OPRUIMING AMER5FG0IESGH DAGBLAD fit BIHHEHimO WAT ONS WACHT! m Vrijdag 20 December 1929 -DE EEMlANDEft" 28e Jaargang No. 148 TWEEDE BLAD VERGOEDING AAN DE KLUNDER EN TEU^ISStN N.V. COMPAGNIE LYONNAISE GROOTE BRAND IN DE HOOFDSTAD Prima Gordijn Pluchette Hg FAAM LANGESTRAAT5 Maison de Jager Zn. Groote sorteering lux? doozen Bonbons FEUILLETON. HET ONBEREIKBARE Hoe het Amsterdamsche Hof de geldelijke tegemoetkoming vaststelde Inzake de beslissing in Raadkamer door bet Amsterdamsche Hof, op 12 Decern, jl. gegeven inzake de tegemoetkoming aan J. Teunissen en J. C Klunder in de schade, geleden tengevolge van de door hen ten on rechte ondergane straf, vernam het Hbld. het volgende, in een gesprek met mr. Den Hollander, een der raadslieden in de zaak Giessen-Nieuwkerk. Bij het Hof werden drie rekeningen in- godiend: de eerste liep over de gemaakte kosten om tot invrijheidstelling tc komen; de tweede ging over de schade, welke de onschuldig veroordeelden zelf hadden ge leden, en dc derde omvatte do morecle 6chade He< Hof heeft gemeend, dat de eisch tot ra o ree le schade niet ontvankelijk was. Art 1^1 Wetboek v. Strafvordering, dat de geldelijke tegemoetkoming aan onschuldig- veroordeeldcn regelt wijst naar de artt. ^9 tot 93 St. V. Daarin wordt gesproken van de schade, die werkelijk is geleden. Daarmede is beroeld geldelijke schade, Uit de bewoordingen in de Memorie van Toelichting op dit artikel blijkt duidelijk, dat men vergoeding van moreele schade wilde uitsluiten. De posten van de sub 1 ingediende reke ning zijn stuk voor 6tuk door het Hof be keken Sommige zijn geheel toegewezen, eenige geheel afgewezen, enkele sterk ge reduceerd. In het geheel is op deze reke ning een bedrag gelijkstaande aan -A van het gevraagde, door hot Hof toegewezen. De voornaamste onderdeelen van reke ning II waren: a) loonderving; b) vergoe ding voor slechten gezondheidstoestand; c) vergoeding voor gemiste kansen op maatschappelijke verbetering. Het bedrag, door het Hof op rekening II toegewezen is niet gespecificeerd, doch on der één hoofd samengevat, na overwogen te hebben dc al of niet juistheid der ver strekte loongegevens- en na aan de hand van verklaringen van deskundigen te heb ben uitgemaakt, in hoeverre lichamelijke achteruitgang een gevolg is van dc gevan genisstraf. Ten opzichte van Klunder werd gemeend, dat de achteruitgang van zijn oogen niet direct in verband staat met zijn verblijf in de gevangenis. Echter is met zijn verderen gezondheidstoestand bij de bepaling dei- vergoeding wel rekening gehouden, evenals dat het geval is geweest bij Teunissen, wiens gezinstoestand mede in aanmerking werd genomen Bij de beschouwing der advocatenhono- raria zijn de vorderingen van mrs. Salo- monson en Van 1 richt van de hand gewe zen, omdat deze beide advocaten alleen zijn opgetreden voor de rechtbank to Dordrecht en het Hof te 's -Gravenhage. Deze bedra gen zijn dus geen schade geleden ter zake der ondergane straf. Hoe het er tusschen Utrecht en Amersfoort uit zal zien als de P.U.E.M. haar voornemen volvoert tot aanleg van het bovengrondsche kabelnet tusschen beide steden. Cliché welwillend afgestaan door het Weekblad „Deze week" Uitg. N.V. Ui tg. Mij. A. E. E. KLUWER, Deventer. In verband met de voorstelling van za ken, dezer dagen in een bericht in het Volk gegeven, teekent het Hbld. aan: Uit dit alles blijkt, dat het llof niet zoo simplistisch te werk is gegaan, als ..Het Volk" schrijft; dit blad meent immers, dat het bedrag der vergoeding tot stand is ge komen door het aantal gevangen gezeten weken te vermenigvuldigen met het gemis te weekloon, onder aftrek der „logeerkos- ten". Van deze „logeerkosten" wordt geen woord in het arrest gerept. De wetgever schrijft voor, dat den on UTRECHTSCHIWEG 10 - TEL. 179 AMERSFOORT schuldig veroordeelde een geldelijke „tegc moefkoming" terzake van de ondergane straf moet worden toegekend, hot bedrag daarvan moet door den rechter naar bil lijkheid worden bepaald. liet Hof heeft alle kosten op zichzelf on in onderling ver band bekeken en in billijkheid een bedrag toegekend, waarop naar zijn meening Tonnissen en Klunder recht hebben. Tegen deze beslissing staat geen rechts middel meer open; zij is definitief. HET S.S. BENWYVIS ZWAAR LEK. Terschelling, 19 Dec. Het hier ge strande Engelscho stoomschip Benwyvis is zwaar lek. Krachtige bergingsmotorpoio- pen kunnen de lekkage bijhouden cn men is bezig den bodem met cement te dichten De dubbele bodem zit vol zand. De ber gingsboot van de reederij Doeksen cn Dros is gistermorgen uilgevaren met zware dra den en een an for. Men zal trachten een verbinding te maken. IIcl perceel Gciderschc Kade 81 geheel verwoest Amsterdam, 19 Dec. Hedenavond te ruim half elf werd de brandweer gesigna leerd voor een brand in perceel Gelderschc Kade 81, waarin gevestigd zijn de opslag plaatsen van tricotage en andere textiel- goederen der firma Jesaja-Lissouwer en Zonen. Toen de eerste brandweerwagen arri veerde heeft do bevelvoerende brandmees ter onmiddellijk „middebrand" laten sei nen. Do vlammen zaten in de tweede en derde verdieping liet zijn daar in de buurt oude huisjes en de vlammen hadden dan ook een gemakkelijke prooi. Weldra sloe gen zij door het dak en het alarm „groote brand", dat gegeven werd, was dan ook alleszins gerechtvaardigd. Van verschillen de posten arriveerde het brandweermate riaal en met een groot aantal stralen werd het vuur bestreden. Vanaf do uitgeschoven Magirusladder werd het water in do twee brandende verdiepingen geworpen, evenals van de daken der belendende perceolcn. Plotseling ontuekte men dot het ook in den Leider brandde. Door do liftkoker was het vuur van de brandende verdieping in den kelder gevallen cn had ook daar gretig voedsel gevonden. Ongelukkigerwijze ble ken de buitendeuren, die toegang tot den kelder gaven, van zeer sterk maaksel to zijn. Na vergeef3ch te hebben getracht do deuren te openen slaagde men met behulp van de rammeistraalpijp er in ook in den kolder water to geven. Inmiddels was het vuur in de kolder doorgeslagen naar dc gelijkvloersche ver dieping en vandaar naar de eerste verdie ping, die tot nog toe was vrij gebleven. Gedurende liet blusschcn was ook de drij vende stoomspuit Jan van der Hcydcn ge arriveerd, die met tweo stralen water gaf. Van een tweede uitgeschoven ladder wierp men eveneens van boven water in het brandende perceel. Tegen 12 uur kon ge seind worden, dat men den brand meester was. Het geheele perceel is totaal uitgebrand. Op het terrein van den brand werden op gemerkt do wethouders Do Miranda cn Abrahams, de gemeente-secretaris Roovers cn de hoofdinspecteur van politie de heer Verstccgh. UIT DE STAATSCOURANT Benoemd in de Oranje Nassau-orde tot officier, de heer W. II. M. de Freraery, hoofdinspecteur van do havenarbeid lo Amsterdam, lid cn secretaris van do z.g. kettingcommissie; tot ridder, do heer D Driessen, onder directeur van de N.V. Algemeen Handels* blad tc Amsterdam; ter beschikking van den minister van Waterstaat is benoemd lot lid van de rijks-, commissie van overleg voor dc wegen vet.» betering W. G. A. van der Lugt. HET SPOORWEGONGELUK BIJ MAARSBERGEN. Hedenmorgen weer vrij. de sporen M aarsbergen. Gedurende den ge- heelen nacht is doorgewerkt aan het vrij maken van de lijn nabij Maarsbergcn, waar gisteravond