ÖRKNJE'ZEGE IN DEN REGEN OPRUIMING HOLLAND WINT VAN BELGIE 15 °/o KORTfNG „ZONNESCHIJN" IN HET STADION HET ONBEREIKBARE OP ALLE DEKENS OF FAAM langestraat 5 ENTHOUSIAST SPEL VAN BEIDE PLOEGEN FEUILLETON. Ook na rust met wind tegen is Holland niet de mindere België verliest met eere Algemeen was bekend, dat het Station was uitverkocht. Doch zooals gewoonlijk gingen er nog tientallen naar Amsterdam zonder toegangsbewijs om in handen te val len van het opkoopersgilde. Met welken trein men ook in W.P. of C.S. aankomt op den wedstrijddag, plaatsen volop verkrijgbaar. Het weer zat den heeren koopers mede, een orkaan en steeds maar regen. Aan de W. P. gingen om 12 uur de kaarten tegen kostprijs, zelfs voor een kwartje minder. Door het niet veranderen der weersgesteldheid, werden ze tegen twee uur nog goedkooper; men ging zelfs op wind in rug of in 't gezicht letten. Plaatsen van drie gulclen met wind in rug gingen voor 1.50 De politie regeling was als bij voorgaande wedstrijden, perfect dus. Dat do trams goede zaken maakten behoeft geen betoog; zoo was 't een paar minuten droog, doch dade lijk daarop goot 't w eer. In gurende storm 1 rok iedereen binnen de muren, in de hoop dat 't daar beter zou zijn. Zoo langzamer hand Vdlde zich het Station, regen of geen regen, de duizenden kwamen hun plaatsen opzoeken. De slechte strijd tegen Noorwegen had geen afbreuk gedaan, het ging nu tegen België, het elftal was waarschijnlijk ook meer naar de zin van 't publiek, dat spe lers als Bakhuys en Wim Tap nu eenmaal gaarne in onze nationale ploeg ziet opge nomen. Natuurlijk ook al met het oog op het slechte weer gaat, na het spelen der beide volksliederen, alles even vlug, het over handigen van de tuil bloemen, de loss. het nemen der foto's enz. Aanvoerder Vermet ten was de gelukkige en... eenig voor deel was er ditmaal nu wel. De Hagenaar verkiest de eerste drie kwar- BAKHUIJS. VERMETTEN. Reeds enkele minuten na den aanvang weet Holland het eerste en eenige doelpunt van den wedstrijd te scoren. Nadat Bakhuys een hard schot op doel heeft gelost, dat door de Bie wordt gestopt, krijgt onze nationale middenvoor een oogenblik later weer den bal, hij lost van verren afstand een keihard schot, dat in den linkerboven hoek van het Belgische doel verdwijnt, en de Bie blijkbaar volkomen verrast heeft. (1—0 voor Nederland). Dc invloed, die de storm op het leder heeft, is zeer merkbaar en de Belgische backs, die hun gebied van Nederlandsche aanvallen willen vrij houden door met forsche hooge trappen huil voorhoede aan het werk te zet ten, hebben daar weinig succes mede, ge woonlijk komt de bal nog dichter bij het Belgische doel terecht. Eenige aanvallen dei- Belgen, door den pittigen snellen linksbui ten Bastin geleid, stranden op onze achter hoede of op van der Meulen, die weer op zijn oude, kalme en zekere manier zijn hei ligdom voor doorboring weet te vrijwaren. Veel moeilijks krijgt hij anders niet, een keihard schot' van den spil der Halme keert hij uitstekend. De Belgische keeper lieeit druk werk. Het spel geraakt dan even weer verdeeld; we zien Bakhuijs eenmaal een prachtige kans missen. Even later dringt Tap dooi de Belgische verdediging heen. Na een cor ner op het Nederlandsche doel, die niets oplevert, wordt de Bie door de Nederland sche voorhoede aan den tand gevoelt. Keer op keer moet hij verschillende schoten red den en uit allerlei standen weet hij het leder uit zijn doel le grabbelen. Van der Heijden staal eenmaal ongedekt, hij zet voor, doch Tap schiet hoog over. Van Hal- me. die opvalt door zijn uitnemend kop- werk, verplaatst het spel dan weer naar de andere helft. Bij een plotselingen aan val plaatst Bakhuijs naar den vrijstaanden Landaal, deze rent met twee Belgen op de hielen op de Bie af, zijn vliegend schot scheert over de lat! Landaal blijkt zijn plaats volkomen