AM ERSFOOKTS ÖH DAGBLAD DE DOOD VAN CLEMENCEAU Dinsdag 26 November 1929 28e Jaargang No. 127 EEN GROOT STAATSMAN HEENGEGAAN ENGEiSCHE HULDE AAN CLEMENCEAU TERAARDEBESTELLING VAN CLEMENCEAU HET VREEMDE GEVAL MET DE BARON ELCHO CHINA'S BURGEROORLOG GEËINDIGD ..DE EEMLANDEET „De verpersoonlijking van de revanche>gedachte iegen Duitschland" Lloyd George eert den gestorvene Parijs, 2 4 Nov. Tardieu heeft aan de familie van Clemenceau medegedeeld, dat de regeering van plan was aan den ont slapen staatsman een nationalo begrafenis te geven, maar de familieleden en de exe- cuteur-testementair verklaarden aan den wil van den overledene, die, zooals men weet, zich kantte tegen een begrafenis op kosten van den staat, te moeten voldoen. De begrafenis zal morgen tegen 12 uur in zeer besloten kring te Mouilleron in de Vendée plaats hebben. Slechts familieleden en de vroegere medewerkers van Clemen ceau zullen er bij tegenwoordig zijn. Aan gezien de regeering echter hot geheele land wil doen deelnemen aan de nationale rouw, heeft zij bepaald, dat op eenzelfde tijdstip in alle steden van Frankrijk artillerie- salvo's zullen worden gelost. liet stoffelijk overschot van Clemenceau zal hedenavond in de doodkist worden ge legd. Tardieu zal hierbij tegenwoordig zijn. Laatstgenoemde heeft tevens bevel gege ven op alle ministeries en openbare ge bouwen de vlag halfstok te hijschen ten toeken \an rouw. Parijs, 2 4 Nov. De zware doodstrijd van Clemenceau duurde bijna 3G uur, het geen zijn oorzaak vond in zijn buitenge woon krachtig hart. In den loop van Zaterdag arriveerden voortdurend oud-ministers, ministers, afge vaardigden en buitenlandsche diplomaten, om naar zijn toestand te informeeren en om hun naam in te schrijven op de bezoe- kerslijst. Reeds in de middaguren kende de zieke niemand meer. Geheel aangekleed, met zijn legenda ir geworden sol daten muts op het hoofd, lag hij uitgestrekt op de sofa. Intusschen had zich voor het huis een grootc menschenmenigte verzameld, die zwijgend het naderend einde verwachtte. Een half uur na het overlijden trad de kleinzoon van Clemenceau naar buiten en deelde mee, dat zijn grootvader om 1 uur 55 het tijdelijke met het eeuwge had ver wisseld. In de ochtenduren van Zondag verscheen als eerste condoleance-bezoeker de Fran- sche president Doumergue, korten tijd later gevolgd door Briand, Tardieu en bijna alle ministers en onder-staatssecretarissen. De diplomatieke vertegenwoordigers van de met Frankrijk bevriende staten kwamen ook hun handteekening plaatsen op de daarvoor ingerichte lijsten. Brussel, 24 Nov. Minister Hvmans heeft aan den Belgischen gezant te Parijs een telegram gezonden, waarin hij zeide, dat de dood van Clemenceau diepe ont roering heeft verwekt in België, dat den grooten staatsman nimmer vergeten zal. Ex-kroonprlns Wilhelm's be wondering. Uit Parijs wordt d.d. 24 Nov. aan de Cour. gemeld: De Parijsche editie van de Chicago Tri bune publiceert een verklaring, die de ex- kroonprins tijdens zijn verblijf op het eiland Wieringen over Clemenceau tegenover een medewerker van het blad aflegde. Clemenceau, zoo verklaarde de kroon prins, was de werkelijke oorzaak van onze nederlaag. Het waren niet de 14 punten van Wilson, niet de toetreding van Amerika tot 'den oorlog en niet de Britsche vloot, die ons bedwongen hebben. Het was de kleine grijsaard, die op het Parijsche ministerie van oorlog troonde, de man, die zich nim mer gewonnen wilde verklaren, die ons overwon. Toen in 1917 mijn leger het groote Fransche offensief had afgeslagen, toen Frankrijk ontzettende verliezen had gele den en geen ander politicus den oorlog zou hebben voortgezet, was Clemenceau's eeni- ge antwoord aan hen die wilden ophouden: „Vechten, vechten en overwinnen!' Toen een jaar later onze troepen op 100 K.M. van Parijs stonden en de eene overwinning op de zndere volgde, bleef Clemenseau on wrikbaar. De benoeming van Foch tot op perbevelhebber der geallieerde troepen was voor ons een zware slag: het was een daad van C'smenceau. De «^tmoedigiiv die, van onzen opper sten generalen stia uitgaande, zich van onze troepen meester maakte, vond ham- werkelijke oorzaak in de overtuiging, dat geen macht ter wereld ooit den Tigre zou kunnen doen bukken. Eens zal het Fran sche volk inzien, dat het den man, die de overwinning bevocht, anders had dienen te behandelen. Indien Duitschland een Cle menceau had gehad, zou ik nu niet op dit kleine eiland zitten; dan hadden wij den oorlog nimmer verloren." Het stoffelijk overschot overge bracht. Par ij 6, 25 Nov. (V.D.) Hedennacht te twee uur is het stoffelijk overschot van Cle menceau per auto naar Mouchamps over gebracht. Bij het vertrek uit de Rue Frank lin W86 de militaire gouverneur van Parijs aanwezig. De lijkwagen werd gevolgd- door vier auto's met familieleden en eenige goede tvrienden van den overledene. De indruk in Engeland L on d ene 25 Nov. (V.D.) Naar aanieidlng van den dood van Clemenceau bevatten de Engelscbe ochtendbladen uitvoerige artike len, waarin de overledene gehuldigd wordt als de grootste staatsman sinds Gambetta. Slechts de Daily Herald constateert, dat Clemenceau de verpersoonlijking is van de revanche-gedachte tegen Duitschland cn het blad meent., dat met hem ook de tijd dood is, die hij verpersoonlijkte. Onder de vele telegrammen, die Britsche staatslieden naar Parijs zonden, is ook een van Lloyd George, een van de beide laatste overlevenden van de „Big Four", n.l. Orlando en Lloyd George. Lloyd George seinde: Ik heb met groot leedwezen den dood van Cle menceau vernomen. Hij en ik hebben gedu rende de beide meest bewogen jaren der geschiedenis samengewerkt voor het beëin digen van den wereldoorlog en het ontwer pen van den wereldvrede. Van de vier man nen, die oorspronkelijk voor het ontwerp van het vredesverdrag verantwoordelijk wa ren, zijn thans president Wilson en nu ook Clemenceau heengegaan. Orlando en ik al leen blijven over van den Raad van Vier. Met den dood van Clemenceau scheidt de laatste van de groote staatslieden van dc twintigste eeuw van ons. ITij zal in de ge schiedenis als de grootste onder ons allen opgeteekend blijven." Een nationale hulde. P a r ij s, 24 Nov. De regeering heeft beslo ten, dat dc oud-strijders ter huldiging van Clemenceau Zondag a.s. voor het graf van den onbekenden soldaat zullen defilee-vn. President Doumergoc, de leden van het parlement, den 'gemeenteraad en tal van andere lichamen zullen dit défilé bij won in. De bevolking van Parijs is uitgenoodigd er aan doel te nemen. Daar de regeering wenscht; dat. het ge heele land bij den natiónalen rouw zal wor den betroken, heeft zij voorgeschreven, dat op het Wapenstilstandkanon het zcifde sal vo zal lossen al6 op 11 November 1^18, en voorts, dat. in alle steden van FranKrijk ar- tiileriesalvo's zullen worden gelost. Geen enkele fotograaf bij het lijk toegelaten. Parijs, 24 Nov. He1 kisten van CLm m- ceau's stoffelijk overschot gesehi*iJ°. in te genwoordigheid van Tardieu, Chiappe, pre fect van politie en de fiui'.ieleden. De kist is ve: vaaidigd van licht eikenhout met g-»u- •:l3ri Landvatten. Ni nanrl werd tot de sterfkamer ioogala- ten cn geen enkelen fotograaf werd toege staan een beeld van Clemenceau op zijn doodsbed te maken. In ren bosehje in de nibijheid van Mou- rhnmps bij Les ITerbie s, cp 32 K M van La Ro' be-sur-Yon (Venzal C meniën u ter aarde worden besteld onder een graf zerk die door vrienden in Griekenland ten