AME0SFÖÖEI3CH OMBLAD STRAGULA Zaterdag 16 November 1929 1 .DE EEM LANDER" 28e Jaargang No. 119 BUITENLANDSCH OVERZICHT SPANNING TE BRUSSEL DUURT VOORT GOEDE VANGST VAN DE PAR1JSCHE POLITIE Na 25 November OVGMAITINE A. v. d. WEG, Langestraat 23 - Tel. 217 DE ONTWAPENING TER ZEE Japan komt met bezwaren GEDUCHTE BRAND TE BRUSSEL Groot hotel prooi der vlammen Ce Faam - Langestraat 5 FEUILLETON. HET ONBEREIKBARE Bet vraagstuk der levens- middelenblokkade. Hoo ver tegen den hongeroorlog. Van 19111919 heeft het Duitsche volk aan den lijve ondervonden, wat een levens middelenblokkade beteekent, die zich in de eerste plaats richt tegen de vrouwen, kin deren en grijsaards en niet zoo zoer tegen de eigenlijke deelnemers aan den oorlog. Het geweten van de menschheid is tijdens den geweldigen krijg niet algemeen in op stand gekomen tegen dezen wreeden vorm van oorlogvoering Alleen enkele pacifisten, o.a. in Engeland wijlen E. I). Morel, hebben krachtig verzet tegen deze barbaarschheid «vnge teek end. Hot stemt dan ook tot ver heuging, dat op 11 November, op wapen stilstandsdag, Hoover, de president van Amerika, de hongerblokkade ten scherpste heeft veroordeeld. Het is te hopen, dat zijn met nadruk uitgesproken woorden overal ter wereld weerklank zullen vinden. P:t schijnt echter nog niet overal het ge val te zijn- De Fransche bladen spotten. Amerika is de grootste graanlcvernncier; het wil er daarom voor zorgen, dat het ook tijdens den oorlog zaken kan doen. Wan neer sommige kringen in Frankrijk aan stoot nemen aan het voorstel van Ameri- ka's president, dan is dit naar een blad als de Fr. Ztg. opmerkt toch wel eenigs zins te begrijpen. Met ontzetting moesten de Duitschers na den oorlog zien, dat de Vol kenbond, do organisatie, die de mensch heid den vrede wil brengen en die zijn oor sprong vond in den drang der volksmas •sa's naar een hoogcre menschelijkheid, do harbaarsche hongerblokkade beschouwt als een voornaam middel ter handhaving van den vrede. Het Volkenbondsstatuut stelt immers de blokkade, dus ook do honger blokkade tegen vrouwen, kinderen en ouden van dagen, derhalve togen weer- en wil loozen volksmassa's, als straf in 't vooruit zicht voor een land, dat aanvaller is.' Frankrijk nu is van de leden van den Geneefschen bond de mogendheid, dio steeds de grootste waarde heeft gehecht aan de sancties. De Volkenbond, die den hongeroorlog, dit ten eenen male barbaarsche strijdmiddel, sanctioneert, handelt volgens het Duitsche blad in strijd met zijn voornaamste taak, de taak namelijk de menschheid een groo- ter menschelijkheid te schenken. Niet de vrees voor straf echter, noch de vrees voor honger en ellende is het beste middel om den vrede te 4handhaven, maar een ver lichte openbare meening, die den vrede wil en in 't middenpunt van wier denken da Vrede staat. Dat ook het groote Amerika dit Standpunt inneemt, sinds het sluiten van het pact-Kcllogg hiervoor nadrukkelijk op komt en do'verwerkelijking ervan tot'het tfoeï dér'algemëVhë wërêldpólitfèk rrïaakt, is een geruststellend feit De president der Vereenigdo Staten Is met zijn voorstel niet louter uit humani taire overwegingen voor den dag gekomen, maar ook om practische redenen. Tot dus ver moest elk land, dat niet zelf voldoende levensmiddelen kon produceeren, het als één zijner belangrijkste militaire taken be schouwen den aanvoer van levensmiddelen fce «verzekeren. Wanneer echter in den ver volge ook gedurende den oorlog levensmid delen vrijelijk kunnen worden aangevoerd en het afsnijden van levensmiddelentrcins- porten internationaal wordt verboden, dan worden in militair opzicht verscheidene regeeringen aanmerkelijk ontlast Vooral het vervoer van levensmiddelen