Tafelkleeden. Divankleeden. Vereeniging voor Dierenbescherming BEZWAREN TEGEN HET MAANDBLAD Verkiezing van hoofd bestuursleden Fa. J. W. Westsingel 12-13. VAN ACHTERBERGH, Telefoon 238. Aanvaring in de sluis te IJmuiden Het serum Calmette DE PHOHI-ZENDER BUITEN WERKING? HUMORHOEKJE Voor het leger ongeschikte paarden maakt men voor den handel suf met jenever (Tweede Dag). Men meldde ons heden uit Bussum: Heden Zaterdag is in hotel „Do Ro- zenboom" de jaarvergadering van de Ne derlandsche Vereeniging voor Dierenbe scherming voortgezet. Ter tafel kwam allereerst een voorstel, in gediend door de Utrechlsche Vereeniging voor Dierenbescherming en luidende: Utrecht stek voor de redactie cn uitgave \an het orgaan der Vereeniging aan eene herziening te onderwerpen, opdat het beter dan tot dusver aan het doel zal kunnen be antwoorden. Praeadvies van het Hoofdbestuur Het hoofdbestuur merkt hieromtrent op, uat deze zaak kort geleden ook reeds ter Algemeene vergadering in den breedo is be handeld. Het heeft echter geen bezwaar te gen het voorstel, ofschoon het er niet veel ïesultaat van verwacht. De afgevaardigde van Utrecht de heer Rochat wees er op dat men, begrijpende •ie moeilijkheden waarmede het hoofdbe stuur de laatste maanden door ziekte vaD den secretaris, redacteur van het orgaan, had te kampen gehad, in Utrecht niettemin van oordeel was, dat aan het orgaan in het algemeen, den laatsten tijd te weinig zorg werd besteed, zoodat van het Maandblad niet die propagandistische waarde uitging, die men daar toch van mocht verwachten. De bolangsteliing voor het blad is dan ook net groot, vorm en inhoud zijn niet pak kend geweest, wat jammer moet worden genoemd, want daardoor is de uitbouw der v -reeniging met bevorderd. Utrecht meende dat bijvoorbeeld véél to weinig aandacht werd besteed aan het vereenigings-nieuws in eigen krjng, door het zoo goed als geheel ontbreken van mededeelingen aangaande bet werk in de aangesloten afdeelingen. Het maandblad is aantrekkelijker te maken voor hetzelfde geld. En daarom vroeg Utrecht aan het hoofdbestuur, nog eens de mogelijk heid te willen o\erwegen van wijzigingen in het orgaan. Het moet toch worden erkend dat andere maandbladen, wier belangen sfeer zeker geen hooger doel raakt dan dat der Dierenbescherming, véél meer lezers trekken. Waarom moet het orgaan onzer vereeniging daarbij dan ten achter blijven? Dit voorstel en zijn toelichting ontlokten in de vergadering een zeer breede discussie. Mejuffrouw Suze Groshans, lid van de redactie van het Maandblad, antwoordde san Utrecht, dat het uiterst-moeilijk is om aan de uitgesproken verlangens te voldoen De afdtclingen sturen buitengewoon weinig berichten in er. van wat de redactie bereikt :s menigmaal lang niet alles voor plaatsing geschikt. Bovendien zit men gebonden aan de beperkte plaatsruimte De officieele ver- ecnigingsstukken zijn der. laatsten tijd zeer toegenomen en dat heeft de ruimte voor an dere bijdragen al wederom doen minderen. Door den afgevaardigde van Leiden werd het betreurd dat Utrecht afbrekende kritiek had doen hooren instede van op- houwende. Afbreken is wel heel makkelijk, opbouwen des te moeilijker En gelukkig zijn er nog vele afdeelingen, die het moeilijke j edactie-wcrk in het bestuur waardeeren. De afgevaardigde van Utrecht verklaarde dat als op deze wijze onmiddellijk