A. Schoterman Zoon APPENDICITIS BIJ EEN DIENSTPLICHTIGE Geen verzuim van den geneesheer ZWAAR WEER IN DE SAVOE-ZEE NOG EEN COMMISSIE IN DE N.R.V. SUBSIDIE V00RSCH00L- KINDEREN VOEDING Langdurige discussie HET WEER IN MAART Normale temperatuur ra BURGEMEESTER DE VLUGT NAAR LONDEN HUMORHOEKJE H'ijnhajtdel Utr. Str. 17, Tel. 145 Gevestigd 1878 Bijzonder aanbevolen BE AU RIV AGE Gewas 1926 I St.EMILION Gewas 1924 Per jlesch f 1.- Per anker f 40.- Per fiesch f 1.40. Per anker f 56.- Een tragisch geval met doodelijken afloop De heer ter Laan had in verband met de medische behandeling \an een onlang9 aan blindedarmontsteking overleden dienst plichtige van het 12de regiment infanterie den minister van Defensie een zes-tal vra gen gesteld. Minister Deckers heeft daarop thans het navolgende geantwoord: De dienstplichtige Frans Hageman is 1 October 1929 bij het 12de regiment infan terie te Groningen onder de wapenen ge komen Bij het eerste geneeskundig onderzoek op 2 October 1929 heeft hij aan den burgcrarts, die met den militairen geneeskundigen dienst te Groningen is belast, een britf overgelegd van dr. P. B. Middendorp te Bellingwolde. waarin werd vermeld, dat ge noemde Hageman een paar keer was be handeld voor een aanval van appendicitis, die spoedig weer terugging. Bij vorenbedoeld onderzoek zijn geen af wijkingen aan de buikorganen geconsta teerd waarop de geneesheer met Hageman afsprak, dat deze zich onmiddellijk zou aanmelden bij de eerste teekenen van buik pijn. Dit geschiedde op 12 November 1929, waarop Hageman per ziekenauto naar het Academisch Ziekenhuis is vervoerd. Van 12 November tot 16 November 1929 is Hageman in het Academisch Ziekenhuis in observatie geweest en op laatstvermelden datum als geheel gezond ontslagen. Op 10 Februari 1930 heeft Hageman zich opnieuw gemeld met buikklachten, toen hij terugkwam van verlof uit Vrieschcloo Bij onderzoek konden geen afwijkingen wor den gevonden. Om te voorkomen, dat hij door uitgaan na afloop van den dienst na deel voor zijn gezondheid zou ondervinden, bepaalde de geneesheer, dat hij gedurende drie dagen na den dienst te bed moest blij ven, hetgeen geenszins is bedoeld als straf en ook niet als zoodanig is te beschouwen Op 11 Februari 1930 meldde Hageman zich wederom ziek met buikklachten; hij is toen opgenomen in het kwarticr-zleken- verblijf in de kazerne, hoewel geen afwij kingen konden worden geconstateerd, die wezen op appendicitis. De temperatuur, die 's middags 12 uur rectaal 37.2 w steeg in den namiddag, waarop Hageman direct per ziekenauto naar het Academisch Ziekenhuis is ver voerd en denzelfden avond is geopereerd. Toen het transport naar het Academisch Ziekenhuis plaats had, is den geneesheer directeur per telefoon medegedeeld, dat de vermoedelijke diagnose was appendicitis acuta. Patiënt is op 24 Februari j 1. overleden. Blijkens ingewonnen chirurgisch advies kunnen alle na den dood vastgestelde af wijkingen zijn ontstaan na 11 Februari (datum van tweede opname in het Acade misch Ziekenhuis). Het onderwerpelijke geval heeft onderge- teekende door den tragischen afloop daar van zeer getroffen. Dergelijke gevallen komen, zij het geluk kig zeldzaam, in de praktijk van iederen geneesheer voor en het meest nauwgezette medisch onderzoek kan daartegen niet af doende beschermen. De feiten, hierboven medegedeeld, wijzen er niet op, dat de geneesheer, met den mi litairen geneeskundigen dienst belast, ver zuimen heeft gepleegd, waardoor te zijnen opzichte maatregelen zouden moeten wor den genomen. Bange uren op de „Van Riemsdijk het