CEMENT. „L'Hirondelle"1613 Langestraat|J. K. v. Rossum Amersfoort EERSTE EN T WEEDE VERKOOPSTERS EN FLINKE NAAISTERS GEVRAAGD DE KLINIEK VOOR HUIDZIEKTEN AAN HET LEIDSCHE ZIEKENHUIS PLECHTIGE OVERDRACHT DOOR FROF. SIEMENS Een beschrijving van het gebouw DE WINKELSLUITING EN DE ZONDAG DE INTERPELLATIE WIJNKOOP CONFERENTIE VOOR DE CODIFICATIE Benoeming van vice- J presidenten Prof. Dr. J. A. KORTEWEG A. N. HINDRIKS Handel in Bouwmaterialen Havik 41 Tel. 292 RADIOPROGRAMMA HUMORHOEKJE Een en ander uit de geschiet denis der derma* tologie Leiden, 14 Maart. In tegenwoordigheid van curatoren der Leidsche Universiteit, van de hoogleeraren der medische faculteit te Leiden en van verschillende andere ge- noodigden, meest dermatologen, uit ver schillende plaatsen in ons land heeft he denmiddag de overdracht plaats gehad van de kliniek voor huid- en geslachtsziek ten, de nieuwe afdeeling van het nieuwe academisch ziekenhuis te Leiden, aan den directeur van dit ziekenhuis, dr. H. H. Maas. De directeur van de kliniek, prof. dr. H. Siemens, hield hierna een rede, waarin hij begon met op te merken, dat, wanneer me dici to Leiden een feestelijke plechtigheid hebben, zij zich daarbij gaarne den man herdenken die de wereldroem der Leidsche medische faculteit gesticht heeft en zonder wiens succesvollen arbeid de medische we tenschap te Leiden zich beslist niet zoo had kunnen ontwikkelen als zulks tot op heden het geval is geweest. Zonder het aan zien, dat onze faculteit door Herman Boer- baave verkregen heeft, zou ook wel de ont wikkeling van het Leidsche academisch ziekenhuis niet een zoo schitterende ge weest zijn, en spr. kan het derhalve slechts toejuichen, als zijn standbeeld ook de laat ste étappe dezer ontwikkeling van het „nieuwe academisch ziekenhuis" volgt. Zoo kunnen de metalen oogen van zijn stand beeld met bevrediging op dit gebouwencom plex rusten, dat zijn levende oogen zeker niet gedroomd hadden. In zijn tijd was ook niet een heel Boerhaave-kwarticr noodig voor het medisch onderzoek. Eerst met den groeienJen omvang van ons medisch weten scheidde zich het eene vak na het andere van de geneeskunde en heelkunie af en verlangde eigen mannen en eigen werkruimten. Boerhaave zelf was nog de universeele medicus, was nog chemicus, botanist, physioloog, pharmacoloog, inter nist, chirurg en ophtalmoog in één per soon. Bijna ieder van hen. uit wie de te genwoordige faculteit bestaat, kan derhal ve met trots hem als zijn voorganger be schouwen. In dit opzicht behoeft bet Jong ste Leidsche specialistenvak. de dermato logie, niet achter te staan. Weliswaar was er ten tijde van Boerhaave nog geen weten schappelijke dermatologie; haar voorloop ster, de leer van de geslachtsziekten, die nog heden onafscheidelijk daarmede ver bonden is, bestond echter niet alleen des tijds reed9, maar werd ook door Boerhaave met bijzondere liefde beoefend. Reeds <n 170S behandelde hij in zijn „Aphorlsmi de cognoscendis et curandis morbis" de vene rische luoa In een afzonderlijk hoofdstuk. Kort daarop gaf hij de verzameling oude syphüidogische geschriften van Luisinus opnieuw uit en schreef bovendien een be roemde in do meeste cultuurtalen vertaalde voorrede de „Praefatio" over de Venus ziekte en hare genezing. Na zijn dood ver schenen de door »en zijner leerlingen uit gegeven omvangrijke „Academische colle ges over de Venus-ziektedie eveneens ■vele nieuwe herdrukken en vertalingen ten deel vielen. Zoo