BUITENLAND BINNENLAND De spanning tusschen Italië en Frankryk Parijs tegen voortzetting der besprekingen? GROOTE BRAND OP DE GERMANIA-WERF Tegen het verdrag van Trianon Een vloedgolf van protesten LUCHTVAART DE „ZEPP" IS WEER THUIS Kon. Nederïandsche Middenstandsbond VOLKSUNIVERSITEIT EN RADIO VOOR ONZE HUISVROUWEN Fa, M. R.N. OOSTERVEEN Voor de Pinksterdagen: De P.H.O.I. uitzendingen gf'.v «t JL> Londen, 6 Juni (V.D.) De Parijsche cor respondent van de Times verneemt van be trouwbare zijde, dat de Fransche regeering van meenlng ls, dat de onderhandelingen met Italië tengevolge van de atmosfeer, ge schapen door de redevoeringen van Musso lini, niet met kans op succes kunnen wor den voortgezet. De Fransche regeering zou daarom op het oogenblik van verdere on derhandelingen willen afzien en 6peciaal een onmiddellijk antwoord achterwege la ten aan Grandi op diens laatste voorstellen, om wederzijds de vloten niet verder uit te breiden, zoolang de onderhandelingen nog gaande zijn. Men hoopt echter, dat Mussoli ni een meer verzoeningsgezinde houding zal aannemen, zoodat de besprekingen her vat kunnen worden. De regeering te Parijs begroet Grandis rede als een stap op den weg naar de verzoening, doch is van mee ning, dat het onmoglijk is, tengvolge van de bedreigingen van Italiaansche zijde, een dergelijke belangrijk vraagstuk op zoo een voudige wijze in zulk een verhitte atmos feer op te lossen. DE BRAND OP DE GERMANIAWERF. Spoedig gebloscht. Kiel, 6 Juni. (V.D.) De brand, die heden morgen op de Gormaniawerf te Kiel is uit gebroken, kon in verhouding tot den om vang die zij had aangenomen, vrij spoedig gebluscht. Het vuur is niet in de motoren- afdeeling uitgebroken, doch in de daar naast gelegen mechanische werkplaats. De materieele schade i6 gering en het bedrijf behoeft niet onderbroken to worden. DE OPMARSCH DER NOORDELIJKE CHINEESCHE TROEPEN. De toestand van Hankan kritiek. Peking, 6 Juni. (V.D.) Het hoofdkwar tier van generaal Jen-Si-Sjan deelt mede, dat de voorhoede van het Noordelijke Chi- neesche leger zich nog slechts 40 K.M. van Tsi-Nan-Foe bevindt. De Noordelijke artil lerie heeft de voorsteden reeds beschoten, waardoor meer dan 1000 huizen verwoest werden en enkele honderden Chineesche burgers gedood werden. Naar verder ge meld wordt is de situatie, waarin de Chi neesche regeeringstroepen te Hankau vcr- keeren. zoo kritiek, dat de stad waarschijn lijk zal moeten worden ontruimd. Kiel, 6 Juni. (V.D.) Op de Germania- werf te Kiel i6 hedenmorgen door nog on bekende oorzaak een brand uitgebroken, die in korten tijd een geweldigen omvang aannam. De Kieler brandweer neemt met alle beschikbare krachten aan het blus- 6chingswerk deel. Het vuur is ontstaan in het lokaal, waar do motoren beproefd worden. Een dichte zwarte rook ligt over de geheele omgeving van de werf. Genève, 6 Juni. (V. D.) Ter gelegen heid van den tienden verjaardag van de on- derteekening van het verdrag van Trianon hebben alle Hongaarsche steden en gemeen ten, alsmede allo Hongaarsche verecnigin- gen in Europa en in Amerika zich tot den Volkenbond gewend met het verzoek, in het belang van den Europeeschen vrede de herziening van het verdrag van Trianon op de agenda te willen plaatsen, in het belang van den Europeeschen vrede. In totaal heeft het secretariaat van den Vol kenbond 20.000 Hongaarsche verzoekschrif ten ontvangen. EEN SPIONAGE-CENTRALE ONTDEKT. W a r 6 c h a u, 6 Juni. (V.D Te Lom- berg i6 een groote6pionnagecentrale, waar schijnlijk ten behoeva van sovjet-Rusland, ontdekt. 