MOORDZAAK DIE DUISTER BLIJFT Wat is het motief geweest? ZWARE MIST BOVEN ROTTERDAM DE MAN DIE HET U.D. WILDE K00PEN Aanvaring op den Waterweg NIEUWE VOLWAARDIGE BEDR1JFSVEREENIGING NOG GEEN LICHT Signalement van tuee onbekende mannen G r a v e n h a g e, '16 Jan. De burge meester van Leidschendam heeft heden ochtend In een persconferentie enkele roe- dedeellngen gedaan omtrent den stand van bet onderzoek In de zaak van den moord op den manifacturier C. J. van der Drift uit Voorburg. Zooals men weet is deze op Vrijdagavond 10 Januari op den Westvlietwog, onder de gemeente Leidschendam, op laaghartige wijze neergeschoten. Niet alleen dat men van de daders geen enkel spoor had, maar ook omtrent mogelijke motieven, welke tot den verschrikkelijker moord geleid had den, tastte men volkomen in het duleter. En zelfs op dit oogenblik heeft men over de drijfveeron tot den daad niet veol licht gekregen. Na den oproep van den burgemeester om alles, wat men op dien weg gezion had omstreeks het bovenvermelde uur aan de politie te melden, zijn zeer vole getuigen verklaringen ingekomen. Deze waren in velerlei opzicht afwijkend van elkaar en de politlo had er dan ook weinig houvast aan. Ëerst in de laatste dagen zijn nog en- kelo verklaringen ingekomen, welke van meer positieven aard waren en daardoor is de politie er thans in geslaagd een stgnale- mont samen te stellen, dat een eenigszins betrouwbaar beeld van de daders moet geven. Wat die getuigenverklaringen betreft werd medegedeeld, dat genomen proeven uitgemaakt hebben, dat herkenning op de plaats van het misdrijf, gelet op de duister nis, op eenigen afstand zoo goed als onmo gelijk is. Zelf6 kon men eerst op oen afstand van 13 M. onderscheiden of iemand inet dan wel zonder hoed fietste. Enkele personen hebben de beide munnen op den Wcstvlietweg zien fietsen, waarbij aansluitende is de verklaring van twee Jon gens, die beweerden op de Wycherbrug bijna door hen te zijn aangereden. Daardoor is vast komen te staan, dat de twee personen bedoelde brug over zijn ge gaan. Op korten afstand daarvan bevindt zich. echter eon driesprong en daar is men het spoor bijster geraakt. Ook beschikt men over geon enkele positieve aanwijzing wel ken weg zij vandaar gegaan zijn. Het wordt echter waarschijnlijk geacht, dat zij in de richting Voorburg gereden zijn. Intusschen heeft men thans voldoende ge gevens om het volgende signalement be kend te maken. Dc twéé onbekende mannen verschillen ongeveer 15 k 20 c.M. in lengte. Signalement: (1.) lengte 1.80 M., slappe donkere hoed met gleuf, donkere overjas, 6mal bleek gezicht, slank postuur, leeftijd 25 a 30 jaar. Signalement: (2.) lengte 1.65 M., slappe hoed of pet, korte donkere overjas, bol ge zicht, kort gezet postuur, leeftijd 30 jaar. Belde mannen maakten den indruk werk lieden te zijn. Dit sighalement zal ook per radio wor den omgorocpcn, terwijl het ook in een Bui tengewoon Algemeen Politieblad zal worden bekend gemaakt. Zooals reeds bekend heeft men do Vliet met een magnetischo dreg afgezocht. Ech ter zonder resultaat. Wel heeft men op den weg in het gras van den berm drie hulzen gevonden, terwijl uit deze hulzen afgeleid kon worden, dat cr met een browning ge schoten was. Verschillende personen zijn ook bij de politie gekomen met de mededeeling, dat zfj op de plaats, waar de moord gepleegd is, twee personen hebben gezien, die voor bijgangers nauwkeurig gadesloegen. Aan vankelijk beschikte men maar over één dergelijke \erklaring; thans zijn er echter meer. Hierdoor staat vast, dat