UKEAiMELEi F'L. Houbaer KLEEDING OP MAAT 65.- 75.- 85.- HAWEKO Maandag 13 Januari 1930 28e Jaargang No. 165 MOEIZAAM WERK IN DEN HAAG OPLOSSINGEN IN ZICHT Nog 4 punten te regelen gC.DEJAGER| HgUNGESTRAATiS® de Amersf. Stofzuiger Centrale Meerenen JonpskMng TELEFOON 120 Gosdkoope Aanbieding 1e KLAS COUPE EN AFWERKING I SPEELGOEDEREN EN GEZELSCHAPSSPELEN VACANT VACANT Mer. poogt de „overstroomingen te kanaliseeren' In een Duitsche persconferentie is nog meegedeeld over de vergadering der zes van Zaterdagochtend, dat na de rede vau Snowdon Curtius erop gewezen hoeft, dat de moeilijkheden steeds worden opgewor pen door do crediteurstaten, waarbij hij als voorbeelden noemde de vraagstukken be treffende de spoorwegen, het depót bij de internationale bank, het negatieve pand recht, waaromtrent te Parijs eenstemmig heid heerschte, terwijl van de zijdo der cre- diterstaten thans weer wijzigingen zijn voor gesteld. Te Parijs is de kwestie der mobili- scering van de Duitsche obligaties niet be handeld, van Fransche zijde echter is Vrij dagavond laat daarover een nota aan de Duitsche delegatie gezonden. Daarop is, zooals reeds gemeld is, gevolgd het doen van voorstellen door de Duitscho delegatie, eerst mondeling, daarna schrifte lijk. Na de bespreking daarvan Zaterdagmid dag zijn er van de acht punten drie over gebleven, n.l. bctroffendc den betalingster mijn, de betalingen na een moratorium en de mobiliseering van de# Duitsche obliga ties. De besprekingen worden Maandagmid dag om 3 uur voortgezet. De indruk be staat, dat de verscherping van den toe stand, die Zaterdagmorgen geconstateerd werd, tot het verleden behoort. Maandag ochtend zullen de vijf crediteurstaten over de te sluiten overeenkomst tusschen de bank van de trustees beraadslagen. Over de kwestie der sancties zouden Cur tius en Wirth Zondag om 11 uur met Tar- dieu de besprekingen voortzetten. In de Engelsche persconferentie van Za terdag is het volgende meegedeeld De toestand is wellicht het best zoo te schetsen, dat men tot nil toe overstroomiu- gen had, die men thans poogt te kanali seeren. Het schijut dat men langzamerhand naar een oplossing toegaat In de zitting van hedennamiddag heeft men besproken den betalmgsdatum, de kwestie van het pandrecht en de voorwaarden voor een moratorium. Ofschoon men niet kan zeggen, dat over eenstemming bereikt is, schijnt de weg er heen open te zijn. Wat het Duitsche voorstel betreffende den betalingsdatum betreft, n.l. om de bo- talingen gedeeltelijk op den 15en, gedeel telijk op den laatsten te doen, dit wordt beschouwd als een afwijking van het plnn- Young, dat voorziet in maandelijkschc bo- talingen op denzelfdcn datum. Het is verder mogelijk, dat deze kwestie in verbinding wordt gebracht met die der verpande inkomsten. Inzake het raoratoriumvraagsluk is d3 tekst van een nieuw voorstel van de cre diteurstaten aan do Duitsche delegatie voor gelegd, dat een zekere concessie bevat. De algemeene indruk is, dat dit voorstel den weg zal kunnen openen tot een over eenkomst. In hoofdzaak beoogt dit voorstel, dat men zich houdt aan den tekst van het plan, maar dat men in geval van moeilijk heden zijn toevlucht zal nemen tot arbi trage. Hei plan voorziet in een moratorium van twee jaar. Er kan alleen uitstel voor een derde jaar worden gegeven, als een jaar na afloop der twee jaren betaald is. Over de mobiliscering van de Duitsche obligaties had een vrij uitvoerige discus sie plaats, waarin Tardieu zeide het plan- Young niet te kunnen aanvaarden, tenzij onder den waarborg, dat de Duitsche an- nuiteiten gemobiliseerd zouden worden on dat de Duitsche regecring niets zou onder nemen, wat de geldmarkt zou kunnen ver storen, nadat de eerste obligaties zijn uitge geven. De Duitsche clelegatio betoogde wel, dat zij geen hinderpalen in den