A. Schoterman Zoon DE VERDEELING VAN DEN ZENDTIJD V.P.R.O. uitgeschakeld? DE BRANDSTICHTER TE 's GRAVEKHAGE Hoe hij gesnapt werd UIT HET BOEKBINDERS BEDRIJF Omkooping van een politie-agent De beteekenis van een handdruk HUMORHOEKJE Wijnhandel Utr. Str. 17 Tel. 145 Gevestigd 1878 Bijzonder aanbevolen BEAU RIV AGE Gewas 1926 St.EMILlON Gewas 1924 Per flesch 1.- Per ankerf 40.- Per jlcsch j 1.40. Per anker f 56.- De 'groote omroepvereenigingen elk eemvierde gedeelte Het Hbld publiceerde ln Maart het vol gende bericht: Gelijk men woel, heeft de ministor van waterstaat, mr. Rcymer, in de ver gadering der Eerste Kamer van j.l. Wocnsiag medegedeeld, dat het advies van den Radioraad inzake de zendtijd- verdeeling hem Vrijdag J.l. bereikt heeft. Van we'-ingelichte zijde vernemen vvij, dat dit advies hierop neerkomt. Voorgesteld wordt over de beide zen der3 (Hilversum en Hulzen), per week te geven: aan gö V.A.R.A„ K.R.O. en N.C.R.V. 18 procent elk, aan de A.V R.O 26 procent; aan de bizondeio omroepvereenigin gen 5 procent Voorts zal 15 procent bestemd zijn voor uitzending van een algemeen pro gramma (eveneens over beide zenders), echter met dien verstande, dat iedere week een andere omroep\erceniging dit programma za, uitzenden. Dit advies, dat naar later is gebleken, met 11 legen 3 stemmen Is genomen en dat na publicatie niet werd tegengesproken, is Let uitgangspunt geweest, waarop de mi nister van waterstaat zijn beslissing moest nemen. De beslissing van den minister in deze aangelegenheid is, aldus het Hbld., op zéér korten termijn to verwachten. Deze beslissing zal inhouden: elk der groote hierboven genoemde om roepvereenigingen krijgt één vierde gedeel te van den zendtijd. Voorts zal een alge meen programma worden ingevoerd (waar voor, naar wij vernemen, nog geen alge meen© eischen zijp. gesteld). Dit program ma zal door deze vier omroepvereenigingen LU toerbeurt verzorgd moeten worden, dus b.v. Maandag do A V.R.O., Dinsdag de V. A. R A-, Woensdag de N.C.R.V., Donderdag de K-R.O. en dan weer in genoemde volgorde Verder vernomen wij nog, dat de datum, waarop één en ander in werking zal treden, niet eerder dan 1 1 Juli. misschien zelfs niet eerder dan 1 Augustus zal zijn. Men heeft dit o.m. gedaan zoo werd ons medege deeld orn de V.AR.A., die nu de beschik king krijgt over een grooteren zendtijd, ge legenheid te geven haar programma's na der samen te stellen. Uit deze beslissing, die dus afwijkt van het advies van den radio-raad. zou dus vol gen: dat de ..kleinere'' omroepvereenigin gen. en dus óók do V.P.R.O., met haar ruim 26.000 leden „achter het net moeten vis- schen." Tenslotte vernam het Hbld. nog, dat het zoo goed als zeker is, dat er in de Tweede Kamer geïnterpelleerd zal worden, als de minister zijn beslissing „officieel" heeft me degedeeld. AUTO EN GOOISCHE STOOMTRAM. Automobilist vrijgesproken. Amsterdam. 1 Mei. Het Gerechtshof alhier wees heden arrest ln de zaak tegen den Bussumschen hotelhouder D. v. B., die terecht had gestaan wegens het veroorza ken van gevaar op spoor- of tramweg. Op 7 September was verd. op den Amere- foortschcn straatweg hoek Brediusweg met zijn auto ln botsing gekomen met de Gooi- 6che Stoomtram. De auto werd vernield en de locomotief ontspoorde. Op 19 December werd de bestuurder van 'de auto door de Rechtbank veroordeeld tot vijftig gulden boete. De procureur-generaal cischte bevestiging .van het vonnis van de rechtbank. Het Hof sprak verd. vrij. MR. A. H. VAN NIEROP.f Te Overveen is in den ouderdom van 77 jaar overleden de heer mr. A. H. van Nierop, opzichter en oud-directeur der Al- gemeene Waarborg-Maatschappij en direc teur van de Hypotheekbank voor Neder land. De overledene was officier in dc Orde van Oranje-Nassau. REORGANISATIE VAN DEN BELASTINGDIENST. 