Wollen Vesten en Pul-Overs, Donderdag 21 November 1929 Af- fERSFOOKISCH DAGBLAD .DE EEMLANDER' 28e Jaargang Ko. 123 BINNENLAND VIER NEDERLANDERS VERDRONKEN ALG. SYNODALE COMMISSIE FEUILLETON. HET ONBEREIKBARE DE MUIDERTOL De zaak voor de rechtbank LEIDEN'S STADHUIS Blijft de oude gevel? TREINONGEVAL BIJ DE MUIDERPOORT Stootblok in een seinhuis geslingerd De Faam - Langestraat 5 Opvarenden van het s.s. „Stad Vlaardingen" Ti;dens een bevigen storm Rotterdam, 29 Nov. De directie der '„Halcyon lijn" te Rotterdam heeft volgens de Tel. uit Sydney een draadloos telegram ontvangen van den gezagvoerder van het s.s. „Stad Vlaardingen", meldende, dat tij dens een hevigen storm op de reis van Nar vik naar Sydney vier man over boord zijn geslagen en verdronken De slachtoffers zijn allen Nederlanders en afkomstig uil Rotterdam en Vlaardingen. Rotterdam, 20 Nov. Wij vernemen, dat de vier leden van de bemanning van de „Stad Vlaardingen" van de Halcyon-Lijn, die tijdens een storm op weg naar Sydney over boord zijn geslagen en verdronken de volgende personen zijn: Bootsman J. Hofman uit Maassluis: en de matrozen J. van der Haven, uit Rotterdam, A. Notmeyer uit Vlaardingen on A. Karstens aveneens uit Rotterdam. Eerste zitting 'eGravenhage, 19 Noc Heden is al hier de eerste zitting gehouden van de Aig. Synodale Commissie der Ned. Herv Kerk. Om elf uur opende de president, dr. G. J. Weylandt te Veere, de vergade ring met gebed. Daarna sprak hij een openingswoord, waarin bij herinnert aap het overlijden van ds Quast van Utrecht, ds. Picard, .VVaalsch predikant te Arnhem, en- prof dr. Canne gieter, die allen bun beste krachten heb bén gegeven aan onze kerk en thans opge roepen ztjn tot eeD hooger leven. De samenstelling der vergadering Is al dus;. cjV. Q. J Weyland. te Veere, president: ds. C. J. van Paassen. te Haarlem, yi.ce pre sident;rds., D. den Breems. secretaris; ds. A M. Bloem. te 'Chaam: mr. H G. Cost Budic. oio. te Schevenlngen: de. G.van Dijk te Anjum; J. W. Bolt. o.o. te Groningen,; de F, Tammens te Zuldbroek: mr. II. J. M. Tjjssens, o.o. te 's Gravenhage, als eecun dus van H. M. Tromp, o.o. te Speek. De secretaris brengt verslag uit van de tueecbentijdsche afgedane zaken waarvoor hij bij monde van den president den dank der vergadering ontvangt Tot correspondenten worden benoemd- voor Gelderland mr. H. G Cost Budde; voor Zpid Holland ds. G. van Dijk; voor Noord Hólland dr. G J. Weylandt; voor Zeeland de heer J. W. Bolt, voor Utrecht, ds. C. J. van Paassen: voor Friesland ds. F. ram mens; voor Overijssel d6. C J. van Paas sen; voor Groningen ds. A. M. Bloem: voor Noord-Brabant met Limburg de heer II M. Tromp; voor Drente ds A. M Bloem. Voor kleine toelagen voor noodlijdende personen en generale kas. ds. Van Paassen en mr Cost Budde. Voor het Studiefonds mr. Cost Budde; voor de schraalste predikantstrak tementen: ds. Den Breem9 en ds. Van Paas eed. De voorbereiding van de wijdingssamen kom6t op den eersten dag van de 115e ver gadering der Synode wordt opgedragen arn Wee-s spoedig tevreden met wat gij hebt, maar niet spoedig, met wat gij zijt. (BKYOND) door JOHN GALSW( RTHY voor Nederland bewerkt door J. KUYLMAN. 