de NIEUWE, - PIRATE CmiiQCUS 1930 me/ PIRATE Uitgebreide collectie Behangselpapieren - Bespanningsstoffen PIN ONTREK G. i. van Harten STADSNIEUWS 'zeer vergrooie, f&e&£ Uw S& faiz4>'tajaJ~ K A N TO N CER EC H T De botsing in cfe Utrechtschestraat VERVEN OF ST00MEN t-lectro Technisch bureau Licht- en Kracht- Installaties. Havik 41 Telefoon 292 Fa. J. W. VAN ACHTERBERGH, West-Singel 12 13. Telefoon 238. GEMEENTERAAD VAN UTRECHT. Wethouder Botteweg (A.R.) hoeft in de Dinedagavondvergadering zijn dee mid dags aangevangen rede vervolgd en er o.a. op aangedrongen den wethouder en de directeuren eens wat minder door de or ganisaties om allerlei kleinigheden te la ten lastig vallen. Wat de samenvoeging der lichtdiensten betreft heeft spr. vroeger reeds gewaarschuwd tegen te groot opti misme en thans voegde hij er aan toe dat bepaalde resultaten eerst zichtbaar zullen zijn in 1931, wanneer de nieuwe admini stratiegebouwen zullen gereed zijn en zelfs dan moet nog altijd worden rekening ge houden met de kosten der wachtgelden. Over de kwestie der verplaatsing van de gasfabriek zal eerst kunnen worden ge praat, wanneer er ter plaatse belangrijke werken en verbeteringen zullen moeten plaats hebben. En dan, stelt al dat het ter rein der gasfabriek vrij kwam dan zal dit zoo verzuurd zijn, dat een aanmerkelijk stuk van het terrein zal moeten worden afgegraven eer men er op zal kunnen Iwuwen. Spr. betoogde vervolgens dat men met do keuze van den (heer Smits als directeur over beide lichtbedrijvcn een zeer geluk kige keuze deed. Verder deelde spr. mede het voorstel-v.d. Born betreffende dc gra tificatie van den directeur over te nemen. Het voorstel-v. d. Born (levering gas en electriciteit tegen denzelfden prijs als te Utrecht te Zuilen) werd verworpen, met 13 tegen II 6temmen, waarna de begrooting der gasfabriek evenals onmiddellijk daar na die van het electriciteitsbedrijf werden aangenomen. De vergadering werd daarop geschorst tot Woensdagavond. BEKENDMAKING HINDERWET. B. en W. van Amersfoort brengen ter openbare kennis, dat bij hun besluit van 12 November 1929, aan M. de Hoog en zijne rechtverkrijgenden voorwaardelijk vergun ning is verleend tot het oprichten van een timmerfabriek en het daarin plaatsen van 2 electromotoren in totaal van 2.4 P.K. tot het aandrijven van een houtbewerkings- en een slijpmachine in het perceel alhier gele gen aan de Albert Cuypstraat 54. Amersfoort 13 November 1929. B. en W. voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, K. KAAN JZN. v. RANDWIJCK. CINEMA ROYAL. Bestaat morgen vijf jaren. Morgen zal de Cinema Royal in de Lan- g es tra at haar vijfjarig bestaan herdenken. Dat wil zeggen, het zal dan vijf jaren zijn, dat deze bioscoop onder dezen naam wordt geëxploiteerd. Voor dien tijd heette het theater de Eerste Amersfoortsche Bios coop, het laatst onder directie van den heer Denijs van Roon. 11 November 1924 werd de Cinema Royal geopend onder directie van dc firma de Gans en van Appelen. Deze combinatie is gebleven tot 1 December 1928. In die eer ste jaren heeft de directie met veel moeiten en zorgen te kampen gehad om do bioscoop te maken tot een inrichting, die Amers foort waardig was. Doch ondanks de vele tegenslagen, die de directie in den loop der jaren heeft getroffen wij memorcercn in dit verband den brand in April 1928, waar door een groot gedeelto van hot theater door geweldige waterschade werd