Dames leest dit! SCHIJFANANAS STADSNIEUWS BUITENLAND ^ioorkomnn \1Yi Hebt U een Taxi of Auto rcoodig? BeS ciariop No. 42 B. SCHOOLEMAN agenda: voor onze huisvrouwen Fa. M. R. N.0ÖSTERVEEN BÜKKEN 40 cent per blik SPORT Zoo gauw heW U kou gevat, lastig zijn de ge volgen. Neem steeds een paar Wybert-tabletten. HOLFU-FILMAVOND. De eerste abonnementsvoor stelling in Amicitia. Qïsteravond werd in de groote zaal van Amicitia de eerste abonnenientsvoorsteiling gegeven van de Hollandsche Film-Universi teit. Het programma, dat voor dezen avond was samengesteld bevatte, evenals dat van den demonstratie- en propaganda-avond eenigen tijd geleden, weer een aantal bij zonder interessante en leerzame nummers. .De „Orion-revue" braajit als eerste num mer verschillende actualiteiten in beeld. Wij noemen daarvan de tentoonstelling van sierduiven tc Amsterdam, waarvan ver schillende pracht-exemplaren op het witte doek werden gebracht. Het Roode-Kruis- hnndenexamen gaf enkele aardige kijkjes op het africhten van deze schrandere dieren „Proza eik poëzie van het verkeer" voerde den toeschouwer terug naar den goeden ouden tijd van cle trekschuit cn van de di ligence. Verschillende voertuigen passeer den de revue, de paardentram die ons no? slechts vaag voor den geost staat e.a. ter wiil als contrast tegenover dit vervoermid del van 1^ K.M. per uur gesteld werd de nve.uwste sneltreihlocomótief der Neder landsche Spoorwegen die met gemak 100 K.M. haalt. Eenige snapshots van de be grafenis van mgr. van de Wetering en van de onthulling van het Heyermans-monu- ment besloten dit nummer. Als eerste w ionschappelijk nummer volgde hierop „de geschiedenis van de tclefoön". Deze uitvin ding, die ons in het dagelijksche leven zoo veel gemak geeft staat op naam van Alex ander Graham Bell en de film gaf dan ook 'e zien, hoe deze een 60-tal jaren geladen zijn eerste telefoontoestel vervaadigde Men zag achtereenvolgens de verschillende ap paraten van het eenvoudige toestel van 1875 af tot het. moderne automatische apparaat van thans'. Bijzonder interessant was het te zien, hoe bij de thans alom gebruikte vol-automatische toestellen de telefoonver binding tot stand komt. Men kornt daarbij wel tot de stellige overtuiging, dat men hier staat voor een meesterstuk van techniek Wanneer men dat uitgebreide dradennet gade slaat en men ziet al de verschillende •;even apparaten, die daarbij te pas komen clan begrijpt men nauwelijks dat dat alles „van zeil"' gaat zoodra de telefoon van de haak gelicht, cn het verlangde nummer ge kozen is. >i. De „modclvisscherij in Canada" deed ons kennis maken rhet dit uitgebreide bedrijf dat zich toelegt op het kunstmatig kwekken van vischl Merkwaardig was het te zien hoe de kleine eitjes langs kunstmatigen weg worden uitgebroed,-, waaruit na vijf maanden de vischlarven te voorschijn komen. De film ..Nederland voor 30 jaar" was be doeld als een demonstratie vap de verge vorderde film-techniek. Verbazingwekkend was het verschil tusschen oude opnamen' an 1900 en 1901 (de intocht van Paul Krü- -<?r, cle huwelijksstoet van H.M. de Konin gin, de opening der Staten Generaal in 1901) en de huidige lesultalen der