Cognac Vieux x x Wijnhandel J. A. Schoterman Zn. WERKTIJDENBESLUIT VOOR WINKELS PRACTISCHE BEZWAREN SAMEN DE KOSTEN DEELEN! Wetsontwerp ingediend EEN GEHEIMZINNIG DRAMA Slachtoffer van een vergissing? per fiesch f 3.75 UTR.S1RAAT 17 - Gevestigd 1878 - TELEFOON 145 DE 1071 M. VOOR DEN OMROEP De golflengte verdeeling PRINCIPIEEL VERZET TEGEN STEMPLICHT Vervolging van vrouwen De Kon. Ned. Middenstandsbond dringt op voorziening aan. Vrijstelling van filiaal houders Het bestuur van den Kon. Ned. Midden standsbond heeft zich dezer dagen, naar aanleiding van de officieus bevestigde persberichten, inzake in voorbereiding zijnde wijzigingen en aanvullingen van het Werktijdenbesluit voor Winkels *1923, met een adres tot den minister van Arbeid, Handel en Nijverheid gewend. Het Bonds- bcötuur draagt daarin eenige wenschen omtrent nadere voorziening in sommige practische bezwaren bij den minister voor. Rusttijden gedurende den hal ven arbeidsdag. In de eerste plaats verklaart adressant, dat het uitermate gewenscht geacht wordt, dat een andere regeling worde getroffen voor het geven van rusttijd aan een win kelbediende, die eerst nè. 1 uur 's middags in dienst komt, zooals bijvoorbeeld het ge val is. wanneer een vrije ochtend is geno ten. Van verschillende zijden hebben den Bond mededeelingen bereikt, waaruit blijkt, dat de thans vigecrcnde regel i" 7 van artikel 7 in de practijk ernstig be zwaar ontmoet. Immers moet aan de(n) bediende, die op zoo'n dag wat in deu regel het gevaj is nèi 6 uur n.m. zijn werk beëindigt en meer dan 6 uur arbeid verricht, ccn rusttijd van tenminste 1Y* uur gegeven worden. Dit heeft ten gevolge, dat er in vele be drijven op zoo'n dag niet 6teeds voldoende personeel aanwezig kan zijn om de werk zaamheden behoorlijk te verrichten, vooral wanneer de zaak in de morgenuren geheel gesloten wordt, waartoe in de meeste grootere steden reeds onderlinge vrijwillige regelingen zijn getroffen. Uit een oogpunt van personeelbelang ;s, naar het adrossant wil voorkomen, onder die omstandigheden, een rusttijd van 1 Yz uur ook niet noodzakelijk. Immers bestaat er voldoende gelegenheid om. vóór het in dienst komen, den dagelijkschen warmen maaltijd te gebruiken. De gewoonte, om de zen maaltijd omstreeks 12 uur 's middags te nuttigen, is in de betrokken kringen reeds lang ingeburgerd. Wordt er in den laten namiddag in plaats van VA uur een half uur rust gegeven, dan kan in dien tijd zeer wel een koude maaltijd worden genuttigd. Het bondsbestuur meent, dat er geen be zwaar tegen kan bestaajr om voor te schrij ven, dat onder die omstandigheden met het geven van een half uur rust kan wor den volstaan. Met voldoening heeft men clan ook vernomen, dat er aan het Depar tement een voorziening in dien geest in voorbereiding zou zijn. Evenwel zou men den minister willen verzoeken hierbij rekening te willen 'hou den met de bij plaatselijke verordening ge regelde sluitingsuren der winkels, in dier voege, dat nader wordt bepaald, „dat de arbeidstijd van een arbeider op een dag, dat hij niet vóór 12 uur den arbeid aan vangt en niet langer dan 7 uren arbeid verricht, na ten hoogste 514 uur arbeid moet worden afgewisseld door een rusttijd van tenminste een half uur, zulks in af wijking van het bepaalde in artikel 7 le lid van het Winkelwerktijdenbesluit. Een zoodanige redactie maakt het bïj- ■voorbeeld mogelijk, dat aan een arbeider, die om 1 uur n.m. in dienst komt en om 8 