vernield mocht men er in slagen, het vertrouwen van het bioscoop-lievend publick te win nen. Door het uittreden van den heer van Appelen wordt sinds 1 December 1928 de directie alleen door den beer B. de Gans gevoerd Het verlangen on de wenschcn van het grootste deel van het publiek, dat geregeld deze bioscoop bezoekt is wel zeer merk waardig. Mooie, hoogstaande speelfilms hebben over het algemeen weinig belang stelling. Slechts enkele artistcn in dit gen re als Gloria Swanson en Pola Negri trek ken soms een volle zaal. Daarentegen zijn het de echte sensatie-films, die in dit thea ter de meeste interesse genieten. Wanneer namen als die van Maciste, Tom Mix, Har ry Piel, Fred. Thomson, Douglas Fairbanks e.a. op de affiches prijken, dan kan men verzekerd zijn, dat weinige plaatsen onbe zet zullen blijven. Zij zijn de meest geliefde artistcn. Naast deze kunnen nog genoemd worden Watt en Half Watt, terwijl ook de standaardwerken als de Groote Parade. Ben Hur enz. natuurlijk door een ieder gezien willen worden. Bij zulke werken komen er grif 6 k 7000 bezoekers per week. In de vijf jaren van haar bestaan heeft de Cinema Royal getoond haar plaats in onze stad te kunnen handhaven. De films die in dit theater worden vertoond kunnen over het algemeen den toetö der kritiek doorstaan zoodat zij die gaarne ter bioscoop gaan dc Cinema Itoyal ongetwijfeld nog een lang bestaan zullen tocwcnschen. Morgen, den dag van het eerste lustrum en de geheele komende filmweek zal als hoofdnummer worden vertoond de film „Watt cn Half-Watt als Noordzeevis- schers", terwijl op het tooneel de soubret tes, gez. Washington zullen optreden. De sprekende film ook te Amersfoort, Als bijzonderheid kunnen we nog mede- deelen dat zeer waarschijnlijk dit Jaar nog de Cinema Royal zich een Philips-installa- tie zal aanschaffen voor de vertooning van •prekende- en musiceerende films, zoodat ook de talkie en sound-film in dit theater •poedig bun intrede zullen doen. I-.'.' v Bevat zeer vele nieuwe en moderne artikelen. Belangrijke reductie in coupon aantallen. Vraagt nog heden uw gratis Catalogus aan, teneinde lang wachten te voorkomen. Alle aanvragen zullen in volgorde behandeld worden. Hoogste kwaliteit in Sigaretten en Cadeaux BON (te posten in open enveloppe. porto li cent) A? 190 Aan PIRATE AMSTERDAM. Postbus 716. Naam: Adres: Slad: Gelieve mij gratis en franco uw nieuwen Pirate Catalogus te zenden met VIW= VMII COMPCW». Van éénzelfde adres wordt sléchte één d' bons geaccepteerd. NUT VAN 'T ALGEMEEN. Lezing en Liedcrenvoordracht over Russische Volkscultuur. Het Departement Amersfoort van de Maatschappij tot Nut .van 't Algemeen hield gisteravond een leden-bijeenkomst in „Ami- citia waarvoor door den heer Dr. L. II. Grondijs een lezing' werd gehouden over ..Russische Folklore", terwijl door mevrouw Grondijs, gekleed in het r.ostuum van edel- vrouw cn later van bruid, verschillende genres van Russische volksliederen wérden ten gehoore gebracht. Voor een vrij talrijk publiek ving de heer Grondijs zijn lezing aan met de opmerking, dat er een bijzonder onderscheid bestaat tusschen de Russische cultuur e.n die der overige Europeesche landen. De Russische beschaving toch is samengesteld uit twee deelen: de beschaving van de elite cn die van het volk. In de Westersclie landen is weinig of niets meer overgebleven van de oude. hei- dcnsche geloovcn, in Rusland is dat echter