de goederentrein uit Arnhem is ontspoord. Hedenmorgen tegen zes uur waren beide sporen weer vrij. De schade aan den spoor weg is slechts van geringe beteekenis en veroorzaakt geen verdere vertraging in den treindienst. Van den goederentrein zijn vijf wagons ernstig beschadigd. DE DIRECTEUR VAN HET BINNEN GASTHUIS. Amsterdam, 19 Dec. Naar wij ver nemen zou het in het voornemen liggen van den heer J. Ed. Stumpff, directflur van het Binnengasthuis, in den loop van het vol gende jaar deze functie neer te leggen. Koopje 98 cent per El I bij de Varken8markt Langestraat 56 Telel 115 Voor de a. s. Kerstdagen Kerstkransen en Weihnachtstollen Iedere hervorming, hoo noodzakelijk die ook zijn moge, wordt, door zwakke gees ten overdreven tot een exces, dat zelf weer hervorming noodig heeft. SPURGEON. (BKYOND) door JOHN GALSWt RTHY voor Nederland bewerkt door J. KUYLMAN. 81 „Comrade Street, drie-en-zeventig, Soho. Tot ik m daar verleje' Dinsdag zag, moet ik zegge* dat ik er alle hoop op had dat 'fc nu beter ging. Ik heb d'r nou spijt van dat ik 'm geen pak slaag heb gegeven maar hij was mij te vlug af Hij had een van zijn gehandschoende handen omhoog gehe- veif cn zwaaide er mede op en neer. Het gezicht van dat zwarte ding dat de lucht doorkliefde, deed Gyp bijna gillen, want haar zenuwen waren tot 't uiterste gespan nen. 't Komt door haar verduivelde on afhankelijkheidszin neem me niet kwa lijk maar wie zou d'r niet gaan vloeken?" eindigde hij plotseling. Gyp ging hem voorbij. „Wie zou d'r niet gaan vloeken?" hoorde zij zijn stem achter haar. „Ik dacht dat ze nou op den goeien weg was En terwijl zij aan de deur morrelde, stak zijn rood, kwabbig gezicht, met het ronde, grijze baardje bijna over haar schouder. „Als u d'r gaat opzoeke', hoop ik, dat u Gyp was weg. In haar huurrijtuig, hui verde zij. Eens had zij met haar vader ge luncht in een restaurant in het Strand. Het was vol Wagges geweest. Maar plotseling dacht zij: ,,'t Is voor den armen man toch ook wel hard!" HOOFDSTUK XIII. Comrade Street, drieenzeventig, Soho was moeilijk te vinden; doch met behulp van een melkventer, ontdekte Gyp de steeg en de juiste deur eindelijk. Doch toen zij een maal zoover was, begon haar trots te wan kelen, en, als de melkjongen zijn opgen niet op haar gevestigd had, terwijl hij zijn be- roepsgehuil deed hooren, was zij misschien gevlucht Een mollige, blanke hand cn pols, die buiten de deur werden gestoken, na men de kan aan, en Daphne Wing's stem zeide: „O, waar is dc room?" „Dien heb ik niet." „Zoo! Ik zeg je toch altijd voor 'n dub beltje om twaalf uur." „Voor *n dubbeltje." De oogen van den jongen puilden uit. „Wou u d'r niet spreken, .juffrouw?" Hij bonsde op de gesloten deur. „Hier is 'n flame die u wil spreken! Goeien morgen juffrouw." De gestalte van Daphne Wing, in een blauwe kimono, werd weder zichtbaar. Haar oogen gluurden door een kier der deur naar Gyp. „O!" zeide zij. „Mag ik binnenkomen?" „O ja! O, komt u toch binnen! Ik ben aan 't studeeren. O, wat ben ik blij u weer eens te zien!" In het midden van het atelier stond een tafeltje, dat voor twee personen gedekt was Daphne Wing ging er naar toe, terwijl zij in de eonc hand de melkkan, en in de an dere een kort mes hield, waarmede zij klaarblijkelijk oesters had geopend. Terwijl zij het mes op tafel legde, wendde zij zich om naar Gyp. Haar gelaat was donkerrood gekleurd, evenals haar hals, die V-vormig afliep in de plooien van haar kimono. Haar oogen, rond als kopjes, ontmoetten die van Gyp, werden neergeslagen, en ontmoetten toen die van Gyp weder. Zij zeide: „O, mevrouw Fiorscn, ik ben toch zoo blij! Dat ben ik werkelijk. Ik