CORVER HOUDT VOET BIJ STUK A. Schoterman Zoon SCHERPE CRITIEK OP „HET VOLK" Het Gleichwellenplan BR1TSCH BEZOEK AAN AMSTERDAM RECTOR WAGENAAR f PGtKE MEIVJEJ/CfiGDL AANMELDING VAN JLEKLDLINGiLN VOORLICHTINGSDIENST SOROPTIMISTEN HUMORHOEKJE m-m Wijnhandel Utr. Str. 17 Tel. 145 Gevestigd 1878 Bijzondér aanbevolen BE AU RW AGE Gewas 1926 St. EMI LION Gewas 1924 Per flesch f 1.- Per anker 40.- Per flesch 1.40. Per anker f 56.- Ontwerpnotulen, waarin geknoeid is De bekende publicist op radio gebied, de heer J. Corver, schrijft in zijn blad Radio- Expres: Door verschillende lezers wordt er onze aandacht op gevestigd, dat het stukje in H.-E. No. 21 over „De mogelijkheid \an het Gleichwellenplan" aanleiding heeft gege ven aan het dagblad „Het Volk'' om het voor te stellen alsof de redacteur van Ra dio-Expres in het publiek een andere mee ning zou verkondigen dan door hem in vertrouwelijke besprekingen binnenskamers zou zijn kenbaar gemaakt Dit is een aantijging tegen mijn persoon lijke betrouwbaarheid als technisch publi cist En ofschoon nu de omstandigheden deze aantijging maken tot iets zoo minder- waaidigs, dat Ik den sturapengen papier- bevuiler, die er zich aan schuldig maakte, zeker niet verder te woord zou staan, is er anderzijds een kwestie van publieke rao- raliicit mee gemoeid, waaromtrent de le zerskring van dit blad recht heeft, iets ine er te vernemen. „Het Volk" schreef; „Nu komt do heer J. Corver zelf met iets. wat een tegenspraak moet verbeel den. (Volgt een citaat uit R-E.) „Er zit dus niets anders op, dan dat wij den heer Corver vertellen, hoe hij precies 26 dagen geleden over de moge lijkheid van het Gleichwellenplan dacbt Qp^den..,eersten .Mei van dit jaar ver telde de heer Corver in de bestuurska mer van het A.V.R.O.-gebouw, „dat hij het rapport van de drie deskundigen onder de oogen had gehad en dat het bezwaarlijk ging^ daaruit goede conclu sies te trekken". Hij gaf verder eenige technische beschouwingen tën beste, waarop dé heer dr. Molhuys'en,vóor- zitlcr der A.V.R.O., onder instemming van het dagelljksch bestuur der A.V.R O., fot de slotsom kwam," „dat de P.T.T. op grond van de metingen dus eigen lijk móest zeggen, geef ze maar geen vergunning, want dat wordt toch niets" De heer Corver vervolgt dan: Uit dit en andere stukjes in „Het Volk' is bekend, dat het blad langs sluikwegen een getypt stuk in handen heeft gekregen, dat het beschouwt als de notulen van de op 1 Mei gehouden vergadering van het Dagelijksch Bestuur van de A.V.R.O. liet lijkt in de eerste plaats nuttig, erop te wijzen, dat zelfs op dit oogenblik van die vergadering nog niets anders bestaan dan ongecorrigeerde, niet gearresteerde ont werp-notulen. Ieder, die weet, hoe licht in een dergelijk ontwerp fouten ontstaan is de samenvatting ccner technische uiteen zetting en meeningsformulcering, zal be seffen, dat zeker vóór de vaststelling van zulke notulen geen enkel spreker verant woordelijk is voor hetgeen hem daar in den mond wordt gelegd. Wanneer intusschen door den schrijver ia „Het Volk" eerlijk was geciteerd uit dat stuk, zou men hoogstens kunnen zeggen, dat hij door onbekendheid met de bewijs kracht en beteekenis van een langs minder eerbaren weg verkregen papier, en door het ietwat kwaadaardig-lichtvaardige trekken van conclusies daaruit, een menschelijker- wijs nog te verontschuldigen „vergissing" had begaan, waarbij de „goede trouw", een beetje ruim opgevat, nog niet absoluut in het gedrang kwam. Maar zoo is het niet. Van do boven ver melde en andcro door „Het Volk" tusschen aanhalingsteekens geplaatste zinsneden, waarmeo de schijn wordt gewekt alsof het tekstgetrouwe aanhalingen zijn, moet ik hier verklaren, dat er door het invoegen en veranderen van woorden in geknoeid is. Hier kunnen wij de verontschuldiging