weg zou leggen aan een hersteluitgifte, doch zij kon niet op zich nemen voor opbepaaldcn tijd beurs operaties te vermijden. Bovendien zou de Duitsche delegatie eerst de raad van beheer van de Reichsbank mooten raadplegen. Tardieu merkte schertsend op, dat de Duitsche regeering wellicht in staat is haar eigen politiek te bepalen zonder dat ze aan dr. Schacht permissie moet vragen. (Ge lach). Tenslotte stelde Snow den voor, dat een gentleman's agreement zou worden aange gaan om liet veld vrij te laten voor een re delijke periode voor de hersteluitgifte. De besprekingen der Fransche en Duit sche delegatie worden voortgezet met het doel op deze basis een formule te vinden. Verder werd afgesproken, dat de Duit sche regeering zal trachten voor a.s. Woens dag een overeenkomst tot stand te bi enger, over de liquidatie van het verleden, met cenige staten, in hei bijzonder met Italië en de Britsche dominions. Voor liet geval rnen Woensdag daarmee nog niet klaar zou zijn, heefi de Duitsche delegatie op zich ge nomen. een clausulo in het protocol te aan vaarden. waarbij alle claims uit dezen hoofde worden geannuleerd. Tardieu contra Moldenhauer. De netelige kwestie der buiten- landschc leeningen. Omtrent de gistermiddag to 5 uur 15 ge houden bijeenkomst in zake hel Duitsche herstèlvraagstuk wordt van Fransche zijde meegedeeld, dat de Duitsche delegatie om trent de kwestie van den datum dor stor tingen en do mobilisatie van hei plan- Young oen nieuw uitstel heeft verzocht, om deskundigen uit Berlijn te hooren onder voorbehoud van den datum, waarop cle zaak opnieuw zou worden behandeld. Hiermede heeft men zich vereenigd. Vervolgens is de kwestie van het nega tief pandrecht aldus geregeld, dat, indien Duitschland de crediteurstaten voldoening geeft op het punt van den bclalingsdatum, deze Duitschland voldoening zullen geven t.a.v. het negatief pandrecht. Wat het moratorium betreft, is een tekst door de deskundigen overgelegd. Maandag middag zal deze worden besproken. Omtrent de Duitsch-Amerikaansche over eenkomst is overeenstemming bereikt. Ook is men het eens geworden over de kwestie der spoorwegtarieven, vvaarofn- trent een uitwisseling van interpretatieve notas zal plaats hebben. Inzake de kwestie van de liquidatie van het verleden zal de voorgestelde tekst wor den aangenomen, maar deze dient eerst redactioneel nader te worden bezien. Omtrent de kwestie van het speciale de pót is men het niet eens gewqpden; deze kwestie is naar de experts verwezen. Aangaande de kwestie der mobilisatie van het plan-Young is een uitvoerige dis cussie gevoerd, waarbij Chéron in herinne ring heeft gebracht het gesprek, dat hij reeds met Moldenhauer had gevoerd en waarin hij had betoogd, dat Duitschland geen buitenlandsche leening zou mogen uit geven, waardoor de plaatsing van de obli gaties van het Young-plan zou worden be lemmerd. Moldenhauer herhaalde daartegenover, wat hij Vrijdag reeds gezegd lia^J, n.l. dat het plan-Young te dien aanzien goenerlei verplichting aan Duitschland oplegde. Duitschland was trouwens reels ^enigen tijd in onderhandeling met Kreuger over de plaatsing van buitenlandsche leeningen. Overigens moest de Duitsche regecring de Rijksbank consultceren over de plaatsing van buitenlandsche uitgiften. Hij had ex- pers uit Berlijn laten komen en moest de zen over de kwestie hooren. Hierop heeft Tardieu geantwoord, dat juist omdat de Fransche regcering op de hoogte was van dc voornemens om bij Kreuger een leening te plaatsen, zij daar over reeds op 5 November j.l. de Duitsche regeering door bemiddeling van den gezant to kennen heeft gegeven, dat zij vernomen had, dat Duitschland die leening v.ilde uit geven onmiddellijk na de ratificatie van hel plan-Young en dat zij daartegen bezwaar moest maken. Ook verklaarde bij het argu ment van