de moordenaars wel degelijk op een bepaald persoon hebben gewacht en zich eerst hebben vergewist of zij wel de juiste hadden. Toon Van der Drift dan eindelijk aan kwam. hebben zij geschoten. Of zij zich wellicht toch nog vergist hebben, weet men niet. Zooals boven reeds gezegd is, is de her kenning op het bewuste punt eerst van zeer dichtbij mogelijk. Daarbij fiet9te v. d. Drift tegen een sterken wind in en zal allicht daarbij het hoofd eenigszins gebogen heb ben gehouden. Daarbij komt nog, dat hij op zeer onge regelde tijden naar Leidschendam fietste. Van oen vaste gewoonte om Vrijdagsavonds daarheen te gaan was geen sprake. Zijn plan was eerst des middags te gnan, maar door familiebezoek zag hij daar vanaf en besioot eerst later toch nog maar even te gaan. Wat het motief tot den moord betreft, tas' men dan ook nog volkomen in het duister. De administratie van den vorsla- gene was volmaakt in orde. V/el doen verschillende geruchten de ror-ae, maar deze zijn nog ongecontrolaerd en voorloopig geven zij weinig houvast. De politie volgt geen bepaald spoor; de aan wijzingen daartoe mist zij. Allo gegevens echter worden zorgvuldig bekeken en men vertrouwt er op, dat er uit een of ander wel iets te halen zal zijn, dat ecnig licht werpt op de voorgeschiedenis van dit drama. Daartoe doet de burgemeester echter een beroep op allen, die ook maar eonige in lichtingen kunnen geven, zich tot hem te wenden. Het schijnbaar onbeteekenendste kan, in bet raam van andere mededeelingen, van groot gewicht blijken te zijn. De burgemeester roept daartoe aller me dewerking in. Men kan hem bereiken on der telefoonnummer Leidschendam 31. Eon inspecteur der Haagsche recherche en een rechercheur zijn tijdelijk te Leid schendam gedetacheerd om de plaatselijke politio bij het onderzoek to assisteren. Hedenmiddag heeft er een conferentie plaats met den officier van justitie. Een oplichter voor de Haarlemsche rechtbank Twee jaar geëisebt Be Batavier aan den grond geloopen Rotterdam, 16 Jan. Het hocïl heden morgen in Rotterdam en omgeving buiten gewoon zwaar gemist, hetgeen belangrijke stagnaties aan het verkeer te land en te water heeft veroorzaakt Zoo hebben do veerdiensten urenlang stil gelegen. In den Waterweg is het ook niet zonder ongeluk ken afgeloopen. Het binnenkomende stoom schip Batavier III Ie even beneden Maas sluis aan den grond geloopen. Do passa giers zijn daar aan wal gezet. Het schip is omstreeks twee uur zonder assistentie vlot gekomen. Voorts heeft onder Maassluis een aamaring plaats gehad tusschen een Grieksch en een Italiaansch stoomschip. In een onderhoud, dat wij hedenmiddag met den kapitein van het Italiaansche schip, de 4695 metende Mar Glauco, den heer Longo Banbo, hadden, heeft deze on9 het volgende verhaal van de aanvaring gege ven. De Mar Glauco was vanmorgen om zeven uur vertrokken van de Waalhaven met een lading kolon, die voor Genua was bestemd. Even buiten de Waalhaven heeft het echlp uren stil geleben in verband met dén dikken mist. Later is men doorgeva ren, doch tegen middag is het schip onder Maassluis opnieuw stil gaan liggen, daar do mist weer hevig kwam opzetten. Het schip lag voor anker, doch zwaaide door den ebstroom om, zoodat het met den kop naar Rotterdam kwam te liggen. Een man werd op de voorplecht geplaatst met een bel, die hij voortdurend luidde. Plotseling hoorde men een ander schip naderen, dat voortdurend fluitsignalen gaf. Alle maat regelen werden op dc Mor Glauco genomen om een aanvaring te voorkomen. De machi nes werden gereed