mag ook de „Leidsche kli niek voor huid- en geslachtsziekten' zich met trot6 op Boerhaave als haar voorvader beroepen. En toch, aldus spr., moogt gij u er niet over verwonderen, dat er nog 200 Jaar over moesten verloopen, dat te Leiden een bij zondere huidkliniek ontstond en nu heden officieel in gebruik wordt genomen. Be hoort niet alleen in Holland, maar overal in de beschaafde wereld de dermatologie tot die kinderen der medische wetenschap, welke ten slotte het ouderlijke buis van de interne geneeskunde en chirurgie ver laten hebben om als speciaal vak op elg^n beenen te gaan 6taan en met eigen metho den dit groote gemeenschappelijk doel na te streven: De bevrijding der menschen van ziekten en besmetting. Eerst een eeuw na den dood van Boerhaave werd do we tenschappelijke klinische dermatologie ln Oostenrijk en Engeland door Plank, Willen en Bateman gesticht, eerst voor 75 jaar werd zij door Hepra ln Weencn door de toevoeging der pathologische anatomie ver diept en eerst in den laatsten tijd is zij in omvang en beteekenis zoo sterk toegeno men. dat do oprichting van eigen huid klinieken aan alle universiteiten noodig bleek. Evenals ieder speciaal vak in de ge neeskunde vordert ook de dermatologie een groote kennis en een groot aantal techni sche methoden, die speciaal geleerd en be oefend moeten worden. Leiden is thans de vierde universiteit, die een kliniek voor buid- en geslachtsziekten krijgt. Spr. bracht hierna dank aan allen, die tot de stichting der kliniek meegewerkt hebben. Spr. besloot met zijn beste wen- schen uit te spreken voor den bloei dezer kliniek en sprak daarbij de hoop uit, dat zij zich zoo mocht ontwikkelen als het de Leidsche medische traditie waardig is. (Applaus Zij is zoo ingedeeld, dat de mannon ge lijkvloers, de vrouwen en kinderen op de eerste verdieping zullen komen te liggen. Dat de behandelingskamers voor de klini sche afdeeling ontbraken, was een gebrek, dat zich gemakkelijk ter zijde liet stellen, omdat er twee theekeukens wareh, ilio thans in een zeer mooie behandellngsruira- te zijn herschapen. Bijzonder mooi is het daglokaal der kinderafdeeling, dat zich in een zonnige, gesloten veranda bevindt. Gelijkvloers zijn, behalve de polikliniek en de klinische mannen-afdeellng, de llcbt- afdeeling. de kamer van den hoogleeraar en zijn secretaresse, de dierenstal met de beide lobaratorla en verschillende baden. Van de baden zal later een als blijvend bad Ingericht worden. Op de eerste verdieping is de klinische afdeeling voor vrouwen en kinderen on zijn de slaap- en woonkamer van de hoofd verpleegster, 2 mooie laboratoria, do ka mer voor de Inwonendon assistent en een van de overige afdeelingen gescheiden óén- persoonskamer, die als noodhulp dienen kan als het ontbreken van een particuliere afdeeling, welke in Holland gebruikelijk is, tot onaannemelijkheden zou lelden. Voorts bevinden zich op de eerste verdie ping de collegezaal, welke tevens hoorzaal der oorenkliniek i3. Op de tweede verdieping bevinden zich eonige dienstbodenkamers, de kleedercnbe- aarplaats van de klinische patiënten en het photographisch atelier. Het is met een ruime donkere kamer verbonden, waarin een groote photografisch statief Is opge steld. Hierna verzocht prof. Siemens de aan wezigen een rondgang door het gebouw te maken. TWEEDE KAMER 'Amendementen van Prof. Visscher verworpen Besloten wordt aan de agenda van Dins dag a.s. toe te voegen: het ontwerp