AI1EDSFOODTSCH DAGBLAD STADSNIEUWS Sportkousen Zaterdag 23 November 1929 .DE EEMLANDEft- 28e Jaargang No. 125 Nederlandsch fabrikaat IJzersterke in halfwol en wol alle maten, groote voorraad 06 Faam - Langestraat 5 FEUILLETON. HET ONBEREIKBARE HINDERWET. B. en W. van Amersfoort, Gelet op artikelen 6 en 7 der Hinderwet, Brengen ter kennis van het publiek, dat een door de N.V. Maatschappij „Petrolifcre" ingediend verzoek met bijlagen, om vergun ning tot het oprichten van een opslagplaats voor petroleum voor een hoeveelheid van maximum 2000 L., in het perceel, alhier ge legen aan de Eemstraat no. 2 op de Secre tarie der gemeente ter visie ligt en dat op Vrijdag den 6en December aanstaande, des voormiddags te tien ure gelegenheid ten Raadhuize wordt gegeven, om, ten over staan van het Gemeentebestuur of van één of meer zijner leden, bezwaren tegen het oprichten van de inrichting in te brengen Amersfoort, den 22 November 1929. De Secretaris, De Burgemeester, K. KAAN JZX. v. RANDWIJCK. B. cn W. van Amersfoort, Gelet op artikelen G cn 7 der Hinderwet, Brengen ter kennis van het publiek, dat oen door de N.V. Sanitaire Waschindustrie „Nrveus" ingediend verzoek met bijlagen, om vergunning tot het uitbreiden van harr wasscherij en het daarin plaatsen van 4 electrornotorcn in totaal van 7 Pk. tot het aandrijven van 3 strijkmachines, 1 exhaus ter en 1 gascompressor in het perceel, al hier gelegen aan de Kleine Nachtegaal straat 1 op de Secretarie der gemeente ter visie ligt en dat op Vrijdag, den 6 Decern her aanstaande, des voormiddags te 10.30 ure gelegenheid ten Raadhuize wordt gege ven, om, ten overstaan van het Gemeente bestuur of van één of meer zijner leden, be zwaren tegen het uitbreiden van de inrich ting in te brengen. Amersfoort, den 22 November 1929. De Secretaris, De Burgemeester. K. KAAN JZN. v. RANDWIJCK. B. en W. van Amersfoort, Gelet op artikelen 6 en 7 der Hinderwet, Brengen ter kennis van het publiek, dat een door de N.V. American Petroleum Com pany ingediend verzoek met bijlagen, om vergunning tot het oprichten van een on dergrondsche bcnzinebewaarplaafs met een bovongrondsche aftapinrichting bij het per ceel, alhier gelegen aan de Kon. Wilhelmi nastraat No. 8 op de Secretarie der gemeen te ter visie ligt en dat op Vrijdag, den fi December aanstaande, des voormiddags te 10.15 ure gelegenheid ten Raadhuize wordt gegeven, om, ten overstaan van het Ge meentebestuur of van één of meet" zijner leden, bezwaren tegen het oprichten van de inrichting in te brengen. Amersfoort, den 22 November 1929. De Secretaris, De Burgemeester, K. KAAN JZN. v. RANDWIJCK. REMONSTRANTSCHE KERK. Gemeente-avonden. Blijkens een in dit nummer voorkomende advertentie zullen in de Remonstrantsche kerk onder leiding van Dr. R. Mledema op 20 November, 11 cn 20 December a.s. ge meenteavondeu worden gehouden over het onderwerp ,,De formuleering van ons ge loof". GARNIZOEN. Mutatie. De Eerste Luitenant T. F. de Vries, van het 21e R. I. te dezer stede, is ontheven van zijne detacheering bij de Normaal-Schiet school te Den Haag. EDISON-FILM. In de Valk. De Christelijke Jeugd-Organisatie organi seert Woensdagavond 27 November a.s. in de Valk een filmvertooning van de Edison- film. Voor