waard" te zijn, eenige ma len rent bij langs de lijn. doch het bin- nentrio weet de geboden kansen niet le benutten en voorts hebben Tap en Lan daal een uitstekend tegenspeler in Hoy- doncks, den Belgischen linksback, die een uitstekende partij voetbal speelt. Nadat Bakhuijs even moet worden bijgewerkt", treedt de rust in met 1—0 voorsprong voor Nederland. Na de rust. Na de pauze hebben de Nederlanders ge toond, dat zij liet enthousiasme, den wil om te winnen, nog bezaten. Hoewel zij het tweede drie kwartier tegen Belgen, storm en regen moesten kampen, waren zij geens zins de minderen van onze Zuiderburen. LANDAAL. v. d. HEIJDEN. BAKHUYS GEEFT HOLLAND NA ENKELE MINUTEN DE LEIDING. DE ORANJE ZEGE VAN DICHTBIJ GEZIEN. J^N.V. COMPAGNIE LYONNAISE JU f>,vk( utrechtscheweg 10 - tel. 179 - amersfoort ipp? Integendeel, vele malen zijn zij gevaarlijk voor het Belgische doel -geweest, het aan tal schoten, dat de kranig spelende de Bie te verwerken kreeg, was legio. En Van der Meulen heeft slechts zeer weinig moeilijk werk te verrichten gehad. Gedurende do geheele tweede helft waren de regenvla gen niet van de lucht; het verblijf in het Stadion voor de toeschouwers was verre van aangenaam, doch hei enthousiasme werd er niet minder om. Bakhuijs zet beur telings de vleugelspelers aan het werk. We noteeren schoten van Bakhuijs. Tap en Van der Heijden. Van den Broek, die de minste is van het. aanvalsk wintel. schiet door treuzelen nog eens over. Bij de Belgen vyil het niet lukken, vooral in de voorhoede vlotte het combinatiespel niet z.oo best en voorts stonden Vermelten m Van Kol als een rots in de branding, daarbij goed ge assisteerd dour onze middenlinie. Zeer sterk viel daarbij op, dat behalve het verdedigend gedeelte hunner taak. de middenspelers den aanval zeer -goed steun den. waardoor keer op keer de voorhoede spelers ten aama' konden trekken. Voor het einde zetten de Belgen er nog eens al les op. Zij forceerden een tweetal corners, doch steeds i.s er een Ncderlandsch heen, dat den bal wher den anderen kant uit zendt. Landaal speelt de laatste minuten op halve kracht, vermoedelijk door een spierblessure. Nadat we nog een vliegend schot van Breitnev hebben zien overgaan, fluit de góed-leidende Zwit.serscheêchcids- rechter het einde De oefënmecster, Bub Glenclenning, zal wel niet gezegd behoeven te hebben: geen open spel en alles langs den grond, daal de spelers, zoowel Hóllanders als Belgen, dit zelf wel wisten. Doch de kracht van ons spel, wanneer het enthousisasme ontbreekt, is in de laatste jaren juist open spel. Len nadeel dus al dadelijk voor de Oranjes, doch nu het long passing niet gespeeld kon worden, gaf men short er voor in de plaats. - doch vooraf en ais no. één kwam het, in de laatste wedstrijden vergeten, enthousiasme. I Niet een paar spelers, doch t geheele Ne derlandsche elftal speelde enthousiast. Men won het van de toch zeker wel als enthou siast bekend staande Belgen. Het korte spel tusschen Bakhuys en Tap was uitstekend; de A.D.O.'er is iets te lang zaam cp houdt o. i. 't leder somtijds te lang bij zich. Moeilijk, bizonder moeilijk met dezen orkaan was 't plaatsen van den mid voor naar de vleugels. Toch zette Bak huys meer dan eens Landaal aan 't werk. Natuurlijk ging het in dc verdediging bij ons dc eerste drie kwartier als van zelf; de Belgen werden niet ingesloten, ze forceer den zelfs eenige corners en noodzaakten Van Kolqzelfs tweemaal tot gevaarlijk hard terugspelen op v. d. Meulen. De H.F.C.'er was op z'n qui vive, een paar verre schoten behandelde hij op zekere wijze. Ofschoon de Hollanders nicer in den aanval waren, Dc Bie het druk en v. d. Meulen het kalm had, kwam er na de eerste goal, in den aanvang door Bakhuys gemaakt, geen tweede meer. Dc Belgische doelwachter en linksback Hov- donckx waren de struikelblokken voor on ze aanvallers. De