STADSMIKUWS HET ONBEREIKBARE Woensdag 30 October 1929 AMEDSFOOKTSCH DAGBLAD 28e Jaargang No. 104 ..DE EEMLATSDER* DERDE BLAD. RAADSVERSLAG FEUILLETON. Vergadering van Maandag 28 Oct. des avonds 7 uur. Aanwezig alle leden- De heer Spieker man n aanvaardt gaane do hulde door den heer Noordewier aan de katholieke partij gebracht, dat deze altijd het juiste midden weet tc houden. Spr. kan begrijpen dat het een genoegen was deze begrooting saam te stellen daar er nu geld was voor extra uitgaven. Wel vermanen B. en W. tot een voorzichtige politiek, maar B. en W. zelf doen dit aller minst. Uit de gasfabriek halen ze niet min der dan f 95.000. wat toch moeilijk een be scheiden winst is te noemen. De gasver- bruikers betalen nu 2 cent per M3 meer dan de prijs is. Deze begrooting is niet af, daar er ver schillende. zaken worden gemist, zooals de Kamperbinnenpoort en do verbouwing van het gemeentehuis. Met het slachthuis schijnen B. en W. den- zelfden weg op te gaan als met de andere bedrijven. De winst was geraamd op 270, Jn werkelijkheid was deze 13792. Voor 1930 Is f 379 winst geraamd. Op die manier leg gen B. en W. lasten op do inwoners. Het slachthuis is een instelling van sociaal be lang en dan moeten B. en W. de winsten niet opvoeren, maar meer letten op verla ging der slachtrecliten. Zeer ten onrechte is de exploitatie-rekening belast met oprich tingskosten. B. en W. beschikken over dc winst van het Slachthuis, terwijl de Raad er buiten wordt gehouden. Op het gemeentehuis zijn bijna geen kler ken, het zijn allemaal hoogere ambtenaren. Zeker was hier wel te bezuinigen. Wat de schoolgeldregeling betreft hoopt spr. dat de gezinsreductie ook zal worden uitgebreid voor de andere vakken van on derwijs. De heer van N i e u w e n h u ij s e n meent, dat het meest wel tor sprake zal komen bij bepaalde artikelen. Na de keurige rede van den heer Verheij kan spr. wel van het hou den van algemeenc beschouwingen afzien. I-Iij hoopt dat B. en W. zakelijk daarop zul len antwoorden en nu niet met een gemoe delijk praatje zullen komen. Wat do finan ciën betreft vraagt spr. hoe de wethouder komt aan de 40.000 uit dc gasfabriek voor het volgend jaar. Verschillende belangrijke zaken zijn aan gesneden en wc. moeten in eens zien hoe diep de put is. Een zwemschool is zeer nut tig, maar er is een „raaartje" n.l. onze fi- nancicele toestand We moeten eerst een goed overzicht hebben, opdat we weten waar we aan toe zijn. Moeten we dan be- lastingverhooging invoeren, dan weet de burgerij tenminste waar ze aan toe is De post politie is zeer belangrijk en is de uitbreiding noodig dan moet; die komen. De toelichting is geheel onvoldoende. Geef ons eens duidelijk wat de kosten zijn. Om het te aanvaarden op advies van den commissaris gaat niet aan .De man is voor ons een blan co blad. Geef ons eerst een zakelijk over zicht. Wat de eischcn voor adjunct-inspecteur betreft, was de bedoeling of eindexamen zal worden gevraagd. Wat dc aanschaffing van een motor be treft, zou het heter zijn een auto te nemen, dat is veel praktischer. Het nog niet aanschaffen van een auto voor den besmettingsdienst wordt geweten aan het uitblijven van bericht van het Rijk over de 50 subsidie. De toestand van do barakken is van dien aard dat dringend verbetering moet ko men. Dc gemeente gaat nu 80 woningen met gaslicht bouwen. Onze volksgezondheid cischt dat electrisch licht, daarin komt, we maken ons er eenvoudig belachelijk mee Do schoolarts vindt spr. een dunkbaar instituut. Hij is voorlichter en geeft den ouders raad. Zoo zou ook do taak van de schooltandarts moeten zijn, adviseerend en niet behandelend. De taak van de ouders moeten we niet verplaatsen. Gezien onze financieele toestand is spr. niet voor het voorstel inzake dc zwem school. Daar hangt nog veel