A. Schoterman Zoon Studenten in het Kon. paleis Een aanval op een departement DE PENSIOENEN BIJ DE SPOORWEGEN Het octrooi-proces over de Loewe lampen Déensche journalisten in ons land HUMORHOEKJE W ijnhandel Utr. Str17 Tel. 145 Gevestigd 1878 Bijsonder aanbevolen BEAURIVAGE Gewas 1926\ St.EMiLIONGewas 1924 Per flesch f 1.- Ptr anker f 40.Per flesch f 1.40. Per anker f 66 CONGRES TE DEN HAAG Protest tegen het wetsontwerp inzake de dekking van het tekort van het pensioenfonds Drie sprekers motiveeren hunne bezwaren 'sGravenhagc, 12 M-ai. Onder voorzit terschap van den heer P. Moltmakor werd heden in de schouwburgzaal van het Ge bouw voor Kunsten en Wetenschappen al hier een drukbezocht congres van de be sturen der personeelsorganisaties gehou den,. ter bespreking van het wetsontwerp inz3&e dekking van het tekort in het pen sioenfonds. Het congres, dat was bijeenge roepen door den Personeelraad der Nederl. Spoorwegen, werd bijgewoond o.a. door de Eerste Kamerleden Oudegeest, Koster en Serrarens. resp. namens de S.D., V.B. en R.K. fracties, 3n door de Tweede Kamer leden Hermans, namens de R.K., en Scha per en Vander Heide namens de S.D. frac ties, zoomede door vertegenwoordigers van het Rijkstoezlcht op de Spoorwegen en van den Bond van Oud-gepcn6ionneerden. Berichten van verhindering waren inge komen van de Ministers van Waterstaat cn van Financien, van de C.H. Eerste Ka merfractie en van de directie der Spoor wegen. Tal van 6vmpathie-beluigingen waren in gekomen. In zijn welkomstwoord paf de heer Molt- maker een kort overzicht van het dool van dit congres: te demonstreeren cn te protesteeren tegen den inhoud van het wetsontwerp, bij welks voorbereiding de organisaties zijn uitgeschakeld. Voorts wees spreker erop. dat het tekort in het pensioenfonds is gestegen tot 230 millioen gulden. Het wetsontwerp, dat z.i. geheel onvoldoende is, moet worden verworpen. De bezwaren werden vervolgens uiteen gezet door de hecren Balkesteijn, De Groot en Goudskroon. De heer B a 1 k e s t e ij n ging de voor geschiedenis van het pensioenfonds bij de verschillende spoorwegmaatschappijen na, en herinnerde aan de inl9101912 door minister Regout gedane toezeggingen ten opzichte van de pensionneering van het personeel. De voldoening daarvan zal op andere wijze moeten geschieden dan thans in het wetsontwerp wordt voorgesteld. Gaarne erkent spreker, dat minister Re gout destijds een solled pensioenfonds heeft gesticht. In 1925 heeft een aanmerkelijke verbetering plaats gehad, nadat ook voor het Rijkspersoneel de pensioenen waren verbeterd. Minister Colijn achtte intusschen de fictieve stortmgen van den Staat uit den booze en bepleitte een meer reëele metho de, die, ware zij toen tot stand gekomen, ons thans veel moeilijkheden zou hebben bespaard. Prof. Muller becijferde het tekort door de fictieve bijdragen op 87 mill, gul den, terwijl hij tevens de oorzaken van de rest van het tekort aangaf. Het gaat, zoo betoogde Spr., niet aan. than6 10 millioen per jaar op het bedrijf te leggen. Spreker constateert, dat de Regeering haar invloed had kunnen aanwenden om een betere overeenkomst te verkrijgen, terwijl hij vertrouwt, dnt de Staten-Gene- raai zich nog wel eens tweemaal zullen bedenken, eer zij erin toestemmen, dat zulke zware lasten op het spoorwegbedrijf worden gelegd; hij hoopt, dat het ontwerp met overgroote 6temmen-meerderheid zal worden