A. Schoterman Zoon KOUD WEER IN HET VOORUITZICHT De ijsheiligen in 't spel Interpellatie de Visser niet toegestaan De wijziging der gemeentewet Vreedzame regeling van geschillen Een Woekeraarster? Ze wordt plots een weldoenster! Firma IV!, A, Ramselaar DE SCHEVENINGSCHE HAVEN Een conferentie roet minister Reijmer HUMORHOEKJE Wijnhandel Utr. Str. 17 Tel. 145 Gevestigd 1878 Bijzonder aanbevolen BEAURIVAGE Gewas 19261 St.EMlLION Gewas 1924 Per flesch 1.- Per anker f 40.- Per /lesch 11.40. Per anker 56.- De mogelijkheid bestaat, dat de koude=invasie enkele weken aanhoudt Volgons een oud volksgeloof treedt om streeks 11 Mei een afkoeling op, welke on geveer drie dagen duurt De statistische meteorologie, welke in de tweede helft van de vorige eeuw haar bloeitijd beleefde, heeft zich ook met dit volksgeloof bezig gehouden. Sommige onderzoeken* meen den, dat de statistiek aantoonde, dat die afkoeling inderdaad voorkwam Midler leidde in 1834 uit lemperatuunvaornerain- gen, gedurende 86 jaren te Berlijn verricht, af, dat zulk een temperatuurdaling inder daad voorkwam. E. Erman vond behalve deze afkoeling ook in andere, op andere tijden voorkomende en deze werden in 1883 door G. Hellmonn uitvoeriger bestudeerd. Later heeft onze landgenoot dr. J. P. v. d. Stok in een uitvoerige studie over het kli maat van Nederland het voorkomen van do afkoeling op de bovengenoemde dagen in Mei in Nederland ontkend. Inderdaad zal men, wanneer men temperatuur-lijstcn van •waarnemingsstations in Nederland raad pleegt, moeilijk kunnen volhouden, dat juist op deze dagen een terugval van de temperatuur voorkomt. Eerst door de ontwikkeling der synopti sche meteorologie heeft men op het ver schijnsel der in geheel Europa optredende afkoelingen den juisten kijk gekregen en het is aan den Duitschen meteoroloog prof. Assmann te danken, dat wij thans een goede verklaring hebben voor het optrodun van temperatuur-dalingen, die in bepaalde tijden van het jaar voorkomen en door haar schadelijke gevolgen voor land- en tuinbouw in het bijzonder de aandacht trekken. Assmann heeft u.t aangetoond, dat star rer afkoeling optreedt, wanneer een do- pressie uit het Noord-Westen komt en on geveer'in Zuid-Oostelijke richting over Europa trekt, waarbij aan haar rugzijde, dus in het Westen, de luchtdrukking stijgt In dat geval wordt Europa toi ver in het Zuiden overstroomd door een vloedgolf van koude lucht uit het hooge Noorden. Tegen, woordige meteorologen, die aanhangers zijn van een bepaalde theorie, welke betrekking heeft op vraagstukken der algemeens lucht- circulatie over het Noordelijk Halfrond spreken wol van een doorbraak van hel z.g. poolfront, een uitdrukking, die haar analogie in de waterbouwkunde vindt, wanneer men spreekt van een dijkbreuk Het verschijnsel is het losbreken van een luchtstroom uit het Noordpoolgebied, die natuurlijk koude veroorzaakt in de door hem overstroomde gebieden. De latere onderzoekingen van dit ver schijnsel, waarvan nog lang niet genoeg hekend is, hebben, wel geleerd, dat zijn op treden niet gebonden behoeft te zijn aan bepaalde dagen, als zijn bepaalde jaarge tijden wellicht het gunstigst voor zijn ont staan. Dat de volksmeening in de Middel eeuwen aan bepaalde dagen voor het opr treden dacht, moet men \vellicht zoo zien, dat men allerlei gebeurtenissen gaarne in verband bracht met de naamdagen van bepaalde heiligen. Zoo bracht mén het ver schijnsel der afkoeling omstreeks half Mei in verband met de z.g. ijsheiligen of ..ge strenge heeren" (in Noord-Europa Mamer- tus, Pancratius en Servatius, 10—12 Mei, in het Zuiden, waar het verschijnsel later optreedt, Pancratius, Servatius en Bonifa- cius, 11—13 Mei). Het spreekwoord: Strcngo heeren regeeren niet lang, slaat misschien op de korte, driedaagsche heerschappij over het weer van genoemde heiligen. Men vergete ook niet, dat de groote verwarring in