stelling wordt genomen tegen alle op uiterst-vrien delijke manier uitgesproken bemerkingen, het voor de afdeelingen wenschclijker is om thuis te blijven, want dan is ieder woord van kritiek al bij voorbaat om hals ge bracht. Als de afdeelingen dit lot wacht waarom gaat men dan naar de algemeene vergadering? Men is daar toch niet bijeen, om alléén de loftrompet te steken. Geroep: „Het is niet noodig om alleen pluimen uit te declen". De afdceling Assen viel Utrecht bij. Tech nisch laat de v erzorging Min het Maandblad bepaald véél te wcnschen over. En qua in houd is er óek nog héél wat te verbeteren, waarvoor het voorstel van Utrecht dank baar moet worden aanvaard. De heer Quarles van Ufford (hoofdbe stuur) verklaarde niet te kunnen begrijpen, dat men den inhoud van het orgaan niet algemeen waardeert. Zijn de gewisselde stukken van de commissie voor het vee- vervoer dan niet buitengewoon interessant geweest in het orgaan De heer Rochat meende daarop juist een beslist ontkennend antwoord te moeten ge ven. Voor den niet absoluut-ingcwijden lezer zijn die technische correspondenties in het Maandblad onleesbare copie geweest, die men oversloeg. Spreker heeft er. als trouw lezer van het Maandblad, nooit iets aantrekkelijk in kunnen ontdekken. En liet groote belang van het commissiewerk voor het vee-vervoer is spreker in het Maand blad altoos ontgaan; het werd hem eerst openbaar toen hij gisteravond het rapport aanhoorde var. den heer cn mevrouw Poel geest. Waar het in het Maandblad aan heeft ontbroken, dat was een gewone, po pulaire uiteenzetting van het werk dier commissie alleen door populairs artikelen trekt men dö belangstelling en maakt men het Maandblad leesbaarder. Na langdurige beschouwingen werd con form het voorstel-Utrecht besloten. Door de afdceling s-Gravcnhage was het volgende voorstel ingediend De Xed. Ver. tot Bescherming van Dieren wende pogingen aan om te bereiken, dat afgekeurde legerpaarden voortaan niet meer zullen worden verkocht, doch voor pijnlooze afmaking zullen worden bestemd. Bij de toeliohting op dit voorstel, werd er op gewezen, dat het voor paarden uit het leger, die nooit gewend zijn geweest om te trekken, vaak buitengewoon lastig is om zich te sohikken in het lot van werkpaard. Die paarden hebben nooit geleerd om le trekken en zijn. aangespannen, onwillig om in dit gareel te loopen. Zij worden dan weer verkocht aan anderen cn zoo verhui zen zij van hand tot hand, na ellendige mishandeling om hun verzet te breken. De algemeene inspecteur van Dierenbe scherming voegde hieraan toe, dat het usance is, om aldus onbruikbaro legerpaar den, met jenever 6uf te maken en dan ter paardenmarkt te Utrecht te brengen. Dan lijken de dieren tam en gewillig cn ge schikte trekpaarden; is het paard weer ver- kooht, dan komt de nieuwe eigenaar wel dra tot de ontdekking als de jenever is uit gewerkt. dat het dier volkomen ongesohikt is als trekpaard. Die nieuwe eigenaar doet weer precies hetzelfde, voert het paard met drank suf en verkoopt hem weer met spoed. Deze dieren belanden, na een ellendig be staan. ten slotte bij den slager. Van andere zijd3 werd er op gewezen, dat het tooh ook wel pijnlijk is, om mili taire paarden die voor het leger ongesohikt zijn maar overigens nog monter en krach tig, ter dood te brengen. Daar zal men de medewerking der militaire