'a-Gravenhage, 1 Mei. Naar do Tel. verneemt, kan thans binnen afzienbaren tijd een ingrijpende reorganisatie van den belas tingdienst worden tegemoet gezien. Het ligt in ae bedoeling van het dienstvak der di recte belastingen, invoerrechten en accijn zen, het onderdeel directe belastingen af te splitsen en dit te voegen bij den dienst van registratie en domeinen, ook voor zoover het betreft de buitendiensten. Dit betcokent o. a. dat de gecombineerde functie van in specteur der directe belastingen, invoerrech ten en accijnzen, zooals die thans in de meeste gemeenten be9taat, komt te verval len. Het nieuwe dienstvak der invoerrech ten en accijnzen zal ecnige overeenkomst vertoonen met het Zollamt, zooals dit in Duitachland bestaat, -- - - Het zou voorts in dc bedoeling liggen, den gecombineerden dienst van registratie en dirccto belastingen onder te verdoelen in een twaalftal groote inspecties, welker hoofd een bevoogdheid zou krijgen, die overeenkomt met die der tegonwoordige di recteuren der directe belastingen. Naar men ons verzekerde, zou reeds in October as. een begin worden gemaakt met de uitvoe ring dezer reorganisatie, die gerüimen tijd in beslag zal nemen. Van andere zijde ver nemen wij echter, dat het in dc bedoeling zou liggen, dat dc nieuwe combinatie ge reed moet zijn om in werking te treden, tegelijk met de nieuwe regeling van de fi- nancieelc verhouding tusschen Rijk on Ge meenten. Hij gooide brandende proppen pepicr door tuimelramen 's-Gravenhage, 1 Mei. Wij meldden reeds, dat twee agenten op surveillance van nacht een brandstichter hebben gesnapt. Sinds een paar maanden al had mon nu en dan brand in uislalkasten van winkels. Eerst dacht men aan kortsluiting, maar later gaven do winkeliers op, dat er bran dend papier door do openstaande tuimel ramen werd geworpen en juist was do poli tie van plan een waarschuwing uit te ge ven, toen dc beide agenten den brandstich ter aanbrachten. De agenten J H. en J. S. dan stonden op den hoek van Boekhorstsiraat on Assen- delftstraat en zagen op den hoek van do Varkenmarkt een man met brandend papier tegen een winkelraam opgooien van het meubelmagazijn van P. C. Eyndhoven. ZIJ er, behoedzaam, op af. De meubelen in de uitstalkast schenen vlam gevat te hebben, or laaiden achter het glas vlammen op. De man ging ijlings weg, herhaaldelijk achter om ziende of zijn work geslaagd was. De agenten verdeelden de róllen. T S. ging de brandweer waarschuwen en do men6chen wekken, dio vlak boven de brandende éta lage bleken to slapen met hun kleine kin deren. J. H. ging den man achterna. Geen mensch was in do omgeving te zien 't was bij half drie en de brandstichter stapte vlug door in dc richting van do Brou wersgracht. Uil do Jan Hendrikstraat kwam een taxi aan. Die werd aangehouden De chauffeur G. K, verleende dadelijk hulp. Rijdend ver telde de agent waar het om ging. Wat, zei de chauffeur, zoek je oen man, die met brandend papier gooit? Dien heb ik daarstraks gezien toen ik langs kwam. En ik ken hem ook. Hij is portier geweest, daar en daar. Inmiddels hadden zij den brandstichter ingehaald. De chauffeur herkende den ge wezen