de tijdrekening in de Middeleeuwen waarschijnlijk maakt, dat wij bij het optre den van do beruchte Mei-nfkoeling niet be hoeven vast te houden aan de bovenge noemde dagen, maar dat wij veeleer moe ten aannemen, dat in het algemeen om streeks half Mei een afkoeling optreedt, die enkele dagen duurt en waarop wij elk jaar kunnen rekenen, maar dat het tijdstip van optreden een paar weken vroeger of later kan zijn. Wanneer wij dan ternperatuurlijs- ten raadplegen, zien wij, dat elk jaar om streeks dezen tiid of een paar weken vroe ger of later een temperatuur-val voorgeko men is. De afkoeling welke gedurende de laatste dagen, na de warme dagen aan het einde der vorige maand en de iets minder warme dagen gedurende de eerste dagen van Mei, is ingetreden, kunnen wij dus wel als een ijsheiligen koude" aanzien. Nadat een on diepe depressie in de vorige week zich ten Westen van en over de Bri'sche eilanden had ontwikkeld, is deze Oostwaarts verder getrokken. Aan de Westzijde van dit de- presslegebied, hetwelk gisteren over het Vasteland lag, is de lurhtirukklng wee- gestegen en er heeft zich een Noordelijke luchtstroom ontwikkeld, die de tempera tuur aanzienlijk heeft doen dalen. Deze Noordelijke luch6troom schijnt zich nog .verder te zullen ontwikkelen en hij zal stel lig niet ophouden voordat de luchtdruk- verdeeling over West-Europa en het Vaste land geheel gewijzigd is De onderzoekin gen van vroegero' jaren hebben doen zien, dat zulk een koude-invasio enkele dagen duurt en gevolgd wordt door een snelle, stijging van de temperatuur. Of wij echter met enkele koude dagen er van afkomen zullen schijnt twijfelachtig te zijn. Even eens is het nog twijfelachtig of deze kou- de-invasie de laatste van dezen voorzomer zal zijn. De tijd, gedurende welken dorgc- lijke sterke temperatuurdalingen kunnen voorkomen voordat, de eigenlijke zomer zijn inkomste houdt, is van nu afgerekend, nog wel een week of vier lang. Binnen en kele dagen zal beter kunnen worden over zien in welke richting de aigemeeno weers gesteldheid zich ontwikkelt. TWEEDE KAM EB Dit kamerlid dreigt met obstructie EERSTE KAMER Bij het ontwerp tot goedkeuring van het toetreden tot de acte van September 1928 van Genöve, nopens vreedzame regeling van internationale geschilleD, zegi de heer Anema dit*te willen aanvaarden als uit gangspunt voor een verder liggende toe komst. De lieer Van Kmbden betreurt, dat niet is opgenomen de toetreding tot ver plichte arbitrage in alle internationale go- schillen. Minister Beelaerts antwoordt den heer Van Kmbden, dat verplichte arbitrage in geschillen die berusten op belangen en niet op het recht, bezwaarlijk is. Het ontwerp wordt zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Bij de In lische begivotmg vraagt de heer M e n d e 1 s of de regecring iets bekend is van de in een deel der pers geopperde sa menwerking tusschen Britsch-, Fransch- en Nederlandsch-Indische gebied. Voorts vraagt bij welk doel de regeering zich inzake de Indische politiek voor oogen stolt Van de erkenning der rechten van inlanders is nog niet veel terecht gekomen, terwijl zij zware belastingen moeten opbrengen Scherp hekelt de heer Mendels de on langs gehouden razzia, die een poliiieter- reur was, zonder rechtsgrond. In Indiè, ein digt 6pr., ia noodig politiek van breede al lure, wijden horizon en diep perspectief De heer Lobman wcnscht een politiek, lijnrecht tegenover die der S.D A.P De rijkseenheid moet worden gehandhaafd en het gezag beschermd. Spr. eindigt met woorden van vertrou wen in 's ministers beleid. De vergadering wordt verdaagd. UIT DE SIGARENINDUSTRIE. Kwestie over de C.A.O. Amsterdam, 7 Mei. In verband niet de opzegging der C.A.O. tegen 31 Mei sa. door de Werkliedenorginisatie in de Siga- renindustrie had heden in Hotel „Krasna- polskyte Amsterdam een conferentie plaats tusschen vertegenwoordigers der bei do