POLITIEKE BEDEVAART NAAR LUIK? r DE DORUS RIJKERS WEER THUIS Geen geluk gehad RADIOPROGRAMMA INGEZONDEN STUKKEN G. Drieënhuizen J. S. v. d. Werf E. J. KRAUSE F. Bosman - Kamp 8 Meubelen en Kinderwagens H. JEKEL Leusderweg 11 Bezoekt Café „De Oranjeboom" 'Maastrichtenaren naar een gelegenheidsopenlucht: voorstelling Een artikel van de Action Nationale' De correspondent te Brussel der N. R. Ct meldt: Sedert ecnigen tijd deed in sommige krin gen alkier het gerucht do ronde, dat van Belgisch-annexionistische zijde do mogelijk heid werd overwogen, zekere personen in Nederlandsch-Limburg bij do viering van het eeuwfeest dor Belgische revolutie te be trekken en aan deze deelneming een anti- Ncderlandsch en annexionistisch karakter te geven. Thans beweert de Action Nationale, hot weekblad van Pierre Nothomb en zijn vol gelingen van zijn Maastrichtschen corres pondent het bericht te hebben ontvangen, dat Maastricht zich bij de viering van het Belgische eeuwfeest zal aansluiten door „de organisatie van een bedevaart naar Luik, aan dewelke de raecsto Maastrichtenaren zullen deelnemen." Niet ver van Maas tricht, op Belgisch grondgebied, tusschen Wibre en Sint-Pieter, zullen tevens, naar de Action Nationale verzekert, openlucht- voorstellingen worden gegeven van een ge- legenhc-idssstuk, getiteld Een Eeuw gele den. De eerste voorstelling zou gesteld zijn op 21 Juli 1930 „Daar zal," zegt bet an- nexionistische orgaan, „de arena worden opgericht, waar mon vertoonen zal het overwonnen, onderworpen Limburg en do Bataafsche macht, deze laatste beschikkend over de gezagsmiddclen, den invloed der Hollandsche „landheeren", bajonetten en kanonnen, terwijl de eer van het oudo land van Limburg, verpersoonlijkt door de hoofdrol van het stuk, aan het hoofd stapt van legioenen van in lompen gehulde sla ven, enkel gewapend met hun geloof en de bittere herinnering aan de slagvelden waar hunne vrijheid verloren ging." Het politieke doel van (leze betooging hebhen de auteurs, altijd \olgens de Action .tionale, nog sterker willen doen uitko men door het opnemen van het stuk, van een optocht van deelnemers aan het beken de petitionnement van een eeuw geleden. Deze optocht, voegt het blad van Nothomb er aan toe. zal feitelijk het petitionnement van 1930 voorstellen „en aan Holland laten zien, hoeveel honderdduizenden Limburgers wcnschen hunne oorspronkelijke nationali- liteit terug te winnen en zich met België te vereenigen." NA DEN BRAND TE MIDDELBURG. Een nieuwe &cto-brandspuit. De „Middclburgsche Courant" van Maan dag bevat de mededeeling, dat het comité van bewindvoerders over de gelden van het Bi andweerfonds 7 December 1929 zich met een schrijven tot den burgemeester heeft gewend, waarin het vraagt of deze in be ginsel bereid is namens de gemeente een Fordautomobielbrandspuit ten geschenke te aanvaarden, onder beding dat door de gemeente voldaan wordt aan een tweetal condities, dit Iw^e schenkers aan hun bij drage van 1000 elk verbonden. Met deze tweemaal 1000 conditioneel toegezegd, die de N. V. The Vitrite Works en de N.V. Houthandel v.h G. Alberts Lzn. <fc Co. ter plaatse beschikbaar stelde, heeft het fonds thans vrijwel voldoende gelden, om tot aan koop van zulk een automobielbrandspuit over te kunnen gaan. BOERDERIJ TE RAALTE AFGEBRAND O.q. 250 aan papieren geld verloren. Raai te, 13 Jan. Hedenmorgen om strceks 4 uur is de boerderij van den land bouwer J. Middag totaal afgebrand. Behal ve de geheele inboedel