portier en ook de agent herkende hem aan zijn houding. Dc man ontkende. Maar dc agent rekende hem in on bracht hem naar de Prinsestraat. De brandweer bluschte het vuur met een kleine straal. Meubelen, tentdoek en het zonnescherm verbranddon. De groote spie gelruit sprong. De winkelier schat de scha de op 2000 gulden, die de verzekering dekt. Verhoord door commissaris Kramer blijft de man ontkennen. De agent, die de brand weer en de bewoners waarschuwde heeft, voor do spiegelruit sprong, stukken ver brand papier van de straat opgeraapt. Hij heeft ook naar lucifers gezocht, maar die niet gevonden. Later heeft de recherche vorbrand papier op het openstaande tuimel raam gevonden. Bij fouilleering bleek de man in het bezit te zijn van een werkenden sigarenaansteker. Hij heet A. W. S., 31 jaar, los kellner. Nagegaan wordt nu, of hij ook aan andere brandstichtingen schuldig is. Zonderling optreden van een dienaar van Hermandad Coll. arbeidsovereenkomst Amsterdam, 1 Mol. Heden vergaderde de Nederlandscho Bond van Boekbinders Patroons en hechtte zijn goedkeuring aan de voorstellen inzake de Collectieve Ar- beidsovereenokmst, zooals die door de On- derhandelings-Cornmissie op 15 April waren vastgesteld. Door de leden der vier werk nemersorganisaties waren deze voorstellen reeds aanvaard. Dc Collectieve Atbeids Overeenkomst is thans voor één jaar verlengd. De groepsver- schuivlng is door de werkgevers aanvaard, onder voorbehoud, dat indien in de boek- drukkerijbedrijven dezo verschuiving niet wordt aanvaard, deze beslissing ook voor de boekbinderij vervalt. Over de geheele linie wordt thans één cent loonsverhooglng ge geven, verband houdende met bovenbedoel de groepsverschuiving. Indien deze in bet najaar door de drukkerijenbonden wordt aanvaard, zoo wordt met Januari weder één cent loonsverhooging gegeven. Wordt deze niet of slechts gedeeltelijk aanvaard, zoo wordt het loon weder op den ouden voet teruggebracht. 's-G ravenhage, 1 Mei. Vanmiddag heeft voor de H&agsche rechtbank terecht gestaan de kleermaker J. van B. uit Den Haag, torzakc van omkooping van oen agent \an politie, die hom in den avond van den 2en September van het vorige jaar in een tuinhuisje in den tuin van een café aan do Binckhotytlaan betrapte, terwijl hij niet na der te noemen handelingen pleegde met een vrouw, met wie hij niet gehuwd was. Verdachte bekende Terwijl hij met de vrouw in het tuinhuisje was, zijn er twee agenten gekomen. Met oen daarvan heeft verdachte op een afstand van eentge meters \an het tuinhuisje korten tijd staan praten en dezen toen twee gulden gegeven, opdat er verder aan het gebeurde geen gevolg cn ruchtbaarheid zou worden gegeven. Do agent zou dit geld hebben aangenomen cn don verdachte de botreffende belofte hebben gedaan. Blijkens het getuigenverhoor zou de agent oerst in den namiddag van den 3on Sep tember, nadat zijn colloga hierover een op merking had gemaakt, aan den wachtcom mandant molding van het gebeurde hebben gemaakt. Over eeen poging tot omkooping is hierbij niet gesproken. In den avond van dien dag is de agont opnieuw bij den wacht commandant gekomen en er toen melding van gemaakt, dat hij een gulden in een zak van zijn tuniek had gevonden. Aan verschillende personen, o. w. den kas telein, zou verdachto onmiddellijk, nadat de agenten waren vertrokken, verteld hebben, dat hij aan één hunner twee gulden had ge geven om de zaak verder te laten rusten. Het O M., waargenomen door