Cognac Vieux x x x Wijnhandel J. A. Schoterman Zn. per flesch f 3.75 UTR.STRAAT 17 - Gevestigd 1878 - TELEFOON 145 NIEUWE REGELING VAN DE PACHT Generaliseert de wet te veel? MEER BELEID IS GEBODEN Anti-N ederlandsche houding DEPARTEMENTALE SLAKKENGANG WINKELSLUITING IN DEN HAAG Geen opvallende gevolgen NIEUWE HOOGLEERAAR TE N'JMEGEN HAAR KIND GEDOOD 22-jarige moeder voor de rechtbank IR. FRUYTIER BIJ DE ARBEIDSINSPECTIE HUMORHOEKJE Voorloopig Verslag der Tweede Kamer Nog eens de Maastrichtsche Kamer van Koophandel Verschenen is het voorloopig verslag der Tweede Kamer over de wetsontwerpen: Dicuwe regeling van de pacht en regeling pachtcommissies. Blijkens dit verslag hadden verscheidene leden tegen deze outwerpen ernstige bezwa ren. Zij erkende, dat de positie van pachters in sommige deelen van het land te wen schen overlaat. Zij waren evenwel van oor deel, dat ingrijpen van den wetgever slechts behoort plaats te vinden indien daarvan eenerzijds verbetering van bestaande mis standen mag worden verwacht, anderzijds nieuwe euvelen niet behoeven te worden gevreesd. Het kwam hun voor dat de voor gestelde wettelijke regeling aan deze voor waarden niet voldoet In de eerste plaats merkten zij op, dat er nog een groot aantal goede verpachters zijn. Indien na den we reldoorlog de pachten moesten worden ver hoogd, dan is dit voor een groot deel toe te schrijven aan de exhorbitant hooge belas tingen, die het Rijk en de gemeenten opleg gen, aan de verhoogde waterschapslasten en aan de verhoogde loonen van ambacht* lieden, waardoor de kosten van reparation, die aan boerderijen onophoudelijk moeten geschieden, verdrievoudigd zijn. Wanver houdingen komen meestens voor bij z.g hocrenverpöchters. Te dezen aanzien ver wachtten zij van deze voorstellen geen ver betering. Bovendien generaliseert de voor gestelde regeLng te veel. Sommige dezer leden betwistten den Staat het recht, in de eigendomsverhoudin gen in te grijpen op een wijze, welke veel gelijkt op gedeeltelijke onteigening. Door beperking van de bevoegdheid van den eigenaar daalt de waarde der lande rijen, hetgeen ten nadeele strekt van den grondeigenaar-grondbewerker, wiens eigen dom met hypotheek is belast. Andere leden betuigden hun instemming met de voorgestelde bepalingen. Elke be scheiden stap, welke gedaan wordt om de moeilijkheden weg te nemen, welke aan,het pachtvraagstuk kleven, moet worden tocge juicht. De goede pachters zullen van deze bepalingen geen hinder ondervinden. Deze leden betreurden, dat publieke verpachtin gen van landelijke eigendommen niet wor den verboden. Dit zou voor een groot deei paal en perk stellen aan het onzinnig op drijven van de pachtprijzen. Verscheidene leden waren van oordeel, dat de voorstellen blijven beneden het mini mum dat men zou mogen verwachten en geven niets dan schijnverbeteringen. Me» weinig moeite kan de verpachter zich ont trekken aan alles wat ter verbetering is ee- dacht Aangezien de pachtcommissies »ut sluitend een adviseerend karakter dragen, zullen deze commissies niet het minsto nut voor de pachters opleveren. Aangezien van een dergelijke regeling geen verbetering zal zijn te verwachten en veeleer een behoorlijke regeling daardoor langen tijd zal worden tegengehouden konden deze leden met de voorstellen der regeering niet medegaan. Sommige leden betwijfelden of het noodig is den pachter een zakelijk recht toe te kennen. Wil de regeering zoo werd g<- vraagd een scheiding maken tusschen persoonlijke acties, voortvloeiende uit dn