uur n.m. op het sluitingsuur van den winkel eindigt, slechts een half uur ru6t na o*A uur arbeid behoeft gegeven te worden. Avondverkoop door consumptie zaken. Vervolgens brengt men onder de aan dacht van den minister, dat de Bond ge wezen is op bezwaren, welke verscheidene winkeliers, houders van zaken, die in hoofdzaak op avond verkoop zijn aangewe zen, ondervinden. Het betreft hier winkels in kleine eetwaren (broodjes met vleesch, visch, vischgerechten, vleeschwaren, etc.), welke in hoofdzaak voor gebruik ter plaat se bestemd zijn, doch overdag ook over de toonbank worden verkocht en medege nomen. Zij zijn in de meeste groote steden, hoofdzakelijk in de binnenstad gevestigd en zijn in het bezit van een ontheffing van de bepalingen der gemeentelijke winkel- sluitingsverordcning. zoodat zij gewoonlijk tot halftwee 's nachts mogen geopend ble ven. Het bedrijf' is geheel ingesteld op en af hankelijk van den avondverkoop en heeft gemeenlijk hooge lasten te dragen, wil het naar behooren geëxploiteerd kunnen wor den. Het voorziet ongetwijfeld in een be hoefte van een deel van het publiek, in zonderheid van schouwburgbezoekers e.d. Hoewel de meeste dezer zaken ook in het bezit van „verlof zijn en dus, ook Wat den aard van het bedrijf aangaat,, tot de koffiehuizen gerekend zouden kunnen wor den, is medegedeeld, dat de Arbeidsinspec tie van meening Is. dat deze inrichtingen, mede gelet op artikel 7 der Arbeidswet, als winkels zijn te beschouwen. Deswege zou er in die zaken na 11 uur nm. geen perso neel meer werkzaam mogen zijn en juist na dat uur begint de grootste drukte. Een en ander zou voor de mee9te dier bedrij ven ruïneus kunnen zijn en bovendien ook onbillijk, waar enkele zaken uitsluitend gedreven worden door den eigenaar met diens familie-leden, zoodat het Werktijden besluit daar, in gevolge art. 44 der Ar beidswet, niet geldt. Het Is daarom, dat het Bondsbestuur er bij den Minister op aandringt, dat in de herziening van het besluit ook artikel 4 zal worden betrokken, bijvoorbeeld in dien sin, dat voor dergelijke gevallen de moge lijkheid wordt geopend om een bijzondere vergunning te verkrijgen, ten einde na 11 uur des namiddags arbeid te laten ver richten, dan wel dat door Uw Excellentie gebruik gemaakt wordt van het bepaalde in artikel 7 2e lid der Arbeidswet. Naar aan hst Bondsbestuur is medege deeld, zou ook het betrokken personeel on gaarne zien, da de desbetreffende verbods bepaling voor ie genoemde inrichtingen van kracht blij't, aangezien het door het aanzienlijk verminderen van provisie en andere emolumenten, ernstig in zijn brood winning geschaad zou worden. Vrijstelling van liliaalhouders op eigen verzoek. Tenslotte wordt den minister verzocht aan artikel IS van het Besluit een zoo danige toepassing tc willen geven, dat fi liaalhouders, die op grond van andere be palingen onder deze wettelijke regeling vallen, op hun daartoe strekkend schrifte lijk verzoek eventueel na door het districtshoofd ter zake te zijn geboord algeheele vrijstelling kunnen bekomen. Het is namelijk gebleken, dat in menig geval de filiaalhouder geen prijs stelt op de bescherming, welke hem door of krach tens de Arbeidswet wordt verleend, ook omdat hij door beperking van zijn arbeid6- verplichtingen inkomsten derft (omzetpro- visie e.d.). Daarnaast ie het dikwijls on doenlijk om bet verantwoordelijk hoofd van het filiaal behoorlijk te doen vervan- De filiaalhouder in kleinere