K0NING1NNEWEEKTE AMSTERDAM Slaapkamermeubelen. - Matrassen. - Dekens. A. Schoterman Zoon Fa. J. W. VAN ACHTERBERGH, WestsingeB 12-13. Telefoon 238. DE V. A.R. A.-V00RZITTER AAN 'T WOORD HET GLEICHWELLENPLAN ONBRUIKBAAR? FABRIEKSBRAND TE KAATSHEUVEL Brandstichting niet uitgesloten? De Erfgooierskwestie Tocht naar het einde DE KON. FAMILIE IN DEN SCHOUWBURG HUMORHOEKJE I ü-- I 3 II III ■llllil i IB—IWftH \*TfflJEBMUMMMMBaMM Wijnhandel Utr. Str. 17 Tel. 145 Gevestigd 1878 Bijzonder aanbevolen BEAURIVAGE Gewas 1926\ St.EMILIONGewas 1924 Per flesch 7.- Per anker 40.- Per flesch 1.40. Per anker 56.- „De A.V.R.Ois alle perken te buiten gegaan' Innerlijke bescbaviog Zaterdagavond heeft de voorzitter van de V.A.R.A de heer J. de Vri ee. voor de microfoon gesproken over de verdeeling van den zendtijd. Hij betoogde in den aan vang zijner rede, dat het optreden van de A.V.R.O. in deze dagen grenzeloos onbe schaafd en beleedigend is. Reeds de Zwol- sche rede van den heer Vogt, zoo betoogde hij, heeft velen onzer leden naar de pen doen grijpen, om daartegen te protesteeren. Ook op de Haagsche bijeenkomst heeft do A.V.R.O. zich misdragen, doch het hoogte punt is Zaterdagmiddag in Amsterdam be reikt. Spreker achtte het verkeerd, om op alles, wat daar gezegd is, een rechtstreeks antwoord te geven. .,Men is zich dermate te 'buiten gegaan, en heeft do perken van het fatsoen zoo overschreden, dat het mij niet lust om met dit geestelijk A.V.R.O. mi lieu in discussie te treden". De heer de Vries verklaarde het goed te kunnen be grijpen, dat Minister Reymer de audiëntie aan „De vrije Luistervink" heoft geweigerd Hoe klaar treedt nu aan den dag zoo vervolgde hij het verschil in innerlijke beschaving tusschen de leden van de A.V R.O. en die van de V.A.R.A. Nimmer heeft een onzer zich zoo vergeten als nu de lei ding van de A.V.R.O. Maar wij zien er nog meer in dan alleen een gebrek aan inner lijke beschaving. Wij zien er ook uit spre ken een gebrek aan vertrouwen in de zaak, die de heeren nu verdedigen. Men komt maar telkens terug op 't Gleichwellenplan, terwijl uitgemaakt is, dat het totaal on bruikbaar is. Laat de A.V.R.O. eens publi- ceeren het rapport, dat daarover in haar bezit is. Dan zal men wat anders hooren. dat zal een fel licht werpen op de A.V.R.0.- mentaliteit. En dan dat geleuter over het bloeiende A.V.R.O.-bedrijf! Is de V.A.R.A soms niet de vrucht van particulier initia tief; is zij soms geen bloeiend bedrijf? Het offer, dat door onze leden voor de V.A.R.A. ■wordt gebracht, is heel wat grooter, dan het offer van de A.V.R O.-leden. Dacht men, dat een gift van 1000 door een belang hebbend millionair eenigen indruk op ons maakt? Veel meer indruk maakt het te ontvangen een kleinigheid \an den arbei der, die ons ideaal wil dienen met een trouw, die de A.V.R.O. niet kent. De A.V R.O. kan rammelen met het geld van de kapitalisten, doch juist dat maakt, dat de V.A.R.A. niet meer gemist kan worden. Een instituut, dat zoo vertroebeld wordt door bet kapitaal, is het onze niet. Het is ook niet waar, dat heel Nederland achter de A.V.R.O. staat. Men moet toch wel erg van de kook zijn, om dat te bewe ren. Het moet nu maar eens precies gezegd worden: de A.V.R.O. heeft niet meer dan op den kop af 100 000 luistervinken, en maakt dus een heel gewoon figuur tusschen de andere omroepverecnigingen. Ook wat haar grootte betreft heeft de A.V.R O. pre cies gekregen, wat haar toekomt. Zij heeft