I AMERSFOORTSCH DAGBLAD NIEUW PARIJS CINEMA ROYAL COLLE VOOR HET ARNHEMSCHE HOF AMICITIA Fa. B. KRAAL FEEST AAN DE HEMBRUG Zaterdag 23 November 1923 ..DE EEMLANQER' 23e Jaargang No. 125 BELAKGRiJKE VERKLARING VAK DEN PAOC'-LENEKAAL ARTILLERIE- INRICHTINGEN Onderscheidingen g VRAAGT AME iSFORIIA'S i ^OOTf}.\ 3 GORTEPAP en YOGHURT 1 cau j11 COTY EAU DE COLOGNE I fiec'ieningm. 40 wagen» door de qeiiee'estad HEINEKEN'S B^R Groote keuze HOEDEN A. v. d. WEG, Langeslraat 23 TeL 217 g_ B RUiTENBER3Hzn OPWACHTING TEN HOVE M. HEILIGERS PROVINCIAAL ASSURANTIE-KANTOOR Fa. L. HOUBAER LOSWALTE BLERIK IN DE MAAS GESTORT Aanzienlijke schade De bekende anonieme brief met aanwijzingen niet door een der Collé's ge schreven Het oordeel van Dr. Hesselink Culemborg, 21 Nov. Voor liet Arn- heiri6öhe Gerechtshof stond, zoo wij reeds met een enkel woord meldden, in hooier beroep terecht Joh. A. Collé, die bij een vroeger vonnis van het Gerechtshof wegens meineed, gepleegd in de Culemborgsche moordzaak, werd veroordeeld tegelijk met zijn broer Arnold C, tot vijf maanden ge vangenisstraf. Joh. C. die wegens ziekte de behandeling dezer zaak niet had kunnen bij\vonen, was van dit vonnis in appèl ge komen, en zoo diende de zaak heden .voor het Hof opnieuw. Voor het Hof werd als getuige gehoord Mr. Roobol die raadsman was in de zaak Sweeris en Vroege. Tijdens de behandeling op 29 September 1927 verklaarde volgens getuige deze Joh. C., in de Culemborgsche moordzaak als getuige gehoord, dat hij nooit anonieme brieven geschreven had. Na herhaaldelijk vragen door den presi dent was (hij destijds blijven ontkennen de brieven of een er van geschreven te hebben. Nu Joh. C. voor meineed zich te verant woorden had verklaarde hij, na door den President, Mr. Klaasesz. door de Raads- heeren en den Procureur-Generaal, Mr. Cnopius herhaaldelijk ondervraagd te zijn, gemeend te hebben, dat 't op de zitting van 29 September 1927 ging over andere brieven. Hij verklaarde voorts dat het wel waar kon wezen dat hij den anoniemen brief geschreven had maar hij herkende het schrift niet. Als getuige a decharge werd C.'s zuster gehoord, die verklaarde na afloop van de zitting van 29 September 1927 met verd. over de brieven gesproken te hebben. Zij heeft hem toen herinnerd aan een avond, dat hij zeer laat bij Havcman was, en dat zij hem moest gaan roepen. Op dien avond had zij een brief bij llaveman op tafel zien liggen. P:t bleek tpen de bewuste brief te zijn. Toen mej. C. haar broer dit had voorge bonden, herinnerde hij het zich oneens. .a.. ^juisitoir, waarin mr. Cnopius, de Proc. Generaal een en ander bewezen achtte, wenschte de Proc. Generaal de vol gende verklaring af te leggen: Nu mij bij de behandeling dezer meineed procedure tegen een der C.'s uit Culemborg, dit dossier in vollen omgang in handen komt, kom ik er zelf toe, eene mededeeling te doen die eenigermatc licht kan werpen over de duistere berichten, die in den laat- sten tijd in de pers aangaande dc Culcn^- borgsche moordzaak gretig zijn opgenomen. Die mededeeling is voor Mr. Roobol niet aangenaam, maar hij heeft het aan zich zelf te wijten. Die onzinnige campagne in de pers is n.l. aangevangen met een daad van mr. Roo bol, die ik bespreken wil. Toen hij eenige weken geleden voor het Hof te 's-Hertogen- bosch, optrad als raadsman voor de Smalc. heeft hij, na eerst het Gerechtshof er op te hebben voorbereid, dat hij een opzienba rende mededeeling zou doen, daarna op de publieke zitting gezegd dat hij ontdekt had (hetzij eerst toen of reeds vroeger) dat een anonieme brief, die den dag na den moord den commissaris van politie te Culemborg had bereikt, en die aanwijzing gaf omtrent een paar daders, die hun alibi duidelijk hadden kunnen bewijzen, door een der C.'s wa3 geschreven en hij beriep zich daarbij op het oordeel van Dr. Hesselink. Zijn