betref fende de arbitrage-overeenkomst tusschen de Ver. Staten en Nederland en het ont werp betreffende de schadevergoeding aan de aannemers van het Wilhelminakanaal. Voortgezet wordt de behandeling van het ontwerp betreffende de winkelsluiting. Do gisterenmiddag behandelde amende menten van den heer Visscher op art. 9, om de ln dat artikel mogelijk Romaakte ontheffing van dc bepalingen der wot niet te doen golden voor den Zondag, worden allen verworpen. Artikel 9 wordt daarop zonder stemming aangenomen. Het amendement-van Hellenberg Hubar om de maximum boete op overtreding te stellen op 250 in plaats van op 25, wordt na bestrijding door verscheidene le- don on den minister ingetrokken. Do heer Van den Borgh licht hot amendement toe, om te doen vervallen art. 2 der Zondagswet, welk ajrtikcl hij niet te handhaven acht, wanneer de winkelslui tingswet in werking treedt De heer van Wijnbergen meent, dat het voorstel-van den Borgh aan de gemeen teraden vrijheid zou geven eon materie te regelen, die thuis hoort in de Zondagswet De heer Oud meent, dat hier geregeld wordt een stuk Zondagswetgeving. Daarom is er geen bezwaar tegen het verwijderen van een artikel uit de Zondagswet HU wijst er op, dat de rcchterzijdo nooit iets deed om de Zondagswet te handhaven. Dc heer Schokking acht wijziging der Zondagswet urgent en komt op tegen de voorstelling, alsof de rechterzijde met de Zondagswet speelde. De Minister is van oordeel, dat cor. uitstapje naar de Zondagswet geheel bui ten de orde is. De Minister verklaart het amende ment onaannemelijk. De heer Knottenbelt 3tcunt hot amendement, dat zekerheid wil brengeD. De heer v. d. B e r g h trekt zijn amende ment in Deeindstemming- wordt bepaald op a.s Vrijdag. De heer W ij n k o o p Interpelleert over do huiszoekingen bij de leden van de commu nistische partij Holland, vraagt naar do mo tieven voor deze huiszoekingen, vraagt waar deze plaats hadden en welke de re sultaten waren. De Minister wijst erop, dat niet de re geering maar de rechter huiszoekingen ge lastte om opheldering te brengen in een op- ruiing6geval te Utrecht. Spr. noemt ie per- ceelen en zegt dat te Utrecht zekcro B. veroordeeld kan worden. De heor Do Visser spreekt nog maar op een wijze die den voorzitter aanleiding geeft hem het woord te nemen. De interpellatie wordt gesloten. De vergadering wordt verdaagd. Telegram van de Koningin aan Sir Eric Drummond 'eGravenhage, 14 Maart. In de he denochtend 11 uur gehouden vergadering van de Conferentie voor de Codificatie van het Internationaal Recht deelde de voorzit ter, inr. Heemskerk mede, dat de eerste commissie, voor de nationaliteit, tot haar voorzitter heeft benoemd den eersten ge delegeerde van Griekenland, prof. Politie; voorts dat de twesde commissie, voor de territoriale wateren, tot haar voorzitter heeft gekozen het hoofd der Duitsche dele gatie den hoer Góppert en dat de derde commissie, voor de aansprakelijkheid van Staten voor schade op hun grondgebied berokkend aan den persoon of den eigen dom van vreemdelingen, tot voorzitter heeft benoemd den Franfcchen gedelegeerde prof. Basdevant. Aan de orde was hierop de benoeming van drie vice-presidenten der conferentie. Waar de voorzitters der drie commissies allen uit de Europeesche gedelegeerden waran benoemd met volledige medewer king van de gedelegeerden uit Amerika en Azië, meende de voorzitter aan do verga dering te mogen voorstellen tot vice-pre- eidenten der conferentie te benoemen voor eerst den eersten gedelegeerde der Vereen. Staten van Amerika, den heer Miller, als vertegenwoordiger van Angel-Saksl6ch Amerika, ton tweede den eereten gedele geerde van Mexico, den heer Suarez al6 vertegenwoordiger van Latljnach Amerika en in de derde plaats den e?reten gedele geerde van Japan, den heer Naeaoha, als vertegenwoordiger var* Azfïë. Bij acclamatie werd dit voorstel aange nomen. De vergadering werd daarop geschorst tot hedenmiddag 4 uur. 