OPRUIMING AMERSFOOKTSCH DAöMAB •1U STEM LAN© Zwaitgrond Tafelkleedjes Woensdag 18 December 1929 28e Jaargang No. 146 DERDE BLAD. DE OPSTAND IN CHINA VOOR DE HAAGSCHE CONFERENTIE Aanvang: 3 Jan. N V. COMPAGNIE LYONNAISE AMERIKA NEEMT HET HEFT IN HANDEN FEUILLETON. HET ONBEREIKBARE WILLEM GROENHUIZEN Juwelier. VERTROUWENSHUIS. GEWELDIG BRAND TE BINGEN Schade van meer dan één millioen INGESLOTEN DOOR HET VUUR De fabrieksbrand te Baltimore DE TARIEFPOLITIEK IN DUITSCHLANO Een betoog in den rijksdag prima dessins, zware stof OF FAAM LANGESTRAAT 5 ..DE ÈEMLANDFR' Zelf,noord van Tsjang Fat Kwei? Nanking, 16 Dcc. Volgens een officieele mededeeling uit Kanton heeft Tsjang Kat Kwei, de leider der opstandelingen, die ie centrale regeering de grootste moeilijkheden bereid heeft. 12 Dec. zelfmoord gepleegd, nadat het hem niet gelukt was, Kanton op de regeeringstroepen te veroveren. Indien het bericht waar is, zou het van invloed kunnen zijn op het moreel der andere op standelingen. Do toestand in Kanton is nu weer vêqi rustiger, hoewel nog dagelijks eennige trei nen met gewonden aankomen. Ook de En gelsche consul-generaal te llankau heeft naar Sjanghai getelegrafeerd, dat het te Hankau rustig blijft. Nanking, 17 Dec. (V.D.) Het bericht, dat generaal Tsjang Fat Kwei zelfmoord gepleegd heeft, wordt officieel onjuist ge noemd. In een officieele rncdedeeling van de Chi- neesche regeering wordt medegedeeld, dat het leger van dc Nanking-rogeering er na een hevigen strijd, die vele uren duurde, in geslaagd is generaal Tsjang Fat Kwei te verslaan, zoodat deze met zijn staf moest vluchten. Daarbij zou generaal Tsjang Fat Kwei ernstig gewond zijn. Een handgra naat zou zijn voet getroffen hebben. De Iroepen van Nanking zetten hun of fensief tegen generaal Tsjang Fat Kwei voort. In een drietal Chineesche provincies zou een opstand tegen Nanking zijn uitge broken. Mededeelingeu van Henderson Londen. 16 December. Henderson heeft gisteren in het Engelsche Lagerhuis mede gedeeld. (laf, voor zoover hem bekend was, de opstandelingen tegen de regeering te Nanking bij Kanton verslagen waren en geen verderen vooruitgang gemaakt hadden op de voornaamste punten van aanval De toestand te Sjanghai en Nanking scheen rustig te zijn. Voor de bescherming van de Engelsche onderdanen zijn vijf krui sers, een vliegtuigschip. 8 torpedobootja- gers, 5 sloepen en 18 kanoneerbooten aan wezig. Voorts bevinden zich 3 bataljons troepen te Hongkong, 2 bataljons to Sjang hai en 2 tc Tientsin en kleine detachemen ten te Peking en Wei hei-wei De andere mogcnheden hebben samen ongeveer evenveel oorlogschepen in de Chi neesche wateren en ongeveer 8000 man aan troepen, voornamelijk Ie Tienstin en Sjang hai. Londen, 17 Dec. (V.D.) Het leger van generaal Tsjang Fat Kwei. dat tot in de buurt van Kanton was opgerukt, bevindt zich, naar uit Hongkong gemeld wordt, in vollen aftocht in N.W. richting. Het leger staat reeds weer op flinken afstand van Kanton. Ook de troepen van Kwangsi, die zich bij het leger in de nabijhed van de Noord rivier hebben aangesloten, trekken terug Te Kanton heft men voor dc eerste maal weer eenig vertrouwen in het verder ver loop der gebeurtenissen. De Britscho marine-autoriteiten te Woctsjau hebben maatregelen getroffen voor het eventueel transport van vreemdelingen in verband met den terugtocht der Kwangsi-troepvn. Vooi de eerste maal in dc Chineeseh. oorlogsgeschiedenis is een strijd door de luchtwapenen gewonnen. De inspecteur-generaal van de militaire opleiding van de Nankingrcgeering