BINNENLAND Donderdag 8 Mei W30 ..DE EEMLANDER 28e Jaargang No. 262 BOSCHBRANDEN TEISTEREN AMERIKA ALLE GEVAAR NOG NIET GEWEKEN De ontwapenings-commissie De opgewondenheid in Spanje DE STRIJD OM S KONINGS BEKER Onaangename nacht van een zangeres Britsch-Indië streeft naar vrijheid DIPLOMATEN BIJ BOEKAREST AANGERAND DE AARDBEVINGSRAMP IN BURMA De gebeurtenissen te Delhi U-eer*tiinS dec politie .i, 7 Mei (FI X.) Over de gcbeurte- Lone gisteren te Delhi plaats hadden. tiisseOor do Engrische overheid lo Simla worj ofiicieelo inodedeeling gezegd, dat io.decling politje, welke met auto s werd eoerd, in een groote menigte terecht- am en daar met een hagel van steencn bombardcerd werd. Een politieambtenaar A-erd door het grauw door de straten ge sleurd. Daarop werden troepen en gepant serde auto's te hulp gezonden. Tijdens de daaropvolgende gevochten zij" in totaal naar raming 300 personen gewond. Do onlusten begonnen, doordien arbeiders aanstalten maakten om voor een regcerings- gebouw stakingsposten uit te zetten. Het plaatsvervangende hoofd der politic werd eveneens aangevalion, doch door do aanruk- kendo versterkingan bevrijd. Later werden 3 auto's der politie anngevallou Twee daar van kon zich door het volk heenslaan, doch de derde werd door de menigte omsingeld Na een sommatie gaf een sterke politieaf- deeling een salvo op de menigte af. Aan de zijde der politio werden zes man gewond. Hoeveel er van de 300 gewonde Indische na tionalisten overleden zijn, wordt in het be richt niet vermeld. Bij Shittagong is het aan den rechteroever van de Karnafoeli van daar tot een vuurgevecht tusschen Indische nationalisten en do politie gekomen, waar bij vier nationalisten gedood en twee gevan gen genomen ztjn. Een agent en vier dorps bewoners werden gewond, eeu dorpsbewo ner gedood. Hittegolf verergert den toestand. New-Vork. 7 Mei. (H. N.) Do bosch branden in den staat New-Jersey nemen steeds grooteren omvang aan. Gisteren zijn opnieuw 200 huizen en boerderijen een prooi der vlammen geworden. De toestand wordt nog verergerd door de hittegolf, welke de laatste dagen over het Oosten der Vereenig- de Staten gaat en waardoor b.v. te New- York een temperatuur van 30 gr. Celsius heerscht, een recordtemperatuur voor dezen tijd van het jaar. Bij de pogingen, om de branden door het opwerpen van dammen en bet graven van greppels tot staan to bren gen, hebban eenige honderden personen brandwonden opgeioopen. OSKAR VON MILLER 75 JAAR. Munchen,7 Mei. (H. N.) De algeraeeno vergadering van leden van het Duitsche museum, welko vandaag wordt gehouden, draagt ditmaal een bizonder karakter, daar de stichter van het museum, Oskar von Mil ler, heden zijn 75slen verjaardag viert. In verband hiermede had de stad Müncben gisteravond een eereavond georganiseerd, waar den jubilaris door *erschillcnde spre kers hulde werd gebracht. De jubilaris ont ving talrijke telegrammen met golukwen- scheD, zoowel uit het binnen- als buiten land. De rijkskanselier wenschte hem na mens de rijksregoering geluk. belletje op een tentoonstelling Rorne, 6 Mei (V.D.) Op de internatio nale kunsttenteonstcling tc Venetië heb- ben Napolitanen den bekenden kunstcri ticus van de Corriere della Sera overval len, wa irbij ecnige tentoonstellingsstuk- ken ernstig- beschadigd werden. De direc teur van de afdeeling voor schoone kun sten uit Rome, professor Mumoz, die de twist wilde bijleggen, kreeg een stokslag tegen het linkeroog. De tentoonstellings commissie heeft bekend gemaakt, dat voortaan «alle, die zich niet onberispelijk gedragon, van de tentoonstelling geweerd zullen worden. De voorzitter van do kunst schilders organisatie heeft verklaard, dat °ok hij maatregelen tegen de schuldigen zal nemen. De daders zijn gearresteerd. communistische relletjes te berlijn. Eerlijn, 6 Mei. (H.N.) Vanavond togen ball seven is het op de Koppenplatz bij een communistische betooging tegen bet verbod van dert bond wan roode frontstn.