van „vergissingen" bij het overschrijven uit een getypt stuk moeilijk laten gelden. Waar letterlijk geen enkel citaat woordelijk ge trouw is, ligt de opzet om te vervalschen voor de hand. Waarom schrijft men „dat het bezwaar lijk ging', waar stond: „dat het moeilijk zal zijnWaarom werden de vermelde technische beschouwingen niet verder ge citeerd, waaruit in de etrste plaats het ongecorrigeerd karakter bleek en uit den slotzin d3 eigenlijke conclusie van den spreker viel af tc leiden? Is dat niet om dat dan de gemecne hcschuldiging van spreken uit twee monden had moeten ver vallen? Waarom phantaseert de schrijver in „Het Volk" dia „instemming van het dagelijksch bestuur" met de beweerde slotsom van dr. Molhuysen en waarom is het woordje „eigenlijk'" ingevoegd, dat er niet staat en de strekking van de woorden verdraait, een strekking, die op deze plaats door de ont- werp-notulen bovendien toch al onvoldoende wordt weergege\en? f De juiste beteekenis van sommige dezer schijnbaar slechts kleine verdraaiingen zal den buitenstaander misschien niet eens di reet duidelijk zijn; desgewcnscht wil ik de Joortrapthcid ervan nog wel eens nader toe lichten In hetzelfde artikel in „Hot Volk'" worden in een ander „citaat" cenige woor den omgezet om het xvoordjo „zelf", dat er stond, !n „zelfs te kunnen veranderen, als of ik gezegd zou hebben, dat ik „zelfs met de V.A.R.A wel zou hebben willen praten. Ook dit is een vcrvalsching. Ik vraag nu. Waarom hecht men er zoo veel belang ean, de lerers van een dagblad als „Het Volk" met zulke knoeierige en leugenachtige middelen te misleiden omtrent mijn stand- runt ten aanzien van een zuiver technisch vraagstuk? Indien „Het Volk ziel: niet openlijk en olledig los maakt van een medewerker, die zoo iets uithaalt, beschuldig ik dat blad van het bevorderen van en huisvesting ver- '.cenen aan bedrog, volksmisleiding en ver- valsching en van te zijn een schandvlek voor Nederlundsche pers. Wanneer men dat graag nog eens hoo ien wil, dan verklaa- ik hier nogmaals, dat mijn inzienten omlrent het Gleichwcllen- lan niet zijn veranderd en verder, dat mijn meening binnenskamers steeds in overeen stemming :s geweest me' mijn publicaties, rwijl het rapport over verrichte metingen, waarop „Htt Volk' zinspeelt, al even min raijn meening heeft gewijzigd. Wie uit mijn eigens gesproken woorden iets anders meent te balen, vergist zich eenvoudig, of erdraait opzettelijk mijn bedoelingen. Eenige duikbooten op het IJ De begrafenis te - Arnhem Anifterd arii; 6 Juni. De - hoofdstad heeft héden in den namiddag bezoek gekre- geri van een "Engelschc onderzeeboot-flot tielje. welke tot 12 Juni in onze haven zal vertoeven. Het geheel bestaat uit een moe derschip, de „Alecto', en zes duikbooten, één groote van het L-type en vijf kleinere van het H-type Te vijf uur bevond de flottielje zich op het zonnige IJ, tegenover de Schippersha- ven aan den Westerdoksdijk, waar de boo ten aan den buitenkant van de remming zouden meren. De „Alecto" was daar reeds eerder gearriveerd. Er ging nog heel wat tijd mee heen, voor de grijsgeschilderde duikbooten. die vanaf de De Ruyterkade veel bekijks trokken, hun definitieve lig plaats bereikt hadden, zulks ook in ver band met de drukke scheepvaart ter plaat se. De boot van de Havenpolitie verleende bij een en ander assistentie. De havenmeester, de heer W. N. van de Poll, heeft den commandant van het flot tielje. commander R- W. Blacklock. aan boord van het moederschip verwelkomd, evenals een vertegenwoordiger van het En. gêlsche consulaat. Commander Blacklock zal morgen o.m. bezoeken afleggen bij den waarnemende» burgemeester, bij den garnizoenscomman dant, overste Rouffaer en bij den ondcr- commandant der marine, kapitein ter zee Romswinckel, welke bezoeken met een te