immer geleefd boven haar stand, ten koste van de V.A.R.A. Nu heeft de V.A.R.A. ein delijk recht gekregen, en dat zullen wij ons nooit meer laten ontnemen. Tot zoover de voorzitter van de V.A.R.A. Naar aanleiding van zijn woorden over een rapport betreffende het Gleichwellenplan hebben wij ons ter bevoegder plaatse om informaties gewend. Men deelde ons daar mede, dat de A.V.R.O., zoo zij van den Minister vergunning krijgt, de bruikbaarheid van het 6vsleem in de praktijk zal bewijzen. Bovendien zijn er ter /.ake in samenwerking met de N S.F. elec- trische metingen verricht, die geen nega tief resultaat hebben opgeleverd. Ten overvloede drukken wij hieronder nog af, wat de bekende radio-expert, de heer J. Corver, in het jongste nummer van „Radio Express" schrijft. Een lezer had hem gevraagd: „In tal van couranten zie ik een dagblad bericht overgenomen, bewerende, dat de heer Corver, waarmee ongetwijfeld de re dacteur van Radio-Expres w".>rdt bedoeld, verklaard zou hebben ,,dat het Gleichwel- lensysteem volgens de deskundigen misluk ken zal''. „Daar mij dit een grove leugen lijkt (ge heel in strijd met uw artikelen in R.-E.) meen ik. dat het wel van belang is in dien ik het bij het rechte eind heb dat de heer Corver persoonlijk hiertegen pro testeert/' De heer Corver antwoordt daarop: Inderdaad is het bedoelde dagbladbericht volkomen onwaar. Een dergelijke verkla ring is nooit van mij uitgegaan en kon on mogelijk van mij uitgaan, want al zijn mij deskundigen bekend, die tegenover moge lijke resultaten minder optimistisch staan dan anderen, ik ken niemand, die na behoorlij'ke kennisneming van het ontwik kelde 2-golvenplan als deskundige de voor spelling ©ener mislukking voor zijn reke ning nam. Maar ik wil bij deze tegenspraak nog wel een stap verder gaan. Wanneer men mij vraagt of mijzelf sedert de artikelen in R.-E. feiten bekend geworden zijn, die mijn eigen inzicht hebben gewijzigd, dan zeg ik nogmaals: neen. Op de niet volkomen vlek keloosheid van het systeem heb ik ook vroeger gewezen, maar van één centralen 29S-meter-zcnder verwacht ik al even min een vlekkelooze bediening van ons geheele land; vlekkeloos is geen enkel zenderstelsel. Overigens kunnen de lezers van R.-E. er op rekenen, dat als mij gegevens bekend zouden worden, die mijn inzicht wèl zouden wijzigen, ik niet zou aarzelen, dit openlijk mede te deelcn. Dan zal men dat niet langs een achterweg vernemen. Schoenenfabriek in de asch gelegd Kaatsheuvel, 25 Mei. Hedennacht om half vier brak brand uit in de Stoomschoe- nehfabrick van de N.V. M. Zacht, gelegen aan de Hoofdstraat, alhier. In'een half uur tijd was de fabriek, die een oppervlakte beslaat van ongeveer 1200 vierkante meter, geheel in den asch gelegd. De plaatselijke brandweer was spoedig ter plaatse, doch bepaalde zich met de vier stralen, die te liarer beschikking stonden, tot het nat houden van de omliggende ge bouwen. Om kwart over vier was reeds de Tilburgsche brandweer, die eveneens gealar meerd was met een stoomspuit ter plaatse. Aan haar krachtig optreden is het tc danken dat het woonhuis voor het vuur gespaard bleef. De schade wordt geraamd op 2/2 a 3 ton. Dc fabriek was verzekerd tegen brand- en bedrijfsschade. 