verbrandden vier koeien vijf varkens, een paard en nog 250 aan papieren geld. De bewoners ko'nden zich slechts met de grootste moeite redden. De oorzaak is het omwaaien, ten gevolge van den storm, van een petroleumlantaarn, die gebezigd werd toen de eigenaar de opengewaaide achter deur wilde sluiten. Verzekering dekt de schade. (Tel.) DE HEER C. W. H. BAARD 60 JAAR. Amsterdam, 13 Jan. In den kring van het personeel van het Stedelijk Museum en van het Historisch Museum, dat in 't Waag gebouw is gevestigd, is Zaterdagochtend de heer C W. II. Baard, directeur dezer beide musea, gehuldigd, ter gelegenheid van zijn 60slen verjaardag. Namens het personeel sprak do heer L J. Th Hendriksen, hoofdopzichter, schetsen de, hce goed de verhouding tusschen per soneel en directeur is. De heer Baard heeft steeds veel voor zijn personeel gevoeld en dit had thans de behoefte hem op zijn 60slen vorjaardag hiervan een bewijs te geven. Spi bood den directeur een door Tohan Smith, zoon van Hobbe Smith, geschilderö portret Mevrouw De Haas-Leydpsdorff, een der assistenten, sprak ook echige vriendelijke woorden, een souvenir overhandigende, waarna de heer Baard voor de hulde dankte welke hem zeer had getroffen. Ook oud-suppoosten waren aanwezig, 's- Middags kwamen nog personen uit de kunstwereld, o.a. van „Sint Lucas", den jarige de hand drukken. (Tel.) Den Helder, 14 Dcc. Vanochtend ongeveer 10 uur is de Dorus Rijkers hier weer binnengekomen. Schipper Bot ver telde Wij zijn gisteren den geheelcn dag bezig geweest, doch hebben geen geluk ge- bad. Gisterochtend zijn wij ongeveer half- aclit vertrokken; er stond toen een flinko storm uit het West-Noord-Weston. Wij had den bericht ontvangen om naar de Eier- landsche gronden te gaan, waar een Ita- lioansch stoomschip zat. Over de Waddon hebben wij koers naar Eierland gezet om streeks 10 uur kiegen wij, den Eierland- schcn toren in zicht. Wij zagen toen twee schepen op de gronden zitten. Aan den Kicrlandschcn toren deelde men ons mede, dat do reddingsboot van Eierland ook was uitgevaren. Op onzen weg naar het eerste schip troffen wij de reddingsboot van Eier land aan, die voor anker lag met een on- klaren motor Op verzoek van den schipper hebben w ij toen eerst hem in veiligheid ge bracht. Het schip, waarvoor wij waren uit gevaren, bleek het Letlandsche stoomschip Skauts te wezen, dat op do Noordgrondon vast zat. Wij zijn toen langszij gegaan en hebben aan den kapitein gevraagd, of bij het schip wilde verlaten deze weifelde echter en vroeg ons allerlei inlichtingen betreffende de plaats, waar hij gestrand was. Na gehouden scheepsraad besloot hij, tot donker aan boord te blijven. Toen zijn wij naar Eierland teruggekeerd Intusschen was do vloed opgekomen. Het schip is toen van den grond losgeslagen cn op do Vliehors geworpen. Het schip zit daar heel hoog. Toen wij er weer bij kwa men, stak de schroef boven water uit, en met laag water zul men vermoedelijk wel van boord kunnen loopen. De roeiboot van Vlie wilde ook nog assistentie verlecnen, doch deze werd evenmin door den kapitein aangenomen. Het Italiaansche stoomschip, dat onge veer 3 K.M. van het Lethlandsche schip is verwijderd, zit eveneens zeer hoog. Daar wij niets konden uitrichten, zijn wij tegen donker weep huiswaarts gekeerd binnen dooi over de wadden. Daar het hier echter zeer moeilijk varen is, zijn wij in het Fok- kediep voor anker gegaan cn hebben daar den dag afgewacht. Op onze vraag, aldus de N.R.Ct., of er nog iets van liet Engelsche stoomschip Tha- la bekend was, deelde dc heer Bot mee, dat het schip wel voortdurend S. O. S.