moe samen. Hoe zal de exploitatio zijn. zal de subsidie voor de bestaande zwemschool worden ge handhaafd enz. Beter is het deze zaak te rug te wijzen naar een commissie. De heer Hehenkamp spreekt zijn bij zonderen dank uit voor het beleid van B. en W. speciaal inzake de schoolgeldregeling Niet bevredigd is spr. over het antwoord betreffende dien mooien winkel aan de gas fabriek, voöral niet daar men er op afbeta ling koopt. Waarom niet zooals in Utrecht in de toonkamer een lijst te hangen met de adressen der installateurs. Het ia geen loya le concurrentie. Als men niet het heele zaakje aan kant wil doen laat men dan den verkoop aan de installateurs laten. Antwoord van B. en W. Wethouder Thien heeft de conclusie ge trokken: saamgekomen voor de behande ling aan do begrooting 1930, wil men dio voor '31 en '32 en passant behandelen. Het dool van het werkplan is geheel misver staan, het wil niet moer zijn dan een leid draad. Toen tusschentijds belangrijke voorstel len zijn ingediend is dat behoorlijk gemoti veerd. Daarom willen B. en W. nu reeds een uitspraak over dc zwemschool. Een ge- meentebegrooting is nu eenmaal geen ge meenterekening. Dat de opbrengsten to laag zouden worden geraamd moet spr. ten stel ligste ontkennen. De zweminrichting is van sociaal belang en nu lag het voor de hand dat B. en W. dachten aan het fonds voor bijzondere doeleinden. Wijze van beheer enz. zullen mettertijd worden besproken; nu geldt het een principieele uitspraak. Bij den gewonen volksbouw werden de tekorten jaarlijks gedokt. Bij den Midclen- standsbouw geschiedde dat niet. Men re kende op een sluitende exploitatie maar die verwachting is niet uitgekomen. Men spreekt al van overproductie bij den mid- denstandswoningbouw. Op de balans van Ansfridus slaat een be drag voor afschrijving. B. en W. vinden af schrijving altijd raadzaam. Wat er rnet het aandeelcnkapitaal van Frisia zal moeten gebeuren is nog niet vast gesteld. Liquidatie van Frisia zou f 200.000 kosten. Daarvoor zou moeten worden ge leend en Ged. Staten zouden die leening als crisisschuld aanmerken en dan is aflossing in 10 jaar voorgeschreven. Dat zou onze begrooting niet kunnen dragen. Bovendien zouden we dan het bezit kwijt zijn. Veel beter is dan ook het voorstel van B en W. Het is zeer moeilijk iels te zeggen over de gevolgen van de invoering der nieuwe wet. Vaste cijfers zijn nog niet te geven. In 1930 zal er op het terrein van het ge- metelijk belastingwezen nog heel wat tc doen zijn om intijds voor de bcgrooting van 1931 gereed te zijn. Deze zaak heeft dan ook voortdurend dc aandacht van B. en W. Een goed financieel beleid legt geen zwaarder lasten op de inwoners, dan voor do uitvoering van de taak van B. en W. noodig zijn. De taak van de overheid ziet spr. zeer ruim, maar hij kan niet meegaan met hen die alles van de overheid verlan gen. In de „waarschuwende cijfers" der Maatsch. v. Nijverheid en Handel staat dat Amersfoort een slecht figuur maakt. Dat i6 in zekeren zin waar. Aangedrongen is op een zwaaihaven. Het is jammer, dat er maar een fonds voor bij zondere doeleinden is. Spr. kan niet inzien dat we magere jaren hebben gehad en nu vette jaren hebben. Alleen die zaken, welke urgent zijn, zullen kunnen worden uitge voerd. Het voorbereidend onderwijs kan tame lijk zware offers aan do gemeentekas stel len. Men kan niet volstaan met een bedrag per kind, de volle uitkccring zal noodza kelijk moeten volgen. Op libt oogenblik kost een leerling van het voorbereidend onderwijs aan de gemeente 93. Er zijn ruim 500 leerlingen bij het bijzonder voor bereidend onderwijs. Een eenvoudig reken sommetje toont aan, wat er noodig zal zijn. Maar daarmee zijn we er nog niet. Er zul len niouvve scholen moeten wprdon ge bouwd enz. De kpstcn zijn indortljd ge raamd