150 arbeiders zijn tijdelijk buiten werk gesteld. Persoonlijke ongeluk ken kwamen niet voor. Omtrent de oorzaak van den brand is nog niets bekend. Door het feit, dut een dezer dagen reeds een begin van brand werd ontdekt, dat men tijdig heeft kunnen blusschen, acht men brand stichting niet uitgesloten. PHILIPS* PHOHI-ORKESTEN ONTSLAGEN. Cnzekerheid na min. Rcymer's zendtijdbesluit. Amsterdam, 24 Mei. Naar de Tel. ver neemt heeft dc beschikking van den minis ter van Waterstaat in zake de verdeeling van den zendtijd op de Ncderlandsche zen ders, ook voor het algemeen programma op den Phohi-kortegolfzender naar Indië zulke onzekere vooruitzichten geopend, dat de di rectie van Philips daardoor genoodzaakt is geworden om haar beide vaste orkesten: één van 34 musici onder leiding van den heer Jaap Spaanderman en één van 14 man onder leiding van den heer Lou Co ro n, niet ingang van 1 Juli a.s. collec tief te ontslaan. MOTORBOTSING TE HEEMSTEDE. Berijder gewond. Heemstede, 25 Mei. Zondagmorgen om 12 uur reed dc 22-jarige motorrijder D v. d V, uit Rotterdam met een 50 K M. vaart te gen een auto, welke van de andere zijde in de richting van de Kcrklaan reed. De mo torrijder bekwam een dijbeen-fractuur en eenigc hoofdwonden. I-Iij werd naar de Ma- ria-stichting vervoerd. De motor en de auto bekwamen schade. WONING TE GRONINGEN AFGEBRAND. De bewoner gered. Groningen. 25 Mei. In don nacht van Zaterdag op Zondag is brand uitgebroken 111 het perceel Boterdiep 72, terwijl de 72- jarige bewoner reeds te bed lag. Een agent van politie heeft den man uit het branden de huis gered. De woning is geheel afge brand. De oorzaak is vermoedelijk te zoeken m het feit, dat de man, veronderstellende dat er dieven in huis waren, met een lamp je de zolder is opgegaan, waar vonken van het licht zijn gevallen. Het behoud van de Cooische heide Men schrijft aan de N. R. C. In de Erfgooicrskvvestio is binnenkort een wending te wachten, die eindelijk het uitzicht op een goed einde zal openen. De voorzitter van Stad en Lande van Gooiland, de heer E. Ludcn, en de voor zitter van de Vereeniging tot behoud van natuurmonumenten, mr. P. G. van Tien hoven, hebben reeds geruimen tijd geleden overleg gepleegd terzake het behoud van do Gooische heide. Als gevolg hiervan zijn er zooals wij al eens hebben gemeld besprekingen gevoerd met den commissaris der Koningin, den burgemeester van Am sterdam en de Gooische burgemeesters. Men was van meening, dat het behoud van de heidevelden in aller belang gevvenscht is en dat men de financieele consequenties hiervan niet uit den weg mag gaan. Aan den verkoop van het heidebezit van Stad en Lande zit natuurlijk de gansche Erfgooierskvvestio vast en er ligt nu na veel beraad een ontwerp gereed dat hierop neerkomt: De provincie Noord-Holland, de gemeen te Amsterdam en de Gooische gemeenten zullen het grootste deel van do heide koo- pen, teneinde dit als natuurschoon te be houden. Het bepalen van ieders aandeel in den prijs biedt geen moeilijkheid meer; over de wijze van beheer is nog geen beslis sing genomen. Eenerzijds acht men een ge meenschappelijk beheer van de genoemde drie organen zeer wel mogelijk, anderzijds acht meu de Vereeniging tot behoud van natuurmonumenten het aangewezen orgaan, gezien haar ervaring in het onderhoud van dergelijke complexen. Het spreekt vanzelf dat dc vereeniging, die financieel buiten deze quaestie blijft, voor haar beheer aan provincie en gemeentebesturen rekenschap zal moeten geven. Het kleinste deel van do heiden en wel dat deel, dat voor uitbreiding van de ge meenten onmisbaar zal worden geacht, zal ten bate van Stad en Lande worden ver kocht. De