cinematografie De ouderwctsche lcleeding uit die jaren maakte werkelijk een komischcn indruk, terwijl ook cle wijze van film-opnemen van toen merkwaardig afsteekt bij die van thans. Het programma na de pauze was niet minder interessant clan het eerste gedeelte Misschien wel het meest belangwekkende en leerzame van den geheelen avond was wel de film, die ons bracht naar het reus achtig aquarium, naar de onbekende gebie den van den zeebodem. I-Iet was alsof men -Ti een sprookjesland verplaatst was. Men maakte op het doek een geheele expeditie mede met Sir Williamson, die in zijn me talen observatiekamer van bet stoomschip „Spray"-afdaalde naar die wonderlijke ge bieden, het dorado van de koralen en de visschert. De onderzee-filmopnamen biervan waren bijzonder mooi en gaven een duide lijk beeld van het mysterieuze leven op den zeebodem. Ook van het moeilijke, maar dankbare werk der duikers kreeg men een duidelijk beeld, „De schapenteelt in Colorado" gaf een prachtige serie natuuropnamen van het geaccidenteerde terrein, dat uitermate ge schikt is voor deze teelt. Om eenig idee te geven van de groote van dit bedrijf ver melden we, dat kudden van 10.000 stuks grazen in rayons van 200 kilometers! Dat Je toevoer der fourage met auto's in deze woeste qn onherbergzame oorden, waal wegen totaal onbekend zijn, een geweldige tijvaardigheid vereischcn, kon men duide lijk zien bij de vaak gevaarvolle toeren die de wagens moesten maken. Hoe het mogelijk is, dat er geen ongeluk ken bij gebeuren, was een vraag, waarop geen antwoord is te geven. Hoe het ook zij, de betrekkelijk lichte wagens leverden ki achtprestatie's. N;et minder mooi, wat natuuropnamen et reft was de R.V.O.-film „Het zwarte Woud", die in hoofdzaak gewijd was aan Je wintersport. RodeJen en sk'loopcn vierden hoogtij en men voelde zich bij het aanschou 'ven van deze film eenigszins jaloersch op de bewoners dier oorden, waar men zoo ongedwongen van de wintersporten kan ge nieten Met een grappige tcèkcnfilm „Oorlog tegen liet ongedierte" werd dit mooie pro gramma besloten „SPORT IN BEELD" Nogmaals RItm. Labouchère. 5ii „Sport in Beeld' van deze week tref fen we nogmaals een foto aan van onzen stadgenoot, ritm. Labouchère, ter gelegen heid van diens zilveren jubileum als con- cours-hippique ruiter. Bovendien bevat het nummer, tal van in teressante foto's van den Holland—België voetbalwedstrijd, den storm- en regen- kaïnp, die voor' onze landgenooten toch heel zonnig was. NED. CHR. VROUWENBOND. Me]. Mr. v. d. Molen spreekt over „Vrede door Recht". Voor de afdeeling Amersfoort der Ned. Christelijke Vrouwenbond hield mej. mr. v. d. Molen uit Amsterdam gisteravond in het gebouw ,,'t Sluisje" in cle Muurhuizen, een lezing over „Vrede door Recht." De presidente van cle genoemde afdeeling mevrouw v. Re en en, opende de bijeen komst. met het verzoek tot samenzang en gebed, waarop voorlezing uit den Bijbel volgde. Na het gebruikelijke begroetingswoord, verkrijgt mej. van der Molen hel woord, die aanvangt met de rnededeeling, dat vre de iets heel moois is, doch het betreft een woord, waarvan ontzettend veel misbruik wordt gemaakt; vandaar ook dal de rede van de