nadere bijzonderheden verwij zen wij naar de in dit nummer voorkomende advertentie. ZONDAGSDIENST DOKTOREN. A.s. Zondag hebben dienst de doktoren Kamerling, Mertcns, Zur Borg cn Morren ZONDAGSDIENST EN NACHTDIENST APOTHEEK. Morgen cn de geheele week 's nachts heeft dienst de apotheek Jos. Haan (Julianaplein) STUKKEN VOOR DEN RAAD. Onderwerp: Reservefondsen. Af lossing 6 Rijksvoorschottcn Woningwet. B. en W. schrijven aan don Raad: In het najaar van 1928 en voorjaar 1929 hebben wij een correspondentie gevoerd met den Directeur-Generaal van de Volksge zondheid en met Gedeputeerdo Staten dezer Provincie betreffende eventueele aflossing der 6 rijksvoorschotten voor Woning bouw, teneinde daarvoor in de plaats eene \Vo leening te sluit, n Een verschil van inzicht bestond ten aan zien van de vraag of de kosten van leening en het disagio als deel van de nieuwe lee ning, annuïteitsgewijs mochten worden af gelost, dan wel of deze kosten uit den ge wonen dienst of binnen een beperkt aantal jaren moeten worden betnald, waardoor de voordcelen van conversie ecnige jaren wor den verschoven. Intusschen was in voorbereiding en is tot stand gekomen de „verordening betreffende het financieel beheer, krachtens artikels lllbis der Gemeentewet, van de fondsen niet behoorende lot de bedrijven der ge meente", waarin (zie art. 16) het principe werd aangenomen, dat de gelden dor fond sen door Uw College kunnen worden be stemd tot voorziening in kapitaalbehoeften der gemeente. In afwachting van de goedkeuring door Gedeputeerde Staten o. a. van dit principe, hebben wij de kwestie van conversie der G rijksvoorschotten voor woningbouw, aangehouden. Hoewel ook thans nog geen goedkeuring dier verordening is ontvangen, blijkt wel uit door Gedeputeerde Staten gemaakte opmer kingen, dat dit College hiertegen geen prin cipieel bezwaar maakt. Naar ónze mecning ligt het nu voor de hand, met toepassing van art. 16 der Ver ordening, de gelden der fondsen ten deelo te bestemmen voor de aflossing van deze 6 voorschotten. Op deze wijze immers is de moeilijkheid van lccningskosten en disa gio t'c ontgaan, omdat het leeningsperccn- tage zoodanig, kan gesteld worden, dat geen disagio behoeft te worden berekend. Dit percentage zouden wij óp 5 pari) willen zien bepaald, in verband met het ge middelde rendement der gcmeenteleenin- gen, wclko den laatsten tijd worden ge plaatst. Voor aflossing komen de volgende G voorschotten in aanmerking (zie den staat Bijlage V begrooting 1930). Schuld op 1 Jan. 1930 Grondvoorschot Socsterkwar- tier 48 woningen f 36690,65J4 Bouwvoorschot Soesterkwar- tier 48 woningen 156170,81 Voorschot Schilderwerk Woestijgerkwartier III 64785,29 Grondvoorschot Goed Wo nen III 58119,05 Bouwvoorschot Goed Wonen III 263317,70 Grondvoorschot St. Bonifa- cius 38 woningen 8471,39 Bouwvoorschot St, Bonifa- cius 38 woningen 103019,86 Totaal 690574,75^ Deze gelden zouden wij per 1 Januari 1930 uit het „fondswegens overdracht van het Eleetriciteitsbedrijf", willen verstrek ken, terwijl de aflossing van de rijksvoor schotten dan op dien datum zal kunnen plaats hebben. De oorspronkelijke besluiten tot het aan vragen en aanvaarden uit 's Rijks kas van bovengenoemde voorschotten, moeten in