DE EEMLANDE& PHILIPS LAMPEN BUITENILAH© Voor St. Nicolaas Cadeaux DUSSELDORFSCHE MOORDMYSTERIE F. H. LOMANS Dinsdag 26 November 1929 28e Jaargang No. 12ï BUITENLANDSCH OVERZICHT EAU DE COLOGNE 4711 COTY EAU DE COLOGNE A. v. d. WEG, Langestraat 23 - Tel. 217 MEDEDEEUNG PER TELEFOON GROOTE ONTPLOFFING TE ESSEN DE BOMAANSLAGEN IN DUITSCHLAND ZOEBKOF VEROORDEELD Fa. L. J. luycx en Zn. Voor 3t. Micolaas HANDSCHOENEN AMERSFOORTSCH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS p" 3 ™aanden v0°' Amersfoort 12.10. per maand 0.75. fa weck (set gratis verzekering tegeo oogeliikkenl I 0.lV/r Binnenland Iranco per post per 3 maanden IU Aizonderlljke nummers 10.05. POSTREKENING 37910 TELEFOON INTERC. SIS UITGAVE: VALKHOFF C? PRIJS DER ADVERTENTIEN 1-1 re9C"105 mt' lnbt9r'p v°nocwiisnuramer elke regel meer f 0.25 Llefdadlghelds-advertentlün voor da helft van den pnjs Kleine Advertenrltn „KEITJES" bij vooruitbetaling 1 5 regels 50 cent. elke regel meer 10 cent, driemaal plaatsen 1 I.— Bewijsnummer extra f 0.05 De dood van Clemenceau. De „redder van Frankrijk" op acht-en-tachtig-jarlgen leef- tijd heengegaan. Dat er een golf van ontroering over Frankrijk sladt, nu in den vroegen ochtend van den Zondag de grijze Clemenceau heen is gegaan, behoeft geen uiteenzetting van vele woorden, daar hij de redder van Frankrijk is geweest op een tijdstip, dat de grondvesten van den staat op onrustbaren de wijze wankelden. Toen tijdens den oor log de opmarsck der Duit-schérs dreigde uit te loopen op Frankrijks ondergang, heeft Clemenceau als een held het gebouw van zijn land, dat op het punt stond in te stor ten, met zijn sterke schouders geschoord. Hij was niet jong meer in 1917; zes en ze ventig zomers had hij reeds meegemaakt, maar zijn élan, wilskracht en doorzettings vermogen waren krachtig en taai als alleen verwacht kon worden van iemand, die op den weg naar de grijsheid nog slechts hal verwege gevorderd is. Poincaré stond toentertijd aan het hoofd der republiek; Frankrijk mag het oogen blik zegenen, dat Poincaré, ofschoon hij en Clemenceau als vuur en water waren, nochtans laatstgenoemde in de regeering betrok. Want Clemenceau was de onverzet telijke; de grimmigheid van den tijger ken merkte hem en slechts één doel had hij voor oogen: de redding van Frankrijk, die al leen een feit kon worden door de nederlaag van Duitschland. Om dit te bereiken, ontzag hU niets en niemand en evenmin zich zelf, want hij werkte dag en nacht om de oor Jogsvoering derwijze te reorganiseeren, dat successen waarschijnlijker werden, om den moed, die taande, opnieuw aan te wak keren, om de zwakken en verslagenen, die aan Frankrijks lot gingen tvyijfplen, te be- rooven van hun kleinmoedigheid, welke hij als een misdaad bestempelde. Hij geesel de en bestreed het défaitisme met een fa- natieken ijver en zijn vaderlandslievende geestdrift electriseerde heel het volk, dat den moed hervond, dat weer aan Frank rijks kracht ging gelooven en zijn weer standsvermogen, reeds op bedenkelijke wijze aangetast, herkreeg. Het is dan ook aan Clemenceau's ruste loos en bijna bovenmenschelijk ijveren te danken, dat Frankrijk als overwinnaar uit den strijd trad. Clemenceau wist de ver eischte krachten op te sporen; al de energie die in de harten en hersenen der Franschcn school, wist hij te concentreeren op het be réiken van één eenig doel: de bevrijding van de Duitschers. 