verworpen. De heer P. Z. L. de Groot (Prot. Chr. Bond) wijst erop, dat het hier een simpel ontwerp betreft om goed te keuren de op 5 April tusschen den Staat en de Spoor wegdirecties aangegane overeenkomst, waarbij de spoorwegen gedurende 60 ja ren een zoo zware annuïteit ten behoeve van het pensioenfonds op zich nemen. Het parool Is le. dat het bedrijf moet zorgen voor een sluitende rekening cn 2e. dat wanneer deze niet kan worden verkregen, allereerst een vermindering van de perso neelsuitgaven moet plaats hebben. Het wetsontwerp ligt geheel in de lijn, die nadeelig is voor het personeel. Wij weten wel, aldus'Spr.. dat ook de Staat heeft te kampen met tekorten, maar wanneer men verplichtingen heeft aange gaan, dan moet men die trachten na te komen. Er zijn 40.000 gezinnen bij deze regeling betrokken. Men heeft echter verzuimd, zelfs den Personeelraad te hooren. Daarom verheugt het spreker, dat het personeel vandaag zelf in de gelegenheid is zich te laten hooren. Applaus). Het schijnt, dat er betere tijden op eco nomisch gebied aanbreken, maar het gaat niet aan. nu maar voor liefst 60 jaren een zoo zwaren last op de spoorwegen te leg gen. Het geheele spoorwegpersoneel 6taat ach ter dit congres, aldu6 Spr., om de Regee ring tot andere gedachten te brengen, en. zoo noodig, de Kamer te waarschuwen, dit wetsontwerp niet aan te nemen. De heer F. Land6kroon (Ned. Ver- eeniging) critiseerde allereerst de methode, waarbij men, in 1912, fictieve bijdragen van den Staat op de balans bracht. Het woord fictief beteekent volgens hot woordenboek: verdicht, verzonnen, veron dersteld. Spreker geeft aan de vergadering de keuze, maar hij acht het toch wel be denkelijk om in financieele overeenkomsten met fictieve bedragen te werken. Intussclion men heeft gedacht, dat het woord van den Staat evenveel waardo had als contant geld. (Applaus). Vast staat, aldus Spr., dat de Spoorwe gen een deal, de Staat daarentegen oen an der deel van de aansprakelijkheid raoet(en) dragen. Het wil spreker echter voorkomen, dat de Staat de than6 met de directie aange gane overeenkomst aan die directie eenvou dig heeft opgelegd, en dat de directie zich niet kan verzetten, omdat zij in de min derheid is tegenover den Staat. Er is nu eenmaal, terecht of ten onrechte, verband gelegd tusschen bodrijfsultkom- 6ten en personeelsvoorwaarden, maar dat mag niet insluiten, dat aan het personeel ongunstige arbeidsvoorwaarden worden opgelegd. Spr. waarschuwt hiervoor, ook met het oog op de mentaliteit van dat per soneel, dat niet zonder meer zich zulk een behandeling zal laten welgevallen. (Teckc- ncn van instemming). Indien de overeenkomst het vorige jaar ware aangegaan, dan zou do extra-uitkee- ring, op grond van de verbeterde bedrijfs- uitkomsten, zeer waarschijnlijk zijn afge stuit op de verplichting, dat eerst de 10 millioen moest zijn gestort. Wat de medezeggenschap vla de com missie van bijstand betreft, deze medezeg genschap is op die manier een spotbeeld geworden. De betalingen, die thans worden ver langd. zijn niet voor de tegenwoordige pen sioenen noodig, maar voor de toekomstige. Men bedenke. dat van de medewerking van het spoorwegpersoneel op den gang van het bedrijf veel afhangt. Spr. eindigt met aan de hoop uiting te geven, dat een regeling zal worden ge troffen, dio op een eerlijke, moreelc basis berust. De Voorzitter resumeerde het ge sprokene en noemde