VERVEN OF STOOMEN Shawls, Cachenez, Overhemden, Dassen, Pochets, Handschoenen De Adelaar lSefsotornaa22V0 F. Bosman - Kamp 8 St. Nicolaas Cadeaux Havik 41 Telefoon 292 MR; SLINGENBERG HERDACHT^ Groote steun voor jongeren EEN VR1JZ. DEMOCRA TISCH DAGBLAD? EEN BESCHULDIGING HERROEPEN Betere voorlichting? ACHTERSTELLING VAN OUD GEPENSÏONNEERDEN RADIOPROGRAMMA G. Drieënhuizen J. S. v. d. Werf Meubelen en Kinderwagens E. J. KRAUSE H. JEKEL - Leusderweg 11 Bezoekt Café „De Oranjeboom" VAN UW WINTERKUEEDING Eerst Amersfoortsche Stoompersinrichting „QUI CK" STATIONSSTRAAT 16 TEL 344 PRIMA ADVOCAAT BOERENMEISJES, BOERENJONGENS, VOORBURGH, MASSA'S SCHILLETJE alsmede de bekendo „OUDE KLARE" merk „Ouwe Duijs" a f 3.25 per Liter. Verkrijgbaar L d. Slijterij in Gedistilleerd Hoogst bekwaam en intelligent rechter Amsterdam, 2 Dec. Het overlijden van mr. J. Slingenberg is heden bij den nan vang der zitting van de Eerste Kamer- Ti der arrondissements-rechtbank alhier, welke Kamer de overledene sinds 1922 ge presideerd heeft, herdacht. Mr. L. Th. van Berckel, plaatsvervangend voorzitter, herinnerde eraan, dat de rech terlijke macht den overledene heeft leeren kennen als een voorzitter van vvien krach tige leiding uitging. Hij was een man, wiens helder, intelligent en fijn-juridisch oordcel tot leering en voorbeeld heeft ge strekt. Méérmalen hebben wij ervaren, al- 'lus hoe de innerlijk gesloten figuur van mr. Slingenberg tot krachtige, enthou siaste uitingen kon komen, want zoodra de innerlijke waarde van een kwestie het ver diende, gaf zijn diepvoelend gemoed uiter lijk blijk van warme belangstelling. De rechtbank verliest in mr. Slingenberg een hoogst bekwaam en intelligent lid; vooral deze Kamer zal dit verlies het zwaarst moeten gevoelen. Mr. J. Versteeg, namens het parket spre kende, wees erop, dat het overlijden on- vervvachts is gekomen, niemand van ons, zeide 'spr., heeft zich ofschoon wij wisten, dat mr. Slingenberg door een ernstige ziekte werd gesloopt, dit spoedige verschei den gedacht. Ieder die het voorrecht had mr. Slingenberg te ontmoeten, werd ge- I troffen door de rust, welke van. zijn per- i soon uitging en hem zijn ambt op voor name wijze deed uitoefenen; bezadigd en beheerscht, maar beslist. Zijn eigenschap pen verhinderden dat hij zich onbezonnei) liet meesleepen; zij maakten dat hij onder alle omstandigheden zichzelve bleef. Voor immer is hij heengegaan en ons rest slechts de onuitvvischbare herinnering aan zijn bijzonderen persoon. Namens de balie sprak hierna mr. J. H. Worst, voorzitter van de Orde van Advoca ten. De balie heeft van mr. Slingenberg den indruk gekregen, dat hij een rustig man was, die zich met ernst en toewijding van zijn moeilijke taak kweet, aldus spr. Zijn nagedachtenis zal bij de balie in dank bare herinnering blijven. Ook bij den aanvang van "de zitting der Zesde Kamer is de nagedachtenis van den overledene geëerd. Mr. C. Brièt, waarnemend president, wees erop, dat de rechtbank door het overlijden van mr. Slingenberg een gevoelig verlies heeft geleden. Spr. wilde hier gaarne een persoonlijk woord toevoegen. Gedurende de jaren, welke spr. aan de rechtbank ver bonden is, heeft het geluk hem gegeven, dat hij vrijwel al die jaren met mr. Slin genberg mocht samenwerken. Spr. heeft hem leeren kennen als een scherpzinnig vlug werkend man, die in raadkamer met zijn adviezen een groote steun is geweest voor de jongeren. Namens het parket sprak mr. dr. .T. A. van Tliiel. Het parket, aldus spr., erkent de groote verdiensten van mr. Slingenberg als rechter, als president van de strafka mer en als politierechter. Persoonlijk heeft spr. den overledene leeren waardeeren als voorzitter van den rcclaseceringsraad. Mr. Slingenberg