56 Toen zij door het venster gluurde, kon zij juist een in het 'groen gekleede vrouw in haar zakdoek zien zitten huilen. Op datzelf de oogenblik klonk ook een zacht gekieun uit, het vertrek daarboven. Gyp deinsde te rug. en toen een besluit nemend, ging zij naar binnen en tikte op de deur der kamer waarin de vrouw in het groen zat. Na min stens een halve minuut werd zij geopend, en juffrouw Wagge stond voor haar. De neus en oogen en wangen van dat magere, zure gezicht waren rood, en met haar groe ne japon aan, en met haar groenachtige haar (want het begon te grijzen, en zij smeerde er een geel watertje op dat naai Spaansche vliegen rook) leek zij Gyp net een van dié groene appels, die zoo onna tuurlijk roodachtig worden In de zon. Zij had met haar zakdoek over haar gezicht gewreven dat met strepen glom, en zij hield dezen zakdoek nog in elkaar gefrom meld in de hand. Het was vrceselijk zoo frisch en vol levenswarmte tegenover deze arme vrouw te staan die blijkbaar leed. Rn een wanhopig verlangen om te vluchten overviel Gyp. Het leek haar zoo verschrik- het Moderamen. Voor de quotisatie worden benoemd de secretaris en mr. Cost Budde. Aan den president en ds. Bloem wordt opgedragen het indienen van een voorstel lot wijziging van art. 11 van het Reglement voor de Kerkeraden. Aan den vice president wordt opgedr igen nauwkeurig te preciseeren over welke pun ten betreffende het groote stadsprobleem de te benoemen commissie zal hebben te be raden. Besloten wordt door tusschenkomst van de kerkelijke besturen een onderzoek in ie stellen bij de Ringen naar de te vervullen vacaturebeurten in gemeenten, die vacant blijven door het niet voldoen aan het Re giemet op de predikants-traktementen. Aan de hoeren Van Diik en Bolt wordt opgedragen het artikel van de Redactie van het Maandblad der Vereenigihg van Kerk voogdijen: „Is meer planmatigheid ge- wenscht". nader te overwegen. De zitting wordt gesloten. (Hb!d.) Heeft de tolgaarder het verkeer belemmerd Amsterdam, 19 Nov. Heden heeft voor de Vijfde Kamer der Rechtbank de behan deling plaats gehad van de zaak tegen den tolgaarder te Muiden, die op 14 September 1.1. mr. dr. G. J. Goedhart, die met zijn auto den tol wilde passeeren zonder tolgeld te betalen bad tegengehouden door den tol boom te sluiten Verdachte was door den kantonrechter tp Hilversum ontslagen van rechtsvervolging In tegenstelling met het OiM., dat vrijspraak had gevraagd. De Hooge Raad verwees vervolgens de zaak naar de Vijfde Kamer, die haar op 8 October 1.1. wilde behandelen. De getuige mr. dr. Goedhart was dien dag niet ter te rechtzitting aanwezig zoodat de verdere be handeling moest worden uitgesteld. Verdachte erkende den tolboom gesloten ir hebben In opdracht van zij~n Hoogheem raadschap. Hét O.M. waargenomen door mr. Van Arkel, betoogde, dat het hoogheemraad schap van den zeedijk beoosten Muiden het recht had van voertuigen bij het passeeren der Vechtbrug tol te heffen. Deze bevoegd heid is bij Koninklijk besluit erkend. Ver dachte heeft de heer Goedhart den door gang belemmerd, maéi; hij beeft dit niét eó" daan zonder verlof van-het bevoegd gezag, in casu het Hoogheemraadschap. Indien auto's vallen onder het begrip karren en wagens, had getuige Goedhart zijn tolrecht moeten voldoen. Dat dit ihderdaad hét ge val is, blijkt ook uit--de conclusie van den procureur-generaal van den Hoogen Raad die oordeelt, dat dit inderdaad het geval is Bewezen is düs wel, dat verdachte hel verkeer op' dén openbaren weg heeft betera merd, doch niet is bewezen, dat dit is ge beurd zonder verlof van het bevoogd gezag De officier concludeert derhalve tot vernie tiging van het vonnis van den kantonrech ter en tot vrijspraak van verdachte. Uitspraak 3 December a.s. UIT DE STAATSCOURANT. Benoemd tot burgemeester van. Stad Del den en Ambt Delden