autoriteiten ook niet voor krijgen In legerkringen is men evenwel bereid, om in twijfelachtig» geval len afgekeurde paarden ter dood te bren gen. Méér zal er wel niet te doen zijn. Het hoofdbestuur zal in die richting verder diligent zijn, om te bereiken dat zoo veel mogelijk aan afgewezen legerpaarden een moeilijk bestaan in handen van particulie ren wordt bespaard. Zwolle stelde voor om door het hoofd bestuur een onderzoek te doen instellen omtrent beweerde wreedaardige wijze van slachten van pluimvee. Praeadvies \an het hoofdbestuur: Het hoofdbestuur gaat met dit voorstel gaarne accoord. Dit vooretei werd aangenomen, met ver zoek alle misstanden op dit gebied met preciese aanduidingen ter kenni6 van het hoofdbestuur te brengen. Verkiezingen van leden In het hoofdbestuur. Tot leden van het hoofdbestuur werden daarna door de vergadering gekozen: in de vacature van den heer J. F. Berkel. hoofdinspecteur van politie te Vlissingen, de heer C. Ch. Walraven, commissaris van politie te Alkmaar. in de vacature van Ir. D. de Clercq te Bloemendaal. de heer A. C. RochaK voor zitter van de Utrechtsche Vereeniging voor Dierenbescherming le Utrecht in de vacature des heeren J. P. A. IJssel de Schepper, Mevrouw G. G. Kaptein-de Haas, bestuurslid van de Groningsbhe Ver eeniging voor Dierenbescherming. in de vacature van Mejuffrouw Suze Gros hans te 's-Gravenhage werd Mejuffrouw Groshans bij acclamatie herbenoemd. De jaarvergadering in 1931 zal gehouden worden te Apeldoorn BEGRAFENIS J. C. PEEREBOOM. Groote belangstelling aan de groeve. Haarlem, 31 Mei. Heden is op do be graafplaats te Heemstede ter aarde be steld het stoffelijk overschot van den heer J. C. Peereboom, directeur van het „Haar lem's Dagblad". Er was een zeer groot aantal belang stellenden aanwezig, vertegenwoordigers van de vele vereenigingen, van welker be stuur de heer Peereboom deel heeft uitge maakt. Behalve het personeel van „Haar lems Dagblad" waren er van de vereeni ging de Nederlandsche Dagbladpers Jc hoeren II. Nijgh, A. Heldring en I W. I-Ienny, namcn6 de firma Joh. Enschedé en Zconen de heer B. E. Enschedé, namens d» drukkerij „Spaarnestad" de heer C. Ooms, voor den Nederlandschen Journalisten ki-jiig de heeren Van der Hout cn V»n Oosten. Voorts de heeren Krelagc. voorzit ters en Voors, secretaris van de Algemeene Vereeniging voor bloembollencultuur, de heeren I. H. Sau\eur en W. Rahu6en na mens de Alliance Framjaise. de heer W. F. Burgersdijk, directeur van de XT. Z. II tram, het bestuur van hot departement Haarlem der Nederlandsche Mij. voor Nijverheid en Handel. Ook waren vertegenwoordigd de Haarlemsche Handelsvereniging, de Ro tary Club, het Persbureau Vaz Dias, de Federatie van werkgeversorganisaties in het boekdrukkersbedrijf, de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer en de vereeni ging Koninginnedag. Nog waren aanwezig de burgemeesters van Heemstede jhr. Van Doorn en Van Vclzen de heer Rijkens, de gemeente-secretaris van Haarlem, mr. Westra, de heer Wierdcls. dir. van het dag blad „De Tijd", de heer W. Sinit van Gel der, dir. van 'de Kon. Papierfabrieken, de directeur van het Frans Hals-museum do heer Gratema, de directeur van den Stads schouwburg, de heer Cor van Hees en vele anderen. De kist was gedekt door een groot aantei kransen. Er werden geen toespraken gehouden. De oudste