mr. Rijkens, achtto het tclastegelegde door de getuigen verklaringen bewezen en ei9chte 100 boete, subs. 1 maand hechtenis togen den verdachte. Verdachte n raadsman, mr. Hollander, be streed. dat hier ondanks verdachte's eigen verklaring het wettig bewijs van hei strafbaar feit is geleverd. Daarnaast achtte pl. het nog twijfelachtig, of er hier wel sprake is van een strafbaar feit. Hij concludeerde tot ontslag van rechtsvervol ging, subs, vrijspraak Vervolgens heeft zich in verband niet deze zaak te verantwoorden gehad de agent van politie thans wegens ziekte buiten dienst M. J. M. Hij ontkendo echter ten stel ligste. dat hij van B. 2 zou hebben aan genomen. Integendeel heeft hij een aanbod van dc B., of deze hem lots mocht geven, uitdrukkelijk afgewezen. Den volgendon dag heeft verdachte in een zak van zijn tuniek een gulden gevonden, waarbij hij het ver moeden kreeg, dat van B. deze er in gedaan moest hebben Van B., thans als getuige gehoord, hield staande, dat hij den agent 2 heeft gegeven in de verwachting, dat htj buiten do zaak zou worden gelaten, waar hij grooten prijs op stelde in verband met de omstandigheid, dat hij gehuwd was. Nadat hij de guldens gegeven had, heeft do agent goluige een hand gegeven. Verdachte gaf toe, dat hij van B. een hand gegeven heeft. Dit gebeurdo echter zonder meer. Mr. Rijkens: Wel een zonderling optreden voor oen politie-agent. Verdachto: Zoo iets komt herhaaldelijk voor. De verschillende in do eerste zaak reeds gehoorde getuigen worden vervolgens nog maals gehoord. Mr. Rijkens, requisitoir nemende, achtte het telastegelegde bewezen en van zeer ern- stigen aard. Eisch: 3 maanden gevangenisstraf. Verdachte's raadsman, mr Royaards, achtte het aan verdachte tclegde geenszins bewezen on wees er op. dat ook de „Com missie van Advies" bij do poplitie, bij welke commissie verdachte in beroep is gegaan, tot een volkomen tegenovergestelde conclu sie is gekomen dan het O. M. Pl. concludeerde tot vrijspraak Uitspraak 15 Mei a.s. DE SCHAKENDE KOSTGANGER Voorwaardelijke gevangenis straf geëischt Amsterdam. 1 Mei. Voor de Vijfde Kamer van de Amsterdameche Rechtbank werd heden een zeer weinig voorkomende strafzaak behandeld, het betrof hier esn schaking (overtreding art. 2S1 W. v. Str.) Een 35-jarige kleermaker had in zijn kosthuis kennis gemaakt met een 17-Jarig meisje; de moeder van het moi6je en haar stiefvader verzetten zich echter tegen den omgang; de man is nl. gatrouwd, doch zijn vrouw is ongeneselijk krankzinnig. Op 31 Januari jl. bracht de moe.1 er haar dochter naar het kantoor waar zij werk zaam was, doch eenigen tijd later werd opgebeld, dat het meisje niet ten kantore was verschenen. Den volgenden dag ontving de moeder een brief uit Rotterdam, waarin de kleer maker haar meadeelde, dat zij niet onge rust over haar dochter behoefde te zijn, daar hij zich met het meisje ln Rotterdam j bevond. I Onmiddellijk werd de politie gewaar schuwd en de man en het meisje werden op hun ietwat voorbarige huwelijksheis in j een hotel to Rotterdam aangehouden. Do man werd gearresteerd en het meisje I naar Amsterdam teruggebracht. Hedon diende zijn zaak, zooals gezegd, voor de Vijfde Kamer van de Amsterdam- 6che rechtbank. De officier van justitie, mr. Van Dulle- men, vroeg behandeling met gesloten deu ren. Do vordediger, mr. Benno J. Stokvis, ver zette zich hiertcgeD. De rechtbank willigde het verzoek van mr. Stokvis in. De moeder, als eerste getuige gehoord, zotte