AMEOSFOOKTSCH DAGBIAÖ Zaterdag 18 Januari 1930 ..DE EEMLANDER' 28e Jaargang No. 170 DERDE BLAD. 6UITENLAN0SCH OVERZICHT DE UITSPRAKEN VAN MINISTER BENESJ Overhaasting zal reactie wekken VAN EUROPA MOBILISATIEKWESTIE OPGELOST DE VOORSTELLEN VAN MACDONALD 14 DAGEN GEPRAAT De oostelijke kwesties PALESTINA DOOR STORM BEZOCHT Het treinverkeer ontredderd Zachte Wolvlokmatrassen Ï1F FAAM langestraat 6 FEUILLETON. EEN ZOMERZOTHEID 'OS - De aanstaonde vlooteonlerentle. Nog geen Fransch-Italiaonsche overeenstemming. Te Genève, waar de Volkenbondsraad op feet oogenblik bijeen is, hebben Briand, de Fransche minister van buitenlandsche za ken en diens Italiaansche ambtgenoot, Grandi, voeling met elkaar gezocht- Van een ontmoeting der beide staatslieden ver wachtte men in sommige kringen wel het een en ander, doch uit de schaarsche berich ten, die ons omtrent het onderhoud berei ken. schijnt opgemaakt te moeten worden, dal het resultaat der onderhandelingen niet bijster bemoedigend is. In de mededeelingen .van de Fransche pers kan men tusschen de regels door lezen, dat in het gesprek tus schen Briand en Grandi noch de tegenstel lingen op vlootgebied konden worden over brugd. noch vorderingen konden worden ge maakt. wat betreft de besprekingen ovor de politieke meeningsverschillen tusschen bei de landen, die al maanden geleden vruchte loos zijn afgebroken. Hot geheele complex der Italiaansch-Franscbo geschillen is wel- is-waar aangeroerd, maar een vergelijk bleef achterwege. Grandi moet, gelijk de Italiaansche regee ring reeds weken geleden heeft gedaan bij 't wisselen van nota's in verband met de voor bereiding der Londensche conferentie, on langs zeer ondubbelzinnig erop gezinspeeld hebben, dat de Italiaansche regeering bereid zou zijn zoowel den eisch inzake de vloot- pariteit te laten vallen, als zich het Fran sche standpunt inzake de duikbootcn eigen te maken, wanneer Frankrijk aan de Itali aansche territoriale aspiraties in Afrika te gemoet kwam. Trouwens: hierop heeft Ro me bij voortduring aangedrongen. Zooals men zich herinnert, gaat het hier- bij om een grenswijziging in Tunis ten gunste van het Italiaansche Cyrenaika even als om het afstaan van het achterland van Tunis tot aan het Tsaad-meer. Wanneer men afgaat op de houding van do Quai d'Orsay, moet Briand ook ditmaal de Itali aansche voorstellen zeer nadrukkelijk van de hand hebben gewezen, hetgeen echter geenszins uitsluit, dat het onderwerp eerst daags op de Londensche conferentie op nieuw door de Italiaansche rogeering ter sprake zal worden gebracht. De \ooruitzichtcn met betrekking tot de maritieme conferentie zijn dan ook niet bijster gunstig. Ten eerste zijn er ernstige Fransch-Italiaansche tegenstellingen, ter wijl Frankrijk evenmin het standpunt der beide Angelsaksische mogendheden aan vaardt, zoodat het feitelijk een geïsoleerde positie inneemt en voor het sluiten eener algemeene ovoreenkomst een groot beletsel kan vormen. In Den Haag hebben de geallieerde mo gendheden een eenheidsfront gevormd, maar het is te vreezen, dat te Londen de politieke opvattingen ten zeerste uiteen zul- Jep loopen. Men zal dan ook reeds tevreden mogen zijn. wanneer een eenigszins schap pelijk vergelijk tot stand komt. Zooals mer> weet, heeft Frankrijk aan Engeland voor gesteld als garant op te treden, wat betreft het sluiten van een pact voor de Middel- landsche zee, een soort Locarno, dat behalve Frankrijk en Italië misschien ook Spanje zou omvatten. Engeland voelt hier ochter niet voor; het wil, nadat het bij Jiet Rijn- pact. de Fransche Oostgrens reeds heeft ge waarborgd, geen verdere verplichtingen van dien aard op zich nemen. Engeland heeft het dan ook aan Italië en Frankrijk zelf overgelaten het onderling eens te wor den. Sinds Macdonald aan 't bewind is ge komen is de houding van Engeland tegen over Frankrijk radicaal