zoon, de heer R. Peereboom, dankte voor de belangstelling. h De Poelau Tetlo op de keien gestooten De sluis beschadigd Amsterdam, 1 Juni. Een der nieuwe motorvrachtscbepen met passagicrsaccomo- datie van de Stoomvaartmaatschappij „Ne derland'', do „Poelau Tello" is hedenmor gen tegen 12 uur bij het binnenkomen in de uiiddensluis te IJmuiden met zijn stuur boordboeg op de keien gestooten, waarna het achterschip tegen de Noorderremming van deze sluis liep. De bakboordboeg van de „Poelau Tello" is hierbij over drie pla ten en spanten vrij ernstig ingedeukt, ter wijl in den stuurboordboeg een minder ern stige deuk ontstond. Ook de sluis liep scha- Jc op; op het oogenblik is geconstateerd, dat twee wrijfhouten gebroken zijn en een langs- gording gescheurd is. Morgen zal bij dui- Keronderzoek worden nagegaan of in de sluis ook ondor waterschade is aangebracht. De „Poelau Tello" die in den sneldienst- vaart moet Zaterdag a.s. naar Ncder- landsch-Indic vertrekken Het schip, dat van Bremen kwam, is op eigen krachten naar Amsterdam opgevaren, waar de averij zal worden hersteld. Door de regeering voor» loopig verboden Een fout de oorzaak der sterfgevallen? Zooals bekend is, zijn in Liibcck sterfge vallen voorgekomen van kinderen, na ver strekking van het B. C. G.-vaccine. In afwachting van den uitslag van het onderzoek naar de oorzaak van die sterf gevallen kan over dit vaccine, naar aanlei ding van hetgeen in Lübeck is voorgeval len, geen oordeel gevormd worden. De Regeering heeft evenwel besloten, dat in afwachting van den uitslag van het on derzoek cn van nadere proeven, het Rijks- serologisch Instituut te Utrecht, dat tot dusver dit vaccine verstrekte voor proeven bij kinderen in tuberculose omgeving, do verstrekking zal staken. Dr. Heynsius van den Berg heeft Zater dag op de herdenkingsbijeenkomst van de Amstcrdamschc Vereeniging tot bestrijding der tuberculose een mededeeling gedaan, waaruit blijkt, dat de geneeskundigen te Amsterdam op grond van hun ervaringen in het gebeurde te Lübeck géén reden zien, de voorzichtige behandeling met het B.C.G vaccin, zooals die hier te lande geschiedt, stop tc zetten. AFSCHEID HOOFDAALMOEZENIER MGR. EVERS. Bij bevordering het Comman deurskruis der orde van Oranje Nassau verleend. 's-Gravenhase. 31 Mei. De aftreden de hoofdaalmoezenier van zee- en land macht, kolonel Mgr. F. J. II. Evers, werd hedenochtend door den Minister van De fensie. Mr. Dr. Deckers, in afscheid ontvan gen in 's Ministers werkkamer ten departe- mente. De Minister heeft Mgr. Evers in zeer har telijke en waardeerende woorden dank ge zegd voor al hetgeen hij in zijn langdurigen diensttijd heeft gedaan in het belang van de geestelijke verzorging der militairen van zee- en landmacht. Minister Deckers deed ten slotte kolonel Evers mededeeling, dat H. M. de Koningin behaagd heeft, hem bij bevordering het commandeurskruis der Orde van Oranjc- Nassau- te verleenen. EEN HALVE TON VOOR DE A.V.R.O. In 14 dagen tfjds. Gisteravond heeft de beer Vogt voor de microfoon medegedeelde, dat in de afgeloo- pen li dagen aan vrijwillige bijdragen bij de A.V.R.O. is binnengekomen een bedrag van niet minder dan f 50.000. MGR. BOS IN ONS LAND. Amsterdam, 1 Juni. Met het mailschip „Prins der Nederlanden" is hedenmorgen te Amsterdam gearriveerd Z.D.H. Mgr. Pasi- ficus Bos. Mgr. Bos is hoofd der