bedoeling was, kennelijk uit te doen komen, dat de justitie die belangrijke vond6t van zijne zijde, maar die hij nu eerst publiceerde maar naast zich had neergelegd. De mededeeling die ik nu kan doen is, dat die brief in de dossiers ligt, 3B. dat Dr. Hesselink dien vergeleken heeft met schrift van de C.'s en dat hij reeds op 20 December 1927 beeft beslist: „Wij zijn er van overtuigd, dat geen de zer beide brieven (dus ook „3 B.") geschre ven is door een der in de opdracht ge noemde personen, gelijk blijkt uit een rap port dat eveneens in dit dossier ligt". Hoewel ik, zeido spreker tenslotte ver- dete toelichting, beschouwingen en gevolg trekkingen, ook ,ten opzichte van Mr. Roo bol, aan deze mededeeling zou kunnen toe voegen, wil ik dat niet doen. Ik geef alleen de feiten, en laat nu de gevolgtrekkingen uit c,:t alles over aan de publieke opinie, .om te komen tot het vaststellen van het bewijs bracht spreker naar voren, dat tij dens de zitting van 29 September 1927 voldoende bleek, dat de C's het opzet had den valsch te verklaren omtrent den brief De antwoorden der belde broers waren woordelijk eensluitend, waaruit het wettig en overtuigend bewijs van den gepleegden meineed naar sprekers meening wel was vast te stellen. Spreker eischte tenslotte bekrachtiging Van het bij verstek door het Hof gewezen vonnis een gevangenisstraf voor den tijd van vijf maanden Mr. Roobol die bij het requisitoir aan wezig was, beloof de de Pers, het requisitoir te zullen beantwoorden. Mr. Roobol achtte het niet eerlijk van den Procureur-Generaal om deze dingen op een zitting te zeggen, terwijl Mr. Roobol niet kon antwoorden. Mr. de Jong, uit Amsterdam hield ver volgens zijn pleidooi. Pleiter wees erop, hoe de C.'s in Culem borg reeds zooveel over deze zaak hebben te lijden gehad. Spreker ging na, hoe in het requisitoir dc oude C. de groote comediant werd ge noemd. Dezen persoon, wil spreker, nu hij juist drie dagen geleden overleden is, bui ten bespreking laten. Spreker beperkt zich tenslotte uitsluitend tot dezen verdachte en zou gaarne de ge heele mcineedkwestie scheiden van de Groote Culemborgsche zaak. De gang van zaken zooals deze door ver dachte werd voorgesteld achtte spreker zeer wel mogelijk. Dat hij ter zitting niet precies begrepen heeft en later door zijn zuster, to ui zij er thuis over spraken, eraan herinnerd is: „Kan het toen niet gebeurd zijn, dien avond, dat jc zoo laat thuis kwim" een dergelij- ken gang van zaken kan spreker zi'h zeer goed verklaren. Er is geen reden om aan de verklaringen van moj. C. te twijfelen, en op die gronden zou spreke"* het opzet in deze meineedkwestie kunnen ontkennen en spreker zou dan vrijspraak vragen. Mocht echter het Hof anders beslissen, mocht men meenen dat deze verdachte wel schuldig is dan zou spreker inct den mees ten nadruk, en onder ove- egging van een getuigenis van een dokter er op willen wij zen. dat deze verdachte reeds een tijdlang ziek is, dat, wanneer sr gevangenisstraf volgt, nu mede door do heele Cu'.em borgsche zaak zijn gezondheid is onder mijnd, de man lichamelijk geheel en al zal ten gronde gaan. Spreker verzocht, wan neer het Hof tot een vèroorclecling zou mo gen overgaan, subsidiair een voorwaarde lijke straf of een geldboete, of in eik geval een straf waarbij de grodst mogelijke cle mentie zou worden betracht. De Proc. Generaal wenschte niet te re- piiceeren. Verdachte had evenmin iets tot zijn \er dediging aan te voeren. Het Hof zal over veertien dagen uit spraak doen. De herdenking van het 250-jarig bestaan Ter gelegenheid van het 250-jarig bestaan van de artillerie-inrichtingen aan de Hem-' brug, heeft de Koningin de volgende onder scheidingen toegekend, waarvan de mi nister van defensie, dr. Deckers, hedenna- middag ter receptie, mededeeling aan de begiftigden heeft gedaan: Ofieier Oranje Nassau orde