was de drager van de mo derne gedachte strafrechtpleging, hij had niet alleen het oog gericht op vergelding, doch ook op verbetering. Namens de balie sprak tenslotte mr. II. .1. Rijshouvver enkele van groote waardee ring getuigende woorden. RUMOERIGE VERGADERING VAN TYPOGRAFEN Voorstellen der opposittc tegen het pensioenfonds van de agenda af Met een kleine meerderheid MR. J. SLINGENBERG. Zondag vond in het feestgebouw „BeUe- vue" te Amsterdam een buitengewone ver gadering plaats der Afdeeling I van den Alg. Ned. Typografenbond op verzoek van een groot aantal leden belegd naar aan leiding van de werkzaamheden van het Landelijk Comité van Actie tegen het pen sioenfonds voor de grafische vakken. Voor deze vergadering, welke onder lei ding stond van den heer Bakker, was door een groep leden een voorstel ingediend qm in geen geval eenig royement te zullen aanvaarden wegens weigering en premie betaling en orn wanneer het hoofdbestuur toch tot royement mocht overgaan, zich als afdeeling af te scheiden van den Bond. Een ander voorstel, door dezelfde groep ingediend, beoogde, alle kosten voort vloeiende uit een te voeren proces inzake het royement te doen dragen door de af deeling Amsterdam I. Door het bestuur werd medegedeeld, dat een besluit tot afscheiding van den Bond volgens de statuten niet mogelijk is. Het hoofdbestuur heeft verder het volle recht in te grijpen, wat betreft dc betaling van eventueele proceskosten, daar het steeds de contróle heeft over de afdeelingsfinan- cién. Ilet afdeclingsbestuur was van oor deel, irffeevolge de bepalingen der statuten, de ingediende voorstellen niet te kunnen uitvoeren dan na aanvaarding door de leden. Het woord werd gevoerd door den heer F. van der Wal, voorzitter van het hoofd bestuur, die in een uitvoerige rede de voor stellen der oppositie bestreed. Vervolgens deelde de voorzitter der bij eenkomst, de heer Bakker, mede dat vier moties van orde waren ingekomen, die tot strekking hadden de ingediende voorstellen van dc agenda af te voeren. Nadat men eerst gepoogd had een be slissing te nemen door te stemmen bij zit ten en opstaan, werd, toen het resultaat niet was vast te stellen, overgegaan tot schriftelijke stemming. Tijdens de stemming werd liet zeer ru moerig in de zaal en ontstond een groote wanorde, zoodat de voorzitter de discussies voor geëindigd verklaarde en plotseling de vergadering sloot. Ten slotte bleek dat ongeveer 800 perso nen aan de stemming hadden deelgenomen en dc vérstrekkende motie met de geringe meerderheid van 32 stemmen was aan vaard. ken commissie door het congres van den V.D.B. benoemd Motie inzake Giessen-Nieuwkerk Middelburg, 1 Dec. Hedenmorgen werd de Algemeene Vergadering van den Vrijzinnig-Democratischcn Bond in het Schuttershof te Middelburg voortgezet. In de plaats van den aft redenden voorzitter prof. mr. R. Kranenburg en de aftredende leden prof. D. van.Embden, J. Kortland en mevr. M. Ketelaar—van Gocli, die geen van allen herkiesbaar waren, werden gekozen mevr. M. van Embden—de Ridder te Amsterdam, en de heeren Sidney, J. van den Bergh te Wassenaar, D. Kooiman te Purmerend on rnr. W. II. M. Werker te Den Haag. Door het Hoofdbestuur in zijn nieuwen vorm zal uit zijn midden een voorzitter worden gekozen. De zeer vele voorstellen betreffende een eigen vrijzinnig-democratisch dagblad, die reeds Zaterdagavond een punt van bespre king hadden uitgemaakt, leidden er tenslotte toe, dat door het H.B. een commissie zal worden ingesteld, die de mogelijkheid van stichting van een vrijzinnig-democratisch dagblad zal onderzoeken Een voorstel van do afd. Leiden voor ver betering en uitbreiding der wettelijke be palingen tot bescherming van dieren werd aangenomen. Een voorstel van de afd/Soest om opnieuw pogingen in het werk te stellen orn tot fusie te raken met de Democratische Partij werd na een toelichting van mr. Marchant inge trokken. Naar aanleiding van het referaat van prof. mr. R. Kranenburg over „Bescherming tegen Overheidsonrecht" ontspon zich een geani meerde juridische discussie over de admini stratieve rechtspraak, waaraan deelnamen o.a. mr. Oud, mej. mr. Goudsmid en mr Werker. Een voorstel-Den Haag naar aan leiding van de Giessen-Nieukerkzaak, voor het bevorderen door de vrijz.