DE UITVAART VAN Mgr. v. d. WETERING AMËBSFQOKTSCH DAGBLAD DE UITVAART VAN DEN AARTSBISSCHOP KATHOLIEK NEDERLAND IN ROUW Zaterdag 23 November 1929 ..DE EEMIANDER' PLECHTIGE DIENST IN DE KA1HEDRAAL 28e Jaargang No. 125 Croole belangstelling langs den weg Een groet van de schoolklederen Utrecht, 22 November. Van half tien tot tien uur beierden de klokken van de kathedrale kerk aan de Lange Nieuwstraat waar vanmorgen de plechtige uitvaart dienst plaats had van Z.D.H. Henricus van de Wetering. Het rij venteer over de Lange Nieuwstraat was stopgezet, alleen de tram mocht nog passeeren, later ook dat niet meer. Tegenover den hoofdingang van do kathe draal hadden zich vele belangstellenden op gesteld, maar de trambaan werd vrijgehou den. De kerk was uitsluitend toegankelijk voor genoodigden. De bankenrijen in dt middenbeuk vulden zich geleidelijk met geestelijken en vertegenwoordigers van groote kloosterorden, terwijl een groot aau tal banken ingenomen werd door geestelijke zusters, gehuld in zwarte gewaden en schuil gaand onder den zwarten kap. De voorste banken waren gereserveerd voor geestelijke en burgerlijke autori feiten, onder wie wij opmerkten de ministers Deckers, Reymer en Ver schuur, baron Van Wijnbergen, lid van de Tweede Kamer, de leden van Ge deputeerde Staten Van Spanje en Vink, m n 1 griffier der Staten, jhr. mr. Quarles van Uf- ford, den burgemeester en den gemeente secretaris van Utrecht, zoomede de vier wet houders; den hoofdcommissaris van politie prof. Roels, generaal Van Munnekrede, don bekenden leger-aalmoezenicr Evers, het raadslid jhr. mr. Van Sasse van Ysselt, en vele, vele andoren. Ook was aanwezig de eenig overgeble ven klasscgenoot van den overledene, zijn kameraad van het Seminarie, pastoor Ba langce van Buslo (bij Deventer). Verkenners (R.-K. padvmeiers), fungeci den als orde-commissarissen. De toegang tot de kerk was zóó beperkt gehouden, dat oe zijbeuken dio voor de eenvoudige geloo\i- gen openbleven, slechts ten dccle gevuld wa ren. Voor de pers waren goede plaatsen gere serveerd, in de voorste helft van de kerk. dicht in de buurt van den preekstoel. liet priesterkoor was in uiterst soberen rouw. Het hoogaltaar, waar vele kaarsen brandden, was mot zwart kleed overtrok ken, terwijl zwart-witte draperieën een kruisgewelf vormden juist boven de plaats, waar in 't midden van liet koor de lijkkist stond opgesteld. De lijkkist zelf was niet met eenig kleed afgedekt. De baar liep schuin naar achteren om hoog, zoodat men van uit de kerk duidelijk het vergulde kruis kon zien, dat op don deksel van de kist, waarvan een zwarte bles en het koneren beslag de eenige ver siering vormden, was bevestigd. Brandende kaarsen op hooge kandelaars stonden links en rechts van de kist. Overi gens was er geen enkele versiering in de kerk aangebracht. Het Metropcrlitaan kapit tel had laten weten, dat aanwezigheid van bloemen in strijd geweest zou zijn met den geest van den overledene. De plechtigheid moest een zoo sober mogelijk verloop heb ben. Vóór de kist lagen op een kussen de waar- lighcidsteekenen van den kerkvoogd, w.o. ook de bisschopshoed. De klokken verstomden en de lauden, die aan de Pontificale Requiem-mis voorafgin gen, hadden plaats. Agens bij deze Lauden was kanunnik J. G van Schaik, pastoor St. Martinuskerk alhier. Assistentie werd ver leend door twee oud-secretarissen van den gestorven aartsbisschop. De Requiem-mis. Na deze eenvoudige liturgische plechtig heid werd het priesterkoor betreden dooi den bisschop vftn Roermond, mgr. Schrij nen, die de