WIJNHANDEL J. A, SCHOTERMAN Zn, Gewas 1924 St. Emilion 11.40 f 56- NAAR VERRUIMING VAN DEN ZENDTIJD UTR.STRAAT 17 - Gevestigd 1878 - TELEFOON 145 HEI PACHTVRAAGSTUK UITEENZETTING VAN DE A.V.R.O. HUMORHOEKJE BIJZONDER AAIM3EVJLEN per flesch per anker Een bespreking in de Hol- landscke blij. van Landbouw Drietal in eiders EE.n OPRUIEND PAM- FLLT Communistische propaganda onder schoolkinderen Naar thans aan het licht is gekomen, wordt er op vele openbare scholen onder de kinderen een stelselmatige communis tische propaganda gevoerd. De Telegraaf meldt hieromtrent: Op verschillende openbare scholen in de hoofdstad althans wordt een pamflet verspreid, waarin de leërlin gen worden opgewekt om zich aan te sluiten bij een communistische kinder groep. De verspreiding geschiedt door kinderen, medescholieren, en de stijl van het propaganda-gewrocht is oen zij het mislukte poging om dien van het kind te benaderen. Wie de bc antwoording van de gestelde vraag: „Wat willen do pioniers?" leest, zal toegeven dat geen kinderen althans deze niet alleen hier de hand in heb ben. Een wapperend rood vaandel, stevig omhoog gehouden door een... dreu mes, illustreert de bedoeling, die overi gens uit de bewoordingen van het ge schrift duidelijk genoeg spreekt. De tekst luidt als volst: Beste kameraadjes „Jullie zult wel vreemd opkijken, niet, dat je zoo'n blaadje in handen krijgt. Maar wij, pioniers, hebben jullie iets heel belangrijks te zeggen. W ie w ij, pioniers, z Ij n? Onze pioniersgrocpen zijn een organisatie van arbeiderskinderen Over de geheele wereld in allo landen, of er bruine of blanke of zwarte menschen wonen, overal hebben de kinderen der arbei ders zich aaneengesloten, om met z'n allen te strijden tegen de rijke kapita listen en op te komen voor de belan gen der arbeiderskinderen De kapitalisten houden ons dom. Zij weten, dat wij later op hun fabrieken zullen werken en willen, dat wij dan bun domme slaven zullen zijn. Daarom vertellen de meesters op school ons allerlei dwaze dingen, die ons eerbied voor de kapitalisten moe ten bijbrengen. Zij maken ons wijs, dat het goed is dat er arme en rlike menschen zijn en dat de armen voor de rijken moeten werken. Ja, zij vertellen ons zelfs, dat we ons voor de belangen van die rijke rnenschen moeten laten doodschieten. Want zeggen zij, wij moeten ons vader land verdedigen en zij leeren ons lied jes zooals: „Het is plicht, dat iedere jongen...", dat kennen jullie wel, niet waar? Nu, wij pioniers zeggen: „wij hebben geen geliefd vaderland de arbeiders en wij, de arbeiderskinderen, houden niet van een vaderland, dat ons armoe en gebrek laat lijden, terwijl een hand jevol dikke kapitalisten al maar rijker worden. Wij zijn de vrienden van de kinderen, die in alle landen leven zoo als wij. F.n wij zijn de vijanden van al de kapitalisten van de wereld, die ons zooveel kwaad aandoen. In één land hebben de arbeiders hun meesters al weggejaagd dat land is Busland Natuurlijk zijn de kapitalis ten daarover heel erg woedend, en op school zijn er heel wat meesters die ons «dechte dingen over Rusland ver tellen Maar nergens ter wereld wordt er beter voor de arbeiderskinderen gc zorgd dan daar! Zoo worden ons aller lei domme dingen wijs gemaakt. Ook yvorden wij vaak slecht behandeld. Om het minste foutje krijg je soms een berg strafwerk. Wij moeten nablijven en soms gebeurt het dan wel, dat wij worden vergeten en uren lang alleen in de school zitten opgesloten. Er zijn zelfs meesters, die de kinderen slaan! Kameraadjes Wij willen niet langer veel strafwerk maken en leugens over Rusland hooren on vaderlandsche lied jes zingen! Wij willen leeren over Lenin en de andere groote helften der arbeiders cn hoe de arbeiderskinderen in Sowjet