het eon schandaal, dat de Personeelsraad niet is gehoord. Afgewacht dient than6. wat het voorloo- pig verslag uit de Tweede Kamer-afdeel irj- gen cn de memorie van antwoord zullen opleveren. Niet geduld mag worden, dat dc lasten alduö op het bedrijf worden ge legd, waardoor ook tariefsverlagingen wor den tegengehouden. Dit congres eindigt Spr. is een uiting van protest tegen het ontwerp cn een blijk van eensgezindheid van het per soneel en zijn directe belangen. (Langdu rig applaus). Hierna ging het congres uiteen Een bedenkelijke grap Amsterdam, 12 Mei. Gisteravond om streeks 7 uur zijn een paar Delftsche stu denten, die, in verband met de roeiwedstrij- den hier ter stede \ertoefden cn onder den invloed van sterken drank verkeerdon, het Koninklijk Paleis op den Dam binnenge drongen Zij belden aan de achteringang op den N.Z. voorburgwal, drongen den verrasten portier op zijde, en snelden vóór deze het kon beletten, het gebouw in. Eerst storm den zij omhoog naar den entresol, waar zij een ruit braken, maar gelukkig geen verdere schade aanrichtten, evenmin als elders in het Palels. Daarna liepen zij weer de trap pen af naar de hoofdverdieping cn bezoch ten o.a. de Burgerzaal on de Troonzaal. Na dat het personeel onmiddellijk de militaire politie in de hoofdwacht aan dc Damzijde had getelefoneerd, die ook de gemeentepo litie van het geval in kennis stelde, nam een agent de twee jongelui mee naar hot politieposthuis aan de Molsteeg. Daar werd proces verbaal tegen hen opgemaakt we gens huisvredebreuk. UITSLAANDE BRAND TE PURMEREND. Opslagplaats in asch gelegd. Purmerend, 12 Mei. In den nacht van Zaterdag op Zondag te 1 uur brak brand uit in de opslagpiaats van den heer K. Hekel commibsionnair in groenten, staande op het terrein Li) het station der S. S. Door den hevigen wind aangewakkerd was het gebouw dat geheel van hout is opgetrokken in een uur tljds gelijk met den grond. Be halve een groote hoeveelheid aardappelen verbrandden nog twee luxe auto's twee vrachtauto's en een kraanwagen. De oorzaak is onbekend. De schade bedraagt 25000.— doch wordt slechts gedeeltelijk door verzekering gedekt, daar een paar auto's niet tot den inven taris behoorden. Door examinandi 's-G ravenhage, 12 Mei. Tot verras sing van de vele voorbijgangers langs het Plein ondernamen hedenochtend tusschen half tien en tien uur een vijftigtal perso nen een gezamenlijken aanval op het de partement van Justitie. De heeren voor het meerendeel jongelui van 20- tot 30-Jari- gen leeftijd, doch er waren er ook bij van 40 h 50 jaar waren bovendien gewapend. Het offensief droeg evenwel geen militair karakter cn ook de wapens waren volko men vreedzaam. Intusschen, zij stonden of knielden voor den buitenmuur van het ministerie aan de voorzijde, cn aan den zijkant op het pleintje van het gebouw van den Hoogen Raad. Het geleek een... mysterie. Den naderen beschouwer ontging het echter niet, dat de bewapening bestond uit teekcnplanchots met potloodon, duim stokken en liniaaltjes, waarmco ieder voor zich bezig was, een fragment van den mo- nutncntalcn gevel op papier te brengen. Een en ander geschiedde als onderdeel van hel Staatsexamen voor do ukte N 3. welke de bevoegdheid van leeraar in het toekenen voor ambachtsschoolonderwijs toekent. Do opdracht die ook van de candidatcn hedenochtend van den aan vang van het examen nog een verrassing was luidde, een bepaald