OonderdagweerKeitjes MEDEDEELING KEITJES ij nat "Koud weer EEN SLECHT ALIBI TER GEDACHTENIS AAN DS. GILDEMEESTER KOPERDIEFSTAL BIJ DE GEMEENTETRAM RATIONALISEERING BIJ PHILIPS DE WEGENBELASTING KLEIME ADVERTEMTIEM te huur aangeboden te huur gevraagd aanbiedingen personeel personeel gevraagd diversen 3 X plaatsen voor f 1. ^een paar Wybert- tabletten! Zij bescher men legen verkoud heid en infectie. Autobestuurder meldt zich bij de politie De RoUerdamsche kindermoord Amsterdam, 4 Nov. Het onderzoek tegen den van den kindermoord te Rotter dam verdachten Visser schijnt, naar do Te legraaf verneemt, steeds meer resultaten op te leveren. Het door hem opgegeven alibi blijkt bijna punt voor punt te kunnen wor den ontzenuwd. Het is de recherche thans gelukt den autobestuurder op te sporen, die Visser van af Roermond heeft vervoerd in de richting Sittard. Visser heeft na zijn aanhouding me degedeeld met een vreemden auto van Roer mond te zijn meegegaan naar Sittard. Deze verklaring diende om zijn alibi te staven en de rit zou dus op den moorddag plaats moe ten hebben gehad. Zooals men zich herinneren zal is toen een oproep verschenen in de dagbladen, waarin dezen autobestuurder werd verzocht zich te melden. Het blijkt een zekere K. uit Culemborg te zijn. Of deze V. heeft vervoerd op den door verdachte opgegeven datum, is nog geenszins vastgesteld. Hoogstwaar schijnlijk echter is V. door dien auto ver voerd eenige dagen vóór den te Rotterdam gepleegden moord, zoodat dan het door hem opgegeven alibi niet juist is. Bij de Roer- brug te Roermond schijnt V. in den auto te zijn gestapt. Zijn doel was om mede te gaan naar Sittard. In Linne, op eenige K.M. van Roermond gelegen, is hij echter op verzoek van den autobestuurder uitgestapt en is hij te voet verder gegaan. Waar toen het waarschijnlijk door hem gebruikte rijwiel was, is nog niet komen vast te staan. Het is wel zeker, dat hij den dag na den moord in een logement te Roermond heeft gelogeerd. Den daaropvolgenden dag schijnt hij toen zijn reis verder naar het Zuiden te hebben voortgezet. Een krans op de nieuwe grafbedekking Treffende plechtigheid 's Gravenhage, 4 Nov. Een eenvou dige, doch treffende plechtigheid heeft he- dennamiddag plaats gehad op Oud Eik en Duinen ter eero van de nagedachtenis van dr. F. van Gheel Gildemecster, wiens stoffe lijk overschot daar destijds ter ruste is ge legd. In de rouwkapel, die tevens bij deze ge legenheid voor het eerst in gebruik werd genomen, waren vereenigd de leden der commissie, welke zich in verband hiermede had gevormd, waarvan voorzitter is dr. J. Th. do Visser, de kinderen van wijlen dr. v. Gheel Gildemeester, en verder vertegen woordigers van den Kerkeraad, ds. Weiter, oud-hofprediker, tal van predikanten en .vele honderden andere belangstellenden. Dr. De Visser opende de bijeenkomst en liet de gemeente zingen Psalm 89, 7e vors: Hoe zalig is het volk, dat naar Uw klanken hoort. Namens de commissie dankte dr. De .Visser in de eerste plaats de familie van wijion dr Van Gheel Gildemeester voor haar aanwezigheid, en hij zeide voorts met vol doening te mogen zien, dat hier zoo velen ter bijwoning van deze plechtigheid waren samengekomen. Toen dr. Van Gheel Gilde meester was overleden, hebben dadelijk ver schillende personen het plan opgevat de nagedachtenis van den beminden leeraar blijvend te eeren. De daartoe gevormde com missie besloot: 1. op de bedekking van het graf te doen aanbrengen het boek, dat zijn levensboek was en zijn troostboek tegelijk en daarop