opbrengst van alle terreinen zal onder alle leden van Stad én Lande van Gooiland worden verdeeld. Doch dit kan alleen ge schieden als Stad en Lande wordt ontbon den of indien een wijziging van dc Erf- gooiersvvet van 1912 üitkeering mogelijk zal maken. De regeering zal naar men verwacht haar medewerking tot wetswijziging willen ver- leencn, mits alle partijen tot overeenstem ming zijn gekomen. Men is thans bezig met elkaar in het reine te geraken. De niet-scharende leden zijn het er onderling over eens, dat zij al leen toestemming tot verkoop van het hei debezit zullen geven, indien zij binnen uiterlijk één jaar geld zullen ontvangen. Het effectenbezit van Stad en Lande be draagt op het oogenblik ongeveer een mil- lioen gulden. Do opbrengst van dc heide- lerreinen is nu nog niet nauwkeurig te bepalen de voor bebouwing bestemde ge deelten zijn nog niet getaxeerd maar ze ker zijn hiermee eenige millioenen gemoeid Daar het totale aantal Erfgooiers ongeveer 2100 bedraagt, zal er een aardig sommetje zij behooren tot de arbeiders of kleinen middenstand tc verdoelen zijn. De niet-scharenden willen aan den ter mijn van één jaar vasthouden, omdat zij vreezen dat anders vele erfgooiers. die zich buiten het Gooi hebben gevestigd waar door zij het lidmaatschap van Stad en Lande hebben verloren zullen terugkee- ren. Dezen kunnen dan na ec-n jaar als lid toetreden en dc spoeling zal dan sterk verdund worden. Met ontbinding zou eenige jaren gemoeid zijn, dus aan een spoedige wetswijziging wordt in afwachting hiervan de voorkeur gegeven. Inmiddels formeert de leiding van Stad en Lande zeer voorzichtig de tocht naar het einde, dat door de wending waarvan wij in den aanvang spraken in zicht is ge komen. De volgende week zal het bestuur waarin de vertegenwoordigers van gemeen ten, scharendcn en niet-scharenden zitting hebben bijeenkomen en dan wordt de datum bepaald waarop het ontwerp (dat men reeds het plan-Röcll genoemd heeft, naar den Commissaris der Koningin, die zich veel moeite getroost om deze ook voor de provincie zoo gewichtige zaak tot oplos sing te brengen) in behandeling zal wor den genomen. VERDUISTERING BIJ HET ARMBESTUUR TE GRAVE, De verdachten voorwaardelijk veroordeeld. De Bossche rechtbank deed uitspraaak in de strafzaak tegen W. C. Th. L., gewezen rentmeester bij het Burg. Armbestuur te Grave, thans wonende to Utrecht. Aan ver dachte werd ten laste gelegd verduistering van geld en vervalsching van een belasting biljet. Ten nadcele van de armen van Grave werd een tekort ontdekt van 72.000. De zaak loopt'over vele jaren. Verdachte word veroordeeld tot twaalf maanden gevangenisstraf voorwaardelijk. Het O. M had dezelfde straf gecischt, doch Bezoek aan de Rodindentoonstelling Kerkdienst op Zondagmorgen Amsterdam, 24 Mei. Een feestelijk beeld, waarop een cachet van deftigheid gedrukt was. boden hedenavond zaal en gangen van don Stadsschouwburg. Do gan gen door de pracht der Perzische tapijten, en het groen d?r palmen, de zaal door haar versiering met blauwe irissen, theerozen, witte lathyrus on witte hortensia's en la6t not lea6t, door haar publiek, de hoe ren in rok of smoking, de dame6 in rijko avondtoiletten. Al deze kleur cn schitte ring golden het feit, dat de Koninklijke Familie de Haar ter eere g?geven gala voorstelling zou komen bijwonen. Het was bijna half negen, toen alle hoofden zich naar de koninklijke loge wendden, waar da hooge bezoekers zichtbaar