veranderd. Terwijl Chamberlain zich ertoe liet verleiden da Fransche hegemonie te land te gedoogen, wanneer Frankrijk zich bij het Engelsche vlootstandpunt aansloot, ziet do Labour- premier meer heil in het samengaan tus schen Londen en Washington. Italië sluit zich hierbij aan om eventueel profijt te kun nen trekken van Franknjks vereenzaamde positie. Nauwere samenwerking der Europeesche staten De minister van buitenlandschö zaken van Tsjecho-Slowaklje. dr. Benesj, heeft een redacteur van het persbureau Vaz Dia^ een speciaal onderhoud toegestaan, waarhij hij zich als volgt heeft uitgelaten over de toe komst van Europa. Het is de taak van de conferentie, die op het oogenblik te Den Haag wordt ge houden. de laatste groote vraagstukken op te lossen, die verband houden met de liqui datie van den wereldoorlog. Het is wellicht geen fout, dat men hiertoe eerst elf jaar na den oorlog komt Een vroegere overeen komst zou in verband met de geheele ont wikkeling van Europa na den oorlog slechts een voorloopig karakter hebben kunnen dragen. Doch het is goed, dat het thans tot een definitieve regeling der fi- nancieole kwesties komt, daar de gevolgen daarvan zeker van grooten invloed zullen zijn op de verdere ontwikkeling van het economische leven en do politiek in Europa. Van den aard en de wijze, waarop men hier tot overeenstemming zal konion, zal ook het. lot van de kwestie der Vereenigde Staten van Europa afhangen. Een positief resultaat van de Haagsche conferentie zou een goede voorwaarde zijn voor het denk beeld van een nauwere samenwerking in Europa. Zeker kan men niet verwachten, dat voorloopig in Europa oen politieke organisatie zal kunnen worden gevormd als de Vereenigde Staten van Noörd-Amerika. Deze zijn onder geheel andere omstandig heden ontstaan en liet is niet mogelijk de zelfde methode toe te passen op de gecom pliceerde verhoudingen in Europa, waar kwesties van psychologie, cultuur, ras en historie een voorzichtige organisatie noodig maken en waarbij rekening gehouden moet worden met de individueele nationale be langen. Elke overhaasting en niet-organi sche ontwikkeling zou slechts -een scherpe en gerechtvaardigde reactie veroorzaken. Daarom zou het een fout zijn, wanneer men thans een bepaald juridisch en politiek schema zou ontwerpen, volgens hetwelk Europa zich in do toekomst moet ontwik kelen. Desondanks behoeft er geen twijfel over te bestaan, dat de wereld zich geleidelijk ontwikkelt tot een gecoördineerde gemeen schap der menschheid. Het is hier geen Pax Romana, toen de wereld be.heerscht werd door een enkelen wil, die op militair geweld steunde, het gaat ook niet om de schepping van een of andere middelceuw- scho autoriteit, zijn macht dankende aan de gratie Gods, doch het gaat oin de stich ting van een democratische organisatie van vrije volken, die zich onderwerpen aan een gemeenschappelijk internationaal recht. Dit i9 de weg, die naar den vrede leidt. Er is thans geen verantwoordelijk mensch meer, die zich niet bewust is van de ab surditeit van een met zoo volmaakte tech niek gevoerden oorlog, zooals wij dien thans kennen. Nog versch in het geheugen liggen de economische, moreole en cultureels ge volgen van den oorlog en ijverig, moeilijk tastend, zoekt men den weg hoe de oorlog onmogelijk gemaakt kan worden of althans kan worden beperkt. De wereld is thans reeds zoo gecompliceerd, dat zelfs de over winnaars niet met een rustig geweten kun nen zeggen, dat zij den oorlog hebben ge wonnen, omdat de ellende van de overwon nenen onafwendbaar terugslaat op de over winnaars. Het is zoowel voor den grooten als voor den kleinen staat een levensbelang den vrede te handhaven. IJvert de kleine staat voor het handhaven van den vrede om te kunnen blijven bestaan, bedacht moet wor den, dat de groote staten een grootere mo- reele verantwoordelijkheid