i. OPRUIMING AMERSFOÖETSCH DAGBLAD NIEUW PARIJS CINEMA ROYAL Een brandend schip op zee BINNENLAND Fa. B. KRAAL AMICITIA B.RUITENBERSKzn Fa. L. HOUBAER Zaterdag 28 December 1929 s -DE EEMLANDER" 28e Jaargang No. 153 DERDE BLAD. ARNOLD SPOEL 70 JAAR Aubade en receptie IN MEMORIAM Mr. POST I VRAAG! AillEMSFORTIA'S GORTEPAP en YOGHURT I door c!e cjeheeie s jens I HEINEKEN'S BAR Gezoete Citroen Jenever Vliegende Hollanders N. HEILIGERS PROVINCIAAL ASSURANTIE-KANTOOR Celden beschikbaar tegen 5*|/f DE OPVARENDEN GERED Benzinetank ontploft DE EERSTE KAMER BOOS IS Voor den laatsten keer Hartelijke huldiging van vele zijden 's-G ravenbage, 27 Dec. De heer Arnold Spoel is den Tweeden Kerstdag ter gelegen held van zijn 70sten verjaardag op harte lijke wijze gehuldigd v0or al hetgeen hij voqr onzen volkszang in den loop der jaren heeft gedaan. Een zeer groot aantal tele grafische en schriftelijke gelukwerischcn uit alle deelen des lands bereikten den jarige op dezen dag. Hieronder was er één op rijm van den dichter mr. H. W. v. d. Mey, ein digende met de regels: Laat nooit den moed verzakken. Behoud je kracht, behoud je koor, Ga tot je tachtig bent zoo door In kunst en wetenschappen. Voorts was er o.a, een gelukwensch van den heer L. W. Korpershoek namens 72 kin deren, leden van een naar deiv jubilaris ge noemde Kinderzangvereeniging en een van den samensteller van het bekende volks zangboek „Kun je nog zingen, zing dan mee" den heer J. Veldkamp. Onder de vele bloemstukken, welke ten huize van den heer Spoel bezorgd werden waren er van een aantal kinderen van de hei (ait Drenthe), van de Vereeniging voor den Volkszang van het Haagsch Comité voor 'Volksfeesten enz. Op-«initiatief van den heer Th. Kneiffer, 8venals de lieer Spoel leeraar aan het Ko ninkl. Conservatorium, is den jarige des morgens om tien uur door het muziekkorps van den 's Gravenhaagschen Turnbond en een groot aantal leden van Volkszang een aubade gebracht voor zijn woonhuis aan de Adriaan Pauwstraat. Nadat de heeren Kneiffer. als directeur van het muziek korps cn Willem Segboer, als leider van de zangers, den jubilaris binnenshuis hun ge lukwenschen hadden overgebracht, nam de heer Spoel met zijn familie voor oen der geopende ramen plaats en werden verschil lende nummers ten gehoore gebracht. Ten slotte werden de eerst twee coupletten van het Wilhelmus gezongen. Ook de honderden andere aanwezigen lieten zich bij verschil lende der liederen niet onbetuigd. In de middaguren heeft de jarige met zijn familie gerecepieerd in de Theesch^nkerij van de Gebr. van der Meer in het West broekpark. Eenige honderden personen heb hen van deze gelegenheid gebruik gemaakt om den populairen musicus de hand te drukken. Onder hen waren tal van beken den uit de muziekwereld, componisten en zangers(essen), leeraren van het Kon Con servatorium, voorts wethouder Quant oud wethouder mr. Verbroek, het huldigings comité met aan het hoofd den voorzitter den heer van der Heijden, Het Haagsch Co mité voor Volksfeesten, voor hetwelk de voorzitter? mr. dr. Ter Pelkwijk, enkele woorden sprak, deputaties van Cecilia, het Duinoord-Kerkkoor, de Vereeniging Bijbel en Oranje enz., vele oud-leerlingen en tal van andere particulieren. Tijdens de receptie zong een dameskoortje begeleid door mevr. Betsy de Ridder-Spaan een toepasselijk lied, terwijl voorts een aan tal leden van „Volkszang", wederom onder leiding van den heer Segboer, den jubilaris eenigo liederen toezongen, o.a, „Het Hol- landsch lied" en „Dat 's Heeren zegen op y daal'." Gezamenlijk zongen ten slotte de aanwezigen den heer Spoel een „Lang zal hij leven" toe, gevolgd door een driewerf hoera. Zeer onder den indruk dankte de Jarige allen met een kort woord. Een strijkje luisterde de receptie op. Hedenavond heeft nog een huldiging plaats in de groote zaal van den dieren tuin. De heer Arn. Spoel, ontving van Z.K.H den