-scinen had uitgezonden, doch dat men niet weet, waar het schip gebleven is. MR. DR. B. C. J. LODER. Letlandsche onderscheiding. Amsterdam, 14 Jan. De president van de republiek Letland heeft aan mr. dr. B. C J. Lodcr te Den Haag, voorzitter van de Commissie voor Internationaal privaatrecht en oud-president van het Permanente Hof voor Internationale Justitie, het grootkruis van de Drie-Sterren-Orde verleend. De consul van Letland te Amsterdam, de heer F. van Monsjou, heeft heden den heer Loder te zijnen huize de versjerselcn van deze onderscheiding overhandigd. NOODLANDING BIJ NIJMEGEN. Militair vliegtuig beschadigd. Nijmegen, 13 Jan. Hedenmiddag heeft een militair vliegtuig uit Soesterberg, be stuurd door sergeant Koper, waarnemer sergeant Steenmeycr, wegens motordefect een" noodlanding moeten maken op een bouwland bij het Schutterspad alhier. Het toestel kwam met den neus op den grond, waardoor de schroef brak. Het zal door per soneel uit Soesterberg worden gedenion teerd en vervoerd. Beide inzittenden bleven ongedeerd. (Tel.; DE MINISTER VAN WATERSTAAT NAAR GELDERLAND. De opening van het electrische station te Arnhem. De minister van Waterstaat mr. P. J, Reymer heeft zich bereid verklaard om Donderdag 23 dezer het electrische station te Arnhem der N.V. „Provinciale Gelder- sche Electriciteitsmaatschapplj'* in bedrijf te stellen. De minister denkt daarna eon bezoek te brengen aan de laboratoria van de N V. „Keuringsdienst van Electrische Materialeneveneens te Arnhem. Den vol genden dag zal een autotocht door de pro vincie Gelderland worden gemaakt ter be zichtiging van de plaats der overbrugging van den Rijn te Arnhem, de brug te Doos burg, den Gemeentelijken weg Apeldoorn— Katerveer, den Provincialen weg Apeldoorn —Arnhem, waarop voigt een bézook aan het polderdistrict de Circul van de Ooy en den buitenpolder Erlecom ten einde de water toestanden en de dijksversterkingen aldaar in oogenschouw te nemen Donderdag 16 JanuarL Hilversum. 10.00 Wijding. 12.01 Mu ziek. 3.00 J. Riemens—Reurslag spreekt over „Mooilijke kinderen". 4.00 Nederland- sche volksliederen uit verschillende eeuwen. 5.30 Concert. S.15 Concertgebouworkest Ara- sterdam Huizen. 8.15 Morgenconcert. 10.00 Zang. 11.00 Lezen. 11.30 Platen. 17.30 Middagcon cert. 6.00 Orgelconcert. 6.30 Litcratuurlezing. D a entry. 12.20 Concert. 1.30 Concert. 2.50 Orgelconcert. 6.20 Orgelconcert 7.00 Een programma van oude herlnnorln- gen. 8.05 Concert. 9.20 Opera-muziek. Parijs. 12.20 Protestant6che causerie. 12.50 Symfonische muziek. 4.05 Dansmuziek. 4.35 Kinderuurtje. G.55 Gramofoon. 8.20 Con cert. Lang en berg. 12.25 Concert. 3.25 „Ge dichte von Mörike voorgelezen. 4.50 Kamer muziek. 6.50 Opera van Keulen: „Louiso", muziekroman in 4 bedrijven, 11.20 Dansmu ziek. K a 1 inl b o r g. 11.20 Concert. 2.00 Con cert. 6.36 Voordracht. 7.05 Voordracht. 7.35 Concert. 9.50 Dansmuziek. Brussel. 5.20 Dansmuziek. G.20 Vlaam- sche les. 8.35 Orgelconcert. 9.20 Concert. 9.50 Dansmuziek. Vrijdag 17 Januari. Hilversum. 10.00 Morgenwijding. 12.01 Muziek. 2.05 „Wat zullen we wor den" (lezing). 5.30 Voor-avondconcert 8.01 Tooneel „Mijn en dijn", spel van eerzucht en ijdelheid. - Huizen. 11.30 Religie, 12.15 Muziek, 1.15 Gramofoon, 2.00 Platenconcert, 5.00 Concert, 8.00 Catechisatie, 8.30 Concert 9.40 Concert, 10.30 Concert. Daventry. 