schip op de zee te brengen. Op de brug moest men zien met beide handen vasthou den; toen de eerste, stuurman zich even los liet woei hij gelijk weg De striemende regen benam alle uitzicht, vaart liep men vrijwel niet en aangezien men nog betrekkelijk dicht onder den Savoe-wal was, en bestek nomen onmogelijk, was de positio vrij ha chelijk. tijdens het meest ernstige moment kwam het hoofd der stokers, een Kisserees, zich in zwart doodsgewaad bij den hoofd werktuigkundige melden met de mededee- ling, dat hij met Tocwan Allah gesproken had en het schip tot ondergang was ge doemd; verder werken zou nutteloos zijn. Do hoofdwerktuigkundige deed echter op afdoende wijze 'smans inzichten veran deren. De van Riemsdijk hield zich schitterend, en slingerde niet buitengewoon. Golfstillcn- de olie was gestorven toen de wind lang zaam van het Oosten naar het Noorden draaide, kon ook een gunstiger positie ten opzichte van den Savoe-wal ingenomen wor den. Langzamerhand nam ook de wind In kracht af en, ofschoon do zee nog hoog bleef, was het gevaar geweken. Met eenige zeilen in den mast wapperend kwam het schip Donderdagmorgen op de reeds van Koepang aan Het weer was inmiddels kalm geworden en de schade bleek hiet zoo groot te zijn als aanvankelijk werd ondersteld. Van geluk mag gesproken worden, dat het schip dit weer niet op den terugweg heeft ontmoet Het dek staat dan vol paarden en karbouwen en de ravage zou dan niet to overzien zijn geweest! Dezelfde bui heeft zich ook op andere plaatsen doen gevoelen. Eerst kreeg Koe pang een beuri, ofschoon niet zoo hevig en later Soemba. Een dergelijko orkaan is een zeldzaam heid in die streken Intusschen, hulde aan den gezagvoorder Akkerman en zijn état-major voor hun kor daat optreden tijdens zulk onverwacht zwaar weer. Voor zaken, die uitsluitend de afdeeling Den Haag betreffen Een aantal leden van de afdeeling 's-Gra- venhage der Nederlnndscho Reisverceniging hebben een commissie gevormd, om na te gaan, welke maatregelen na de buitenge- wona algemeene vergadering der afdeeling op Woensdag 23 April in den Dierentuin door de leden dienen te worden genomen om een verderen goeden gang van zaken in die afdeeling te waarborgen. De commissie vestigt er de aandacht op, dat ae na deze vergadering door den beer mr. M. J. v. d. Flier gegeven raad, met het aanvragen van een nieuwe afdeelingsver- gadering te wachten tot na afloop van het door de commissie-dr. J. Th. de Visser naar de toestanden in de N.R.C. ingestelde on derzoek, niet juist is. De commissie-de Visser stelt n 1. een on derzoek in naar de toestanden in de groote veroeniging. terwijl de door een groep leden aangevrnagdo vergadering der afdeeling, uitsluitend zaken, die afdeeling betreffende, heeft te behandelen, zaken, geheel vallende buiten de conflicten, waarnaar door do com missie-De Visser een onderzoek wordt inge steld De houding van deze leden is dus volko men correct en niet in strijd met de te Utrecht genomen besluiten. De commissie bovenbedoeld heeft zich in dezen zin gericht met een schrijven aan de commissie-De Visser. De Van Riemsdijk der K.P.M. heeft de vorige maand in de Savoe-zeo bange uren doorgemaakt. Reeds ter reede Saba stond er een aardige Oostenwind door, hetgeen al vreemd was, aangezien do Westmoesson- tijd nog niet voorbij was. Op weg naar Koe pang bïeek dan ook al gauw dat men niet met een doorstaanden Oostmoessonwind te doen had. De wind werd gaandeweg sterker en woei tusschen 10 en 11 uur met hevige kracht gepaard met orkaanvlagen Het schip bleek dan ook lil een orkaan te zitten, hooge