nog wel het geval. Ook de heidcnsche poé zie is daar levendig gebleven tot in onzen tijd, terwijl groote schrijvers als Tolstoi, Dostojefski e. a. in hun werken blijk geven onder invloed van den vroegeren volksgeest te staan. De spreker geeft dan enkele voor heelden van schrijvers, dio de typen uit hun volk tot in de fijnste nuanceeringen weergeven. Tot ongeveer het midden der vorige eeuw heeft het Christendom met succes het hei- densche volksgeloof bestreden; sindsdien valt er echter een ommekeer waar te ne men; er openbaart zich een terugkeer tot het geloof van bepaalde Russische sceten. die sterke verwantschap tooncn met het oude heidendom. Want een zeer bijzondere karakteristiek van de Russische volkscul tuur is, dat zij, althans op bepaalde punten, zich temidden van het heidendom bevindt, heer Grondijs een overzicht van de belang Na deze algemecne inleiding geeft de rijkste genres der poëtische uitingen. Dez»« groepen van oude volksliederen stammen uit tijdperken tusschen de 12e en 17e eeuw. Men kan ze verdeelen in heldenliederen, gewijd aan den grootvorst Wladimir, waar uit wel heel sterk het groote geestesver- 9chil sproekt van Rusland's volk en dat van andere Europeesche staten; de liederen van de broederschap der arme zangers; welke afstammelingen zijn van de barden uit de 12e en 13o eeuw, en vervolgens rle kozak kcnliëder-en, de roóverslledéren cn de bruidsliederen. In de randgewestcn van Rusland is al de- ez jJoezie nog steeds sterk in trek. De spre ker geeft in verband met de bruiloftsliede ren meerdere voorbee-lden, die op het veel vuldig gebruik wijzen. De brodërachap-zangers zijn oude, door de zon verbrande en door armoede verma gerde menschen, die van klooster tot kloos ter trekken, vergezeld van hun onmlsbarcn steun tot verlichting hunner gebreken. Zij zingen hun liederen en de menigte doel zacht mee. In die oude liederen zit een sterke uitdrukking, zoo sterk zélfs, dat do meeste oogen aldus de sproker er vochtig bij worden. Een aantal dier liecleron werden door mevrouw Grondijs gezongen, nadat haar man eerst den tokst had vertaald. De zan geres liet zich op gevoelvolle toon Jiooren. waarbij zij aan den vleugel op indrukwek kende wijze begeleid werd door den leider van de Russische opera te Parijs, den heer Pirogof. Deze begaafde pianist liet het publiek tel kenmale hooren, dat do oude volksmelo dieën verwerkt zijn in diverse composities. liet was een kunstvolle en leerrijke avond Zangeres, spreker cn accompagnist hadden telkenmale een welverdiend applaus in ontvangst te nemen. POLITIENIEUWS, Korte berichten. Gisteravond gaf een automobilist kennis aan de politic, dat hij door het slippen met zijn wagen tegen een lantaarn op de Prins Frederiklaan was gereden, welke dienten gevolge brandend op den grond was te rechtgekomen. De gasfabriek is onmiddellijk van het gebeurde in kennis gesteld. Wegens het berijden van een onverlicht rijwiel na den daarvoor vastgestelden tijd, is een persoon geverbaliseerd. Meerdere personen werden gewaar schuwd ter zake overtreding der Motor- cn Rijwielwet. A. V. V. J. Lezing Dr. R. Micdema. Voor de A.V.V.J. zal dr. R. Miedema. a.s. Vrijdagavond in de school aan de van 01- denbarneveldtlaan een voordracht met lichtbeelden houden over „Het Christus beeld in den loop der eeuwen". De autobestuurder, die op den Uirechtschenweg een aan rijding met doodetijken afloop liad, vrijge- y proken