-dera. Kamer fractie van een regceringsonderzoek naar de toestanden bij de Rechterlijke Macht, speciaal wat betreft het vooronderzoek bij strafzaken en de daarbij toegepaste politio- neele maatregelen, werd aangenomen in den zin, zooals het IT.B. verklaarde, die voorstel op te willen vatten, n.l. uitgaande van de overtuiging, dat de_.VrCz.-Dem. Kamerfraclio bij de behandeling van de zaak in de Ka mer niet in gebreke zal blijven en daarom slechts practisch dienende om de vergade ring ook harerzijds te kunnen doen uit spreken, dat hier krachtig ingegrepen moet worden. Aangenomen werd een voorstel Hilversum om het H.B een Commissie tc doen benoe men ter bestudcering van een wettelijke regeling van het Middelbaar Onderwijs. Een voorstel van Arnhem, waarin de wcnsche- lijkheid wordt uitgesproken van spoedige verdere doorvoering van de Arbeidswet ten aanzien van kantoorbedienden. Tenslotte werden door velschillende spre kers woorden van dank en erkentelijkheid gericht tot den scheidenden voorzitter, prof. mr. R. Kranenburg, en na de gebruikelijke formaliteiten werd het congres gesloten. De legende vati 2Vederlandsche hulp aan Duitschland in den oorlog De Parijsche correspondent van liet Hbl. telefoneert De „Echo de Paris' bevat de volgende mededeeling „Er is een boek verschenen, waarin mel ding gemaakt wordt van een document, ge publiceerd in den „Echo de Paris", volgens hetwelk tegen het eind van den oorlog de Nederiandsche regeering, in geheim over legd met de Duitsche, de spoorwegen in Nederlandsch Limburg zou hebben open gesteld voor Duitsch militair vervoer. Hoe wel de echtheid van het bedoelde docu ment bewezen kon worden,-hebben wij se dert de publicatie ons er van kunnen over tuigen, dat de Nederiandsche regcering het militair vervoer op genoemde lijnen juist verboden had en dat do geheime instruc ties, die een paar maanden geleden dooi de „Frankf. Ztg'' gepubliceerd zijn, wel verre van voort te komen uit een overeen komst met de Nederiandsche regcering, in tegendeel blijkbaar ten doel hadden de Nederiandsche autoriteiten tè misleiden ten aanzien van het werkelijke karakter der militaire transporten, die voor civiele werden uitgegeven." Dit nootje, waarin de beschuldiging hei roepen wordt van op dit punt met dc Duitschcrs geheuld te hebben, die eenige maanden geleden, na de publicatie van het z.g. geheime militaire verdrag tusschen Belgie en Frankrijk in het „U. D.". in den „Echo de Paris" was uitgesproken, geeft ons volkomen voldoening. Dat zij werd op genomen, is het gevolg van het optreden van onzen gezant alhier, de den beschuldi gers de bewijzen- heeft voorgelegd van on ze absolute goede trouw ook in dezo aan gelegenheid. Aanleiding tot deze herroeping die de redactie van den „Echo de Paris" tot eer strekt is het verschijnen van een, ove rigens zeer onbeduidend en op sensatie ge richt boekje van een vrijwel onbekenden journalist, waarvan ik den titel zelfs niet wil noemen om er geen reclame voor te maken en waarin met dwaze overdrijving en op een toon, die al dadelijk aanduidt, hoe weinig serieus dit allemaal is, ons land verweten wordt, dat het gedurende den oorlog de Duitschers op alle manieren ge holpen en