Rusland leven. Kameraadjes, sluit je allemaal aan bij onze pioniersgroepen." De wethouder voor het onderwijs, de heer Ed. Polak, hierover gehoord, ver klaarde dat dit pamflet den kinderen op straat moet zijn uitgereikt. Echter geloof de de wethouder niet dat het eenigen in vloed ten kwade op de kinderen zal heb ben. Dit neemt niet weg, dat een derge lijke methode, om de kinderen tegen bun onderwijzers op te ruien, eenvoudig mis dadig is HET GLEICHWELLENSYSTEEM. De bewering van het „Comité van behar tiging der belangen van de luisteraars", in zijn telegram aan den minister, dat de K.R.O. in zijn gidsnummer van 9 November bladzijde vier zou geschreven hebben, dat Gleichwellen-systeem geen kans van slagen had. is naar do K.R.O. ons verzocht te melden volkomen onjuist Noch de K.R.O. noch de redactie van den K.R.O.-gids heeft dit beweerd, doch de schrijver van een arti kel. die onderteekendo met zijn bekende initialen. Waar de vraag of Gleichwellen systeem kans van slagen heeft of niet een open vraag is, was er geen enkele reden om de persoonlijke opinie van den schrijver in het artikel weg te laten. Trouwens, stukken van de redactie wor den \olgens algemeene gewoonte niet onderteekend, officiel mcdedeelingen van den K.R.O. als zoodanig gepubliceerd. Beide kenteekenen waren bij het bedoelde artikel niet aanwezig." Op '27 November a.s. 's morgens half elf zal door de Hollandsche Maatschappij van Landbouw In hotel Krasnapolsky te Amster dam een buitengewone algemocne vergade ring worden gehouden. Deze vergadering i6, overeenkomstig een besluit van do in September te Bodegraven gehouden jaarvergadering van de maat schappij geheel gewijd aan de bespreking van de bij de regeeiing aanhangige wets ontwerpen inzake het pachtvraagstuk. Een drietal sprekers, n.l. de heeren K. de Boer Czn. uit Asscndelft; H. S. van Hou ten, secretaris van den Bond van Land- pachters te Assen en prof. G. Minderhoud te Wagenlngen, zullen het onderwerp in leiden, terwijl na de inleidingen gelegon- heid zal bestaan voor discussies daarover. Ten einde do discussies zoo vruchtbaar mogelijk to doen zijn, Is besloten, dat eon korto samenvatting der door genoemde hee ren te houden inleidingen, vooraf zai wor den geplubicperd in het officieel orgaan der Maatschappij. Aan het laatst verschenen nummer In dat orgaan ontleenen wc de navolgende samen vatting van de inleiding te houden door den heer K. de Boer Cz. Het ingediende wetsontwerp „Nieuwe re geling van de pacht', komt in geen enkel opzicht tegemoet aan de voornaamste be zwaren, die tegen de bostoande pachtver houdingen worden aangevoerd als nadeelig voor een goede uitoefening van het bedrijf en voor do cconomischo positie van den pachter. Het sluit elke gedachte uit van Over heidsbemoeiing met de pachtsom. Een con tlnuatierecht, zooals dat in het ontwerp is geregeld, zal nooit worden toegepast Een recht op vergoeding voor aangebrach te verbetering, of vermindering van de pachtsom bij onvoorziene rampen zal in de praktijk uiterst zeldzaam worden gebruikt cn op do positie van de pachters in 't al gemeen niet den minsten invloed hebben Wat het eerste betreft is er minder reden lot verwondering dat de regeering zich strikt onthoudt van elke bemoeiing met de pachtsom, dan wol daarover dat velen, van wie men mocht verwachten eenig in zicht in de economische structuur van onze samenleving, cn van de politieke ver houdingen. ooit aan de mogelijkheid heb ben geloofd. De teleurstelling van hen, die zich de il lusie maken, dat door wijziging van eenige artikelen in het Burgerlijk Wetboek de rechtsverhouding tuschen eigenaar en pachter ten bate van laatstgenoemde kan worden gewijzigd, halen zij zich zelve op gedachte dat „het pachtstelsel is een afzon