12.20 Concert. 1.35 Lichte muziek, 2.20 Orgelconcert, 6.20 Concert (harp), 7.00 Concert, 9.20 Dansmuziek. Parijs. 12.20 Concert, 12.50 Symfonische muziek, 4.05 Concert, 6.55 en 7.40 en S.20 Gramofoon, 9.05 Concert Lange nberg. 12.15 Concert, 4.50 Con cert, 7.20 Oude en nieuwe koormuziek, 8.40 10.10 Concert door het strijkkwaret tc Bonn Kalundborg. 11.20 Concert, 2 00 Con cert, 5.10 Fransche voordracht, 7.20 Con cert, 9.10 Oude muziek voor oude instru menten. Brussel. 5.20 Kamermuziek, tf.20 Vlaam- sche voordracht, 8.35 Concert. Zaterdag 18 Januari. Hilversum. 10,00 Morgenwijding. 12.01 Middagmuziek. 6,01 Vooravondconcert 8,00 Johann Strauss-concert. 9,00 „De trouba dour" van G. Verdi. 9.45 Het pandoeravond je bij Teun de Klepperman. 10.00 Jazz Symfonie-Orkest Huizen. 11,30 Religie. 12,15 Muziek. 1,15 Gramafoon. 2,00 Kinderuurtje. 6,00 Concert 8.01 Concertavond. 11,00 Gramofoon. Daventry. 3.50 Balladen-concert 7,05 concert. 7,50 Concert. 8,50 Voorlezing uit 18o eeuwsche proza. 9,20 Symfonie-concert P a r ij s. 9,20 Concert. 12,50 Symfonische muziek. 4,35 Dansmuziek. 6,55 Gramofoon. 7,25 Gramofoon. 9.05 Concert Lange nberg. 12,25 Concert 3,15 Dich- teuurtje. 4,50 Concert door de kapel Mario Iseglio. 7,20 Vroolijke avond. Kalundborg. 11,20 Concert. 2,50 Con cert. 7,20 Uit den ouden tijd. Voorlezing, liederen, wals) 9,20 Mandollneconcert door Alberto Bracony's Mandoline Orkest. 10,20 Dansmuziek. Brussel. 5,20 cn 6,50 Gramofoonmuziek 8,35 Concert. 9,25 Muziek. EEN WEEK VOL LICHT. Electra, machtig, onbegrepen element, cn mensch die haar kan dwingen tot nut cn genoegen van zichzelf. Electra, het woord, dat zoo vaak op ons program staat om bestreden te worden, daar wij meenen, dat zij als verwarming zich niet kan meten met de vaste brand stoffen. Als lichtbron is ze niet te evenaren, maar als warmtebron? Voorloopig zijn wij het dan ook eens met deze uitspraak: Edison's licht en anthracletverwarming, zijn bereikte idealen. Want weet U, dat 1 Kilo anthraciet in houd S000 calorièn, geeft in een kachel of haard met een nuttig effect van 55 op 4400 calorién, zoodat voor de productio van 1000 caloriën noodig is.1/4,400 is 0.23 K.G. anthraciet 1 Kilo cokes, inhoud 7400 calorién levert in een centrale verwarming met een nuttig effect van 75 op 5550 calorién zoodat voor de productie van 1000 calorién noodig is 1/5,550 is 0.18 Kilo cokes. 1 Ma gas, inhoud 4200 calorién, levert in een gaskachel met een nuttig effect van 85 op 3570 caloriën zoodat voor de pro ductie van 1000 caloriën noodig is 1/3,570 is 0J2G6 Ma gas. Kilowattuur inhoud 859 caloriën, levert in een electrische kachel met een nuttig ef fect van 96 op 824 caloriën zoodnt voor de productie van 1000 caloriën noodig zijn 1/824 is 1,2 kilowattuur. Uit bovenstaande blijkt dus, dat verwar ming met anthraciet, cokes, gas en elec- triciieit dan alleen gelijk in prijs is als 0.23 Kilogram anthraciet even duur is als 0.18 Kilogram cokes, 0,266 M* gas cn 1,2 kilo wattuur clectricitcit. Nu kan men zelf uitrekenen, aan de hand der prijzen welke betaald worden welke verwarming het goedkoopst is. Men moet echter wel in het oog houden dat ook al be taalt men den vastrcchttanefprijs men te vens heeft een vasten prijs per maand, wel ke natuurlijk hij de berekening een woord meespreekt. Echter zullen wij deze factoren nu ver- waarwaarloozen dus rekenen op vast tarief waardoor het verschil ten voordeele van Gas en Electriciteit zoo gunstig mogelijk wordt. Verwarming