pachtovereenkomst en zakelijke acties, voortvloeiende uit het zakelijk recht van den pachter? Zoo ja, zullen onder de laat ste dan alleen vallen acties tegen derden cf ook acties tegen den verpachter? Zal di» niet aanleiding geven tot ingewikkelde cum peten tie-geschillen? Enkele leden waren van meening, dat de Staat slechts met één middel zijn plicht kan doen om ook aan den grondbewerker be« zijne te verzekeren, n.l. door zoodanige wli ziging in do rechtsorde, dat uilzonderin gen voorbehouden de grondbewerking wordt gesteld als voorwaarde voor hot grondbezit Ook in andere landen heeft ae agrarische hervorming veelal bestaan in onteigening van den grond ten bate van zijn bewerkers. Verscheidene andere leden verklaarden, dat zij bezwaar hadden tegen de generali- seerende strekking van dit betoog. Verscheidene leden hadden principieel bezwaar tegen bet voorgestelde continuatie recht van den pachter, dat een zóó sterke aantasting van het eigendomsrecht is, dm het hier te lande tot dusver nog niet is voorgekomen. Eenige leden konden zich met de voorge stelde regeling van het remissierecht niei vereenigen. Zij oordeelden, dat de pachter die de voordeelen van gunstige omstandie heden geniet, eveneens de nadeelen van minder goede heeft te dragen. Verscheidene leden stelden de vraag, of de kantonrechter wel de meest aangewezen autoriteit is om over de verlenging van de pacht, de vergoeding voor aangebrachte vr beteringen en de toepassing van het remU sierecht te beslissen. Deze leden wenschlen de beslissing fn zulke zaken op te dragen aan de pachtcommissie. wezen diensten als niet militair lid van den raad van defensie Mr. W. C. Baron de Vos van Steenwijk, in verband met zijne benoeming tot voorzitter der Eerste Kamer. Benoemd tot niet militair lid van ge- j noemden raad Jhr. Mr. B. C de Savornin Lohman, lid der Eerste Kamer en Mr. P. 1 Drooglcever Fortuyn, burgemeester van Rotterdam. Bij K.B. zijn benoemd tot referendaris 2de klas der P.T.T. met ingang van 1 Januari 1930 W. Groen, J. B. ten Bokkel, Anna Troostwijk; met ingang van 16 April 1930 mej. W. F. A. H. Colthoff, J. M. Nout H. Th. J. van Winkel, S. H. Mossel en J. de Groot, allen thans adjunct referendaris der P. T. T. De verruiming van den ar beidstijd voor de banket: bakkers K. B. te Iaat van Jkracht Telken jare in December, zoo schrijft de Telegraaf, zondigen de banketbakkers tegen de bepalingen van het „Werktijdenbesluit' daar het hun nu eenmaal niet mogelijk is, in de hun toegemeten arbeidsuren de massa arbeid te verrichten, welke deze maand met zich brengt. De stapels boter- en cho coladeletters en do andere heerlijkheden, welke op Sint Nicolaas de kinderen verruk ken kunnen, worden niet als bij tooverslag uit den grond gestampt. En na 6 December worden al de toebereidselen gemaakt voor Kerstmis, waarna In de banketbakkerij reeds het deeg wordt gemaakt voor sneeuw I hallen, appelbeignets, voor Oudejaars- avond. Dat alles brengt véél meer werk met zich dan binnen den geoorloofden arbeidstijd ge reed gemaakt kan worden en telken jaro weer worden ontelbare banketbakkers „op den bon gezet", wegens overtreding van een (of een geheel stel) der bepalingen van het Werktijdenbesluit Wel jammer echter voor de berciders van onze December-smullerijen, dat het besluit over de arbeidsverruiming gekomen is als mosterd na den maaltijd. Immers het be srokken Kon. Besluit draagt als datum 13 December, zoodat het toen in ieder geval reeds te laat was voor Sint Nicolaas. Maar bovendien is dit Kon. Besluit