derlijk, op zich zelfstaand instituut, los van andere economische verhoudingen, dat men kan wijzigen zonder zich bet hoofd to bre ken met de vraag of door wijziging niet andero vitale deelen van dat economisch Ie1 van doodelijk zouden worden gewond. Dat nu Is hier in buitengewone mate toch het geval. Een gepriviliseerde stand van pachters in het leven te roepen, is geen kunst, wanneer de rekening aan den grond eigenaar kan worden gepresenteerd. Men moge den vorm waarin die eigendom zich soms ontwikkelde, niet sympathiek vinden zelfs schadelijk vinden, maar de wettigheid van dit bezit is moeilijk te betwisten. Art. 625 van het Burgerl. Wetboek is ook voor hem geschreven. Dat het wetsontwerp de wenschen der pacht verbeteraars niet vervult is te ver klaren en de voorspelling is niet gewaagd dat elke poging in die richting hetzelfde resultaat zal heben zoolang men de pacht kwestie gaat beschouwen als een op zich zelf staand verschijnsel cn niet als een symptoom van de greote landbouwcrisis, die over de geheele wereld valt op te mer ken cn nog zorgen genoeg zal geven. EERSTE KAMER SMELTHUIS BIJ DE RIJKSMUNT Tot 10 of 17 December uiteen n de vergadering van heden zijn eenige kleine ontwerpen zonder stemming aange nomen, o.a. dat tot wijziging van de wet tot vaststelling van de begrooting van het Saatsmuntbedrijf voor 1929 (kosten bouw smelthuis Rijksmunt). De Voorzitter deelde mede, dat hij voor nemens is de Kamer tegen 10 of 17 Decem ber weer bijeen te roepen. De confessioneelen willen een zender-luxe scheppen waaraan geen behoefte is Het Gleichwellen«systeem EEN BRANDWEER TELEFONISCH NIET BEREIKBAAR. Alkmaar, 13 Nov. Hedenmorgen te half vijf is brand uitgebroken in den groen- tohandel van den heer P. Baas, op het Var- nebroek te Alkmaar Door uitblijven van de brandweer, dip niet telefonisch bereikt kon worden, omdat de oproep aan het telefoon- bureau niet beantwoord werd, had het vuur gelegenheid ongehinderd om zich heen te grijpen. Het perceel brandde geheel af sléchts de voorgevel bleef staan. De bovenbewoners konden zich met moei te in veiligheid brengen, Het belendende R.K. patronantsgebouw .kon door nathou den, behouden blijven. De oorzaak is onbe- I kend. Verzekering dekt de schade. NOTARIS C. VAN GILS, t Te Breda overleed, nog vrij onverwacht, op 57-jarigen leeftijd de heer C. L. A. M. van Gils, van 16 Januari 1908 af notaris in deze gemeente. Naast de vele ambtelijke bezigheden vond de overledene nog gelegenheid nuttig te zijn op kerkelijk en maatschappelijk gebied. Hij was voorzitter der R. K. Vereonlging voor Kinderbescherming in het biedom Breda, lid van hot kerkbestuur van de parochie van Onze Lieve Vrouw Hemelvaart, van den Voogdijraad en het regentschap van het R. K. Weeshuis. Z. H. de Paus beloonde zijn verdiensten door de benoeming tot ridder In de orde van den H. Gregorius den Grootcn; H. M. de Koningin verleende dc overledene het offi cierskruis in dc Orde van Oranjo-Nassau. (Msb.) DE ALASTRIM TE ROTTERDAM. Rotterdam, 12 November. De Ge neeskundige dienst lieeft gistermiddag het volgende communique verspreidIn bet tijdvak van 5 tot en met 11 November wer den geen gevallen van variola (major of minor) aangegeven. In het tolaal van 317 gevallen kwam dus geen wijziging. In deze periode is oen patiënt lijdende aan variola minor overleden, zoodat het aantal sterfge vallen thans 18 bedraagt, en wel 5 mannen, 4 vrouwen en 9 kinderen. Het aantal lijders dat in een gemeentelijk ziekenhuis werd verpleegd was op 0 dezer 13, terwijl er thuis geen patiënten roeer worden ver pleegd In diec datum bevond zich nog een persoon in afzondering in de Inrichting in de Ploegstraat terwijl 22 menschen ln ob servatie worden gehouden De thans over leden patiënt was degene waarvan (n het vorig communique werd meegedeeld dat hij elders besmet was. Hij bleek na zijn jeugd niet meer te zijn heringeènt, Een groot aantal Radioluisteraars heb ben aan de A.V.R.O. de vraag gesteld, in hoeverre twee Glelchwellen-systemon in Nederland naast elkaar kunnen werken, nu ook K R.O. en N.C.R.V. aan den Minister om vergunning voor den bouw van eon zoo danig systeem hebben verzocht. Van de zijde van de A.V R.O. wordt daar op geantwoord, dat er tusschen de aanvraag van de K R O.