jhr. rnr. L. O. M. van Nispen tot Sevenaer Benoemd tot lid van den voorgdijraad Rotterdam II dr. J. H. Landwehr, arts te Rotterdam: op verzoek met 1 Januari 1930 eervol ont slagen K. Hoefnagel als lector in de facul teit der veeartsenijkunde te Utrecht. kelijk, dat iemand die tot hem, die al deze ellende had veroorzaakt, in betrekking stond, hier kwam. Doch zij zeide zoo zacht als ze kon: „Juffrouw Wagge? Neemt u me niet kwa lijk maar is er nieuws? Ik ben Ik heb Daphne Wing, hierheen gezonden." De vrouw voor haar was blijkbaar aan tegenstrijdige gevoelens ten prooi, doch ein delijk antwoordde zij met iets als een snik' ,,'t Is vanmorgen dood geboren." Gvp stond verstomd. Alles daarvoor on dergaan te hebben! AI haar moeder-gevoel' kwam in opstand, doch haar verstand zei- de: ,,'t Is maar beter zoo! Veel beter!" En zij vroeg zacht: „Hoe is 't. met haar?" Diep terneergeslagen antwoordde juf frouw Wagge: „Slecht erg minnetjes. Ik weet heusch niet wat ik zegge' mot ik ben d'r heele- manl van overstuur." „Is mijn ziekenzuster bij haar?" „Ja: die is er. 't Is 'n erg eigenzinnig mensch, maar ze verstaat d'r vak, dat zal 'k niet zegge' Daisy is erg slapjes. O, je zou d'r heelemaal overstuur van rake'! En nou zaj d'r wel 'n begrafenis moete' plaats heb- be', zou 'k denke' Je weet niet hoe je d'r uit komt. En dat allemaal door die' man." En juffrouw Wagge wendde zich weder af om in haar.zakdoek te huilen. Voelende dat zij toch de arme vrouw niot kon troosten, ging Gyp.stil weder heen. On der aan de trap bleef zij aarzelend staan, niet wetend of zij naar boven moest gaan of niet. Eindelijk ging zij zachtjes de trap op. Het meisje moest in de voorkamer lig gen het meisje dat slechts een jaar ge leden op-naive wijze er over gesproken had of het haar plicht was een minnaar te ne- Voorstellen van B. en li betreffende den opbouw van een nieuw ge meentehuis Leiden, 20 Nov. B. cn W. van Lei den zijn in den gemeenteraad gekomen met een- voorstel betreffende den bouw van een nieuw sladhuis. Zij zeggen geen voor standers te zijn %an een open prijsvraag en evenmin van een gesloten prijsvraag of meervoudige opdracht. Na de bezwaren tegen deze stelsels te hebben uiteengezet stellen zij den Raad voor aan den heer W. M. D.udok, architect te Hilversum, op te diagen twee plannen te ontwerpen, n.l. voor een geheel nieuw stadhuis en vöor eon stadhuis met behoud van den ouden gevel, belde op de plaats waar het op 12 Februari verbrande stad huis heeft gestaap zulks iegen een hono rarium in deze gebruikelijk, n.l. afhankelijk van den bouwsom, waarvoor B. en W. een bedrag van circa VA mlllioen voor oogen staat. De heer Dudok denkt binnen zes maan den met zijn plan gereed to zijn. Groote vertraging in het treinverkeer Amsterdam, 20 Nov.. Hedenavond om ongeveer kwart over vijf beeft nabij het MuiderpriprtstaAton eeh spoorwegongeval plaats .gevonden, waardoor.- bet trein ver keer belangrijk werd ontwricht. Treio 2S42 dje te 17,03 uit het Gooi. aan het Muider- .