zaken heeft toch het beheer over den inventaris en de kas, terwijl hij, in verband met den omvang van het bedrijf, deel moet nemen aan den winkelarbeid. Is deze nog wel voor overdracht aan ondergeschikten vat baar, de leiding en de financieel© en ad ministratieve aansprakelijkheid kunnen in den regel niet op anderen overgaan, zon der dat de organisatie van de onderneming ontwricht wordt, daargelaten of het uit maatschappelijk oogpunt wel gewenscht is. om een vrij groote verantwoordelijkheid te leggen op personen, die daarvoor eigenlijk ongeschikt zijn. De Bond zou het derhalve zeer op prijs stellen, indien bij de toepassing der wette lijke bepalingen ten aanzien van filiaal houders zooveel mogelijk rekening worde gehouden met de belangen van het bedrijf, aangezien het andere vele ondernemers van filiaalzaken uiterst bezwaarlijk, zoo niet onmogelijk wordt, een behoorlijke, loonen- de exploitatie te verkrijgen. De kwestie van den avondverkoop door consumptie-zaken is bij den Middenstands bond aangebracht door de 's-Grav. Winker liers-Vereeniging, die daaromtrent van ver schillende leden bezwaren had vernomen ven, daar hot donker was om ze goed te on- j derscheiden. I Uit het feit staat een to voren beraamde aanslag vast Het is nog mogelijk, dat, door het duister misleid de daders een verkeerd persoon hebben getroffen. Het slachtoffer staat n.l. zoo goed bekend in Voorburg en omgeving, dat men aan geen wraakneming kan denken. De daders hebben in ieder ge val hun plaats goed gekozen, want op 500 M 'afstand staan de eerste huizen. De getroffene was gisteravond nog voor za ken te Leidschendam geweest. Men onder- zoekt nu, bij wie hij op bezoek is geweest De vrouw van het slachtoffer, die zeer onder den indruk is, heeft hij navraag door de re cherche geen enkele aanwijzing kunnen gc- j ven, die op het spoor zou kunnen brengen van de daders. De familie is vanmorgen naar 1 het Academisch Ziekenhuis tc Leiden ge weest om het slachtoffer te zien. Er heeft aldaar ook do gerechtelijke schouwing plaats gehad. Bij een nader onderzoek is door de politie gisteravond op 40 meter afstand van de plaats, waar v.d. D. getroffen werd, nog een huls van een revolver patroon gevonden. Deze is door de politie in beslag genomen. Maatregelen in verband met den Stadhuisbrand te Leiden De moord onder Stompwijk ,-G a v o n h a g c, 11 Jan. Omtrent den moord op een manufacturier onder Stomp wijk kan de Telegraaf nog het volgende mel den: Toen wij op de plaats van het misdrijf kwamen, lag de vermoorde nog in dcnzelf- den toestand als men hem had gevonden. Het was een droevig gezicht den ongelukkigó bij het schijnsel der autolantaarns op dit trieste plekje te zien liggen, en de hevige storm die door de hoornen gierde maakte het schouwspel nog ellendiger. Nadat de politic-deskundige, dr. Hulst, het lijk voorloopig had onderzocht en het parket het eerste onderzoek had ingesteld, werd het slachtoffer in een noodkist gelegd en per au to naar het Academisch Ziekenhuis ver voerd. Nog vernemen wij dat ook de burgwach ter, die vlak bij de plaats waar de moord is gebeurd woont eveneens duidelijk vier schoten heeft gehooid. Hij is daarop da delijk naar dc plek gesneld waar hij Van der Dnft, dien hij zeer goed kende, reeds overleden vond. De brugwachter kon zich de motieven tot de daad niet begrijpen, daar het slachtoffer bij iedereen gezien was. Dc jas. waarin de gaten van de kogel le zien