dragen. Ik ge loof, dat de geest van democratische sa menwerking en goeden wil zonder egoïsti sche tendonzen tenslotte zal zegevieren. De Tsjecho-Slowakischc staat werkt gaarne mede aan het handhaven van den wereldvrede, zoowel om reëele als om tra ditioneel ideêcle redenen. Onze koning George heeft zich reeds in de vijftiende eeuw bezig gehouden met de vorming van een alliantie van christelijke monarchen om den oorlog te verhinderen en onze Jan Amos Komensky Comcniüs die hier in Nederland zoo goed bekend Is, heeft reeds in de zeventiende eeuw, in den tijd van den dertigjarigen oorlog, de bijlegging van politieke en godsdienstige conflicten langs vreedzamen weg ontworpen in een vorm, die in wezen niet veel vsrschilt van den tegenwoordigen Volkenbond. Wij Tsjecho-Slowaken gedenken dankbaar de gastvrijheid van do familie Van Geer, waar onze Comenius eens een toevlucht vond en onze sympathie gaat voortdurend uit raar Nederland, waar Comenius ook na zijn dood een rustplaats gevonden heeft. Daar om is het voor ons een mooi symbool, wan neer een gunstig resultaat van de Ilaag- sche conferentie ons allen nieuwe pers pectieven zal openen voor den vrede en een nieuwe economische en politieke samen werking in Europa. Eerste tranche der Her stelleening voor 1 October Dmtsch'and krijgt een derde 's-G ravenhage, 17 Jan. In de Fransche persconferentie is hedenavond medegedeeld dot een oplossing van de mo- bilisatiekwestie gevonden is in dezen vorm, dat de Internationale Bank voor 1 October 1930 de eerste tranche der Herstellcening zal uitgeven, welke 300 milliocn dollar zal bedragen. Daarvan zullen de crediteursta- ten V-. -en Duitschland V.ontvangen. Laatst genoemd bedrag komt overeen met het door Duitschland voor zijn Spoorwegen en Posterijen noodig geachte bedrag. Tardieu heeft verklaard, dat deze oplossing het be gin van een nieuwe samenwerking tusschen Frankrijk en Duitschland beteekent Con currentie van andere'leéningen zal niet te vreezen zijn, daar Duitschland zich ver plicht heeft aan de IlerstelleeniDg den voorrang te geven. De leider van de Zweedsche Lucifertrusl, de heer Krueger heeft, aan Tardieu schrif telijk medegedeeld, dat de leening van 500 miliioen Mark door Duitschland bij de Trust gesloten, zal achterstaan bij de Her- stelleening in dien zin, dat de rentebeta ling der ITei stelleening voor zal gaan. MASSA-VERGIFTIGING IN SPANJE. Het gevolg van worstgebnilk. Parijs. 16 Jan. (V. D.) In een dorp bij Sevilla zijn 24 personen na het eten van worst ziek geworden. Acht personen zijn reeds overleden. DE CAMPAGNE TEGEN DE EEREDIENSTEN. Twee pastoors verbannen. IC 6 f ii o, 10 Jan. (V.D.) Naar uii Moskou gemeld wordt, heeft het personeel \an do groote Russische munitie- cn wapenfabriek der Putilow-fabrieken te Leningrad aan de sovjet-regeering voorgesteld alle kerken, synagogen cn moskeeën te Leningrad en Moskou te 6luiten. Het ligt in de bedoeling een campagne tegen de kerken t% gaan voeren en men hoopt, dat de sovjet-regee ring zich tegenover de eerediensten niet meer toegevend zal betoonen. Te Leningrad werden twee pastoors ge arresteerd, die geweigerd hadden het ver bod, geen klokken meer te luiden, na te ko men. Beiden werden naar Siberië verban nen DE INTERNAT. BANK GEREGELD Er worden twee verdragen gemaakt 's G ravenhage, 17 Jan. Heden heb ben do Zwitsersche vertegenwoordigers met de juristen en met het organisatie comité voor de Bank besprekingen gevoerd over de te treffen regeling in verband met de vestiging van de Bank te Bazel. Van beide zijden werden de discussies met een zekere hardnekkigheid gevoerd, doch tenslotte is er op alle punten over eenstemming boreikt, zoodat morgen de overeenkomst tusschen Zwitserland en de zes uitnoodlgcnde mogendheden geteekend kan worden. Het reeds gemelde denkbeeld om twee verdragen te maken wordt 'verwezenlijkt. Het