Moldenhauer, dat een Duitsche buitenlandsche leening eerst ter kennis moet worden gebracht van de Rijksbank, voordat zij kan worden uitgegeven, met te begrijpen. Dit verhinderde immers niet, dat Duitschland zich kon verbinden, door de leening niet uit te geven. Tardieu legde er den nadruk op, dat het hier een hoofdpunt betrof. Wanneer de cre diteurstaten niet de grootste mogelijkheid hebben, om de betalingen van het plan- Young te mobiliseeren, kunnen zij het plan niet aannemen. Moldenhauer heeft hierop geantwoord, dat de leening wel geen bezwaar kan op leveren, daar deze op termijnen van 16 maanden zou worden geplaatst. De mede werking van de Rijksbank had Duitschland noodig voor het plaatsen van buitenland sche leeningen. Tardieu heeft gerepliceerd, dat 'ccds op 5 November Duitschland kennis had gekre gen van dc bezwaren van Frankrijk tegen hot plaatsen van bedoelde leening. Maar bovendien was het hem bekend, dat er on der den tegenvvoordigen minister van fi nanciën voortdurend pogingen worden ge daan om lêcningen te plaatsen: o.a. was een leening gevraagd aan Morgan en een andere aan Dillon Read. Op verzoek dezer zijds hadden dezen daarvan afgezien. Tar dieu meende dus, dat er reclonen waren om zich bezorgd te maken. Zoolang ie eersto tranche van dclecning uit het pian-Youug niet was geplaatst, mocht Duitschland geen leeningen uitgeven. Snowden heeft daarop gezegd, dat men ongetwijfeld Duitschland niet ten eeuwigen dage mocht verhinderen, lucningcn te plaatsen, maar wel was hij het er mee eens. dat Duitschland niet kan leenen. zoolang de eerste tranche niet was gemobiliseerd. Cheron sluit zich bij Tar dieu aan. Chéron heeft er daarna op gewezen, dat er in het plan een artikel is, n.l. art. 165, dat zeer uitdrukkelijk in dit opzicht is en waarin wordt gezegd, dat de annuïteit, welke strekt om de vorderingen te vol doen, welke de crediteurstaten hebben uit hoofde van den last. welke op hen rust van een groot gedeelte der uitgaven, daor hen gedaan tot herstel van «le schaden, door den oorlog geleden, dient te worden betaald in een vorm, welke zich leent tot mobilisatie. Chéron was ook van meening, dat er geen bezwaar tegen kon zijn te be palen. dat Duitschland geen buitenland sche leening zou uitgeven, die de plaat sing van de eerste tranche zou kunnen be moeilijken. Maandagochtend 10 uur zullen de creJi- teurmogendheden weer bijeenkomen, om de rapporten van de bankiers te behanae- len. Van de 8 punten, die nog te regelen wa ren, zijn er 4 voor Maandag overgeble ven, 3 zijn cr geregeld en 1 is in beginsel geregeld. De nlet-Duitschc herstel vraagstukken. De commissie voor de niet-Duiteche her- stclvraagstukken heeft een bijeenkomst ge had van do mogendheden der kleine en tente met Groot-Britannië, Frankrijk en Italië. Zij zijn het een6 geworden over den grondslag voor een bijeenkomst op Zon dagochtend van deze mogendheden met Hongarije, welke zoo noodig in den na middag zal worden voortgezet. Het aangewezen adres voor STOFZUIGERS en VLOERWRIJVERS LANGESTRAAT 135 ZEER BILLIJKE CONDITIES Betaling in overleg met den kooper STALEN OP AANVRAGE Utrochtschestraat 3 Tel. 633 Wanneer dan de zaak er voor rijp blijkt te zijn, zal er Maandagochtend een ple naire bijeenkomst der commissie plaats hebben. Kort conferentienieuws. Naar wij vernemen, koestert Tardieu het voornemen, zich Maandagavond naar Pa rijs te begeven. Zaterdag zijn in Den Haag aangekomen een uit drie personen bestaande delegatie van de Bank van Engeland ter conferentie. In Den Haag zijn aangekomen Louis Franck, gouverneur van de Bank van Bel gië, van Zeeland, directeur van die Bank, beiden lid van het comité voor de Interna tionale Bank, en dr. Bachmann, president van de Zwitsersche Bank. De vereeniging NederlandOostenrijk zal Maandag in huize Voorhout een thé