op één ton en dat is niet te hoog gesteld. Er zijn 3 stelsels: le. de gemeente voert algeheelo gelijkstelling in; 2e. de ge meente stelt aan elke school een kleuter klasse en subsidieert de gelijksoortige in richtingen; 3e. dc gemeente heft haar school op en subsidieert de bijzondere in richtingen. Wat de kwestio van het Groene Kruis betreft, dc gemeente heeft het recht uit voerige inlichtingen to vragen. Den heer Verheij vraagt spr. uitstel van executie. Tusschen een middag- en avond zitting is het hem niet mogelijk alle ge vraagde cijfers te verstrekken. Maar spr. zal lijsten laten samen stellen en die aan de Raadsleden doen toekomen. Er is nog al eens een pessimistische klank gehoord maar daarvoor is geen en kele reden. Ook van overdreven optimisme hebben B. en W. geen last. De gave om al les voor 1932 en 1933 te voorzien mist spr. helaas. Dc Raad heeft het echter altijd In eigen hand om spoediger en langzamer verwezenlijking te bevorderen. Over do winst van de gasfabriek van 55.000 is gezegd: nu wordt over 1931 weer op die winst gerekend. Spr. zegt ja, want over '29 i6 het verloop zoo dat we veilig die 55.000 kunnen verwachten. Over '33 rekenen we er ook op. Dat optimismo heeft spr. niettegenstaande maar 14.000 wordt geraamd. Maar we zijn nu nog niet bezig aan dc begrooting voor '32. Er is geconstateerd, dat er tweo stroo mingen zijn, do een streeft naar bezuini ging en de ander naar belasingverhooging. Als er bezuinigd kan worden zal niemand daar tegen zijn en dat moedwillig naar be- lastingverhooging wordt gestreefd moet spreker beslist ontkennen. Er zijn ook stemmen opgegaan tegen vermeerdering der subsidies. Als subsidie wordt gevraagd voor dingen die niet be slist noodig zijn, dan zullen B. en W. geen voorstel doen. Voor het speeltuinwerk wordt subsidie voorgesteld. Vorig jaar is afwijzend geadviseerd, maar het is B. en W. gebleken dat noodig is een bijdrage in de kosten van bewaking. Die subsidie zal natuurlijk ook beschikbaar worden ge steld voor verecnigingen of personen, die voor speeltuinwerk in een ander stadkwar- tier willen werken. Over de verbinding van het Soestorkwar- tier is al herhaaldelijk in het college ge sproken, maar er is tot nog toe geen be paald plan. Met heeft dc volle aandacht van B. en W. De positieverbetering van ambtenaren heeft de volle ;aandacht van B. cn W, en wordt niet toegepast zonder het georg. overleg te hebben gehoord. Wat. de subsidie voor Vreemdelingenver keer betreft, het wordt, tijd dat het gestelde maximum ook werkelijk eens het maxi mum blijve. Als hot noodig mocht hlijken zou het misschien mogelijk zijn een uit- keering te verleenen uit dc middelen der reclame-commissie van het grondbedrijf. Maar dat is een persoonlijke opvatting. Dc uitkeering van het Slachthuis aan de Centr. Boekhouding is zeker wel te verde digen. Hot is een vergoeding \oor diensten ten gcmccnlchuize verricht. Wanneer de mogelijkheid daar is zal spr. gaarne medewerken om ook de schoolgeld regeling voor andere inrichtingen van on derwijs te verminderen. Maar bij middel baar en hooger onderwijs is dc toestand wel anders. De leerlingen kosten daarbij de gemeente veel meer. Dat de heer Van Nieuwenhuijsen zeer pertinent komt beweren dat er belasting- verhooging komt, (heeft 9pr. wel wat ver wonderd. De uitkomsten der bedrijven enz. ziet hij zoo dat er veel nuttigs en goeds zal kunnen worden gedaan zonder belas- tingverhooging. Wethouder Vcl6 II e ij n wijst dc hulde van mr. Stadig voor de reiniging voor een groot deel terug naar den Raad, die de middelen toestond voor een zeer economi sche indeeling. Op do vraag van den heer Hofkamp over de terugwerkende kracht van de woning- huur van den opzichter bij de reiniging, antwoordt spr. dat het georg. overleg zich geheel verecnlgd heeft met