-iors, dat «en jaar geleden uitgevaardigd werd. tot ernstige opstootjes gakomen. Een inspecteur van politie, dio den stoet wilde ontbinden, werd aangevallen door 20 h 30 communis ten. die de verboden uniform droegen en klaarblijkelijk uit een café kwamen. De in specteur werd togen den grond geslagen en in het gelaat cn aan her achterhoofd ge wond. vermoedelijk door slagen met boks beugels. stakers in botsing met werk- willigen Ernstige incidenten. Kopenhagen, 7 Mei V.D) Uit Oslo wordt gemeld, dat gisteren in cpn zijdal va bet Gudbrandsdal ernstige incidenten ont stonden tusschen stakers en werkwillige houthakkers. Verschillende werkwilligen werden door de stakers. Jic aanvankelijk ongevoor 100 in getal waren, gewond, waar bij eenige ernstig. Alle gereedschappen, zooals bijlen, zagen, breekijzers, enzwerden in de rivier gewor pen, zoodat de Werkzaamheden niet konden worden voortgezet. Tenslotte arriveerde de politie; één der loidors werd gearresteerd en naar de ge vangenis te Gjoevik gebracht. Voor de ge- gevangenis kwam het weer tot samenscho lingen en incidenten. De werkwilligen ver klaarden, dat het op het oogenblik levcns- ccvairlijk is om in de omgeving van het Gudbrandsdal te werken. Aan den wensch, om militairen uit Oslo en andere garnizoe nen naar het gebied der onlusten to zenden, is tot nu toe door de regeering geen govolg gegeven. Wel is politieverstcrking uit ver schillende steden, ook uit Oslo, naar de omgeving van het Gudbrandsdal gezonden. Betrekkelijke rust in lndië. Londen, 7 Mei (V.D.) To Bombay is het bericht van Gandhis arrestatie met meer kalmte ontvangen dan de BriLschc autori- vorderd kan zijn met de technische voorbc- ten schrijven van Jhr. - Loudon G e n 6 v e, 7 Mel (V.D.). Naar aanleiding van zijn besprekingen te Genève heeft de voorzitter van do Ontwapeningscommissie van den Volkenbond, do Nederlandsche go- zant te Parijs jhr. Loudon, een schrijven ge richt aan alle in do commissio vertegen woordigde regeeringen, waarin het Fransche standpunt wordt uiteengezet, n.l. de mee ning dat het oogenbllkkelijk bijeenroepen van de Ontwapeningscommissie met bet oog op de thans bestaande technische moei lijkheden geen aanbeveling zou verdienen en dat de beslissing over de voortzetting van de ontwapeningswerkzaamheden dient te worden overgelaten aan do Assemblé van den Volkenbond in September a.s. De brief van jhr. Loudon zal binnen enkele dagen gepubliceord worden. Jhr. Loudon had voorts eon onderhoud met den Duitschen gédelegoerdo In de Vei- ligheidscommissie, Goeppert, dio den voor zitter der Ontwapeningscommissie te kon- nen gaf, dat de Duitsche regeering zich haar houding voorbehoudt en elk nieuw voor stel van het bijeenroepen der Ontwapenings commissie afwijst. Van Duitsche zijde is men van meening. dat het secretariaat van den Volkenbond in Juli a.s. voldoendo ge- teltcn verwacht hadden. Niettemin wordt in berichten uit Bombay van particuliere Engelsche zijde er voor gewaarschuwd hier uit niet te concludeeren, dat alle gevaar reeds geweken zou zijn. De economische gevolgen van de arrestatie van Gandhi zijn op heden nog niet tot in bizonderheden te overzien. Volgens berichten uit Simla