geschenke werd aangeboden en reeds eeni ge jaren op het graf is geplaatst. Den t-e-'dhouwer Sicard, lid dur Acade mie des Beaux Arts, die het beeld van Cle menceau vervaardigde, werd onmiddellijk na het afsterven door de familie verzocht c en afgietsel van het gelaat van den doode te maken Om acht uur 's oculends ver scheen hij aan het bed van zijn illusteren vriend, wiens heengaan hem groot verdriet veroorzaakte. Ora twaalf uur had hij het werk voltooid. Man met. ontembar cn moed cn een voortreffelijke loopbaan Londen, 25 No v. (V. D.) Dc Engclsche regeering heeft een telegram gezonden, waarin zij haar diep leedwezen uitspreekt met het overlijden van Clemen -mu: „Zijn innige vriendschap en zijn hcci trouw in dagen van beproeving, geven liern recht op de grootste dankbaarheid van Engeland, waar zijn dood algemeen betreurd cn zijn nagedachtenis geëerd zal worden. Minister-president Macdonald zegt van den overleden staatsman in een telegram aan den I'ranschen premier: „Zijn lange en voortreffelijke loopbaan, zijn ontembare moed en zijn wilskracht, die hij het klim men der jaren, niet verminderden, hebben de grootste bewondering gewekt van mijn landgenooten en de geheele Britsche natie treurt met Frankrijk om zijn heengaan." In zijn verdere hulde aan den overledene zegt Macdonald: „De Clemenceau der his torie zal ni©£ alleen zij** de groote verte genwoordiger van zijn volk als natie, maar ook de man, wiens verschillende menscl-— Ujke eigenschappen hem dierbaar zuüer. doen maken voor allen, die belang stellen in de menschelijke grootheid. Vele andere ministers en oud-ministers hebben eveneens de laatste eer bewezen, o.a, Lloyd George, lord Grey en lord Derby, die In verschillen de tijden gedurende de oorlogsjaren cn daarna ten nauwste met hora in verbin ding stonden. Lord Grey beschrijft Clemen ceau als een dapper staatsman, een vurig patriot en een trouw vriend van Groot-Bri- tanniö. Lord Derby verklaarde: „De geal lieerden zijn hem veel verschuldigd voor zijn moed cn zijn vastberadenheid om te overwinnen, die voor onschatbare waarde voor onze zaak waren." Eenvoudige plechtigheid Rouwzitliog cfer Kamer Parijs, 2 5 Nov. ((H.N.j Het stoffelijk: overschot van Clemenceau is vanmiddag in den tuin van de vaderlijke bezitting bij gezet. Vannacht is, zooals reeds gemeld, het lijk per auto uit Parijs naar de Vendee gebracht. Er heerschte een hevige storm, zoodat de auto slechts langzaam vooruit kwam. De bijzetting vond in allen een voud plaats. Slechts enkele familieleden en vrienden waren daarbij tegenwoordig en redevoeringen werden niet gehouden. Op het oogenblik, dat de kist in de aarde daal de, vuurden de kanonnen van alle Fran sche artillerie-regimenten een rouwsaluut af. De vergadering van de Kamer had ge heel het karakter van een rouwbetooging voor Clemenceau. De redevoeringen van den voorzitter van de Kamer en van mi nister-president Tardieu werden door aile afgevaardigden staande aangehoord. Nadat, de redevoeringen waren uitgesproken, werd de zitting ten teeken van rouw tot morgen verdaagd. VRIJ VERKEER IN OORLOGSTIJD. Ook Engeland zal medewerken. Londen, 25 Nov. (H. N.) Volgens een verklaring, welke Macdonald vandaag in het Lagerhuis als een antwoord op een tot hem gerichte vraag aflegde, zal ook de Engelsche regeering zich voor het vrije verkeer van schepen met levensmiddelen in oorlogstijd verklaren. Zooals bekend is het voorstel daartoe door president Hoover in zijn redevoering op Wapenstilstandsdag gedaan. Macdonald verklaarde, dat het voorstel van Hoover de volledige instem ming van de Engelsche regeering heeft, en Engeland er toe zal bijdragen om dit plan te verwezenlijken. HEETGEBAKERDE OUD-STRIJDERS. P a r ij a, 25 Nov. p'LN.) Volgens