den tekst te plaatsen van het woord, dat dr. Van Gheel Gildemeester op zijn laatsten oudejaarsavond had gespro ken; 2. nog op andere wijze en wel tomidden der levenden zijn werk in herinnering vast te leggen, hetgeen is geschied door de stich ting van het Van Gheel Gildemeester-fonds en de verbinding van den naam van Van Gheel Gildemeester aan een gebouw hier ter stede. Door allerlei steun en veler medewerking is het gelukt dit plan tot uitvoer te bren gen. Nog herinnerde spr. er aan, dat hij dr. Van Gheel Gildemeester reeds kende in zijn studententijd als oen trouw aanhanger van Van Oosterzee; verder schetste spr. met een kort woord, wat dr. Gildemeester is geweest als evangelie-dienaar en trouw zieleherder, wiens werk zulke goede vruchten heeft ge dragen, o.a. voor Christelijk Volksonderwijs, den Centralen Bond voor inwendige zen ding en den Christ. Volksbond. Het koor „Te Deura Laudamus", het zang koor van de Stadszendlng, zong daarop met orgelbegeleiding van den heer C. Littooy „Boven de starren" van F. Abt. Vervolgens spraken nog dr. H. Schokking, dk) er op wees, dat de naam van Gheel Gildemeester gegrift is in de levende harten en dr. J. R. Callenbach, uit Rotterdam, zwa ger van wijlen dr. Van Gheel Gildemeester, die schetste hoe de beminde predikant zijn geheelo leven lang met den bijbel heeft ge leefd. Nog werd gezongen „O, heerlijk land", waarna de aanwezigen zich naar het graf begaven, waarop namens de commissie de leden mr. T. van Rappard en L. S. Car rière een grooten krans van paarse chrysan ten en met een lint, waarop do woorden „namens de gemeente" neerlegden op do ge wijzigde bedekking, welke de woorden draagt: „En het zal geschieden ten tijde des avonds, dat het licht zal wezen". De heer F. van Gheel Gildemeester ver tolkte den dank der familie en noodigde dc gemeente uit te zingen psalm 72, laatste vers, waarmede de plechtigheid geëindigd was. De Rotterdamsche politie heeft de daders gearresteerd De heler aangehouden Rotterdam, 4 Nov. Do Rotterdam sche politie heeft dezer dagen een goeden slag geslagen door de aanhouding van een tweetal mannen die te samen ettelijke ko- perdicfstallen bij de Rotterdamsche Ge meentelijke tram hebben gepleegd, terwijl tevens een heler van dat koper kon worden gearresteerd. In verband met verschillende klachten die den laatsten tijd de rivierpolitie bereikten over koperdiefstallen in do havens, Is er in do laatste weken vrij scherp gerechercheerd bij opkoopers van wien bekend was dat zij geregeld goederen uit de havens opkoopen. Men dacht dus reeds eon spoor te hebben toen men bij een van hen, een zekere D. van het van Alkemadeplcin, een groote hoeveel heid koper, ettelijke honderden kilogram men vond. Dc man werd ondervraagd naar de herkomst, waarbij bleek dat hij het koper weer gekocht had van een anderen opkoo- per uit do Twceboschstraat. Ook bij dezen opkooper werd een onderzoek ingesteld en toen bleek dat mon ook hier niet aan het rechte kantoor was, want deze had het ko per gekregen van een wagenverhuurder in de M. Sleijnstraat, Nogmaals bleek en dit versterkte het vermoeden met gestolen koper te doen te doen tc hebben in grooto mate, dat ook deze wagenverhuurder niet do oorsprong was. Want hij had het weer besvaard voor den opkooper A. C. B. dlo weer in de buurt van den eersten opkooper woonde. Deze op kooper B. kon tenslotte geen aannemelijke verklaring over de herkomst geven. Hij ver telde eenige verwarde verhalen over sche pelingen waarvan hij het gekocht zou heb ben, maar toen het vuur