gehouden, terwijl men ook klaar stond om het anker te laten slippen. Toch is het andere schip tegen de Mar Glauco opgevaren. Het boorde zich met den voorsteven in de stuurboordzijde van de Mar Glauco, vlak achter don steven. Er werd een groote schade aangericht. Pinten werden omgebogen en uiteengerukt. Dek platen krulden op en werien vcrnleM, ter wijl tal van binten en spanten werden ont zet en verbogen. Over een afstand van vijf tot zes meter werd boven de waterlijn een gat van een meter diep in de Mor Glauco geboord. Het andere stoomschip bleek het Griek- sche stoomschip Eugenia Milona te zijn, nietende 5148 ton, dat slechts lichte schade opliep. Het is na kort oponthoud doorge varen. De Mar Glauco is, toen de mist op klaarde, teruggekeerd naar Rotterdam, waar het schip gerepareerd zal worden. De middecstacdsbood met 3 vakcentrales "s-Gra ven lx a ge, 16 Januari. Door den Koninklijken Nederlandschcn Midden standsbond als centrale organisatio van werkgevers eenerzijds en het Nederlandsch Vomond van Vakverccnigingen, het R. K. Werkliedenverbond in Nederland en het Christelijk Nationaal Vakverbond in Neder land als arbeidersvakccntralen anderzijds is besloten om eene volwaardige bedrijfs- vert-onlging voor Ziekengeldverzekering voor den handoldrijvcnden en industrieelen middenstand op te richten en om het voe- ron van de administratie van die bedrijfs vereniging op te dragen aan de Coöpera tieve Vcrceiiiging „Centraal Beheer'' G. A. te Amsterdam. 'evens is besloten dat de vorengenoemde bedrijfsvereenigiDg geregeerd zal worden door statuten en reglement der ziekterege ling, overeenkomende met de voor bedrijfs- vercenigingen door de centrale werkgevers- en arbeidersorganisaties ontworpen model statuten en reglement der ziekteregeling, mot dien verstande, dat de oprichters der bedrijfsverecniging aan het bestuur dier vcreeniging hebben opgedragen om die aanvullingen en wijzigingen in de statuten en het reglement der ziekte-regeling te brengen, dio voor deze bedrijfsvereeniging noodig of wenschel'jk worden geacht, dezo stukken definitief vast te stellen en de aan vrage om erkenning der vereeniging als be- drijfsvereenlging in den zin der ziektewet te doen. DE ONTVLUCHTE P8YCHOPATHEN. De tweede no toch gepakt. Thans is ook de tweede verpleegde, die uit het Rijks-psychopathonasyl te Leiden was ontvlucht, t.w. S. .1. v. M., aangehouden ln zijn woonplaats Losser. Hij ls op trans port gesteld en in het huis van bewaring te Utrecht opgesloten. Haarlem, 16 Jan. Vanmorgen is-voor de rechtbank onder groote belangstel ling behandeld de zaak tegen den 51-jari- gen C. A. B., wonende te ZanJvoorf, vroe ger raadslid van Schoten, die aan een Zandvoortschen winkelier had voorgege ven, bij den Roeraecnechen staat in spion- nagedlenst to zullen komen on voor do aan vaarding van die betrekking geld noodig te hebben, hetgeen gemelde winkelier hem bij kleine en allengs grooter bedragen tot een totaal van ruim 4000 verstrest had. De gedupeerde winkelier, de 38-jarlge dro gist C. L., had in verdachte een onbeperkt vertrouwen gehad, zoo lezen wij in de N. R Ct. Met dure eeden op de nagedachtenis van zijn zoon had deze hem bezworen, het geld terug te zullen betalen. De winkelier was zelfs met verdachte een keer naar den Haag geweest cn had daar een uur voor het Roemcensche gezantschap op verdachte ge wacht Bij terugkomst te Zandvoort had vordachte hem een Fransch telegram ge toond, de aanstelling van verdachte inhou dende, zg. van den Roemeen9chen gezant afkomstig, in werkelijkheid