eerst op 27 December in het Staatsblad gekomen en •tangezien het besluit van kracht wordt twee dagen na deze afkondiging, kon eerst den 29sten December aan deze arbeidster ruiming wettelijke kracht worden toege kend. Maar zelfs voor den drukken Oude jaarsdag was het besluit practisch, nog van geen tvaarde, daar het Staatsblad eerst op den laatsten dag van het jaar verscheen. UIT DE STAATSCOURANT. Op verzoek eervol ontslagen met dank voor de door hem in deze betrekking be DS. C. TH. CRAMER VON BAUMGARTEN f Na een korte ongesteldheid is Zondag te Hoorn In den ouderdom van 75 jaren over leden ds. C. Th. Cramer von Baumgarten, ■unds 1 Juli 1927 emeritus-predikant der Ned. Hervormde Kerk. DE KERKBRAND TE EMST. Omtrent den brand die gisterochtend in de Ned. Herv. Kerk te Ernst heeft gewoed, wordt nog gemeld: Het kerkgebouw is nagenoeg geheel ver woest. Het kleine torentje is nog vrij stevig op zijn fundamenten blijven staan, doch de stutbalken in de bovenverdieping zijn bijna loorgebrand. Verloren gegaan zijn de nog rij nieuwe kansel met klankbord, bet kerk orgel en het geheele meubilair van de kerk, welke plaats bood voor 100 personen, als mede dat van de consistoriekamer. In de brandkast, welke in de puinhoopen is teruggevonden trof men de kerkeboeken ongeschonden aan: ook de in de brandkast geborgen waardepapieren zijn gespaard ge bleven. DIEFSTAL VAN EEN PARTIJ LOOD. De daders gearresteerd. Haarlem, 7 Jan. Het kwam de politie te Amsterdam een dezer dagen ter kennis dat er in de hoofdstad een groote partij lood was verkocht, welke par ij afkomstig was uit Haarlem. In verband hiermede stel de de recherche te Haarlem en onderzoek in. Het bleek dat twee Haarlemmers een vrachtauto hadden gehuurd, daarmede naar de opslagplaats van den handelaaar in lood J. K. aan den Harmen Jansweg waren gereden. De deur hebben zij waarschijnlijk met een valschen sleutel geopend. De vrach auto werd volgeleden met lood. dat de heeren eerst wegbrachten. Naderhand kwamen zij nog eens terug en weer werd de auto volgeladen. Het lood hebben zij naar Amsterdam vervoerd en daar verkocht. Een 31 jarige bloemcnvcntor aldaar, die hij den verkoop zijn bemiddeling heeft verleend is aangehouden, evenals de belde looddieven, die gisteren te Haarlem zijn gearresteerd. In totaal werd ongeveer drieduizend K G. lood gestolen, waarvan een gedeelte Amster dam is opgespoord. De loodhnndelaar had van den diefstal niets bemerkt, daar hij uitstedig was. Wij lezen in de „Limburger Koerior": Het weekblad „Vlaanderen" (Gent) meld de in zijn no. 398: „Do lezer herinnert zich nog wel, hoe. tijdens de laatste internationale conferentie te 's Gravcnhage voor het Young plan. de Maastrichtsche Kamer van Koophandel een pro Belgisch „Memorandum" in de wereld stuurde. „Dit was natuurlijk booze opzet. „Enkele leden der K. v. K. hadden de voorwaarde gesteld dat in géén geval exemplaren van het „Memorandum" naar de Belgische pers zouden gestuurd worden Wij kunnen nu echter verzekeren, dat vier honderd (500) exemplaren wel degelijk naar België en in het bijzonder naar de Fransch —Belgische pers zijn gestuurd. Deze pers buitte dit natuurlijk uit. en zoo lazen de internationale voormannen in Den Haag de anti-Nederlandsche elucubratie der heeren van Maastricht." Den feitelijkcn inhoud en de 6lrekking van het bovenstaande geheel daarlatende, vestigen wij er de aandacht op, om to doen zien hoe gevairlijk "t is als een voor zui ver economische doeleinden aangesteld lichaam zich op politieke zijpaden