werden. Di Moorlag, 6taande ter linkerzijde van de overdekte orkestruimte, zong onmiddellijk hierna zuiver en heldor als men van haar gewend i6, twee coupletten van het Wil helmus. De Koningin droeg een avondkleed van goudhrocaat, het kapsel was getooid met de met diamanten bezette tiara, Haar in 1S98 als nationaal huldeblijk aangeboden, de Prinses droeg ean eenvoudige, licht blauwe avondjapon, de Prins was in gene- raals-unifofrm. Na de korte, treffende plechtigheid van het volkslied, doofden in de zaal de lich ten, en week het gordijn voor de opvoe ring door het Vereenigd Tooncel van het blijspel „Een huwelijk onder Lodewijk XV" door Alexander Dumas Fils. in de verta ling en regie van Eduard Verkade, die met Nel Stants de hoofdrol vervulden. Het stuk had veel 6ucces en het publiek viel telkans krachtig bij, toen de Koningin 11a alk be drijf het sein gaf tot applaus. Waar de handeling dit eischte en ook in de entr? actes. bracht een strijkkwartet muziek ten gehoore. In de pauze begaven de hooge gasten zich naar den foyer, die op smaakvolle wijze met bloamen, planten en Perzische tapijten versierd was. Bij de aankomst in de vestibule aan den kant der Marnix6traat, waren de Hooga bezoekers ontvangen door mr. II. M. Mer- kelbach, directeur van den Stadss oho u\v- burg. Made waren hier aanwezig de bur gemeester, de heer W. de Vlugt. die met den uit gesloten auto's beötaanden stoat was meegereden, en mr. S. .T. \m I.ier, directeur van Algemeene Zaken ten 6tad- buize. Onmiddellijk na afloop der voor stelling vertrokken de Hooge gasten per auto naar het Paleis, waar ondanks het ongunstige weer de aankomst, evenals dat bij het vertrek van den schouwburg het geval was, door e:n talrijk publiek ver 1 gadegeslagen. In de Nieuwe Kerk aan don Dam. Amsterdam, 25 Mei. De velsn, die vanmorgen hun schreden gericht hebben naar de Nieuwe Kerk aan den Dam, om daar den lOGden jeugddienst medo te ma ken, hebben het groote voorrecht mogen smaken om lvet Koninklijk gezin in hun midden te zien. Toen de voorganger ds. W. van Limburgh aankondigde, dat de Kon. Familie den dienst zou bijwonen, was in la31 kerkgebouw ofschoon niet vooruit bekend was gemaakt, waar de Hooge Gas ten ter kerke zouden gaan geen plaats onbezet, waarbij do jeugd natuurlijk do mineerde. In de gereserveerde bank der ouderlingen, tegenover den preekstoel, na men Koningin, Prins en Prinses, die den korten afstand van het Paleis naar do Kerk te voet hadden afgelegd, te ruim 10 uur plaats, waarna de dienst onmiddellijk •een aanvang nam. Na de in den jeugddienst gebruikelijke liturgie tijdens het gebed smeekte Ds. Van Limburgh Gods zegen af over het Ko ninklijk Iluis hield de voorganger een predicatie over de beteekenis van den He melvaartsdag, met als tekst „Jezus ach ter een wolk". De dienst, welke door de Landsvrouwe. Gemaal en Dochter met groote aandacht werd gevolgd, werd met gebed cn orgelspel gesloten. Onder deaan- wëzigen bevond zich ook burgemeester De Vlugt. Terwijl allen zich van hun plaatsen ver hieven, verlieten de Hooge Bezoekers het kerkgebouw, vanwaar Zij, ten aanschouwe van een talrijk publiek, dat zich op den Dam verzameld had. met het gevolg naar het Paleis wandelden. Zondagscho visite aan de Rodln- tentoonstelling en aan ,,Artl". Amsterdam, 25 Mei. Als waardig6lot van liet Koninklijk bezoek aan de hoofd stad, hebben Koningin, Prins en Prinses hedenmiddag een rijtoer gemaakt, welko tweemaal geruimen tijd