1 n aantal hooge Poolsche beamb ten is bij de zaak betrokken Talrijke ar restaties hebben plaats gehad. AANVAL OP EEN STATIONS AMBTENAAR. We en en, 6 Juni. (H.N.) Gieteravond werd op het elation Kaisenberg te Leoben de dienstdoende etationsamhtenaar door vier mannen overvallen, gekneveld en, na dat hem een prop in den mond was ge stopt, naar het lokaal gebracht, waar zich de kas van het 6tation bevindt Toen zij aanstalten maakten om de ka6 open te bre ken. werden zij opgemeerkt door een pas- 6eerenden spoorwegarbeider, die toevallig door het venster keek. Het gelukte hemde roovers te verjagen. Een onderzoek naar de daders heeft tot nu toe geen nador re sultaat opgeleverd. PLEIDOOI VOOR UITBREIDING DER JAPANSCHE LUCHTVLOOT. Tokio, 6 Juni. (V.D.) Door de Japan- sche admiraliteit en door andere Japan- sche marine-kringen wordt een bedrag van 150 millioen yen geèischt voor uitbreiding von de luchtvloot, zulks, naar men in deze kringen zegt als schadevergoeding voor het nadeel, dat Japan heeft geleden door de beperking der Japansche vloot, die voortvloeit uit het Londcnsohe vlootver- dreg. DE ENGELSCHE POLITIEK IN PALESTINA. De Joden uiten hun ontevre denheid. Londen. 6 Juni. (H. N.) Tc New-York hebben gisteren ongeveer 25.C00 Joden in de Fifth Avenue een bctooging gehouden om te protesteeren tegen de aan dc Engelsche regeering toegeschreven bedoeling om de Joodsche immigratie in Palestina stop te zetten. In den stoet werden borden mee gedragen met opschriften als: .Joden van Amerika, verlangt een rechtvaardige be handeling voor de Joden in Palestina", „Engeland moet zijn mandaat vervullen of Palestina verlaten" enz. De landing geschiedt vlot en zonder incidenten Friedrichshafen, 6 Juni. (V.D.) In den afgeloopen nacht te ruim half 3 koerste de Graf Zeppelin ten O. van Cartagena op weg naar de Balearen. Volgens een hedenmorgen bij de lucht schepen werf ontvangen radiogram van boord van de Graf bevond het luchtschip zich hedenmorgen te half 7 boven Mallorca. Friedrichshafen, 6 Juni. (H. N.) Do Graf Zeppelin is vanavond tegen half acht vlot te Friedrichshefen geland Om 7 uur werden de eerste waarschuwingsscho ten gelost en begonnen de klokken to lul den. Een kwartier later werd het luchtschip van de werf af gezien, waarop opnieuw schoten werden gelest om de komst aan te kondigen. Reedb tevoren was een talrijke menigte in de buurt van do werf samenge stroomd. Het stedelijke muziekcorps speelde er lustig op los. Mevrouw Eckener, mevrouw Lehmann cn verschillende autoriteiten wa ren aanwezig, om de bemanning cn de passagiers bij do aankomst te begroeten. Om 7.19 uur verschcn hel luchtschip boven do werf, luide toegejuicht door de geest driftige menigte, die door do politio slechts met moeite iu bedwang kon worden gehou den. Een minuut later werden de kabels uitgeworpen, die terstond door de bedic- ningsmanschappen werden gegrepen, waar na de landing vlot en zonder ccnig incident verliep. SPAANSCH VERKEERSVLIEGTUIG VERMIST. Verscheiden passagiers aan boord. Madrid, 6 