met anthraciet kost dus in deze verhouding 0 01, met cokee 0.005, met gas 0,025, met electriciteit 0.06. DE AAIERSFOORTSCHE BR AND STOFFENHANDELAREN Amersfoort, 11 Jan. 1930. Mijnheer de Redakteur. Nu wij het genoegen hebben hier te Amersfoort een Electricitcitstentoon6telling te kunnen bezoeken cn thans ook de aan dacht gevestigd wordt op de electriciteit als warmtebron, bewijs ik er allicht uwen lezers een dienst mede, wanneer wij deze kwestie eens nader bekijken. Algemeen is men het er over eens, dat de electriciteit als bron voor kracht en licht haar plaats heeft veroverd en een factor \an groote beleekenis in ons dagelijksch leven is. Of dit met electriciteit als warmtebron ook het geval is of zal worden, dit is een kwestie, die, zooals gezegd, belangrijk ge noeg is om eens nader te worden bezien. Warm water. Hoe en wanneer? Warm water i6 dag en nacht noodig en de vraag hoe dit water op do meest goed- koope cn meest gemakkelijke wijze tc ver krijgen is van groot gewicht. Door de Electriciteitsweiken worden daar voor nachtstroomrescrvoirs aanbevolen, terwijl de electrische stroom noodig voor de verhitting van het water, tegen nacht- stroomtarief geleverd wordt. Hier ter stede is dit tarief 3 etc. per KWU, dus zoo op het oog, heel goedkoop. In verband hiermede willen we op een andere Warmtebron wijzen n.l. het Gas cn een vergelijking maken tusschen deze hei de. De bslissing omtrent de keus tusschen een electrisch en een gastoestel toch wordt bepaald door dc kosten en het gemak. 'n de nu volgende bespreking zal het woord calorie of warmte-eenheid (verkort cal. en W.E.) dikwijls genoemd worden en daarom is het noodig hiervan een korte verklaring tc geven. Om iets te meten heeft men een maat noodig. Wil men de lengte, breedte of hoog te van een voorwerp uitdrukken, dan ge bruikt men daarvoor een standaardmaat d.i. de Meter en wil men de warmte meten, dan dient daarvoor natuurlijk ook een maat, die wij calorie of warmte-eenheid noemen, zijnde de warmte die noodig is om 1 Liter wuter 1° C. in temperatuur tc doen stijgen. Nu heeft een kub. meter gns hier tor stede een stookwaardo van 3800 van zulke waarte-eonheden, waarvoor men bij vast rechttarief 5 ets. betaalt, terwijl een KWU electriciteit 860 van zulke eenheden bevat, die 3 ets. kosten. Deze vergelijking alleen is reeds vol doende om te doen zieu, dat electrische stroom veel duurder is dan gas. Dit is echter niet voldoende, immers het zou kunnen zijn. dat het gemak en de be sparing, bij gebruik van electriciteit ont staan, opwegen tegen dc meerdere kosten. We dienen dus te vergelijken en we ne men daartoe als voorbeeld dc kosten van dc bereiding van een bad. Voor een bad zijn in doorsnede 180 Liter water noodig. Dit water stroomt uit dc wa terleiding aan met een temperatuur van ca. 8° C. cn moet verwarmd worden tot 38° C. Aan de hand van de hierboven gegeven verklaring eener warmte-eenheid is het ge makkelijk te berekenen hoeveel warmte- eenheden men noodig heeft om dit badwa ter door middel van gas te verwarmen m.a.w. hoeveel kub. meter gas er voor noo dig is. Noodig zijn ISO Liter water, die verwarmd moeten worden van 8° C. aanvangstenipera- luur lot 38° C. badtemperatuur. dus voor elke Liter water zijn noodig 38—8 is 30 warmtc-eenheden en dus voor 180 Liter 180X30 is 5400 warrnte-eenhedèn. Wc moeten nu nog rekenen met het warmteverlies van het badwater wanneer het uit dc badkachel in het bad stroomt. Dit is 15 waarmedb we het