—N.C.R.V. en die van de A.V R.O een fundamenteel verschil bestaat. In de eerste plaats vond de A V R.O. bet noodlg om er de aandacht op te vestigen, dat de aanvraag der confessioneele Omroep Verecnigingen reeds dadelijk niet als se rieus bedoeld kon worden geacht, omiot ten eerste bet plan een technische grap ge noemd mocht worden, daar de veldsterkte van b v. een Glcichwellen-zender in Half weg aan de luisteraars in Amsterdam een slechter „service' zou geven, dan de hoofd zonder op 1875 M. in Huizen in staat zou zijn te verstrekken. Ten tweede wordt met het verzoek de vol komen onjuiste indruk gevestigd, alsof do confessioneele Omroep-Vereenigingcn een zoodanig gebruiksrecht op de 1875 M golf hebben verworven, dat zij daaraan zelfstan dig een uitbreiding zouden mogen geven door „aanhaking" van een groep Gloisch- wellcnzcnders. Het gebruiksrecht, dat de A.V.R.O op de 1875 M. bezit is stellig niet kleiner dan dat van N C.R.V. en K.R.O Dat de Regecring deze meening ook Is toegedaan, neeft de golflengte vordeeling van 6 Juli 1929, gelast door Minister van der Vegte, duidelijk aan getoond. Reeds hierom is het verzoek jus een slag in do lucht. Men wil uitbreiding geven aan een gebouw, waarop men onvol doende eigendomsrechten bezit. Dit woord „uitbreiding" overigens toont het groote verschil tusschon de A V. R.O.-aanvraag on die der confessioneele groepen reeds duidelijk aan. De N C.R.V. en K R.O. willen met een Gleichwellenstelsel een volkomen overbo dige uitbroiding geven aan een bestaande op zich zelf voor Nederland voldoende nm- roepgolf. Zij willen dus een zenderluxe scheppon, waaraan geen behoefte is Dc A.V.R.O. daarentegen wil haar Gleich wellenstelsel bezigen, om Zendtijd-uitbrei ding mogelijk te maken. Het Nederlandsche Omroepvraagstuk is niet acuut, omdat dc ontvangstmogelijkheden hoe wenschelijk op zichzelf ook verbetering behoeven, maar omdat er. nood is aan uitingstijd Hij, die dus zendtijd-verruiming bewerkstelligt arbeidt positief aan de ontknooping van de Omroep-puzzle. Die zendtijd-verruiming wordt verkregen met het A V.R.O -Glcichwellensysteem, want dit systeem heeft dezelfde beteekenis, als zou aan Nederland een dorde omroep golf zijn toegewezen. Hierom alleen is de A V. R.O.-aanvraag reeds van eo:i •lomineerende beteekenis tegenover het confessioneele plan, dat, ook al zouden wij willen veron derstellen, dat slechts ontvangst-vorbote- ring het doel is, als technisch volkomen mislukt moet worden beschouwd Wanneer de A.V.R.O. de souvereine be schikking kon krijgen over de 1875 M een oplossing, die nog altijd het billijkheids- begrip in den Omroep zou doen zegevieren dan zou do A.V.R.O. de uitwerking van haar Gleichwellenplan onmiddellijk willen overdoen aan de confessioneele groepen De aanvraag van N.C.R.B. en K.R O. is dan ook niet als serieus te beschouwen: het is een nieuwe poging van die zijde om het Omroepvraagstuk waarin door de A.V. R.O. een weg naar uitkomst gewezen was te vertroebelen. De A.V.R.O. besluit haar uiteenzettini nog met do opmerking, dat het haar zon derling voorkwam, dat de creenigingen die harerzijds ^ls z.g. bezwaar tegen de ver wezenlijking van het A.V.R O. Gleichwel lenplan gewezen hadden, op het gevaar van storing door de Gl. Wellenzenders van de 238 M. golf, thans doodkalm voorstellen jtü vlak naast de A.V.R.O.