Juni. (V.D.) Een passagiers vliegtuig op de lijn Larache-Sevilla, met verscheidene passagiers aan boord, wordt sedert Donderdag vermist. Men vreest, dat het ter hoogte van de Straat van Gibraltar verongelukt is. HET RISICO VAN HET VLIEGEN Vier dooden en verscheide ne gewonden. Londen, 5 Juni (V.D.) Kort na het op stijgen te Boston is heden een verkeers- \liegtuig van een hoogte van ongeveer 30 M. in de nabijheid van de kust in zee gestort. Twaalf reizigers en de beide pilo ten werden gewond, terwijl één reiziger cioodelijk werd gekwetst. Daar het geen watervliegtuig was, liep de kabine snel onder, zoodat dc passagiers genoodzaakt waren op de vleugels hun toevlucht te zoeken, vanwaar zij gered werden. Vliegtuig op Malta Door gestort. La Val et te, 5 Juni ((V.D.) Hedenmor gen is nabij het vliegveld Calafranca een militair vliegtuig neergestort. De vlieger officier cn dc radio-teiegrafist werden ge dood. DE FRANSCHE LUCHTVAART. Laurent Eynac spreekt prijzende woorden. P a r ij s5 J u n i. De positie van Frank rijk op luchtvaartgebied besprekend, zeide Laurent Eynac erkennend, dat het ver keerd en zelfs gevaarlijk is de prestaties van 't buitenland niet naar waarde te schat ten dat het noodlottig zou zijn voor de Fransche activiteit om deze prestaties boven die van Frankrijk te stellen. In een uitvoe rig overzicht van het luchtvaartswezen in Europa zeide hij, dat men ziet, dat de Fransche luchtvaart bij geen enkele andere achterstaat. Hij gaf in enkele woorden een balans van den dienst van het ministerie voor de luchtvaart en merkte, ten aanzien van de veiligheid op, dat zich bij 2800 vlieg uren voor de militaire luchtvaart geen onkel ongeluk heeft voorgedaan en voor 550,000 K.M., door de handelsl'uchtvaart afgelegd, slechts één. Voor deze laatste gaf hij in •groote lijnen de plannen aan voor dit jaar, o.a inzake de luchtlijnen naar Indo-China en Madagascar. Hij zeide ten slotte, dat men vertrouwen mocht stellen in de Fran sche luchtvaart, dank zij het luchtvaart- ministerie, waarvan het leven thans defi nitief verzekerd is. Groepsbestuursvergadering te 's'Gravenhage Deze wec-k heeft er te 's-Gravenhage een gecombineerde vergadering van do groeps besturen van don Kon. Nedcrl. Midden standsbond plaats gehad. In zijn openings rede wees de voorzitter, de heer Ed. G. Schürmann, op de b-teekenis van deze ver gadering, welke voor een belangrijk deel gewijd was aan do voorbereiding van hot aanstaande Middenstandscongres to Gro ningen Vervolgens word als lid van groepsbestuur B geïnstalleerd de heer W. G. A. Rijken te Rotterdam, die opgetreden is als opvolger van den heer R. O. Boltingo, die zitting had als vertegenwoordiger van den Nedcrl Bond van Piano- en Orgelhandelarcn en Fabri kanten Do voorzitter heette den heer Rijken wel kom in het bestuur en sprak het vertrouwen uit, dat hij evenals zijn voorganger een Krachtige steun voor den Bond zou zijn. Hulde werd gebracht aan den heer Bottin- ga, die wegens gezondheidsredenen ontslag heeft moeten nemen Met enkele welgekozen woorden beantwoordde de heer Rijken de rede van den voorzitter. Medegedeeld werd, dat van de leden van het groepsbestuur A dit jaar aan de beurt van aftreden zijn do hcoren A. T. Meijer, H. J. Pcletier en E, de Korver. Tijdens do ver gadering kwam een