door hemzelf ln den Haag aan zichzelf gezonden. Ook had verdachte hem meegedeeld dat bij van den Roemeenschen gezant een opdracht had gekregen het Utrechtsch Dagblad op te koopon voor de som van 58,000 Van den hoofdredacteur, dr. Ritter. zou hij hiervoor f 34,000 provisie krijgen. Op aanraden van een neef was de gedupeerde naar dr. Rittor gegaan, waar hij de onwaarschijnlijkheid van deze belacholijke verzekering bevestigd kreeg. Toen getuige langzamerhand op te ruggave van het geleende geld had aange drongen, ongerekend nog de reisvoorschot- ten, had verdachte zich door allerlei uit vluchten hieraan weten te onttrokken en hij was den laatsten keer met medeneming van getulge's laatste sigaret voor goed uit diens woning verdwenen. Verdachte verklaarde hierna, van getuige bij elkaAr ten hoogste 500 te hebben ge leend en die slechts voor zijn gezin te heb ben aangewend. Na zijn ontslag uit de ge vangenis had hij getracht een eerlijk leven te leiden, doch de omstandigheden hadden het hem onmogelijk gemaakt. Aan zijn vrouw had hij wekelijks 20 afgedragen, welke hij voorgaf te ventienen in een be trekking te Haarlem. Verdachte had inder daad naar Roemenië in dc journalistiek willen gaan. Reeds vroeger had hij zich in Dultschen spionnngedienst met de politiek bemoeid en zelfs had hij, naar zijn verkla ring, in 1917 te Bern de hand kunnen log gen op een overeenkomst tusschen Enge land en Japan, waarbij de Netlerlandscho koloniën verdeeld werden. Wat hij alles aan L heeft verteld kon hij zich nauwelijks meer herinneren, ontkennon wilde hij het echter ook niet. Hij erkende een net van leugens te hebben geweven om maar aan geld te komen en uit handen der justitie te blijven. Verdachte legde deze verklaring af in de grootste opwinding. Vervolgens kwam als getuige voor H. C. v. L-, huisvrouw van den drogist, die de getuigenis van haar echtgenoot bevestigde. Zij weet dat aan haar man 32,000 is toe gezegd van de 3-4,000 provisie, die ve^ dachte door den aankoop van het Utrechtsch Dagblad zou krijgen. De volgende getuige was de 40-jarige koopman C. K., neef van het echtpaar. Hij verklaarde dat L. hem had meegedeeld, aan B tot een bedrag van 4000 geleend te hebben. Hij heeft zijn neef aangeraden zich te Utrecht op do hoogte te stellen van de beweringen van verdachte omtrent het U. D. De 45-jarige kleermaker A. H. M. v. d. V., vriend van den gedupeerden drogist, bcves- tlgdo dat deze ln den \erdachte een grenze loos vertrouwen stelde. Hij had L. echter gewaarschuwd en hem op den slechten naam van B. gewezeh. Laatste getuige was de 38-jarige boek houder D. K, eveneens een neef van C. L. Deze heeft de balans per 1 Januari 1929 opgemaakt Hij achtte het mogelijk dat L. aan zijn zaak een bedrag van 4000 kon onttrekken. Ook tegenover hem had L. het bedrag 4000 genoemd. Het O. M., waargenomen door mr. An- dringa, elschte, mede gezien verdachtes strafregister, een gevangenisstraf van 2 jaar, met aftrek van de voorloopige hech tenis. Mr. L. G. van Dam achtte het niet onmo gelijk dat de drogist L. niet te goeder trouw was en zich heeft laten oplichten om een motiveering te kunnen geven van de financieele moeilijkheden, waarin hij reed9 voordien verkeerde. De antecedenten van B. en het feit, dat deze een evidente zenuw patiënt was, moeten voor L. waarschuwing genoeg geweest zijn. Wat verdachte zelf betreft, deze is een pseudo-fantast en slachtoffer van zijn eigen geestelijke gesteldheid, hetgeen verdediger met een korte schets van zijn levensloop nader toelichtte. Voor het geval