is onderbroken door het bezichtigen van twee tentoonstel lingen. n.l. die van Rodin in het Stedelijk Museum en de voorjaarstentoonstelling van „Arti" aan het Rokin. Voor het museum het weer was in middels wat opgeklaard stond een dich te menschenniassa, wier toejuichingen voor al de Koningin en de Prinses golden.. In de vestibule werden de Hooge Gas ten ontvangen door den heer C. W. H. Baard, directeur van het Museum, den heer Geoigc Groppe, conservator van - het Mu seum Bodin tc Parijs het bezoek gold alleen de expositie van den grooten mees ter den heer J. Sielenburg van den kunsthandel Frans Buffa en Zonen, die do tentoonstelling heeft ingericht, cn door den heer E. Polak, wethouder voor de Ivunst- zaken. Op do bovenverdieping hadden een groot aantal bevoorrechten een plaatsje gekregen langs de balustrade bij de trap. Hare Maje- stein werd rondgeleid door den heer Grap- pe, terwijl voor de Prinses en den Prins resp. als begeleider optraden de hoeren Siedenburg cn Polak Met grooto belang stelling bezichtigde het Hooge Gezelschap de verschillende prachtige beeldhouwwer ken, alsmede dc teckeningen en aquarellen van den grooten meester; welko werken alle afkomstig zijn uit het Museum Redin tc Parijs. Te half vier was het bezoek geëindigd ?n begaven de Hooge Gasten zich met het ge volg naar de rijtuigen. Toen Koningin en Prinses zich in den ingang van het gebouw vertoonden, steeg uit de buiten wachtende massa een langdurig gejuich op Door ccn gedeelte van het Vondelpark trok de stoet vervolgens langs Vondclstraat en Tcsselschadestraat naar het Leidscbe- bo6chje, vanwaar langs het Leidscheplein en door do Lcidschcstraat met een korten omweg langs dc grachten over het Munt plein naar het Rokin werd gereden, waar voor de tweede maal op dezen middag ten aanschouwo van een groote racnschen menigte werd halt gehouden, ditmaal voor het gebouw van „Arti en Amïcitiac". Gedu rende het laatste deel dezer route viel er weer een flink buitje. In „Arti" werden de Hooge Bezoekers ont vangen door de heeren C. G. 't Ilooft, voor zitter, F. Bobeldijk, vice-voorzitter, Reicher, secretaris, M. J. van Raalte, penning meester cn G. Westerman, tweede secre taris. 'Twee dames Boelen boden de koningin en dc Prinses bloemen aan. Hierna werd on middellijk overgegaan tot de bezichtiging van de op de bovenverdieping onderge brachte voorjaarstentoonstelling van schil derijen en beeldhouwwerken van leden der maatschappij. Hier waren ook aanwezig de leden der commissie voor Kunstzaken cn van het Weduwen- en Weezenfonds. ITare Majesteit werd rondgeleid door den heer t Hooft, de Prinses door den heer Reicher en de Prins door den heer Bobeldijk. Na do bezichti ging werden in een ncvenzaal ververschin- gen aangeboden door de dames Boelen cn Teding van Berkhout. Het liep naar half vijf toen het bezoek was geëindigd. Langs oen dichte haag van nieuwsgierigen legdo de stoet den korten afstand naar den Dam af, waar bij aan komst voor het Paleis de wjgit der infan terie de gebruikelijke eerb^ijzon bracht. Ook op het Damplein heerschte een groote drukte. Morgen heeft, naar men weet, het vertrek uit dc hoofdstad plaats. Afgewezen dinger „Nogal kras om me dc bons te geven na me zoo te hebben aangemoedigd 1" ZU „Aangemoedigd I wat ln de wereld bedoel Je daar mee HIJ „Nou Je zei toch dat Je vader millionair was 1" 1 (London Opinion),

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1930 | | pagina 4