Stroopwafels BINNENLAND UIT BEN OMTREK LABOUR'S POSITIE Trotsche woorden van Lloyd George LUCHTVAART Dr. J. G. DE MAN t Vermaard zoöloog AU10-0NGELUK OP DEN HAARLEMMERWEG GENERAL ÜKBINO VERlELT De bende slechts gewapend met kapmessen! voo.-t onze HUI5Va0UJlE.\ Fa, M. R. N. 00SJERVEEN Blikken f 0.82 SPORT ■Hangt het lot der arbeiders-- regeering van de libe= ralen af? jj< Op eon bijeenkomst van de vereeniging vaa liberale kiesvereeniglngcn heeft Lloyd George Maandag een rede gehouden over don politiekcn toestand. HIJ verklaarde, dat de regeering de geheele natie achter zich had bij do poging om door middel van de \lootconferenlie tot beperking der bewape ning te geraken, maar voor het o\erigo was waakzaamheid der liberalen ten aanzien van de plannen der regeering ten zeerste geboden. Do oppositie der conservatieven zou misschien op den duur intensiever wor den, op het oogenblik waren hot de libera len, die de regeering steeds den plicht voor hielden om op waarlijk democratische wijze het, land te besturen. Dezo zeer verant woordelijke positie in het Lagerhuis bracht moe, d3t het een zeer ongunstig tijdstip was voor persoonlijke kwesties en geschil len en de vcrkiezingspolitlek der partij moest zich aan dit feit aanpassen, alsmede aan het nog vreemder feit. dat het Huis in de naaste toekomst rekenen moest op drie groolc politieke partijen en niet langer op een regeerings- en oppositiepartij, zooals tot nu toe. De liberale partij moest niet be schouwd worden als een vleugel van het regeeringsblok, die naar believen of vol gens noodzaak door Macdonald in beweging gezet kon worden. Spr. was de eerste om de wcnschelijkheid van een stabiele regee ring te betoogen, vooral roet het oog op de ernstige vraagstukken, die zoowel in het binnonland als in het buitenland de aan dacht vroegon; de stabiliteit mocht ech ter niet gekocht worden len koste van de liberale beginselen. Evenals dit met do mijnwet het geval was geweest, zou de libe rale partij leder wetvoorstel der regecring op zichzelf beoordeolen en daarnaar baar houding bepalen. Het leven van de regee ring zou dus afhangen van de liberale partij of liever van die daden der regeering, wel ke de liberale partij niet behoefden af te schrikken. VISSCHERSVAARTUIG VERGAAN. Drie slachtoffers. Memel, 20 Jan. Een visschers vaar tuig, dat Zaterdag met vier personen aan boord zee had gekozen, is op de thuisreis door de hooge zeeen omgeslagen. Van de vier mannen zijn er drie verdronken. GEDENKTEEKENEN BESMEURD. Het werk van communisten? Maagdenburg, 20 Jan. (V.D.) In den nacht van Zaterdag op Zondag is het mo nument ter herdenking van de gevallen soldaten van het 26ste regiment alhier, alsmede de gevels van sommige huizen op den Domplalz en in de naar den Domplatz leidende straten met roodo verf besmeurd. Op het gedonkteckcn was rnet roode verf geschilderd: Roodfront en Roodfront on danks alles. De politie heeft gisteren twee loden dor communistische partij aangehou den, die ontkennen iets met deze hande ling te maken te hebben, maar de politi6 zegt zeer bezwarend materiaal tegen hen in handen to hebben. Men verdenkt nog ineeT personen van medeplichtigheid. UITWISSELING VAN GEVANGENEN. Tusschen China en Rusland. Londen, 21 Jan. (H. X.) Tusschen Rus land en China is een begin gemaakt met do uitwisseling der wederzijdsche gevange non. Ongeveer 1800 tijdens de gevcchlon ge vangen genomen Chinecsche soldaten zijn roods vrij gelaten. Volgens Chineesche be richten moeten de Russen onder deze go- vangenen een krachtige bolsjewistische pro paganda fiebben gevoerd. RUMOER IN EEN RECHTSZAAL. De politie moet het gebouw afzolten. Breslau. 