zeeën sloegen over het dek, door de kracht van pen overkomende golf werden de zware werkbank en boormachine van hun beves tiging losgeslagen on neergekwakt. Losse tenten scheurden aan flarden, evenals de zeildookscho bedekkinc der vaste achtertent. Het was levensgevaarlijk op dek en de pas sagiers waren dan ook direct naar beneden gestuurd, waar zij ellendig zeeziek en in bange vreezo vreeze bij elkaar kropen Een soldaat die niet vlug genoeg aan het bevel had voldaan, moest dit met een paar gaten in zijn hoofd bezuren, aldus het Soer. Ildbl. Gezagvoerder en état-majoor waren na tuurlijk druk in de weer en getracht werd het schip een zoo gunstig mogelijke positie ten opzichte van do golven te doen inne men. Mot de machine werd zoo hard mo gelijk gedraaid, maar het mocht, met het roer steeds aan stuurboord, niet gelukken HAAGSCHE RAAD DE ROTTERDAMSCHE BELASTING. De vermenigvuldigingsfactor blijft op 1.3 gehandhaafd. Rotterdam, 2G April. B. en W. leggen den raad -het voorstel voor tot vaststelling van den vermenigvuldigingsfactor der in komstenbelasting voor het belastingjaar 1930—'31. Voor het belastingjaar 1929—'30 is gerekend op een opbrengst van f 14.850.000, waarvan aan 1929 ten goede komt f 9.900.000 Er van uitgaande, dat de opbrengst van dat belastingjaar gelijk zal zijn aan het ge noemde ramingscijfer (op ultimo Maart was f 13.965.000 ten kohiere gebracht) zal voor 1930 beschikbaar blijven f 4.950.000. Daar op de begrooting van 1930 een som van f 14 600.000 is uitgetrokken op de ge meentelijke inkomstenbelasting, zal nog f 9.650.000 gevonden dienen te worden, bij handhaving van het ramingscijfer. Hoewel de vermoedelijke opbrengst der halve een overschot van f 250.000 zal kun nen doen verwachten, mecnen B. en W. goed te doen, te dier zake geen uitzicht te openen, aangezien nog geen rekening is ge houden mot den invloed, welken de op 1 Maart j.l. ingevoerde verlaging van dan gasprijs zal hebben. Het bcgrootingsjaar 1929 zal sluiten met een vermoedelijk batig slot van f 980.000. Het onderzoek is nog gaande, of een be drag van f 2.000,000, uitgetrokken voor het verbeteren van straten etc., ten volle op den dienst-1930 moet worden overgeschre ven. Met de commissie voor de financiën ge ven B. en W. den raad in overweging den factor voor het belastingjaar 1930'31 we derom op 1.3 vast te stellen., Klachten over de Vereeniging van den H. Vincentius van Paolo 's-G r a v e n h a g e, 28 April. De gemeen teraad benoemde heden tot directeur der 5e H. B. S. met 5-jarigen cursus dr. W. F. de Groot, leeraar in de wiskunde aan de gymnasia alhier en tot onderwijzer aan een o. school den heer J. Boelen te Appel- scha-beneden. Aangenomen werd, na eenige discussie, het voorstel van B. en NV. om het vorhou- dingscijfer der gemeentelijke inkomstenbe lasting van 1.3 te verlagen tot 1.2. Langdurige discussie werd uitgelokt door het voorstel van B. en W. om aan dc Ver eeniging van den II. Vincentius van Paolo voor schoolkinderenvoeding subsidies \an 41.802 en 14.934 toe te kennen ovor 1930. De heer M i c h o n H. G. S.) opende het debat met de mededeeling, dat hij zich tegen deze subsidicering zou blijven ver zetten, zoolang er klachten over de vereeni ging zijn en hij lichtte dit met eenige klach ten toe. Ook mevr. B 1 e u m i n k (S. Dcn de heer De Visser (Coram.) waren er niet over te spreken. De heer M o o n e n (R. K.) zeidc overtuigd te zijn, dat, indien de Vin- ccntieusvereeniglng onfeilbaar werk lever de, de heeren Miction en De Visser toch tegen het subsidie zouden stemmen. Wethouder v. d. M