'Men weet, dat hij slaagde. In de harten ve Ier Franschen was dankbaarheid, die be stendig was, maar velen van zijn landgenof> ten hebben het achteraf betreurd, dat hij. die Frankrijk ter overwinning leidde, die het smaad en vernederingen bespaarde, niet tot de hoogste functie in den lande, die van president der republiek, werd geroepen Voor Clemenceau zelf school echter de grootste voldoening in het feit, dat zijn activiteit het van Frankrijk losgerukte BI zas-Lotharingen weer aan het moederland heeft geschonken. Voor de Duitschers is Clemenceau echter bij voortduring de boeman gebleven, al zijn de onbevooroordeelden onder hen in staat te erkennen, dat zuivere motieven aan Cle menceau's streven ten grondslag lagen: d° grootheid van een onverlet Frankrijk. Zij prijzen zijn patriotisme, doch zij laken in hem zijn hardvochtigheid jegens Duitsch land en zullen nooit vergeten, dat het ver drag van Versailles mede Clemenceau's werk is geweest en dat de zucht om zich op Duitschland te wreken, aan de bepalingen van dit verdrag geenszins vreemd waren Van welwillendheid jegens de Oosterburen heeft Clemenceau nooit willen weten en ofschoon hij de-laatste jaren teruggetrok kén in de Vendée leefde, waar hij zich tot het laatste oogenblik aan publicistischen ar beid wijdde cn zich zelden of nooit uitliet over de geleidelijk zich wijzigende verhou dingen in Europa, kan men wel aannemen dat Briand's verzoeningspolitiek niet zijn volle hart had. Tot het laatste oogenblik zal hij waarschijnlijk hebben vastgehouden aan de uitspraak, waartoe hij zich eens liet verleiden, n.l. dat er zoo- en zooveel milli oen Duitschers te veel waren. GEDUCHTE BRAND Twaalf woonhuizrn der vlammen. prooi Berlijn, 25 Nov. (V. D.). In den afge- ioopen nacht is in het bij Landeck gelegen do«p Brunnen vermoedelijk tengevolge van brandstichting een grootc brand uitgebro ken. Tengevolge van gebrek aan water kon van de dertien woonhuizen slechts één be houden blijven. Behalve de twaalf woonhuizen zijn alle nevengebouwen door het vuur verwoest In totaal zijn achttien families met 52 per ponen dakloos geworden. Een kind wordt vermist. Zeer veel kleinvee is in de vlammen om gekomen De schade is zeer groot en wordt slechts gedeeltelijk door verzekering gedekt. Damedie kinderen wil „mee lokken" blijkt een wel doenster tc zijn.' Vele mystificaties D s s e l (l o r f, 25 Nov. (V.D.) Het verdere verhoor in de zaak-Stelzer heeft geen resul taat opgeleverd en men moet aannemen, dat Stelzer met de Düsscldorfsche misdaad niets te maken heeft. Er zal waarschijnlijk een onderzoek naar zijn geestvermogens worden ingesteld, waarna hij naar een in richting zal worden gezonden, daar merk bare teekenen van krankzinnigheid bij hem zijn geconstateerd. In verband hiermede heeft men de verdenking, die op Stelzer rustte, dat hij medeplichtig zou zijn aan de beide moorden te Breslau, laten vallen. Overigens wordt tevergeefs naar de rota tiepers gezocht, waarop het papier is ge drukt, waarop de moordenaar een schets van de vindplaats van het lijk te PapcnJcll heeft geteekend. Na de laatste onderzoekingen is komen vast te staan, dat ook een rotatiepers, die gebruikt wordt voor illustratie- en reclame doeleinden of blokdruk, in aanmerking komt. In de laatste twee dagen is de politie geen stukje verder opgeschoten in haar onderzoekingen naar den moordenaar die Dusseldorf onveilig maakt. Nadat men den arbeider uit Mettmann weer heeft moeten vrijlaten, is er geen enkel nieuw spoor op gedoken, dat meer aanwijzingen lieeft dan zeer weinige. Sporen zijn