hot standpunt van den voorzitter, dat geen terugwerken de kracht er aan kon worden verleend. Dat de goldophalcrs tevens de waterme ters zouden opnemen laat het bedrijf niet toe. De uitkeering van de gasfabriek vindt spr. werkelijk niet hoog. Van af hot begin heeft hij (het bedrijf meegemaakt. Eerst was er een tijd, dat uit de gasfabriek al lerlei nuttige dingon konden worden be taald, o.a. Birkhoven. Toen i6 een tijd van Inzinking gekomen en moe6t het bedrijf worden geholpen. Maar nu we weer een goed gefundeerd bedrijf hebben is er niets op tegen, dat de gemeente weer wordt ge holpen. De begrooting wordt niet met opzet op een kleine winst vastgesteld. Op het tijd stip der samenstelling was er werkelijk geen hooger uitzicht. Vorig jaar hadden die ook een lager be drag geraamd. Maar denk nu eens aan don strengen winter en den verkoop van cokes. Zoo zijn er verschillende Omstandigheden die invloéd oefenen. Toen de begrooting werd opgesteld was de kolenprijs zoo, dat de winst, maar krap aankwam. De begroo ting wordt werkelijk serieus opgemaakt. Voor het volgend jaar behoeven we niet bevreesd te wezen of dc winst zal weer even zoo hoog zijn. Wat de toonkamer van de gasfabriek be treft, deelt spr. mede, dat het thans ingeko men adres precies zoo luidt als het vorig jaar ingekomen adres. Vanaf 1924 zijn we al bezig om tot overeenstemming te komen met de installateurs. De heer Hekenkamp: 10 pet. De heer v. Nieuwenhuysen: Die is ook niet gauw tevreden. De heer II eken kamp: 10 pet. en zij houden 40 pet. over. Wethouder Veis II e y n: Hoofddoel is volstrekt niet om die dingen te verkoo- pen. 't Voornaamste is, dat het gasverbruik toeneemt door het gebruik van goede toe stellen. Voor twee jaar zijn sanitaire artike len verkocht. De man die dit deed is daar over door den Directeur onderhouden, daar dit niet mag. De installateurs weten dat en niettemin komen ze er mee in dit adres. Nu het koopen op afbetaling. Er is op 7 Jan. een conferentie gehouden met de in stallateurs en spr. dacht dat de zaak voor elkaar was. Zij hebben op zich genomen de regelingen van andere plaatsen te zullen meedeelcn. Maar tot nog toe hebben de hee- ren niets van zich laten hooren. Het is niet begonnen om concurrentie aan te doen, de gemeente is er toe genoodzaakt een toon kamer er op na te houden. Wethouder Ruitenberg verheugt zich dat verschillende sprekers zich ver klaarden voor de zweminrichting al wildon zij dan niet het geld nemen uit het fonds. Wij kunnen er niet mee af te zeggen: we hebben een zweminrichting. Bij warm weer moeten we maar eens kijken welk druk gebruik gemaakt wordt van de beek. Dat zal ook wel gebeuren als er een inrichting bijkomt maar nu is de noodzaak die de menschen dwingt. Na de vervuiling van de Luntersche beek hebben wij gezegd we zul len met plannen komen. En nu is er maar een die aanmerking heeft gemaakt op den prijs. Wij hebben gedacht aan een sobere inrichting. We hebben gezegd, dat bedrag hebben we en daar is een behoorlijke in richting wel van te maken. Nu is er vanmiddag een adres ingekomen om thans nog geen beslissing te nemen en eerst de mogelijkheid van een overdekte zweminrichting te onderzoekon. B. en W. hebben daar wel aangedacht maar zijn voor de kosten teruggegaan en wij vreezen dat er dan binnen afzienbaren tijd niets van zal komen. Wij willen wel eerst een commissie deze zaak eerst grondig laten onderzoeken, of schoon spr. persoonlijk meent, dat dit op een fiasco zal uitloopcn. Als we de bedra gen van Frisia zien kan spr. zich begrijpen, dat men zegt: wat is dat duur, Toen we de rekening van 1928 kregen, zagen we daarop dat groote bedrag. Door het vele bouwen van Middenstandswoningen kwa men telkens woningen van Frisia leeg. Er is een tijd geweest dat er li leeg stonden. 