is men daar in leidende zakenkringen van meening, dat de regeering met het nemen van verdere maatregelen tegen de natio nalistische beweging zeer voorzichtig moet zijn, aangezien anders de boycot van bui- tenlandsche goederen verscherpt zou kun nen worden. Te Calcutti wordt door de be volking de boycot van buitenlandsche ci- garetten met groot succes uitgevoerd. Een groote tabaksonderneming met verscheidene fabrieken in Indic moest reeds 700 perso nen ontslaan Tal rij ko Indiërs maken een tocht naar de gevangenis te Poona, waar Gandhi is opgesloten, teneinde op deze wijze uiting to geven aan hun vereering voor den Mahatma. Tot incidenten is hot hierbij ech ter niet gekomen. Nadeel voor de Duitsche textiel. nijverheid. Berlijn, G Mei. (H.N.) Volgens de Deut sche Textll Ztg. hebben Duitsche textielfir ma's, die naar Britsch-Indië uitvoeren, van hun agenten in Indié de waarschuwing ont vangen, om voorloopig geen goederen naar lndië te zenden, daar deze, in verband met de beweging om buitenlandsche goederen te boycotten, onverkoopbaar zijn. reidingen. om het bijeenroepen der Commis sio mogelijk te makor., teneinde dan naar aanleiding en in aansluiting op de te Lon den genomen besluiten betreffende de ont wapening ter zee de kwestie van de ontwa pening te land to behandolcn. Een regeeringswisseling aans staande? Lichte vliegtuigen zullen dingen naar den prijs Londen, 6 Mei. (V. D.) De race om den Kingscup zal dit jaar alleen worden ge houden voor lichte vliegtuigen. Deze race loopt over een afstand van 750 mijl rond om Groot-Bri(tannic. De wedstrijd zal een dag worden gehouden en niet. zooals rroeger de gewoonte was, over twee da gen loopen. Als datum is 5 Juli gekozen. De start heeft plaats op het vliegveld te Hanworth, waar ook de finish zal plaats hebben. Vermoedelijk zullen 60 machines aan deze rondvlucht deelnemen. O.m. be- hooren bij de deelnemers de bekende vlie gers luitenant Atcherlev, die verleden jaar den Schneidercup won in zijn Superma- chine S. 6 en luitenant Stainforlh, die de Gloster Napier-machine bestuurde in de zelfde race. Luitenant Atcherlr-y beroikte destijds een snelheid van meer dan 30 mijl por uur. In den Kingscup-wedslrijd, waar aan alleen lichto vliegtuigen mogen deelne men. zullon beide vliegers slecht3 een snel heid kunnen bereiken van gem. 85 tot 90 mijlen per uur. Wanneer zij in een van de racevliegtuigen van de Royal Air Force vliegen, kunnen zij het traject in ongeveer twee uur afleggen. Thans zullen zij er meer dan acht uur overdoen. de engelsch-egyptische onderhandelingen. Woensdag een nieuwe oenkomst. b«j- Londen 6 Mei Do Engeisch-Egypli- flche onderhandelingen worden heden avond \oortgezet Na langdurige bespre kingen, welke hoofdzakelijk betrekking hadden op de Soodnnkwes'.i?, werd de bij eenkomst verdaagd tot morgenochtend acht uur. Dit vroege aanvangsuur is vast gesteld in verband mil het feit. -Ia: nog weinig tijd beschikbaar is tot Donderdag, op welken dag Henderson naar Genève vertrekt ter bijwoning van do zittingen van den Volkcnbondsraad. wat in duitschland wel mogelijk is... Berlijn, 7 Mei. (K.N.) De Pruisische landdag heeft een motie aangenomen om de radio vrij te houden van alle partijpolitiek. M-idrid, G Mei (V.D.). Te Barcelona cn Sevilla is het tot de monstraties gekomen, waarbij botsingen tusschen de demonstranten on politie ont stonden. In beide steden gelukte het de politie echter do orde volledig te herstel len. Te Sevilla is, evenals te Madrid de universiteit gesloten. De regeering schijnt vast besloten te zijn energiek op tc