spreekster getiteld is: „Vrede door Recht". Iedereen staat antipathiek tegenover den oorlog; daartoe behoeft men zelfs het be kende werk: „lm Westen nichts Neues" niet gelezen te hebben. Mej. v. d. Molen zal niet over den oorlog spreken en daarbij op het sentiment wer ken, doch zij zal onder oogen zien het posi tieve vredeswerk. Bewapening is voor Christenen zoowel uit principieele als uit practische overwe gingen verwerpelijk. Doch de bewapening afschaffen beteekent nog lang niet defini tieve vermijding van den oorlog; het is slechts een secundaire factor. Voor het vredeswerk dient, op het eerste plan te staan de internationale rechtsorga nisatie. In alle beschaafde landen heerscht in 't algemeen de "macht van het recht; zoo dient het ook in internationale verhoudin gen te komen; ook daar rnoet het recht en niet do macht zegevieren, waarmee - dau God's woord gediend wordt. Machtsvredo is ook niet het ware, het be teekent een valsche vrede, die onrecht schept,. De Romeinen hadden ook reeds In hun tijd een vrodesideaal: de Pax Romana, doch deze is, evenals Napoleon's vredesge dachte, een machtsvrede en dus niet de ge- vvcnschte. Over het algemeen bestaat er nog te wei nig belangstelling voor deze vredesaange- legcnheid, hoe belangrijk zij ook moge zijn De vrouwen missen daar ook nog do noo dige bezieling voor; vaak ijveren zij voor concrete dingen, waarvan spoedig de tast bare resultaten te aanschouwen vallen. Wanneer men zich in de vredesbeweging zou willen verdiepen, dan was ook in deze zaak een groote medewerking te verwach ten. Een beginsel van internationaal rechtsin stituut is de Volkenbond; weliswaar is hij nog verre van ideaal, maar toch is er in be ginsel reeds iets goeds gedaan. In dit ver band herinnert de spreekster aan de groote verdiensten van Wilson. Wat de Volkenbond als rechtsinstituut beteekent, kan het beste worden nagegaan door het onder oogen zien van uitspraken van hen, die tot. oordeelen bevoegd zijn. Wij zien dan, dat de Volkenbond niet alleen den toets der kritiek kan doorstaan, doch ook zeer zeker zal kunnen bewerken de verbe tering der internationale rechtstoestanden, Inderdaad, hij is nog een zwakke plant, die men me* warmte moet ontvangen cn voe den; men moet opbouwen en niet afbreken De Volkenbond, die binnenkort het 10-jarig bestaan hoopt te vieren, houdt ook de Chris telijke beginselen hoog, hetgeen mej. van der Molen uit eigen ervaring bekend is. Zeer in het kort geeft spreekster dan een overzicht van samenstelling en werkwijze van der Volkenbond, waarbij zij o.a. met nadruk wijs* op het gunstige feit, dat alle bijeenkomsten openbaar zijn; met de gehei me diplomatie is daar absoluut gebroken. Mej. v. d. Molen vestigt dan de aandacht op de reeds hp.reikte resultaten door het jonge rechtsinstituut, zoowel op politiek als staatkundig gebied. De geheele oorlogsbeschouwing is sind: vroeger sterk veranderd. Tot den laatsten tijd was oorlog een wettig middel voor een staat om zijn zin door te drijven. Thans echter acht de Volkenbond, waarbij 55 van de 67 staten der wereld aangesloten zijn, een aanvalsoorlog ongeoorloofd. Men heeft in den Volkenbond de afspraak gemaakt een