er genoeg, zeker wel duizend, maar ze zijn allen gebaseerd op zoo weinig gegevens en aanwijzingen, dat er voorloopig practisch niets mee ge daan kan worden Wanneer al deze sporen eens een voor een zouden worden nage speurd. zou men waarschijnlijk tenslotte wel bij een komen, die naar den werkelij- ken moordenaar voerde. Maar dan zou men tevens zooveel tijd hebben verloren, dat alle onderzoek belangrijk in waarde zou zijn verminderd. Veel hoop is er dus op het oogenblik niet. Massa-suggestie. Ondertusschen is de zenuwachtige stem ming in Dusseldorf geenszins bedaard. De arbeider Stelzer uit Mettmann was nog maar nauwelijks aangehouden, of men wist allerlei bezwarende omstandigheden over hem te vertellen. Tezamen vormden zij een verhaal, zoo duidelijk, dat men zich zou afvragen, waarom de politie dien man niet veel eerder gearresteerd had. Maar toen men deze verhalen eens op de werkelijke waarde ging toetsen, bleef er zoo weinig van over, dat het niet te verwonderen valt dat men hem al weer heel gauw heeft vrij gelaten. Er openbaren zich op het oogenblik in de stad vele symptomen van een opgewonden toestand van de bevolking. Op straat be merkt men daarvan nog zoo heel veel niet, maar wanneer men eens leest welke brie ven en gedichten er op het oogenblik op de redactiebureaux van de bladen en op de politiebureaux verschijnen, dan is het dui delijk Jat er onder de oppervlakte van de oogenschijnlijke kalmte een bewogenheid verborgen zit, waarvoor men zal moeten oppassen, wil men de zekerheid hebben ze in bedwang te houden, wanneer er zich eens nieuwe feiten voordoen. Zoo i6 de ge- heele geschiedenis van de vrouw waarmee de moordenaar in verbinding moest staan, en van wier diensten hij gebruik zou ma ken bij het meelokken van kinderen, ge bleken te berusten op het verh'aal van eenige kinderen, die van een dame een geldstukje hadden gekregen om wat lek kers voor tc koopen. Deze dame, een alles zins te goeder naam en faam bekend staan de inwoonster van Dusseldorf, heeft zich toen zij na enkele dagen de verhalen in de kranten las, van een vrouw die de kin deren zou hebben pogen mee te lokken, bij de politie gemeld met de mededeeling, dat het misschien mogelijk was dat zij in haar gulheid de bron van deze verhalen was geweest. Inderdaad bleek dat waar te zijn, en daarmee was dus ook aan dat sprookje een einde gemaakt. Ondertusschen ooen zich nog ergere spo ren van suggestie voor. Dezer dagen werd een dame, de echtgenoote van een handels reiziger. thuis opgebeld met de mededee ling. flat haar rnan vermoord zou worden en du6 's avonds niet zou thuis komen Doodelijk verschrikt liep de arme vrouw naar de politie, die nog niets wist van een nieuwen moord, maar verder ook niets met zekerheid kon zeggen, omdat de man reisde en eerst laat in den avond thuiskwam. De man kwam thuis en dus bleek het gesprek een mystifioatie te zijn, maar wat tenslotte nog een komisch kantje aan deze toch droe ve historie was, vvae het feit dat even na de thuiskomst van den echtgenoot weer werd opgebeld, en dat dezelfde 6tem dit maal zeide, dat de moord zooevcn was ge schied en dat haar man al begraven was. Dat de heer des huizes daarna eenige on vriendelijke dingen in den hoorn heeft ge zegd, laat zich denken. Een ander geval? Een verslaggever aangehouden. Een der „speciale verslaggevers" van een Engelsch blad, die in den loop van de af- geloopen week in Dusseldorf is aangeko men, heeft na kennisname van hetgeen uit de dossiers voor