Patroons- en der 4 samenwerkende werk nemersorganisaties in de Sigarenindnstrie. De besprekingen liepen over liet afwijzend standpunt der Patroonsorganisaties om on derhandelingen over de door de Werklieden organisaties ingediende voorstellen te ope nen. De besprekingen hebben tot geen resultaat geleid. De vertegenwoordigers der Patroons organisaties handhaafden hun standpunt. De vertegenwoordigers der werknemersor ganisatie bleven van oordeel, dat gezien de sinds eenigc jaren te constateeren verbete ring in de bednjfsconjunctuur cn gezien de positie waarin de werknemers in dit be drijf ook verkeeren in vergelijking met die in andere industriën, alle aanleiding geeft thans verbeteringen toe to staan. Het ten slotte door de werkgeversorganisaties aan do werknemersorganisaties gedane verzoek dc voorstellen terug te nemen werd door de laatste vertegenwoordigers afgewezen, welke afwijzing nog schriftelijk zal worden be vestigd. DOODELIJKE MIJNONGELUKKEN. Heerlen, S Mei Op dc staatsmijn „Hendrik" is hedenmorgen de mijnwerker Biirmeister, Duitschcr van geboorte, cn wo nende te Sittard, doodclijk verongelukt. Hij is gehuwd en vader van drie kinderen. Heerlerheidc, 8 Mei. Woensdagavond Is op de „Oranje Nassau II te Heerlerheide de arbeider Filiplak, onder vallend gesteen te bedolven geraakt en terstond overleden De man is gehuwd, van Poolsche nationa liteit en woont te Heerlerheide. DOODELIJKE AANRIJDING. Dc 26-jarige spoorwegbeambte H. Crijna uit Maasbracht, die met een groepje ken nissen per fiets naar huis terugkeerde, werd te Llnne door een hem uchtcroprijdcnden auio aangereden. Hij werd zoo ernstig aan het hoofd gewond, dat hij 6poedi£ is over leden, aldus meldt de „L. K.". Het slachtoffer hield zich vast aan den rechterkant van es.i hitte-wa&-ntje, dat ver keerd licht moet gevoerd hebben, wiardoor de bestuurder van den auto meende dat de wagen hem tegemoet kwam De autobestuurder zekere B., is doorge reden maar heeft zich te Maastricht bij de politie aangegeven. De voorzitter stelt voor niet toe te staan de interpellatie de Visser over de actie te gen de geloofsvervolgingen in Rusland, waar gebleken is uit het antwoord dor re geering op vragen van den heer de Visser dat haar houding ten opzichto van Rusland ongewijzigd is, en het hier niet dc plaats Is om toestanden in een ander land to be spreken. De heer de Visser dreigt hierop met obstructie waarop het voorstel van don voorzitter wordt aangenomen met 71—1 stem. Voortgezet wordt de behandeling der Ge meentewet. De heer Vliegen verdedigt het amen dement om te voorkomen dat over do ge- heele begrooting beraadslaagd wordt in geheime zitting. De minister zegt, dat zijn voorstel slechts regulariseert hetgeen prac- tijk is. Het amondoment gaat te ver. De heer Ketelaar dient een amende ment in om to noemen de onderwerpen waarover in besloten vergadering niet kan worden beraadslaagd en besloten. Hst amendement zal worden gedrukt De behandeling wordt aangehouden De minister neemt over het amendement van den Bergh, om op te heffen verschillende twijfelpunten ten aanzien van voorwaarden waarop raadsbesluiten tot stand moeten komen. De heer Van den Bergh licht het amendement toe. om aan vaste bestuurs commissies bepaalde bevoegdheden toe te kennen De heer De Wilde ziet hierin een po ging om het scheppen van allerlei gemeen tebedrijven mogelijk te maken. De heer Van Hellen berg Hubas acht het niet gewenscht verantwoordelijk heid en bevoegdheid te splitsen. Hij be strijdt ook het amendement. De heer Vliegen verdedigt zijn amen dement en betoogt dat de commissies zich meer in bepaalde zaken kunnen verdiepen dan de Raad Dc heer Ketelaar zegt, dat B. en W. kunnen zorgen, dat de Raad alle noodiee adviezen krijgt. De Minister bestrijdt hel amendement en betoogt dat B en W. niet verantwoorde lijk kunnen zijn voor de taak die een ander college zich gesteld