[ioortstatiop aankomt, wprdt' daar omgo- 'rangeerd en vertrekt Je l'7-23- weer van h Jt Muiderpoortstal.ion- in de richting Hilver sum Na int de trein uit bot Gooi was aan gekomen en door de passagiers was veria ten. reed hij zooals gewoonlijk voorbij het 'station om achter uit weef langs het o^r- ron van vertrek voor te" rijden: Door een verkeerden wisselstand, waarvftD' da jö*v .zaak nog nip! geheel vaststaat, reed de treinachIeruit en kwam op eén vóór het station doodloppend spoor terecht. De (rè;n |*eed met vrij groote kracht op het sloot ,blok irr< drl werd weggeslingerd en kwam óp het achter het stootblok liggend sein huis. terecht De achterste wagon liep om hoog en kwam metde 'buffers iri hét kóten hok- van het wachthuis Onder èen hoek van 45 graden half in het seinhuis ge boord bleef de wagen liggen. Het huis.V zelf werd ontwricht en de verbindingen md de uit di! seinhuis bediende électr' sche wissels en seinen werden voor eer. deel verbroken. Dientengevolge moesten bij de verschillende seinen wisselsarbeiders geplaatst worden en moesten eenigo her stelwerkzaamheden worden verricht,- a vo rens de voornaamste wissels ten minste weer mei de hand bediend konden wo- den Een en and,er had tengevolge, dal de van het Centraal Station komende treinen met belangrijke vertraging het stati Muidfrpoort konden bereiken on dat lien tengevolge vooral de verbindingen met he; Gooi totaal werden ontwricht Sommig1- treinen vertrokken met VA uur vertraging Later in den avond kon de treinenloop men of niet. Gvp vermande zich om te tik ken. De ziekenzuster opende de deur op een kier, doch toen zij zag wie er was, kwam zij zachtjes buiten de kamer op de gang. ...Jij, schat!" zeide zij fluisterend. „Dat is prettig!" „Hoe is 't met haar?" „O, naar omstandigheden tamelijk goed. Dus je weet er van?" „Ja, kan ik haar even zien?" „Nu, dat zou ik liever niet doen. Ik weet niet goed wat ik aan haar heb. Zij heeft geen greintje moed. Ik geloof dat ze zelfs niet wenscht om weer gezond te worden. Ik vermoed dat'ze tobt over den man." En ter wijl zij Gyp met haar mooie, blauwe oogen aankeek, vroeg zij: „Is dat zoo? Heeft ïiij genoeg van haar?" Gyp ontmoette haar blik beter dan zij mogelijk had geacht. „Ja, zuster". De zuster nam haar van het hoofd tot de voeten op. ,,'t Doet 'n mensch goed je eens aan te kijken. Voor jouw doen. heb je werkelijk kleur gekregen. Ik geloof per slot dat het haar misschien toch goed zou doen je eens te zien. Kom binnen!" Gyp ging achter haar naar binnen en bleef staan toekijken, daar zij niet naar vo ren durfde komen. Wat een bleek gezicht, met oogén die gesloten waren, roet baar dat nog vochtig op het voorhoofd lag, mei een bleeke hand op het laken, boven haar! Wat een teere madonna van de suiker- boonen! Op dat gcheele bed leek de eenige kleur die van den gouden ring aan den ringvinger te zijn. De zuster zeide zeer kalm: „Kijk eens, lieve, ik heb je een prettige bezoekster meegebracht." weer min of .meer op normale wijze ge schieden. Alvorens de in het huisje vast zittonde wagon eruit getrokken kon wor den, moest men het geramde huisje, dat lichtelijk voorover helde, aan verschillend- kanton schoren. Locomotief te Zaandam ontspoord. Amsterdam. 20 Nov. Hedenavond to ongeveer acht uur Is op het spoorwegen) placement te Zaandam de locomotief van een goederentrein, welke In de richting van Amsterdam reed, met twee assen >nl spoord, vermoedelijk tengevolge van een verkeerden wisselstand. Onmiddellijk i6 jil Amsterdam een werkwagon vertrokken, waarvan het personeel tot laat iD den avond bpzig was mei het weder op de rails brengen der machine Daar men als gevna van dit ongeval slechts de beschikking had over één' spoor, ondervond het personen en goederenverkeer in bride richtingen «rij aanzienlijke verlraging Persoonlijke onge vallen kwamen niet voor. EEN MENSCHENREDDER GEHULDIGD. De Nestor dor Zandvoortsche redders tachtig Jaar. Zandvoort, 20 Nov Jacob Koper, de nestor dor Zandvoortsche redders, vier de gisteren zijn KOcn