L'Ocuvrc is het gisteren op het nationale congres der vereeniging van oud-strijders tot een scheu ring gekomen Bij het voorlezen der no tulen van de vorige vergadering, die op 18 Oct is gehouden en waarin hevige kritiek op de politiek van Briand werd geoefend, zoodat zelfs geroepen werd, dat men Briand voor het staatsgerechtshof moest dagen, werd door een gedeelte van het congres ge protesteerd. Bij de beraadslagingen ver klaarde de voorzitter, Rossignol, zich soli dair met de tegenstanders van Briand en maakte bekend, dat hij en zijn aanhangers zich niet konden vereenigen met het slot van een ingediende motie, waarin Briand door degenen, die den wereldoorlog hebben overleefd, dank wordt gebracht voor zijn werk tot verwezenlijking van de arbitrage, dc veiligheid en de ontwapening, de toena- dcring tusschen de volken en de uitbanning van den oorlog. Bij de stemming verklaar den zich ongeveer een derde der aanwezi gen met het bestuur tegen de aanneming van dit gedeelte, terwijl de rest- voor stem de. Het bestuur heeft daarop zijn functie neergelegd. AANSLAG OP EEN BISSCHOP Wraakneming van een teleurgestelde Zweedsche? Rome, 25 Nov. (H.N.) Naar thans eerst bekend wordt, heeft zich Zondagavond in den St. Pieter een opzienbarend voorval af gespeeld. Toen de koorheeren van St. Pie ter zich na de vespers uit de koorkipe) in een stoet naar de sacristij begaven, trachtte een jonge Zweedsche een aanslag te plegen op bisschop Smit. den vroegaren apostolischen vicaris van Noorwegen. Zij trok plotseling een revolver uit haar tasch cn haalde driemaal den trekker over. Het wapen weigerde echter Mgr. bisschop Georg van Beieren, die ook tot de koor heeren behoort, sloeg haar het wapen uit de hand. zoodat de revolver op den grond viel. De dadere6 werd terstond gearresteerd Zij had geen papieren bij zich en weigerde bij haar verhoor eenige verklaringen af te leggen. Bij het onderzoek bleek, dat de re volver met zes patronen geladen was. waar van er drie geketst hadden. Bisschop Smit herkende de daderes als oen zekere Gudrun Margarethe Rametad, die sedert eenigen tijd zich te Rome ophoudt, on door naaiwerk in haar levensonderhoud tracht te voorzien Zij was zonder middelen van bestaan en had zioh onlangs tot den bisschop gewend met het verzoek haar een betrekking te bezorgen. De bisschop had beloofd moeite voor haar te zullen doen, doch had tot nu toe niets voor haar gevonden. Klaarblijke lijk hoeft, de Zweedsche. die eenigszins in haar geestvermogens gekrenkt 6chijnt, zich willen wreken, omdat de bisschop zich vol gens haar opvatting niet voldoende om haar bekommerde. Naar de Italiaansche bladen melden, heeft vanmorgen ae Ita.l.i- aansche gezant graaf de Vecchi, een be zoek aan het Vaticaan gebracht. De bladen vermoeden in verband hiermede, dat de Zweedsche aan de Italiaansche regeering zal worden uitgeleverd, die haar dan, els zijnde zonder middelen van bestaan, over de crrens zal zetten. Blijkbaar wordt in dit telegram bedoeld mgr. Dr. Jan Olav Smit. geboortig uit een Utrechtsche familie. (Red.) De marcooist was niet wel bij bet hoofd Malta, 23 Nov. De kapitein van de Ba ron Elcho verklaart, dat de draadlooze be- richten van zijn schip, dat er moeilijkheden aan boord waren, buiten zijn medeweten werden verzonden. Naar zijn oordeel is de marconist niet wel bij het hoofd. Hier neemt men het standpunt in, dat men de zaak nu maar verder op zijn beloop moet laten en dat de torpedojagers naar Malta moeten worden teruggeroepen- Malta, 24 Nov. De marconist van het stoomschip Baron Elcho, die aan boord van den torpedojager was overgebracht, is van avond hier aan land gebracht De marco nist denkt nog steeds, dat iedereen hem wil vergiftigen. Hij had zidh