hom na aan de schone» gelegd werd, erkende hij dat hij het koper gekocht had van den 33-jarigen timmerman J. A. L. die in dienst was bij de Rotterdamsche tram. Nu had men een defi nitief spoor in handen. L. werd aangehou den en verhoord. Hij erkende tenslotte het koper uit de werkplaatsen van do tram aan de Is. Hubertstraat te hebben gestolen, te- samen met den 24-jarigen chauffeur C. S. die eveneens in dienst van de tram staat. Zoowel de opkooper B. als de twee dieven zijn gearresteerd en in verzekerde bewaring gesteld. De twee eersten zijn al naar het Huis van Bewaring overgebracht waar zij ter beschikking van de justitie zijn gesteld, de derde zit nog in bewaring, maar zal onk worden overgebracht. Het koper is in beslag genomen. De politie vermoedt dat de twee mannen al geruimen tijd koperdiefstallen bij dc tram hebben gepleegd cn dat al deze gestolen hoeveelheden den zelfden weg langs al dc opkoopers hebben geloopen voor dat zij tenslotte daar zijn gekomen waren waar het verknopen niet meer verdacht was Ontslag van arbeiders als gevolg daarvan Stijgiog van den afzet verwacht Eindhoven, 4 Nov. In de heden gehou den vergadering van aandeelhouders werd met algemecne stemmen hot voorstel tot vergrooting van het kapitaal van 100 mil- liocn tot 250 millioen verdeeld in 62.500 cum. pref. aandeelen en 187.500 gewone aan- deelen aangenomen. Op deze vergadering stelde de heer Sillem, firmant van do firma Beels cn Co., een vraag betreffende dc vooruitzichten van de N. V. Dr. A. F. Philips antwoordde hierop, dat de gloeilampen een normaal accres hebben, de radio-lampen een groot accres, terwijl de afzet en de productie van toestellen zeer sterk toeneemt, ongeveer zooveel als do di rectie gedacht bad. Dr. Philips verwachtte, dat de afzet der producten speciaal van de radio-toestellen ten gevolge van de vol maaktheid van het product zeer zal toene men, vooropgesteld, dat de financieelo cri sis, welke momenteel heerscht, den afzet niet zal belemmeren. Voorts informeerde de heer Sillem ernaar, of het waar is, dat er arbeiders ontslagen zullen worden. Dr. Pnillps antwoordde, dat er, toen de N. V. met de productie van de radio-toestel len begon, veel menschon zijn aangenomen, die nog niet waren ingeoefend. Yhans is he* evenwel zeker, dat tengevolge van do ratio naliseering en het invoeren van machines arbeiders ontslagen zullen worden. Ook zijn cr veel arbeiders van buiten Eindhoven op de fabrieken werkzaam. Binnenkort zullen echter een duizendtal woningen in Eindho ven klaar komen, waardoor een gedeelte van de vreemde arbeiders ontslagen zal worden om vervangen te worden door men schel), die zich in Eindhoven komen'vesti- gen. Voorts zette dr. Philips uiteen, naar aan leiding van een andere vraag van den heer Sillem, dat do ir^ aanbouw zijnde nieuwe fabrioken niet overbodig zijn, doch dat er intcgondecl een groote behoefto bestaat aan nieuwe fabrieksruimto. Iedere étage, die gereed komt, wordt onmiddellijk bezet, al dus dr. Philips. Daar verwacht wordt, dat de winsten dit jaar aanmerkelijk hooger zul len zijn dan verleden jaar, zal men hoogst waarschijnlijk den nieuwbouw dit jaar van de winst kunnen afschrijven. Voorts vroeg de heer Sillem, of de laatste emissie gedeeltelijk noodig was geweest voor de financiering van de z.g. „huurkoop". Hierop antwoordde dr. Philips, dat deze emissie zoo goed als geheel had gediend voor de financiering van voorraden in alle landen, voor de uitbreiding der fabrieken en voor dekking der debiteuren. Ten slotte vroeg do heer