aan bieden aan bondskanselier Schober en an dere leden der Oostenrijksche delegatie. Minister Beelaerts van Blokland en eenige andere Nederlandsche autoriteiten zijn eveneens uitgenoodigd. Do Amerikaan6che deskundigen van de commissie voor organisatie der Bank voor internationale betalingen, Reyolds en Tay lor zijn gisteravond in het Hotel des In- des aangekomen. Dr. Schacht is gisteravond uit Berlijn vertrokken en wordt hedenmorgen ver wacht om aan de onderhandelingen deel te nemen. De onderhandelingen DuitschlandFrankrijk. De indruk van de onderhandelingen van Zondag is, dat er een aanzienlijke toena dering tusschen het Duitsche en Fransche standpunt tot stand is gekomen, doch dat de formuleering nog groote moeilijkheden oplevert. Dr. Curtius, Wirth en de juridi sche deskundige Raus6 hadden vanavond een onderhoud van bijna twee uur met Tardieu, Berteldt en Coulombre. dat tegen lien uur werd hervat. Naar verluidt zijn van Fransche zijde voor het \raagstuk der sancties niet minder dan vijf verschillen de formulceringen ingediend. De Duitöchers hebben zich hun ant woord voor behouden. Z E KWESTIE VAN DE LICENTIES Bond, van Radiohandelaren erkent de ongeldigheid der vergadering Naar aanleiding van het vonnis \an den president der A damsche rechtbank van 30 Der j.l. in het kort geding tusschen N.V. Gloeilampenfabriek Radium tc Amstcrdam- lilburg en den Nederl. bond van radiohan delaren waarhij de president den gedaagden bond veroordeelde om zich te onthouden van iederen stap ter uitvoering van de op haar vergadering van 19 Dee. 1929 genomen besluiten tot dat de gewone rechter over de al of niet wettigheid dier vergadering zal hebben besloten, op voorwaarde dat de cischende N.V. binnen 14 dagen deze zaak \oor den gewonen rechter zou aanhangig maken, ontving Mr. C. van Ry als procu reur van „Radium" van het bestuur van den bond via diens procureur Mr. S. Za- doks een schrijven waarin uit bestuur er kende dat de ledenvergadering van onzen bond d.d 19 Dec. "29 ongeldig is geweest, wijl niet bijeengeroepen in overeenstem ming met het bepaalde in statuten en huis houdelijk reglement, dat de op die verga dering genomen besluiten en gevoerde b sprekingen eveneens ongeldig zijn. Wij verklaren gccnerlei stap tot uitvoe ring dier besluiten en besprekingen te heb ben genomen of te zullen nemen. Tevens bevestigen wij uwe toezegging vervat in uw bovengenoemd schrijven, dat door u na deze verklaring geen geding over de al of niet wettigheid van voormelde vergadering zal worden aangebracht. Dienovereenkomstig zal dc N.V. „Radi um" den bond dus niet dagvaarden voor de algemeene rechtbank. De bond van ra- diurahandelaren heeft een niouwe vergade ring tegen 20 Jan. bijeengeroepen. OP NAAR DE E. T. A. Waar als regel -kip-producten, Wachten op gelegenheid Om een Spiegelei te worden, Via onze keukenmeid. Nadat ze in t slrooienbedje Een'ge malen zijn versjouwd, Is voor deze week de, E.T.A. In de Markthal opgebouwd. Imposant en indrukwekkend Tronen vvond'ren der techniek, In een prachtge expositie Als een zegen voor t publiek Zeer v erleid lijk staan daar zaken, Die ons menschen, groot en klein In ons dagelijksche leven Tot een „dienstknecht" willen zijw. In een keurig schit'rend pakje' Worden ze gepresenteerd, 'r Allernieuwste van het nieuwste Wordt aan ons gedemonstreerd. Eéne hand ling: licht en warmte. Eéne draai: een forschc kracht. Eén gebaar: een stem van verre Wordt natuurlijk ons gebracht... Rijk en ondoorgrond lijk wonder Van deez' vverk'lijk grootschen tijd, Schenkend ons onmisb re gaven. Blijft dc ELECTRICITEIT Buiten siaat weer d oude toren Schijnbaar voelend het gewicht Van dit grootsche, deftig, prachtig, In een zee van 't wonder licht. Als wrij, stadgenooten, 's avonds, „Lange Jan" bekijken gaan, Blijf dan voor dat lichten-sprookje Even een momentje staan. Let dan op: In 't sehittYend schijnsel, Blijkt U zeker nu en dan. Dat ons oude trouwe bouwwerk, Zoo belicht, zelfs spreken kan! Wat hij zegt? Hij noodt U allen Naar de E.T.A. Eischt. 