Prins een telegrafisten gelukwensch gen te hebben doorloopen, werd hij in 1901 benoemd tot regent van Noord-Bantam. In 1921 volgde zijn benoeming tot regent van Batavia, welk ambt hij tot 1927 vervulde. Als technisch raadsman va.i de regeerings- afgevaardigden heeft hij in MeiJuni 1929 deelgenomen aan de 12o Internationale Ar- beid6conf eren tie le Genève. Den 21en Dec. j.L is hij te Batavia teruggekeerd. Pangeran Adipati Ario Koesoemo Joedo is geboren op 18 Februari 1882 te Jogjakarta. Hij bezocht de lagere school en daarna de H.B.S. te Nijmegen. In Leiden legde hij met gunstig gevolg het groot-ambtenaarsexamen af. Op 22-jarigen leeftijd op Java terugge keerd. werd hij geplaatst bij het volkscro- dietwezen. In 1916 werd hij benoemd tot re gent van Ponorogo, welk ambt hij tot 1927 vervulde. Hij is officier in de orde van Oranje- Nassau. Man van groote be kwaamheden Ook de vader van de beide verbrande jongens, Mr. Post uit Bussum, is gister nacht in de Rijksklinieken te Utrecht ten gevolge van de ernstige brandwonden over leden. De heer Ch. E. H. Bois6eVain schrijft aan bet Hbld.: Het ontzettend bericht over het auto-on geval bij Maarsbergen, dat aan mr. Post en diens beide zoons het leven ko6tte, zal in breede kringen met 6mart zijn ontvangen. Een groot verlies wordt niet alleen door zijn naastbestaanden geleden, maar ook door de talrijke personen en ondernemin gen. wier raadsman hij was Voor hen was hij meestal niet alleen de advocaat, maar de vertrouwde vriend, die door zijn wijze raadgevingen ervoor zorgde, dat men niet in processen gewikkeld werd en dat. indien geschillen ontstonden, deze binnenskamers geregeld werden. Mr. Post hield niet van processen en zijn eerlijk karakter, zijn op rechtheid en zijn groote bekwaamheden boezemden ook aan zijn tegenstanders ver trouwen in. Voor vele en zeer groote Amsterdamscho ondernemingen en han delshulzen was hij de vertrouwensman, aan wien zij vele en groote verplichtingen heb ben. Sedert wij samen in den Amsterdam- schen gemeenteraad zaten nu ongeveer 25 jaren geleden heb ik de eer gehad mr. Post te kennen en hem steeds bewon derd om zijn onverstoorbaar goed humeur en zijn bezonken oordeel. En juist bij een man als Post, met zijn kalm temperament, deed het dan zoo goed en maakte het ook veel indruk als hij over eenig onrecht of over een verkeerde daad van zijn gevoe lens van verontwaardiging blijk gaf. Met mr. Post is een sieraad van den advocaten6tand heengegaan. En zijn cliënten en vrienden zijn in rouw gedompeld door dit droevig sterfgeval. G. v. d. AREND t Directeur der Tabaks- maatschavpij Arends burg RAAD VAN IN DIE Twee nieuwe leden Omtrent het nieuwbenoemde lid van den Raad van Nederlandsch-Indiö, Raden Adi pati Aria Achmad Djajadiningrat, kan het volgende worden meegedeeld: De benoemde is sinds Mei 1927 lid van het college van gedelegeerden uit den Volks raad. Sinds Mei 1918 had hij zifting in den Volksraad als gekozen lid; hij ie aangeslo ten bij den Ned. Indischen Vrijzinnigen Bond. Raden Adipati Aria Achmad Djajadinin- gTat is officier in de orde van Oranje-Nas- gau. Pangeran Adipati Ario Koesoemo Joedo, het andere nieuwe lid van den Raad van Ned./lndlë, is eveneens sinds Mei 1927 lid van uet college von gedelegeerden van don Volksraad; ook hij werd tot lid van den Volksraad gekozen gekozen in Mei 1918. Hij is aangesloten bij den Politiek Econorai- schen Bond. Hij werd geboren op 10 Augustus 1877 te Pandeglang in Bantam, ontving Euro- j>eesch onderwijs en behaalde het einddiplo ma der H.B.S. 5-Jarigen cursus te Batavia, waarna hij bij den Inlandschen bestuurs- lüeöfit kwam. Na daarbij var schillende ran- Te Den Haag is, in den ouderdom v^i G1 jaren, overleden dc heer G. v. d. Arend, lid van de directie der Tabak Maatschappij Arendsburg De heer G. van den Arend was sedert 1S90 lid van de firma P. van den Arend, toen in Juli 1903 aan deze