treden tegen iedere herhaling der demonstraties. Voorloopig heeft zij republikcinsche of so cialistische vergaderingen tot nader order verboden. In verband met do gebeurtenissen wordt in welingelichte kringen gesproken over een aanstaande regeeringswisseling, waar bij krachtiger optredende monncn aan bet hoofd zouden worden gesteld. De peseta daalde ook vandaag weer op de beurs te Madrid. Alle universiteiten gosloten. Madrid, G Mei (V.D.). Naar verluidt, heeft de regeering besloten van Woensdag af alle universiteiten to sluiten en pas weer te openen bij hei begin der examen tijden in het midden van Tuni. Bovendien heeft de regeering besloten voorloopig geen politieke propagandaredevocringcn cn vergaderingen toe' te staan. Ook stndentonstaking te Valencia. Madrid, 6 Mei. De minister van binnen- landsche zaken verklaarde, dat het in Ma drid thans rustig is. Inmiddels doet het gerucht de ronde, dat de studenten te Valencia besloten hebben gedurende 21 uur te staken. kiezingen worden gehouden in verband met het aftreden van het conservatievo Lager huislid sir Albert Bennett. Men is van mee- ning, dat gestreden zal worden om het be ginsel van safeguarding rechten. Nottingham is hot centrum van de veter- industrie en den lsten Juli zal het safe- guardingrecht voor deze industrie ten einde loopen. De minister van Financiën hoeft in zijn bcgrootmgsrede aangekondigd, dat hij zich niet voorstelt dit recht te vernieuwen. Bij de algemeene verkiezingen behaalde Bennet een meerderheid van bijna 3000 stemmen op den Labourcandidaat en van 6000 stemmen op den liboralen candidaat. met eon totaai stemmenaantal van 31.000. Nauwelijks aan een arrestatie ontkomen. Dresden, 7 Mei (V.D,) Te Dresden heeft zich gisteravond 'n eigenaardig voorval 'ifgcspceld. Do vroegere kamerzangeres bij do opera te Dresden, Elisabeth Rethberg, thans verbondsn aan do Metropolitan Opera I honger en vertwgfeling leefde, in geestdrift r Protestvergadering ie Berlijn. B o r 1 ij n, 7 Mei. (H. N.) De verecniging van Indiër^ in Ceniraal Europa hield gis teravond in het vroegere Von Humboldt- huis een vergadering om te protestceren to gen de arrestatie van Gandhi en andere Indische leidors. Prof. Roy, Indisch lector aan de Berüjnsche universiteit, zeide in zijn begroetingstoespraak, dat het Indischo volk, nadat hel in bet midden van de vorige eeuw nutteloos tegen hot Engelsche gezag is opgestaan, steeds weer heeft getracht •angs wettelijken weg concessies van Enge land te verkrijgen. Gandhi heeft, hoewel btj den strijd zonder geweld, waarvan tot nu toe geen voorbeeld in de geschiedenis be staat, predikte, steeds nieuwe teleurstellin gen van de zijde van Engeland ondervon den. Dat hij tijdens den wereldoorlog niet tegen het werven van troepen is opgekomen, is alleen een gevolg van de belofte, dat aan Indió zelfbestuur zou worden gegeven De groote verdienste van Gandhi is, dat hij er het eerst in is geslaagd om de groote massa het Indische volk, dat tot nu toe in te New York, vertoeft momenteel in Duitsch land cn gaf gisteravond met groot succes een concert in het Gewerbchaus. Direct na afloop vin het concert word zy opgewacht door een deurwaarder met een schuldvor dering en een bevel tot inhechtenisneming voor het geval, dat het gevorderde bedrag niet onmiddellijk betaald werd Het betrof een rekening uit het jaar 1925, waarmede Elisabeth Rethberg niet accoord ging. Het ging om 'n provisie-vordering van 'n Ber- lijnsch concertbureau ter hoogte van 32.000 Mark. Begrijpelijkerwijze was het hooge be drag niet dadelijk bij elkaar te