Pontificale II Mis van Requiem celebreerde. Hij was vergezeld door eenige hooge geestelijken, die assistentie verleen den, namelijk mgr. dr. Schnepman, proost van het Metropolitann Kapittel, als presby- ter-assistens; mgr. B. A. de Wit, vicaris generaal van het aartsbisdom, deken G. B Eekwielcns van Zwolle, als troondiakens, kanunnik J. van Schaik als diaken; II. J Koopmans, president van het Seminarie te Culemborg als sub-diaken. Als ceremoniari fungeerden de beide se cretarissen van het aartsbisdom, de heeren J. v. d. Burg en dr. W. Mulder. De lagere assistenties werden vervuld door theologanten van het groot-seminarie te Rijsenburg. Tijdens de Lauden, zoowel als bij de Mis werden door het zangkoor der kathedrale i kerk Gregoriaansche gezangen uitgevoerd. De Liturgische Vereeniging van Utrecht had een boekje samengesteld, dat vóór den aanvang aan alle kerkbezoekers was uitge reikt, waarin de Latijnsche teksten der ge beden, benevens de Ilollandsche vertaling stonden afgedrukt, terwijl de handelingen \an den bisschop voor het hoogajtaar wel len toegelicht, zoodat het voor iedercn.aan wozigo mogelijk kon zijn het verloop der heilige verrichtingen te volgen. Tqdens de Mis zaten de bisschoppen mgrs Diepen, Aengenent, Hopmans en Buckx (d laatste apostolisch vicaris van Mnland), op het priesterkoor ter weerszijden van de lijk kist; de eerstgenoemden links, de laatsten '•echts. Men had verwacht, dat ook de pauselijke internuntius mgr. Schioppa, den uitvaart dienst zou bijwonen, maar hij bleek verhin derd. Wèl merkten wij ï>og op mgr. Janssens uit Versailles, generaal-abt der Cistercicn sers, en mgr. Puniet, abt der St. Paulus abdij te Oosterhout. De geestelijken, die de H. Mis celebreer den, waren in rouw-; zwarte gewaden met goud afgezet. Ook de bisschoppen waren éénvoudig gekleed. Vrijwel het eenige kleu rige aan hun kleedij was de paarse bonnet Toen de mis was geëindigd, beklom de ken J. H. G. Jansen, vicarius-jcapilularis van het aartsbisdom den predikstoel, om Ie lijkrede uit te spreken, die in diepo stil te werd aangehoord. De predikatie van pastoor J. H. G. Jansen, vlcarius-capitularis van het Aartsbisdom, ter her denking van den overledene. De sterke is door den sterkere als tor sluips besprongen. Dc man, die geen ziekte kende, droeg als ieder Adamskind de kie men in zich van den dood. De reuzenarbeid van volle 70 jaren heeft zijn schier onver- woestb'rc kracht gesloopt. Wat de mensqh kundige boctezanger voorspelde van men schen boven dc tachtig, werd in voor ons begrijpelijke wijsheid Gods en daarom tot onze rcspectueuse dankbaarheid den bijna 79-jarigen „Sterke" bespaard „last en smart, omdat alsdan dc verzwakking intreedt." Dc stoere arbeider in den wijngaard des Heeren werkte van het eerste uur af en in blakend heete middagzon den langen levens dag tot en met het elfde uur, een arbeids dag van twaalf uren onder de meest be zwarende omstandigheden, tot de nacht zonder avondschemering intrad, de nacht, waarop de eeuwige rustdag volgt. Do trouwe dienaar in het hoogheilig dienstwerk, arbeidde, tot de Heer hem 'riep 1 ter verantwoording. De dappere Paladijn in Christus' Kerk op aarde streed in de phalanx steeds in de eerste gelederen, tot Zijn Koning Christus Zijne heldenziel deed stralen door het glo- riclicht in Zijn Rijk, dat geen einde kent. ITij was de opbouwer van zoovele heilige tempels, waarin de drie-eenigo God, ons ge openbaard in Christus, inwoont met de vriendschap van het Kindsehap Gods, die met Zijne óéne hand den arbeid verrichtte en in de andere