dergelijke aanvaller te bedwingen. Vijan digheden mogen niet meer voorkomen dan nadat getracht is het eventueel ontstane ge schil langs minnelijken weg op te lossen door middel van den raad van den Volken bond. Wordt geen overeenkomst bereikt, dan nog mag niet binnen een tijdperk van drie maanden tot strijd worden overgegaan Deze bepaling heeft een heilzame uitwer king; veelal is de woede in dien tijd sterk bekoeld en bovendien kan in die termijn een vreedzame oplossing alsnog gevonden worden. Wanneer al dit goeds van het insti- uut verteld is, laten cle Christen-vrouwen dan allen bestrijder» de uitlatingen van hen. lie den Volkenbond trachten te besmeuren cn omlaag halen. De oorlog moge er niet ge heel en al door voorkomen kunnen worden, maar hij zal toch zeker tot hel minimum beperkt kunnen worden. Het recht moet worden gehandhaafd, om dat het het recht Gods is. Dit moet ook ge schiedcn in de internationale verhoudingen en laten wij ook de jongeren in de Volken- bondsgedachte opvoeden Laten ook zij, met ons, medewerken aan het grootsche, schoo- ne gebouw, dat „recht" heet. Tenslotte besluit mej. van der Molen haar rede met een opwekkend woord van steun voor het vredeswerk door de Christcn-vrou wen. De presidente dankt de spreekster voor de bijzonder leerrijke lezing, waarvan zij hoopt, dat de uitwerking op de aanwpzigen niet gemist zal worden. Mogen zij zich steeds meer gaan interesseeren, gaan lezen cn spreken over den Volkenbond en zijn arbeid. Na bespreking van enkele punten van huishoudelijken aard wordt dan cle verga dering gesloten. Aangezien het seizoen teneinde is bren gen wij de restanten wintermantels, lroeden en japonnen tot zeer verlaagde prijzen in den verkoop. Ook de allernieuwste welke pas enkele weken in ons bezit zijn vallen daaronder. Komt U eens binnen zien, wij toonen gaarne alles zonder eenige koop- chvang „l'Hirondelle". W. K. VAN ROS- SUM, 16/18 Langestraat. VAN PERSHIJNSTRAAT 19 TEL: 432. POSTZEGELS „VOOR HET KIND". De postzegels cn briefkaarten „Voor het Kind" zijn weder om verkrijgbaar. „Voor hel Kindstaat vanaf 10 December op de postzegels van IA, 5, C cn 12A cent die ieder goed Nederlander dan gedurende een maand voor zijn correspondentie zal gebruiken! Dat is cle illusie van een geheel leger van toegewijde Kindervrienden, dat een campagne is begonnen om dit jaar cle op brengst van de Weldadigheidspostzcgcls op te voeren tot een peil onze veelgeroemde offervaardigheid waardig. Wanneer nu eens ieder Nederlander cle ouders cn cle kinderen 1 postzegel „Voor hét Kind" -gebruikte, dan ontvingen onze vereenigingen ten behoeve van de misdeelde jeugd meer dan ƒ200 000, dat is bet dubbele van wat we verleden jaar be- rpikten. Een ieder moest deze postzegels gebrui ken. men ziet ze nog veel te weinig in al gemeen gebruik, en het is toch 'slechts een gift van 3 cent die het misdeelde Kind vraagt! Voor niemand is dat te zwaar, voor niemand lastig want men verkoopt ze aan alle postkantoren in Nedprland en ze blijven ten allen tijde geldig, geheel en al geiijk aan gewone postzegels. En ze brengen vreugde, want een kleine weldaad vergezelt hen. En wanneer straks Kerstmis en Nieuw