ter zee komt hierbij in aanmerking. President Hoo ver toch ie er vooral veel aan gelegen de bewapening ter zee te beperken. Wanneer landen als Engeland, Japan en Italië niet meer hoeven te duchten, dat hun do toe voer van levensmiddelen in oorlogstijd wordt afgesneden, dan vervalt tevens één der voornaamste redenen voor 't handhaven van sterke oorlogsvloten. Het schijnt dat Hoover's voorstel op de Londensche conferentie der vijf zeemogend heden, die in Januari zal worden gehouden, nog niet besproken zal worden. Op het pro gramma komt trouwens het heele complex van vraagstukken op 't gebied van 't zee recht en do vrijheid der zeeën niet voor. Do openbare meening der wereld zal dus in middels tijd en gelegenheid hebben om zich met president Hoover's voorstel inzake in ternationale verwerping der hongerblok kade bezig te houden. Ben internationaal oplichter gearresteerd Een die beel wat op zijn kerfstok heeft Parijs, 15 Nov. (V.DO De Parijsche politie is er Donderdag in geslaagd een in ternatlonalen oplichter te arresteeren, die door de justitie van bijna alle Europeesche landen en Amerika reeds langen tijd ge zocht werd. In eeu der voornaamste wijken van Pa rijs, ln de Avenue Marceau, heeft eenige dagen geloden een zekere Corrigan, die ver klaarde Ier te zijn, een luxieus ingerichte woning gehuurd, waar hij met zijn vriendin, een Fransche danseres, zijn intrek genomen had. Daar de Parijsche politie eenigen tijd ge leden op dezen man opmerkzaam was ge maakt, ging zij zijn gangen na en toen werd vastgesteld, dat Corrigan dezelfde man was die door de politie gezocht werd, omdat hij in vele landen zijn slachtoffers voor mil- lioenen had opgelicht Hij heeft olies, wat zich op dit gebied heeft voorgedaan, verre overtroffen. Onmiddellijk werd tot zijn arrestatie over gegaan, welke zonder moeilijkheden kon ge schieden. daar de oplichter zich veilig waande. De eerste oplichtingen hebben, voor zoo ver bekend, reeds in de jaren voor den oor log plaats gehad, toen Corrigan in Zuid- Frankrijk en Egypte rijke kooplieden op lichtte. In 1922 stond hij aan het hoofd van een 10.000 man sterk opstandig leger in Mexico, werd daarna eigenaar van rijke zilvermij nen en petrolcumbronnen en leidde een vorstelijk leven. In 1920 is hiJLIn Londen, waar hem echter 6poedig de bodem \o warm" werd. Hij vlucht te naar Brussel. Hier pleegde hij verschil lende verduisteringen en werd uit het land gezet. Daarna gaf hij zich in Frankrijk uit als mede eigenaar van een groote Amerikaan- sche petroleurnmaatschappij en lichtte een Roemeensche groot-Industrieel op voor 50.000 francs. Vervolgens ging hij naar Monte Carlo, dat hij na een oplichting van 10.000 francs verliet. Dan gaat hij naar Lon den terug en licht een Engelschman op voor 615.000 francs en gaat clan naar Can nes, waar hij een rijke Amerikaansche fa milie verlost van het bezit van sieraden ter waarde van 100.000 francs. Zijn laatste slachtoffer is weer een Engelschman, die hij onder valsche voorspiegelingen G50.000 francs weet armer te maken. Te Parijs was de oplichter, naar hij ver klaart, voornemens het doel van zijn leven te bereiken. Hij had reeds relaties aange knoopt met een aantal industrleelen en fi nanciers. met wie hij onderhandelde over de stichting van een papierfabriek met een kapitaal van ongeveer veertig millioen francs. Met dat geld zou hij dan verdwij- I nan, om zich uit het leven ..in rust" terug te trekken. De politie heeft er ditmaal ech- j ter een stokje voor gestoken- Rechts doet men een poging de eenheid te herstellen ,Zoo lang er leven is, is er hoop" Brussel, 14 Nov. De Soir zegt verno men te hebben, dat twee afgevaardigden van de rechterzijde, o.a. Vandevijvere, lid