waren, alsmede de fiets van Van der Drift /-.rin in beslag genomen. Het wordt ook mogelijk geacht, dat de aanleiding tot het misdrijf in verband staat met het afbetalings systeem, dat de getroffene met zijn manufac- turenhandel volgde. Met zekerheid valt even wel niets te zeggen. Te middernacht was het onderzoek nog in vollen gang. Geheimzinnig. Des te meer men zich in het drama te Voorburg verdiept, des te geheimzinniger wordt deze tragedie, die een oppassende va der van acht kinderen het leven kostte. Het onderzoek, dat de politie en de Justitie met kracht voortzette, heeft noch 'n enkel motief voor de daad, noch cenlg spoor van de da ders aan het licht gebracht, hoewel nog en kele belangrijke bijzonderheden bekend zijn geworden. Omstreeks kwart voor acht gisteravond, dus één uur voor de moord geschiedde, heeft een inwoner van Voorburg, toen hij den Vlietweg passeerde, bij de brug waar het slachtoffer gevonden werd, in het donker twee mannen gezien, die hem scherp opna men. Hij hoorde toen de een tegen den an der zeggen: „Er staan hier geen huizen in de buurt", aan welke opmerking hij toen geen vedero aandacht schonk, maar later, bij het vernemen van den moord, schoten hom deze woorden weer te binnen. Een signalement van deze mannen kon hij echter niet opge- Een wetsontwerp is ingediend, houdende maatregelen met het oog op het verloren en verminkt zijn van registers van den burger lijken stand te Leiden a(s gevolg van den stadhuisbrand. De toelichting zegt o.m.: Bij den stadhuisbrand te Leiden in Fe bruari 1.1. zijn de meeste registers van den burgerlijken stand aldaar verloren gegaan Dank zij het wettelijke stelsel, dat de voor naamste registers in dubbel moeten worden gehouden cn dat een exemplaar der dubbe len telken jare ter bewaring moet worden overgebracht naar de griffie der rechthoek, is het mogelijk uit de ter griffie der recht bank bewaarde exemplaren een nieuw stel voor den dienst te Leiden samen te steller., welk nieuwe stel dan kan treden in c!e plaats \an de verloren gegane registers. Hierbij rijzen drie vragen: 1 le. Is het noodig alle verloren registers te vervangen of kan worden volstaan met ver vanging van die uit b.v. de laatste 60 jaar? 2e. Hoe zullen de nieuwe exemplaren worden verkregen, door afschrijving van de zich ter griffie van de rechtbank bevinden de exemplaren of langs photografischor. weg? 3e. Te wiens laste komen de kosten? Voor wat ad le. betreft, meent de minis ut, dat de zekerste weg is te kiezen Art 1 j van het ontwerp luidt dan oók: „Ter ver vanging van de in den bij deze wet gevolg- den staat vermelde dubbelen van de reg.s i Iers van den burgerlijken stand, die bij den stadhuisbrand te Leiden in Febr. 1929 ver- j loren of verminkt zijn, wordt van de andere dubbelen een afschrift gemaakt door de zorg van den griffier bij de arr.-rechtbank te 's-Gravenhage overeenkomstig regelen, to stellen door onzen minister van justitie Op die afschriften is ark 15 van het BAY van toepassing. Onder afschrift is begrepen photografische reproductie. De bedoeling is zegt de toelichting ver der dat do keuze wordt gelaten al naar blijkt welke reproductiemethode de b( is. 1 Ad 3e merkt de minister op, dat de ver nieuwing noodig is geworden doordat de registers, berustende in de archieven der gemeente Leiden verloren zijn gegaan. Dit, alsmede de omstandigheid, dat de kosten van den burgerlijken stand volgens de ge- meentewet ten laste van de