eerste drie kwartier der Belgen was natuurlijk in hoofdzaak verdedigend. De middcnlinie, waar Halme in vlugheid te kort schoot, deed zijn uiterste best, doch de backs en de keeper hebben de doelpun ten voorkomen. De Voorhoede der Roode Duivels kon door den tegenwind meer op „maat" spelen dan die der ruanje's; ook het aangeven van de midden lm .e was juis ter, doch tot schieten kwam men bijna niet Alleen P. Braine, de rechls-binnen, haalde met linkerbeen eenige malen mooi om. Tot koppen kreeg Moeschal eenmaal gelegen heid; dc bal ging juist over de bovenlat. De Belgen waren in den aanval vlugger dan de, Hollanders, het. doorgeven, het. dribbelen, daarin waren ze Nederland de baas; het gaf cellier niets Legen ons hecht backstel Na de hervatting. Toen de regen iri stroömen neer kwam en de Hollander» wind tegen hadden, waren ze in topvorm. Zoon enthousiasme van spelers en publiek hebben we in geen ja- los, de Wilt eveneens. Kools, reeds voor rust goed, was dit er na wederom. In de voor hoede viel alleen v. d. Broek uit den toon, doch v. d. Heijden, nu meer aan het werk gezet als in den aanvang, voerde het tempo op. De Bic kreeg het weer warm, doch hield dapper stand, ook in dq tweede helft goed bijgestaan door zijn beide backs. Het tweede doelpunt blijft uit; de Belgen nemen he£ tempo over. Bastin, ofschoon niet speciaal door Kools bewaakt, kan Vermetten maar niet voorbij komen, hoe snel hij ook is. De Hollandsche aanvoerder is geen bal-afne mer als Denis, doch hem passeeren is op het oogenblik veel en veel moeilijkeiwan neer hij ingreep was 't raak. Meer dan vóór rust spelen de Belgen op rechts, doch van Kol en Breitner zijn er steeds bij en weten eiken aanval, al is het dan somstijds ten koste van een corner, af te slaan. Beiden zien, ondanks de orkaan, nog kans het le der goed af te geven. Het enthousiasme van spelers en publiek blijft aanhouden, de tijd verstrijkt meer en meer; men begint te gelooven dat er met den in den aanvang behaalden goal kan gewonnen worden. Ook nu worden er over en weer vele corners ge nomen, welke, hoewel gevaarlijk, geen doelpunten opleveren. Bij het eindsignaal hebben de Oranje-dui vels verdiend gewonnen. Het is hun gelukt na een harden en inspannenden strijd. De Belgen zijn over het geheel genomen minder in den aanval geweest. Dat. Bakhuijs voor zijn vertrek naar ïndié de eenige, de winnende goal heeft gemaakt, zal hem groot genoegen hebben gedaan. Bij de Oranjes gelukte ditmaal veel en was liet spel in bijna alle onderdeden goed De Belgen waren vlugger, doch de midha'if was dit juist niet. Raimond Braine werd gemist, de doorzetter, de solo-speler, ont brak. De beide achter-trio's verschilden niet veel. Van de middenlinie vonden wij do I-Iollandche beter, vooral do vleugel-halfs hiervan opperbeste. De aanvallers ontliepen elkaar wederom niet veel, doch de Oranje's, vooral de mld- voor, schoten meer. De Zwitsersche arbiter heeft een paar maal te laat en een enkele maal. op appèl van een speler gefloten. De stevige wedstrijd had hij echter geheel in handen. wegens verplaatsing bedden- en tapijt afdeel ing &J I» I r\ B¥8 bij de Varkensmarkt ren gehad. Algemeen werd natuurlijk ver wacht, dat de 1—O-voorsprong niet vold'oen- de was, dat de bezoekers nu evenals Hol land voor rust veel sterker zouden zijn. Doch het tegendeel was waar.,. Reeds bin nen een tweetal minuten gaf Bakhuys een schuiver, welke de Bie op zijn bekencfe ma nier met grooto moeite hield. Het gaat gieten tier wind mede. Op het Stadion klok was 't 2 uur en twee minuten toen Voorhoof den aftrap deed. De wedstrijd. Het publiek brult zich warm. het enthou-1 siasme gaat op de spelers over. De Belgen worden gewoonweg overspeeld, moeten per plex gestaan hebben. Dónker, bijna zwart ging het er hoven het Stadion uitzien, doch er in was èst „zonneschijn". Breitner kv.am