van de Vlaamsche groep. Donderdagavond door Jaspar ontvangen zijn en hem ver zocht hebben geen beslissingen te nemen omtrent het lot van het Kabinet, voordat de rechterzijde reen voltalligo vergadering heeft kunnen houden, die bijeengeroepen is tegen Dinsdag as. Brussel, 14 Nov. Do Nation Beige be richt. dat de leden van de rechterzijde (Katholieken), der Kamer die geen deel uitmaken van de Vlaamsöhe groep, van middag ln een vergadering besloten heb- hen vertrouwen te betuigen in do re geering van Jaspar en den wensch to ken nen gegeven hebben om de rechterzijde in een plenaire vergadering bijeen te roepen, teneinde van gedachten te wisselen over den politieken toestand Deze wensch werd aan Vandevijvere medegedeeld. De Bru6selscho correspondent der N.R.C. meldt d.d. 14 November: De algemeene belangstelling in hot par lementsgebouw, waar het tot in de avond uren zeer druk bleef, ging heden uit naar het Vlaamsche vraagstuk en de daaruit voortgekomen politieke moeilijkheden. De liberalen hielden nog een fractievergade ring, maar na afloop daarvan verheelden de ministers en Kamerleden dezer partij ons niet, allen tot het besluit to zijn geko men, dat geen der beide standpunten eeni- go wijziging ondergaan heeft Ook de Waalsche Katholieken, die niet zeer tal rijk zijn, vergaderden en spraken hun ver trouwen uit in Jaspar en gaven uiting aan den wensch, dat de heele rechterzijde Dinsdag voor de Kamervergadering een bijeenkomst zal houden. Do Katholieke groep was later niet minder pessimistisch. Minister van" Staat Vandevijvere wanhoopt nog niet toch een formule te vinden, waar door een definitieve breuk te elfdpr ure zou werden voorkomen, maar btj de libe ralen verwonderde men zich er over, dat de liberale ministers aan hun voornemen, om ontslag .ie hemen, nogegeen gevolg heb ben gegeven, terwijl verder ook nog door een lid der regeering werd gezegd: Er zijn 99 kansen op 100, dut het kabinet Jaspar Dinsdag réèds tot bet verleden zal bohoo- ren. Laat ons echter nog niet treuren; zoo lang er leven is, is er Iiood. Velen meenen, dat het de regeering er thans nog alleen om te doen is tijd te win nen, teneinde een nieuwe combinatie voor te bereiden, dio het kabinet-Jasper zou op volgen en het Vlaamsche vraagstuk als vrije kwestie zou beschouwen, wat het vinden van een oplossing makkelijker zou maken cn de regeering in ieder geval veel meer vrijheid van beweging zou verzeke ren. Per heele bus f 2.60 Per halve bus f 1.40 Per kwart bus f 0.80 geblod van de haven. Te middernacht dron gen detectives in do nederzetting on gaven aan do inboorlingen bevel zich op te stellen cn hun belastingpapieren te tooncn. Do inval verliep over het algemeen rustig, maar een paar weerbarstige inboorlingen, die aange houden werden, verwekten, samen met een paar belastingschuldigen, een incident, toen een opgewonden arbeider den politic-com missaris probeerde aan te vallen De aan valler werd geveld door een vuistslag van den commissaris onder de kin. Een andere inboorling, gewapend met een bijl, stormde los op een Europeeschcn detective, maar werd onschadelijk gemaakt, voor hij kwaad kon doen. De minister van justitie was bij het tooneol aanwezig. DE ONRUST TE DUREAN. „Een oorlogsstemtilBfl". Durban, 14 Nov. In de stad heerscht een oorlogsstemming. Den geheelen nacht heb ben sterke afdcelingen politie in do open lucht gekampeerd, die vóór het aanbreken van den dag een cordon opstelden rondom de nederzettingen der inboorlingen in het Tokio, 14 Nov. (V. D.) Donderdag vond onder voorzitterschap van don minister president een kabinetszitting plaats over de houding van JaJpan tegenover do vloot- ontwapeningsconfcrentie, die begin Janu ari in