e u 1 e n betoogde, na dat nog onkcle leden het woord hadden ge voerd, dat het aan contröle niet ontbreekt. Ten slotte werd besloten een commissie van drie leden, aan te wijzen door B. en W., in te stellen in overleg met de betrok ken vereeniging. Het voorstel van B. en W. werd z. h. s. aangenomen. Nog werd een aanvang gemaakt met de behandeling van het voorstel tot stichting van een 2e school voor gewoon lager onder wijs in de Bezemstraat, die in hoofdzaak zal zijn bestemd voor Israëlletische kinde ren. De beraadslaging zal in een volgende vergadering worden voortgezet NAAR BETERE WEG-N, De toeneming van het mechanische ver keer op de wegen stelt steeds hoogere elschen aan het onderhoud, zoodat dit aan de financieel minder draagkrachtige weg- bcheerders, wanneer zij daaraan willen meedoen, niet zelden zeer zware lasten be zorgt Het is daarom van veel belang, dat de aan dc wegen beste-do gelden zoo nuttig mogelijk worden aangewend. De kleinere wegbeheel-ders beschikken in den regel niet over voldoend uitgoruste technische diensten en het gevolg daarvan is. dat de beschikbare gelden lang niet altijd zooveel nut afwerpen, als bij een goede tech nische organisatie het geval had kunnen zijn. De B.B.N., Bond van Bedrijfsautohouders in Nedeiland, heeft met het oog hierop het initiatief genomen voor het aangeven van algemeene richtlijnen, waarvan het volgen zal leiden tot een onderhoud, beter, dan thans dikwijls het geval is, zonder dat daar zwaardere financieele lasten op do wegbe- heerders zullen worden gelegd. De hoofd ingenieur R. Loman, de ingenieurs W. J. de Koek van Leeuwen en C. Krijn, hebben zich met het \astsiellen van die algemeene richtlijnen belast De verschillende soorten wcgbedekklng worden behandeld, tal van praclische wenken worden gegeven en het kostcn-vraagstuk wordt uitvoerig cn aan de hand der practijk besproken Hei rapport „Naar betere wegen" bevat: 1. Onze landwegen, hoe moeten deze op de minst kostbare wijze worden onderhou den en verbeterd? 2. Het onderhoud van wegen, die niet voorkomen op het Rijkswegenplan of een der provinciale wegen-plannen. Aan alle gemeentebesturen, waterschaps- cn polderbesturen is een exemplaar van'het boekje gezonden. Geen volk is rijk genoeg om zich de weelde van een slecht wegen net te kunnen veroorloven, en geen bestuur mag dus nalaten, te trachten met de be schikbare middelen het beste te berolkcn. NOORDWIJKS IC,000ste INWONER. Gisteron Ingeschreven. Maandagmorgen is aan het bureau van den burgerlijken stand te Noordwijk de 10,000ste inwoner opgegeven. Het betreft de Zondag geboren Hcrmanus Abraham Schel- vlsch, zoon van Wilhelmus Schelvisch en Cornelia Petronella Wassenaar, Egbert de Grootstraat 12 B. en W. hebben de gelukkige ouders ge complimenteerd en hun een spaarbank boekje waarop een bedrag van f 100, op naam van den pas geborene, overhandigd. BOSCHBRANDEN IN BRABANT. Nauwelijks is de warmte ingetreden, of alom hoort men reeds van bosch- en heide branden in Brabant Zaterdag was de Molenheide, onder de gemeente Rucphen, een groote vuurzee, die zich over verscheidene H.A. uitstrekte. Een groot aantal gemccntenaren hielp aan de blussching mede, maar kon toch niet verhinderen, dat weldra ongeveer 20 H.A. verwoest waren. Verder ontvingen we nog tijding van een boschbrand op het landgood „Do groote Meeren" in den uitersten zuid-westhoek dier provincie. Do brandweer van Ossen- drecht verleende hulp. Meer dan zes H.A. mooie bosschcn gingen verloren. De oor zaak is onbekend. (Hbld.) Euphonia, P. Wijdekop, voorzitter van Apollo te