Bakhuys die zijn laalsten internationalen wedstrijd speelde raaakt de eenige goal Het leed -is er niet om over te klagen, rnaar om hei manmoedig te dragen. (BEYOND) door JOBN GALSWORTHY voor Nederland bewerkt door J. K U Y LM AN. 71 In deze wreede onzekerheid bracht zij de Agende paar uien door tot het bijna drio tï was. Als zij niet uitging, zou 'bij naar Bury Street komen, en dat zou nog gevaar lijker zijn. .Zij zette haar hoed op en liep snel in de richting van liet St. James Paleis. Toen zij er eenmaal zeker van was, dat zij niet werd gevolgd, steeg haar moed, en zij ging snel verder naar het water. Zij was tien minuten te laat, en toen zij hem daar zoo op en neer zag löopen en zijn hoofd telkens omdraaien om dc hank niet uit het oog te verliezen, voelde zij zich bijna luizelig van vreugde. Toeirzij elkaar begroet had den op de pathetische manier van minnen- den rlie elkaar als bij toeval ontmoeten, en die toch zoo weinigen bedriegt, liepen zij samen op langs hel Buckingham Paleis, Green Park in, en zoo onder de hoornen. Onderwijl vertelde zij hem van haar onder houd met haar vader, doch' eerst toen zij op die betrekkelijk veilige schuilplaats za ten, en hij, onder dekking van de parasol, die dwars over haar knieën lag, haar hand vasthield, sprak zij over Fiorsen. Hij vatte llaar hand vaster in dé zijne.- liet haar toen plotseling vallen, en zeide „Raakte hij je aan, Gvp Gyp hoorde deze vraag aan met een schok. ITaar aanraken JaMaar wat kwam dat er opaan ITij maakte een zacht, huiverend geluid, en zij keek hem verbaasd èh treurig aan. Hij had zijn tanden op elkaar geklemd, en zijn handen sloten vast in elkaar. Zij zeide zacht „Bryan Toe, doe dat niet. Ik heb hem me toch niet laten kussen." Het was als moest hij zijn oogen dwin gen haar aan te kijken „Goed, "t is ook zoo, lieveling", zeide hij, en, terwijl hij voor zich staarde, beet hij op zijn nagels. Gyp zat daar bewegingloos, tot in het hart gewond. Zij was bevlekt, en voor hem bedorven Natuurlijk En toch brandde er een gevoel van verongelijking in haar. Haar hart was nooit geroerd het behoorde geheel aan hem. Maar dat was voor een man niet genoeg hij wenschte ook een ongerept lichaam. Dat kon zij niet geven, dat behoorde hij éérder bedacht te hebben. Lu treurig staarde ook zij voor zich, en haar gezicht nam een harden trek aan. Er kwam een klein jongetje aan, dat voor hen bleef staan, en hen met groote, ronde. Sta rende oogèn aankeek. Zij zag dat hij een snee brood met jam in de hand had, en dat. •iiii mond en wangen met rood besmeerd waren. Een vrouw riep: Jackie Vooruit, kom nou en bij werd meegetrokken, te - wijl hij nog steeds omkeek, en haar zijn brood met jam toestak, alsof hij haar ook een hap aanbood Zij voelde hoe Summer- hav zijn arm om haar heen sloeg. 't Is al voorbij, schat. Ik beloof het je. nooit zal ik zoo iets weer zeggen Ach, dat kon hij wol belovenen zelfs die belofte houden. Maar hij zou lij den, en aan dien ander denken En zij zeide „Jc kunt me alleen hebben zooals ik ben, Bryan. Ik kan me niet nieuw voor je ma ken ik wou dat ik i kon iT'ik wou dat ik dat kon „Ik had me rnijn tong moeten uitsnijden voor ik dat zei Denk er maar niet meer aan Ga mee naar mijn huis om thee te drinkene> is nieman'd thuis. Toe, Gyp"ga mee!" Hij vatte haar handen en trok haar "op. En Gyp vergat, al het andere in de vreugde dicht bij hem te zijn. en in afwachting van het. geluk. HOOFDSTUK IX. Nadat Fiorsen Markey voorbij geijld was zonder iets te zien, ging hij de straat op, doch was nog gen honderd pas ver of hij ijlde al weer terug. Hij had zijn hoed ach tergelaten. Dc bediende die er nog altijd stond, overhandigde hem den breedgeran- den hoed en sloot de deur voor zijn neus. Wederom ging hij in de richting van Picci- dilly. Waar zou hij niet toe in staat zijn geweest indien Gyp die uitdrukking niet. op