bevindt zich op den terugweg naar Nanking. Hij heeft een verklaring aan de. pers ver strekt, waarin wordt gezegd, dat de toe stand in Zuid-China thans met vertrouwen kan worden gadegeslagen. Zendelingen gevangen genomen. Lit Swatau wordt gemeld, dat van de Zwitserscho missionarissen, die gevangen waren genomen, om losgeld in handen te krijgen, tot nu toe niets meer gehoord is. Een vierde missionaris van hetzelfde missiestation in het Noorden werd gevan gen genomen en ook van hem heeft rrlen niets meer gehoord. Te Parijs worden voorbereid dende besprekingen ge houden Parijs, 16 Dec. Hedenmorgen zijn in hei Fransche ministerie van financiën de be sprekingen begonnen tusschcn vertegen woordigers der schatkist van Frankrijk, Groot-BritanniÖ, Italië, Japan en België. De onderhandelingen zijn volgens de Temps een voortzetting van de besprekingen, die den laatsten tijd te Londen, Rome en Brussel gevoerd zijn. Het doel is een overweging van dc rapporten der commissies, benoemd om uitvoering te geven aan het plan-Young en het Haagsche slotprotocol van 31 Aug Dit overleg geldt bovenal het ontwerp van de statuten der internationale bank; het ontwerp van het trusteecontract, dat met de bank aangegaan inoet worden voor de ontvangst en do verdeeling der Duitsche herstelbetalingen, de herziening der bepa lingen voor de leveranties in natura, de aanpassing der Duitsche wettelijke bepalin gen «tan het plan-Young, enz. Volgens het bind zouden or nog cenige mecningsver- schillen tusschcn dc crediteurstatcn be staan. Berlijn, 16 Dcc. Een officieele uitnoo- (liging voor de Haagsche conferentie is nog niet binnengekomen, maar hot staat wel vast, dat de conferentie op den tot dusver aangenomen datum van 3 Januari zal be ginnen. Er is sprake van. dat de commissie van juristen nog eens in Parijs bij elkaar komt. waar enkele nog hangende kwesties zullen worden besproken. Dit zou het geval voor dc Oostelijke schadevergoedingen en voor dc kwestjg van de bank kunnen zijn, voorzoover dc trusteebelangen aangaat. An derc punten zullen niet worden besproken. MGR. PACELLI KARDINAAL. Berlijn, 16 Dec. In het huidig con sistorie is mgr. Pacelli, dc gewezen pause iijkc nuntius te J3erlijn, tot kardinaal be noemd. Voorts werden nog vier kardinalen aangewezen. UTRHCHTSCHZWEG 10 - TEL. 179 AMERSFOORT Dertien transatlantische row tes^Privileges voor het post vervoer van de uitgaan de mail Iedereen vindt 't gemakkelijk een smart te boven te komen behalve degene, die het leed te dragen heeft. SHAKESPEARE. (BEYOND) door JOHN GALSW( RTHY voor Nederland bewerkt door J. KUYLMAN. 79 „Te veel, geloof ik. Het is God verzoeken om er verandering in te willen brengen. Laten wij blijven voortgaan, zoonis wij nu doen, Bryan. Neen, zoo moet je niet kijken, niet boos zijn „Waarom ben je bang? Berouwt je onze liefde „Neon, maar laat het zoo blijven. Laten we niets rt-Keeren.' „Riskeeren? Ben jc misschien bang voor de menschcn of voor onze kringen Ik dacht, dat jij daar boven stond." Gyp glimlachte. „De menschen Neen, daar ben ik niet bang voor." „Waarom dan? Voor mij „Ik weet 't niet. Mannen krijgen zoo gauw genoeg van een vrouw. Ik kan het niet helpen, Bryan, maar ik ben een twijfèlaar- ster.'" „Alsof iemand genoeg zou kunnen krij gen van jou Ben jc misschien ban voor jezelf Weder glimlachte Gyp. „Niet om te weinig lief te hebben, zooals ik je al meer gezegd heb." „Maar hoe kan men nu te véél lief heb ben Zij trok zijn hoofd naar haar peer. Doch toen die kus voorbij was, zeide zij enkel „Neen. Bjyan, laten wc