jaar naderen, dan verzenden we allen, vooral de Kinderen, prentbriefkaarten met geluk wensehen. Prentbriefkaarten schilderde Felix Tim mermans ten behoeve van het misdeelde Kind, vroolijke gekleurde kaarten, vol tin telend leven, waarin de Kind een middel punt zijn. En prentbriefkaarten geven weer het portret en de huiselijke omgeving van het Kind in de 17e eeuw. S»nt Nicolaais speelt zijn rol erin, de Drie koningen. alles „Voor het Kind". Wanneer nu ieder Nederlander boven dien den postzegel „Voor" het Kind" ge bruikte voor een briefkaart „Voor het Kind" dan ware onze winst. ƒ300.000' De postzegels „Voor frankperwaarde 1 Ai et. meer dan het Kind" kosten: prijs 3 ct. 6 10 16 6 De briefkaarten kosten per serie van 6 stuks 0.35. De winst komt ten goede aan alle ver eenigingen, van iedere gezindte, die zorgt voor: zieke, zwakke, gebrekkige, achter lijke, blinde, doove. doofstomme, verwaar loosde. misdadige kinderen. De Minister van Biimenlandsche Zaken en Landbouw keurt jaarlijks de rekening en verantwoording van de verdeeling goed. Men gebruike in December uitsluitend postzegels cn briefkaarten „voor het Kind". Men gedenke bij iederon Kerst- of Nieuw jaarsgroet het misdeelde kind. Weet gij wel dat meer dan 60.000 kinderen uw steun op deze wijze vragen? NED. PROTESTANTEN BOND Lezing Ds. W. Mackenzie. De afdeeling Amersfoort van den Ncdcr- Iandschen Protestanten Bond houdt a.s. Vrijdagavond te 8 uur een samenkomst in cle Remonslramsche Kerk. Als spreker zal treden Ds W. Mackenzie uit Amsterdam met het onderwerp: De verhouding van euderen cn jongeren in onzen tijd.'' REMONSTRANTSCHS KERK Tweede Gemeen4,e-avond. A.s. Donderdag zal. blijkens een in dit nummer voorkomende advertentie xin cle Rcmonstrantsche Kerk cle tweede gemeen te-avond worden gehouden over het onder werp „De formuleeung van ons geloof." Dr. R. Miedema DE BRAND IN MIDDELBURG. Nieuwe foto's. In ons fotobord aan de Utrechtschestrant plaatsten wij een uitgebreide serie foto's van der. geweldigen brand, die aan do Groote Delft te Middelburg heeft gewoed. GEVAARLIJK TERREIN. Op *de volgende data zullen oefeningen met sprjngmiddeleh worden gehouden op het spring terrein bij Hoogte 50: 13 en 14 Januari, 26 en 27 Mei, cn 25 en 26 Juni 1930. VERTROUWENS-VEEHANDEL c Een tweetal artikelen in „Fen Fryske Groun." In de Frioschc illustratie „Fen Fryske Groun" van 22 November cn 6 December komt een zeer lezenswaardige verhandeling voor over do „Vertrouwds-veehandel" aan den Leusderweg alhier. Aangezien wij destijds ook in ons blad aan deze instelling een uitgebreid artikel wijdden, kunnen wij thans volstaan met te vermelden, dat ver schillende fraaie foto's deze beschouwing iliustreeren. CONCERT AMERSFOORTS' MANNEN KOOR EN ORKESTVEREENIGING AMERSFOORT Belanghebbenden deelen wij iriedo, dat het concert op Vrijdagavond alleen toegan kelijk is voor donateurs en leden van beide voreonigingen. Alleen het concert op Donderdagavond is toegankelijk voor het publiek. Naar men ons mededeelt is de vereeni- ging voor slechthoorenden in de gelegen heid gesteld het conceit met hun leden bij te wonen. Een aantal plaatsen in de veree- niglng welwillend aangeboden