vuist en zwaard omknelde. Hij was dc Hoogepriester, die Gode behaag de, omdat Hij voor God en voor Zijn volk zich zeiven heiligde in elk uur van den dag vernieuwde boetedoening van moei zaam zich zelf offeren in zwaren arbeid en strijd en gestadig afwisselend gebed. Die arbeid vooral want Zijn bidden tot en met het Allerheiligst Sacrament, Zijn Werkgever, Jezus Christus, was als rusttijd tusschen den arbeid om den geestelijken maaltijd to nuttigen, ten einde verzwakte zielekrachten terug te winnen maar de arbeid, dat dagelijks worstelen tegen d:ste- len en doornen om het dagelijksch brood voor zich zelf en dc zijnen, dat was Zijn Kruisweg, dien Ilij blijde volgde tot Gol gotha's dood. Op de grondslagen door Zijne illustre voorgangers gelegd, opgetrokken door eer ste klas arbeiders, Ijverige priesters en groote leeken-apostelen, bouwde Hij 'voort aan den steeds klimmenden bouw van Ka tholieke eenheid, emancipatie en cultuur, omdat Hij met helderen blik en bezadigd oordeel, door Zijne rijke en rijpe ervaring en geweldige menschenkennis taktvol leidend en bezielend door Zijnr machtige persoon lijkheid met rustelooze energie, voorzich tige waakzaamheid, door vooruitziend zor gen en vastberaden doortasten in de meest netelige en steeds nieuwe ,vragen des tijds de groote lijnen der Katholieke beginselen vasthield, trok, aangaf en doorvoerde, al maar stuwend of remmend, of een krachtig „halt" commandeerend, wanneer Hij, gesteld door den II. Geest om de Kerk Gods te be stieren, gevaren zag, die anderen niet be vroedden, sterk dringend of dwingend de werkeloozen, de half slapendcn, ja zelfs de meest actieven. Geen man was Hij opzwee- pend met vele en groote woorden, geen dwepend enthousiast, maar een man van de koele praktijk, terwijl de ware liefde tot God en den naaste Hem dreef tot daden. Wat een zakelijk bestuur van dien mees ter, die de waarheid sprak en den weg Gods naar waarheid leerde en niemand ont zag, daar Hij bij de menschen niet lette op den persoon, maar alleen op do zaak van God. Welk een praktische zielenijver Ik mag slechts een greep doen, waar dank zij de prijzenswaardige werkzaamheid der pers van niet-kalholieke en katholieke zijde kolommen druks werden gevuld uit dit volle priesterleven dan noem ik, dat Hij 136 kerken consacreerde en 63 parochiën oprichtte praktijk, gevolgd in en buiten slands ik wijs naar het bijzonder onder wijs \an laag tot hoogste bekroning, naar het bureau van Onderwijs en Opvoeding, naar huizen voor zieken naar lichaam en ziel, naar ontelbare Vereenigingen op reli gieus, charitatief, sociaal en cultureel ge bied voor alle standen en vakken, als zij maar de R.K. Kerk volstrekt waardig waren, naar de vrijheid op politiek terrein, mits met dc heilige rechten van Christus ook de Katholieke eenheid en liefde ongeschonden werden bewaard. Wanneer wij aanstonds het stoffelijk om hulsel van den ontslapen Kerkvoogd graf waarts volgen, dan brengen in de Malie baan de dubbele rijen schoolkinderen naar voren, wat Z D. IT. in Utrecht gedaan heeft voor het lager onderwijs en op de Kerk hofslaan geven de in haag opgestelde R K. Vereenigingen met hare omfloerste vanen, die hem een laatsten ceresaluut brengen, ons te aanschouwen wat Mgr. hielp organi- secren op godsdienstig, charitatief, sociaal en cultureel gebied voor stand en vak, al leen reeds in Zijn Bisschopsstad. Praktische zielenijver van een edelen man j Gods, die als wettige opvolger van Willi- brordus en Bonifacius, evenals dezen, »n gehoorzaamheid aan den Opvolger van Petrus, den