eene zal voor 15 jaren gelden, het an dere verdrag voor zoolang als de Bank haar zetel te Bazel zal hebben. De Bank zal geen exterritorialiteit genie ten. doch Zwitsersche rechtspersoonlijkheid krijgen; bank en bankpersoneel zullen be houdens ecnige speciaal in het verdrag aan te geven uitzonderingen aan de Zwit sersche wet en aan het gemeenerecht van het kanton, waar de Bank haar zetel krijgt, onderworpen zijn. De hierbcdoelde uitzon deringen komen op het volgende neer: Er zullen voor de Herstelbank de regels van de bankcontróle gelden. Kapitaal en rente van de Bank zijn vrij van belasting, hetgeen ook geld voor de inkomsten welke de bankfunctionarissen zullen genie ten, echter uitsluitend voorzoover die in komsten uit hun positie aan de bank voort vloeien. Men achtte het voldoende, dit alles in het verdrag vast ta leggen en vorderde niet meer een speciale Zwitsersche wet. Washington toont zich verrast Washington, 16 Jan. In officiee'.e kringen is men verrast door het denkbeeld van Macdonald de afschaffing van slag schepen voor te stellen, maar men 6temt geheel in met diens wensch alle catego rieën oorlogsschepen te verminderen en met zijn voorstel de vervanging van slag schepen over een langeren termijn te doen geschieden. Belangstelling te Genève. Genève, 16 Jan. De vertegenwoordigers van de in den Volkenbondsraad vertegen woordigde landen (hebben reeds heden Ge nève verlaten. Enkele hunner nemen ook deel aan de vlootconferentle, die de vol gende week te Londen begint en welker werkzaamheden men in Volkenbondskrin gen met groote belangstelling tegemoet ziet Volgens de algemeene opvatting zullen de uitkomsten der vlootconferentie groo ten invloed hebben op de langzaam vorde rende werkzaamheden van den Bond op het gebied der ontwapening. Snozvden legt de zweep erover 's-Gravenhage, 17 Jan. Heden middag vond een bijeenkomst plaats van de vijf uitnoodigende crediteur-mogendheden met do bij do oostelijke vraagstukken be trokken delegaties, ter bespreking van deze vraagstukken. In den loop eener lange discussie consta teerde Snowden, dot de heeren van de niet-Duitsche commissie blijkbaar weinig anders gedaan hadden dan bijna 14 dagen gepraat en geen resultaten hadden berekt Als zij dicht bij overeenstemming gekomen schenen te zijn, doken er plotseling nieuwe eischen op, waardoor overeenstemming we der uitbleef. Er stonden volgeps bem nu nog maar twee wegen open: of wel de con ferentie verdagen tot den dag des oordeels of wel degenen die net niet eens konden worden, zonder voedsel of drinken opsluiten in één kamer, tot ze eindelijk een overeen komst bereikt zouden hebben. Alles wel beschouwd, kwam het hem voor dat het tweede alternatief wellicht het beste <vas en hij sloeg dan ook voor, dit laatste maar te doen. Daarop verdwenon de afge vaardigden van de betrokken oostelijke sta ten, begonnen beraadslagingen in een af zonderlijke kamer en kwamen overeen, net zoolang door te gaan tot een definitief re sultaat bereikt zou zijn. Na een korte schorsing van de bijeen komst der overige delegaties hervatten de vertegenwoordigers van de vijf crediten- mogendheden te zamen met Duitschland de besprekingen over een ontwerp-protocol en annexen. Kort na zes uur verdaagde men de ver gadering tot hedenavond half tien. terwijl de Oostelijke staten nog steeds in hun ka mer aan het vergaderen waren. Een geweldige storm heeft sinds Woens dag in Palestina gewoed en het geheele spoorwegverkeer was gisteren ontredderd Tusschen Jaffa en Jeruzalem zijn groote rotsblokken op de rails gevallen en bij Gaza is een stuk spoordijk ter lengte vaü twee mijl door overstrooraingen weggespoeld, zoodat geen enkele trein uit Jeruzalem naar Egypte kan vertrekken. Men hoopt vandaag een noodverbinding over Askalon tot stand te kunnen brengen. CHINEESCHE ZEEROOVERS WEER AAN HET WERK. Sjanghai, 16 Jan.. Gisteravond maakten zeeroovers, die zich voor rivier politie uitgaven, in de nabijheid van Tsjin- kiang zich meester van een Chineesch stoomschip, nadat ze het schip eerst met machinegeweren hadden beschoten. Een Chinees werd doodelijk gewond, een ander werd over boord geworpen. Don roovers viel 400 pond opium in handen. Buitenlan ders werden niet lastig gevallen. 