genbezoek zullen worden beantwoord. Arnhem, 6 Juni. Op de Israëlitische be graafplaats te Arnhem had hedenmiddag onder zeer groote belangstelling de teraar üebestclling plaats van liet stoffelijk over vchot van den rector van het Nederl. Israe- lietisch Seminarium to Amsterdam, L. Wa genaar. Het stoffelijk overschot was hedenmorgen per trein van Amsterdam naar Arnhem overgebracht. Na aankomst werd het eerst gebracht naar het Israelietisch OudcÜedcn- huis aan de Markt en daar op een baar ge- j.laatst. Nadat bazuingeschal had weerklonken werd de baar gedragen coor de Nederland- sche Opperrabbijnen naar de-Synagoge. Voor iet kerkgebouw werden door den opper- voorzanger der Israelielische gemeente tc Arnhem Boas gebeden gezegd. De kist werd daarop in den lijkwagen ge plaats;, waarna naar aeri doodenakker werd gerede». Zestien volgrijiuigen volgden den lijkwagen. In het reinigingshuis der be graafplaats vereepigden zich de opperrab bijnen, keikbesturen, curatoren, leeraren en studenten van het Nederl. Isr. Semina rium, ue leden van de Permanènte Commis sie en vele anderen. Nadat de gebruikelijke ritueele handelin gen waren verricht, w ex-1 door opperrabbijn Vredenburg het woord gevoerd. Hij sprak naar aanleiding van het woord „Op hen rust de dienst voor het heiligsto. Op dc schouders hebben zij te dragen". Deze woorden waren wel zeer van toepas sing op rector Wagenaar, die een grootjsch ambt heeft vervuld. Wanneer ér één taak voor spr. moeilijk is, dan is het wel om van den kansel te spreken als hij. Hij was een bezielend redenaar. Spr. prees het sociale werk van den over ledene en herinnerde in dit* verband aan het oude-liedcnhu:s te Arnhem, waarvan hij voorzitter was Verder herinnerde spr. aan de beteekenis van den overledene als gees telijk -.ader van de vereeniging van Opper rabbijnen. .Vervolgens sprak opperrabbijn Hirsch, die het vele werk van den overledene als op perrabbijn in vorschillcnde plaatsen deed uitkomen. Verder memoreerde hij den over- edene als leeraar. Hij was een opofferend en zorgzaam vriend - Daarna sprak opperrabbijn Van Maarsen uit Den Haag namens het bestuur van het Genootschap Joodsche Wetenschap in Ne derland. Dr. de Jong uit Amsterdam schetste de beteekenis van Wagenaar voor het Semi narium Verder spraken rabbijn Serlui uit Am sterdam namens het Rabbinaat van de [hoofdstad, opperrabbijn Dasberg uit Leeu- I warden namens veie oud-leerlingen, drs. L. i Herschel namens de- Bibiiothccka Rosentha- lianh, da heer Pmjo,lef raar der Isr. Ge meente te Ai'nl)em,; ;dr. Van der Sluijs na mens de Ned. Isr. Gemeente te Amsterdam en tal van anderen Hierna werd .het -stoffelijk overschot aan den schoot der aarae toevertrouwd. DE INBRAAK AAN DEN NIEUWEN WEG TE AMSTERDAM. Daitsche dienstbode en haar verlooide In Duitschland aan gehouden. Amsterdam, 6 Juni. Naar men zich herinneren zal, is ongeveer twee maanden geleden, bij afwezigheid der bewoners, on- gewenscht bezoek geweest in een huis aan den Nieuwen Weg alhier. Het vermoeden bestond dat de Duitsche dienstbode, die daar in betrekking was, deze gunstige ge legenheid had afgewacht om haar verloof de, een jongen Duitscher. die sinds kort in de hoofdstad woonde, in het huis toe te iaten om, met haar hulp, zijn slag te slaan. Zoo waren, behalve een bedrag aan contant geld, tal van sieraden een goede buit ge worden. De politie van het bureau Lin- naeusstraat, die de zaak in handen kreeg, vermoedde dat het tweetal naar Duitsch land was uitgeweken, een vermoeden, dat alleszins juist bleek te zijn. Eergisteren zijn n.l. de Duitsche dienst bode en haar verloofdo die echter, naar spoedig bleek, met een andere vrouw ge huwd was! te Düsseldorf door de politie aangehouden Uit hun verhoor is komen vast te staan dat zij. na op den Nieuwen Weg hun slag te