Cognac Vieux x x x Slaapkamermeubelen - Matrassen - Dekens HET ROKIN NIET GEDEMPT per flesch f3.75 Wijnhandel J. A. Schoterman Zn. IN NEERLANDS BLOEMENTUIN iE&Trfn Fa. J. W. VAN ACHTERBERGH, West-Singel 12-13. Telefoon 238. UTR.STRAAT 17 - Gevestigd 1878 - TELEFOON 145 HET VOORSTEL TER HAAR VERWORPEN Een beslissing op 't kantje af DIE VER OVER DE GRENZEN RIEKT De a.s. tentoonstelling te Aalsmeer NEDERLAND—PAYS-BAS Een betreurenswaardig opschrift G. i. van Harten Licht- en Kracht- Installaties Havik 41 Tel. 292 LUSTELOOS? Dan Vera Koffie Hul&ko HUMORHOEKJE a AMSTERDAMSCHE RAAD Met behoud van het water zal het vraagstuk moeten worden opgelost Amsterdam, 26 Maart. Na afhan deling van de ingekomen stukkon kwam in behandeling een voordracht tot het aan brengen van tijdelijke voorzieningen in de verschillende hoofdwachten en posten van de brandweer, welke werd goedgekeurd. Aan dr. J. Kd. Stumpff werd op zijn ver zoek eervol ontslag verleend als geneesheer directeur van hot Binnengasthuis. Voorts werd een aantal voordrachten goedgekeurd betrekking hebbende op bet lager onderwijs. Als wijzigingen in schoolgebouwen, het aanschaffen van leermiddelen en vergoe dingen aan besturen \an bijzondere lagere scholen voor boventallige onderwijzers. Aan mr. F. A Molster werd op zijn ver zoek eervol ontslag verleend als buitenge woon hoogleeraar aan de gemeenteuniver siteit. Bij de voordracht om een gedeelte van hst plantsoen in de Apollolaan tusschen het Olympiaplen en de Lyceumbrug aan te wij zen als plaats voer het monument voor generaal Van Heutsz zeide de heer Boek man (S.D.) dat zijn fractie zal stemmen te gen dit voorstel. Behalve algemeene redenen heeft spieker bezwaar tegen de plaats, omdat dit monu ment zal afwijken van den stijl waarin dit stadsgedeelte is gebouwd. Ook de heer Wijnkoop iC.P.) verklaarde zich tegen deze voordracht, al vindt hij do plaats, die thans wordt voorgesteld nog de slechtste nieL De wethouder der P.W. verklaaide dat nog een prijsvraag wordt uitgeschreven. De voordracht werd daarop aangenomen met 24 tegen 14 stemmen. Hierop kwamen aan de ordo een aantal wijzigingen van het tramnet, waarover de beraadslagingen om 3K uur weiden ge schorst tot des avonds. Avondzitting. Het liep des avonds storm naar de pu blieke tribune van den Raad om tegen woordig te zijn bij de stemming over het Rokin-vraagstuk. De nieuwsgierigen moes ten echter nog ecnigen tijd geduld hebben want bij de heropening der ziiting werd eerst het debat voortgezet over een voor dracht tot wijziging van enkele tramlijnen. Het voorstel komt in hoofdzaak neer on hel instellen van een nieuwe lijn (25). Deze lijn zal loopen van den Amsteldijk door de Amstollaan over het Daniel Willinkplein cn de Schcldestraat naar de Ferd. Bol straat. Hier zal zij het spoor van lijn 4 vol gen. Hierdoor, zegt de voordracht, heeft het geen zin meer ook lijn 20 door dit stadsge deelte te laten loopen. Voorts wcnscht men Hjn 5, die thans haar eindpunt heeft aan de Weesperzijde te verleggen naar den Amsteldijk. Hierdoor kan van lijn 4 het traject langs de Amsteldijk vervallen cn wordt door invoering van lijn 25 het Munt plein niet zwaarder belast. Ten slotte worden enkele wijzigingen voorgesteld in den weg van een tweetal buslijnen. Om half tien werd het debat geschorst voor de herstemming over het voorstel Ter Haar om over te gaan tot demping van het Rokin. Het voorstel werd verworpen met 22 te gen 21 stemmeen. De motie-Boekman, die daarna in stem ming kwam, waarbij wordt uitgesproken dat de oplossing van het Rokin-vraagstuk behoort te geschieden met behoud van het water en B. en W. worden uitgenoodigd op dezen grondslag voorstellen in te dienen, werd aangenomen met 22 tegen 21 stem men. De heer Van den Bergh trok daarop zijn voorstel in om een prijsvraag uit te spre ken ter oplossing van het Rokin-vraagstuk met behoud van het water. De burgemeester schorste daarop de openbare zitting en ging over in comité- generaal. En ons wat geur van den nationalen trots doet snuiven. 