door de con- cerlgövendo vereenigingen. BURGERLIJKE STAND Geboren: Maria Alijda, cl. v. Thcodorus Gunlerman en Alijda rctronella Maria de Wilde. Getrouwd: Piet Koning en Everdina Vee- nendaal. Overleden: Dirk Rietbergen, oud 66 jaar, weduwnaar van Elisabeth van Dommelen. Jan Arie Ubbink, oud 71 jaar, weduwnaar van Elisabeth Cornelia Johanna van Laar. Neeltjo van de Wiel, oud 5S jaar, cchtge- noote van lierman Renes. Ida Ilcndrica Kromhout, oud 71 jaar, weduwe van Wil helm Gerrit Schroder. D a g e 1 ij k s: Kunstzaal „Sierkunst" Utrechtscheweg h, te ver» Van der llagenlnan. Cinema Royal. Langestraat. Museum Flehlte, Westsingel. Leeszaal Handelsregister,-Arnh. weg 23. Theosofische Bibliotheek Gebouw Theos.» Ver. Regentcssclaan (Zaterdags van 1.30— 230 our). Openbare Leeszaal (met Jeugdleeszaal en Bibliotheek), Muurhuizen R. K. Leeszaal, Nieuwstraat 24. VrefleshibliothePk. Arnh weg. 50. Princess room Zondag, middag- en avond concert. Hotel Monopoly Zondagmiddag- on avond concert. Danszaal Klaassen Zondags Dancing. 10 Dec Amicitia. Holfu filmavond. 11 Dec Ainicilia 3<ie Abonrnuiientstóoncel- voorstplliuy(Nieuw Nederl Tooneel) '12 Dec Rem., Kerk Gemeenteavond. 12 en 13 Dec Arrucitia Concert Arnersf. Mannenkoor en Orkest Vereemging „Amers foort 12 Dec Oud-Kuth. Kerk. Voordracht Prof A Rinkel. Kwart over 8 13 Dec. Rem. Kerk. N.P.S. Lezing Ds. W Mackenzie. li. 15 en 16 Dec. Amicitia. Bioscoop. 15 Dec. Joodsche Ver „Nut en Genoegen" Spreker: Dr. I H. J. Vos, Amsterdam. 17- Dec. Amicitia. Ver v. Huisvrouwen Voordracht mevr. Baart do la Faille. 19 Dec. Amicitia. Kunstkring-concert. Rosé Kwartet 18 Dec Eben Haezer, Ned Chr Relsver- ecnigijig, Lichtbeelrlonavond 19 Dcc. Amicitia Demonstrntiefilm v. Nolle 19 Dec Opening Ned Herv. Kerk in do Soesterw ijk 19 Dec. Rem. Wijdingsavond. Koorzang 20 Dec Rem. Kerk Gemeenteavond. 21. 22. 23, 24. 25 en 26 Dec. Amicitia Bioscoop 27 Dec Amicitia. Nuts kindermiddag. 2S Doe. Amicitia. Concert Harm. Huygen en Geveke. 3 Jan. Amicitia. Holfu-filmavcrnd. 4. 5 en 6 Jan Amicitia Bioscoop 4 Jan üe Volk Soc. Eensgezindheid. 6 Jan Hotel National Groningerclub 8 Jan. Geref. Kerk II.V. Winterlezing. 9 Jan Rem Kerk N B., dc heer en rnpvr Flothuis van Dommelen 10 Jan Amicilia. Kunstkring-concert Lot te Leonard 11 Jan De Valk Frtesche Club. 11 en ?2 Jan Arnersf Opera Vereeniglng ..De klokken van Corneville" 15 Jan. Amicitia. Operette „De Boemel baron". 17 Jan Amicitia Tooneel „Kindertrage die 18. 19 en 20 Jan. Amicitia. Bioscoop. 22 Jan Amicitia Nulsnvond 22 Jan Amicitia Mij tot Nul van "t Alge meen Lezing Prof Dr J W lludig. 21 Jan Amicitia Uitvoering -TBC Ver. 29 cn 30 Jan. Amicitia Gymn. Ver. Ex celsior. 31 Jan Amicitia. Holfu-filmavönd. 1 Fcbr De Valk. Zwemver. „Neptunu9." Bal-masqué 1, 2 en 3 Febr. Amicitia Bioscoop 5 en 6 Febr. Amicilia. Gymn Ver Jahn. 8 Febr Amjciha Soirée Gymnasiasten. 8 Febr. Do'"*Valk Ned. Reisver. Balmns- qué 12 Febr. Gèref. kerk H. V Winterlezing 13 Febr. Rem. Kerk. N. P. B. Tony do F-aMeiv KOFFIETAFEL: gHKjg] Koud gehakt met tomaten, MIDDAGTAFEL: Runderrollade met hielen gebakken aardappelen. Griesme'el met koude peren-compóte. LANGESTRAAT 42 - TEL, 77 14 Febr Amicitia Mij tot Nut van 't Al gemeen Lezing A Brfjs. 