de pers beschikbaar is, ook een onderzoek ingesteld, op de plaats waar verschillende van de misdrijven zijn gebeurd. Zon kwam het dat de man dus door verschillende der omwonenden werd gezien, terwij' hij door de velden liep. hier eens keek en daar eens zocht, cn voor iemand die niet geheel met 's mans gc dragingen op de hoogte was. verdacht rond scharrelde. Binnen 't kwartier had de po litie een mededeeling, dat er iemand in de velden rondliep in een verdachte houding, die veel leek op het signalement van den dader. Er rukte een afdeeling uit cn men arresteerde den Engelschen journa list. die daarmee wel een prachtig staaltje kreeg van de wijze waarop de Dusseldorfer politie op het oogenblik werkt. Met komt trouwens ook voor, dat allerlei menschen verdacht gemaakt worden door huurlieden of vrienden, die hun eens een hak willen zetten. En de groote moeilijk heid daarbij is. dat alle aanwijzingen die binnenkomen, moeten worden onderzocht, omdat men nu éénmaal' nooit kan welen! Wetenschappelijk? De politie heeft tensloUv uit den aard der verwondingen een feit geconcludeerd. Uit alle getuigenverklaringen is komen vast le staan dat vrijvvel geen van de slacht offers ooit een kreet van hulp heeft ge slaakt. Op alle lijken heeft men bovendien een steek- of snij wonde gevonden op de meest kwètsbare plek van het hoofd waar een verwonding vrijwel direct de onmoge lijkheid insluit om geluid van zich le ge ven. Men veronderstelt dus, dat do moor denaar die steken altijd het eerst toebrengt waaruit men een min of meer wetenschap- pelijken aanleg heeft afgeleid. Het lijkt een beetje aanvechtbaar! De moordenaar gefotografeerd? Dusseldorf, 25 Nov. (V. D.) In den loop van de verdere nasporingen naar den Dusseldorfschen moordenaar is vast komen te staan, dat de vermoorde Maria Hahn, op den dag van den moord, op 11 Augustus, in gezelschap van een man in een cabaret gezien. Daar zijn talrijke foto's genomen cn Je politie houdt het voor waarschijnlijk, dat er bij deze foto's een zal zijn, waarop Maria Ilnhn en haar metgezel voorkomen. Alle personen, die zich op den bclreffcndcn Zon dag in het cabaret Stidemuhle hebben op gehouden, worden dringend verzocht de po litie platen of afdrukken ter beschikking tc willen stellen. De omvangrijke correspon dentie is reeds grondig doorgelezen. Verscheidene dooden en gewonden Eeo groote verwoesting Essen, 2 5 Nov. (V. D.) Een vrecselijke ontploffing heeft Maandagmorgen tegen 10 uur op den Weber Platz te Essen plaats gehad, waar juist markt gehouden werd. Dc ontploffing i6 waarschijnlijk veroor zaakt door een lek in de gasleiding. Met root geweld stortte een op den Weber- Platz staand massief mark'gebouw ineen. Door het geweld der ontploffing werden ook de in de omgeving tot op 100 meter afstand, vooral de aan den overkant op 10 meter afstand gelegen, huizen ernstig be schadigd. Nagenoeg alle vensterruiten zijn vernield. Zware steenen van het instorten de gebouw werden in de woningen cn in dc winkels in dc omgeving geslingerd. De plaats van de ontploffing is een groo te verwoesting. Politie, brandweer en per soneel van den sanitairen dienst zijn met de opruimingswerkzaamheden bezig. Tot nu toe werden acht ernstig gewonden en vier lijken geborgen en naar het ziekenhuis vervoerd. Men vreest, dat nog meer slacht offers onder de puinhoopen van het markt- gebouw liggen. Essen, 25 Nov. (V. D.) Met betrekking tot de ontploffing te Essen op den VVeber- Platz wordt nog gemeld, dat intusschen