'Aalsmeer, 26 Maart. Binnen enkele dagen zal weer een groote aantrekkings kracht van Aalsmeer uitgaan, wanneer ter gelegenheid van het gereedkomen van het nieuwe veilinglokaal van de Veilingsverec- uiging „Bloemenlust'* een vijfdaagsche bloemententoonstelling zal worden gehou den. Men zou gedacht hebben, dat Aalsmeer nu wel voldoende veilinggebouwen telde, maar de regelmatige cn snelle uitbreiding der culturen hebben onweersprekelijk die nooden to weinig veilinggclogcnheid aangewezen. Toen wij gisteren in gezelschap van een aantal collega's door het tcntoonstellings- bestuur werden ontvangen, sprak nog voor de bezichtiging van de nieuwe veiling de heer G. Oud een welkomstwoord, en hij greep die gelegenheid tevens aan om ons een inzicht te geven van de Aalsmecrsche culturen, die zich de laatste 25 jaren gewel dig hebben uitgebreid, een hoogo trap van ontwikkeling hebben bereikt en uitmun tend staan aangeschreven in het iuiten- land Amerikaansch gegroeid. Aalsmeer is in de laatste 5 jaren in Ame rikaansch e stijl gegroeid. Feitelijk is de grootste stijging van het laalsto tiental ja rem Werd door cio beide Aalsrneersche vei lingen in 1912 voor en bedrag van 193.000. omgezet, in 1922 was dit bedrag gestegen tot f 2.655.000, om in 1929 de zes cn een half inillioen gulden te overschrijden. De export hield hiermee gelijken tred. In het seizoen 1924*25 werden 31.520 kisten bloemen naar het buitenland verzonden, in 1928"29 was dit getal gegroeid tot G9.317 stuks. Deze groote resultaten waren zeker niet bereikt, indien geen aandacht was geschon ken aan twee belangrijke factoren. De eer ste reclame, de tweede organisatie. Door reeds sinds 1908 regelmatig op buitcnland- sche tentoonstellingen te exposceren do oorlogsjaren uitgezonderd heeft het Aals rneersche product groote bekendheid gekre gen, en is de afname in binnen- cn buiten land enorm gestegen. Een voorbeeld van goede organisatie is b.v. de samenwerking van dc kweekers met de K.L.M., w aardoor het mogelijk werd gemaakt dc des ochtends versch gesneden rozen reeds in do vroege middaguren to Parijs, Londen enz ten ver koop aan te bieden. De K. L. M vervoerde in het laatste seizoen ongeveer 300.000 K G. rozen Van de twee genoemde factoren blijft re clame toch de eerste het nut van tentoon stellingen is onweerlegbaar komen vast to staan en men verwacht daarvan groote resultaten van dc aanstaande tentoonstel ling in het nieuwe veilinggebouw. Het nieuwe veilinggebouw. Hoewel hel oudo en bestaando veilingge bouw van do Voilingsvereeniging „Bloem ist" berekend was op een aanvoer van 40 wagens tweemaal daags, werd de noodzake lijkheid gevoeld van een nieuw gebouw, daar de aanvoer meerdere dagen het dub bele aantal bedroeg. Aan de oude hal heeft rncn nu een nieuwe bijgebouwd. De archi tect Berghoef heeft een aesthetischc harmo nie tusschen deze twee gebouwen weten to scheppen, en aan architectonische schoon heid hebben het oude en nieuwe ge bouw door deze samenvoeging nleis inge boet, Integendeel, deze samenvoeging is bei de gebouwen, die één geheel vormen, volko men ten goede gekomen. De hal van het nieuwe gebouw beslaat een oppervlakte van 1200 M3 cn biedt plaats aan 80 bloemenwagens. Langs eon lengte- en breedte zijde liggen een achttien tal