Enkele vonnissen. In dc gisteren gehouden zitting van het kantongerecht werd de chauffeur van dc vrachtauto, die zich op 13 September j.l. ter hoogte van paal 50 op den Utrcchtsche- weg bevond en aldaar in aanrijding kwam met een wielrijder, welke tengevolge van den val spoedig is overleden, ontslagen van alle rechtsvervolging. Deze uitspraak was in hoofdzaak gebaseerd op dc overweging, dat. de schuld van den chauffeur niet was komen vast te staan, daar de weg, die ge deeltelijk wel en anderdeels niet verscherpt was, als misleidend moest worden be schouwd. Do eisch van den nmbtcnaar van het O.M., Mr. Zij Is tra, was 8 dagen princi pale hechtenis en ontzegging van het rij bewijs gedurende zes maanden. De man, die in Soest op 14 October had loopen schreeuwen, waardoor hij volksop- loopen had verwekt, werd bij gebrek aan bewijs vrijgesproken. In deze zaak luidde de eisch 10.boete, subs. 5 dagen hech tenis. Tenslotte werd een rockclooze autobe stuurder, die op 1 September j.l. in de Utrechtschestraat zonder rij- of nummerbe- wijs een stilstaanden auto wilde wegrijden en bij deze handeling tegen een perceel in de genoemde straat botste, veroordeeld tot 1 dag hechtenis cn intrekking van zijn rij bewijs gedurenden een tijdperk van drie maanden. De eisch was geweest resp. 3 da gen cn een jaar. Het fietsende meisje op een „verboden" pad. Veertien dagen geleden stond een meisje terecht, dat in Hoogland gefietst zou heb ben op een pad, dat. in particulier eigendom behoorde en alleen door den pachter van de boerderij cn het pad gebruikt mocht worden. Deze zaak was toen aangehouden om den eigenaar van den grond te hooren cn om liet meisje verklaringen onder eede te kun nen laten afleggen (zij zou inmiddels 16 jaar worden). Het meisje, als getuige u charge gehoord thans, handhaaft haar eerder gedane mede boel ingen. De verdachte had haar, toen zij op het, bèwuste pad fietste, een duw gege ven; waardoor zij tn eeir drogen .sloot was terecht gekomen. De vader van het meisje kan daar nog aan toevoegen, dat de ver dachte als zeer lastig „in de buurt" bekend staat. De grondeigenaar zegt dan, er nimmer, bezwaar tegen to hebben gemaakt, dat bu ren over het bedoelde pad loopen. Daarvoor had hij een overeenkomst mot hen gemaakt, die een dergelijke bepaling bevatte. Volgens zijn meening was de pachter wnt te veel als heerschar opgetreden. Alvorens zijn requisitoir aan te vangen richt de ambtenaar van het O.M. het inci- dcnteele verzoek tot den kantonrechter. Mr. van Son om in de dagvaarding de term „openbare weg" te mogen veranderen in „een althans voor het publick toegankelijke plaats". Hiertegen wordt geen bezwaar gemaakt. Dc ambtenaar acht de feilen vaststaand. Deze conclusie valt toch te trekken uit de verklaringen van het meisje, van den 10- jarigen jongen, die de vorige maal gehoord werd, alsook voor do mededeclingcn van de andere getuigen; hij eischt tegen den verdachte een geldboete van 10.— subs. 5 dagen hechtenis. De kantonrechter ver mindert deze straf in zijn vonnis tot 4.