gemeentebe- grooting kom'"*" zou moeten leiden tot be- 1 taling van h geheel der kosten door die gemeente Echter mag het rijk zich, ter tege moetkoming aan do getroffen gemeente, wel een offer getroosten. Voorgesteld wordt do kosten te deelen Staat cn gemeente dragen ieder do helft. Hoeveel de kosten zullen bedragen, is niet precies aan te ge ven, omdat het een aanzienlijk verschil zou kunnen maken of wordt afgeschreven dan wel gephotografeerd. Eenige bijzondere bepaliDgen zijn getrof fen met het oog op de akten waarvan nog geen dubbelen naar de griffie der recht bank zijn overgebracht DOODGEDRUKT TUSSCHEN EEN KOLEN- KNIJPER. Vreeselijk bedrijfsongeval te Sas van Gent. Sas van Gent, 12 Jan. Zaterdag is de werkman Karei Bos alhier aan de Stijfsel- fabriek Zealandia bij het kolenlossen tus- schen een kolenknijper gekomen en dood gedrukt. Met verbrijzelde borstkas werd hij opge- nomen. Ilct ingeluk is, volgens de Ct. te wijten aan onvoorzichtigheid van het slachtoffer en 1 aan onbedrevenheid van den kraandrijver. De politie heeft het lijk in beslag geno men. Een der kameraden van den verongeluk- j te, werd zóózeer door het ongeluk aange- j grepen, dat hij bulten kennis raakte en een tijdlang bewusteloos bleef. Bos laat een weduwe zonder kinderen na. DE „MONIKA" HERSTELD NAAR ENGELAND VERTROKKEN. Amsterdam, 13 Jan. Het Zweed- sche stoomschip „Monika", dat op 29 De- rember 1.1. in aanvaring is geweekt met de Hembrug en daarbij ernstige schade aan den voorsteven had opgeloopen, «s thans, na te Amsterdam geheel te zijn hersteld naar Engeland vertrokken voor het inne men van lading. Tijdelijk na 6 uur ter beschikking van Hilversum De voorloopig verlengde duur voor het gebruik van de 1071 M. golf voor den alge- meenen omroep vcreischt eenige toelich ting. De golflengte 1071 M. toch ligt in den band. welke bij internationale overeen komst ook door Nederland onderteekend voor andere doeleinden dan den alge- meencn omroep i6 beschikbaar gesteld. Onder de tegenwoordige omstandigheden echter, waarbij de uitzending op de 298 M. golf niet in alle deelen van het land op alle uren van den dag behoorlijk kan worden ontvangen, zou het ontberen van de 1071 M. golf voor de luisteraars een groot ongerief beteckenen. De minister van Waterstaat heeft daar om beslist, dat de 1071 M. gof, van Neder- la;nd voor de radiotelefonische uitzending van mededeelingen van zakelijkcn aard. ook wel, doch minder juist, zakelijke omroep genaamd, is toegewezen, nog t ij d e 1 ij k na IS Januari ter beschikking van het station Hilversum blijft. De bevoegdheid daartoe steunt op art. 5 van het bij het Internationaal Radiotcle- graafverdrag van Washington behoorende Algemeen Reglement, dat de Adrainistra- tiën een willekeurige frequentie en golftype kunnen toekennen van elk radiostation on der haar gezag, mits daaruit geeo storin gen met eeniccn dienst van een ander land voortvloeien. Mochten tengevolge van de than9 getroffen regeling voor andere landen of voor andere diensten in Nederland, die zich terecht bevinden in den golfband, waartoe dc 1071 M. behoort, onverhoopt storingen ontstaan, dan zal het gebruik van die golf moeten worden gestaakt en zullen nadere maatregelen worden overwogen. In elk geval zal deze tijdelijke maatregel slechts van kracht blijven totdat door het aan de orde stellen van maatrfegelen voor een verbeterde zend- en antenneapperatuur het gebruik daarvan algemeen een be hoorlijke