firma de directie werd opgedragen van de Tabak Maatschap pij Arendsburg. In 1891 en 1S93 had de heer Van den Arend een reis paar Deli gemaakt, juist in den tijd toen de Deli Cultuur Maat schappij werd opge richt, van welke maatschappij de fir- mA P. van den Arend evenal3 van de Deli-Maat- achappij in 1308 al» directie optrad Toen in October 1912 de oudste direc teur, de heer M G v. d. Arend kwam te overlijden, zetten zijn beide zonen de firma samen voort G. VAN DEN AREND De jongste firmant, de thans ontslapen heer G. v. d. Arend werd echter in Mei 1915 ernstig ongesteld en kon eerst in Januari 1917 zijn bezighe den hervatten. De achteruitgaande gezond heidstoestand werd oorzaak, dat de beer Van den Arend echter van 1919 af het be heer van de firma geheel aan zijn mede directeur moest overlaten. DE BEURS OP 30 DECEMBER GEOPEND. Het bestuur van de Ver. v. d. Effecten handel bericht dat de minister van Finan ciën heeft bepaald, dat de beurs op Ding dag 31 December 1929 gesloten zal zijn, doch dat de minister zich niet heeft kunnen ver eenigen met het besluit der algemeens ver gadering der leden van 20 December 1929 en dat de beu re derhalve op 30 December geopend zal zijn. Utrechtschestraat 29 Tel 37 Geheel iets aparts is onze 1e kwaliteit f 3.- per Liter Zakflacons 60 ct. merk NAETHER en goedk. fabrikaten LAN ESTR 35 - TEL 303 ®rs;{$©gia(g(5| <3® •ISS'gSBQEQüffiGPEfflSlSa ië' H Ijsmutsen, Bivakmutsen, Leeren mutsen met bontrand, Petten met oorlappen vindt U In ruime keuzo bij de LANGESTRAAT 26 .3sraaaa a sansasa'sifi saisa a a 0 isaaai0 LANGESTRAAT 129 STEEDS GOcDE EN ACTU- EELE PROGRAM IVI A'S GEZELLIG ZITJE GOEDE MUZIEK Utr. straat 26 - Tel. 243 WINTERJASSEN PELSJASSEN BONTMANTELS Voor nieuwbouw, verbouw en onderhoud van Woningen, solied en voordeelig adres: Kapelweg 42 - Tel 1053 KAPELWEG 77 AMERSFOORT Zalen voor Vergaderingen concerten ooneel- en f eestuitvoeringen enz. Sterk verlaagde pr'jzen hA4AAAAAAAAAAAAAAAA«4 AA*AA' KLEEDINGMAGAZIJNEN Langestraat 62-64-66 in alle afdeelingen Onderhoud mei den kapitein der reddingsboot Donderdagavond omstreeks tien uur rap porteerde, zooals reeds gemeld, de kapitein van een den Nieuwen Waterweg binnen komend Fransch stoomschip, dat ten Wes ten van het vuurschip Maas een schip, vermoedelijk een klein zeilschip, in brand stond. Dadelijk zijn de zeesleepbooten Kijk duin en Humber van L. Smit en Co.'s Inter nationalen Sleepdienst uitgevaren en even later is op order van den loodscommissaris ook de reddingsboot uitgevaren Van den uitkijkpost was het brandende schip gedu rende geruimen tijd met een kijker goed waar te nemen. Tegen twaalven, toen de drie booten al geruimen tijd weg waren, werd opeens de lucht hel rood gekleurd. Het duurde maar even, maar men begreep, dat aan boord van het brandende schip een hevige ontploffing was geschied en natuurlijk maakte men zich toen wel wat ongerust over de man nen aan boord van de drie booten, welke zich mogriijk dicht in de nabijheid van het brandende schip bevonden. Kort daarna keerde de Kijkduin uit zee terug en de ka pitein rapporteerde, dat de Humber en de reddingboot in de nabijheid waren, maar dat zich aan boord van het brandende schip vermoedelijk niemand meer bevond. Toen de ontploffing gebeurde, was de Kijk duin al een heel eind op do terugreis. Op nieuw wachtte men in spanning, tot tegen half twee de reddingboot de Berghaven weer binnen kwam. Er bevonden zich geen geredden aan boord. Dadelijk na aankomst heeft de N R. Ct. een onderhoud gehad met den kapitein, den heer Slis. die het volgende vertelde: Van den loodscommissaris hebben wij op dracht gekregen uit te varen naar een brandend schip, dat ten Westen van het Maasje zou liggen. Toen wij goed en wel buiten de pieren waren, zagen wij het in nood verkeerende schip drijven en wc heb ben er dadelijk koers naar gezet. Onderweg kwamen wij de Kijkduin