verjaardag in het Te huis voor Ouden van Dagen te Zandvoort De verjaardag van den krassen ouden man trok veel belangstelling onder de bezoekers was ook de voorzitter der Zandvoortsche Reddingsbrigade dr Wlllems, die tevens de gelukwcnschen overbracht van de Italiaan sche Ipgntie, die in de persoon van- Jacob Koper allen wilde huldigen, die zich bij de redding van Italinansche Zeelieden spe ciaal bij de Salento ramp verdienstelijk gemaakt hebben In.een schrijven heeft de Itnliaansche consul generaal te Amsterdam de groote en persoonlijke dankbaarheid van de In Nederland - speciaal in Amster dom woonachtige Italianen betuigd Het huldeblijk dat door dit «chrijven werd be geleid bestond in een mooie bloeiende plant cn een enveloppe met inhoud. VOOR POSTZEGELVERZAMELAARS. Geen overdruk van het 22A cent-zegel in roltanding. De frankeerzegels van 82^-cent met rol- perforntie, waarvan nog een kleine voor raad aanwezig.is, zullen niet van een over druk worden voorzien, doch waar zulks wordt verzocht en zoolang de voorraad strekt, op de postkantoren waar verzame laarsloketten geopend zijn, worden uitver kocht. DE STAKING TE SLUISKIL. Partijen aanvaarden bemid deling van den burgemees ter van AzeL Naar „Het Volk" verneemt, heeft de bur gemeester van Axel, de he« r Blok, partijen -in het conflict aan de cokesfabrlek te Sluis kil bemiddeling aangeboden, hetgeen door heide partijen werd aanvaard. ONDERSCHEIDING VOOR MEVR. ESTHER DE BOER VAN RIJK. Arasterdam, 20 Nov. Naar wij verne men ie mevr Esther de Boer—van Rijk 'op: noemd tot Ridder in de Kroohorde van België. DIPLOMATIE. De heer Ben Pienaar, gezant van de Zuid-Afrikaansche Unie te Rome, vertoeft te 's-Gravenhage en heeft een bezoek ge bracht aan den heer Dan. J. de Villiers, gezant dier Unie bij het Nederlandsche Hof. De heer Dan. J. de Villiers, gezant van Zuid-Afrika te 's-Gravenhage, vertoefde de vorige week te Londen, van waar hij Zater dag' j.l. in de Residentie terugkeerde. Daphne Wing's oogen en mond openden en sloten zich toen weder. En de vrceselijke gedachte ging door Gyp's brein: „Arm kind! Zij dacht dat hij het zou zijn, en nu ben ik "t maar!" Toen zeiden de bleeke lippen: „O, mevrouw Fiorsen, is u het dat is aardig van u!" En de oogen gingen weder open, doch slechts een klein eindje en an ders. De zuster ging zachtjes weder heen. Gyp ging bij het bed zitten en raakte schuchter de hand aan. Daphne Wing keek haar aan, en twee tranen biggelden haar langs de wangen. ,,'t Is voorbij," zeide zij heel zacht, „en nu is er niets meer het is dood, ziet u Ik heb ook geen verlangen meer te blijven leven. O, mevrouw Fiorsen. waarom kun nen ze mij toch ook maar niet laten ster ven?" Gyp boog zich voorover en kuste de hand, daar zij het gezicht van die twee langzaam ncerbiggelende tranen niet kon verdragen Daphne Wing vervolgde: „U is heel lief voor me. Ik wou dat mijn arm kindje niet Gyp, die voelde dat haar eigen tranen die band bevochtigden, richtte zich op en slaag de erin te zofïgen: „Moed houden! Denk aan je werkl" „Dansen! Oho!" Zij lachte heel, heel zacht ,.Dat lijkt al zoo lang geleden" „Ja, maar dat zal nu allemaal terug ko men en veel beter dan eerst." Daphne Wing antwoordde met een haast on hoorbaren zuch t. Er volgde een stille. Gyp dacht: „Ze is bezig in slaap te vallen." Zooals zij daar lag, met open oogen, en haar mond gesloten, alles marmerwit, was bet een volmaakt gelaat, ontdaan van z'n ZIE GINDS KOMT DE STOOMBOOT UIT SPANJE WEER AAN. Zie ginds komt de stoomboot