verband met deze geldvcrstrekking wijzi ging ondergaan. Onder overlegging van twee ontwerp-be- sluiten ter vaststelling stellen wij U voor hiertoe te besluiten. OPENING EMMAKERK. Do Koningin-Moeder vertegen woordigd. In antwoord óp de desbetreffende uitnoo- diging van Kerkeraad en Kerkvoogdij, is het bericht ontvangen (zoo meldt de Araersf. Kerkbode) dat H. M. de Koningin-Moeder die tot Iloogstdcrzelver leedwezen ver» hinderd is, op 19 December e.k. persoonlijk te Amersfoort aanwezig to zijn zich dien dag, bij de onthulling van den gedenksteen der Emmakerk, don wel bij de openings samenkomst in genoemde kerk, hoopt te doen vertegenwoordigen door den Kamer heer in buitengewoncn dienst en Intendant te Soestdijk, jhr. A. de Jonge van Zwijns- bergen. FRUIT- EN GROENTENVEILING. Prljsnoteering veiling 22 Nov. Druiven 3515, lof 1316 ct., per pond. Goudreinet 1 814, Bellefleur I 7—12, Stcrappel I 1623, Zoete appels I 49, Ilandperon I 1225, Stoofperen I 6—11, Snij- boonen 40iö, Spinazie 1522, Spruiten 20 —24, Bieten 1—3 ct., alles per K.G. Bloemkool 1520 ct., Chin, kool 58 ct, groene kool 5—9 ct.. boerenkool 1—3 ct, roodc kool 5—9, knolseldery 511 ct.. per stuk. Prei 13---19 ct. per 10 bos. Wortels 711 ct. per bos. Andijvie 1519 ct. per 10 stuks. POSTERIJEN. Nieuw jaarscorrespondentie. 1. De Directeur van het Pos kantoor Al hier vestigt er de aandacht op, dat, ten einde de onderstaande landen nog vóór 1 Januari 1930 te bereiken, de daarvoor be stemde correspondentie ujterlijk ais \olgt moet worden verzonden: Argentinië 13 December a.s. Laatste bus- luchiing 17 u. 15. Argentinië (luchtpost) 20 December a.s. Laatste busliohting 17 u. 15. Aruba 4 December a.s. Laatste buslich ting 5 u. 30. Aruba (luc)itpost) 10 December a.s. Laat ste buslichting 17 u. 15. Australië 28 November a.s Laatste bus lichting 10 u. 45. Bonaire 4 December a.s. Laatste buslich ting 5 u. 30. Bonaire (luchtpost) 10 December a.s. Laatste buslichting 17 .u<rr1&u Brazilië (Rio de ;Janeicó en Santos) 17 December a.s. Laatste buslichting 10 u. 45. Brazilië (Pernambuco cn Bahia) 13 De cember a.s. Laatste buslichting 17 u. 15. Brazilië (luchtpost) 20 December ajs. Laatste buslidhting 17 u.. 15. Britsch-Tndie 12 December as. Laatste buslichting- 10 u. 45. Britsch-Indié (luchtpost) 19 December a.s. Laatste buslichting 18 u. Canada 20 December as. Laatste buslich ting 5 u. 30. Ceylon (luchtpost) 12 December as. Laat ste buslichting 18 u. China 8 December as. Laatste buslich ting 19 u. Cuba 17 December a.s. Laatste buslich ting 17 u. 15. Curacao 10 December a.s. Laatste bus- luc-hting 17 u. 15. Egypte 25 December a.s. Laatste buslich ting 5 u. 30. Japan 12 December as. Laatste buslich ting 17 u. 15. Mexico 17 December a.s. Laatste buslich ting 17 u. 15. Ned. Indie (zeepost) s.s. „Indrapoera" 26 November a.s. Laatste buslichting 21 u. Ned. Indië (mail) 5 December as. Laatste buslichting 9 u. Npd. Inclië (luchtpost) 11 December a.s. Laatste buslichting 21 u. 15. Nieuw Zeeland 28 November a.s. Laatste buslichting 17 u. 15. Palestina 22 December as. Laatste bus- lichting 5 u. 30. Saba 4 December as. Laatste buslichting 5. u. 30. Siam 5 December as. Laatste buslichting 10 u. 45. Siam (luchtpost) 11 December a.