ontvangst van uitzendingen op do korte golf verzekert. Dultdt deze laatste alinea van dit offï- cieele bericht wellicht op invoering van hot „Gleichwellen-sy6teem"? (Red.) „EEN APPELTJE TE SCHILLEN..." Moordaanslag to Helmond. Helmond, 13 Jan. Zaterdagavond om streeks half elf heeft in het huis van A. v. d. B. te Aarle-Rixtei, een moordaaanslng plaats gehad. De chauffeur G. van D., een buurman van A. v d. B„ was in de wo ning van v. d. B. gegaan. Na een woor denwisseling richtte hij zich tegen diens kostganger F. van W„ met wien hij reeds lang een appeltje wenschte te schillen. Bij een twist heeft G. v. d. Frans v. W. met een mes ernstige verwondingen toege bracht. De vermoedelijke dader v. D. werd gearresteerd; hij heeft nog niet bekend. De dader zelf bekwam een wond aan den arm, welke hij waarschijnlijk zichzelf heeft toe gebracht. Van W., wiens toestand ernstig is, is 27 jaar en ongehuwd. De verdachte, afkomstig uit Oss, is 25 jaar en vader van drie kinderen. HET AUTO-ONGELUK BIJ SLOTEN. Ook de derde inzittende over leden. Amsterdam, 13 Jan. De G4-jarige P. van der Voort, de eenige van de drie in zittenden van de vrachtauto, die gered werd toen de auto Donderdag j.l. in de Ringvaart te Sloten reed, is Zondag aan de gevolgen van hot ongeval in het ziekenhuis overleden OVERLEVENDEN VAN DE „HOFPLEIN" TE ROTTERDAM. De derde machinist vertelt. Rotterdam, 11 Jan. Hedenmiddag tc ongeveer half twee arriveerde te Rotterdam het stoomschip „Kerkplein" van de maat schappij Millingen, waar zich aan boord be vonden de tien geredden van het stoomschip „Hofplein", dat verleden week Zaterdag aan de Noorsche kust is vergaan. Na aankomst van dit schip hebben wij een onderhoud gehad met den derden machi nist K. Tjassens; deze verklaarde ons dat hij op den bewusten nacht net wacht had in de machinekamer. Om kwart vóór vier voelden de aanwezigen een hevigen stoot, doch zij wisten niet of dit aan een zware zee of aan het op een rots loopen was too te schrijven. Het personeel van de machine kamer is zoo lang mogelijk beneden geble ven. Tenslotte moesten zij voor het instroo- mende water vluchten. De machines hebben nog eenigen tijd gewerkt, maar daar het water meer cn muor omhoog steeg, moesten deze tenslotte ook gestopt worden. Toen hebben allen een be nauwden nacht aan boord gehad Den vol genden morgen toen het licht geworden j was, en het bleek dat de positie van het I schip onhoudbaar was, heeft de kapitein j order gegeven om in de booten te gaan. Een viertal opvarenden is in de kloine werkboot [gegaan, hoewel de kapitein hun nog waar schuwde dat deze het bij het zware weer niet zou houden. De overigen zijn m de groote boot gestapt, welke met zeer veel moeite door twee brandingen heen gestuurd is, waarna zij door het Noorsche redding vaartuig werden opgepikt. Even na het ver laten van de „Hofplein" zagen de mcnschen in de reddingboot het schip in tweeën splij ten, waarna het gedeeltelijk wegzonk De kleine werkboot hebben zij nog even gezien, maar deze werd weldra uit het oog ver loren. Nadat de bemanning, die zich in de groote boot bevond aan land was gekomen, is nog een reddingsvaartpig uitgevaren om naai de werkboot tc zoeken. Er is evenwel niets meer gevonden. Zondag worden de andere overlevenden verwacht. Dc vragen van den heer Kersten bcantvroord De heer Kersten had den minister van binnenlandsche zaken do volgende vragen gesteld: Is het den minister bekend dat o.a. de