't met klem. En ik rand U aan te luist'ren Naar deez' sympathieke Stem. ..Lange Jan" spreekt uit ervaring. Hij toch kent dien „goeden tijd Toen nog niemand wist den zegen Van de elcctnciteit. ..Lange Jan" vraagt: Toon U waardig Dezen rijkdom, mooi en groot, Als was 't enkel uit vvaardeering: NAAR DE ETA! stadgenoot! GROEGROE. (Alle rechten voorbehouden). NA 4 MAANDEN AAN 'T WERK Het conflict te Sluiskil geëindigd OM EEN KIP Een jongen dood gestoken Weert, 11 Jan. Vrijdagavond liecfl in het dorp Stamprooy een doodslag om een kip plaats gehad. Een kip van den land bouwer I. D. was overgcloopen naar het erf van den slager H. IL, toen deze niet thuis was. Toen H. kwam en het geval hooide, begaf hij zich, met een mes gewa pend, naar de woning van J. D. Een zoon van J. D., die uit het huis kwam, werd door II. aangevallen. Laatstgenoemde bracht den jongen met zijn mes een steek in den rug toe, aan de gevolgen waarvan hij nog Vrijdagavond is overleden. J. D., die lusschenbeide wilde komen, kreeg een steek in den buik en werd ernstig gewond. De dader is nog Vrijdagavond in arrest ge steld Axel, 10 Jan. Zooals wij reeds kort meldden is de staking bij de cokesfabnek te Sluiskil thans einlelijk opgeheven. Het is reeds meer dan vier maanden ge leden, zoo herinnert de Telegraaf, dat ruim v ïerhondcrd man aan de cokesfahriek te Sluiskil het werk neerlegden. Slechte eenige vreemde arbeidsKrachtcn bleven aan -liet werk. De voornaamste eiechen wa ren een loonsverliooging van 5 cent per uur, overwerk 2550 Zondag6arbeid 100 doorbetaling van loon op feestda gen, zes dagen vacantie mét behoud van loon. In een onderhoud over de eischen dei- stakers dee'.dc de directeur destijds mede, dat de fabriek een zvvaren concurrentie strijd had te voeren met fabrieken over de grens die langere werktijden nadden cn lagere looncn betaalden. Doch ook de ar beiders hadden hun bezwaren. Het heele stadje was vol van de staking, waarmee de belangen van den midden stand ten nauwste samenhingen. Het feit, dat er werkwilligen uit het buitenland kwamen, gaf spoedig aanleiding tot rel letjes, waarbij marechaussees zelfs van de blanke sabel gebruik moesten maken. Reeds in October had prof. mr. Aalbersc. dc rijksbemiddelaar, een onderhoud te Vlis- êingen, hetwelk weinig resultaat oplever de, terwijl later de burgemeester van Axel, de heer Blok, nog vergecfsche pogingen deed. De tijd vervlakte echter de scherpe kan ten van het conflict en toen de rijksbemid- delaar con week geleden pogingen aan wendde, om partijen tot elkaar te brengen, was er gegronde hoop, dat men de vveder- zijdsche bezwaren zou kunnen overwinnen. Dit optimisme is thans bewaarheid. UIT DE STAATSCOURANT. Bij beschikking van den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is voor het jaar 1930 benoemd bij de phar macologic aan dc Rijksuniversiteit te Lei den tot conservator J van Niekerk. Bij Koninklijk besluit is benoemd tot- lid van den Voogdijraad Rotterdam II dr. F. P. J. Poeleman, geneesheer, wonende te Rotterdam. DE KOKS OP AUDIËNTIE. Amsterdam, 10 Jan. De minister var» Arbeid ontving heden in audiëntie een de legatie van cle Ncd. Koks-Organisatie. De woordvoerder der delegatie drong er bij Z.Exc. op aan de arbeidswet ook in te voe ren voor de koks, daar in hun bedrijf nog onduldbare toestanden heerschen. De minis ter zegde toe een onderzoek te zullen instel len naar de mogelijkheid van em eerder In werking doen treden der wet voor de koks, zoo mogelijk nog voor,'of tegelijkertijd met de kantoorbedienden.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1930 | | pagina 3