou worden belicht, zal de verlichting zoodanig worden opge steld dat het steigermateriaal in hoofdzaak onverlicht blijft. Zooals bekend is liet met deze verlich- lingsmethodo mogelijk een bepaald ge- houw door het in eon zee van licht te doen baden geheel aan het nachtelijk duis ter te onttrekken. Voor Amersfoort beloofd dit dus een mooie attractie te worden De installatie van het werk zal geschieden door Installatie bureau B. Schoolcman Pcrsijnstraat 19. TEL. 132 KAMP 4 VEREENIGING VAN HUISVROUWEN. Marguerite Couperus. De afdeeling Amersfoort van de Neder- landsche Verecniging van Huisvrouwen or ganiseert op G November, 's avonds te 8 uur j in Amicitia een bijeenkomst waarin me- - vrouw Marguerito Couperus „Het Neder- landsche lied in verschillende eeuwen" zal vertolken. Het beloofi een mooie avond te worden. Voor een dergelijke uitvoering te den Haag schreef „De Avondpost": „Me- vrouw Couperus heeft op meesterlijk cn I vaak aandoenlijke wijze „Het Nederland- sclie lied in verschillende eeuwen" vertolkt Zij heeft na grondige studie ons de schoon- I heid van do simpele middeleeuwsche liede- Ikens doen voelen cn ons meegesleept in da uitgelatenheid der zestiende-eeuwsche min- neliedercn. We kunnen voor haar voor- dracht en zang maar één woord vinden: jiubliem." ..Mevr. Couperus beschikt over een ta lent, dat benijdenswaardig, is. Wij weten niet, waarin wij haar meer waardeeren. In de schoone geestelijke liederen uit de Mid deleeuwen of in de vroolijke hedendaagsche liedjes. We weten alleen, dat zij bewezen heeft, dat buiten de moderne cabaretliede ren een terrein braak ligt, dat grondig be werkt, vele mogelijkheden biedt voor kun stenaars. „De Haagsche Courant" schreef: De fraaie stem van Marguerite Couperus, haar uitnemende voordracht on haar distinctie maken deze zangeres tot een uitnemende vertolkster van ons eigen lied." BESTELLING VAN AANGETEEKENDE STUKKEN AAN HUIS Een proefneming. I 1. Het ligt in het voornomen om met in gang van 16 November a.s o.m. te Amers foort een proef te nemen met do bestelling aan huis van dc aangeteekende stukken. I 2 Op enkele uitzonderingen na zullen deze stukken in olie hriefpostbostelhngen worden opgenomen, i 3. De stukken zullen slechts kunnen wor den uitgereikt aan den gcadressoerdo of diens gemachtigde. Afgifte aan huisgenoo- tcn, die niet door de geadresseerden zijn gemachtigd, is niet toegestaan. Ten aan zien van hen, die geregeld aangeteekende stukken ontvangen en op de tijden, dat 1 de bestellingen aan hun woning worden uitgevoerd niet aanwezig zijn voor het in ontvangst nemen daarvan, wordt opge- merkt, dat het voor dezen wcnschelijk kan zijn een of meer huisgenooten, die als re- j gel wel thuis zijn, een doorloopende vol macht te geven. Hiertoe is een machtiging noodig op zegel van 0.30. Nadere inlich tingen worden ten postkantore verstrekt •i. Indien do afgifte van het aangetee kende stuk niet mogelijk is, wordt do ken nisgeving van aankomst daarvan aan de woning achtergelaten benevens een nota, dat het stuk weder in do volgende bestel ling zal worden opgenomen, tenzij hot voor dien is afgehaald, waartoe gelegen heid bestaat van tot(Deze tijdon worden op de nota ingevuld. Indien het stuk ook bij de tweede bestel ling niet kan worden afgegeven, wordt het nog gedurende den gewonen tijd (7 dagen) ten kantore bewaard. Ook hieromtrent be vat de nota dc vereischte inlichting. 5. Gedurende de proefneming zal aan do goadressoerden gelegenheid worden gege ven om de voor hen aankomende aange teekende stukken desverlangd van de be zorging aan huis tc doen uitsluiten. Aan dergelijke verzoeken door de afzenders op verzonden aangeteekende stukken gesteld zal mede gevolg worden gegeven. 6. Do aangeteekende stukken voor bus rechthouders zullen, indien deze daarom vragen, mede aan huis worden uitgereikt 7. Tijdens de proefneming zullen do aan geteekende brieven met een hoogere aan gegeven waarde dan 1000 van de uit reiking aan huis worden uitgesloten. Ook aangeteekende stukken, welke beschadigd ten kantore van bestemming worden ont vangen woiden niet in bestelling opgeno men.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 2