twee ernstig gewonden zijn overleden. On der de puinhoopen ligt nog een lijk, n.l. van do koopvrouw Brahn. De ontploffing had plaats, toen de markt reeds begonnen was. Emaille-waren en an dere marktgoederen liggen tusschen stee nen, glas cn andere marktwaren als visch, groente, fruit, enz. Ook de zaken tegen over het marktgebouw zijn van binnen ernstig geteisterd. Ilct opruimingswerk wordt met kracht voortgezet. De voornaamste daders zijn thans bekend De opslagplaats ook reeds ontdekt Volgens mcdedeelingen der justitie is de zaak der bomaanslagen, wat Slecswijk-Hol- stein en de provincie Hannover betreft, thans vrijwel geheel opgehelderd Boven dien zijn nieuwe feiten omtrent andere aan slagen aan het licht gekomen, o. .m. nopens dien op het Finanzamt te Wlnscn in Nov 1928, waarbij het initiatief blijkt te zijn uit gegaan van Herbert Volck. Als de voor naamste daders worden behalve dezen nog beschouwd do burgemeester Vick uit Rönne, de landbouwers Luhrnann uit Clues en Bec ker uit Rottorf, John Johnsen uit Musum, de wisselwachter Maneckc uit Rottorf, Klaus Ileim, Herbert Schmidt, de gebr. Kapphcngst cn Nickels. Voorts is het gelukt de opslagplaats der ontplofbare stoffen tc vinden, n.l in een af gelegen boerderij, 60 K.M. ten N. van Hu- sum, vlak bij dc Deensche grens. Merkwaardig is hetgeen wordt verteld van den bewoner dezer boerderij, zekeren Peter Hollander. Mij had de beste bedoe lingen en meende zijn vaderland met het bewaren der ontploffingsmiddelen te die nen. Volgens zijn eigen verklaring bij liet verhoor verkeerde hij bij het in bewaring nemen van het materiaal in zulk een plech tige stemming, dat hij zijn Zondag3che jas aantrok cn eon door hem zelf vervaardigd gedicht van acht regels voordroeg. Hij wordt over de gr^ns gezet Bonn, 23 Nov. Hedenmiddag had in kort geding het proces tegen Zoebkof plaats, die terecht staat, daar hij in strijd met het uitwijzingsbevcl in Duitschland is teruggekeerd. Zoebkof motiveerde zijn be zoeken aan Duitschland met het feit, dat hij met zijn advocaat moest onderhandelen over de schcidingskwestie en ook met de ziekte en den dood \on zijn vrouw. Het O. M. eischte twee weken gevangenisstraf, met aftrek van preventief. De rechtbank veroordeelde hern tot een we^k hechtenis en de kosten van het geding. De hechtenis wordt door het voorarrest als ondergaan be schouwd. Zoebkof wordt nog hedenavond of morgenochtend naar Luxemburg gezonden. ONSCHULDIG VEROORDEELD? New-York, 2 3 Nov. (V. D.) Naar de World uit Washington meldt, cischt senator Schall van Minnesota de invrijheidsstelling van den Californischen arbeidersleider Tom Mooney, die sinds 1916 volgens zijn zeggen onschuldig in het tuchthuis zit. Senator Schall protesteerde er tegen, dat de gouver neur van Californië de invrijheidsstelling van Tom Mooney heeft geweigerd. Deze werd er \an beschuldigd in het jaar 1916 den bomaanslag te San Francisco gepleegd te hebben, waarbij tien personen werden ge dood en veertig gewond. Een zekere Smith heeft den arbeidorsleider beschuldigd in op dracht van den Duitschen consul Von Bopp en den militairen attaché Von Brinken den aanslag gepleegd te hebben. Op zijn sterf bed zou Smith thans een bekentenis hebben afgelegd. DE MAN ZONDER ARMEN. De Duitsche bladen maken melding van het overlijden, op den leeftijd van 82 jaar, van Unthan, den „man zonder armen". Unthan, in een klein dorpje in Oost-Prui sen geboren als de zoon van een onderwij zer, kwam zonder armen ter wereld. Van