begeeft. Daden, ten gunste van een naburig land bedoeld, vinden daar lang niet altijd alge- meenen bijval, en in het buitenland stelt men voor dingen, op het initiatief van mo gelijke enkelingen geschied, zoo licht een geheel college aansprakelijk. Mevr beleid, dan lot dusver in het beheer der Maastrichtsche Kamer \an Koophaudel werd tentoon gespreid. ware zoowel in hef belang van stad en gewest als voor ons land geboden. Leden zonder onderzochte geloofsbrieven. De Kamer van Koophandel te Maastricht zal heden een algemeens huishoudelijke vergadering houden. Het bijzondere daar bij is, dat lot die vergadering zijn opge roepen de nieuw gekozen leden, wier ge loofsbrieven nog niet zijn onderzocht. Punt van behandeling is: De afgeloopcn ver kiezing. 's-G r a v e n h a g e, 7 Jan. Het bes'.uit van een aantal groote magazijnen in de residentie, waaronder de Bijenkorf, het Wa renhuis, eenige groote meubelzaken, manu facturenwinkels e.d. in verband met de be palingen van het 1 Januari \1. van kracht geworden werktijdenbesluit voor winkels, dat een vrijen ochtend of middag voor hel personeel voorschrijft, hunne zaken des Dinsdagoclitcnds lot één uur gesloten te houden, was derhalve heden voor het eerst in toepassing. Opvallend waren de gevolgen van deze sluiting niet, daar nog vele andere zaken geopend waren, maar toch kon men wel op merken dat het stil was in de omgeving van die zaken, die juist in opruimingscampagne verkeeren. Ook rammelde hier of daar een enkele voorbijganger tevergeefs aan de win keldeur. Doch in de stilte die er vrijwel eiken och tend in de binnenstad is, maakte, zooals ge zegd, do partiëele sluiting geen indruk van beteekenis. Cr. J. D. M. Cornelissen opvolger vao prof. Huybeis N Ij m e g e n, 7 Jan. Door het bestuur van de Sint Radboudstichting is benoemd tot hoogleeraar aan de R.K. Universiteit te Nij megen als opvolger van wijlen prof. dr. Huybers, dr. J. D. M. Cornelissen, secreta ris van het Nederl. Historisch Instituut te Rome. De nieuwe professor zal doceeren Al gemeone en Vaderlandsche geschiedenis van de nieuwe tijden. Hij werd geboren in 1893 te Nijmegen. WAT AFVALT. Een ergerlijke „prediking". Hollywood bij Los Angelos is pen wereld bekende stad in Amerika. Hier wordt da gelijks met koorsachtige hat6t gewerkt aan de filmfabricalie. Duizendon meters film- lint verlaten er de studio's, om naar alle landen der wereld vervoerd te worden. Wat doet de Kerk in die stad van weelde en overvloed? Een Duitsch blad licht ons in door het volgende „programma" voor een Kerkdienst te publiceeren. N. W. Bustard. TheoL Doctor. Ervaren athleet. In zijn voordraebtenreeks: De groote a'hloten uit don BijbeL Samson Wereldmeester der kracht. Jacob De groote ringvechter. Enoch Lange afstandslooper. David Prijs-bokser. Saul De man, die den bal trof. Daniël De athleet, die zich trainde... Nog één naam komt er op dit lijstje voor, doch dien achten wij to heilig om ook maar in dit verband genoemd te worden. ITet is toch al vreeselijk genoeg, vooral als wij er bij lezen, hoe dit „program" stond aange plakt aan de Eerste Presbyterlaansche kerk. Een Engelsch blad, dat ook melding maakt van deze ergerlijke „prediking", vraagt, met een zinspeling op dos „predi kers" naam: „Komt er ook nog niet een anderen sportsman in den Bijbel voor, Nim rod, die bij gelegenheid een Bussard (bui zerd) zou kunnen schieten?" (De Standaard). Arnhem, 7 Jan. Voor de rechtbank te Arnhem stond heden terecht de 22 jarige Nolda v. T. uit Doetiuchem, terzako dat zij