1 persoons vanaf f 15.50. Ook deze matrassen kunnen wij garandeeren. EIGEN FABRIKAAT Ut IHrllfl bij de Varkensmarfct door CISSY VAN MARXVELDT. HOOFDSTUK I. „Weet jij misschien wanneer fit komt?" vroeg Lenie Marees, en ze schoof iiaar 6toel wat dichter onder de tuinparasol, dio als eer. uitdagende oranjo zonnebloem boven het groene grasperk stond. „Geen idee, zei Dot, die, buiten de scha duw van de parasol gezeten haar zigeuner gezicht onbekommerd aau de zon bloot stelde. „Pit komt altijd, als je haar het minst verwacht," vond Mia van Langen. Ze legde haar kleine, blanke handjes achter liaAr hoofd, strekte haar beencn. „Kinderen, zalig is het hier.'' „Ja, stel je nu voor de stad en de dam pende grachten," zei Lcnic. Dot grinnikte, ,,'t Lijken wel paarden. Die vergelijkingen van jou altijd..." Lenie glimlachte. „Och," zei ze vaag. ■Jullie snapt me wel." Dat trok grashalmen uit, die ze bekauwde pfl dan weggooide. Ze zat in hot gras en baar lange witte beencn waren groenbe- streept. Haar zwarte, korte kroeshaar was van oen negerachtige overvloed, en haar reede mond spleet in een grage grinnik baar bruine gezicht bijna In tweeën. Ze gomde zich op haar buik, steunde zich op baar ellebogen. Ze keek eens naar Lena en Mia, „Zoo koel al9 jij er uitziet Mia,' zei ze dan. „Bewonderenswaardig gewoonweg." „Ga dan ook niet pal in de on zitten, zot kind." „Ik lief de zon," zei Dot. „Ik en een zon aanbidster. In dc grijze oudheid heeft na tuurlijk een tante van mij in een tempel gezeten als priesteres van de zon en de schoonheid. Dat heb ik overgeorven. En daarom zie ik er ook zoo gek uit." besloot ze laconiek. „Nu gekaarzelde Lenie. die overal op inging. ..Ja, gèk! Vreemd! Bespottelijk!" knikte Dot weer. „Iemand met zoo'n mond als ik heb kan zich wel gaan opbergen. O, zie je die schattige kever." Lenie trok haar beonen op. „Waar?" Ze keek wat angstig. „Onder jouw stoel," grinnikte Dot. „Hi) kruipt nu bij een poot op. Ik denk, dat hij op jouw knieën een nestje wil gaan bou wen." Lenie was al opgesprongen. „Ik vind kevers zulke enge beesten." klaagde ze. Haar kort, blond, heel sluik haar viel langs hsar ooren. „Waar das. Dot"* „Zoet maar. Kijk, daar scharrelt de engel. Wat een schattig glanzend lijfje. Je kunt er je in spiegelen." Ze schoof zich op haar ellebogen vooruit in de baan van de kever. Mia schudde even haar hoofd„Zoo on toonbaar als Dot er altijd uitzagLenie ging weer zitten met een lichte zucht. On rustig was Dot, en zoo heclemaaJ nooit moe. Nu rolde ze zich om en om als een kwa jongen, sprong dan vlug en lenig overeind en kwam op haar teenspitsen weer nadcr- bijdansen. „Kinderen, ik ben dronken van zon en zo mer en vacantaevreugd. Stel je voor, acht weken vacanlieacht weken lang niets anders doen dan luieren en pretraaken het is ab-so-luut om stapel van te worden! Mia, haar blanke, ronde gezichtje gevat in de dichte, donkere helm van haar glan zend korte haar, zei: „Och, ik vind het niet zoo naar op school. Nee, werkelijk „Nu ja, dat 's beslist abnormaal," consta teerde Dot, die weer op het gras neerplofte. „Welke rechtgeaarde H.B.S.'er vindt de school nu leuk! Nee, ik vraag je..." Ze kneep haar oogen half dicht. Dan zei ze vergoelijkend: „Och, misschien als ik zoo'n kraan was als jij MiaDot maakte haar zin niet af, tuurde knipperend naar dc zon, die vurig en stralend aan den hemel stond. „Ik zou ik weet niet wat willen geven," zei Lenie zacht, „als ik na de vacantio weer bij jullie, op dc