Sillem, of het geen overweging verdiende, om gegevens omtrent de exploitatie periodiek to publi- cecren. Dr. Philips meende, dat dit niet in het belang van do N. V. zou zijn, omdat hierdoor aan de concurrentie gelegenheid zou worden gegeven, om een inzicht te krij gen in de grootte van de zaak. Om half een werd do buitengewono algo- meone vorgadering van aandeelhouders der N. V. Gemeenschappelijk Bezit geopend. Daar echter het vercischte aantal stemmen niet aanwezig was, kondon geen besluiten worden genomon en moest de vergadering worden verdaagd tot Vrijdag a.s. Ruime vrijstelling gevraagd voor auiom obielha ndelaren Adres van de Rijwiel- en Auto-industrie De Nederlandsche vereeniging „De Rij wiel- en Auto-Industrie" te Amsterdam heeft zich met een adres tot de Tweede Ka- mor gewend, waarin zij haar bezwaren uit tegen de toepassing van de wegenbelasting wet, waardoor do Nederlandsche automo bielhandel gedurende meer dan twee jaren in ernstige mate gedupeerd is geworden. Een algemeene grief is, dat bij do toepas sing van de wegenbelasting te weinig reke ning wordt gehouden met de eigenaardig heden van het bedrijf van den automobiel handelaar, waardoor de handel geschaad wordt. Een belangrijk deel der grieven is ge volg van de toepassing van artikel 6 sub b.; dit artikel zou, bij een minder enge uitleg ging van het woord „proefrit" niet alle be zwaren medebrengen, welke thans gevoeld worden. Ten aanzien van de verplichting tot betaling van weggeldbelasting, behoort do automobielhandelaar niet beschouwd ta worden als „een automobilist", die een groot aantal automobielen bezit", en dus voor dat aantal wegenbelasting behoort tc betalen. Een dergelijk standpunt houdt geen rekening met het wezen van het automobielbedrijf. Als regel zal de liand3- laar-automobilist voor een of meer „als automobilist" of bedrijfsautohuurder ge houden wagons belastingplichtig behooren te zijn. Ten aanzien van de proefritten worJt vereischt, dat bij oen „belastingvrijen" proefrit, de adspirant-kooper, benevens iemand vanwege den verkooper zich in bet voertuig bevinden, een eisch, welke geen rekening houdt met de practijk. In het belang van den handel in motor voertuigen, dringt adressanto aan op het verleencn van een ruime vrijstelling van wegenbelasting, ten behoeve van motorrij tuigen in het bedrijf van fabrikanten en herstellers van of handelaron In die voor werpen, voor zooverre deze niet gebozigd worden voor het vervoer van waren. VERZET TEGEN DE POLITIE Schoten in de lucht. '8-Gravenhagc 4 Nov. In den nacht van Zaterdag op Zondag ondervonden op de Paviljoensgracht een paar agenten van politie, die twee personen hadden te arres- teeron tot het ondergaan van vonnissen in het Huis van Bewaring, hevig verzet, waar bij publiek zich, zonder de omstandigheden te kennen, aan de zijde der arrestanten schaarde. Daar van de zijde van het pu bliek dreigend werd opgetreden, zagen de agenten van politie zich genoodzaakt eeni ge revolverschoten in dc lucht te lossen Eerst toen gelukte het, tot de arrestatie over te gaan. Niemand werd bij do schiet partij getroffen. DS. J. L. DE MOL MONCOURT. Te Daarlc is in den ouderdom van l jaren overleden ds. J. L. de Mol Moncoui predikant bij de Ned. Herv. Gemeente to Daarle. Na eerst de gemeenten te Droge Ham en Hellouw te hebben gediend, was hij sedert. April 1928 verbonden aan de Ned. Horv. Gemeente te Daarle. C. J. P. PONT. f Amsterdam, 4 Nov. Gistermorgen is te Amsterdam, 71 jaar oud, overleden de heer C. J. E. Pont, oprichter en directeur van de N.V. Ponts Glasgroothandel. In de Evang. Luthersche Gemeente te Amsterdam was de hoer Pont een zeer bekonde figuur. Voorts was hij lid van de Luth. Synode, en sedert vier jaren maakte hij deel uit van dc Synodale Commissie. Ook was do heer Pont bestuurslid van de Aneas Mackeayschool, alsmede van de afd. Amsterdam van het Ned. Bijbelgenootschap. DIN jDAQ. DONDERDAG en ZATERDAG VAN 1—5 REBELS 0.50; BIJ 3 X PLAATSEN 1.