21 Jan. (H.N.) Te Breslau :s het vandaag bij een prooes tegen 5 com munisten tot rumoerige tooneelcn geko men. Daar een 200 partijgenootem plaats hadden gsnomen op de publieke tribune, besloot de rechtbank het proces in do klei ne zaal voor strafzaken te houden, waarte gen de beklaagden protesteerden, zoodat zij met geweld naar de andere zaal moesten wordsn gebracht. IntU6schen was ook het publiek zeer rumoerig geworden en tracht te een groole menigte het gebouw binnen te dringen, zoodat do politie tenslotte do aangrenzende straten moest schoonvegen en het gebouw afzetten. De communisten hebben zich Ie verantwoorden wegens het verwekken van oproer en verzet tegen de politie bij gelegenheid van een optocht, welke de roode bond van vrouwen en meis- ic6 hot vorige jaar Juni had gehouden. Een der beklaagden werd tot 10 on een anjlere tot 0 maanden gevangenisstraf veroordeeld, terwijl drie beklaagden worden vrijgespro ken. OVERSTROOMING EN BARRE KOUDE IN AMERIKA. New-York, 21 Jan. (H.N.) Uit Mem phis wordt gemeld, dat de dijken van de Sint Francls-rivier op tien plaatsen zijn doorgebroken, waardoor in een dal ten Z.O. van Big Lake 250 gezinnen van de bui tenwereld zijn afgesneden. In Holcomb (Missouri) staan de straten blank De toe stand wordt nog verergerd, doordien er eon barre koude heerscht. HET RETOURVLIEGTUIG. Bij do K.L.M. is bericht ingekomen dat de P.H.A.E.O. gisteren te 6.20 uit Jask i6 vertrokken en om 10.25 te Bushir is gear riveerd. Om 11.20 vertrok het toestel naar Bagdad waar het om 15.25 is aangekomen. Aan boord is alles wel. Heden wordt de reis voortgezet Aankomst te Aleppo. Aneta-Vaz Dias meldt: Bij de K.L.M. ts bericht ontvangen, dat het zevende post vliegtuig op de retourvlucht de P.H.-A.E.O. in Aleppo is aangekomen. De tijd van aan komst is nog niet bekend. Oudiconseivalor nan 's Rijks museum van natuurlijke historie te Leiden Te Middelburg is, 70 jaar oud, overledon dr. J. G. de Man, oud-conservator aan 's Rljksmuuseum van Nat. Historie te Lei don. Dl*. Johanhes Govortus de Man was, naar do N. R. C meldt 2 Mei 1850 te Middel burg geboren, nis de zoon van den ver maarden geneesheer dr. J. C. de Man. Op 29 Sopt 1868 werd hij aan de universiteit te Leiden ingeschreven als student in de wis- en natuurkunde en op 25 Januari 1871 volgde zijn candidaatsexamcn in die vak ken. 10 Mei 1872 dus 22 jaar oud deed hij zijn doctoraal examen, waarop hij 29 September 1873 werd bevorderd tot doc tor in do wis- en natuurkunde op een aca demisch proefschrift: „Vergelijkende myo- logische en neurologische 6tudiün over am- phbieën en vogels". 16 October 1872 werd hij benoemd tot eersto assistent aan 's Rijks Museum van Nat Historie te Leiden, waarna 1 Juni 1875 zijn benoeming tot conservator aan die in richting volgde. Godurcnde Januari en Februari 1876 werkte dr. de Man aan het zoölogisch sta tion te Napels onder dr. Doorn. Van October 18SI tot Juni 1882 werkte hij in het zoölogisch laboratorium te Erlangen bij prof. Selenka. Met dezen en met dr Cu- low bewerkte hij' daar do Sipuncuiida, die door pilof. Semper op de Phillippijnen wa ren verzameld. Wegens langdurige ongesteldheid vroeg hij in 1SS3 ontslag als conservator van het museum te Leiden. Daarna bracht hij tien jaron door in de ouderlijke woning te Mid delburg, waar hij zich voortdurend br-zlg hield met wetenschappelijke onderzoekin gen: carcinologische en 'nelminthologisehe. In 1S93 verhuisde hij metterwoon naar Iereeke, waar hij het best aan studiemate riaal kon komen en waar hij in 1891 een woning betrok, die hij aan de Schelde bad doen bouwen. Zijn verder leven is in hoofdzaak gewijd goweest aan de studie der „Decapoden" on aan die der „Vrij levenden Nematoden", nopens welke afdeelingon hij een zeer groote autoriteit heeft verworven. Te Ierscko heeft dr. de Man talrijke be langrijke collecties op Dccapodisch gobied op verzook der verzamelaars wetenschap pelijk bewerkt. De uitvoerige lijst zijner werken is te vinden in: „Publications 