schrijven in van den heer de Korver, dat hij wegens gezondheids redenen geen candidatuur meer kan aan vaarden, zoodal in deze vacature zal moe ten worden voorzien Do heeren Meijer en Peletier stelden zich herkiesbaar. Voorts werd medegedeeld, dat binnenkort tapporten Je verwachten zijn van de Bonds- comm'ssies inzake de oneerlijke concurren tie en het uitverkoopwezcn, bet verplicht lidmaatschap van vak- en standsorganisatie do versterking der Bonosfinancién en tot Lestudeering van het rapport der Staats commissie inzake het cadeaustelsel. Deze rapporten zuilen aan de Algomeene Verga dering te Groningen worden voorgelegd. Uitvoerige besprekingen hebben plaats ge had over de voorstellen en agendapunten van het Congres en de Algemeene vergade ring. welke op 2, 3 en 4 September a s zul- !cn worden gehouden. In een begin Juli nogmaals te houden Groepsbestuur^ ergadering zullen nog ua- dero besprekingen over verschillende agen- dapunton p'.aais hebben; o.m. komen dan de uit te brengen prae-adviczen en de begroo- tirig voor 1939/31 ter tafel. Uitvoerig is van gedachten gewisseld over dc verdeeling van de zetels in den Midden.- standsraad tusschen de drie middenstands bonden. Tenslotte-kon men zich vereenigen met een voorstel, waarbij het aantal leden per bond van 4 op 5 wordt gebracht, met dien verstande, dat deze bewilliging van don K n. Ned. Middenstandsbond t.a v. de wen- schen der R.K. organisatie niet insluit, dat het standpunt, dat de samenstelling naar evenredige vertegenwoordiging behoort te geschieden, wordt prijsgegeven. De Bond be houdt zich het recht vooi om hierop t.z.t. terug te komen. Tenslotta werd in principe besloten, dat de Bond de leiding zal nimcn bij het voeren \an een tweetal principiecle strafprocedu res. De eerste betreft de rechtsgeldigheid van het onder de bcpaüngcn van Arbeids wet en Winkel werktijdenbesluit brengen van de filiaalhouders, welke zaak te 'sGra- \enhape zal dienen. Het tweede geval heeft betrekking op het besluit van den Gemeen teraad van Zaandam om een verplichte Dinsdagmiddagsluiting in te voeren, vvaar- 'egen door den middenstand zoowel bij Ged. Staten als via de rechterlijke macht krach- tig geageerd zal worden Nadat de rechts kundige raadsman van den Bond in deze zaken advies zal hebben uitgebracht, zal het Bondsbestuur zijn maatregelen nemen. Tijdens* de vergadering koos het groeps bestuur B «ot zijn vertegenwoordiger in het Algemeen Bestuur in do vacaturc-Bottinga den heer J. Cramer te Amersfoort (Ned 3ond van Behangers cn Meubelmakerspa troons. EEN DISKWALIFICATIE VAN HENRI POLAK Dc heer Henri Polak, oud-voorzitter van de S.D.A.P. en tot nu geregeld medewerker aan „Het Volk" werd zoo pae door het par tijbestuur naar aanleiding van oen zijner laatste wekelijksohe kronieken gediskwali ficeerd aangezien zijn „wijze van schrijven der Partij onwaardig" werd geoord ïcld. In verband met deze diskwalificatie heeft do heer Polak nu aan dc redactie van het blad bericht, zijn functie van kroniekschrijver neer te leggen. AANBIEDING VAN TELEGRAMMEN OP BEURZEN, MARKTEN, VEILINGEN, ENZ. Door den P.T.T.