uitvoerig haar bezwaren tegen verd. uiteen en verklaarde géén to?stemming te hebben gegeven tot het wegvoeren van haar dochter naar Rotterdam Verd. zou het doel gehad hebben mot het meisje naar Duitschland te gaan. Ook de medevoogd cn de toeziendo voogd over het rneisjo verklaarden geen toestem ming tot hot wegvoeren te hebben gege ven. De offficier van justitie mr. Van Dulle- mon we?s er op, dat schaking zeer weinig voorkomt. De wetgever acht het misdrijf zeer ernstig, gezien het maximum van zes jaar govangenlsstraf. Het staat vast, dat de ontvoering gebeurde zonder toestemming van ouders of voogden, doch hot meisje zelf heeft op het gebeurde aangedrongen. Het rapport door het Genootschap over verd. uitgebracht, luidt ochter zéér gunstig, mede met het oog hierop vroeg Spr. een voorwaardelijke gevangenisstraf van acht maanden, met een proeftijd van drie jaar, onder toezicht van het Genootschap tot ze delijke verbetering van gevangenen. De verdediger mr. Benno J. Stokvis wees •?rop, dat het initiatief tot het gaan naar Rotterdam is uitgegaan van hot meisje, aanvankelijk had verd. zelfs geweigerd. Verd. wil nicta liever dan het meisje hu wen. wanneer dit mogelijk is. Ook had verd. direct do moedor geschreven waar haar doohter was. Pl. vroeg tenslotto een lagare voorwaar delijke veroordeeling. subs, een geldboete. De rechtbank zal 15 Mei uitspraak doen. AANRIJDING TE ROTTERDAM. Een meisje gedood. Rotterdam, 2 Mei. Gisteren is alhier het negenjarig meisje H. v. E. uit de Kolen- drechtstraat in de nabijheid van dc ouder lijke woning door een vrachtauto overreden. Het kind was onmiddellijk dood. Hot lijkje is naar het ouderlijk huis vervoerd. GOEDKOOPE SPINAZIE. De moeite van het oogston niet waard. Uit Alkmaar mcldi men. dat hot op de veiling aldaar is voorgekomen, dat 600 bok ken met elk 16 pond spinazie den minimum prijs van 10 cent per bak niet konden op brengen en daarom voor vernietiging waren bestemd. De directeur der reiniging, die de partij zou moeten laten afhalen, maakte daartegen bezwaar, en op diens initiatief werd dc do heele partij ten geschenke ge geven aan de beide ziekenhuizen cn het Pius-gcsticht (inrichting tot verpleging van oude R.-K. behoeftigen) te Alkmaar. - Te Heemskerk ligt een spinazieveld, waarvan do eigenaar, wijl de prijs van het product de moeite van het oogsten niet loont, een bord geplaatst had met het op schrift: „Vrij 6pinazle halen Tot dusver heeft zich geen enkele lief hebber de moeite getroost, een maaltjo te snijden. HET WEER IN APRIL. Medodceling van bet Kon. Nod. Met. Instituut te Do Bilt. Gemiddeld over de 5 hoofdstations was de ochtondtemperatuur 03 graad te hoog. Zij wa6 in de eerste en derde dekade res pectievelijk 1 graad en 15 graad boven, in do tweede dekade 0.3 graad beneden nor maal. De grootste afwijkingen kwamen voor op den 25en met 5 graden boven, en den l9on met S.5 graad beneden normaal. Do gsmiddelde maximum-temperatuur was 0.5 graad, het getniddeldo minimum 1 gr boven normaal Het aantal dagen met mi nima beneden het vriespunt bedroeg te De Bilt 2 tegen 4 normaal. De neerslag was in Noord- en Zuid-Holland 40 tot 45 pro cent, In Friesland, Groningen. Utrecht en West-Brabant 20 tot 30 procent benedon normaal; daarentegen in Zeeland onge veer 25 procent, in het midden-Oosten cn Zuid-Oo6t3n van het land 10 tot 30 procent boven normaal. To De Bilt werden 133 uren zonneschijn waargenomen tegen 152 normaal. VRAAGT UWErAiU"^ WINKELIER OF NV HULSKO TEilzbo AMER5FOQQT MISHANDELING NA EEN KERMIS. NACHT. Verd. in hooger beroep tot /ft boete veroordeeld. Amsterdam. 