doorgaan zooals fot nu toe. Ik zal het jc vergoeden als ik bij je ben. Als je eens genoeg van me kreeg zou ik het nooit kunnen dragen." Langen tijd pleitte hij nu eens boos, dan weder met kussen, dan weder met re-* denccren, maar tegenover dit alles stelde zij datzelfde teedere, halflreurige „neen" cn ten laatste gaf hij het op, en roeide haar in koppig stilzwijgen naar het dorp van waar zij per trein weder naar de stad zou tcrugkceren. Hot was. reeds schemer toen zij uit de boot stapte, cn het dauwde. Juist voor zij het station bereikten, vatte zij zijn hand cn drukte deze tegen haar borst. „Schat, wees niet boos op me Misschien doe ik het eens." F" in den tr«''n trachtte zij zich wecler in de boot te denken, temidden van de schaduwen en het fluisterende riet en al de rustige heerlijkheid cn cle geheimen der rivier. HOOFDSTUK XII. Toen zij haar huis bereikte, ontsloot zij zachtjes de deur, en. hoewel zij nog niet gedineerd had, ging zij rechtdoor naar haar kamer. Zij was juist bezig haar blouse uit te trekken toen Betty binnenkwam, met Men schrijft uit Washington aan hetVad. In het geheel gesloten economisch sy steem van de Vcreenigdo Staten, waarop de laatste jaren de handelspolitiek is ge richt, ontbrak nog een belangrijke scha kel: een eigen koopvaardijvloot. Zooals be kend is, was na den Amerikaanschcn bur geroorlog van de in de eerste helft der 19c eeuw zoo bloeiende scheepvaart, die voor al in Nieuw Engeland haar zetel had, al spoedig niet. veel meer overgebleven. Dc natie had alle aandacht noodig voor: de binnenlandsche ontwikkeling en kon ook aan de buitenlandschc concurrentie van stoomschepen niet langer het hoofd bieden. Deze toestand bleef bestaan, totdat Amerika aan den wereldoorlog ging deelnemen. Toen ontstond er plotseling behoefte aan een on gekend groote scheepsruimte voor het ver voer van troepen cti provisie en oorlogs materiaal. Nu eenmaal de aandacht op deze leemte in het Amerikaanschc zaken leven was gevestigd, ontstond er, ook na den oorlog, vooral in sterk protectionis tische kringen, een levendige belangstelling voor den bouw van een koopvaardijvloot De regeering exploiteerde, door de U.S. Shipping Board en de United States Lines, een-aantal schepen, waarvan het. tot voor kort grootste schip, de Leviathan, het be kendste was. Dit en enkele andere schepen gingen in den loop van 1929 in particuliere handen over. Wel zien than6 enkele personen in, dat voor de vermeerdering van den buitcnland- schcn handel, met name van den export naar Europa, vrachten in de eerste plaats als betaling hiervan in aanmerking komen, doch de. publieke opinie, geen rekening houdende met economische wetten, staat het plan voor. waarbij ook het vervoer van Amerikaanschc goederen zooveel mogelijk door Amerikaanschc schepen zal geschie den. Privilege voor het postvervoer. Een uitvloeisel van den steun, dien de Amerikaansche regeering wil geven aan den nog jongen scheepsbouw, is het plan dat dezer dagen door den directeur-gene raal der posterijen, den heer Walter F Brown, is aangekondigd, volgens hetwelk mailschepen zullen worden aanbesteed, die het privilege zullen krijgen van het post vervoer van de uitgaande mail. Doordat aan deze t,o bouw.en schepen het brieven vervoer wordt gewaarborgd, zullen drie kwart nu dc constructiekosten 'gedekt zijn, de interest inbegrepen. Met de geheelc on derneming zal 250.000.000 dollar gemoeid zijn. Wanneer (le U.S. Shipping board bin nen eenige dagen hierover gunstig beschikt zal hebben, waaraan wel niet vait te twijfelen, zullen