Londen zal aanvangen. De Minister van buitenlandsche zaken bracht rapport uit over de onderhandelingen van den Ja- panschen gezant in Londen met den En gelschcn minister president Mocdonald Aan deze besprekingen hebben ook deel genomen de vertegenwoordigers van den generalen staf. Naar verluidt, is do Japonsche regeering nog steeds van meening, dat Japan zijn houding in de ondcrzeeörskwestic niet kan veranderen en dat bovendien de Kngelsche voorstellen over do bewapening der krui sers, die do laatste dagen door de Engel- sche regecring in Tokio zijn ingediend, niet kunnen worden aanvaard. Japan is bereid mede te werken aan de ontwapening ter zee, doch kan zijn veiligheid niet in gevaar brongen. DE REGELING DER SAARKWESTIE. Volgende week begin der conferentie B e rl ij n, 14 N o v. (V. D.) Naar de D. A. Z. uit Parijs meldt, neemt men daar aan, dat de Saarconferentie in het begin of raid den der volgende week te Parijs zal bijeen komen. EEN REEKS FAILLISEMENTEN IN BELGIë Brussel, 4 Nov. (V.DSedert eonige dagen zijn in België een reeks flrioncieele ondernemingen failliet gegaan. Verschil lende bankiers zijn georres!eord, Heden werd de directeur van een bankzaak in Gent gearresteerd, wiens onderneming een tekort had van 10 millioen francs. ZWITSERSCH MINISTER PLOTSELING OVERLEDEN. Bern, 14 Nov. Het lid der'Zwitsersche regeering, bondsraad Scheurer, leider van het militaire departement, is heden ochtend plotseling aan do gevolgen van een keel operatie overleden, in den ouderdom van 57 jaren. Zoodoende is een tweede zetel in de zeven leden tollende Zwitsersche regce i ring vacant geworden. Brussel, 15 Nov. Een geweldige brand is om 23.30 uur uitgebroken in een groot hotel in het centrum der stad tegenover de beurs. Alle'brandwecrposten werden gealar meerd en verschenen Ier plaatse met veel materiaal. Bij 't afzendon van 't telegram, woedt de brand met volle kracht en de red ders pogen het hotel to Ontruimen De brand is gelukkig uitgebroken even na 't uitgaan van den schouwburg, die zich naast dit hotel bcvindL Dit is de derdo brand, die te Brussel in tien dagen uitbrak. Men was den hotelbrand, aldus wordt nader gemeld, spoediger moester dan aan vankelijk werd gedacht «n om half een scheen elk gevaar geweken. Omtrent den oorzaak tast men in het duis ter, terwijl de omvang van de schade nog niet kon worden vastgesteld. Een groote menlglo aanschouwde hot blusschingswerk. DE ARRESTATIE VAN ZOEBKOF. Volgens nadere berichten is Zoebkof niet alleen gearresteerd, omdat zijn pas niet in orde was, daar hij al6 lastig buitenlander uit het land gezet was, maar ook tengevolge van aanklachten van benadeelden, die reeds vroeger een aanklacht tegen hem hadden ingediend. Na door de politie verhoord te zijn, is Zoebkof aan de justitie overgeleverd cn naar de gevangenis overgebracht. MIJ werd door do justitie ook gezocht wegens het toebren gen van lichamelijk letsei door schuld Na zijn aankomst teBonn had Zoebkof den tijd doorgebracht bij enkele vrienden en ken nissen. Hij had ook biljart gespeeld in een hem van vroeger bekend café. EEN INBREKERSCOMPLOT. Van de gevangenis uit geleld. Praag, 14 Nov. (V. D.) In don laatsten tijd werden te Möhren tal rij ko groote inbra ken gepleegd. Reeds 9poedig vntto de po litie verdenking op tegen den thuns in do gevangenis zittenden Stefan Grunt, legen wien over een week een proces zal begin nen. Men vermoedde, dat hij uit de gevan genis de Inbraken leidde. Dit vermoeden werd nog versterkt, doordat men er achter kwam, dat een gevangenisbewaarder, Wen- zei Pilat genaamd, berichten overbracht tusschen in de gevangenis zittende leden van een inbrekersbende en in vrijheid zijnde vrienden. Bij huiszoeking bij den gevangenisbewaar der vond men dan ook in geheimschrift tal rijke plannen voor groote inbraken, waarbij Pilat een leidende functie schijnt te hebben bekleed. 