aantal van 5400 W.E. moeten vermeerderen, dan komen we dus tot een getal van 6353 W.E. Een goede badkachel heeft een nuttig ef fect van 8590 Om zeker te zijn rekenen wij met 85 Het nutig effect van een electrisch apparaat is 95 Om dus ISO Liter warm water te bereiden zijn bij gas noodig 6353 0.85 is 7474 W.E. Een kub. meter gas heeft hier ter stede een stookwaardo van 3800 W.E. Er blijkt dus voor ISO Liter badwater noodig te zijn 7474: 3800 is 1,906 kub. Meter gas. BIJ vastrechttariei Is de prijs van 1 kub. Meter gas 5 ets. dus kost een bad van 180 Liter bij gas ver warming 1,906 5 ets. is 9 A ets. Wordt het badwater nu langs electrischen weg verwarmd dan moet de volgende be rekening worden toegepast. Wij hebben hierboven reeds uitgerekend, dat om 180 Liter water tot 38° C. te verwar men en om het warmteverlies bij het uit- stroomen tc dekken noodig zijn: 6353 W.E. Het nuttig effect van een electrische ap paraat is 95 Voor deze 180 Liter water zijn dus noodig 6353 0,95 is 6687 W.E. Een K.W'.U. heeft een stookwaardo van 860 W.E. Noodig zijn dus 6687:860 is 7 75 K.W.U. De kosten van een bad bij gebruik van nachtstroom zijn dus 7,75 3 ets. is 23 ets. Het verschil tusschen 9A ets. bij toepas- singf van gas en 23 ets. bij toepassing van nachtstroom, is dus wel bijzonder groot. Er zijn echter nog andere factoren welke een woordje meespreken. Wanneer men een nachtstroomapparaat hepft, is men ge bonden aan een bepaalde hoeveelheid wa ter. Zelfs bij in gebruikname van een dei- grootste reservoirs met een inhoud van 150 Liter, kan men daarmede des morgens slechts 2 baden nemen, doch is men het overige van den dag verstoken van warm water. In een normaal gezin van 6 perso nen is men dus gedwongen het baden over de geheele week te verdoelen, zolfs te be perken. Waarom zou men zich behelpen mei een bepaalde hoeveelheid warm water, wan neer men dit dag een nacht, elk oogcnblik dal men dit noodig heeft, kan krijgen Met een gasbadkachel kan men ten alle tijde, zooveel warm water aftappen als men wil. De apparaten werken geheel automa tisch. Tapt men geen warm water, dan wordt geen gas toegevoerd, dus heeft men geen kosten. Ik meen, mijnheer de Redacteur, thans genoegzaam aangetoond tc hebben, dat voorloopig althans, er geen kwestie van zijn kan, dat de electriciteit als warmtebron, vooral in de omstandigheden waarin wij m Nederland verkeeren, niet dan met groote kosten toegepast kan worden. In een volgend artikel hoop ik eenigo beschouwingen te geven omtrent koken door middel van gas en electriciteit U dankend voor de plaatsing. Hoogachtend, JOH. H. v. d. MEIDEN. Onthoudt deze adressen jgaft R. berkenbosch voorheen C J Prins Hofteveranctei®'®®'! -Seschult- en Banketbakkei L^rechtschewog 7 Tel 891 Poelier Kromme8traat 7 Tel. 750 Lavendelstraat 11. Tel 949 Orgel-, Piano- en Muziekhandel J. VISSER UTR WEG 55. TEL. 55L Je adres voor fijne vleeschwaren Het fijns!o ronkvlepsch 20 cent per ons E v EIJKELFNBORG Leusderwec 107. Kruidenierswaren Comestibles Ftlne vleeschwaren Electro-Technisch-Bureau Muurhulzen 6 Tel. 680 Atelier Serré Utr. weg 40 Tel. Fotohandel voor Amateurs. Lijsten. 371 Schoen- en Lederhandel Annex Schoenmaker Prima consumptie. Billijke prijs. Electrische piano. Gozeilig zitje. Aanbevelend J. v. SCHAICK Voor plaatsen In doze ADRES SFNLIJS7 vrage men inlichtingen aan de administratie van het Amersfoortsch Daqblad Tol *13

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1930 | | pagina 5