cr 40 nieuwe Oceaansche pen worden gebouwd met een totale tonnen- maat van 460.000 tonnen. Dc bouw zal 10 jaren eischen. Er is sprake van dertien transatlantische routes. Het vervoer over dc noordelijke atlantische route zal ver leend worden aan die maatschappij, die den afstand van New York naar Cherbourg in 5 dagen aflegt. Daarom zullen schepen van het type Bremen noodig zijn. De eerste 5 jaren zal men zich ook met schepen van het tvpe-Leviathan tevreden stellen. Dc re geering zal ieder jaar ongeveer 10000.000 dollar hieraan ten koste leggen, voor het brieven- en postpakketvervoer. De 13 be treffende routes zijn de volgende: 3 van New Y'ork naar Europa (niet nader om schreven); dan verder de lijnen van New York naar Valparaiso, van Tacoma (in den staat Washington) naar Valparaiso, van San Fransisco naar Fuerto (Columbia), an San Fransisco naar Corinto (Nicara- ua). van New York naar Puerto, van Nieuw Orleans naar Spanje en Portugal. TEL. 852 QEVESTIÖL 1385 Bingen, 17 Dec. (V.D.). Een geweldige brand, zoonis Bingen in jaren niet gezien heeft, heeft hier gewoed en heeft de uitge breide fabrieksgebouwen van de tabaksfir ma K. Graff G. m. b. II. verwoest. Door tot nog toe onbekende oorzaak brak tegen vier uur hedenmorgen brand uit in de timmerwerkplaats, die ondergebracht was in het middelste fabrieksgebouw. Het vuur breidde zich met groote snelheid uit en sloeg over op alle gebouwen der firma. De hevige wind begunstigde het voortwoeke ren van het vuur. Met twintig stralen .water werd het vuur bestreden, waarbij de brand weer zich er voornamelijk toe beperkte de omliggende gebouwen te beschermen. Met donderend eeraas stortten de groote fa brieksgebouwen in. Een der gebouwen kwam op do sterkstroomleiding terecht, waardoor cenigo kabels werden vernield. Groote voorraden tabak zijn verloren ge gaan. De schade wordt op meer dan een millioen mark geraamd. Menschenlevens zijn niet te betreuren. Uit New York wordt nog gemeld, dat bij den groot.cn brand, die in een papierfa briek te Baltimore heeft gewoed, tien ar beidsters zijn omgekomen. Van de 125 vrouwelijke arbeiders, die in deze fabriek werkzaam waren, werd een gedeelte op de derde verdieping van het gebouw door het vuur ingesloten. Een aantal sprong uit de vensters op de vangnetten, waarbij velen gewond werden. Volgens berichten van andere zijde zour den slechts vier arbeidsters in dc vlammen zijn omgekomen. ONTZETTENDE MOORD. M ii n c h c n 16 Dec. Hedenmiddag werd op een weiland een 20-jarig meisje dool gevonden, met \erbrijzclden schedel en van het lijf gerukte klceren. Waarschijnlijk heeft men hier met een zedenmisdrijf, te doen. Door het vallen van sneeuw kon den geen sporen worden gevonden. Naar de Beierschc Staatszeitung meedeelt, werd in de nabijheid van de plaats, war het mis drijf geschiedde, 'een taschje gevonden, waaruit de identiteit van het slachtoffer kon worden vastgesteld. Het is Grete Meisncr uit München. Met welke onmen- schelijke ruwhed de moord werd begaan, kon men opmaken uit haar cn beensplin ters, dio naast het met bloed bedekte lijk werden gevonden. VEROORDEELING VAN COMMUNISTEN TE SOFIA. Sofia, 16 December. (V. D.) Heden is een proces tegen 52 communisten geëindigd, dio beschuldigd waren van een samenzwe ring tegen den staat; 40 beklaagden werden veroordeeld tot in totaal 326 jaar tuchthuis cn 6 millioen leva boete. Onder hen bevon den zich 4 vrouwen; 12 beklaagden werden vrijgesproken. Hilferding kant zich legen het protectionisme Berlijn, 16 Dcc. In den rijksdag was heden de