2 P.Teter breede vloerbedekking zeer zwaar nieuwe moderne dessins f 1.45 per El Geestelijke eenzaamheid maakt krachtig. IBSEU. (BEYOND) door JOHN GALSWt RTI1Y voor Nederland bewerkt door J. KUYLMAN. 52 Hij had den advocaat met afgemo- ten stam gezegddat hij den vent eerder wilde zien hangen, en had een acte van scheiding laten opmaken, welko voor zag ja het gehc.tl afbetalen vaii Fiorstms oogenblikkelljke schulden, op voorwnardo dat hij Gyp en het kind met rust liet. Na Gyp dit verteld te hebben, nam hij de ge legenheid waar om naar de geïmprovi seerde kinderkamer te gaan, waar hij bij het wiegjo van het kind king staan. Tot nu too had hg slechts belang in het kind gesteld als deel van Gvp nu had het voor hem een eigen bestaan, dit kleine, donker ooeige wezentje dat hem zoo ernstig lag aan te kijken en zijn vinger krampachtig omknelde. Plotseling glimlachte het wel geen innemendo glimlach, doch hij maakt* op Winston oen onuitwischbaren indruk. Daar hij eerst de acte-kwestie wilde iD orde maken, stelde hij zijn vertrek naar Mildenham uit, doch daar hij „die twee •chooiers geen haar vertrouwde" zooals hij *ei, stond hij er op dat het kind niet zou uitgaan, dan met twee bedienden, en dat .Gyp nooit alleen zou uitgaan. Hij dreef zijn voorzichtigheid zoover, dat hij haar Vrij dagsmiddags vergezelde naar monsieur Harmost, en den wensch uitdrukte mee naar binnen te gaan om den ouden baas de hand te drukken. Het was een eigen aardige ontmoeting. Die twee vonden het even moeilijk iets te bedenken om tegen elkaar te zeggen, als waren zij bewoners van twee verschillende planeten geweest En inderdaad zijn er twee planeten op deze aarde. Toen hij na een paar minuten van de vriendschappelijkste verlegenheid, zich had teruggetrokken om op haar te wachten, ging Gyp zitten om met haar les een aanvang te maken. Monsieur Harmost zeide kalm: „Jo blief was erg vriendelijk, vriendin netje en Je vader is ook heel vriendelijk Maar, per slot, maakte je man mij een compliment." Zijn glimlach deed Gyp pijn lijk aan; hot was alsof er do berusting van zijn geheele leven in lag. „Dus je bent weer bij je vader'" En, terwijl hij haar strak aan koek met zijn melancholieke bruine oogon: „Wanneer zul jij nog eens je levensbestem ming v:nden?" „Noc\^!" Monsiour Harmost trok de wenkbrauwon op. „Oh," zeide hfj, „dat denk jv, ja! Neen, dat is onmogelijk!" Hij liep tweemaal zeer snel de kamer op en neer, draaide zich toen op de hielen om, en zeide kort: „Kom, we moeten je vader niet langer laten wachten dan noodig is. Aan het werk dus!" Winston's eenvoudigo opmerking in het rijtuig op weg naar huis, was: „Goede oude man!" In Bury Street vonden zij Gyp's opge bonden kamermeisje. Toen zij dien mor gen naar de muziekkamer ging, had ze meneer op de canapé vinden zitten, terwijl hij zijn hoofd met zijn handon vasthield, cn kermde, zoodat je er akelig van werd. Hij is niet thuis geweest, mevrouw, nadat u nadat u hierheen ging, en daarom wist ik niet wat ik beginnen moest. Ik ging de keukenmeid halen cn toen hebben we 'm naar bed gebracht, en omdat ik niet wist waar u was, telefoneerde ik Graaf Roseck, en die kwam toen ik hoop dat ik daar niet verkoord aan gedaan heb en hij heeft mo hierheen gestuurd om 't u te gaan zeggen. De dokter zegt dat zijn her sens niot licelemaal in orde zijn, cn hij vrAagt al maar om u, mevrouw. En' daar om wist ik niet goed wat ik doen moest." Gyp zeide doodsbleek: „Wacht hier even, Ellen", cn ging naar do eetkamer. Winston volgde haar. Zij wendde zich onmiddellijk tot hem, en zei: .,0, vader, wat moet ik beginnen? Zijn hersens? 