hebben geslagen, per trein naar Utrecht zijn gegaan, waar zij een auto naar de grens genomen hadden om vervolgens met een andere auto het Duitsche gebied verder bin nen te trekken. Het gestolen geld bleek op te zijn, van de gestolen sieraden is nog een gedeelte op het meisje gevonden. Daar het tweetal niet kan worden uitge leverd. zal het vermoedelijk in Duitschland terechtstaan. STAATSCOURANT Voornaamste koninklijke be sluiten uit de Staatscourant van hedenavond. Benoemd tot burgemeester van Uedik- huizcn J. A. J. van Ileercvcld, benoemd met ingang van 1 Juli e. k tot referen daris der P.T.T. de referendaris tweede klasse- der P.T.T. L, A. J. Verpalen, direc teur van het P.T.T.-kantoor te Valkons- waard, en is hij bij beschikking van den directeur generaal der P.T.T. aangewezen als* directeur van 'het P.T.T.-kantoor te Hulst. Op verzoek eervol ontslagen als inspecteur der registratie en domeinen te Rotterdam vie afd.) A. van der Lceden mot ingang van den dag, waarop door hem do ver- eUchte eed als notaris zal zijn afgelegd; benoemd tot ontvanger der directe belas tingen en accijnzen te Kesteren W. de Rui ter te 's Gravenhage, commies aan het Departement van Financiën; benoemd tot ontvanger der directe belas tingen invoerrechten en accijnzen tc Hulst E D. Bartstra, surnumerair der directe be lastingen invoerrechten en accijnzen per directie Rotterdam. bij beschikking van de directeur-gene raal der P.T.T. is met 1 Aug. 1030 aange wezen als directeur van het P.1 T -kantoor tc Naaldwijk do adjunct-referendaris der P.T.T. A. van der Marei te Utrecht (in spectie). DE BURGEMEESTER VAN AMSTERDAM TE PRAAG. Ontvangst op het stadhuis. Uit Praag wordt geseind, dat burgemees ter De Vlugt Donderdag op het stadhuis is ontvangen. Van het gebouw woeien de Nederlandsche en Tsjecho-Slowaaksche vlaggen. Burgemeester Baxa dankte in tegenwoor digheid van de gemeenteraadsleden cn tal van hoofdambtenaren den burgemeester voor zijn bezoek en gaf een uiteenzetting van den groei der stad Praag na den groo- ten oorlog. In zijn dankwoord herinnerde burgemees ter De Vlugt aan de veelbewogen geschiede nis van het Tsjecho-Slowaaksche volk, hij riep de figuur 'van den grootcn hervormer Johannes Hus op en beein'digde zijn toe spraak rnet een beschouwing over de vraag stukken, die zich voordoen bij het besturen van een groote stad. Des namiddags legde de heer De Vlugt, vergezeld door den Nederlandschcn gezant, bezoeken af bij president Masaryk, den pre sident van den ministerraad Udrzal en den minister van buitcnlandsche zaken Benesj. Daarna bezocht de Amsterdamsche burge meester eenige belangrijke instellingen op maatschappelijk gebied. Burgemeester De Vlugt bezichtigde ook het model van liet Comenius-standbecld.. dat te Amsterdam geplaatst zal worden. ClCKFAEKIVllT, "l i II "Ml1 Will i 1 Samenwerking met gemeentelijke bureaux van beroepskeuze Aanstelling van correspondenten Reeds op dc in het najaar van 1928 ge houden landdag der Soroptinustclubs (Clubs van vrouwen die een beroep uitoe fenen) werd in principe besloten een in lichtingsdienst in het leven te roepen en werd een commissie ingesteld om dit onderwerp te bestudeeren en plannen te ontwerpen. Deze commissie ïs thans met haar ar beid gereed en heeft het navolgende plan uitgewerkt, dat door het hoofdbestuur der Nationale Unie der Nederlandsche Sorop- timist Clubs is aanvaard en dat thans in werking zal worden gesteld Er wordt ingesteld een beroeps-voorlich tingsdienst, waarvan het doel is aan vrou wen. die een beroep uitoefenen, dat in de bestaande clubs vertegenwoordigd is, al die vQorlichting cn.bulp .te vcrstrè'kkgn, waarover deze clubs, dank zij haar bfnncn- en buitcnlandsche relaties cn de 'el-varing harpr leden, kunnen beschikken Deze in lichtingen kunnen dus op een