bevoorrecht zou hebben. Uit wat daarin gezegd werd oVer het vervoer door Limburg bleek, dat de beschuldiging van den „Echo de Paris" was blijven doorwer ken vandaar thans deze herroeping. Het Ilbld. voegt hieraan toe Het doet ons genoegen dat een groot blad als de „Echo de Paris" zoo ruiterlijk een fout herstelt. Dezer dagen konden wij hetzelfde zeggen van het „Journal des De- bats" dat inzake de legende der burge- mcesterscandidatuur te Doorn een ver keerd bericht herriep. Wij krijgen den in druk dat er in Parijs thans een juistere aandacht wordt gewijd aan de voorlichting omtrent Nederland en dat onze gezant zich dit belang terdege heeft aangetrokken, stemt tot voldoening en moge elders tot navolging opwekken. Want nog altijd dolen er „canards" rond die een wonderlijke Nederiandsche reputa tie op hun wieken dragen. En wij herhalen wat wij een paar dagen geleden schreven: Dp jacht blijft open Misstanden die opgeheven dienen te worden Een motie Op Zaterdag 30 November vond te Am sterdam in liet Gebouw „de Harmonie" een vergadering plaats uitgaande van den Al- gemeencn Militairen Pensioenraad op welke vergadering door den voorzitter van dien Bond de heer F. Brandwijk, uit Zeist, werd gesproken over de actie die door de oud-ge- pensionneerden wordt gevoerd voor verbe tering van hun pensioen. De zaal van de Harmonie was geheel ge vuld met oud-militairen en andere belang stellenden, die met groote instemming de rede van den heer Brandwijk volgden. Spreker herinnerde aan de achterstelling, destijds ervaren door de oud-gepensionneer- den, toen de nieuwe pensioenwetten tot stond kwamen, in welke pensioenwetten geen rekening werd gehouden met de oud- gepensionneerden. Met cijfers en feiten toonde spreker de groote verschillen, die dientengevolge zijn ontstaan tusschen de oude- en nieuwe pensioenen, verschillen, die wel heel sterk aantooncn, hoe stiefmoe derlijk de oud-gepensionneerden door den Staat zijn behandeld, nadat zij als dienaar van dén Staat hadden afgedaan. Spreker stond vervolgens uitvoerig stil bij al hetgeen door de Regeeringen van de laatste jaren is gezegd en gedaan om zich te onttrekken aan hetgeen door de oud-ge pensionneerden als billijk wordt gevraagd. Met een vurige opwekking, die luide in stemming verkreeg van de vergadering, eindigde spreker zijn rede. De vergadering nam hierop met algemee ne stemmen de navolgende motie aan: De oud-gepensionneerde militairen en mi litaire weduwen, in Openbare Vergadering bijeen te Amsterdam op den 30sten Novem ber '29, welke vergadering is uitgeschreven door de afdeeling Amsterdam van den „Al gemeene Militaire Pensioenbond", Gehoord den Inleider. Constateert: le. dat de lage pensioenen welke door de oud-gepensionneerde militairen worden ge noten. nog steeds oorzaak zijn. dat door velen bittere armoede wordt geleden; 2e. dat ok de weduwen van de sub. le bedoelde overleden militairen zeer onvol doende worden verzorgd en dat te betreu ren is. dat de weduwen van vóór 1909 over «f t Wybert-tablettcn on-! der het oefenen ter bescherming van de I keel, vóór het op- Ureden ter zuivering f van de stem. leden of gepensionneerde militairen nog steeds buiten de weduw enwetten zijn ge sloten; 3e. dat de steunregeling grievend aandoet, geen recht brengt en bovendien door haar onbillijke werking, verwerpelijk is; •ie. dat reeds in de pensioenwet 1851 het beginsel is vastgelegd van het schenken bij pensionneering van een eervolle rust, welke eervolle rust eerst dan tot haar recht komt bij het genieten van een aan de tijdsonit standigheden aanpassend pensioen; 5e. dat ook aan de oud-gepepsionneerda militairen van het koloniale Leger nog niet ten volle recht is gedaan, waarom het. ge- wenscht is, dat voor deze