1-Iet bestuur moest toon do woningen gron dig herzien en was het noodig de huizen op te knappen. De menschen moesten getrok ken worden naar Frisia toe, wilde het Be stuur en ook de Gemeente niet voor groote stroppen komen te staan. Er is geen bezwaar tegen, dat alle reke ningen door de Commissie voor Openb. Werken worden nagezien. Ilot bedrag van 100000 kan dan worden gereserveerd bij onvoorzien en in een volgcndo vergadering kan er dan over worden beslist. Wanneer we de zaak in de Commissie bekijken, kun nen we ook de kwestie der aandeelen be zien, waaraan echter wel niet veel te doen zal zijn. 1 Nu de tunnel aan den Soesterweg. Deze zaak is reeds herhaaldelijk bespro ken. Dat de tunnel niet over do Nijverheids straat zal komen maar tegenover een der andere straten staat bij ons al vast. De ge meente-architect moet de zaak nog nader bezien. Alles is voor elkaar maar op pa pier. Er staat echter nog niets op do begroo ting omdat wij overtuigd zijn dat het een zoodanig bedrag zal zijn, dat we de eerste jaren er niet aan kunnen denken. Wat do Zwaaihaven betreft, dat is een be langrijke zaak in verband met de verbete ring van de Eem. Als schepen van 500 ton naar Amersfoort kunnen komen zullen we behoefte aan een zwaaihaven krijgen en volgond jaar zullen we er vast mee moeten komen. Wij zijn er vast van overtuigd dat onze gronden daarvan zullen komen. De heer Verhey weet hoever het met het rioleeringsplan is. Van deskundige zij- do is er nog al verschil van mecning of een tank noodig is of niet. De heel Verheij heeft het plan met den Directeur besproken on met belangstelling ziet spr. do behandeling van de Commissie tegemoet. Als we die zaak nog eens grondig hebben bekoken zul len we met een afgerond geheel inderdaad rond komen. Als het doorgevoerd wordt zal de burgerij er offers voor moeten brengen maar hygiënisch is het heter dan de zaak nu is. Over de gasverlichting in do 83 woningen zegt Spr. dat we niet moeten vergeten dat het woningen geldt voor minder draag- krachtigen. Voor die menschen zal gaslicht voordeeliger zijn dan electrisch licht. Geen enkel oogenblik is naar voren gekomen dat we de gasfabriek moeten bevoordeelen; we hebben alleen gelet op het belang der be woners. Waar grasranden geen nut meer hebben worden ze opgeruimd. Nu is het best moge lijk dat er bij den heer Hofkamp nog een laan is, waar ze zijn, maar waarschuwt U dan even den Directeur. De heer Hofkamp: Dat kan de dienst toch zelf doen. Wethouder Ruitenberg: De heer van Koetsveld heeft gezegd, dat bij open bare werken door plaatselijke omstandig heden duur wordt gewerkt. Dat is Spr. niet duidelijk. Do brug aan de Gasthuislaan zal nu 40.000 kosten inplaats van 20.000, maar B. en W. stellen het niet voor. Ook aan het politiebureau wordt gewerkt. Er is nog aan meer zaken te denken, o.a, de Kamperbinnenpoort. Ja dat is zoo Nu is het plan voor de Kamperbinnenpoort niet zoo duur dat we het in den bogrootingsbrief behoefden te noemen. De plannen zijn zoo ver, dat ze waarschijnlijk in de volgende vergadering zullen komen. De plannen voor verbouw van het Stadhuis zijn nog niet in het College behandeld. Veermdelingenverkeer heeft aan het Ver keershuis een kast laten bouwen welke 427 kostte. Alleen was het gewone bouw plan gevraagd, maar het Bestuur heeft geen crediet gevraagd. Het standpunt van B. en W. is dat we geen teruggaaf kunnen doen. Daar had eerst met B. en W. over gespro ken moeten worden. Wethouder Veis II e ij n deelt nog mee, dat de zaak der barakken voor be smettelijke ziekten is uitgesteld met het Zelfverwijt is een knagende worm, dien men wel verdooven, maar niet dooden kan. Bosboom Tonssaint. (BEYOND) 'door JOIIN GALSWORTHY voor Nederland bewerkt door J. KUYLMAN. 