aan den Hoofdadministraieur G. Houtwipper en den fabriekschef L. L. E. Ornstein. Eere-medaille der Oranje Nassau orde: in goud aan den hoofdopzichter le kl. J. M Buchel en aan den kassier A. J. van Velsen. In zilver: aan den opzichter M. van Blan ken en den terrein opzichter L. Koster. In brons: aan de rijkswerklieden W. van den Akker. H. C. van Geldercn en B. Pou- vvels en aan den werkman in algemeenen dienst P. T. Bogaart. EEGRAFENIS J. H. BLUM. Dank voor veel goed werk in Zeeland verricht. Onder groote belangstelling is Donder dagnamiddag op dc Alg. Begraafplaats te Den Haag ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer J. H. Blum, in le ven oud-lid van Gedep. Sta cn van Zee land, oud-lid van dc Tweede Kamer en be stuurslid van tal van instellingen op Chris telijk, liefdadig en onderwijsgebied. Tevoren had ten huize der familie een rouwdienst plaats welke Xgeleid werd door ds. J. Hoogcnraad van Uithuizen. Opgemerkt werden o.m. de heeren C. A. van Woeldercn, burgemeester van Vlissin- gen, J Hosselaar burgemeester van Aagie- kerke (de jarenlange woonplaats van den thans ontslapene), P. G. Laernoes, lid van Prov. Staten van Zeeland, voorzitter van de A. R. Kiesvereeniging te Vlissingen. Met den stoet kwamen o.m. mede de Commissaris der Koningin in Zeeland, Jhr. Ouorlfts van Ufford met de leden van Gcd. Staten van Zeeland, de heeren mr. P. D'e- leman en G. van de Putte, de oud-commis saris der Koningin in Zeeland, mr. H. J. Djjckmeester, het Eerste Kamerlid mr. A. A. de Veer, het Tweede Kamerlid van Dijk enz. Tal van kransen en bloemstukken dekten de baar. Nadat ds. A. S. Talma met een kerkelijk woord de plechtigheid had ingeleid, sprak mr. Ditckmeester nis oud-commissaris dei- Koningin. Jhr. Quarles van Ufford, de té- genwoordige Commissaris der Koningin in Zeeland, dankte den heer Blum voor wat deze in het belang van het gewest heeft gedaan en tot stand gebracht, eerst als raadslid van Vlissingen, later als lid van Prov. en Ged. Staten gedurende tal van ja ren. Van de verdere sprekers vermelden we nog burgemeester van Woelderen en het Eerste Kamerlid mr. A. A. de Veer, die woorden van dank uitte namens de A.-R. Partij. Ds. Tichelman sprak het sluitingswoord. Utrechtschestraat 29 - Tel 37 Voor Uw Brullo'ten Part'en en Feestavonden, vraagt onze prjEC-urant voor prima gedis- til eerd Wijnen en Likeuren, REISKOFFERS IN 60 SJORT£N LANIESTR 35 - TEL 303 ■"i-BISBSISSGaS® iflaSlSS3 3SB±llfiiESia&fl E (Alle prezen) bij de 250-JARIG BESTAAN HERDACHT Een huldeblijk van het personeel e®?®®®®®®®®®® ES®®35)5)03E?S)®l?i@fl LAiMGESTRAAT 129 STEEDS GOEDE EN ACTU- EELE PROGRAMMA'S gezellig zitje goede muziek Utr. straat 23 - Tel. 243 WINTERJASSEN PELSJASSEN BONTMANTELS Amsterda m, 22 Nov Vandaag is het 25 jaar geleden'dat te Delft aan de Hout tuinen de affuitenfabriek gesticht werd, wat is te beschouwen als het begin van het bedrijf der Artillerie Inrichtingen. Van de gebouwen aan de Hembrug waai de heden de driekleur, terwijl voor het ad ministratiegebouw een sobere gedenkzuil en een aantal wapperendo vanen een kleurrijke versiering vormden. Te 12 uur kwam do directie met het per soneel bijeen in een der schaftlokalen, wel ke samenkomst ook werd bijgewoond door verschillende hooge militaire autoriteiten. In het midden der zaal was een podium opgericht, dat met groen cn tapijten was versierd. De voorzitter der feestcommissie, ir, 'Ier Weduwen, herinnerde aan de stichting der affuitenfabriek le Delft en ging de ontwik keling van het bedrijf in den loop der ja ren na. Daarbij herinnerde hij eraan, dat in 1S97 voor het eerst een deel van het bedrijf aan de Hembrug werd gevestigd, welk ge deelte zich steede heeft uitgebreid, totdat in 1924 de laatste resten van het bedrijf der constructiewerkplaatsen te Delft in het bedrijf bij de Hembrug werden ingescho