#. Laat ste buslichting 21 u. 15. St. Eustatius 4 December as. Laatste buslichting 5 u. 30. St. Martin 4 December as. Laatste bus- hchting 5 u. 30. Straits Settlements 5 December a.s. Laat ste buslichting 10 u. 45. Straits Settlements (luchtpost) 11 Decem ber as. Laatste bu6lichting 21 uur 15. Suriname 13 December a.s. Laatste bus lichting 21 u. 15. Unie van Zuid-Afrika 12 December a.s. Laatste buslichting 19 u 30. Uruguay 13 December a.s. Laatste bus- lichling 17 u. 15. Uruguay (luchtpost) 20 December as. Laatste buslichting 17 u. 15. V.S. van Amerika 20 December a.s. Laat ste buslichting 5 u. 30. 2. De overtochtsduur is berekend tot aan het cersto station of de eersto haven van het land van de bestemming, waar de brie venmalen worden afgegeven. Voor corres pondentie voor vpr 'er gelegen plaatsen i6 dus vroegere ter postbezorging gcwcnscht. Pakketpost: Verrekenpakketten in het verkeer met Frankrijk. 1. Het maximum-bedrag voor verreken pakketten naar Frankrijk. Corsika cn Al- gerië wordt met ingang van 20 Nov. a.s. verhoogd tot 500. Voor deze pakketten in tegengestelde richting wordt het maxi mum-verrekenbedrag gebracht op fres. 5000. Verzending; Stukken voor Estland. 1. De postadministratie vestigt voorts de aandacht op de noodzakelijkheid om op stukken, voor dat land bestemd, de plaats van beslemming aan te duiden in de Est- landsche taal. 2. Dp nog veelvuldig voorkomende ver melding van de plaats van bestemming met den naam. zooals deze tot 1918 luidt, leidt tot moeilijkheden. 3. In het vervolg zal dus b.v. gebruikt moeten worden in plaats van: Kcval—Tallinn, Dorpat—Tartu, FeliinViljandi, W es c 11 b e rg— Rakvere, ArensburgKuressaar, Wcisscnstcin—Paide, Turgel—Tiiri, OberpahlenPóltsamas, HungerburgNarva Jócsuu. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS Aanvragen van werkgevers boven de 18 Jaar. 1 Bankwerker constructeur, 1 dagmeisje, 1 dienstbode, 2 electricicns, eenige fabrieks meisjes, 2 hulp in de huishouding, 1 kan toorbediende, 1 loodgieter, 1 loopknecht, 5 machinale-houlbewcrkers (halfwas), 1 ma gazijnknecht, 1 Metaalslijper, 5 meubelma kers halfwas, 1 monteur C. V., 1 naaistei textiel, 1 tuinman halfwas, 1 wever, lcerl verpleegster, 3 leidsters fabriek. Bij dc N.V Philips fabrieken te Eindhoven kunnen ge- zincn geplaatst worden voor kantoorarbeid beneden 18 jcat. 2 Leerl. lenzenslijpers, 1 leerl. Letterzet ter, 1 Inlegger, 1 leerl. beh. stoffeerder, 2 leerl. rijwielraonteur, 1 leerl. slager, 1 ma- gnzijnjongen. 2 perronjongens, 2 loopjon gens, 1 jongste kantoorbediendo, 1 dagmeis je, ecnige fabrieksmeisjes, 2 aank. kantoor bedienden. Aanbiedingen van werkzoeken den boven de 18 jaar. 1 banket- cn broodbakker, 5 bankwerkers. 2 boekhouders, 4 broodbakkers, 4 chauf feurs, 1 dienstbode (noodhulp), 1 electricien, 5 fabrieksarbeiders, 16 grondwerkers, 5 kan toorbedienden (mann.), 1 kantoorbediende (vrouw.), 4 kantooi-werksters, 1 graniet- schuurdcr, 1 corvccér, 1 apothekersbedien- In o.s. gedicht, ontleend aan het orgaaü van de vereeniging „Nederlandsch F abri kaat", breekt de heer Clinge Doorenbos op pakkende wijze een lans voor meer waar» deering van onze eigen Nijverheid Wat je vèr haalt, smaakt het lekkerst, Da s een oud bekend