33 Het eerste wat zij opmerkte, was, welke kleeren hij aan had zijn nieuwste costuum, donkergrijs, met smalle, lichtere streepjes zij had het zelf uitgekozen; lat zijn das gestrikt was, en niet in een matro- zenknoop, en dat zijn haai- lichter was dan anders, wat altijd het geval was, als het pas geknipt was. En zoowaar, het haar «vas weer bezig naar beneden t.e groeien, voor de ooren! En toen zag zij, met dankbaar heid, bijna met aandoening, dat zijn lippen beefden, dat zijn geheele gezicht trilde. Hij kwam op zijn tecnen binnen, bleef even naar haar staan kijken, en kwam toen vlug naar haar toe, knielde snel neer, nam haar hand, draaide deze om, on legde zijn ge zicht er tegen. De haren van zijn snor kit telden haar handpalm; zijn neus drukte zich plat tegen haar vingers, en zijn lippen zeiden zachte woordjes in haar vingers, met de vochtige warme aanraking zijner lippen- Gyp wist dat hij daar al zijn berouw be groef, en misschien al de excessen, waaraan hij zich had overgegeven terwijl zij van hom weg was geweest; al de vrees begroef, die hij gevoeld had, en de aandoening, dat hij haar zoo bleek en stil zag. Zij voelde dat hij zoo dadelijk een geheel ander gezicht zou toonen. En plotseling dacht zij: „Als ik hem liefhad, zou het me niet kunnen sche len wat hij deed, nooit! Waarom heb ik hem niet lief? Hij heeft toch wel dingen in zich om lief te hebben. Waarom heb ik hem toch niet lief?" Hij hief het gelaat inder daad op: hij zag het kindje en grijnsde. „Kijk dat eens!" zei hij. „Is het mogelijk? O- Gyp, wat een grappig ding! O, o, o!" Hij lachte onbedaarlijk, doch bijna onhoorbaar; toen werd zijn gezicht weder ernstig, en langzamerhand trokken er rimpels in, en kwam er een uitdrukking van komischcn afkeer op. Ook Gyp had het grappige van haar baby wel gezien, 't grappige, roodc ronde gezichtje, de zeven-en-twintig zwarte haren en het kwijlen van het haast onzicht bare mondje. Doch zij had het óók gezien als een wonder; zij^had het gevoeld, en al de oude opstandigheid en nog meer tegen zijn gebrek aan meevoelen met anderen kwam weder in haar boven. Het was niet grappig; haar kind! Het was niet lee- lijk! Of, als het dat wel was, dan was zij nu nog niet in 'n toestand om dat te hoo ien. Haar arm drukte zich vaster om het vvarm-ingepakte wezentje dat. tegen haar aanlag. Fiorsen stak den vinger uit en raakte het wangetje aan. „Zoo waarachtig, het is werkelijkheid. Mademoiselle Fiorsen. Tk, tk!" Het kind bewoog zich. En Gyp dacht: „Als ik hem liefhad, zou ik er zelfs niets om geven dat hij mijn kind uitlacht. Dan zou alles anders zijn, en zou ik 't niet als spot voelen." „Maak haar niet wakker!" fluisterde zij. Zij voelde zijn oogen op haar rusten en wist dat zijn belangstelling in het kind even spoedig was verdwenen als ze opgekomen was, en dat hij dacht: „Hoe lang nog voor ik jou weer in mijn armon heb?" Hij be roerde heur haar. En plotseling had zij een gevoel van zinken en flauwvallen, dat zij nog nooit gevoeld had. Toen zij de oogen weder opende, was de zuster bezig iets on der haar neus te houden en geluiden té maken, die leken op de woorden: „Drom melsche zottin die ik ook ben!" Dit werd meer dan eens gezegd. Fiorsen was ver dwenen. Toen zij Gyp's oogen zich weder zag opo nen, nam de zuster het fleschje ammonia van onder haar neus weg, legde de baby weder bij haar, cn. na „Ga nu maar sla pen", gezegd tc hebben, trok zij zich achter het scherm terug. Evenals alle robuste per sonen, wreekte zij op anderen haar erger nis over zichzelve. Doch Gyp ging niet sla pen. Nu eens staarde zij naar haar slapen de kindje, dan weer naar het patroon van het behangsel, en trachtte werktuigelijk den vogel te vindon, die op gezette afstanden tusschen het bruin-met-groene loover erop was afgemaald een vogel om dc twee ruitjes van het patroon, zoodat er steeds één vogel zich temidden van