ven. Speciaal bracht spr. in herinnering de ja ren der mobilisatie, die aan het bedrijf hooge eischen hebben gesteld cn zeide voorts dat, nu rustiger jaren zijn ingetre den, het bedrijf in nieuwe banen kan tre den, waarvoor de woreldoorlog de richting heeft gewezen. Spr. zeide te weten, dat hij namens het personeel spreekt, wanneer hij den wensch uit,-dat het door de Artillerie-Indicblingen gefabriceerde materiaal oefenmateriaal zal blijven «n dat de intern Uipnale-omstandig heden zich nog eens zoodanig zullen wijzi gen, dat het bedrijf geen reden van bestaan zal hebben. Spr. bracht speciaal hulde aan den di recteur der Artillerie Inrichtingen, 1en heer Van Dam, die door zijn groote werk lust cn groot technisch inzicht zooveel tot den bloei van het bedrijf heeft bijgedragen. Vervolgens bood hij, als huldeblijk van het geheele personeel, de directie aan een bronzen gedenkplaat, wnaroö in strakke lij nen de figuur van een arbeider symboli seert het vele werk. dat aan de Artillerie-. Inrichtingen is verricht (applaus). Toespraak directeur. De directeur van het bedrijf de heer Van Dam, zeido gaarne zijn medewerking te hebben verleend, toen de plannen voor de viering van dit jubileum werden gemaakt Spr. wees er op. hoe door aller samenwer king in den loop der jaren het werk „Hem brugis gaan beteekenen: „Minstons zoo goed als. en licht beter dan een ander het kan". Het bedrijf zal zijn werk moeten voortzetten, zoolang de wereld nog niet rijp is voor den eeuwigen vrede en zoolang Holland tegenweer biedt als een ander ons land zou willen bezetten of ons zijn wen- scben zou willen voorschrijven. Waartoe de eendrachtige samenwerking van allen, die in het bedrijf werkzaam zijn, in staat is, is gebleken in de mobilisatie jaren, toen onder buitengewoon moeilijke omstandigheden moest worden gewerkt, o.a. geweren moesten worden gemaakt uit o-ude rails, telegraafdraad en inlandsch hout en toch de Artillerie Inrichtingen be langrijk er toe hebben bijgedragen, dat ons leger paraat was en bleef Daarin hebben ook een groot aandeel gehad de werklieden en opzichlers van het bedrijf. Spr. dankte de comm'ssie en het geheele personeel voor hot huldeblijk, dat door le directie gaarne wordt aanvaard, en besloot met drie hoera's in te stellen: één op het bedrijf der Artillerie-Inrichtingen, één op ie arbeiders en één op het hooger en lager ambtenarenschool. Hedenmiddag had In een der lokaliteiten van het Administratiegebouw de receptie plaats, welke een intiem karakter droeg. Van twee uur tot half drie was er receptie van militaire autoriteiten, waar ook tegen woordig waren do vertegenwoordiger van H.M. de Koningin, Majoor Rambonnet en de minister van defensie mr. Deckers... Voor nieuwbouw verbouw en onderhoud van Woringen, solied en voordeelig adres: Kapel weg 42 Tel 1053 Mededeeling voor civiele en militaire autoriteiten KAPELWïC 77 AMERSFOORT Pelden beschikbaar tegen 5'|/| Zalen voor Vergaderingen concerten ooneel- en feestuitvoeringen enz. Sterk verlaadde pr'fzen KLEEDING AGAZIJ EN Langestraat 62-C.4-L6 GROOTE SORTEERING Jongens ri^ broekjes van manchester en whipcord Ook kleine maten In voorraad. YTTTYYTTTTTYfTYVB 's Gravenhage, 22 Nov. De groot meester van het Huis van de Koningin en dc chef van het Militaire Huis van de Ko ningin maken, bekend, dat do collegién, de civiele cn militaire autoriteiten, vebeenigin gen, corporaties en particulieren uit olie deelen des lands, uitgezonderd dc provincie Noord Holland, die hun opwachting wen schen te maken bij of die wenschen voorgesteld te worden aan de Koningin, worden uitgenoodigd zich daartoe tusschen 23 en 30 November a.s. schriftelijk te wen den: 1. de civiele heeren tot R. F. C. baron Bentinck, dionstdoenden grootmeester, Prins Mauritslaan 8, 's Gravenhage; 2. de beroeps- en reserve-officieren tot den adjudant van dienst van de