recept. En je voelt je hot gezondste Als j' oen Engelsch pak aan hebt. Engelsch moet je blik biscuit zijn, Hoed van Engelsch makelij, Engelsch moet je mosterdzuur zijn, Engelsch ook je pot gelei. Zwitserland geeft het horloge, Anders loopt het vóór of na En het zorgt, tot hooge prijzen, Voor hóógstaande chocola. Fiets moet per só Engelsch wezen, Daar die steeds het lichtste liep, Zweden zendt ons zwavelstokjes, Spanje importoert de griep. Buitenlandsch is je machine, Buitenlandsch je riemensmeer Buitenlandsch je onderdeden, Je motoren en zoo meer. Buitenlandsch je schoenen, laarzen, Buitenlandsch burenu en stoel, Buitenlandsch is do papierrol, Voor je binnenlandscho doel. Waarom hebt U geen vertrouwen In den Nederlandschen Staat Is het Buitenlandscho beter Dan het Neerlandsch fabrikaat Vindt U dat zóó minderwaardig Maar, hebt U wol eens bedacht, Dat U zélf óók (nou niet boos zijn) Door dat land werd voortgebracht Neerland kan wat, Neerland wil wat, Neerland komt niet achteraan Neerland met zijn groote mannen, Die voor Neerland's welvaart staan. Neerland wil zich zelve wezen En géén stukje plagiaat, Daarom brengt heel Neerland hulde Aan het Noerlandsch fabrikaat- de, 1 bankwerker (fijn), 1 mefialboorder, 1 hulpmonteur c. v., 1 r-widlakker, 1 pak huisknecht, 1 venter, 1 kindermeisje, 3 kleermakers, 10 letterzetters, 1 loodgieter, 3 loopknechts, 115 losse arbeiders, 1 machi nale houtbewerker, 1 machine-bankwerker, 1 machinist, 3 magazijnknechts, 7 metse laars, 1 meubelmaker, 4 naaisters, 20 opper lieden, 25 schilders (huis), 1 expeditieknecht, 1 koetsier, 1 motorschipper, 1 wagonwas- scher, 1 portier, 1 kinderverzorgstcr, 5 schoenmakers, 6 sigarenmaker (4 ged. werk loos), 3 smeden, 2 slagers, 11 stukadoors, 1 teekenaar (aank.),- 30 timmerlieden, 2 tuin lieden, 2 veldarbeiders. 1 voerman, 1 wagon- maker (aank.), 10 werkvrouwen, 1 wever, 1 winkeljuffrouw, 7 rijwielmakers. Beneden do 18 jaar. 1 aank. lood- cn zinkwerkers, 1 aank. schilder, 1 leerling auto-monteur, 1 losse ar beider, 1 aank. winkeljuffrouw, 1 dagmeisje. NED HERV. KERK. De Orgolbazar. Men schrijft ons: Dinsdagavond, 26 Nov. wordt in Amicitia de bazar geopend ten bate van het orgel in de Emmakerk, de nieuwe Herv. Kerk in het Soesterkwartier. Onze stad breidt zich voor al in dio richting sterk uit, en nu is hot ze- Het geweten kleurt het oogglas, waar door de ziel ziet. LESSING (BKYOND) door JOHN GALSYVi RTHY voor Nederlan! bewprkt door J. KUYI.MAN. 58 v Het kind dat tot nu toe vrij rustig hij moeder op schoot had gelegen, begon nu weder te huilen. Gyp zeide. ..Betty, ik geloof dat er iets haar arm pijn doet. Ze huilt zoodra je dien aanraakt. Zit er ook een speld of zoo ietö? Kijk eens even. Trek haar goed eens uit. O kijk eens!" Om de beide teere armpjc9 waren boven de ellebogen donkere kringen, alsof mee- doogenlooze vingers ze geknepen hadden. De beide vrouwen keken elkaar vol afgrij zen aan, en zacht zeide Gyp: ..Hij!" Zij was vuurrood geworden, haar oogen vulden zich met tranen, doch deze verdwe nen bijna onmiddellijk weder. En terwijl zij naar haar gezicht keek, dat nu zeer bleek was geworden, cn naar die lippen, die zich tevt een lijn samentrokken, onderdrukte Bfi'rv naar storm van uitroepen. Toen