6cientifiques du docteur J. G. de Man de- puis l'année 1873 jusqu a 1923". Dr. do Man had te Icrseke een zeer om vangrijke bibliotheek. Hij beschikte boven dien over stalen gehougen, wat, gevoegd bij zijn hoogen wetenschappelijken zin, de door hem uitgegeven werken \an hóojtc wetenschappelijke waarde maakten. Hij was lid \an verschillende binnënlandsche en buitenlandscho genootschappen. De president der Transche republiek be noemde hem 30 April 1901 tot „Officier de l'ordc du Cambodje". Bij gelegenheid der herdenking van zijn 50-jarigen promotiodag, 29 Sopt 1923, be noemde de Koningin hem tot officier in de orde van Oranje-Nassau. BRAND TE EDAM. I'd a in, 21 Jan. Gistermiddag brak een felle brand uit in een purceel aan de Lin kerzijde te Edam, bewoond door den heer De Hart, die daar een speelgoedwinkel heeft In korten tijd brandde het geheele perceel uit, »n weerwil van het feit, dat de vrijwil lige brandweer spoedig ter plaatse aanwe zig was. De belendende gebouwen, waarvan één een autogarage was, die spoedig ont ruimd werd, zoodat de aanwezige autorno hielen on benzinevoorraad in veiligheid wa ren gebracht, konden behouden blijven. Wel liepen ze waterschade op. (Hbld.). DE SKAUTS VLOTGEBRACHT Het Hellandsche s. Skauts, dat in den zwaron storm van 12 dezer op 3 mijl van Texel v uuroren op strand werd geworpen, is Maandagavond met slcejjöoothuip vlot- gebracht. Zooals bekend wa3 het schip op reis van Gent naar Idynia. MINISTER BENESJ NAAR NAARDEN. Minister Benesj en de gezant van Tsjecho-Slowakije zullen heden met eenlge leden van de Tsjecho-Slowaaksche delega tie ter Haagscho conferentie een bezoek aan Naarden brengen, ter bezichtiging van de plaatsen, die aan Comenius zijn gewijd. Het gezelschap wordt om 11 uur op het raadhuis verwacht. Wij geven hierboven de nieuwe Miss Holland (links) 4 naast de „afgevallen" Mej. Kuster. Kleine auto door een groote benzinewagen gekraakt Bestuurder gedood Amsterdam, 21 Jan. Hedenmorgen heeft op den Haarlemmerweg nabij het kruithuis een ernstig auto-ongeval plaats gehad. Een reiziger reed met een kleine auto uit de richting Amsterdam naar Haar lem. Tor hoogto van het kruithuis tusschen Amsterdam en Halfweg wilde bij eon groo- ten bonzlncwagen van de A. P. C. passee- rcn. .Juist toen hij links van den benzine wagen was, en een vrij groote snelheid had, zag de man van den anderen kant een auto aankomen. Om een botsing te vermijden, schoot bij voor den benzinewagen langs. Door nog niet vastgestelde oorzaak bleef de kleine auto plotseling staan, juist voor den benzinewagen, die daarop als een wals over de kleine auto heenging. De kleine wagen word totaal verwoest en de bestuurder, wiens naam nog niet bekend is, werd op slag gedood. Betreffende het auto-ongeval vernemen wij nader, dat de bestuurder van de auto, de heor G. J v. d. Laan uit Aardenbout, een vrachtauto wilde passeeren Juist op dat oogenblik kwam een zwaro tankwagen .n de A. P. C. aan. Om een botsing te vuorkomen, remde de heer G. J. v. d. Laan sterk, door do gladheid van den weg slipte de wagen en kwam in bptsing met de auto van de A. P. C. Het achterste gedeelte van de auto, een Ford, van den heer v. d. L., werd geheel verbrijzeld. V. d. L. werd op slag gedood. Het stoffelijk overschot werd door een auto van den Amstcrdamschen Geneeskundigen Dienst, die op weg was naar Haarlem tot het geven van een demonstralie, vervoerd naar het SL Elisa beth's gasthuis te Haarlem. De volkomen vernielde auto is door de Amsterdamsche politie in beslag genomen De tankwagen werd slechts licht bescha digd. Door de politie van bureau Adm. de Ruvterweg wordt een onderzoek n* de schuldvraag ingesteld. ronde aan dr. van der Hoeven uit Nijme gen. De hulp van de brandweer to Eist werd ingeroepen, die tengevolge van den dikken mist te laat op de plaats van