aan boord in een ventilator verborgen. Financieel accoord met de opstandelingen Do beslissende wending in den oorlogs toestand ten gunste van de Nankingregee- ring is, naar men aanneemt, door het be talen van een groot bedrag verkregen. Men brengt hiermede ook het plotseling ontbie den van den minister van financiën naar Tsjantsjau, ongeveer een week geleden, in verband. Aan den anderen kant staat vast, dat de opstandige troepen gedurende den laatsten tijd leden aan gebrek aan munitie en op verschillende plaatsen ernstige ver liezen hebben geleden. AARDBEVINGEN IN NIEUW-ZEELAND Londen, 23 Nov. (V.D.i Naar uit Christ- church gemeld wordt, is het Noordelijk deel van Nieuw-Zeeland wederom door aarbevin- gen -geteisterd. Nadere bijzonderheden ont breken nog. DE AANSLAG OP DE ORIENT-EXPRES Sofia, 23 Nov. (V. D.). De omstandig heden, waaronder de aanslag op den Orient- expres bij Zaribrod heeft plaats gehad en de poging dezon aan Bulgaarsche komi- tadjis ten laste te leggen, heeft in Bulga rije groote ontstemming teweeg gebracht. De bladen wijzen erop, dat steeds, als Bul garen cn Zuid-Slaven in vergadering bijeen zijn, er aanslagen plaats vinden. Het schijnt, zoo zeggen zij, dat de Zuid-Slaven de Bul garen de wereld als rustverstoorders willen doen voorkomen. BRUTALE INBRAAK. B e r 1 ij n, 24 Nov. (V. D.). Zondagmorgen is alhier een brutale inbraak gepleegd. On bekende personen reden in een auto voor een pelshandel in de Rankcstra9se, sloegen een gat in de etalageruit, knipten met een draadschaar het traliewerk, dat achter de ruit was aangebracht, door en roofden voor eenige duizenden aan bontwerk. De tuin mansvrouw van een tegenoverliggend huis, die getuige was van den overval, werd door een van de daders met een revolver in be dwang gehouden. Dc daders ontkwamen ongehinderd. ERNSTIG ONGEVAL BIJ METZ. Drie doodon en vijf ernstig gewonden. P a r ij s, 2 5 Nov. (V. D.) Een vracht auto, waarmede Zondag twintig voetballers zich naar een in de buurt van Melz ge legen stad zouden begeven, is in botsing gekomen met een tramwagen. De auto werd totaal vernield. Van de inzittenden werd één persoon op slag gedood, terwijl twee anderen op weg naar het ziekenhuis over leden Vijf andere inzittenden werden min of meer ernstig gewond en moesten naar het ziekenhuis worden vervoerd. FRANSCH-DUITSCHE TOENADERING. P a r ij s, 2 5 Nov (V. D.) De socialisti sche Populaire kondigt een op 1 December a.s. plaats hebbend Duitsch-Fransch ver broederingsfeest aan, waaraan o.a. de direc teur van het Internationaal Arbeidsbureau te Genève, Albert Thomas, en de leider der Duitsche sociaal-democraten, Wels, zullen deelnemen. Het feest heeft plaats bij het gedenkteeken van Champigny, waar Fran sche en Duitsche soldaten uit den oorlog van 1870 naast elkaar begraven liggen. HET VOLKSBEGEHREN. Do uitgebrachte cijfers. B e r 1 ij n, 25 No v. (V. D.). De rijks ver kiezingscommissie stelde in haar Maandag ochtend gehouden zitting vast, dat voor het Volksbegehren zijn uitgebracht 4125300, flat is 10.02 %y geldige stemmen, waarmede het vereischte aantal is bereikt. In totaal werden uitgebracht 4135300 gel dige stemmen en 24326 ongeldige of twijfel achtige stemmen. De commissie heeft van deze laatste 3119 stemmen geldig verklaard, zoodat het totaal aantal ongeldige stem men 21207 bedroeg. DE GEDEMILITARISEERDE ZONE. De overeenkomst met den raad van gezanten. Berlin, 23 Nov. In politieke kringen verluidt, dat van Duitsche zijcle stappen zijn gedaan om de toestemming van Frankrijk te verkrijgen voor de publicatie der over- eonkomst met den raad van gezanten inza ke de regeling der spoorwegen in de gede militariseerde zone. i

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 10