zij do armen van baby in watten hadden ge wikkeld na er eerst zalf te hebben opge smeerd. ging Gyp naar haar slaapkamer, wierp zich op bed neer. en barstte in harts tochtelijk huilen uit, hetwelk zij in het kus sen smoorde. Zii huilde enkel van woede. De bruut, die geen zelfbedwang had om zich er van te weerhouden zijn klauwen in dat heerlijke schatjo te slaan. Enkel omdat 't stakkertje huilde van angst voor zijn kattenoogen die haar aanstaarden! De bruut! De duivel! En straks zou hij bij haar aankomen en lamcnteeren. en zeggen: „Mijn Gyp, zoo had ik 't niet bedoeld hoe kon ik weten dat ik haar pijn deed? Haar huilen was zoo.... Waarom zou ze om mij huilen? Ik was wat zenuwachtig. Ik dacht er niet bij." Zij kon hem al hooren zuchten cn haar smeeken hem te vergeven. Maar dat zou zij niet ditmaal niet! Nu moest het uit zijn met zijn kwellen van weerlooze wezens. Haar huil hui hield op, en zij bleef liggen luisteren naar het tikken der klok. cn riep honderd kleine bewijzen van zijn kwaadwilligheid tegenover het kind op dat ook zijn eigen kind was. Hoe was het toch mogelijk? Was hij werkelijk op weg om krankzinnig te worden? En zij werd aangegrepen door zulk een aanval van koude rillingen, dat zij on der het dekbed moest kruinen om weder warm te worden. In haar woede behield zij echter een voldoend juist besef om te begrijpen dat hij dit had gedaan, juist zoo als hij ook monsieur Ilarmost en haar \ader had beleedigd, en ook anderen in een niet te beheerschcn zenuwprikkeling Juist zooals hij op een goeden dag nog eens iemand zou dooden. Doch al begreep zij het, daarom nam het nog niet het bittere van haar gevoel weg. Haar kind! En dan nog wel zulk een wezentje! Eindelijk haatte zij hem nu; en zij lag de koudste, wreedste, scherpste dingen te bedenken om tegen hem te zeggen. Zij had al te lang lijdelijk tegen over hem gestaan Doch hij kwam dien avond niet thuis, en te zeer in de war om te eten of iets anders te doen, ging zij om tien uur naar bed. Toen zij zich ontkleed had, sloop zij naar boven naar de kinderkarper, zij verlangde er naar het kind bij zich te hebben daar zij het gevoel had, dat het niet veilig zou zijn, indien zij het alleen liet liggen. Zij nam het nog steeds doorslapend mee en, na haar deuren op slot te hebben gedraaid, stapte zij in bed. Nadat zij met haar lichaam een nestje voor het kleine ding had gewarmd, legde zij het daarin, cn toen bleef zij geruimen tijd wakker liggen, daar zij elk oogenblik verwachtte hem te hooren thuiskomen. Eindelijk werd zij met schrik wakker. Beneden of op de trap hoorde zij vage geluiden. Dat moest hij zijn! Zij had het licht in haar kamer aan gelaten, cn zij boog zich over om naar het gezichtje van haar kind te kijken. Het sliep nog en adem de vredig, terwijl er. telkens een trekkinkje over haar gezichtje ging. Terwijl zij haar zware haarvlechten naar achteren schudde, ging Gyp naast haar overeind zitten, en luisterde ingespannen toe. Ja, hij kwam naar boven, en, naar de ge luiden te oordeelen, was hij niet nuchter. Zij hoorde de trap luid kraken, en toen een bons, alsof hij zich aan dé trapleuning vast greep cn gevallen was; zij hoorde ook mom pelen en het lawaai van schoenen die wer den