-Gleichwellcnzen- ders, confessioneelo GJeichwellenzcnders op te richten, die onderling slechts luttele me ters in golflengte verschillen. Duidelijk is het dat de confessioneelen negatieven arbeid pogen te verrichten door iets te verhinderen; de A.V R.O. daarente gen positieve, door iets tot stand te bren gen. Minister Reljmer en zijn adviseurs zullen dit trieste spel nochtans wel doorzien en inwilliging van hot A.V.R.O.-verzoek niet langer uitstellen. Een verwachting voor welker verwezenlijking gegronde hoop be staat Wellicht, dat deze gerechtvaardigde hoop oorzaak was van het veelszins wilde plan. UIT DE STAATSCOURANT. Benoemd tot rechter in de rechtbank: te Utrecht mr. C. Veen thans rechter in de rechtbank te Winscholcn en mr. J. J. Wijn stroom thans rechter-plaatsvervanger in de rechtbank Utrecht; te Zutphen mr. H. L. Wilkens, thans substituut-griffier bij de rechtbank te Utrecht; verleend den gouden ecrcmedaille der Oranje Nassau orde aan H. C. J. van Her wijnen, voorzitter der Zondagscboolvereeni- ging „Bethel" te Herwijnen; benoemd tot lid van het collego van regen ten over de gevangenissen te 'sGravenhage A van der Heide, lid der Tweede Kamer, wonende le Voorburg; met 16 November eervol ontslagen uit de Zeedienst, wegens langdurigen dienst de kapitein ter Zee A F. H. Dalhuison en de kapitein luitenant ter zee A. Serct Azn., eerstgenoemde op zijn verzoek; bevorderd tot kapitein ter zee de kapitein luitenant ter zee F Heeris, tot kapitein-lui tenant ter zee de luitenants ter zee le klasse W. K. Maurits en H. Jolles tot lui tenant ter zee le klasse de luitenants ter zee 2e klasse jhr. N. J. C. Versluys en U. .1 K. Versfeld benoemd met ingang van 11 November tot luitenant ter zee 3e klasse do adelbors ten der le afdoeling voor den zeedienst bij het Koninklijke Instituut voor de Marine te Willemsoord A. van Miert on J. P. A. Dek ker; eervol ontslagen mot ingang 9 December den vlootpredikant ds. C. J Warners. Benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau A. S. Verwoerd, houthande laar te Culemborg, lid der firma A. S. Ver woerd aldaar. INBRAAK IN EEN JUWELIERSWINKEL. Wat te Maastricht word gesto len. Een „buitengewoon politieblad" bevat de mededeeling, dat in den nacht van 9 op 10 November 1929, door raiddel van braak, uit een juwellerswinkel te Maastricht zijn ont vreemd: 3 gouden heerenhorloges „Huges"; 24 gouden heerenhorloges; 6 zilveren hee renhorloges; 95 gladde trouwringen, 115 gouden dameszegelringen; 62 gouden hee renzegelringen; 13 gouden damesringen roet brillonten;,6 gouden heerenringen met bril janten; 7 gouden hangers met brillanten *n colliers; 56 gouden damesfantasierlngen; 9 gouden heerenkettingen (doortrekkers!6 gouden heerenkettingen (gewone); 5 paar gouden damesoorbellen met diamanton; t gouden savonct heercnhorloge met mono gram aan den buitenkant H. R, binnenkant gegraveerd „Aandenken van mijn moeder"; 1 bruinlederen schooltasch met naam aan den binnenkant J. Retrae, Wijk-Maastricht; een bedrag van f 1200 w.o. 3 bankbiljetten van 100, 3 van 25, 2 van 20, een groot aantal van 10 en overigens zilvergeld. Hiervan wordt verdacht een man van on geveer 27 jaar, lang 1.65 M„ blond uiterlijk, spits gezicht, gekleed met bruine overjas, bruinon slappen hoed, beenkappen. De commissaris van politie te Maastricht verzoekt inbeslagneming der ontvreemde goederen, aanhouding en voorgeleiding van den onbekenden dader. Huisknecht: .Belde u. meneer 1" Onmogelijk rijk man: ..Ja Ik ben die beroerde aeep weer kwijt geraakt. Spring er dadelijk ln en duik naar op" (London Opinion)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 6