Hilversum, Bernard Diamant, directeur van Rottc's Mannenkoor, mr. Ver broek, ondervoorzitter van Toonkunst te 's-Gravenhage, P. F. de Jong, voorzitter der Kon. Nat. Zangschool to 's-Gravenhage, W. K. Poulus, voorzitter van Die Haghe- sanghers te 's-Gravenhagc, J. P. J. Wierts, toonkunstenaar te 's-Gravcnhagc, L. C. Boer, directeur der Kon. Militaire Kapel te 's-Gra venhage, G. Krabbenbos, voorzitter van Hengelo's Mannenkoor, W. Scharroo, voor zitter van hot huldigingscomitó te 'sGr*- venhage; tot leden van verdienste de heeren A Karnes, J. A. M. Mulder, L. J. J. Klooster man, W. H. Klumper, ondervoorzitter der feestcommissie, J. Dhont, Joh. C. Smit, voorzitter feestcommissie, A. van der Gaag, J. F. Hoogevecn, allen werkende leden der Kon. Zangvereeniging Cocilia. Weinig regen en veel zonneschijn De volgende gegevens omtrent de weers gesteldheid in Maart zijn ontleend aan het Maandel. Overzicht der weersgesteldheid, uitgegeven door het Meteorologisch Insti tuut. In verband met de ligging van gebieden van hoogen druk en depressies in Europa daalde de barometer van het begin der maand, toen hij zeer hoog stond, tot zeer lage standen in het midden der maand, om daarna met groote schommelingen te stijgen tot een middelbaar niveau. Er waren drie perioden in Maart, n.l. een van 1—8 Maart, die gekenmerkt was door do heer schappij van een gebied van hoogen druk in onze omgeving en weinig regen; een van 9—18 Maart, gedurende welke geheel Euro pa onder invloed stond van depressies Daarna wisselde de luchtdruk sterk, terwijl do hoogo druk in het Z.W. en Z.O. lag cn stationaire depressies ten Westen van Ier land cn over de Noorsche Zee lagen. Maart was vooral gekenmerkt door wei nig regen, vee! zonneschijn en een ongeveer normale temperatuur, ook in de hoogere luchtlagen. De regenval, gemiddeld over het geheele land gerekend, bedroeg 29 m.M. tegen 46 normaal. Het kleinst was het tekort in N.- Holland, doarop volgden Limburg on Oost- Brabant, verder Friesland, Drente, Overijsel, Gelderland, Utrecht en Zuid-Holland en het grootst was hPt tekort in Groningen, Zoo- land en West-Brabant Het aantal regenda gen bedroeg 14 met 01 m.M. en meer (nor maal 13), en 8 met 1.0 of meer (normaal 10). De regen viel dus hoofdzakelijk in kleine hoeveelheden. Sneeuw viel op 3 dagen. Wat de temperatuur betreft was de eerste dekade Iets te warm, evenals de derde, maar do tweede was ongegveer 1.5 graad te koud. De hoogste temperatuur, 19.3 gr. C., werd den 3den te Maastricht waargenomen, maar dien dag was te Groningen het maximum slechts 1.1 gr. C. Op den 12den werd do laag ste temperatuur, —6.3 gr. C., te Akkrum genoteerd. Het aantal vorstdagen was 8, het geen met het normale aantal overeenkomt. De bewolking, gemiddeld over het geheele land gerekend, was geringer dan normaal (12), hoewel ook het aantal heldere dagen, 1, geringer was dan normaal (3) Het aantal uren zonneschijn bedroeg 136 tegen normaal 103, waarvan de helft in de derde dekade voorkwamen. HET DRAMA AAN HET BEZUIDENHOUT Naar wij vernemen, zal het gerechtshof te 's-Gravenhage Woensdag 23 Mei a.s. in hooger beroep behandelen de zaak tegen den gewezen «ramstalionschef uit Emraen W. K. van der M., thans gedetineerd in het huis van bewaring te 's-Gravenhage, die dooi: do Haagsche rechtbank, wegens dood slag en poging tot doodslag, gepleegd in September van het vorige jaar, in een per ceel aan het Bezuidenhout op me\r. Odem en haar huishoudster, is veroordeeld tot 20 jaar gevangenisstraf. Zoowel de verdachte als het O.M., die le venslange gevangenisstraf tegen den