den brand verscheen. De geheele boerderij is op een klein ge deelte na tot den grond toe afgebrand. Het hoornvee kon worden gered, tengevolge van de technische beveiliging der stallen. Alles was verzekerd. Zijn relaas van den overval op Willemstad DOOR EEN AUTO OVERREDEN. Een S-jarlg knaapje overloden. Zondagmiddag is te Lisse het 8-jarig zoontje van den heer Schermer, toen het met zijn moeder liep te wandelen, plotse ling do straat overgestoken. Het ventje werd door een auto vap dr. v. G. overre den met het gevolg dat eenige uren latei- de dood intrad. IN DEN BIEFSTUK GESTIKT. Pogingon de levensgeeston op te wekken mislukt. Tilburg, 20 Jan. Zondagavond is de 41- jarige C. van O, wondende Besterdstraat alhier, toen hij in het café van F. in de Langeschijfstraat een stuk gebraden bief stuk in zijn mond stak, gestikt. Do Genees kundige Dienst, die onmiddellijk was ge waarschuwd, had nog - geprobeerd door kunstmatige adomhaling de levensgeesten op te wekken, hetgeen niet gelukte. Van O. was gehuwd. (Volk). KAPITALE BOERDERIJ AFGEBRAND. .1 Brandweer te laat door den mist. j 3 Eist, 21 Jan. Te Herv^ld, gemeente Val burg, is door tot nu toe onbekende oorzaak brand ontstaan in de nieuwe kapitale hee renboerderij „De Moordakkers", toebehoo- Generaal Urbino is te Panama geïnter viewd door een verslaggever van de „Diario de Panama'. Het Papiamcntscbe blad „La I '""ivan Curasao nam uit het relaas van dit interview over, waarin Urbino vertelt, hoe zijn overval op Curacao is geschied: „In den avond van den Ssten Juni had «mn vijftigtal manneu. die in twee vracht auto s waren komen aanrijden, het fort aanvallen, met bijlslagon de poort doen bezwijken, cri het grootste deel van de drie honderd soldaten en politiemannen gevan gen genomen, en wel met geen andere wa penen dan 39 nieuwe groote kapmessen, twee bijlen, een pistool, twee. revolvers on nog een wape.n (hachuela). buiten die, welke men in het fort buit maakte. Hij zei ook. dat de gevangenen, die de Venezolannn bevrijd hadden, grootendeels zijn partijgan gers waren, die dronken geweest waren en straatschenderij gepleegd hadden. Toen de verslaggever hem vroeg, hoeveel wapenen hij op Curacao weggenomen had. antwoorddo Urbino. dal zij niets weggeno men hadden, maar dat zij de kapmessen verruild hadden voor geweren, die zij noo- dig hadden. liet waren 250 geweren ge weest mol 900 patronen, en nog 1000 oefen- patronen, die van geen nut geweest waren. De ziel van de onderneming was kolonel Ramón Torres geweest, die alle voorbereid selen getroffen had, de kapmessen bijeen gebracht, en het plan voor den aanval in elkaar gezet had. Hij was in het gevecht bij La Vela do Cnro gesneuveld Na den strijd bij Coro was Urbino ge noodzaakt geweest, zich met zijn troepen terug te trekken in de bergen van Churu- guara, omdat hij geen munitie had, om ver der Ie vechten. In zijn troepen waren ver scheidene intellectueelen en studenten. Om Venezuela gemakkelijker te kunnen verla ten, daar zij achterna gezet werden, hadden zij zich verdeeld in verschillende groepen. De groeo. waartoe Urbino behoorde^bcstond uit dr. Machado, kolonel Julio Hernandez en twee adjudanten. Zij besloten naar Co lumbia te gaan. Om van den staat Falcon naar CucutA t gaan, hadden zij drie dagen noodig gehad, waarin zii weinig gegoten en niets geslapen hadden Zij waren meer dan twintig dorpen doorgekomen, en telkens bevreesd geweest, herkend te worden. OUDE VROUW VERDRONKEN. Leeuwarden, 21 Jan. Vanmorgen om half zeven, toen het erg mistig was, wilde de 75-jarigo vrouw van schipper J. ten Hoeve, woonachtig te Leeuwarden, schip „De Vier Gebroeders", dat aan de Nieuwe Kade lag, zich over de loopplank naar den wal begeven. Tengevolge van den zwaren mist en de gladheid raakte de vrouw te water. Niemand merkte het ongeluk. Pas eenigen tijd