jongsaf hooft hij zich geoefend alles met de voeten te doen. De ongelukkige heeft het daarin zoover gebracht, dat hij een be roemdheid is geworcfen. Reeds heel vroeg leerde hij vioolspelen, bezocht het conservatorium te Leipzig en gaf op 19-jarigen leeftijd zijn eerste concert Vijftig jaar lang trad hij op in talrijke ste den in het buitenland en maakte steeds meer naam. Gedurende den oorlog bezocht hij de hos pitalen, bracht den lijders met zijn spel af leiding on kunstgenot en gaf verminkten door zijn voorbeeld moed. WEERBERICHT. Hoogste barometerstand: 7G7.1 te La Coruna. Laagste barometerstand: 728.3 te" Tliorshavn. Verwachting tot den avond van 27 November: Matige tijdelijk wellicht nog krachtige W. tot Z. wind, zwaar bewolkt met tijdelijke opklaring, waarschijnlijk en kele regenbuien, weinig ver andering in temperatuur. Langestraat 49-51. Tel. 190 stof, gebreid en leder Gevoerd of met pels Bewonderenswaardige verscheidenheid ELECTR. TECHN, BUREAU UTR. STRAAi 15 TEL. 483 Gerhart Ilauptmann, die den artist tij dens een zeereis leerde kennen en waar- deeren, heeft Unthan als hoofdpersoon in een roman vereeuwigd. DE ZAAK-LAMPEL. Alle beschuldigden in vrtjbeid. Breslau, 23 November. Uit Neisse wordt gemeld, dat heden alle beschuldigden in de zaak-Lampei op vrije voeten zijn ge steld. Het onderzoek wordt intusschen voortgezet. MOORDAANSLAG OP EEN ENGELSCH- TflAN IN PALESTINA. Londen, 25 Nov. (H.N.) In Palestina heeft een moordaanslag plaats gehad op den procureur bij liet Engelscho mandaats- bestuur. Deze werd door een schot aan het been gewond en moest naar het ziekenhuis worden vervoerd. Dc iadar. een jonge Ara bier, is gearresteerd. N iar verluidt, moei hij van onbekende zijde een belangrijk be drag voor het plegen van den aanslag heb ben ontvangen. DOOR DE SKLAREK-AFFAIRE GECOMPROMITTEERD. Zal Brolat zijn winstgevende positie verspelen? Uit Berlijn wordt d-d. 23 Nov. aan de Tel. bericht Naar dc Vorwarls mededeelt, heeft het Berlijnsche afdeclingsbcstuur van de söci- aal-domocratischc partij besloten, dat de di recteur van dc Berlijnsche verkeers-maat- schappij, Brolat, die als sociaal-democra tisch candidaat tot lid van den gemeente raad is gekozen, zijn mandaat niet mag aan vaarden. Dit is de tweede directeur van een groot gemeentelijk bedrijf, die door de Skla- rek-affaire is gecompromitteerd. De kwestie, of Brolat lid van do partij kan blijven, zal nader worden onderzocht. Brolat is een metaalbewerker, die in en kele jaren tijds op grond van zijn lidmaat schap van de S.D.A.P. opklom tot technisch directeur van dc grootc Berlijnsche, ver- keersmaatschappij, waartoe de trams, auto bussen en ondergrondsche spoorwegen be- booren. Hij geniet in die functie een salaris van 72,000 Mark, wat hem niet verhinderde met dc Sklarcks zaken te doen. Of hij als directeur van de verkeersmaatschappij ge handhaafd blijft, staat nog niet vast. NOG GROOTERE VLIEG7UIGEN. Londen, 25 Nov. (V.DNaar uit New- York gemeld wurdt, ia de General Develop ment Co. voornemens vier groote vliegtui gen met 8000 P.K. motorkracht te laten bouwen, die tot 206 personen vervoeren kunnen. De spanwijdte der vleugels zou oneeveer 87 meter, de lengte 46 M. en h&i gewicht 72 ton bedragen. De vliegtuigen, die met 17 koppen be manning normaal 160 passagiers zullen kunnen vervoeren, zullen worden aitgerust met twee hoofddekken en een uitzichtdek, een eetzaal, cabines en keuken,

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 1