oude schoolbanken zitten kon." „Zullen we ruilen?" bood Dot grif aan. „Ik voel, dat. een jaar op kostschool in Lau sanne roe een wereld van goed zou doen." „Graag." Lenie zuchtte. „Zou jij vader cn moeder kunnen overtuigen. Dot?" „Makl.Jk,zei die. „Ze hebben mo alleen maar goed te beschouwen ora te kunnen constateeren, dat aan mijn opvoeding al leen Lausanne nog ontbreekt." Ze duwde met haar vinger een kuil in haar wang. „Hè 'k heb altijd gesnakt naar een kuiltje," zuchtte ze dan. „Zoo'n gat in je wang, als je lacht Zalig. Ik slaap 's nachts altijd op een vingernagel geleund. Zien jullie al wat „Zot kind," zei Mia weer. Ze lachte. Dot grijnsde opeens. „Ik zie in de verte jullie major-domus aankomen. Lenie, plus de theetafel. Ik zit al in de houding. Oef' Elke dag opnieuw moet ik weer wennen aan jullie grandeur." Ze vouwde haar handen om haar knieën, trok haar gezicht strak. De klok, die in de toren van het groote, ouderwetsclic buitenhuis hing, sloeg vier korte, dunne slagen. Een paar vlinders bui telden om en over elkaar, en heel in de verte klonk de schrille fluit van een trein. Dot had zich wat afgewend. De drie dagen dat ze nu hier was, betrapte zij er zichzelf aldoor op, dat ze staarde. Staarde oaar de huisknecht, naar het nuffige tweede meisje, naar do schitterende ringen van Lenie's moeder, naar de prachtige toren van fruit, die elke middag op tafel kwam. En Mia en Lenie schenen dit alles te aanvaarden als zoo heel gewoon. Eigenlijk gemeen van Pit om haar deze eerste dagen in de steek to laten. 2Je hoorde Lewie zeggen: „Zoo is Let in orde Albert. Dank je wel." Stappen, die weggingen. Dot draaide zich weer om. „Nu niet direct naar de theetafel kijken," dacht ze. Maar net was te verleidelijk. Sandwiches, cake, bonbons, en een scho teltje met onbekende heerlijkheden. Als tante Mies dat stilleven eens zag... Zo zou haar roode handen samenslaan, en zeggen: „Och, wat verzinnen ze niet allemaal te genwoordig." Gezellige, dikke tante Mies. Vanavond eens een briefkaart schrijven. Niet vergoten. Lenie schonk thee. Ze was handig en aan dachtig, ving de suikerklontjes tusschen de zilveren tang. „Drie, hè Dot?" Dot streek over haar niet aanwezige heu pen. „Ja, graag." „Kom nu gezellig bij ons zitten," zei Mia. Dot heesch zich ook ln een stoel, greep naar haar kopje Het lepeltje gleed op den grond. Ze dook er naar. Gek, dat ze altijd alles vallen en slingeren liet „Je handen staan glad verkeerd, kind," zei tante Mies altijd, 't Zou wel zoo zijn. Het was zoo stil. O, wat was het stil en warm. En de lucht zoo blauw met een paar fijne, witte wolkjes. „Wat zal moeder het warm hebben in de stad." Lenie knabbelde een beschuitje. „Ik benijd haar niets." „Komen je vader en moeder voor den eten thuis?" vroeg Mia. „Ja, gelukkig wel. We eten wat later. Om half acht." Dot dacht: „Ik sta toch eigenlijk mijlen van Mia cn Lenio af. Mia is een hartsvrien din en ik bungel er maar zoo'n beetje bij Als 't niet om Pit was, zouden ze mij nooit hebben gevraagd." Haar vroolijko stemming zakte. Ze ver viel meestal in uitersten. Tante Mies zei altijd: „Zoo heet, zoo koud, net een blixke pan." Dot 6loot haar oogen. Door haar wim pers heon zag ze de zon als een vonkenuit- sproeiende vurigo bol. „Slaapt Dot?" vroeg Mia. „Dood van slaap opeens," zei Dot Ze hoorde het getinkel van een lepeltje tegen porcelein, het geluid van een boeren wagen, die langs den weg reed, en. ergens in een land, zoo stil was het het wet ten van een zeis. Zo dacht: „Ik zou wel altijd buiten willen wonen. Ik griezel van de stad." Maar ze wist toch tegelijkertijd, dat dit niet zoo was. Ze hield van de stad, van de concertavonden met Pit en dc dans avondjes, en eens een enkele keer d« schouwburg en de Jolige fuiven bij Pit thuis, fWordt vervolgd.)!

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1930 | | pagina 9