-dicnst wordt 'le moge lijkheid overwogen om dc belanghebben den op beurzen, markten, veilingen enz. een gemakkelijker telegrafische gemeen schap te geven, dan thans het geval is. De aard van deze bijeenkomsten laat als re gel niet toe. dat men zich voor het vcrzenl den van een telegram tusschentijds verwij dert, zoodat eventueelo telegrafische op drachten óf moeten wachten tot na afloop, óf door boodschappers moeten worden overgebracht, tenzij men zoo gelukkig is op een onbezet telefoontoestel beslag te kunnen leggen, hetgeen echter toch cok onderbreking geeft. Het een zoowel als het ander heeft voor de aanwezigen bezwaren. De P.T.T.-dienst wil trachten hieraan te gemoet le komen door op dergelilke bijeen komsten «n verbinding met het telegraaf kantoor te onderhouden. Bij wijze van proef zal daarmee Dinsdag 10 dezer te Amsterdam worden begonnen op: de houtkocpersbeurs ln restaurant Po len. de Steenbakkersbeurs in restaurant Suisse, Neuf en Karseboom, de heipalen- beurs in restaurant Karseboom en Neuf, de filmbeurs, zuivelbeurs en huidenbeurs in restaurant Krasnapolsky Aldaar zullen alsdan telegrambestellers aanwezig zijn, die do hun ter hand gestel de telegrammen onmiddellijk naar het hoofdkantoor zullen overbrengen. De maat regel zal aanmerkelijk kunnen worden be vorderd indien de aanbieders dc verschul digde telegramkostcn op hun postrekening laten afschrijven. Opening van de radio-volks universiteit „Holland" Op Maandag 30 Juni as wordt de Radio. Volksuniversiteit Holland, uitgaande van den Bond van Nederïandsche Volks-Uni- vorsitciten, geopend met een rede van Dr. J. Th. de Visser, Oud-Minister van Onder wijs- Kunsten en Wetenschappen te 's-Gra venhage. Een speciale commissie, waarin vertegenwoordigers van de verschillende gezindten zitting hebben, heeft de zorg voor het radio-programma, dat voorloopig 3 halve uren per week zal beslaan, op zich genomen. De leden der commissie zijn: Dr K. F. Proost, voorziter; mej. I. M. van Dug- teren secretaresse; Henri Dekking: Dr. J. C. A. Fetter; A C. de Neeve; A. Reitsma; Prof. Ir. W. Schermerhorn; W. Vogt en Prof. Mr. F. de Vries. De A.V.R.O. verleent zijn bemiddeling voor deze uitzendingen, die echter geheel onder verantwoording van don Bond van Nederïandsche Volks-Uni- versiteiten 6taan Met deze stichting wordt een oud illusie van den Bond van Nederïandsche Volks universiteiten vervuld: De Radio meer dan tot dusvor dienstbaar te maken aan de Al gemeene Volksontwikkeling. De Radio- Volksuniversiteit zal niet zijn een concur rent van de bestaande Volks-Unlversiteiten en andere instellingen werkzaam op het gebied van dc ontwikkeling van volwas senen. maar zij zal veel kunnen bijdragen tot een bewust streven naar :ncer ontwik keling van ons volk. De radio-cursussen van den Bond 2iillen een zeer eigen karak ter dragen. I.ange lezingen en uitvoerige referaten zullen niet gegeven worden. De leuze waarnaar gewerkt zal worden is drie- icdig' kort, actrepl inleidend. Dc opzet is tot dusver zeer gelukkig ge slaagd. Het bestuur van den Bond vond tal van bekwame personen, van verschil lende wetenschappelijke gebieden cn uit alle politieke kringen, bereid mede te wer ken. Van alle kanten kwamen instemmen de berichten in van docenten die aan de nieuwe instelling hun krachten willen ge ven. Hier volgen hun namen; (Wijsbegeerte) Dr. J. D. Bicrens de ITaan: Prof. Dr. H. T. de Graaf. Prof. Dr. Leo Polak; Prof. Dr. A 1 de Sopper; Dr. H. W. van der Vaart