's-G ra ven h a ge, 14 Maart. In de hedenmiddag 4 uur gehoudon vergadering van de conferentie voor de Codificatie van het Intern. Recht, deelde de voorzitter, mr. Heemskerk mede. dat het volgende tele gram is ingekomen van H.M. de Koningin: „Sir Eric Drummond, secretaris-generaal van den Volkenbond te s-Gravenhagc, Terwijl ik U verzoek aan de conferentie voor de Codificatie van het Internationaal Recht, welke het mij aangenaam is in Den Haag bijeen te zien, mijn oprechten dank over te brengen voor het zooevcn door mij ontvangen telegram, alsmede voor de daar in uitgedrukte wcnschen, geef Ik U de ver zekering, van mijn l**¥tfdfge belangstelling voor haar arbeid. get. WILHELMINA. Vervolgens bracht de voorzitter van do commissie voor de geloofsbrieven, de heer von Adlercreutz (Zweden) rapport uit. waaruit bleek, dat de gedelegeerden van 27 staten nog niet gemachtigd waren om eventueele akten van de conferentie te teo- kenen, weshalve de commissie hun aanbe val, zoo spoedig mogelijk deze bevoegheid te verkrijgen. Voorts bleek, dat enkele gedelegeerden, door ziekte verhinderd waren te komen. Overigens waren allo geloofsbrieven in orde bevonden. De voorzitter der Conferentie constateer de, dat dus alle gedelegeerden konden wor den toegelaten. Ook hty achtte het wensche- lijk, dat de gedelegeerden, die nog niet ge machtigd waren akten te teekenen, zoo spoedig mogelijk zouden vragen deze be voegdheid te verkrijgen. Het voorstel der commissie voor de ge loofsbrieven werd aangenomen. Vervolgens was aan de orde de benoe-. ming van een redactie-commissie van G leden In overleg met het Bureau stelde de voorzitter voor hierin te benoemen de hoe ren Beckett (Groot-Britannic). Cruchage- Tocornal (Chili), Glanninl (Italic), Hudson (Ver. Staten van Amerika), Pepin, (Frank rijk) en Rolin (België). Aldus werd besloten. De Voorzitter deelde daarop mede, dat het Bureau aan de delegaties in overwe ging geeft, om de voorstellen, welke zij wil len indienen betreffende de verschillende grondslagen van de besprekingen en de amendementen welke zij willen indienen op de teksten door de Commissies te be handelen, zoo spoedig mogelijk te doen toekomen aan het bureau der betrokken commissie, opdat dit zoo spoedig mogelijk ter kennis van de ovorigo delegaties tc brengen. Het indienen der amenderaontcn moot zoo spoedig mogelijk geschieden, opdat al len den tijd hebben zo bohoorlijk te bestu- dceren, voordat zo ln behandeling komen. Zeker is de uitdrukking „zoo spoedig moge lijk" elastisch, maar het zou wenschclijk zijn, dat elke delegatie reeds nu nagaat, wat zij zich voorstelt in te dioncn. hetzij als amendemont, hetzij als niouw voorstel. Kunnen do delegaties niet alles dadelijk in dienen, dan kunnen zo het in gedeelten doen. Met dit onderzoek zouden do delega ties zich nu morgen cn ook Zondag, al Is dit een rustdag kunnen bezighouden, opdat as. Maandag althans minstens een derde der in te dienen voorstellen