eerste lezing van de tarievenno- velle met de daarbij behoorende wijzi gingen van de handelsverdragen met Frankrijk, Zwitserland, Zweden en-Finland aan de orde. Dc novelle van Augustus '25 loopt op 31 Dcc. a.s. af. Door het ter tafel liggende ontwerp zal do tarievcnregcllhg voor onbepaalden lijd verlengd worden, met wijzigingen, die in de eerste plaats de landbouwproducten, maar ook schoenen en aluminium betrpffen. Minister Hilferding merkte op, dat de rijksregeering bij de* verlenging geen reke ning kon houden met de wenschcn van verschillende takken der industrie. Het zou gevaarlijk zijn, wanneer van Duitsch- lond een nieuwe golf van protectionisme uitging, juist in een lijd, waarin overal verlaging van de tariefmuren wordt be pleit. Het Engelsche voorstel voor een ta- riefvredo is juist voor het Duitsche be drijfsleven van het grootste gewicht. Wij hopen, dat het in zulk een atmosfeer zal gelukken den strijd tegen het protectionis me op internationalen grondslag te. voeren. Thans in het tijdperk van dc industrieele concentratie en organisatie, hebben do ta rieven een geheel andere beteekenis dan vroeger. Zij dienen niet meer om zwakke industrieën te beschermen, maar zij verge makkelijken den sterken industrieën in ternationale kartelvorming. De noodtoestand van den landbouw wordt algemeen toegegeven. Met invoer rechten alleen kan deze noodtoestand niet verholpon worden. Wanneer door tarief- verhooging de prijs wordt verhoogd, moet aan'den anderen kant, de consument tegen te 6terke prijsstijging worden beschermd. Daartoe dient het stelsel der elastische ta rieven. Daarmede wordt ook de producent gediend, die een belang heeft hij de sta biele prijzen. De crisis in don graanbouw moet voor namelijk door organisatorische maatrege len op dc graanmarkt worden bedwongen. Hooge invoerrechten zijn niet het geschik- ste hulpmiddel. Hei is niet in het belang van het Duitsche bedrijfsleven. Duitsche rogge ontler de productiekosten naar liet buitenland te sturen. Op het gebied van rogge is Polen de eenige mededinger var» Duitsclilanrl. Gelukt het met I'olen tot een vergelijk te komen, dan zou in veel \er- betering kunnen komen. Na de rede van Hilferding is het voor ste! naar de commissio voor de handels politiek verwezen VERDUISTERINGEN BIJ EEN ZIEKENFONDS. Breslau, 16 December. (V.D) Bij een hier ter stede govestigli ziekenfonds, deel uitmakond van een vereeniging, zijn ver duisteringen van inning9geldcn ontdekt ten bedrage van 40,000 Mk. Twee beambten zijn gearresteerd. De voornaamste schuldige da der schijnt het geld voor een groot .deel op dc renbanen te hebben uitgegeven. PARTIJ PRIIVIA van 78 nu voor 49 cent U L H 0S H BYI bij de Varkensmarkt haar ronde gezicht heelernaal bcplekt met biggelende tranen. „Betty! Wat is er?" „O, schat, waar ben jc toch geweest? Er is zulk vrceselijk nieuws! Ze hebben haar gestolen! Die boozc man je man hij nam haar uit 'r wagentje, en ging er met haar vandoor in een groote auto, hij en die ander! Ik ben d'r kapot van Gyp staarde haar verwezen aan. „Ik schreeuw de tegen een agent„Hij heeft 'r gestole' haar vacler! Hou zc! Hoe kan ik rn'n mevrouw onder de ooge' komme' Zij hield even op om adem te scheppen, cn barstte toen weder los Hij is een verkeer de', zcido ik, 'n buitenlander't Zijn allebei vreemdelinge," 'r Vader zegt ie. Nou, waarom zou dit (lat niet magge' Hij neemt haar alleen mee om 'n ritje te doen. Maak je maar niks ongerust, hij brengt 'r wel terug." En toen liep ik naar huis-terug. ik wist niet waar je was. O, schatDe