Smit. (Psychologie) Dr. E. A. D. E. Carp; Dr. J. II. van der Hoop; Dr. H. C Rümke: Dr W. H. C. Tenhacff. (Paedagogische vraagstukken en Jeugd beweging) Prof. Dr. J. H Gunning Wzn Mej. E. C. Knappert; J A. de Koning; Joh. van der Spek; Dr J. A. Vor der Hake. (Letterkunde) Dirk Coster; Ds. J. C. van Dijk; D Kalmn; Herman Poort. Mr. P. H. Rittcr; Annie Salomons. (Tooneel en Voordrachtskunst) Henri Dekking; Jac. van Eleacker; Chalotte Kohier; Joh. de Meester Jr Mevrouw Royaads-Sandberg; Louis Saalborn; Alida Tartaud-Klein; Eduird Verkade. (Beeldende Kunst en Bouwkunst) T. A. van Erp; Ir Jan Grntama; L. T Jordaan: Muib Luns; Prof. R. N Roland Holst; Otto van Tussenbroek; H C. Verkruyscn. (Muziek) Sein Dresden falgemecn leider der muziekafdeeltng); Willem Andrlesscn; L. M. G Arntzenius; Hubert Cuvpers: G. L. F. Landré; Dr. Rudolf Mengelberg; Her man Rutgers; B. van aden Sigtenhorst Meyer; Piet Tiggers; A. ae Wal. (Economie cn Sociologie) Dr. J. S. Bart- stra; Mr. H. de Bie; Prof. Dr. T Goudriaan; Prof. Dr. J. H. van Meurs. Prof. Dr. G Minderhout!; Mr Dr. A. A van Rijn; Prof. Dr. J. G. C. Volmer; Prof. Mr. F. dc Vries; Prof. Dr G. W. Kernkamp; Prof. Mr. N. W Posthumus. (Biologie) Dr. C. U Ariens Kappers; Prof. Dr. J. Boeke* Prof. Dr. F. J. J Buytcndijk; Prof. Dr. H. J. M. Weve. (Levende Natuur) A. F. J Portielje; Mr. G. J Salm; Dr W. G. N. van der Slecn; Dr. Jac. P. Thysse; Rinkc Tolman. (Hygiëne, Lichamelijke Opvoeding. Popu laire Geneeskunde) Mejuffrouw F. Mey- boom; Dr. J. IT. O. Roys; Dr. Th. van Schelven. (Technische Wetenschappen) Dr A. E van Arkel; Prof. Dr. II. B. Dorgelo: Prof. Ir. D Dresden; Prof. Dr. H R Kruvt; Prof Ir. W. Schermerhorn; Dr E B. Wolff. Begonnen wordt in Juli met een drietal cursussen, systematisch van opzet. De serie Muzick-halfuren zal staan onder speciale leiding van don bekenden musicus Scm Dresden, die zal openen met een Beethoven- cyclus. waarbij bekende kunstenaars hun medewerking zullen vcrleenen. o.a. Jo Vin cent, Louis van Tulder, Thom Denys, Wil lem Andriessen, Het Haagsche Strijkkwar tet. Een tweede wek^elijksch halfuur zal ge wijd zijn aan een cursusrccks getiteld „Naar Buiten", waarbij bekende sprekers als A. F. J. Portielje. Rinke Tolman, Dr van der Sleen en Otto van Tussenbroek zullen medewerken. Het derde halfuur brengt een cursus „De Mcnsch en zijn plaats in de wereld docenten: Dr. I D. Bicrcns de Haan. Prof. Dr. H. R. Kruvt, Prof Dr. J. Goudriaan. Prof. Dr. G. Min- derhoud. Ir. F. Louwes. Dr. L. J. van Holk, Huib Luns. Prof. Pr. Kohnstamm, Dr. J. II. van der Hoop. Tenslotte zij nog vermeld dat Mevrouw Noordewier-Reddingius haar medewerking heeft toegezegd hij de plechtige opening van de nieuwe instelling. KOFFIETAFEL: Gerookte paling MIDDAGTAFEL: SI ierasperges Ilarde eieren Gesmolten boter Citroenbioodjes LANGESTRAAT 42 - TEL. 77 FIJNE GROENTEN, HU ISHOUDGROENTEN, Verschillende prijzen. BLIKJES CONSERVEN. flesschen en blikken compote Protest-telegrammen Thans zijn uil Indic verschillende protest, telegrammen ontvangen tegen de voorgeno men verdeeling van den zendtijd voor Indic. Hot bestuur van de „Phohi" ontving dc vol- gendo protesten (meldt het Hbld.): Luisteraars Zuid Sumatra weigeren uit luisteren opgedrongen programma's. Hetzcl Pagaratm. Sluiten ons aan bij protesten