categorie do leef tijdsgrens vervalt en ook aan gewezen Of ficieren nn Onderofficieren algeheele gelijk stelling wordt verleend. Besluit: a. het Hoofdbestuur op te drogen om naar aanleiding van het vorenstaande de actie voor gelijkstelling in pensioen en weduwen- pensioen met hen die na 1920 werden ge- pensionneerd, zoomede voor opname in de militaire weduwe- en weezenwetten van de daarbuiten staande in den dienst gehuwde militaire weduwe, met. den grootsten ernst voort te zetten; b. deze motie te zenden aan den Voorzit ter van den Ministerraad, dc Ministers van Defensie en Koloniën, aan de Volksverte genwoordiging, de Pers en het Hoofdbe stuur, en c. over te gaan tot de orde van den dag. NIEUW KAMERLID. 's Graven h age, 2 Dec. De voorzitter van het Centraal Stembureau heeft heden in de vacature, ontstaan door het bodan ken van den heer A. B. do Zeeuw, die als opvolger van den heer J. ter Laan benoemd was verklaard, benoemd tot lid van da Tweede Kamer de heer G. van der Hou- ven te Amsterdam. DET DERDE RETOUR-VLIEGTUIG. Amsterdam, 2 Dcc. Aneta-Vaz-i Dias meldtBij do K. L. M. is bericht in gekomen, dat het derde retourvliegtuig do P.TT.A.-E.O. tc 7.15 uur uit Constantinopel is vertrokken en te 14.45 te Boedapest is aangekomen. Aan boord is alles wel, mor gen wordt de reis voortgezet. HET ZEVENDE POSTVLIEGTUIG. Aneta-Vaz Dias meldt Bij de IC. L. M. is bericht ingekomeft dat het zevende postvliegtuig heden te 7.20 uur uit Aleppo is vertrokken en te 12.25 uur to Bagdad is gearriveerd. Alles wel. Mor gen wordt do reis voortgezet. Woensdag 4 December. Hilversum. 12,15 Middagmuizek. Ou verture „Czar en Zimmerman. 23 Kinder koor. 4,00. Studiemuziok voor piano. 5,00 Dinermuziek „Monte-Chrislo Wals". „Sag mil* ob wir uns wiedersehn. 6.45 Cursus Ilaliaansch voor beginners. 7.15 Cursus Ita- Italiaansch voor gevorderden door Giovanni Rizzini. 8,01 Concert Groninger Orkest-ver* eenigiing „La vie d'un artiste" sym fonie fantastique et mono dramerique!" Huizen. 8,15 Morgenconcert. 11,30 Har* moniumbespeling. 12,30 Concert. 2,00 Con cert. 5.00—6.00 Kinderuur. 10,00 Spreker. Davcntry. 3,20 Concert met voordrach ten. 3,45 Orkest. 4.15 Orkest. 4,50 Billic Fran cis dansmuziek. 6,50 Birmingham concert 7.30 Orkest. 8.20 Franscho muziek. 9,30 Her inneringen aan Chevalier, voordracht. 10 35 Dansmuziek. 11,20 Dansmuziek. Parijs. 12,50 Symfonische muziek. 4,05 Cello, piano, viool 8,20 „Les Cloches dc Cor- neville Langenberg. 12,25 Ejisoldt „Vier In dische liefdesliedjes'. 3,25 „Müzik im Zir- kus4,50 Eysoldt „Goldkaferchens Braut* werbung. 7,20 Avondconcert o. 1. v. Dir. Al fred Fröhlich. 11,20 Dansmuziek, z z z Kalundborg. 2,59 Concert. 7,35 Deen* schc dichtersavond. 8,35 De dans door alle tijden. 9,50 Concert, concertstukken voor hobo en piano. Brussel. 5,20 Concert. 8,35 Concert „Me lodie" van Rubinstein. 9,50 Waalsclie uit zending. u Onthoudt deze adressen R. Berkenbosch voorheen C. J. Prins HoT^eranciei Brood -Beschuit- en Banketbakker Utrechtscheweg 7. Tel. 891 Poelier Krommestraat 7 Tel. 75q Lavendelstraat 11. Tel. 949 Orgel-, Piano-en Muziekhandel Atelier Serré Utr. weg 40 Tel. 371 Eotohandel voor Amateurs. Lijsten. J. VISSER UTR. WEG 55. TEL. 551. Je adres voor fijne vleeschwaren Het fijnste rookvleesch 20 cent per ons. Electro-Technisch-Bureau Muurhuizen 6 Tel. 680 Schoen- en Lederhandel Annex Schoenmakerij E. v. EU KELEN BORG Leusderwep 107. Kruidenierswaren Comestibles Fiine vleeschwaren Prima consumptie. Billijke prijs. Electrische piano. Gezellig zitje. Aanbevelend J. v. SCHAICK. Voor plaatsen in deze ADRES SENLIJST vrage men inlichtingen aan de administratie van het Amersfóórtscb Dagblad Tel. 513

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 7