heeft. De heer Van den Bergh trekt zijn amendement in. Mej. Westerman verdedigt een amen dement om vrouwen ook benoembaar te maken tot burgemeester Mejuffrouw Groene weg achi de be noembaarheid van een vrouw tot burge meester in hel belang van de gemeenschip Mevrouw Bakk er-Nor t steunt krach tig dit amendement. Mejuffrouw Ratz acht het in het belang van liet land een mogelijkheid te openen, dat een vrouw benoemd kan worden. Dc heer De Wilde zegt dat de eerepo sitie van de vrouw niet lig? op het publieke terrein De heer Kersten noemi het amende ment in strijd met Gods woord. Dc minister zegt sinds *23 van moe ring te zijn veranderd Verschillende aan leg van de vrouw maakt haar niet geschikt voor burgemeester, vooral niet voor poli tietaak. Het amendement wordt aangenomen met 13 tegen 35 stemmen. Do vergadering werd verdaagd tot Dins dag. autobus lang6 de werken van het Juliana- lcanaal: Maasbracht, Borgharen, St. Pieler naar Maastricht gereden wordt, waar na het diner door het gemeentebestuur ten stadhuize een ontvangst plaats heoft. In dc daarop in het stadhuis te houden vergadering zullon voordrachten worden gehoudon door Prof. W. E. Boerman over „De industricele ontwikkeling van mljnge- bieden on hun omgoving", J. M. I. Schaep- kens van Riempst, voorzitter der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Maastricht over: „Do Industrie en haar verband met do economisch-geographlsche constellatie van Maastricht" cn Prof. L. van Vuuron over: „De toekomstige ontwikkeling van Zuid-Limburg in verband mot de verboto- ring van den verkccrs-geographischen toe stand". Den tweeden dag worden bezoeken ge bracht aan dc Soclété Cércmiquo en aan E N. C. I. (Eerste Nederlandsche Ccment- Industrie). Tante AnnsT uit de Jordaan. VIANEN'S RAADHUISSCHILDERIJEN. Bezichtiging door HJH. de Kociccin-Mocder. 's-G rdiv enh age, 8 Mei. II.M. do Koningin-Moeder zal morgenochtend (Vrij dag), ten huize van den heer C. B. van Bohemen, Nieuwe Uitleg 27, Den Haag, de door dezen gerestaureerde schilderijen uit het Raadhuis van Vianen, bezicht'gcn. HET ONDERZOEK NAAR HET EIGEN- DCMSRECHT VAN HET AMSTERDAM- SCHE PALEIS. Hot rapport van de commissie gereed gekomen. Amslordam. Uit betrouwbaren bron verneemt „Het Volk'" dat do commissie wel ke destijds is ingesteld door B. en W te Am- serrlam, omtrent hel eigendomsrecht op het paleis op Jen Dam, dezer dagen met een apport is gereed gekomen. De conclusie van dit rappor: zou zijn, dat het paleis onbe twistbaar eigendom van de gemeente is. Wij vernemen voorts, dat het in de be doding \an ^enigo wethouders ligt, den Raad een voorstel te doen het palels het Rijk te koop san te bieden niet het daar door verkropen kapitaal een nieuw raadhuis te bouwen op het Frcderikplcin (voormalig Paleis voor Volksv-ijtterreili) VEREEN. VOOR ECONOMISCHE GEOGRAFIE. Vergadering met excursies in en om Maastricht. De Nederlandsche -Véreeniging voor Pco- nomische Geographie houdt op Donderdig 22 en Vrijdag 23 Mei een vergadering met excursies in en om Maastricht De deelnemers zullen.zkh Donderdag om 12 43 verecnigente Roermond van waar per Amsterdam, 7 Mei. Heden werd door den kantonrechter rar. J. J. C. dc Hartog de behandeling voortgezet van do civiele vordering van zekeren de M, die uit naam van zijn vrouw een bekende geldschietster in de Jordaan, een cliënt van haai* had doen dagvaarden voor terugbetaling van een som geld, ze\en jaar geleden uitge leend. Op de vorige zitting. 