neergeworpen. Bliksemsnel schoot de gedachte haar door het brein: „Als hij heelemaal dronken was, zou hij ze heelemaal niet hebben uitgetrokken °n ook niet als hij heelemaal nuchter was. Weet hij dat ik terug ben Toen kraakte or weer iets, als.probeerde hij ora-zich op te trekken met behulp van de leuning, en toen of was het slechts verbeelding kon zij hem hooren kruipen-en achter de deur ademhalen. Vervolgens cn nu was het geen verbeelding, futselde hij aan de deur en draaide de kruk om. Nict'egen- staande den toestand waarin hij verkeerde, moest hij toch weten dat zij terug was, haar reismantel en het telegram hebben opge merkt. Hij probeerde nogmaals do deur te openen, toen volgde er een rustpoos, en daarna werd er herhaaldelijk verwoed ge rammeld aan den knop van de deur tus- scben haar en zijn kamer. Zij kon ook zijn stein hooren. zooals zij die kende als hij opgewonden was door den drank, want dan praatte hij met een dikke tong en een beolie slepend. ,.Gyp laat me erin Gyp Het bloed steeg haar naar de wangen, en zij dacht„Neen, vriend, je komt er n:ot in Daarna werden de geluiden minder goed te onderscheiden. Hü scheen nu eens aan de Pine, dan weder aan do andere deur te z' 'n. Dan volgde er weder gekraak, »lsof hij weer op de trap was. en daarna heele maal geen geluid meer. Minstens een half uur bleef Gyp overeind zitten, scherp toe luisterend. Waar was hij Wat deed hij Haar overspannen zenuwen werden over stelpt door allerlei mogelijkheden Hij moest weder naar beneden gegaan zijn. Waartoe zijn woedde hem leidde in zijn halfdronken toestand En plotseling meen de zij dat ze iets brandends rook. Het kwam en ging; zij stond op, sloop naar de deur, draaide grruischloos den sleutel om, en na de deur een paar duimbreed te hebben geopend, snoof zij de lucht op. Op het portaal was alles duister. Buiten de kamer was niets dat naar brand rook. Plotseling greep een hand haar bij den en kel. Al het bloed stroomde van haar hart weg. Zij onderdrukte een kreet, en trachtte dc deur dicht to trekken. Doch zijn arm eu haar boenen waren er tusschen bekneld, en zij zag de zwarte gestalte voorover liggon languit. Zijn hand omknelde haar als oen tang; hij kwam overeind op zijn knieën, op zijn voeten, en drong zich door de deur opening. Hijgend, doch zonder iets te zeg gen, worstelde Gyp om hem er uit te drin gen. Zijn dronken kracht scheen hij vlagen te korripn en te gaan, doch de hare was constant en grooter dan zij ooit had geloofd te bezitten, en zij hijgde „Ga weg, ga mijn kamer uit jij jij ellendeling Toen 8'ond haar hart stil van afgrijzen, want hij was zijdelings op het bed toege- loopcn, en strekte de handen boven het kind uit. Zij hoorde hem mompelen „A h h! jij op mijn plaats Jij r Gyp wierp zich van achteren op hem. trok zijn armen neer, en terwijl zij haar handen ineenklemde, hield zij hem vast Hij wrong zich in haar armen om cn ging op het bed zi'ten. In dit oogenblik, terwlfl hij ineenzakte, greep Gvp haar kind on, en vluchtte de kamer uit, de donkere tr.-rp af, terwijl zij hem hoorde stommelen en tasten toen hU 'noar achtervolgde Ze vlucht te de eetkamer Dinnen, en draaido de deur op slot. (Wordt vervolgd.)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 13