aan het Bu reau zou kunnen zijn overgelegd. Verder deolde de voorziter nog mede, dat het Bureau tot dc conclusie was geko men, dat er geen enkel motief i6 om voor te stellen, dat er een algemeene beraad slaging zal worden gehouden. Mocht hieromtrent dus geen voorstel uit den boezem van de vergadering komen, dan zou jmon te dien aanzien overgaan tot de orde van den dag. Daarna werd de vergadering te vijf uur gesloten. UIT HCT VISSCEERIJBEDRIJF De toestand bedenkelijk. Men 6Chrijft uit IJmuiden aan de N. R. Ct.: De toestand in het zeevisscherijbedrijf, al sedert eenige maanden minder gunstig, is in de laatste weken bepaald ongunstig geworden. Deze toestand is eensdeels een gevolg van een lange periode van zacht en mooi weer, waardoor bij IJsland, in de Witte Zee en de Barcndszee zeer veel visch gevangon wordt, waardoor de concurrentie zeer groot is, met als gevolg lage prijzen. Anderdeels komt het door de geringe vangsten van visch in de Noordzee, voor namelijk van tong, die bijkans niet gevan gen wordt Daardoor zijn vooral voor de kleine stoomtreilers, de z.g. kustbooten, de resultaten van de visscherij zeer onbevre digend. En het grootste deel der IJmulder trcilervloot .van 200 stoomors bestaat uit kleine schepen. Enkele reeders gaan dan ook schepen opleggen. Zoo heeft de groot ste reederlj, de Vereenigde Exploitatie- Mij., van haar 55 treilers er S opgelegd, en er zullen nog eenige volgen. In totaal wa ren er Donderdag reeds 20 stoomtreilers opgelegd, dus een vierde der vloot. Uit Katwijk en Scheveningen nemen ve le motorloggers aan de visscherij deel, maar ook deze kunnen de kosten nauwe lijks goedmaken. Ou&hoogleeraar in de heel* kunde aan de Leid sche UniversU teil Leiden, 14 Maart. Te Bergen (N. H.) is in don oudordom van 78 jaar overleden Dr J. A. Korteweg oud-hoogleeraar in de heel kunde aan de Leidsche universiteit. Johannes Adriaan Korteweg werd 13 Aug. 1851 to Den Bosch geboren. Hij is 10 Sept. 1868 aan de Leidsche universiteit als student in de geneeskunde ingeschreven Hij promoveerde in 1877 tot doctor in de geneeskunde op een proerschrft getiteld De Oorzaak der breukbeenbeklemming. In 1887 werd hij benoemd tot hoogleeraar te Groningen, welk ambt hij 1889 verwissel de met het hoogleeraarsambt aan de Gem. Universiteit te Amsterdam. In 1901 volgde zijn benoeming tot hoog leeraar in de Heelkunde aan de Leidsche Universiteit Verschillende werken van zijn hand zijn verschenen. In 1000 maakte hij als con6ulteerend heel kundige deel uit van de Roode Kruis am bulance tijdens den oorlog in Zuid-Afrika. In 1914 nam hij ontslag als hoogleeraar te Leidon in verband met zijn benoeming tot adviseur bij de Rijksverzekeringsbank te Amsterdam. De overledene was ridder in de orde van den Nedcrlandschen Leeuw. De begrafenis is bepaald op Maandag as op de Nieuwe begraafplaats te Bergen. DE OVERLEDEN ARRESTANT. Op de vragen van den heer Wijnkoop in verband met het overlijden in het politie bureau te Amsterdam van een arrestant, welke op 31 December aldaar werd aange houden. heeft de minister van justitie hot volgende geantwoord: Door het parket is een gerechtelijk voor onderzoek gerequireerd omtrent het over lijden van Pront. Uit dit onderzoek is van cenig strafbaar feit in verband met den dood van Pront niet kunnen blijken. Kort vóór zijn arres tatie heeft Pront, dio zich in kennelljken staat van dronkenschap bevond, een emsli- gen val gedaan tegen de pui van een win