deol van don aan variaties en motieven rijken gevel van dit gebouw zóó in schets te brongen en in zich op te nemen, dat oen behoorlijke uit werking nadat de candidaten in de exa menzaal zijn teruggekeerd, voor hen mo gelijk is. Aan hot examen nemen ongeveer hon derd candidatcn deel. De helft van hen had hedenochtend in een halfuurtje do op dracht uit te voeren. Do anderen zouden straks een dergelijke maar natuurlijk niet dezelfde opdracht ontvangen. DE VEREENIGDE SCHOUWSPELERS EN Dr. WYNAND FRANS. Amsterdam, 10 Mei. Voor het 6eizocn 1930—1931 heeft de heer Pierre Mols, direc teur van het sinds drie jaren bestaande tooneelgezelschap „De Ycreonigde Schouw spelers'" zich de medewerking weten te ver zekeren van den heer Dr. Wynand Frans, thans nog mede-directeur van de N.V. „Het Oost-Nederland6ch Tooneel". De heer Wynand Frans zal hoofdzakelijk de artistieke leiding op zich nemen. Table au de la troupe en repertoire zullen nader worden bekend gemaakt. VAN EEN KOUDE KERMIS THUIS. De autobas in de slaapkamer. Purmerend, 12 Mei. Hedennacht on geveer half drio reed een autobus met ker- raisgangor6 van de Purmerender kermi6 naar Assendclft. Even buiten Purmerend op de Nokkerstraat reed de bus eerst vlak langs het water cn toen pardoes tegen het huis van mejujfr. de wed. Jongkind. Dc voormuur van het huis werd ingedrukt en de auto kwam met het voorgedeelte in de slaapkamer van de kinderen te staan. Zoo als te begrijpen is schrokken dezen hevig. Een der kinderen bekwam een hoofdwon de door vallend steen. De andoren kwamen er met den schrik af. De bus werd zwaar beschadigd. De inzittenden bekwamen geen letsel. DE BRUGGEN OVER HET KANAAL NAAR GENT. Geen verbetering mogelijk, zoolang er geen electrlsche beweging is. Op vragen \an den heer Drop betreffon- de verbetering van de inrichting en de be diening der bruggen over het kanaal naar Gent. speciaal de bruggen te Sluiskil en Sas van Gent, antwoordde de Minister van Wa terstaat: Aangezien ter zake nog geen beslissing kan worden genomen, kon aan do bedoelde lichamen geen mededeoling worden gedaan. Een bereidverklaring, als in deze vraag bedoeld, kan op het oogenbllk niet worden gegeven. Zoolang niet tot electrlsche bewe ging kan worden overgegaan, kan geen an dere maatregel de verwachte verbetering in den toestand brengen. De minister is te dezer zake nog in overleg met zijn ambtge noot van Buitenlandsche Zaken. UIT DE STAATSCOURANT. Voornaamste Kon. Besluiten uit de Staatscourant van he- don. Met ingang van 30 April op verzoek eer vol ontslagen uit den zeedienst de officier der adm. 2c klasse B. Krijger cn is hij be noemd tot officier der administratie 2e kl. bij de Koninklijke Marino reserve; met ingang van 1 Juni is op verzoek eer vol ontslagen uit den militairen dienst de officier van gezondheid 2e klosse N. J. Tel- jer van den geneeskundigen dienst dor land macht en is hij benoemd tot resorve-officier van gezondheid 2e klasse bij dien dienst. Op verzoek eervol ontslagen uit 's lands dienst met dank voor langdurige en goede diensten door hem den lande bewezen, mr. J. T. Goossensz, president van hot hoogge rechtshof in Ned. Indïë en als zoodanig be noemd mr. I. J. Dermout, thans raadsheer in genoemd college; aangewezen als directeur in het P.T.T.- kantoor te Hoogezund de referendaris der P.T.T. J. Rijkeboer, thans adj.-inspecteur dor P.T.T. te 's Hertogenbosch; als directeur van het P.T.T.