brengen en de zangeres was verplicht zich ter beschik king te stellen van de autoriteiten. In den loop van den nacht werd echter door een geneesheer in dienst vin de justitie gecon stateerd, dat Elisabeth Rethberg lijdende was aan een lichto keelontsteking en niet in een toestand was, om in hechtenis te worden gehouden. Vroeg in den morgen kon zij dan ook haar woning weer op zoeken. De roovers slaan een goeden slag i: Een sombere doodenlijst Rangoon, 6 Mei. Volgens oen raming bedraagt het aantal personen, dat bij de aardbeving gisteravond te Pegoe, in Bur ma. werd gedood, vierhonderd. De stad biedt een treurigen aanblik van vernieling. De gemeentegebouwen en coöperatieve win kels zijn nagenoeg verwoest. Velo andere gebouwen zijn ernstig beschadigd. De markt is in vlammen opgegaan. Te Rangoon ba draagt het aantal slaoht- offere meer dan tweehonderd en vele open bare gebouwen zijn ernstig beschadigd. Londen, 7 Mei (V.D.). Het opruinüiigs- werk in het aardbevingsgebicd Burma is nog in vollen gang. Hoewel het aantal slachtoffers nog niet vaststaat en do eerste berichten cenlgszins overdreven loken schat men toch het aontal doodon op 000 a 00. Te Pegoe is het aantal slachtoffers bizon der groot, omdat tengevolge van de aard beving tegelijkertijd een bioscoop, een school en een ander openbaar gebouw, waarin zich publiek bevond, instortten. Te Rangoon steeg het aantal dooden tot 70 en het aantal zwaar gewonden tot 200. Men meldde d.d. 6 Mei uit Berlijn aan de N. R. Ct.: Zes gemaskerde bandieten hebben gister avond op den straatweg van Ploesti naar Boekarest een auto aangerand, waarmode gravin Szembek. de echtgenoote van den Poolschen gezant Dewey. cle Amerika&n- sche adviseur van de Poolsche regeering. dia als ga6t van de Roemconsche regeering te Boekarest vertoefde en Da villa, de Roe- meensche gezant te Washington, huis waarts keerde van een bezoek aan het kas teel van prins Bibescu. De bandieten ver brijzelden de ruiten van den auto met re volverschoten. waarop de chauffeur stopte. Davilla bood den bandieten vrijwillig zijn portefeuille aan. maar de roovers plunder den de dril reizigers geheel uit. Ze verdwe nen met de kostbare juweelcn. die gravin Szembek droeg en een belangrijk bedrag in buitenlandsche deviezen, dai Dewey op zak had. Troepen, die onmiddellijk nadat de auto te Boekarest was aangekomen, naar de plaats van de aanranding werden gezon den, slaagden er niet in een spoor van de bandieten te ontdekken oor de nationale toekomst te ontsteken. Ook een neef van den dichter Tagore voer de het woord Deze spoorde aan tot den strijd met het uiterste geweld tegen Enge land. Ook andere sprekers drongen aan op openlijken strijd met Engeland en laakten het zelfs in Gandhi, dat hij te lankmoedig te werk is gegaan. een tusschentijdsche verkiezing in central nottingham. Dc safeguarding rechten. Londen, 7 Mei (V.D.). Binnenkort zullen in Central Nottingham tusschcntijdscbe vcr- HAAR ZEVEN KINDEREN VERMOORD. Wanhoopsdaad eener moedor. N (i w-Y o r k, 7 Mel (H. N.) Jn Columbus in den slaat Ohio heeft een moeder zeven van haar negen kinderen vermoord, waarna zij een poging tot zelfmoord pieegdc, welko echter misiuktc Naar uit het ingestelde on derzoek is gebleken, heeft de vrouw haar daad uit vertwijfeling gepleegu Haar man ondergaat op het oogenblik een tuchthuis straf, zoodat de vrouw alleen in de behoef ten van haar gezin moest voorzien, wat haar echter niet mogelijk was. Ten einde raad, nam zij het noodlottige besluit om met haar kinderen uit het icven te scheiden DE PRUISISCHE LANDDAG