later ontdekte een schipper, die met zijn schip in de nabijheid ligt, dat er iets donkers op het water dreef. Dit bleek de oude vrouw te zijn De vrouw werd onmiddellijk opgehaald, de levensgeesten bleken echter reeds geweken te zijn. KOFFIETAFEL: Corned Beef. MIDDAGTAFEL: Gebakken leverworst met witte boonen en aardappel-puré. Koude peertjes (gestoofd). LAIMGESTRAAT 77 - TEL, 42 MET PEPER GEWORPEN. De daders gearresteerd, Rotterdam, 21 Jan. Gisterenavond laat zijn In Den Haag, in hun woningen aange houden de 24-Jarlge Siegfr. Simons en de 27-jarige Simon Simons, beide directeuren van de N.V. SJmons Metaalhandel, die be schuldigd werden hun oom, den heer S. Simons Jr. in de vergadering in het Nota rishuis een zak peper in het gelaat to heb ben geworpen. Zij zijn naar Rotterdam over gebracht, waar een onderzoek is ingesteld. Daarbij is gebleken dat de eerste aange houdene de dader Is. de tweede kon niet worden beschuldigd van medeplichtigheid en is vrijgelaten. De dader zelf is trouwens, nadat er proces-verbaal was opgemaakt, ook vrijgelaten. Het slachtoffer is vanmorgen uit het ziekenhuis, waar hij verpleegd werd, ontslagen: hij zal vermoedelijk geen blijvend letsel ondervinden. Het onderzoek heeft uit gewezen dat er door het slachtoffer van te voren bedreigingen waren geuit, zoodat men zelfs vreesde dat hij wapens bij zich zou hebben. Een merkwawardigo noot in het geval is nog dat de twee daders zich gisteren in den loop van den middag bij do politie hebben gemeld, doch toen terecht kwamen bij den gemeentelijken dienst op de benedenverdie ping van bet bureau. Daar was men van de zaak nog niet op de hoogte, zoodat zij daar werden weggezonden, daar men nog niets van het geval wist. Toen zijn zij later thuis aangehouden. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. Aflevering van entstof door do koepokinrichtingen. In de wejk vaD 12 tot en met 18 Januari is afgeleverd: 'door de entstofinrichting te Amsterdam koepokstof voor 1349 personen; door de entstofinrichting te Amsterdam koepokstof voor 272 personen en door de entstofinrichting te Groningen koepokstof voor 3 personen. Totaal voor 1624 personen. Encephalitis na inenting. In de week van 12 tot en met 18 Januari zijn geen gevallen van encephalitis na in enting ter kennis van het Staatstoezicht op de volksgezondheid gebracht. DE UTRECHTSCHE SINGELLOOP. Dit jaar op 31 Mei. Behoudens goedkeuring van de desbe treffende autoriteiten zal de Utrechtsche Singelloop, welke dit jaar voor de 6e maal zal worden georganiseerd, gehouden wor den op Zaterdag 31 Mei des namiddag te vijf uur. Zooals bekend is heeft de bekende Ne- derlandsche athlcet Jan Zeegcrs de Caravo- poulo-beker in onbetwistbaar bezit gekre gen. Ten einde het voortbestaan van deze belangrijke wedstrijd te verzekeren heeft de N.V. Kerkhoff en Co. een massief zil veren cup ols wisselprijs beschikbaar ge steld, welKie de naam zal dragen van „Ovomaltine-Cup". De cup is vervaardigd op de N. V. Ko ninklijke Nederlandscho Fabriek van Gou den en Zilveren werken Gerritsen en van Kempen te Zeist, on geleverd door tusschen- komst van do firma C Stol te Culomborg. Ongetwijfeld zal deze cup, de fraaste welke ooit in Nederland als persoonlijke wissel- prijs is beschikbaar gestold, er wel toe bij dragen de belangrijkheid van deze vermaart de wedstrijd to verhoogen. ALASTRIM TE HILVERSUM. Twee gevallen bij Jeugdige kin* deren. Hilversum. 21 Jan. Alhier is in het huisgezin van den gemeente-werkman V. bij twee kinderen, een jongetje van VA jaar en een meisje van 7 jaar, alastrim gecon stateerd. De kinderen zijn op last van don directeur van den Gemeentelijken Genees kundigen dienst, dr Planten, dadelijk naar de barakken voor besmettelijke ziekten overgebracht.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1930 | | pagina 3