bloemen-inpakplaatsen, ieder met een oppervlakte van 45 M2, dio aan verschillen de exporteurs worden verhuuid. Deze pak plaatsen zijn voorzien van paktafels, water leiding. clectrisch licht, telefoon- enz. Langs de tweede lengtezijde grenst een inpak- plaats voor kleinere koopers, en aan de tweede breedtezijde gienst hot eigenlijke veilinglokaal. Hier zetelt de afslager, die met zijn afmijntoestel de koopers, die op 'n groote tribune (144 plaatsen) zitten, de cij fers voor oogen looverL Men vindt er voorts do koffiekamer, spi eekkamer, de losplaat sen aan water- en landzijde; bij de techni sche uitwerking van dc veiling is niets over het hoofd gezien, en zoodoende is Aalsmeer een veilinggebouw rijker geworden, dat en wat outillage en wat schoonheid betreft, een zeer vooraanstaande plaats zal gaan inne men tusschen de anderen uit binnen- en buitenland. De a.s, tentoonstelling Aalsmeer en het Westland. Zij zijn ver schillend en toch gelijk. Overeenstemming vertoonen ze in den aanblik van één gla zen dorp, het Westland regelmatig, Aals meer als een dooreengeworpen legkaart ge bouwd. In het Westland onder do glazen daken groenten en fruit, in Aalsmeer de bloemen-luxe. Beide culturen zijn ons even lief, al oefent de laatste een grootere aan trekkingskracht op ons uit. Het oog wil im mers ook wat. Het oog krijgt wat: de groo te bloemententoonstelling die 1 April zal worden geopend. Er zullen meer dan 10.000 seringen en ongeveer 20.000 afgesneden ro zen te bewonderen zijn. Het meest volmaak te op het gebied van Primula's Calceola ria's enz. zal worden getoond. En ook de boomkweckers komen mot het beste, wat zij in voorraad hebben. Do regeering komt uit met een stand van den Phvtopathologischon dienst te Wageningcn, die zal aantooncn v/elke waarborgen ons land biedt bij den uitvoer van tuinbouwproducten. Tenslotte exposeert ook da K.L.M. Aan eereprijzen en medailles kwam een bedrag binnen van 7200.waaronder een gouden medaille van H. M. do Koningin een groote zilveren medaille van H. M. dc Koningin-Moeder alsmede «en van Z. K. H Prins Hendrik. Verder zijn er o.eü. 21 zilve ren bekers beschikbaar gesteld. In het eerc- coraitó hebben als eere-voorzitters zitting ge nomen de Minister van Binnenlandsche za ken, cle commissaris der Koningin van Noord-Holland, alsmedo de gezanten van Zweden, Zwitserland, Oostenrijk, Spanje, België, Denemarken, Duitschland, Tsjecho- Slowakije, Frankrijk en Hongarije. Verder hebben in dit comité zitting genomen vele autoriteiten in binnen- en buitenland. In de jury zijn 19 nationaliteiten vertegenwoor digd. Het ontbreekt do tentoonstelling nog voor haar opening dus niet aan medewerking en belangstelling. Over enkele dagen zal de ex positie zelf moeten aantooncn of zij die me dewerking cn belangstelling is waard ge weest. Maar daarover behoeven wij geen zorgen te hebben. Er bestaat geen twijfel over de voorteekenen, zij bedriegen niet De opening wordt door de A.V.R.O. uitgezonden. Naar wij vernemen zal de plechtige ope ning van bovengenoemde tentoonstelling, welke geschieden zal door Z. E. den Minis ter van Staat, Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, in tegenwoordigheid van Z.K.H. den Prins der Nederlanden, op Dinsdag 1 April a.s.. des namiddags kwart over twee, uitgezonden worden door de A.V.R.O. Aalsmeers Koorvercenigiiig zal bij de opening haar medewerking verleenen. DE NOODTOESTAND VAN DEN AKKERBOUW. Door den heer Bakker werden de volgen- do vragen tot den minister van Waterstaat gericht: I. Is de minister bekend met den nood toestand in den akkerbouw, medo ten ge volge van de onmogelijkheid van den afzet van den nog aanwezigen