op 15 October 1929 haar 15 dagen oud kindje door verstikking om het leven heeft gebracht. Zij was met het kind. dat in Utrecht in de kliniek geboren was. naar Arnhem gereisd. Vóór. Ede begon het kind te schreien en toen vatte zij het noodlottige plan op om het kind te dooden. Zij deed het kind daarop in een wasdoeken tasch cn heeft het daarin zoo lang laten liggen, dat het stikte. Daarop heeft zij do tasch te Arnhem hij het station in depot gegeven. Eerst verscheidene dagen later werd de- moord ontdekt. Verdachte die huilend op het beklaagden bankje zat bekende het haar tenlaste ge legde. Op al de vragen die haar werden gesteld kon zij slechts met moeite antwoor den. Als getuige werd o.a. gehoord de con cierge van het gerechtsgebouw, waar zij in betrekking was geweest. Deze vertelde hoe men vóór dat de vrouw met het kind naar Arnhem was gekomen reeds voor het wicht had gezorgd. Zij zou weer bij hem in be trekking kunnen komen en het kind mee brengen. Verd. heeft dit niet gewild. Zij is weer bij den conciergo gekomen, zeggende dat zij het kind te Amsterdam bij een ar chitect had uitbesteed. Zij heeft echter voor de betrekking bij den concierge be dankt. Voorts heeft zij bij een rijwielhan delaar een fiets gehuurd en deze beleend. Voor de opbrengst kocht zij wat kleeren. Hierop heeft zij eenige dagen in gezel schap van een man m een hotel doorge bracht en daar is zij door de politie gear resteerd. Dr. Hulst uit Leiden, die de sectie verricht heeft, constateerde den dood door verstikking. Teneinde nog een getuige te kunnen hooren die in het Huis van Bewa ring is opgesloten, werd de zitting tot drie uur geschorst. Mr. Roobol treedt als verdediger cp. BENOEMINGEN BIJ HET HOOGER ONDERWIJS. Bij beschikking van den Minister van On derwijs. Kunsten en Wetenschappen zijn voor 1930 benoemd aan de rijksuniversiteit te Utrecht tot conservator bij de chirurgie W. J. Gerber; bij de pbysiologie dr. T. P Feenstra; bij de med. kliniek A. Brester, dr. R. H. de Waard, dr. P. Muller; bij de gezondheidsleer dr. W. A. G. van Everdin gen: bij de geneesmiddelleer, dr. J. W. I.e heux; bij de embryologie en histologie dr. H. Berkelbach van den Sprenkel; bij dp oorheelkunde dr. A. A. J. van Egmond; bij de pharmacie J. S. N. Cramer; bij de syste matische plantkunde J. Lanjouw; bij de natuurlijke historie dr. J. H. Schuurmans Stekhoven; bij de mineralogie T. Raven. Tot observator bij de natuurkunde dr. M. G. J. Minnaert, DE RAMP VAN DE HOFPLEIN, R o 11 e r d a m, 7 Jan. De directie van de stoomvaart-Mij. Millingen heeft heden be richt ontvangen, dat met het s.s. Kerkplein dat Zaterdag van Narnik naar Rotterdam!] is vertrokken en dat Bergen zal aanloopen vijf leden van de bemanning, de eerste offi cier Roos èn alle machinisten zullen mee komen. In totaal zijn het tien man. De ka pitein zal met de overigen in Bergen blij ven, waar nog een officieel onderzoek naar de ramp zal worden ingesteld Vrijdag wordt het schip te Rotterdam verwacht. Een benoeming met een voorgeschiedenis ITet Vaderland me'dt naar aanleiding van het bericht, dat de oud-gouverneur van Curasao, ir. L. A. Fruytier, benoemd zal worden tot hoofdinspecteur van den arbeid in Den Haag De aanstaande benoeming van ir. Fruy- tier, een benoeming, welke eenige over plaatsingen noodzakelijk maakte, heeft een lange voorgeschiedenis. Toen de heer Fruytier niet herkozen werd als lid der Tweede Kamer i.i 1925, heeft hij reeds alle mogelijke moeite gedaan om een standplaats bij de arbeidsinspectie in Den Haag te