groote vcr- cheidenheid van beroepen betrekking heb ben, terwijl, wat het buitenland betreft, oorlichting zal kunnen gegeven worden omtrent bestaande toestanden en gelegen heden, woning enz. aldaar. De zuivere bebroepskeu'zo zal echter buiten dezen voorlichtingsdienst gelaten worden, aangezien de reeds bestaande bu- eaux van beroepskeuze, waaronder ook het Nationaal Bureau voor Vrouwenarbeid Den Haag wordt gerekend, dit terrein geheel bestrijken cn zich op dit gebied steeds vorder perfectioneereh. De Soropti- misten zijn zich dan ook bewust, dat het istellen van een nieuwen dienst, die de beroepskeuze zou behandelen, geen re den van bestaan zou hebben. Daarom heb ben zij het juister geoordeeld te trachten samenwerking te verkrijgen met de voor naamste bestaande bureaux van beroeps- kouze cn het is haar inderdaad gelukt een dergelijke overeenkomst tot samenwerking lot stand te brengen met de gemeentelijke bureaux van Amsterdam, 's-Gravenhage e" Utrecht, alle plaatsen waar Sóroptimist- ilubs gevestigd zijn. De werkwijze zal de olgcnde zijn: Wanneer bij genoemde bureaux een aan- ra-ge binnenkomt betreffende een beroep, dat bij de Soroptimistcn vertegenwoordigd zal dit bureau zich wenden tot dc spe cialiste, d.i. het lid. dat het vak beoefent waaromtrent inlichtingen worden verlangd en zoodoende gebruik maken van de erva^ ring, die de Soroptimistcn in haar vak heb ben opgedaan. Wanneer J)lj do Soroptimistcn zeiven aanvragen binnenkomen, zullen zij deze, wanneer zij beroeps keuze betreffen, ver wijzen naar de bureaux voor beroepskeuze Gaat het om beroeps voorlichting, dan wordt de aanvrage, die ingediend moet worden hij de door de clubs daarvoor aan gewezen correspondenten, ter behandeling doorgegeven aan het lid, dat het beroep, waaromtrent de inlichtingen worden ge vraagd, uitoefent. Betreft het een inlich ting. die op het buitenland betrekking heeft, dan tracht de betreffende correspon dente de gewenschte» bijzonderheden bij de loden van Soroptimistelubs van de plaats op het land in kwestie tc bekomen. Als correspondenten voor do Nederland sche clubs zullen optreden; voor 's-Graven hage mej. J. H. J. ter Pelkwijk, Nassau Dil- lenburgstr. 31; voor Amsterdam mej. C. M. Meijers. Rokin 23; voor Utrecht mej. dr. J M. Key-man, Fred. Hendriklaan 26. SORGHVLIET AAN DEN STAAT. De sleutel overhandigd. 's-Gravenhage, 6 Juni. Naar ons uit goede bron wordt medegedeeld, is op 5 Juni 1930 in liet kabinet van den minister van .financiën, (en overstaan van notaris G.- j. van IGendt, te 's-Gravenhage, de akte gepas séerd, waarbij de familie mr. A. E. H. Goe- kuop, aan den Staat der Nederlanden heeft geschqiikcn het landgoed „Sorghvliette 's-Gra *nhage. De symbolieke levering van het landgoed had plaats door den oudsten zoon, die een zilveren sleutel van het groote inrijhek aan den Ouden Schevmingschon weg, plechtig aan den minister overhan digde. De openstelling, onder zeker voorbehoud, van het park voor vrije wandeling zal, zoo mogelijk, nog in deze maand plaats heb ben. DOODELIJK ONGEVAL. Zwolle, 6 Juni. Hedenmiddag te onge veer vijf uren had op de Versluisbrug tc Zwolle een doodelijk ongeluk plaats. De 16-jarige mej. Visscher wilde op dezen zeer drukken verkeersovergang tusschen twee auto's doorrijden cn kwam hierbij te allen. Zij geraakte onder een zware „Shell- auto" Haar geheele borstkas werd inge- Irukt. Zij werd zoo goed als verpletterd en was onmiddellijk dood. VRAAGT UWtfHlr^ WINKELI ER of N.V. HULSKO tcuSoq AMER5FOORT Nieuwe bediende (by het vertreK van ae limousine yan den dokter)„Hoe lang Is de baas nou al ziek Butler „Ik weet het zelf niet precies meer, maar toen de dokter hier voor het eerst kwam, reed hij in een Ford." -J (Passing Show).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1930 | | pagina 4