Paus van Rome, verbonden, verlicht en geleid door den H. Geest, ons voorlichtte door de nevelen van mensche- lijke dwaling en geleidde door de stormen der hartstochten. Grootvorst van Utrecht's Kerk, Ziener bij Gods genadelicht, Bestuurder met Gods sterke hand, Uitvoerder van Gods wijze en liefdevolle plannen, wij allen vereeren U met dankbare liefde en wij beloven U plech tig, dat wij Uw door God zoo rijk gezegen- den arbeid zullen voortzetten in vrucht bare daden van waarachtig Katholiek leven. Hoogwaardige Vader in Christus, Henri cus, wij weten door het geloof, dat de Bis schop, als wettige opvolger der Apostelen, in de Kerk van Christus is de door Hem gezondene „gelijk de Vader Mij gezonden heeft, zoo zend Ik ude drager van Godde lijk gezag en de uitdecler van Gods veler lei genaden, maar ook weten wij bij de hooggestemde vereering van Uwe boven het gewone ver uitstekende persoonlijkheid, bij den stipten eerbied voor Uwe heilige Apos- tolwaardigbeid, bij al de kinderlijke liefde voor onzen hoogsten geestelijken Leidsman in Nederland, dat een Hoogepriester uit de menschen genomen een gewoon menschen- kind is wij weten, dat al het goddelijke in Hem van God is en al het menscbeüjke van den mensch. Zooeven stelden wij ons zelf de ernstige vraag uit de „Dies irae", „Wat, arme, zal ik (voor Gods gericht) kunnen inbrengonals de rechtvaardige ter nauwernood zeker is Vader, in rustig Godsvertrouwen heeft Maandag in den vroegen morgen Uwe edelo ziel den kerker van Uw lichaam verinten en stond zij alleen voor God, om van Hem, die heilig is en alles weet wat in den mensch is, en die daarom aan een ieder geeft wat hem toekomt, de juiste waarde te vernemen van den volbrachten arbeid. Maar Vader, dan kussen wij allen in den geest eerbiedig Uwe gezalfde handen en leggen allen plechtig neer aan Uw zalig ge prezen voeten, omdat zij U droegen, den boodschapper van het goede en van den vrede, het vaste voornemen, niet alleen, om U na te volgen in volhardenden arbeid tot heiliging van ons zeiven en van ande ren, maar ook omdat ons Gods oordeelen verborgen blijven gebeden en offeranden op te dragen ook in de toekomst, opdat de eeuwige rust gegeven worde aan U, aan Wien wij door Gods milde voorzienigheid de zegenrijke vruchten danken van zooveel jaren harden arbeid. Amen. Do absoute. De aanwezigen keerden zich thans weer naar het priesterkoor, waar de plechtigheid der Absolutie (Absoute) plaats vond. Deze plechtigheid bestaat daaruit; -dat; vijf bis schoppen (of prelaten), gebeden bij de lijk baar verrichten met besprenkelilig en be wierooking. Dezo liturgische handelingeu werden hier verricht door de bisschoppen mgrs. Hopmans, Diepen, Aengenent, <1pq proost mgr. Schaepman en mgr. Schrijnen. Vele gebeden werden hierbij uitgespro ken met het teJkens weerkeerend refrein „Requiescat in pace". Mgr. Schrijnen had zich nedergezet op den zetel aan hot hoofdeinde van den ge- He! stoffelijk overschot van den eartsMsschop wordt do Kathedraal aan da" Lerr.» V'eu-wstroot oitg«dra0en naar d» vó.ir da kerk wachlctiH., rouwkoet» De ministers Reijmer en verschuur verlaten de Kerk, na afloop van den plech. tipen rouwdienst. De stoet beweegt zich op de begraafplaats door een haag van vereenigings- vaandels, die als laatste groet voor-overneigen, naar den bisschoppelijken graf kelder Monseigneur Hopmans, bisschop vantsreuc, verricht bij den grafkelder do beaardings-ceremoniën, in den kring van bisschoppen die rondom de lijkkist geschaard staan

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 9