— UITSLUITEND DIJ VOORUITBETALING EXTRA BEWIJSNUMMER 5 CENT. TE Koor aangeboden AUTO. Gevraagd kleine wagen, In goeden staat. IIoo- ge prijs of versleten wagen uitgesloten. Br. onder No. K <670 bur. Amerst. Dagblad. Wegens vertrek to koop 3 prachtige leoren iauteulls, laag model. Pietcr Bothlaan 31. Tel. 695. GROOTE TAFEL. Te koop aangeboden een massiet eiken ulttroktafel, Bladmaat 130 X 160 c.M., uitgetrokken 130 X 320 c.M., met losso in- legbladen uit tc breiden tot 130.X 3S0 c.M. Prima tafel voor vergaderzaal, hotel of eetkamer. Te bevragen B. KRAMER, Langestr. 121. Te huur aangeboden zeer groot benedenhuis met tuin, benevens zeer groot boven huis. Beide te bevr. Helnsius- laan 16. Te huur voor dame mooi gelegen gemeub. kamer be neden cn slaapkamer niet vaste waschtafel, in rustig gezin m. of z. pension. Borg- kwartier. Br. onder No. K 4688 bur. Amersf. Dagblad. Slaapkamer gemeubileerd tc hnur \oor t liper mnd. omgev. Julianaplein. Br. on der No. X 4702 bur. Amersf. Dagblad. Goed pension met frissche Slaapkamer f 50.— per mnd. of Slaapkamer zonder pens. Ook geschikt voor studeer kamer. Stationsstraat 40a. Te huur op pr stand te Soest, voor rustig gezin, mo derne huizen 4 en 5 kam. vanaf f 6.p. w. Bevr. v. Lenneplaan 10a, Soest. In beschaafd gezin van 2 personen, gezellig en degelijk pension aangebraden. Br. on der No. X 4716 bur. Amersf. Dagblad. Ondcrw.es zoekt ongem. zonnigo Zit- en Slaapk. vrij uitzicht, omgeving Juliana plein. Br. onder No. K 4692 hur. Amersf. Dagblad. Heer vraagt voor direct voor een ft twee avonden per week geheel vrije kamer of zit-slaapkamer. Br. fr. No. 300 Hotel POLEN, Rokin, Amsterdam. 'P voor nu of later gem. of on gem. Zit- en Slaapk. met pens. cn bediening, omge ving Prinses Marielaan. Br. onder No. X 4698 bureau Amersf. Dagblad. Heer vraagt per 1 Dec. ge meubileerde Zit- en Slaapka mer met pension op goeden stand, liefst Bergstraat of omgeving. Geen beroepspen sion. Blieven onder No. K 4715 b'.ïr. Amersf. Dagblad. KELNER b. z. a. voor ex tra gelegenheden. Adres: Polderstraat 69. Student heeft uren be schikbaar voor bijwerken van leerlingen, bill. cond. Br. onder No. X 4684 bureau Amersf. Dagblad. Besch. Duitsche P.G., ruim m. leeft. v. g. g. v„ k. koken, werken en naaien zoekt voor direct een betr. in ld. gez. met hulp voor ruw werk, ook genegen als huish. of keu kenmeisje. Br. onder No. X 4693 bur. Amersf. Dagblad. Beschaafd Duitsch meisje zoekt voor den dag een be trekking als hulp in do huis houding. Br. onder No. K 4700 bur. Amersf. Dagblad. Een net burgermeisje b. z. a. als hulp in de huishouding (geen dienstmeisje) of als juffrouw van gezelschap. Br. onder No. X 4703 hur. Amersf. Dagblad. Duitsch meisje P.G., goed kunnende werken en een voudig koken zoekt betrek king, liefst als meisje alleen. Br. onder No. X 4717 bureau Amersf. Dagblad. Mevrouw LOSEKOOT, B. Wuytierslaan 26, vraagt per 1 Dec. een dagdienstbode, kunnende koken. Gevraagd meisje voor huish. werk, niet boven 15 j. van 's morgens half negen tot n.m. 3 uur. Vrijdags tot 5 uur. Aan te melden tusschen 10 cn 12 v.m. of 7 