uit Spanje weer aan. Met moog'lijke winst voor de zaken bclaan, Hoe klopt vol verwachting het zakenman's hart Wie kwiek is krijgt „koek" en wie dom doet do „gard". Zie ginds komt de stoomboot uit Spanje weer aan. Zorg dat er de Sint bij U komen moot gaan. Maak keurige voorraad dan komt hij beslist* En vast staat dat U dan geen buitenkans mist Zie ginds komt de stoomboot uit Spanje weer aan. Er Is iets te winnen, daar kunt ge op aan. Met prima artlk'len behoorlijk geprijsd Is 't vast dat Sint koopers naar Uw zaak verwijst. Zie ginds komt de stoomboot uit Spanje weer aan. De „beunhazen" rillen, 't Is met ben gedaan. Wanneer w' allen willen, dat gaan dié, o, wee In Zwart-Jan z'n roetznk naar 't Spanjo-land mee. Zie ginds komt de stoomboot uit Spanje woor aan. Kom mannen van zaken, kijk uit on pak aan. Hoe meer U zich voor Sinterklaas interesseert Hoe grooter 't „cadeau" dat U Sint reserveert, (Alle rechten voorbehouden), GROEGROE. DE AANSLAG OP DEN SCHIEDAMSCHEN DIJK, Do toestand van hot slacht offer nog zorgelijk, Rotterdam, 19 Nov. Vandaag was do toestand van den 25-jarigen A. F. M. van Woudenberg die Zondagnacht door een Spanjaard op den Schiedamschon dijk te Rotterdam in de hartstreek word gestoken, vooruitgaande. Er was meer hoop dan 1eo vorigon dag dat de man in het leven zal blijven. Toch Is zijn toestand nog zorge lijk. DE AMSTERDAMSCHE WETHOUDERS VACATURE. Amsterdam, 19 Nov. Naar wij vernemen zou het in de bedoeling liggen van den Burgemeester om Vrijdag 29 No vember de verkiezing te doen plaats heb ben van een wethouder, ontstaan door het overlijden van den heer von Frijtag Drab- be. VENDUHUIS AFGEBRAND. V 1 1 s s 1 n g e n, 20 Nov Hedennacht is tót den grond toe afgebrand hot venduhuis, staande aan de Molenstraat met den gebeen ten inventaris. Er zijn geen persoonlijke on gelukken. wederom nieuwe soorten ontvangen. anders lichtelijk grove trekjes. Welk een zonderlinge speling der natuur dat deze blanke bloem van een gelaat ooit kon ver wekt zijn door meneer en juffrouw Wagge Daphne Wing opende de oogen en zeide: „O, mevrouw Fiorsen, ik voel mo zoo zwak. En ik voel me nu veel eenzamer. Er is nu niets meer waar ik belang in kan stel ten!" Gyp stond op; zij voelde dat zij zelf in de stemming van het hart van het meisje werd meegesleept, en was bang dat zij dit zien zou. Daphne Wing vervolgde: „Weet u, toen de zuster zei dat zij een bezoeker had meegebracht, dacht ik dat hij 't was; maar ik ben nu blij dat hij 't niet was. Als hij me had aangekeken zooals hij vroeger deed, had ik 't niet kunnen dragen." Gyp boog zich over, en raakte met haar lippen het klamme voorhoofd aan. Flauw, heel flauw was de lucht van oranjebloesem nog te bekennen. Toen zij wede- in den tu:.~i stond, ha stte zij zich weg; doch in plaaio van de ai-aers weder over te steken, gmg zij langs het huisje heen en zoo het kreupelbosch er «ch- ter in. En, terwijl zij zich op een boomstam zette, haar handen tegen haar wangen drukte, en haar ellebogen tegen haar borst, staarde zij naar de brem waar het zonlicht op rustte, en naar de vliegen die elkaar er overheen nazaten. Liefde Was dat dan altijd iets vreeselijks en tragisch, dat levensgeluk verwoestte Kris kras Een die op een ander neerschoot, haar nam voor zij nog goed wist dat zij gevat was. en dan weder wegschoot, en haar achterliet met het verlangen om nogmaals gevat te wor den. Ook was het wel, dat do een op de den. L i^Vordt vervolgd.^

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 5