15 Febr De Valk Soc Eensgezindheid. 15. 16 en 17 Febr Amicitia Bioscoop 18 Febr. Amicitia Kunstkring Concert, 18. 19 en 20 Febr do Valk. Sportbazar. 28 Fcbr. Amicitia. Holfu filmavond. Emil Telmanyl £2 Febr. Amicitia. Soirée. Handelsschool. 1 Maart de Valk Groningerclub 5 Maart. Geref. Kerk 11 V Winterlezing. 12 Maart Amicitia MIJ tot Nut van t Al gemeen Lezing Prof Dr. A I! de llartog, 14 Maart. Rem Kerk. N P B Ds Ban ning 14 Maart Amicitia Holfufilmavond 15 Maart De Valk Friesche Club. 22 Maart Amicilia. II. B. S.-Soirée. 5 April Amicitia Soiree HBS. 5, 6 en 7 April. Amicitia. Kunst na Arbeid. 3 Mei. Do Valk Soc. Eensgezindheid. 452ste STAATSLOTERIJ. Tweede klasse. Trekking van 10 Dec. 1929 (500 lolcri). Ten kantore van den collecteur A. C. II. O. Leinweber te Amersfoort, (Breestraat 26) zijn aan de navolgende nummers te beurt gevallen: Prijzen van 30: 5257, 5279, 16658, 16660, 16669 en 16673. Te zamen G prijzen. GYMNASTIEK A. G. V. „EXCELSIOR" Propagauda-uitvoering te Wou denberg. Zaterdag 14 Dcc. a.s. zal de A.G.-V. Excel sior een propaganda-gymnosliekuitvocring geven in de „Harmonie" te Woudenberg, met het doel in déze gemeente een gym- nastiekvereeniging op te richten Dc voorbereidingen zijn in vollen, gang en reeds nu kan met groote zekerheid worden bericht, dat binnenkort ook te Woudenberg een gymnastiekvereniging zal zijn. Voor Woudenberg geen overbodige luxe. daar de Woudenbergsclio jeugd zelfs op school, door gemis aan gymnastiekzalen, van liet onderwijs in het vak lichamelijke oefening, verstoken blijft. Een lU0-ta! leden van Excelsior zal aan deze uitvoering deelnemen. DE ZIEKTE VAN ACHMED ZOGOE. Hebben politieke tegenstanders gepoogd den koning te vergif tigen? De Weensche correspondent van de N. Ct. schrijft d.d. 6 December: Sedert eenige maanden reeds heeft ko ning Achrned Zogoe van Albanië zich niet heelernaal gezond gevoeld. Hij leed vaak aan hevige maag krampen cn daarbij deden zich af en toe ook ernstige pij nen in de keel voer. Nu vreesde de jon ge koning, dat zijn politieke tegenstan ders pogingen in het werk stelden hem systematisch te ver giftigen en dat zij voortdurend oe spij zen en de dranken, die voor de konink lijke tafel bestemd waren, met do een ACHMED ZOGOE of ander vergiftigde vloeistof vermengden. Daarom eet hij sedert eenigen. lijd alleen maar spijzen, welke door zijn eigen moe der toebereid zijn, en ook laat hij haar alle drinkwaren controleeren! Zijn toestand is er echter niet veel beter opgeworden, integendeel, opeen9 heeft men weer een in zinking waargenomen en daarom heeft men thans twee bekende artsen uit Italië laten komen, welke zullen trachten den koning weer beter te maken. Zooals men zich wellicht herinnert, werden enkele maanden geleden twee Weensche dokters aan het ziekbed van den koning geroepen. JUNKERS TEGEN FORD. Naar de Frankf. Ztg. mededeelt, zullen de eerste in Spanje aankomende nieuwe vlieg tuigen van Ford in beslag woeden genomen tengevolge" van een aanklacht wegens in breuk op patenten, welke door Junkers tegen Ford is ingediend.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 3