verlangde er toch zóó naar dat u mijn kamer eenszoudt zienvindt u haar aardig? Hoe wist u waar ik was?" Zij sloeg de oogen neer en voegde erbij: „Ik geloof dat ik beter doe 't u te vertellen. Meneer Fiorscn kwam hier en daarna heb ik hem bij Graaf Roseck aan huis gezien.... en... en...." „Ja; doe geen moeite 't mij te vertellen, alsjeblieft." Daphne Wing haastte zich te zeggen: „Natuurlijk ben ik nu lieelemanl mijn eigen baas." En toen viel plotseling het haar slécht passende vrouw-van-de-wereld-mas ker van haar gezicht, cn greep zij Gyp's hand. „O, mevrouw Fiorsen, ik zal nooit worden als u!" Met een lichte huivering, zeide Gyp: „Dat hoop ik niet," Haar trots kwam bo ven. Hoe kon zij aan dit meisje iets vragen? Zij onderdrukte echter dit gevoel en zeide ijskoud: „Herinner je je mijn baby? Nee, natuur lijk ook niet; want je hebt haar nooit ge zien. Hij en Gréaf Roseck hebben haar mij afgenomen." Daphne Wing drukte krampachtig de hand die zij gevat had. „O, wat is dat leelijk! Wanneer?" „Gisterenmidadg." „O, ik bon blij dat ik hem daarna niet meer gezien heb! O, wat vind ik dat slecht! Is u niet vreeselijk bedroefd?" Een uiterst flauwe glimlach speelde om Gyp's mond. Daphne Wing barstte los: „Weet u ik vind ik vind dat uw zelfbeheersching vreeselijk is om aan tc zien. Ik word er bang van. Als mijn kind was blijven leven en op die manier gestolen was, dan was ik nu al half dood." Even koud als te voren antwoordde Gyp. „Ja, ik wil haar terughebben, en ik dacht misschien Daphne Wing sloeg de handen ineen. „O. ik geloof wel dat ik hem kan laten Zij zweeg verward, en voegde er toen haastig bij: „Weet u zeker dat u 't u niet aantrekt?" „Ik zou er mij niets van aantrekken al had hij honderd omouretten. Misschien heeft hij ze wel." Daphne Wing's adem stokte even; toen kwamen haar tanden een beetje kwaad aardig neer op haar onderlip. „Nu laat ik hem doen wat ik wil, en is het niet meer als vroeger toen ik d-od wat hij wilde. Dat is het eenige als je liefhebt. O, glimlach alstublieft niet op die manier; u maakt da', ik me zoo onzeker voel." „Wanneer zul je hem nu weer zien?" Daphne Wing kleurde sterk. „Dat weet ik niet Misschien komt hti wel lunchen. Ziet u, 't is anders dan alsof hij 'n vreemde was, niet waar? Terwijl zij haar oogen een weinig opsloeg, voegde zij erbij: „Hij wil zelfs niet hebben dat ik uw naam noem; dat maakt hem woedend. Daarom ben ik er zeker van dat hij u nog liefheeft; maar zijn liefde is anders zoo eigenaardig." En, terwijl zij Gyp's hand vatte: „Ik zal nooit vergeten hoe goed u voor mij bent geweest. Ik hoop dat dat u niemand an ders liefhebt." Gyp drukte die vochtige, haar hand vast-» houdende vingers, cn Daphno Wing ging haastig voort: „Uw baby is vast een schatje. Wat móet u nu uitstaan' U ziet toch zóó bleek. Maar met lijden kom je niets ver der. Dat heb ik toen geleerd." Haar oogen vielen op de tafel en er kwam een beetje bedrukte uitdrukking in, als stond zij op het punt Gyp tc vragen de oes ters op te eten. Gvp boog zich over en bracht haar lip pen aan het voorhoofd van het meisje. „Leef wel. Mijn kind zou jo danken als zij het wist. En zij wendde zich om, om heen tc gaan. Zij hoorde een snik. Daphno Wing weende; en toen, vóór Gyp nog iets kon zeggen, sloeg zij zich op dc keel, en zeide met ge smoorde stem: „Da-dat is mal! Ik ik heb niet weer gehuild nadat nadat u weet wel. Ik ben volkomen mijn eigen baas; maar ik maar ik geloof dat u me er aan herinnerde ik h"il nu nooi4 meer!" Deze woorden en het geluid van een ..nik vergezelden Gyp het steegje uit naar haar rijtuig. (Wordt yervolgAJ j

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 5