kel; het meest waarschijnlijke is. dat hij tengevolge van dien val overleden is. Tot publicatie van de stukken van het gerech telijk onderzoek vindt de ondergeteekende geen vrijheid. Het was dc justitie niet bekend, dat dc familie van E. Pront een Amsterdamsch ge neesheer had aangewezen, om namens de familie de 6ectie bij te wonen; uit een ter zake ingesteld onderzoek is gebleken, dat aan geen enkel Overheidsorgaan, ook niet aan den Gemeentelijken Geneeskundigen Dienst, de betreffende wensch der familie kenbaar is gemaakt. Groote Koppel 11 - Tel. 1153 PRIMA ADVOCAAT BOERENMEISJES, BOERENJONGENS, VOORBURGH, MASSA's SCHILLETJE, alsmede de bekende „OUDE KLARE" merk nOnwe Duijs" A 3.25 por Liler. Verkrijgbaar L «L Slijterij ln Gedistilleerd Zondag 16 MaarL Hilversum. 9.00 Gramofoonplaton9.10 Toespraak over „De Postduivenliefhebbprlj"; 9.30 Veiligheidskwartiertje; 9.45 „Dichters der Opstandigheid"; 10.15 Gramofoonplaten; 10.30 De Orkestinstrumenten en hun klank; 12.0112.40 Lezing over „Oude en moderne Chemie"; 12.40—2.00 Middagconcert; 2.00— 2.30 Boekcnhaltuurtje; 2.30—3.00 Gramofoon- rauziek; 3.0O—3.45 Concert; 3.45—5.00 Gra* mofoonmuziek; 5.00 Kinderuurtje; 6.30 Kerk- uitzending; 8.15 Concert; 9.30—10.00 Voor dracht uit „Jaapje"; 10.00—11.00 Concert; 11.00—12 00 Graraofoonmuziek. Huizen. 8.30—9.30 Morgenwijding; 9.30 Kerkdienst; 12.30—1.30 Lunchmuziek; 1.30— 2.00 Godsdienstonderricht voor Ouderen, 2.00 —2.30 Literair halfuurtje; 2.30—3 30 Platen concert, 3.305 00 Middag-concert; 5J20 Kerkdienst; 8.20—9J25 Concert; 9.25--9.35 Persberichten, 9.35—10.45 Vervolg Concert; 10.45—11.00 Epiloog. Daventry. 3.50 Mozartprogramma; 9.20 Nieuwsberichten; 9.25 Concert; 10.10 Orkest muziek; 10.35 Harold Mills. Parijs. 8.20 Persberichten; 12.50 Reli- gieuse muziek; 105 Persberichten; 1.20 Symphonie concert; 2.20 Gramofoonploten- concert; 320 Concert; 5.20 Gramofoonplaton concert; 6.50 Dansmuziek; 7.35 Berichten; 8.20 Concert; 8.30 Sportberichten 9.05 Dans muziek; 9.35 Persberichten; 9.50 Vervolg Concert. Langenberg. 620—720 Morgenconcert 7.30 Zelfverdedigingscursus; 7.508.15 Es? peranto v, beginners; 8209.20 Morgenwij ding; 9.50—1120 Volkstreurrlag; 11.20-12.20 Aansluiting van den Rijksdag; 12.20—1.50 Kamermuziek; 3.50 Concert; 6.45 Sportbe richten; 7.20 Concert. Kalundborg. 11.201220 Concert; 1220—1 30 Taallessen; 120—3.20 Concert; 3.204 20 Kindeniurtjo; 7.20—8.35 Dansmu ziek: 9.00—1110 Orkest- en solistenconcert; 10.10—11.50 Dansmuziek. Brussel. 2.50 Concert; 5.20 Dansmuziek; G20 Concert; 6.50 Gramofoonplatenconccrt; 8.35 Concert; 10.35 Laatste berichten. Mïi*: Maandag 17 Maart. Hilversum. 10,00 Religie, 12.15 Mid- dagmuzlek, 2.45 Filmmuziek, 6.45 Tooneel- halfuurtje, 8.01 Concert, 8.45 Kamermuziek. Hulzen. 8.15 Morgenconcert, 12,30 Or gelconcert, 8.00 ConcerL Daventry. 2.20 Concert, S.55 Blijspel in één bedrijf, 920 Orkestconcert. Langenberg. 12.25 Concert, 4.50 Con* eert, 720 Lichte muziek door het Weray- orkest. Kalundborg. 11.20 Strijkorkest, 2.55 Concert, 6.50 Lezing, 7.50 Concert, 10.00 Dansmuziek. Brussel. 5.20 Concert, 9.25 Rossinicon- cert, 10.05 Concert. j De verteller„Ik herinner me eens ln het oerwoud, 5dat er een leeuw op me af was gekomen, toen ik sliep Ik voelde zijn adem in mijn hals. Wat dacht Je dat Ik deed Jonge toehoorster: „Ik weet het U zette de fcraa~ van uw Jas op." (London Opinion

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1930 | | pagina 6