do recht bank mocht willen veroordeelen, vroeg pleiter plaatsing In eon bijzondere strafge vangenis. De officier van justitie merkte nog op, dat verdachte wel zenuwpatiënt is, doch volkomen toerekenbaar moet worden ver klaard. Uitspraak over 14 dagen. STOOMTRAM LEIDEN—HEEMSTEDE. Omzetting ln electrische tractie. De directie van de N Z. H. T. M. heeft het voornemen, binnen 3 jaren ovor te gaan tot electrificatie van de atoomtram Leiden —Heemstede, De eorsto wandeling van de autoriteiten over de brug bij het Katerveer, die Woensdag middag officieel geopend werd. Op den voorgrond in het midden: de minister van Wa terstaat, mr. P. J. Reymer, ln gezelschap van den commissaris der koningin in Overijsel, mx. A. F. baron van Voorst tot Voorts (rechts) en Zwolle's burgemeester, mr. dr. L A. van Royen (links). UIT DE STAATSCOURANT. Met ingang van 1 April 1930 op verzoek eervol ontslagen C. A. van Beugen als di recteur van het huis van bewaring te Al melo. Te rekenen van 16 December 1929 op ver zoek eervol ontslagen met dank ir. F. Schlingemann als lid van den voogdijraad te Roermond en als zoodanig benoemd G. J. Blom geensioneerd majoor der infante rie, wonende aldaar. Tijdelijk belast met de waarneming van de betrekking can secretaris van den Mijn- raad mr. F. H. Neiszen, substituut-griffier te 's-Gravenhage; op verzoek eervol ontslagen de referen daris 2de klasse der P. T. T., D. J. Hooff; op verzoek ontslagen rnet dank ingenieur V. R. Y. Croesen te 's-Gravenhage, als lid van den Hoogen Raad van Arbeid en be noemd respectievelijk tot lid en plaatsver vangend lid van dien raad D. do Boer Dz. te Stompetoren en D. J. G. Oortwijn Botjes te Oostholt; bij beschikking van den minister van Fi nanciën is de ontvanger der directe belas tingen, Invoerrechten en accijnzen J. M. Noordijk verplaatst van het kantoor Sittard naar het kantoor Terneuzcn EEN GIFT VAN PRINSES JULIANA. Voor de armen van Katwijk.1 Prinses Juliana heeft ter gelegenheid van haar vertrek uit Katwijk aan mr. dr. J. Schokking een bedrag van f 1000 ter hand gesteld, die onder de verschillende diaco nieën a(daar zijn v ?rdeeld LEGATEN. Wijlen mej. M. W. Babrijn, overleden te Nieuwerkerk (Z.), beeft aan de Geref. kerk aldaar 3000 en de Christelijke 6chooI 2000, vrij van succssierechten vermaakt. EEN RAADSELACHTIG GEVAL. Een arrestant, die plotseling zoek ia. Door de marechaussée werd een arres tant, de werkman v. D., uit Sas van Gent, verdacht van schieten op andere werklie den bij een twist in een café per boot van Terneuzen naar Borsselen gebracht Aan booj-d bleek do man, na esn bezoek aan-de W.C., plotseiing te zijn verdwenen. Op het hecle schip werd gezocht, maar hij bleef zoek. TWEETAL OPLICHTERS ACHTER SLOT. Het bericht hieromtrent uit Bergen op Zoom in ons vorig nummer was ontleend aan de Telegraaf, welko bronver melding abusievelijk was weggevallen. PROF. THIERRY. Inaugureele zede to Delft. Delft, 16 Jan. Prof. ir. J. W. Thierry die werkzaam i9 geweest bij de Zuiderzeewer ken heeft hedenmiddag bij dé aanvaarding van het ambt van Iloogleeraar in de water bouwkunde aan dc Tccbn. Hoogeschool te Delft een rede gehouden over „den strijd te gen Neerlands erfvijand LUCHTVERKEER OP DE VLIEGVELDEN Cljférs van Decernbor 1929. Schiphol, de luchthaven van Amsterdam, werd gedurende de maand December 1929 aangedaan door 222 vliegtuigen van het regelmatig burgerluchtverkeer cn door 195 militaire vliegtuigen van Leger cn Marine, terwijl 13 extra vliegtuigen aankwamen en vertrokken. Tevens hadden er 83 vluchten