R K. Kerk op Nederlandsch Borneo, welk ambt hij reeds meer dan 25 jaren vervult. De iaatsie maal, dat Z.D.H. Amsterdam bezocht heeft, is reeds 10 jaar geleden. EEN GASSCHOOL TE LEIDEN. Vragen aan den Minister. Voor den Voorzitter der Tweede Kamer zijn aan de Regeering medegedeeld de vol gende ingediende vragen van den heer Ter Laan aan den Minister van Defensie: 1. Ligt het in de bedoeling, een inrich ting tot het houden van militaire gasoefe- ningen te stichten op het terrein van het voormalig militair hospitaal aan den Morschweg te Leiden? 2. Zoo ja, is de Minister bereid mee te deelcn, welke werken tot dit doel zullen worden tot stand gebracht en welke oefe ningen in deze inrichting zullen worden gehouden? 3. Is hot in ieder geval niet beter, dal zulk een inrichting geplaatst wordt buiten de kom van een gemeente? DE LAGE LIST TE HILLEGERSBERG De dochter van hef slachtoffer met haar verloofde en nog enkele anderen gearresteerd De man die bankpapier slikte Rotterdam. 30 Mei. Zooals gemeld heeft Dinsdag te Hillegorsberg een indi vidu door een gemeencn streek een vrouw uit haar woning gelokt door haar tc ver tellen dat haar dochter in het ziekenhuis s gebracht, waarvan door een dief ge bruik is gemaakt om do woning te door zoeken en uit een kast een bedrag van 500 te stelen. De Hillcgersbergsche recherche heeft onmiddellijk een onder zoek ingesteld en na twee dagen cn nach ten ijverig speuren heeft zij met medewer king van de Rotterdamsche recherche in den nacht van Woensdag op Donderdag aangehouden do negentienjarige dochter van do beroofde, die vertelde dat zij zonder eenige bedoeling aan haar verloofde had gezegd dat haar vader nog al veel geld in huis had. De verloofde werd zeer nieuws gierig en vroeg naar de plaats waar het geld lag. Het meisje vertelde alles wat zij dacht dat hem interesseerde. De Aerloofde heeft vervolgens met een kostganger J. K. het geval besproken, waarna nog een hand langer is binnengeloodst, zoodat da zaak vrij spoedig beklonken cn afgewerkt is. De kostganger J. K. is een zeer goede bekende der politie. Do verloofde W. v. E., oud negentien jaar. do moeder van v. E., J. R., 4i jaar, zijn door de politie gearresteerd en naar het bureau te Hillegersberg over gebracht, alwaar zij zijn ingesloten. Op v. I? is een bedrag van 50 gevonden. Dc ver dachten ontkenden eerst alles cn hebben zelfs een alibi opgegeven. Het is echter bij onderzoek gebleken dat dit valsch was, tevens heeft een Rotterdamscho recher cheur beide mannen op dien middag te, Hillegersberg gezien in de onmiddellijke omgeving van de woning. Volgens een op een der verdachten gevonden notitie boekje zou Hillegersberg spoedig het operatieterrcin voor de heeren zijn gewor den. De namen der slachtoffers stonden ge signaleerd en van enkele huizen waren nauwkeurige teckeningen gemaakt. Na een langdurig verhoor heeft K. gisteren bekend dat hij de woning is binnengedrongen cn het geld heeft gestolen. Een bedrag van 250 aan bankpapier heeft dc man naar hij beweert ingeslikt. Hedenmiddag heeft de Hillegersbergsche politic gearresteerd den 38-jarigcn W. B., ook al iemand die zgec .ongunstig -bekend staat. B. moet beschouwd worden als de hoofddader, die de boodschap heeft ge bracht, waarop de vrouw het huis verliet; wel ontkent hij halsstarrig iets niet deze zaak uitstaande te hebben, maar hij wordt door zooveel personen herkend die hem in dc omgeving van het huis waar ingebro ken is gezien hebben, dat er voldoende be wijs is. Bovendien hebben de andere arres tanten B. aangewezen als den man die de voornaamste rol bij do inbraak speelde. Bij zijn aanhouding had hij een pistool met zes patronen bij zich en een bedrag van 75. De Raad van Commissarissen toont zijn tanden Naar wen von P.H.O.H.I.