't Zou te vreéselijk zijn al ik t idee had, dat ik haar daar de oorzaak van was." Winston bromde iets. Gyp gir.g verder: „Ik moet er heen cm te gaan zien wat er is. Als het werkelijk dat is, dan zou ik 't nooit kunnen dragen. Ik vrees dat ik gaan moet, vader." Winston knikte. „Dan ga Ik ook mee," zeide hij. ,,'t Meis je kan in het rijtuig teruggaan en zeggen dat we onderweg zijn." Terwijl zij een laatsten blik op haar kind wierp, dacht Gyp bitter: „Mijn bestemming? Dit is mijn bestem ming én ik kan er niet aan ontkomen!" Onderweg spraken zij en Winston geen woord, doch zij hield zijn hand stevig vast. Terwijl de keukenmeid naar boven ging om Rosock te zeggen, dat zij er waren, bleef Gyp naar buiten naar haar tuin staan kij ken. Het was eerst twee dagen en zes uur geleden sedert zij daar boven haar viool tjes had gestaan, daarop had Roseck haar, op deze zelfde plaats in den hals gekust! Terwijl zij haar hand door Winston's arm stak, zeide zij: „Toe, vader, denkt u maar niet al te erg over dien kus. Hij kon 't waarschijnlijk niet laten. En wat komt het er ook eigenlijk op aan?" Een oogenblik later trad Roseck binnen. Voor zij nog iets kon zeggen, zeide Winston reeds: „Wij vinden het zeer attent van u, dat u 't ons hebt laton weten. Doch nu mijn dochter hier is, zullen wij van uw diensten verder geen gebruik meer maken. Goeden dag!" Bij de wreede kortheid dezer woorden trad Gyp heel even naar voren. Zij had ze door Roseck'9 wapenrusting zien gaan, zoo als een degen door pakpapier gaat. Hij her stelde zich net eon flc.u-.ven glimlach, boog en ging heen. Winston volgde hem, net als of hij hem niet vertrouwde bij de hoeden in de vestibule. Toen de voordeur zich ach ter Roseck sloot, zeide hij: „Die zal Je, geloof ik, niet weer lastig vaJ- len." Gyp's dankbaarheid werd getemperd door een eigenaardig medelijden. Per slot had zijn misdaad slechts hierin bestaaD. dat hij haar liefhad. Fiorsen was naar haar kamer gebracht, die grooter en koeler was dan zijn eigene, en het kamermeisje stond met een ver schrikt gelaat bij het bed. Gyp gaf haar eer teeken om heen te gaan. Even later open de hij de oogen. ..Gyp! O Gyp! Ben jij bet? De duivelach tige, vreeselijke dingen die ik zie, oh ga niet weer weg! O, Gyp!" Met een schok richtte hij zich op en liet zijn voorhoofd te gen haar aan rusten. En Gyp voelde evenals in dien eersten nacht toen hij dron ken was thuis gekomen een opgaan van alle andere gewaarwordingen, in het ver langen om te beschermen en te heelen. „Stil maar, stil maar," zeide zij zacht. „Ik blijf hier. Tob maar niet. Houd je heel kalm, dan zul je gauw weer beter zijn." Een kwartier later sliep hij. Zijn ingeval len voorkomen en don blik vol angst, di^n zij telkens bij hem had waargenomen tot hij in slaap viel, trof haar tot in de zie!. Al wat met het brein te maken had, was zoo vreeselijk! Het was maar al te duidelijk dat zij moest blijven dat zijn herstel van haar afhing. Zij zat daar nog steeds beweging loos toen de dokter kwam, die, toen hij Fiorsen slapend vond. haar e-n teeken gaf mede buiten de kamer te kom* Hij 1oeIr een vriendelijk man, die twee vesien can had, waarvan het bovenste los was, en ter wijl hij met haar praatte, knipoogde hij on- willekeurig tegen haar en bij ieder knip oogje voelde zij, dat hij den sluier van een huiselijk geheim oplichtte. Slaap had hij noodig - het ecnige dat hij noodig had. Tobde over iets jawel! En dronk hij mis schien ook wel eens een beetje te veel cog nac? Ja, dat moest ophouden! De maag zoowel als zijn zenuwen waren In de war. 'iöy. (Wordt .vervolgd)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 9