14 dogen geleden, had gedaagde een groot aantal getuigen meegebracht, die onder eedc verklaarden, dai „Tante Anna bekend stond als een woekeraarster van het zuiverste water. De rente, die zij vroeg was zeer hoog, cn om in den gunst van deze vriendelijke Tante to blijven waren haar cliënten ver plicht periodieke geschenken aan te bie den, zooals. dat goede „leenmannen" be taamt Alles was welkom kleeren, eieren, paaschbrood, dekens, kortom de bontste rij geschenken werd opgenoemd. De man van deze vriendelijke en on baatzuchtige Jordaan6che verklaarde ech ter, dat al deze getuigen „complete leuge naars" waren, hij verzochc in de gelegen heid te worden gesteld, getuigen mede te brengen dio konden verklaren dat zijn vrouw een goed mensch was, waar „niet dit" (de man knipte met duim on vinger! op te zeggen was Aldus word 14 dagen geleden besloten En heden traden een viertal getuigen voor her hekje, die eveneens onder cede, ver klaarden. dat „Tante Anna een ware weldoenster was, ze vroeg voor lederen gulden die zij uitleende, maar een dub beltje rente, ze mankte het nooit iemand lastig, en cadeau* hadden deze getuigen geen van allen aangebeden Contracten waren bij het leènen niet noodig geweest, doch dc juffrouw noteerde alles in een boekje. Wat dit laatste betreft merkte de kantonrechter op. dat hij zoo'n boekje wel eens had gezien, maar dat niemand er oen touw aan vast kon knoopen. Ter zitting waren een groot aantal Jordaners, waar schijnlijk oude klanten van „Tantp Anna" aanwezig, die gezien het onderdrukte hoongelacht, dat zoo nu en dan opging wanneer tante's goede eigenschappen breed werden uitgemeten, in een minder goed blaadje staat dan „Oome Jan" Om eischer alsnog in de gelegenheid te stellen zich \an een raadsman te voorzien werd de verdere behandeling van deze Jor- daanschc caux celcbrc aangehouden tot over li dagen. E-; LANGESTRAAT 48-50 Alleenverkoop voor Amersfoort en Omstreken. Van ..bijhaven" lot „open haven"? DOODELIJK ONGELUK BIJ EEN RIOLEERINGSWERK. Op een rioleeringswerk tusschen den de la Reyweg en de Zuiderparklaan te 's-Gra- venhage is Woensdagmiddag de 58-jarige grondwerker P. A. E. onder een putring ge raakt. Zijn schedelpan werd verbrijzeld. Hij was op sl-g dood. Het lijk is naar het zie kenhuis aan den Zuidwal vervoerd Naar het „Haagsche Volk" verneemt, heeft de minister van Waterstaat in zijn departement een conferentie gehouden met een deputatie uit de Havencommissie, welke bestaat uit vertegenwoordigers van organisaties betrokken bij den haringhan- del Deze commissie stelt zich, naar men zich herinneren zal, tot laak te bewerkstel ligen van de Schaveningschc haven een „open haven" te maken, in plaats van de z.g. tijhaven, zooals de toestand thans is. Alleen bij hoog water kunnen schepen de Scheveningsche haven in- of uitvaren, als gevolg van de aanwezigheid van een drempel in de buitenhaven, waardoor dezo dan een diepte heeft van 2.69 M., ongeveer overeen komende met den diepgang van een Scheveningscho visschersschuit. Sche- ftori' van grootcrcn diepgang kunnen da Scheveningsche haven dan ook vrijwel nooit aandoen In 1921 heeft de toenmalige minister van Waterstaat, ir. KÓnig, bij de Staten-Gene- ranl een wetsontwerp aanhangig gemaakt, strekkende door het aanleggen van nieuwe havenhoofden buiten de oude om. en door verdere uitdieping van de vaargeul, do Scheveningsche haven tot een „open ha ven" te maken. Dc Tweede Kamer ging met dit wetsont werp mede.'doch de Eerste Kamer verwierp het. Een felle actie van IJmuiden uit ge voerd tdeze haven was waarschijnlijk be vreesd voor concurrentie) moet aan de hou ding van de Eerste Kamer niet vreemd zijn geweest. Thans staat de nieuwe tweede binnen haven op het punt in gebruik te worden genomen (waarschijnlijk in Sept. n.s.) en dit feit is voor de Havencommissie, waar van hierboven sprake is. aanleiding gewor den opnieuw pogingen in het werk te stel len van de Scheveningsche haven een „open haven" te maken. JAARGELD VOOR FREDERIK VAN EEDEN Bussum. De minister van Onderwijs, Kunsten cn Wetenschappen heeft thans aan Frcdcrik van Eeden bericht gezonden, dat hem een jaargeld van f 500 zal worden ver leend. De modder dien ge de kamer indroeg., naar haar opmerkingen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1930 | | pagina 4