en 9 uur n.m. Schaepmanlaan 17 (Frisia). Gevraagd net DAGMEÏSJE van 8—12 of een werkster voor 3 ochtenden per week. Aanm. Coornhertlaan 8. Gevraagd voor direct een flink DAGMEISJE, niet bene den de 16 jaar. Aanmelden tusschen 68 uur Mevr. B. M. v. d. GOOT. B. Wuijtiers- laan 160. Ten kantore van den ont vanger der dir. bel. enz. te Amersfoort Zuidsingel 45. kan geplaatst worden een JONGSTE KLERK, die den leeftijd van 17 jaar niet heeft overschreden. Schriftelijke aanmelding zoo spoedig mo gelijk met opgave van geno ten onderwijs. Dagmeisje gevraagd. We gens huwelijk van de tegen woordige bij Mevrouw MUYS Berken weg 17. Netto LEERJONGEN kan geplaatst worden. Banket bakkerij en kokerij J. VONK, Langestraat 87. Gevraagd voor dc morgen uren Wn flink MEISJE* 't Laantje 1- 1 Gevraagd flink net Meisje boven 16 jaar, voor halve da gen. Aanmelden St. Anfri» dusstraat 53. Terstond gevraagd nctta BAKKERSLEERLING. Bak kerij, Ecmstraat 13. Ervaren onderwijo^* can- didaat Fransch M. U, werkt leerlingen bij van de iaagsto klassen der Middelbare Scho len. Br. onfler No. K 4678 bur. Amersf. Dagblad. Duitsche taal Handels- corrcspondentielos aangebod. Ook Grammaire en conversa tie. Billijke condities. Slechts nog oen paar uren beschik baar. Aanmelding lederen. Maandag en Donderdag avond van 7—8 uur Kapel- weg 97 Amersfoort. ^lENRIëTTE J. F. MEZGER Gëdlpl. planoleorares Muziek school v. d. Mij. Bev. d. Toon kunst. Aanmelding privé-les- son Maandag van 3i en Donderdag van 2—3 uur P. Bothlaan 40. Amerstoortsch Dagblad Aid. Adv. Butaan. TeL nos, 60 en 513. Plaatsing van ad vertenties in allo bladen zon. dor ntllaverhoofflng. GELD vorkrijgbaai vanal t DO.- Ambtenaren en sooiv gel werknemers ook z. borg. Gcon vorz. noch spaarkas, noch andere bijkomende tas ton. Lichte allossing Mondei, int. Woensd. en Zat 5'/2—8 u, Langestraat 80 bovenh. (b. d. Hof), Telel. 1230. Int. ook schrift, cn aan huls ta ont- bieden. rTysk Sclsktp „Ut on Thus". D November optiering len „Ho alder, ho gekker", in dc Valk Introduksjekaerten by dc leden on by dc shflth&l- der Wocsteigerwei 8 tor Freed S Nov. tsjin 1 goune lesten inbegrepen. Jouns oan de seal. Tajong I l.iO ek les- ten inbegrepen. H. P. v. HASELEN, Leeraar Llch. Öpv., Arnh.weg 11. Inrichting voor heilgym nastiek cn massago. DAMES kent U het grooto gemak van een goed uitge voerde permanent waving? Prijs f 15.—. Maison VAN El MEREN, Wycrsstraat 14, rel. 205. Hypotheek. Gelden beschik baar voor le en 2e. Geen kos ten vooruit Br. onder No» K 4701 bur. Amersf. Dagblad. Gemakkelijke betalings voorwaarden. Kachels, meuk* .cn, dekens, ledikanton, kin derwagens, Hoeren en Jon- goheeren confectie enz. N. V, v. SCHAICK's Gooderenhan* del. Agent E. v. d. BORN, Schimmolponninckstr.21 Nette eenv. juffr. in betr., hier vreemd, wenscht kennis making met dito heer met vaste positie, leeft, boven 28 j., weduwn. met 1 k. geen bezwaar. Br. met foto wordt op eerewoord teruggoz. en voll. adres, onvoll. worden niet geaccept., onder No. K 4709 bur. Amersf. Dag blad. Gehcimh. verb en vera. DOOF. Allcenst. doove juffr. zou gaarne kennismaken met juffr. met hetzelfde on gelukkige gebrek om het el kander wat gezellig te maken Br. onder No. X 4710 bureau Amersf. Dagblad. Gasfornuizen met kenken- verwarmlng. Iets nieuws. P. NI EROP, Langestraat 90, Tel. 92. WIJ wijzen onze ad- verteerders er nogmaals op, dat de -- UITSLUITEND by vooruitbetaling geplaatst worden Admln. Amerstoortsch Dagblad 'ffWVY.y.'fjV>T

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 7