vier andere vogels bevond. En de vogel was groen met geel, met een rooden snavel. Toen hij de kinderkamer uitgezet werd met de verzekering, dat 't zoo erg niet was, enkel maar een lichte flauwte ging Fiorsen geheel ontroostbaar de trap af. De atmosfeer van dit donkere huis waar hij een vreemde was, en nog wel een onwel kome vreemde, was ondragelijk. Hij wensch- te er niets anders in dan Gyp, en Gyp was bij'zijn aanraking flauwgevallen. Geen won der dat hij zich ellendig voelde. Hij opende een deur. Wat was dat voor een kamer? Een piano! Het salon! Brr! Geen vuur wat een ellende! Hij deinsde terug naar de deur cn bleef staan luisteren. Hij hoorde ab soluut niets. Grijs licht in de vreugdelooze kamer; het was al bijna donker in dc gang achter hem. Wat een leven leidden die En- gelschen toch het was hier nog erger dan des winters in zijn oude huis in Zweden daar hadden ze tenminste des winters nog een flink vuur aan. En plotseling kwam zijn geheele wezen in opstand. Hier blijven en dien vader van aangezicht tot aangezicht ontmoeten en dan dat houten beeld van een knecht! Hier blijven om dat een heelen avond te moeten doorstaan! Gyp was zijn Gyp niet, zooals zij daar lag met haar kind naast- haar, in dat hem vijandig cezinde huis. Zoo onhoorbaar mogelijk loopend, ging hij naar de vestibule. Ddar bevonden zich zijn hoed en jas. Hij trok de jas aan. Zijn valies? Dat zag hij niet. Kwam er niet op aan. Dat konden ze hem wel nasturen. Hij zou haar schrijven zeggen, dat haar flauwvallen hem van streek had gebracht; dat hij het cr niet op durfde wagen haar er nogmaals aan bloot te stellen dat hij niet kon blijven in dit huis waar zij zoo dichtbij hem was, en toch zoo ver. Zij zou het zeker begrijpen. En plotseling kwam er een golf van verlangen over hem. Gyp! Hij verlangde naar haar. O, kon hij maar bij haar zijn! Naar haar kijken en haar kus sen, en voelen dat zij de zijne was' En na de deur geopend te hebben, ging hij de op rijlaan af en schreed heen, ellendig en ver late». Den geheelen weg naar het station door de fluisterende landweggetjes, en in de coupé had hij dat pijnlijke gevoel van vol komen verlatenheid. Eerst in de verlichte straten, terwijl hij naar de kamers van Roseck reed, schudde hij het een weinig van zich af. Aan het diner, terwijl hij dat speciale merk cognac dronk, raakte hij het bijna geheel kwijt; doch het kwam terug toen hij naar bed ging, tot de slaap hem met zijn droomen cn duisternis verloste. HOOFDSTUK XII Gyp's genezing ging in het eerst zoo ge stadig, dat Winston er buitengewoon ver heugd over was. Zooals de zuster aanvoer de, was zij mooi gevormd, en dat was van groot gewicht bij haar genezing. Voor Kerstmis was zij reeds weder uit, en op Kerstmorgen verklaarde de oude dokter haar, bij wijze van kerstgeschenk, in staat weder naar huis terug te keeren, wanneer zij wilde. Dien middag voelde zij zich niet zoo heel wel, en den volgenden was zij weder boven. Er scheen niets be paald verkeerds te zijn, enkel een zekere moeheid, die niet wiiken wilde; alsof het weten dat de terugkeer in haar macht lag, en slechts op haar besluit wachtte, te veel voor haar was geweest. En daar niemand haar innerlijke gevoelens kende, begreep niemand behalve Winston er iets van. Zr? moest onmiddellijk ophouden haar kind zelf te voeden. Eerst in het midden van Januari zeide zij tot hem: „Ik moet naar huis, vader." De woorden „naar huis" doden hem pijn, en hij antwoordde enkel: „Heel goed, Gyp; wanneer?" „Het huis is heelemaal in orde. Ik geloof dat ik morgen maar ga. Hij is nog bij Roseck. Ik zal hem er niets van laten weten. Het is misschien beter als ik eerst een dag of twee, drie voor mezelf heb om 't kleintje op streek te brengen." (Wordt vervolgd.)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 9