grootcn voorraad akkerbouwproducten van den oogst 1929? II. Zoo ja, is do minister bereid, mede om den afzet van akkerbouwproducten te be vorderen, na gepleegd overleg met de di rectie der Nederlandscho Spoorwegen, bin nen kortst mogelijken tijd een belangrijke reductie op de spoorvrachten voor het ver voer van akkerbouwproducten in te voeren? Minister Reymer heeft hierop het volgen de geantwoord: I. Dezo vraag wordt bevestigend beant woord. II. Medegedeeld kan worden, dat na het vereischte overleg met de directie der Ne- derlandsche Spoorwegen wegens de buiten gewone omstandigheden besloten is, een re ductie op do spoorwegvrachten voor het vervoer van aardappelen te verleenen van 50 pet., zoo spoedig mogelijk ingaande en eindigende 15 Juni a.s. BLAUWGELAKTE CHEVROLET GESTOLEN. Rotterdam, 26 Maart. Gisteravond is op het Oostplein een Chevrolet-auto, ge nummerd H. 69143, gestolen ten nadeele van den 25-jarigen chauffeur H. L van de Brielsche laan. De auto is donkerblauw gelakt en heeft zes cylinders; de bekleeding is grijsblauw. De politie van het bureau Oppert verzoekt inlichtingen over den wagen. liet Nederlandsche paviljoen te Antwerpen een van de mooiste Wij lezen in het Vaderland: Toen ons journalistieke werk Dns dezer dagen naar Antwerpen voerde, zijn wij naar het tentoonstellingsterrein gegaan en hebben wij het Nederlandsche paviljoen ge zien. Hcelemaal Af is het nog niet; er werd nog druk aan gewerkt; bij één der hoeken was men ouk nog bezig met het aanbren gen van het woord Nederland, de toren bij den ingang waarop ook „Nederland" zal komen te staan, was nog niet klaar. Een hcelemaal definitief oordeel kunnen wij dus nog niet uitspreken. Toch willen wij niet langer wachten want over een paar we ken is het te laat! om als onze ernstige weloverwogen meening uit te spreken, dat de beslissende indruk van „Pays-Bas" niet zal worden te niet gedaan of zelfs maar be langrijk zal worden gewijzigd door wat er vérder nog aan Nederlandsche geschriften bij komt. Het Nederlandscho paviljoen is een van do mooiste, zoo niet het mooiste dan toch wel het Interessantste gebouw der tentoon stelling; te midden van vele traditioneele „expositiegebouwen" is het een flink stuk modern architectuur. Het is daarenboven schitterend gelegen; vlak bij een grooten vijver, een stuk der oude stadsgrachten, op een zeer ruim veld, waar men ook het Fran- sche en Engelsche paviljoen ziet liggen, het laatste op een verhooging van het terrein, oude stadswallen, aan den overkant van het water. Als over enkele weken het lichte lentegroen en de kleurige bloemen aan ailes nog meer leven zal komen schenken, zal het daar werkelijk zeer mooi zijn. Een der zijden van het Hollandsche paviljoen sluit die ruimte af; alles goed van verhouding, architectonisch uitstekend gedacht Op die zijde nu 6taat in sterk architectonisch schrift en ook dit is artistiek zeer goed gedaan het woord Pays-Bas. Onder dit woord is de ingang, of liever: onder de letters van dit Fransche woord doorloopend komt men in een soort buitenportiek, waar zich dan de eigenlijke ingang bevindt; naast dezo laatste kan men het woord „Neder land" lezen; de toren staat los van het ge bouw op eenige meters afstand van wat wij de portiek noemen (men zou ook van een grooten luifel kunnen spreken). Over de vraag, wat voor- en achterkant, en wat de zijkanten zijn van het gebouw, willen wij niet redetwisten. De groote muur bij het water is in ieder geval het „gezicht" van het bouwwerk. Is dit slechts cle zijkant, dan kan men zeggen, dat Nederland te Ant werpen cn profil verschijnt. Op dit ge zicht de face of en profil staat dan het Fransche