TEGEN ONTBINDING. Berlijn, 7 Mc* (V.D.) De Pruisische Landdag verwierp heden met 260 tegen 9S stemmen cn 1 onthouding een voorstel van de Economische Partij om den Landdag to ontbinden. Behalve de voorstellers stem den voor het voorstel de Duitsche Volks partij, de Duitsche Fractie, de Xaüonaal- Socialisten en de Communisten. De regee- ringspartijen en do Duitsch-Nationalen stemden tegen het voorstel. GROOT ONHEIL VOORKOMEN. Een toren ingestort. Genua, 7 Mei. (H. N.) Te Genua is de toren van een kerk ingestort Do pastorie werd ondor de puinhoopen bedolven. Een priester, die het gevaar zag aankomen, wist nog tijdig do geloovigcn, die in de kerk wa ren, te waarschuwen. Juist toen de laatste geloovlge de kerk had verlaten en in vei ligheid was, stortte de toren in. MOORD TE BAZEL. Bazel. 16 Mei. (V.D.) De 44-jarige me taalbewerker Fritz Berhold he;ft te Uster een wachtmeester van de politio neerge schoten. dien hij aanzag voor den president van het gerechtshof. Borthold wilde zich op den president wreken, aangezien hij uitzijn woning gezet was HENDERSON NAAR GENEVE. Gedachtenwissoling met Briand. Parijs, 7 Mei. (H N.) Henderson, de Engelsche minister van buitenlandscbo za- kon, zal op zijn doorreis naar Genève, waar hij de Maandag beginnende vergadering van den raad van den volkenbond zal bijwonen. Vrijdag cn Zaterdag met Briand van ge dachten wisselen. Men neemt in politieke kringen te Parijs aan, dat daarbij vooral de Pan-Europeescho vragenlijst van Briand en de meeningsverschillen tusschen Frank rijk en Italic over de vlootkwestie ter spra ke zullen komen. Briand zelf vertrekt Zon dag naar Genève en zal ongetwijfeld van d6 gelegenheid gebruik maken om met de voor naamste politici van andere landen van ge dachten te wisselen. Ter voorbereiding van de samenkomst tusschen Briand en Hen derson is de Fransche gezant te Londen gis teren tc Parijs aangekomen. ITALIË RATIFICEERT HET YOUNG-PLAN. Rome, 7 Mei. fH. N.) Italië heeft hst Young-plan, onder dagteekening van 5 Mei, geratificeerd. WEDEROM CORRUPTIE TE BERLIJN? B e r lij n, 7 Mei. (H. N.) Tegen Stadtrat Katz is plotseling een disciplinair onder zoek ingesteld. Volgens een Berlijnsch Cor- respondontlebureau beteekent dit het bp gin van con nieuw corruptieschandaal in dc gemeente-administratie van Berlijn. DE LEEUW UIT DE GEVANGENIS ONTSLAGEN. De reden onbekend. Brussel, 7 Mei. (V. D.) De Vlaamscho soldaat De Leeuw, dio naar men weet ter zake van het niet gehoorzamen aan een hem in het Fransch gegeven bevel, tot drie maanden cn 14 dagen gevangenisstraf ward veroordeeld, is hedenavond uit do gevaa«*- nis ontslagen. De reden is niet bekend. Dr. J. Tb. DE VISSER. Een gouden promotie-jublleam. 's-Gravenhage, 7 Mei. Naar wij ver nemen, zal het den 27ston dezer maand *1 jaar geleden zijn. dat de oud-minister Dr. J. Th. de V«sser cum lande, bevorderd werd tot doctor :"n de Godgeleerdheid, na open bare verdediging van een academisch proefschrift, getiteld„De Daemonologie van het Oude Testament.'' BESMET WERK. De staking te Alphen a'd Rijn. Alphen aan den Rijn, 7 Mei. Gister ochtend hebben de arbeiders der N.V. Oost» hoek en Zn., die aan de Binsbetonfabriek onder Zoetorwoude werken, eveneens het werk neergelegd, daar zij volgens de sta- kingsleiding „besmet'' werk verrichtten. Ook de eenige werkwillige aan de betonfa- briek de Hoorn heeft vanmorgen het werk gestaakt, zoodat thans aan alle fabrieken der N.V'. Oosthoek en Zn. in de Rijnstreek bet werk stil ligt, (N. R. Ct).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1930 | | pagina 5