haar gezicht had gehad En, vermengd met een wee gevoel van jaloezie, voelde hij een zekere verlichting, alsof hij bewaard was voor iets vreosclijks. Dus had zij hem nooit, liefgehad ITeelcmual nooit Onmo gelijk Onmogelijk dat een vrouw, waar- aai) hij zooveel hartstocht gegeven had, nooit-ecnigen hartstocht voor hem zou ge voeld hebben Tallooze beelden van haar rezen voor hem op zich ofergevend, altijd zich overgevend. Dat kon zij toch niet. allemaal geveinsd hebben! Hij was geen gewoon mensch dat had ze zelf toch ook gezegd. Hij liarJ charme - of, dat vonden andere vrouwen tenminste. Zij had gelogen ze moest ge logen hebben orn zich te verontschuldigen iljj ging een café binnen en vroeg om een fine champagne. Men bracht hem een karaf, waarop de maten waren aangegeven. IIij zat daar gcruimen tijd. Toen hij op stond. had hij er negen gedronken, en voel de hij zich heel wat beter in hem heersch- te een soort van woedestemming, die wel dadig zijn geheele lichaam doorstroomde, en tevens voelde hij een soort van adel, die weldadig was voor zijn ziel. Wat liern be trof, mocht ze liefhebben en gelukkig zijn met. haar minnaar. Maar o. als hij den kerel eens bij zijn keel te pakken kreeg. Zoo lang het haar gelukte haar minnaar uit ztjn handen te houden, kon ze gélukkig zijn. Kn plotseling bleef hij staan, want daar op een reclamebord juist voor hem las hij de woorden „Daphne Wing. Pan theon. Daphne Wing. Plastisch Danseuse. Poeze der Beweging, lieden ten drio ure. Pantheon Daphne Wing. Ah, dié had hem liefgehad, die kleine Daphne. Het was even over drieën. Na te zijn binnen gegaan, nam hij plaats in dc stalles, dichtbij het podium, en staarde met een zekér bitter vermaak voor zich. Dit was nog eens de ironie van het lotAha, daar kwam zij Een. pierrette in kort, doorzich tig mousseline, met wit gepoederd gezicht een pierrette die langzaam op haar teenen stond' rond te draaien, met opgeheven armen, en handen die zich in een boog sa memoegden boven haar glanzend haar. Wat een malle pose Gewoonweg mal Maar ze vertoonde nog altijd diezelfde ge laatsuitdrukking, klaar en zacht als een duif. Kn hetgoddelijke in haai dansen trof ITorsen door al het malle van haai' houdingen heen. Zij fladderde en draaide over het podium, telkens opgevangen dooi' een Pierrot in zwart tricot, met een gelaat dat, al even wit gepoederd was als het hare. onderstboven gehouden, of rechtop, met een knie zijwaarts gebogen, en den teen van den eenen \oet tegen den enkel van den ander aangedrukt, en met over haar heen gebogen armen. Vervolgens, terwijl de han den van den Pierrot haar middel omvatten, richle zij zich op eén teen op, en draaide langzaam rond, terwijl zij haai andere been naai de zoldering ophief, en het beven van haar lichaam verried hoe moeilijk dit alles was. Vervolgens huppelde zij naar de coulissen en weder terug, met op haar ge laat, die goddelijke, duifachtige uitdruk king, terwijl haar volmaakt gevormde boe nen wit glansden tot aan het dijgewricht. Ja, op het tooneel was zij aanbiddelijk Kn terwijl hij zijn handen hoog ophief, klapte hij en riep „Bravo Hij merkte op hoe haar oogen plotseling groot en rond wer den, en hoe zij schrok, meer niet. Zij had hem gezien „Ah. Er zijn er toch ook nog die. me niet vergeten J" dacht. hij. En nu kwam zij voor den tweeden dans op, ditmaal slechts geholpen door haar eigen beeld, dat weerkaatst werd in een met wier bedekt poeltje roiddeuop het too neel. Op het programma las Fiorsen ..Ophelia's laatste dans'en wederom grijnsde hij. In een nauwsluitend zeegroen gewaad, hier en daar uitgesneden om haar onvermijdelijke beencn te doen uitkomen, met m argue riten en korenbloemen in haar nu losgemaakte haar, di aaide zij om haar eigen beeltenis heen. loom, bleek, trooste loos. (Wordt vervolgd)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 6