tegen, welke wij hebben gepraaid. De kapitein van dezen sleeper zei. dat er geen volk meer aan boord was. maar daar mochten wij niet tevreden mee zijn. Zoo mogelijk moesten wij dat uit eigen waarneming vast stellen. Ik ben dus nog een beetje dichterbij gestoomd, totdat ik boven den wind. tot ongeveer 25 meter was genaderd. Met Morselamp hebben wij het schip beschenen en het eerste' wat wij zagen was. Jat de beide sloepen uit. de da vits verdwenen waren. De opvarenden had den het schip dus inderdaad verlaten. Wij hebben daarna eens rond het schip geva ren, maar daarbij moest je geducht uitkU- ken, want er lag veel drijfhout en er stond een woelige zee, vooral doordat er zooveel olie uit het brandende schip op de golven tereent was gekomen. Wier hebben wij, aldus de N. R. C*., hert relaas van kapitein Slis even onderbroken met de vraar, waarom de zee daardoor woeliger werd, want wij dachten onwille keurig aan ho<. storten van olie op de gol ven. Kapitein Slis antwoordde, dat olie storten om een kalmer zee'tje te krijgen heel goed is, als je voor de zee uit gaat, maar kom je door de olie heen. dan is het juist veel kwader. Al het water, zoo zei hij, loopt dan door elkaar en je krijgt een bijzonder zware deining. Het brandende schip ging dan ook geweldig te keer en het slingerde hevig. Het roer sloeg als dol heen en weer. Het achter schip stond in lichte laaie, één mast was overboord geslagen en de boegspriet, hing opzij naast den steven. De beide boordlich- ten brandden nog. Omdat je met een bran dend schip nooit kunt weten wat er gebeurt, wij wisten niet wat het schip inhield en net had een motorkamer en dus zeker olie en benzine aan boord, besloten we maar gauw weer een beetje uit. de buurt te gaan. Den naam van het schip een driemastschoe ner en de plaat6 van herkomst konden wij niet lezen, want op den voorsteven 6tond niets en de achtersteven was ver brand. Maar met dat al wisten wij ook nog niet, waar de opvarenden waren gebleven en her was best mogelijk, dat zij hier of daar in de sloepen rondzwalkten. Wij hebben toen aan de Humber g<* raagd, goed uit te kij ken, waarna wij naar de loodsboot van den YVcstpöst wilden gaan om te vragpn, of die soms wat had gezien. Inmiddels was ook do reddingboot van Stellendam ter plaatse gekomen en deze zou in elk geval nog een beetje in de buurt blijven. Daarop zijn wij naar den Westpost vertrokken. Wij waren nog geen mijl van hef. brandende schip, of plotseling zagen wij een heel stuk vuur do lucht in gann. Het werd een oogenblik zoo helder alsof het volop dag was. Een heel eind verder kwam het vuur weer neer Eeret dachten wij, dat het heele schip in de lucht was gevlogen, maar even later za gen wij den schoener nog op de oude plaats ronddrijven en de brand woedde nog lustig verder. Vermoedelijk is een benzinetank ontploft. Wij waren wat blij. dat we er niet zoo heel dicht meer bij waren. Trouwens de Humber en de Stellendamsche reddingboot waren op dat oogenblik er niet zoo vlak op, dat zij groot gevaar hebben geloopen. Tegen dat wij bij den Westpost waren, ging deze loodsboot juist naar binnen en wij zijn toen ook maar den Waterwegweer ingeloopen. Toen wij hier aankwamen hoor den wij van de loodsboot dat de opvaren den van den schoener heel waarschijnlijk waren opgepikt door een Belgische loods boot, die hen naar Vlissingen zou brengen De Humber zou in elk geval nog zoolang mogelijk bij den schoener blijven. Suppletoirs onderwijsbegrooting van 5 millioen in December Verschenen is het voorloopig verslag der Eerste Kamer over het wetsontwerp tot wijziging van hoofdstuk V A der Staatsbe- grooting 1928. Algemeen keurde men af, dat een sup- pletoire begrooting en nog wel één, waarin wijzigingen tot een totaal bedrag van bijna 5 millioen gulden worden voorgesteld, eerst wordt ingediend in December van het jaar, waarin zij zou moeten worden vastgesteld. Zoodoende