krijgen. De heer Kooien was toen minister en onderzocht het verzoek, dat af gewezen werd Hij meende, dat er geen re den was om den heer Huygens van hier over te plaatsen. De lieer Fruytier zou dan ook te Groningen geplaatst worden. Deze plaatsing was echter nog niet officieel af gekondigd. al was er toe besloten, toen het kabinet aftrad. Van deze gelegenheid maakte de heer Fruytier -rebruik om nog een kans te wagen bij m'isier Slotemaker de Bruine. Maar deze bewindsman kon zich volkomen ver- eenigen met het besluit van zijn voorgan ger Kooien, zoodat de heer Fruytier den heer Huygens toen niet heeft kunnen wip pen en naar Groningen moest Na zijn roemrijken terugkeer uit Curacao, toen hij drie weken in het land was, heeft bij een bezoek gebracht bij den directeur- generaal van den arbeid, den heer Zaal berg. en verzocht om bij den dienst te mo gen terugkomen. De heer Zaalberg stelde welwillend voor om den heer Fruytier in Dordrecht te plaat sen en dus den functionaris van Dordrecht over te plaaLsen naar den centralen dienst De heer Fruytier, daarmee blijkbaar niet tevreden, heeft, naar wij vernemen, buiten den directeur-generaal om verder gewerkt en toen do Tweede Kamer een suppletoi- ren post van 8000, buiten de formatie om, op de arbeidsbegrooting had aangenomen, kon de heer Fruytier met minister Ver schuur verder werken aan de verwezenlij king van zijn plan: plaatsing in Den Haag. Dat een zeer verdienstelijk en algemeen geacht ambtenaar als ir. Huvgens daarvoor tegen zijn zin nanr Maastricht moet wor den overgeplaatst, heeft veel ontstemming gewekt. De Vereeniglng van hooger technisch per soneel bij de arbeidsinspectie heeft dan ook, zoodra zij van de voorgenomen over plaatsingen kennis kreeg, d.d. 30 December een adres aan minister Verschuur gezon den, waarin er op gewezen wordt, dat de overplaatsing van den heer Huygens zeer legen den zin van dien hoofdinspecteur is. Bovendien bestaan er geen redenen voor; noch in het vervullen van zijn taak is hij tekort geschoten, noch eischte het dienst verband die overplaatsing. Er moeten dus andere redenen gegolden hebben. Aan den heer Fruytier. die uit eigen belang tijde'ijk de arbeidsinspectie had verlaten, had een standplaats moeten worden aangewezen na overleg met zijn ambtgenoolen. De over plaatsing van thans is voor de eene partij als een hatelijke verdringing te beschouwen cn bovendien niet in het belang van den dienst. Do zekerheid omtrent het behoud van de standplaats is voor de inspecteurs geheel verloren. Het adres besluit met het dringend verzoek om ir. Huygens niet tegen zijn zin en anders dan in het belang van den dienst uit Den Haag over te plaatsen. Welke overplaatsing intusschen geschied DE TOESTAND IN HET VISSCHERIJBEDRIJF. Overeenstemming vorkregen. 's-Gravenhage, 7 Jan. De stand der onderhandelingen in het visscherijbedrljf is thans zoo, dat tufeschen den loonraad Ier reeders cn de vakbonden der werknemers - overeenstemming is verkregen omtrent de loonregeling voor de haringvisscherij met motorloggers en met stoomschepen on voor de trawlvisscherlj van Schevcnlngcn on .Katwijk. Echter is nog geen overeenstemming ver kregen voor wat de beugvlsscherij aangaat Hierover zal nog onderhandeld worden. De trawlvisschers zullen thans uitvaren. Tante (tegen rony die oaöy is komen zienJ J .WaÉ denk Je dai tnj zegt Tony V l'ony 'mei een jop oaa; ae tafeU: .1 Klinkt ais: geelt lonj een stuk taanA**AFassing Show//

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1930 | | pagina 8