Koningin ten Paleize Noordcinde te 's Gravenhage. Dames uit alle doelen des lands, uitge zondei'd de provincie Noord-Holland, die wenschen haar opwachting te maken bij of die wenschen te worden voorgesteld aan de Koningin, worden verzocht zich daartoe tnsschen 23 en 30 November a.6. schriftelijk le wenden tot de grootmeesteres van het Huis der Koningin, gravin van Lynden van Sandenburg, geboren baronesse van Nagell, Lange Voorhout 13 te 's Gravenhage. Het is Harer Majesteits bedoeling dege nen, dio zich voor dpze audiënties aanmel den, bij gelegenheid van een or meer soirees te 's Gravenhage te ontvangen. Bij deze soirees is het dragen van ambts gewaad of rok verplichtend. De dienstdoende grootmeester en de chef van het Militaire Huis zullen aan hen, die de Koningin hunne belangen persoonlijk wenschen- voor te dragen, te zijner tijd na dere aanwijzingen geven. Omtrent de audiënties voor dames en hoe ren uit Amsterdam en de provincie Noord- Holland zullen bij een eventueel bezoek van de. Koningin aan de hoofdstad des Rijks tijdig berichten worden afgegeven. GEMEENTERAAD VAN ZAANDAM. - De burgemeester verdedigt '"JUT'Vy ijet optreden der politie tij- - A-VI 'Vx; dens de staking. In de raadszitting van Zaanaam kwam bij de behandeling van het hoofdstuk open bare veiligheid een uitvoerig debat los ove» het optreden der politie tijdens de groote houtstaking, de aanstelling van een irispec teur en de toe te kennen gratificaties aan de politiechefs dio geen overwerk haddon uitbetaald gekrogen. Door verschillende raadsleden werd bet optreden der politic in de stakingsdagen gelaakt en werd zij beschuldigd van partij digheid ten gunste der werkgevers in een uitvoerig betoog verdedigde bur gemeester ter Laan echter zijn beleid Hij wees er op. dat do staking zonder groote ongelukken was verloopen en dat slechts weinig processen-verbaal waren voorgeko- mcn. Dc moeilijke taak der politic, die dik wijls op critieke oogenblikken moest optre den, verontschuldigt inmiddels een hard woord of een enkelen klap. De rijksveldwacht is alleen opgeroepen toen de nood dreigde en het aantal werk willigen tot bij de duizend klom. De bevor dering van een brigadier tot Inspecteur was noodzakelijk, omdat bij het uitbreken der staking meer hulp in de politieleiding ver- eischt werd. Met 12—7 stemmen werden iniusschen de voorgestelde gratificaties afgewezen. Met de S. D. A. P -fractie slemden tcgon de heeren Dorjee (C. H.). Kroonenberg (A. R.), de Vries (R. K.) en Flentrop (V. D.) B 1 e v i k, 22 Nov. Vanmorgen is de ver hoogde laad- en loswal aan de Maas over een lengte van 50 M. cn een breedte van 3 M. in de Maas gestort. De schade wordt op ongeveer 20,030 ge schat. Men meldt hieromtrent nader aan de N. R. Ct.: De gemeente Blerik liet ten behoeve van de industrie aldaar een laad- en loswal aan brengen. Dit werk was aanbesteed voor 00,000 en werd uitgevoerd door den aan nemer Do Siepe te Winterswijk, onder lei ding van ir. Bongaerts uit Maastricht, wat betreft de zinkstukken van rijsthout en steenschoeiing. De gemeente liet in eigen beheer de Maas ter plaatse uitbaggeren en liet van eigen grond het benoodigde zand aanbrengen. On danks dc waarschuwing van den ingenieur on van den aannemer, heeft men hc-i vullen van de kuilón niet tijdig, d. i. vóó het stij gen van de Maas doen geschieden, en het eigengemaakte werk werd door den ge meente-opzichter te Blerik goedgekeurd. Het geheel was gereed, en van gemeente wege was men aan het werk om dc verhar ding te voltooien, toen gisteren en vannacht de Maas zeer sterk begon te vallen, en over een 50 meter lengte de te diep uitgebag gerde plaatsen vlak bij de vaargeul uit holde, zoodat vanochtend plotseling de ge heele steenglooiing met rijsthoui en zink- stuk in de Maas strotte. up f ..i ,i

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 5