plaats met vliegtuigen van de N.V. Ncdcr- lansche Vliegtuigenfabriek Het aantal bezoekers bedroeg 699, het aantal deelnemers aan de rondleidingen 339, waarvan 29 schoolkinderen. Het aantal aankomende, vertrekkende en transitopassagiers over December bedroeg 18G (tegenover 183 in December 1928), ter wijl aan goederen, post enz. is vervoerd 42000 K.G„ tegenover 28100 K.G. in Decem ber 1928. i Waalhaven, de luchthaven van Rotter dam werd gedurende die maand aangedaan door 106 verkeersvliegtuigen en door 40 mi litaire, terwijl 2 proefvluchten met K.L.M.- machines plaats hadden. Bovendien werd Waalhaven aangedaan aoor vier particu liere vliegtuigen en werden vluchten met zes Pander-vliegtuigen van de Rotterdam- sche Aero Club uitgevoerd. Het aantal be zoekers bedroeg 6S7. VERDRONKEN. H e r w IJ n e n, 10 Jan. Woensdagavond ongeveer 6 uur is D. van Dalen te Brakel die zfjn boot aan een afvarend schip wilde vastmaken ter hoogte van hot Brakelsche veer achterover uit zijn boot goslagen en verdronken. Spoedige hulp mocht niet meer baten. Naar zijn lijk wordt gevischt De man laat een vrouw en drie kinderen achter. GEMEENTE RAAD VAN UTRECHT In de gistermiddag gehouden gemeente raadszitting is de mededeeling gedaan, dat in de open plaats, ontstaan door het over lijden van den heer G. J van Somoren. tot hd van den raad is benoemd de heer C de Hnan (a.r.) Een brief van vier voormalige bestuurs leden van de Vereeniging voor Volksbaden. waarin zij dc redenen, welke hebben geleid tot hun bedanken als bestuurslid, uiteen zetten, werd na eenige bespreking in han den van B. cn W. gesteld om, gehoord het bestuur der vereeniging daarover bericht en raad uit te brengen. Aan den heer W. G. Rutgers Jr„ dire.c teur der gemeentebegraafplaatsen alhier, werd op verzoek, met ingang van 1 Juli a.s. wegens het bereiken van 65-jarigen leeftijd eervol ontslag uit den gemeentodienst ver leend. Ten aanzien van een verzoekschrift van da N.V. L. v. d. Hoorn's Chemisch-Tcch- nische Industrie, betreffende een door B. en W. geweigerde bouwvergunning hechtte de raad zijn goedkeuring aan het afwijzend bericht en raad van B. en W. De raad vereenigde zich voorts met het door B. en^W. medegedeelde inzake het reke6t van den Utrechtschen Marktkoop- liedcnbond Ons belang in zake de Zateriag- avondmarkt. B. en W. zijn ditmaal voor nemens deze markt tijdens de voorjaara- beurs bij wijze van proef op de Neude te doen houden; na afloup van deze proef zul- ien B. en W. nader overwegen of in don uitslag daarvan wellicht aanleiding is ge lezen den raad een voorstel tot definitieve verplaatsing dezer markt naar de Neude aanhangig te maken. Tot voorzitter van den raad van beroep voor werklieden en plaatsvervangend voor zitter van den raad van beroep voor amb tenaren werden benoemd onderscheidenlijk prof. dr. S. van Bnkel en dr. H. van Wa- genin^en. Tot lid en plaatsvervangend lid van de schoonheidscommissie werden benoemd ree-- pectlevelljk dr. W. C. Schuylenburg en H. J Kolk. Tot leden van de commissie van toezicht op het gemeentelijk nijverheidsonderwijs werden benoemd de beeren A. H. van der Hoeve en P. J. Nahuisen. Het voorstel van B. en W. tot het verleg gen van de autobmlijn Centraalstation— Ondiep door da Marnlxlaan werd z.h^. goedgekeurd. Aan B. en W. werd voorts een credlet van 500 verleend voor uitbreiding van de rijwielbergplaats der Regentesse6chnol (scholen voor gewoon en uitgebreid lager; onderwijs) aan de Hamburgerstraat,

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1930 | | pagina 5