mérk. Als straks de boomen in blad staan, zal het woord „Nederland" links en rechts nog minder opgemerkt wer den cn het lijkt ons artistiek-onmogelijk, op den toren letters aan te brengen, die tegen die van „Pays-Bas" opwegen. Wij blijven dan ook betreuren, dat dit op schrift daar Fransch is. Wij zijn er van overtuigd, dat bijna alle Nederlanders, dio dezen zomer naar Ant werpen gaan, den indruk zuilen krijgen, dat het toch inderdaad wel een beetje gek is. Dat het onmogelijk zou zijn de fout nog te verbeteren persevcrare diabolicum, amendare angelicum weigeren wij te ge- looven. En zeer betreurenswaardig zou het zijn, als een zekere koppigheid die verbetering onmogelijk maakte. GEEN RUIMER VERLOF VOOR DE BEMANNING. De opvarenden van H. M. Hertog Hendrik. De heer Brautigam heeft onderstaande vragen gesteld aan den minister van lands verdediging: I. Is het den minister bekend: a. dat ten vorige jare het vertrek van het pantserschip Hertog Hendrik naar West- Electro Technisch Bureau Lange Beekstr. 37-39 - Tel. 317 Een goed en vertrouwd adres voor Uw Onze jarenlange ervaring staat borg voor een soliede uitvoering PRIMA ADVOCAAT BOERENMEISJES, BOERENJONGENS, VOORBURGH, MASSA's SCHILLETJE, alsmede dc bekendo „OUDE KLARE" merk „Ouwe Duijs" f &25 per Liter. Verkrijgbaar L d. SlijtoriJ In Gedistilleerd Indic dermate overhaast geschiedde, dat door de bemanning het gebruikelijke voor afgaande verlof bij een reis naar Je tropen of het buitenland niet kon worden genoten en voor vele opvarenden zelfs gc-en gele genheid bestond afscheid van hun betrek kingen te nemen; b. dat krachtens beschikking *an den vlootvoogd, op een daartoe strekkend ver zoek der bonden van marinepersoneel, aan deze bemanning bij terugkeer van het schip geen verruiming van verlof za- worden verleend, doch slechts het gebruikelijke ver-« lof van 14 dagen zal worden toegekend? II. Is de minister bereid, gelet op de in vraag I, onder a, genoemde feiten, te be vorderen, dat alsnog de leden der genoem de bemanning in het genot van een ruimer verlof, b.v. van een maand, worden ge steld? Do heer Deckers heeft daarop als volgt geantwoord: Vraag I, sub a. en b., wordt bevestigend beantwoord. Vraag II. De ondergeteekende kan er niet toe overgaan de leden der bemanning in bet genot te stellen van een ruimer ver lof, b.v. van een maand. Volgens dc verordeningen der Koninklijke marine wordt aan miltairen der zeemacht tenzij de belangen van den dienst >>ch aaa-legen verzetten na terugkeer in Ne- dcr'&nd uit het buitenland een verlof ver leend van 14 dagen voor elk jaa', dn door hen onafgebroken buiten Nederland is door gebracht. Hoewel Hr Ms. Hertog Hendrik nog geen jaar afwezig was, zo onderge teekende m het onderhavige geval wel ter men aanwezig achten thans wat meer dan het reglementair voorgeschreven verlof te verleenen, doch de belangen van den dienst laten zulks niet to* Bovend'en moet niet uit het oog worden verloren, dat aan de opvarenden van Hr Ms. Hertog Hendrik, nadat zij van 20 Mei tot 5 Juni verlof hebben genoten, gedurende de maand Augustus a.s. wederom het gebruikelijke zomerverlof van 14 dagen zal worden toe gekend. DR. WILLEM MENGELBERG. Dr. Willem Mengelberg is thans in zoo verre hersteld, dat hij te Amsterdam het abonnementsconcert van Donderdag 27 de zer zal leiden. Op aanvrage zenden wij U gaarno onze interessante brochure over Koffie en coffeïne NV HI II SKO AMSTERDAM. Fel. DUV. nULOIVU AMERSFOORT. Tel. 1200 Vrouw „Ja, en ik wil wedden dat die typiste van Jou haar halven tijd doorbrengt met op Je knieën te zitten F-(Judge),

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1930 | | pagina 6