-kantoor te Foevorden de referendaris 2e klasse der P.T.T. C. Wegman, thans directeur van het P.T.T.-kantoor te Breskens; als directeur van het P.T.T.-kantoor te Groenlo de referendaris 2e klasse der P.T.T. A. J. Bruggeman te Arnhem; als directeur van hot P.T.T.-kantoor te Aalten de referendaris 2c klasse der P.T.T.- P. Bronsveld te Zwolle. Benoemd me; 1 Mei voor vier jaren tot lid van den Mijnraad de heer II. P. Gelder- man C.Mzn., industrieel te Oldenzaal; tocgekond de gouden eero-medaiF.e der Oranje-Nassauorde aan J. H. Baarn, gezag voerder 2e kl. van een der koloniale vaar tuigen in Suriname; op verzoek eervol ontslagen met 1 Juli J. de Lange als chef van den centralen ma gazijndienst; toegekend de zilveron eere-mcdaille der Oranje-Nassau ordo aan W. J. Eras, mees terknecht in de Wollorij-afdceling der N.V. Wollenstoffenfabriokcn van H. Eras en Zo nen te Tilburg; dc bronzen idem aan P. Drop Sz., timmer mansknecht bij do firma Bontenbal te Schipluiden; op verzoek eervol ontslagen met 1 Sep- a.s. moj. J. K. Bakker als leerares aan de Rijks H. B. S. te Ter Apel. De rechtbank beslist ten gunste van Philips Eindhoven. 11 Mei. De Rechtbank te Amsterdam heeft gisteren vonnis ge wezen in de inbrcukprocedure, hangende tusschen Philips cn Lehners Handelsmaat schappij, dc importrice der Loewelampen. Dc Rechtbank heeft beslist, dat deze lam pen inbreuk beteckenon op Ned. Octrooi 13345. Gcdaagdo werd mitsdien veroordeeld tot schadevergoeding, nader op te maken vorder tot het betalen van 5 voor elke lamp type 2 HF cn van 7.50 voor elke lamp type 3 NF, die zij alsnog wederrech telijk in het verkeer mocht brengen cn tenslotte tot het betalen van 2500 voor proceskosten. Men zal zich herinneren, dat deze zaak, welke reeds sedert 1927 hangende was, des tijds veel opzien heeft gehaard. Dat zij zoolang heeft geduurd is, behalve aan tal rijke door gedaogdo opgeworpen schor- singsincidentcn, hieraan te wijten, dat de om advies gevraagde radio-deskundigen het oneens waren met den Octrooiraad, dio in een analoge procedure voor do Haagsche Rechtbank is geboord. De radio technici waren het volmaakt eens mot het stand punt van Philips, terwijl do Octrooiraad aan de zijde van Loewe stond. Na ampele over weging cn na wederhoor der deskundigen, heeft de rechtbank nu ten gunste van Phi lips besli3t. Deze beslissing is mede daarom van zoo veel belang, omdat de schakeling, voorko mende ln de Loewelamp nauwkeurig de zelfde is als die voorkomende in allo ra diotoestellen met 7..g. weerstandsverstor- king. CONSTANT H. TWAALFHOVEN. t. Penningmeester van den K. R. O. Amsterdam. 11 Mei. Vannacht is al hier overleden de heer Constant H. Twaalf hoven, algemeen penningmeester van den K R. O. De overledene heeft met den voorzitter van den K. R. O pastoor Perquin, den grondslag gelegd voor dezen omroep. Op de meest onbaatzuchtige wijze heeft de heer Twaalfhoven zijn werkzaamheden verricht en don K. R. O. gegrondvest op soliede basi6. Hij was voorts adviseur van zeer vele chari tatieve instellingen. De overledene bereikte den leeftijd van 54 jaren. (De Maandagmorgen). OVERBOORD GEVALLEN Rotterdam, 11 Mei. Hedenavond is do 28-jarigo Wachtsman J. v. d. Harst uit de Tolhuislaan alhier op het stoomschip Rand wijk in de Waalhaven door een misstap over boordgovallen en vordronken. Zijn lijk is een uur later door do politie opgehaald en naar het bureau