1 Mei. Het Ameterdam. sche Gerechtshof wets heden arrest in de zaak legen den Hilvcrsurasohen 6igaren. handelaar M- v. S., die terecht had gestaan verdacht van mishandeling. Op don avond van 4 September jl. was verd aan het kcrmlsvleren te Blaricum geweest, op den terugweg had hij ruzie gekregen met een man en hem ernstig mishandeld. Op 2 Januari werd hij door de AmsUr- damscho Rechtbank veroordeeld tot een gsvangonlsstraf van vier maanden. Verd. ging ln hooger beroep; de prooj. reur-generaal vroeg bevestiging van het vonnis. Het Hof. rekening houdend met de om. standIgheden waaronder het feit i6 g«. pleegd, veroordeelde verd. tot een geldboe te van GO subs. 30 dagen hechtenis. DRONKEMANSRELLETJE TE ROTTERDAM. Een agent verwond. Rotterdam, 2 Mei. Gisteren heeft een agent van politie een poging gedaan om tweo dronken mcnschen. een 47-jarigon caféhouder en een 40-jarigen veehandelaar uit Cappellc aan den Usel, van het Oost plein op te brengen naar de politiepost aan do St. Jansstraat. De twee mannen hebben zich hevig verzot on den agent op den grond geworpen, waarna een ernstige vechtpartij ontstond. Toen tenslotte assisten tie kwam, zijn dc boide mannen, nadat duchtig van sabel cn gummistok was Rê- bruik gemaakt, overmeesterd en in bewa ring gesteld. De eerste agent bleek een pol» gebroken te hebben, zoodat hij zich in bel ziekenhuis aan den Coolsingel moest laten \erbindon. OVEREENKOMST MET WAALHAVEN. Een voorstel van B. en W. tol verlenging van het contract mol do K.L.M. Rotterdam, 30 April. B. en W. van Rotterdam doen oen voorstel aan den Raad, tot verlenging van de overeenkomst met d« K.L.M. inzake het gebruik van het vliegveld. In vorband inct de loopende onderhande lingen met Den Haag over het gemeen schappelijke vuogvold, stellen zij voor deze overeenkomst voor niot langer dan één jaar aan te gaan. Vanaf het gereedkomen van do nieuwe hangar D wil do KL.M drie vijf- Ie deel van hangar B m huur houden togen den thans geidenden prijs van 4500 per jaar, onder ecnige voorwaarden. DE VASTE BESPELING VAN DEN STADSSCHOUWBURG. Overleg gopleegd. Amsterdam, 1 Me i. lieden is ton stadhuizo onder leiding van den wethou der, den heer IS. Polak cn in diens kamer, een bijeenkomst gehouden, waarin op ver zoek aamvazig waren de toonceldirecteuren, de heeren Vorkadv, Verbeek, Saalborn on Van Dalsum. Voorts mevrouw mr. H. van Dam Issclt van de afdeeling: kunstzaken, en mr. Merkeiiiach, directeur van den Stads schouwburg. Met de toonecldiTccic-urcn werd door den wothoudcr dc mogelijkheid besproken vao samenwerking der vier spelleiders om te ko men tot een oplossing inzake do vaste be speling van den Stadsschouwburg De be- laadslagingcn hebben tot 's namiddags één uur geduurd. Aangaande de geopperde mogelijkheden kan, in hot belang der zaak, nog niets wor den mcdegedoeld. De directeuren zullen de aangegeven rao- eelljkheden nu ln eigen kring bespreken en den vvcihoudor zoo spoedig doenlijk hun definitief standpunt mededeelon. (Hbld) Matlgheldsap, „tel, tot verdoolde dorpel.ng: Waarom neem je Je niet voor. een wandeling te gaan maken, telkens als Je de begeerte voelt op komen om een kroeg bmneu te gaan? Dorpeling: Omctat. as 'k dat dee. meheer. rn'n beene gauw vsrslcte zouwe zijn. iLondon Opinion)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1930 | | pagina 4