mist de Tweede Kamer, die in December cn trouwens ook in November met werk overladen is, ten eenen male de gelegenheid tot een behoorlijk onderzoek. Echter blijkt het weinig nut te hebben zich te bepalen tot een woord van critiek. Alge meen neigde men tot de opvatting, dat de Kamer in gevallen als de onderhavige niet meer haar medewerking zou behooren te veiieenen om door een overhaaste behan deling te vorderen, dat het betrokken wets ontwerp wordt vastgesteld vóór 31 Decem ber van het kalenderjaar, dat op het dienst jaar volgt. De Kamer zou eigenlijk, doch dan natuurlijk ten aanzien van al'e depar tementen. den regel dienen te huldigen, dat zij geen bijzonderen spoed meer betracht om suppletoire begrootingen welke na 1 Oc tober worden ingediend, in het ioopende kalenderjaar af te doen. Zoo noodig kan dan een bijzondere regularieatiewet worden tot stand gebracht. Ten aanzien van het niet gebruik ma ken van studiebeurzen werd gevraagd of dit versohijnsel zich meer voordoet. Een deel van het gebeurde, dat aan den aanvang van dit verslag zoozeer wordt ge laakt, schijnt te wijten te zijn aan den Pen sioenraad. Moet dit, zoo vroeg men, alzoo worden verstaan, dat deze Raad de ver- eischte verhoogingen 6 Vg jaar heeft opge spaard zonder het Departement in te lich ten. Zoo ja, dan vroeg men, of de minister er bij zijn ambtgenoot van financiën op wil aandringen, dat de Pensioenraad de benoodigde wijzigingen jaarlijks opgeve. Wat betreft het aandeel in de uitgaven voor den dienst der Rijksgebouwen had het betreffende artikel de aandacht van nage noeg alle leden in 't hijzonder getrokken, omdat hieruit wel zeer sterk blijkt, dat de begrootingen, welke aan het Departement van Onderwijs, K. en W. uitgaan, niet met zoodanige zorg worden voorbereid, als met, het oog op de groote belangen, die aan dit departement zijn toevertrouwd, mag wor den verwacht. Met betrekking tot de overschrijdingen der kosten voor den bouw van het Acade misch Ziekenhuis te Leiden werd algemeen aangedrongen op overlegging van: le een nadere specificatie der verschillende posten welke tot de overschrijding hebben geleid en 2e. vermelding der redenen, waaraan deze overschrijding is te wijten. DE ARNHEMSCHE V. V. V. Een sterrit en een llverkeers"-optocht De Vereeniging voor Vreemdelingenver keer te Arnhem herdenkt 24 Mei 1930 haar '25-jarig bestaan. Thans zijn plannen in voorbereiding om dit jubileum feestelijk te herdenken mei een sterrit naar Arnhem en een optocht, waarin de deelnemers aan den sterrit een beeld zullen geven van het „Verkeer van alle tijden". Men zal trachten uit alle dec len van het land deelnemers met merk waardige vehikels uit lang vervlogen tij den in Arnhem samen te brengen Er zal ook een afdeeling worden gevormd voor het verkeer te water voorheen en thans (booten zullen op wagens in den optocht worden meegevoerd), terwijl bovendien aan het luchtverkeer is gedacht. Na den optocht volgt een feestavond m Musis Sacrum. DE TARIEFWET. Een enquete van de MIJ. voor Nijverheid. Het hoofdbestuur van de Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel heeft aan de afdeelin gen de volgende vraag toegezonden; „Heeft de ervaring in den kring van uw departement, opgedaan met de werking der huidige Tariefwet, gewezen op feitelijke on juistheden in deze wet? Zoo ja, welke be palingen zijn in dc praclijk onjuist of on duidelijk gebleken? Ter toelichting van deze vraag wordt op> gemerkt: Niet zelden kan men de klacht vernemen, dat in de tegenwoordige Tariefwet bepalin gen voorkomen, die niet aan het gesteld» oogmerk voldoen, doch in hoofdzaak een be moeilijking van den handel beteekenen. Ook zijn er bezwaren tegen de belasting van sommige artikelen. Een onderzoek naar de gebleken bezwaren zou de wenschelijkheid van een technische herziening, op die pun* ten kunnen aantoonen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 9