ver dachte had gccischt, waren van het vonnis der rechtbank in hooger beroep gegaan. Als erdediger van den verdachte zal ook thans weder optreden mr. Bekker VRAAGT UWElNjry WINKELIER OF NV. HU15KO mTzoo AMERSFOORT Per vliegtuig naar de Briische hoofdstad Het voorloopige programma Amsterdam, 26 April. De „Stan daard" bericht, dat hd voorloopig program van burgemeester Do Vlugt's bezoek aan Londen als voigt i3 samengesteld: Gelijk bekend, vertrekken mevr. De Vlugt geb. Flentrop cn mevr. Hyraans—De Vlugt reeds Dinsdag 29 April. ZSj hopen den mor gen van den SOstcn April om 8.38 uur aan het Liverpool Street Station te arrlvoeren en zullen daar ontvangen worden door den lord mayor persoonlijk, burgemeester De Vlugt cn do heer Hymans reizen den 30sten 's morgens om 9 uur van Schiphol per vlieg tuig af en arriveoien in Londen om 12.55 uur. De gasten zullen logeeren in het Man sion House, de ambtswoning van den lord mayor Direct na de lunch zal een aanvang ge maakt worden met do afwerking van het progiamma. 's Middags om 3 uur wordt 'n „Spital Sermon" gehouden in de Christ Church in de Newgfllestxect, naar welken dienst de lord mayor, de lady mayoress en de sheriffs „in state" gaan in gezelschap van do Amsterdamscho gasten Orn half acht zal in het Mansion House het groote paaschdiner gegeven worden, waaraan o.a. de bekende Engelsche diplo maten zullen aanzitten. Donderdag 1 Mei 's morgens om 11 uur zal do burgemeester een gerechtszitting bij wonen in de gerechtszaal van het Mansion House. Om 1 uur volgt een ontvangst door den gemeenteraad, na afloop waarvan de Hollandscho Kamer van Koophandel den burgemeester een luncli aanbiedt. Om drie uur zullen de lord mayor en zijn cchtgenoote een tentoonstelling openen in de Whitecha- pcl Art Gallery, waarbij wederom do Hol- landscho gaston tegenwoordig zijn. Om uur: tea in de Holktndschc Club in de Sack- vllleFtreet. 's Avonds zullen de mayor en mayoress van Marylebone, een der buiten gemeenten \an Londen, een receptie geven in de Portman Rooms, 's A vends om half twaalf volgt dan een bezoek aan de bureaux van.de „Daily Telegraph-" Vrijdag 2 Mei zullen de Hollandsche gas ten eon bezoek brengen aan een schilderijen tentoonstelling in de Royal Art Academy, 's Middags bieden de lord mayor en lady mayoress een lunch aan in het Mansion House en des avonds de Nederlandsche ge zant te Londen een diner in het legatie gebouw. Na afloop recipiecren de mayor en mayoress van Fulham Zaterdag 3 Mei zullen do families De Vlugt en Hymans weer naar Amsterdam afreizen. Y MR. B. C. J. LODER. Noenmaal van den Neder- landschen Journalistenkring De Nederlandsche Journalistenkring zal binnenkort een noenmaal aanbieden aan den heer mr. B. C. J. Loder, oud-president en rechter in het Perm. Hof van Int. Ju stitie, die zooals men weet verklaard heeft, in September a.s. zich voor herbe noeming als zoodanig niet beschikbaar te kunnen 6tellen. In don loop van de volgende woek ver trekt de heer Loder voor eenigen tijd naar Engeland voor het voeren van besprekin gen op het gebied der codificatie van het internationaal privaatrecht. In verband hiermede zal het noenmaal begin Juni ge geven worden. De heer Loder heeft zich bereid verklaard, aan het noenmaal een rede te houden, waar van het onderwerp te zijner tijd zal wor den bekend gemaakt. Verontwaardigde speler, na de débücle: Wat ter wereld bracht Je er toe, twee sans'atout te bieden? Partner, een beetje in de war: Twee heeren en vijf whisky soda's. (Passing Show)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1930 | | pagina 4