majoor was ook al niet thuis, en wat moest ik alleen beginne'? Ik had me net omge draaid om het hek van den tuin dicht te doen, cn ik zag hem niet voordat hij zijn langen arm over 't wagentje had en d'r had uitgenomenEn, terwijl zij op het bed ging zitten, liet zij haar tranen den vrijen loop. Gyp bleef staan. Nemesis om haar ge luk? Die wraakzuchtige ellendeling van een Roseck! Dat was zijn werk! En zij zeide: „O, Betty, ik weet zeker dat ze nu huilt!" Een nieuwe uitbansting van 6teunen was het eenige antwoord. Gyp herinnerde zich plotseling wat do advocaat meer dan een jaar geleden had gezegd toen had het ha5r met 6chrik vervuld. Voor de wet be hoorde het kind aan Fjorsen, en kon hij het dus opeischen. Toen had zij het kunnen terugkrijgen door een afschuwelijk proces tegen hem, maar nu had zij misschien geen kans. Legden zij het er op aan dat zij naar Fiorsen zou terugkeeren, of dat zij haar minnaar zou opgeven? Zij ging naar haar spiegel en zeide: „We gaan direct probeeren haar op de een of andere manier terug te krijgen. Wasch je gezicht even af." Terwijl zij zich klaar maakte, streed zij tegen die tweeledige vrees haar kind te verliezen, of haar minnaar te verliezen; hoe minder zij vreesde, hoe beter en vlug ger en weloverdachtcr zij zou kunnen han delen. Zij herinnerde zich dat zij ergens een kleinen dolk had, die haar lang gele den gegeven was. Zij zocht dezen op, nam hem uit de roodlederen 6cheede, en, na de punt in een kurkje gestoken te hebben, liet zij hem In haar blouse glijden. Als zij haar kind konden stelen, waren zij tot alles in staat. Zij schreef een briefje aan haar vader, waarin zij hem meedeelde wat er gebeurd was, en waar zij heen was. Toen gingen zij in een taxi op weg. Koud water en de kalmte van haar meesteres hadden bij Betty de voornaamste sporen van haar aandoening weggenomen; doch zij hield Gyp's hand krampóentig vast, ~i slaakte zware zuchten. Gyp wilde niet nadenken. Als zij bedacht dat haar kleine op dit oogenblik schreide, wiet zij dat zij óók zou gaan huilen. Doch haar haat voor die twee, die haar dezen laffen slag hadden toegebracht, groeide in haar. Zij nam een besluit en zeide kalm: „Meneer Summerhay, Betty... daarom hebben zij onze lieveling gestolen. Je weet waarschijnlijk wel dat hij en ik veel van elkaar houden. Ze hebben haar gestolen mij te dwingen alles te doen wat zij willen." Een diepe zucht was het eenige antwoord. Welk een strijd werd er gestreden ach ter dat vollemaansgezicht tusschen on voorwaardelijke moraliteit en onvoorwaar delijk geloof in Gyp, tusschen vrees voor haar en wenschcn voor haar geluk, tus schen de gewoonte van den trouwen be diende om als goed aan te nemen wat haar meesteres zeide, en het gevoel van de oude kindermeid, die zich bewust is van de ver antwoordelijkheid voor het aan haar zorg toevertrouwde kind? Zij zeide met flauwe 6tem: „Och hemel! En hij is nog wel zoo'n aar dige meneer!" En plotseling zeide zij heesch met onverwachte heftigheid: „Ora je de waarheid te zeggen, heb ik nooit gevonde' dat je echt getrouwd was met dien vreemdeling op dat akelige bu reau zonder muziek, zonder bloemen of zegen. Ik huilde toen m'n ooge' uit m'n hoofd." Gyp zeide kalm: „Nee, Betty, dat was ik ook niet. Ik dacht alleen maar dat. ik liefhad." Een krampach tige handdruk en snuivende, krakende ge luiden wezen erop dat er een nieuwe uit barsting in aantocht was. „Niet huilen; wc 7.1'n er juist Denk aan "Aira schat!' .(Wordt vervolgd.) i'an omj

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 9