tegen toe wijzing zendtijd Phohi aan religieusc en politieke gioopcn. Radiovcrg. Midden-Java. Protesteeren indeeling zendtijden. Wen- vchen uitsluitend neutrale uitzending. Indië reeds te veel verpolitiekt. Huldigen stand punt Phohi Luisteraars Pagottan. Laat ons Phohi behouden. Partijpolitiek "amp Indic Namens cultuurmenschcn Hul sebosch Paree. Zeventig Hollandsch sprekende ingezete nen Lombol huldigen besluit oprichters Phohi. Amerongen Ampenan. De meening der Indische pers. Vrijwel unaniem teleur gesteld, Aneta seint uit Batavia: De besprekingen door de bladen in Neder- 'andsch-Indic, gewijd aan het voorloopig advies van den Radio-Raad, inzake de Ned.- Indische zcndtljdverdeeling en aan de even- 'uoele stopzetting van dor, Phohi-zcnder zijn bijna algemeen in teleurgestelden toon ge steld. Zoo schrjft het „Socr. Handelsblad', dat het do Phubi-stopzotting ten zeerste zou be treuren, aangezien het hier een bijzonder popula.r en „immer welverzorgd" program ma geldt, dat dc moeite om er naar te luis teren ruimschoots waard is. Het blad ver volgt don: „En nu rou dal aii-s moeten worden ge mist, cmdat men ;n Holland te bekrompen is om een royaler standpunt in to nemen. Het blad dringt tenslotte aan op vrijheid van u'tzending, wars van allen soctari- schcn geest. Het Algemeen Indisch Dagblad de „Prcan- gerbode'' zegt betreffonde liet voorloopig ad vies van den Radio Raad: Hier zijn man nen aan het woord, die van de samenstel ling der Ncderlandsch-Indische samcnlc- v n'g bitter weinig op do hoogto zijn. Het blad meent, niet bet. oog op hetgeen hier vernomen wordt omtrent het reserveéren van 10 voor uitzending? in do Maleische taal dat daaraan do gedachte ton grondslag heeft gtlegen, dat op den duur de radio ook in de dessa ingeburgerd zal raken, zoodat alsdan do dessaman zal worden vergast op .politiek en christelijk sectarisme''. De „Java Bode", de, door het omroepor- gaan der Christelijke Radiovereeniging be pleite, golijke vordeeling van den zendtijd ■mor Holland en Ned.-Indió besprekend, ver klaart: Als dit geschiedt krijgt Ncdor- landsch-Inöic 80 scclarischo en sociaal democratische propaganda. Hot blad ver volgt dan: „Een grooter moord op de ont spanning, die do radio kan bieden is alleen denkbaar door deze 80 in de volle 100 te veranderen.'' Allo dagbladen keuren den korten termijn (tot 30 Mei af), waarbinnen belanghebben den in de gelegenheid werden gesteld het voorloopig advies van den Radio Raad te bcoordeelen, waaruit do geringschatting zou blijken voor de Ncd.-Indische belaDgen, daar men Ned.-lndiö blijkbaar niet onder de be langhebbenden had gerekend. Het katholiek dagblad „De Koerier'' on het christelijk orgaan „De Banier'' zijn de eeni- ge bladen van dc geheclo pers in Ned-Indiê, die instemmen met het voorloopig advies van den Radio Raad. Zoo verKlaail „De Koerier", dat, aange zien de radio-omreep het mogelijk maakt duizenden van elke levensbeschouwing te bereiken, deze door lederen katholiek moet worden beschouwd als een voorwerp van het allergrootste belang. Het blad doet een beroep op alle katholieken om do pogingen van do katholieken radio-omroep in Ned.- Indië met al hun kracht te steunen ter be hartiging dier belangen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1930 | | pagina 2