burgemeesters van Enschedé, Schoonho ven, Bergambacht, Rilland-Bath, ook na de jongste verkiezingen maatregelen heb ben genomen ten einde te geraken tot ver volging van vrouwen, die bij herhaling hadden verklaard, dat zij om des gewetens wil aan de stemming niet konden deelne men? Is de minister bereid de noodige stap- nen te doen, opdat maatregelen tot ver volging als bovenbedoeld niet meer her haald worden? De minister heeft thans geantwoord: Uit con door den ondergeteekonde inge steld ambtelijk onderzoek is het volgende gebleken. De burgemeesters der gemeenten En schedé en Bcnrambacht hebben na de jongste verkiezing voor de Tweede Kamer der Staton-Generaal maatregelen genomen lot vervolging van vrouwen, die hadden verklaard, dat zij om des gewetens wil uiet aan de steromlng hadden kunnen deel nemen. De burgemeester van Rilland-Bath heeft dergelijke maatregelen alleen geno men ten aanzien van die vrouwen, welke de door haar aangevoerde gemoedsbezwa ren voor dien burgemeester niet voldoonde aannemelijk hebben gemaakt. De burgemeester van Schoonhoven heeft echter zonder uitzondering gewetensbezwa ren aangenomen als een geldige reden voor niet-opkomst. Art. 149 der Kieswet laat het oordeel omtrent de geldigheid der voor het niet-na- Icomen van de verplichting, opgelegd blf art 72. tweede lid, aangevoerde redenen in de eerste plaats aan den burgemeester en in hoogste instantie aan den rechter. In verband hiermede kunnen door den on dergeteekende geen stappen wordon ge daan. welke herhaling van maatregelen tot vervolging als bovenbedoeld zullen voor komen. De minister kan ten deze niet verder -gaan dan van zijn zienswijze ten deze aan de betrokken autoriteiten te doen blijken, hetgeen bereids heeft plaats ge had bij de bekende circulaire aan de bur gemeesters d.d. 20 Juni 1928. no. 5995. af- deeling bi'nnenlandsch bestuur. Aangpzien de ondergeteekende zich met de strekking dier circulaire geheel kan vereenigen, heeft hij mede naar aanleiding van de onderwerpelijke vragen, den Com missaris der Koningin in de provinciën verzocht de burgemeesters ook mot ztln. met die strekking overeenkomende opvat ting ten deze tn kennis te willen stellen DE ONTPLOFFING TE GRONINGEN. Vragen van den heer Brautigam. 's Graven ha ge, 12 Jan Dc heer Brau tigam „heeft aan den minister van Arbeid, Handel en Nijverheid de volgende vragen gesteld: Is hel juist, dat de vergunning, bedoeld in art. 4 der Stoom wet, verleend aan de sleepboot, waarvan de stoomketel 20 De cember j.l. in de gemeente Groningen ex plodeerde in verband met den minder gun- stigen toestand van dezen ketel, 31 Decem ber j.l. zou zijn beëindigd? Is het juist, dat de bij de romp omge komen machinist iemand van jeugdigen leeftijd was, weinig ervaring met machines zou hebben gehad en bijv. vóór de vervul ling van deze betrekking als dekknccht voer? Is het onderzoek, bedoeld in art. 26 der Stoom wet, reeds afgeloopen? Is de minister bereid, nu. of zoodra dit onderzoek zal zijn beëindigd, het betreffen de rapport te doen publiccercn? OPVOLGER VAN MR. SANNES. De heer H. dc Boer benoemd. De voorzitter van het centraal stembureau voor de benoeming van leden van i. "wee- de Kamer der Staten-Genoraal beeft t de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer mr. G W. San nes, benoemd ver klaard tot lid dier Kamer den heer H. de Boor, (e Leeuwarden

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1930 | | pagina 4