-zIjde vernemen, heeft, naar aanleiding van htt bekend ge worden voorloopig advies van den Radio- raad inzake de X. V. Philips Omroep Hol- land-Indic (P.H.O.H.I.), den 27en Mei een vergadering plaats gevonden van den Raad van Commissarissen dezer vennootschap. In deze vergdering werd uitdrukkelijk ver klaard dat men zich wcnscht te houden aan den oorspronkelijke!! opzet der oprichters, namelijk de zendinstallatie te bestemmen voor de verzorging van uitzendingen naar Nederlandsch-Indië, uitsluitend liggend op het gebied van kunst, wetenschap, ontspan ning sport- en nieuwsberichten, terwijl uit zendingen van godsdienstigen aard niet zou den worden uitgesloten De verzorging van de uit to zenden pro gramma's zou uitsluitend moeten berusten bij de P.H.O.H.I. en op denzelfden voet wor den voortgezet als de reeds sedert ander half jaar uitgzonden programma's, die zich in de volle waardeering van het Neder- landsch-Indisch publiek hebben mogen ver heugen. De Raad van Commissarissen heeft In zijn vergadering mot algemeene stemmen beslo ten. dat, mocht een regeling als hierboven aangegeven, niet tot stand worden gebracht de zender, welke aan de Vennootschap toe behoort, met ingang van 1 Juli a.s. buiten werking zal worden gesteld. VAN THIEL'S DRAADNAGELFABRIEKEN TE HELMOND STOPGEZET. Ontslag van 250 arbeiders. H c 1 m o li d, 31 Mei Vrijdag zijn tueschon de Directie der N.V. Gebr. van Thiol's Draadnagel-, Klinknagel- en Moerbouten- fabriek te Helmond en de diverse Bondsbe- sturen mei den Rijksbemiddelaar, mr. Aal-, berse, besprekingen gehouden inzake d? aangekondigde stopzetting der fabrieken van de N.V. van Thiel. Uit de besprekingen bleek, dat hier feite lijk geen 6prake is van een conflict, maar dat het voor de fabriek een onmogelijkheid wa6 om verder te werken wegens d3 malai se cn de dumping van het buitenland. Na heen en wecr-besprekingen stelde nr.*. Aal- berse voor, dat de Directie zich met de Bondsbestiiren naar den Minister van ar beid. Handel en Nijverheid zou begeven, om niet deze te confereeren. Deze conferentie met den minister had om drie uur plaat. De minister beloofde de zaak zoo spoedig mogelijk te onderzoeken, doch kon betreffende hulpmaatregelen nog geen verdere toezeggingen doen. De draadnagelfabrieken van d* X V Gebr. van Thiel aan den Kanaal weg te Helmond zijn'hedenmiddag om twaalf u.ir gesloten Ongeveer 250 arbeiders kom°n "hierdoor zon der werk. Op zijn ongunstigst zat de stop zetting tot 1 Jan. as. duren. Mocht evenwel het Int. Draad- en Draad nagel verband, vroeger dan 1 Jan. as wor den opgericht, dan komen de fobrieken zoo veel vroeger in. werking. VRAAGT UWEN^U~^/ WINKELIER of N.V HULSKO Ttiïzbo AMERSFOORT „Dit is Daverman's portret van mijn vrouw. Hoe djkt het je „Nou om Je de waarheid te zeggen, ik ken haar te; oppervlakkig om over de gelijkenis te oordeelen." (London Opinion).!

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1930 | | pagina 4