— subs. 2 dagen, met het welgcmecnto advies om maar weer vrede te sluiten. Twoe frnit-dleven gestraft. Op 27 Augustus j.l. hadden twee personen in Scherpcnzeel verschillende soorten vruchten uit een tuin gestolen. De verdach ten waren gisteren niet verschenen; wel de eigenaar van den tuin. Deze verklaarde, dat de verdachten de schade reeds hadden betaald. Conform den ei9ch werd ieder der fruit- dieven veroordeeld tot een geldboete van 5.subs. 2 dagen hechtenis. Aanrijding tusschen auto bus en wielrijder op den Utrochtschewcg. F en chauffeur van een autobus had op 29 Juni j.l. de9 middags om ongeveer kwart over twaalven op den Utrechtschevvcg een aanrijding gehad met een langs den weg staanden wielrijder, wiens fiets voorzien was van een grooten bestelmand. De aangeredene, die als. getuige charge wordt gehoord, verklaart rechts van den weg gestaan te hebben met zijn fiets aan cle hand. Een dame en een heer stonden op het trottoir cn lieten de aankomende auto bus stoppen, waarna de dame instapte. Dit zou achter den wielrijder zijn geschied. Bij het wegrijden is de autobus naar links ge gaan, om te passeeren; het achtergedeelte is daardoor eenigszins naar rechts geko- VAN UW WINTERKLEEDING Eerste Amersfoortsche Stoompersinrichting „Q U I CK" STATIONSSTRAAT 16 TEL 344 Lange Seekstr. 37-39 Tel. 317 Een goed en vertrouwd adres voor UW Onze iarenlange ervaring etaat'J bo^g voor een soliede uitvoering i PRIMA ADVOCAAT BOERENMEISJES, BOERENJONGENS, VOORBURGH, MASSA'S SCHILLETJE, alsmede de bekende „OUDE KLARE" merk „Ouwe Dnijs" a I 3.25 per Liter. Verkrijgbaar L d. Slijterij in Gedistilleerd men en heeft den man, die in de verdruk king kwam, geraakt. Deze hoeft toen zijn evenwicht verloren, waardoor hij zelf en zijn fiets kwamen te vallen. Dc materieelc schade had 7.73 bedragen. Gelijkluidende verklaringen worden door enkele andere getuigen afgelegd. De con ducteur van dc autobus geeft echter een eenigszins andere meening. Do wielrijder zou niet gestaan, doch op zi.jn fiets gezeten hebben, waarbij hij gepoogd had rechts in te halen. De ambtenaar van het O.M. acht het ten laste gelegde wettig cn overtuigend bewe zen. De chauffeur had beter moeten oplet ten, ofschoon niet valt te ontkennen, dat hier sprake is van een ongelukkige samen loop van omstandigheden, waarmede hij bij zijn eisch rekening houden zal. Deze eisch luidt daarom slechts 5 subs. 2 dagen hechtenis; het vonnies van den kanton rechter verminderde dezen eisch tot 3. subs. 2 dagen, benevens toewijzing van do civiele vordering. OUDE KUNST. Van „Oude Kunst", het maandblad waar van de heer S. W. Melchior de uitgave heeft voortgezet, ontvingen wij dc 2e afle vering van de 7© jaargang (nieuwe serie). Het lijdschift ziet er typografisch keu rig verzorgd uit, op het glanzende kunst druk komen de afbeeldingen zeer goed tot lnin recht en dc pagina is aangenaam lees baar. Uit den inhoud noemen we een interes sant artikel van Jac. Zwarts over Rem brandt's geniale visie op een Synagoge de ledacteur Dr_ N. G. van Huffcl vertelt iets uit de geschiedenis der bioscoop, n.m.l. over de Stroboscope van Stampfer, die bewegen de beelden gaf. P. T. A. S will ens schrijft over Mozart's verblijf in Holland, in 1766, waarbij Leopold Mozart met zijn kinderen Marianne cn Wolfgang o.m. een concert te Utrecht gaf. Jonkvrouwe Dr. C. H. de Jon ge bespreekt Nederlandsche schilderijen op de te Amsterdam gehouden tentoonstelling van Oude Kunst, bij vele afbeeldingen en S. J. Mak van Waay schrijft over cenig* fraaie majolica's op dezelfde tentoonstel ling. Nieuws over belangrijke veilingen be sluit de aflevering; verzamelaars en be langstellenden in oude kunst zullen in het tijdschrift zeker veel van hun tijdschrift vinden.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 2