van de rivierpolitie overgebracht, waar dr. do Vries dc dood hoeft geconstateerd. Een maaltijd in het Carlton Hotel te Amsterdam Rede van den heer Plesman Amsterdam, 11 Mei. De Dcenscho journalisten, dio ecnigo dagen een bezoek brengen aan ons land, waren gisteravond de gasten van het Carlton Hotel, te Am sterdam, waar hun een diner werd aange boden. Aan tafel heeft de heer Plesman, directeur van do K. L. M. gesproken over de ontwikkeling van de luchtvaart in het verleden en in de toekomst. Hij wees op do goede luchtvaartverbindingen, waardoor do wereld steeds kleiner wordt. Hij herinnerde aan de bereikte snelheid bij do laatste Schneider-Cup raco van 575 K.M. Wat thans non record is zal over 10 of 20 jaar gewoon zijn. Ligt Kopenhagen thans op 5 uur afstand van Amsterdam, dan zal men van Amsterdam naar Kopen hagen in 1 of 1 Vs uur kunnen vliegen. De heer Plesrnan wees op dc groote ont wikkeling van do luchtvaart. Niet alleen in ons land, doch vooral in Amerika, waar groote trajecten, ook gedurendo den nacht worden afgelegd. Namens de Dccn9che journalisten sprak' de heer Holbek, die den heer Plesman den profeet van de luchtvaart noemde. Hij bracht hem hulde voor do groote organisa tie, die de heer Plesman op luchtvaartge bied heeft tot stand gebracht. Verder werd nog het woord gevoerd door den Deenschen Consul-generaal le Amsterdam en do di recteur van de Fokkerfabriek Ir. Stephan en ecnige andere aaiiziltenden. Het gezel schap bleef tot laat in den avond gezellig bijeen. De Decnsche journalisten, die Zaterdag de Fokkerfabriek te Amsterdam hebben be zichtigd. waar verschillende types vlieg tuigen stonden cn een bezoek hebben ge bracht aan do bloemenveiling tc Aalsmeer brachten Zondag een bezoek aan de bollen velden en den Haag. Maandag gaan zij naar Rotterdam. De Deenscho journalisten, welke een tour nee van ecnige dagen door ons land maken als gasten der K.L.M., van het reisbureau Holland Express Cv. en cenlgo hoteliers, zijn gistermiddag, na een tocht door do bloem- bollenvelden en een lunch in restaurant Meerrust to Warmond, in den Haag aange komen. Zij werden om 5 uur ontvangen in de hall van hotel Des lndes, waar de heer Rcy een thee aanbood. 's Avonds waren de Decnsche hoeren de gasten van do directrice van hotel de Witte Brug, die een diner aanbood. PROF. TREUB S OPERATIE. Een gunstig vorloop. Leiden. 11 Mei. Aangaande den toe stand van den oud-minister prof. Treub, die, zooals gemeld, dezer dagen in het Dia- conessenhuis alhier een operatie heeft on dergaan. vernemen wij, dat een minder goe de functioneering der ademhaling deze ope ratie noodzakelijk heeft gemaakt. Reeds vroeger heeft prof. Treub om dezelfde rede nen een operatie ondergaan. Prof. Zaayer. onder wiens behandeling prof. Treub zich thans heeft gesteld, heeft de opc-ratie ver richt en deze is goed geslaagd. De patiënt heeft de operatie, ondanks zijn gevorderden leeftijd, goerl doorstaan en voelt zich zeer opgewekt. Zelfs kon hij zich heden weer met cenige lectuur bezig houden. Indien zich geen complicaties voordoen, zal prof. Treub vermoedelijk reeds binnen enkele weken het Diaconesscnhuis kunnen verlaten. Zij„Ze zegt dat de geschiedenis van haar verloving giet dien rijken meneer Goudstein een heele roman is." HU „Dat is het Goudstein ontkent liet volkomen." LLondon OpinionV

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1930 | | pagina 4