HEFFING VAN OPCENTEN OP DE VERMOGENSBELASTING Zaterdag 7 Juni 1930 28e Jaargang No. 287 Het voorstel van B. en W. aangenomen De ijver van enkele gemeentewerklieden GEMEENTERAAD Lang debat over de verhuring van de markthal op Zondag Openbare vergadering van den Raad der Gemeente Amersfoort op Vrijdag 6 Juni des avonds 7 uur. Voorzitter:- de Burgemeester. \fwezig dc heeren Veis Ilcyn, Noord- man, van Galen Last. Een vaoature. De notulen der vorige vergadering worden goedgekeurd, zooals ze ter visie hebben ge lezen. De voorzitter deelt mode, dat een brief is ingekomen van den heer \an Koets veld, die hij wegens zijn benoeming tot burgemeester van Workum als lid van den Raad bedankt. De voorzitter herdenkt den heer van Koetsveld die als raaslid voor zijn principieele ideeën in hot gemeentebestuur stelling koos eri verheugt zich dat hem dit rr.ooio ambt ten deel viel, mogelijk ook een onderscheiding voor den Raad. dat een der leden tot burgemeester is benoemd.. 1 Onderzoek geloofsbrieven van het nieuw benoemde lid van den Raad den Heer G. van Tellingen. De heeren Stadig, Rekké er. van Beurden worden benoemd tot leden der commissie van onderzoek. De heer van Beurden rapporteert, dat de stukken volgens do Gemeentewet in orde zijn, waarom de commissie adviseert den heer van Tellingen toe te laten. Aldus met a 1 ge meen e stemmen besloten. 2. Ingekomen slakken en medcdoolin- gen. Ingekomen zijn o.a. de volgende stukken cri mededeelingcn. Schrijven van B. en -W. van Amersfoort waarbij raededecling wordt gedaan over het op wachtgeld stellen van drie werk lieden door de N.V. P.U.E.M, De heer Fremouw wijst er op dat de P.U.E.M: meent dat eenigc raadsleden zich krenkend hebben uitgelaten over de P.U. E.M. Hij herinnert aan de voorwaarde bij de overgave en nu zegt dc P.U.E.M. dat bet personeel niet paste in het kader van het bedrijf terwijl door betere bewerktui- gmg bet personeel overbodig werd. Spr. vindt dat deze argumenten een zwakke plek vormen in bet stuk van do P.U.E.M. Hij heeft gedacht dat de P.U.E.M. de per sonen heeft overgenomen om de overgave vlotter te doen gaan met het doel zo dade lijk weer te ontslaan. Na lezing van het 6i.uk geeft hij toe dat deze gedachte ver keerd was en daarom trekt hij de woorden immoreele handeling in. Maar wel heeft de P.U.E.M. lichtvaardig gehandeld. Schrijven van B en W. waarbij een me- dedeeling wordt gedaan over het in ge bruik geven van gemeentegrond aan dc Barchman Wuytierlaan. De heer Fremouw herinnert dat tweo 'Amersfoorters een dergelijk verzoek heb- ben gedaan, hetgeen is geweigerd. Nu is het fotograteeren toegestaan aan den heer Stokvis, die vanaf 1927 het heeft gedaan. Hij is echter geen inwoner onzer gemeente. Spr. vraagt of contractueele verplichtingen bestaan .tegenover den heer Stokvis. In principe wil hij aan stadgenoot-en de voor keur geven. Do voorzitter zegt dat geen contrac tueele verplichtingen bestaan. Maar het gold hier iemand die het al jaren heeft gedaan. Idem dd. 20 Mei 1930 Aid. I no. 2259 waarbij antwoord wordt gegeven op de vra gen van den heer Spiekermann over veilig heidsmaatregelen, te nemen voor dowo ningen in de Gaslaan en in do Eemstraat, in verband met de nabijheid van de fabrie ken van Polak's Frutal Works. De heer Spiekermann heeft gehoord dit de afspraak tusschcn de firma Polak en do Brandweer reods vroeger bestond. Hij vraagt daarover inlichtingen. Do voorzitter kan die thans niet geven. Rapport dd. April 1930 van de Commissie ad hoe betreffende het oprichten van een gemeentelijke zweminrichting met afzon derlijke nota's van de hoeren D. J. Rekké en Mr. L. Stadig. Zal in de volgende vergadering behan deld worden Schrijven van Burgemeester en Wethou ders van Amersfoort dd. 14 Mei 1930 Afd. I No. 2112, waarbij oen mededeeling wordt gedaan betreffende het verstrekken van vacantic- en fcestdagenbons aan do bouw vakarbeiders, geplaatst bij de werkver schaffing. De heer de Mots meent dat te weinig met de belangen der arbeiders Is rekening gehouden. De minister zet don stok achter de deur. als niet in zijn eeost wordt gehan deld trekt hij den steun in. Het Rijk heeft eon bedrag \an 1000 gegeven en daarmee legt hij alle arbeidsvoorwaarden aan ban den. Daarmee kan de Raad geen genoegen nemen. De arbeiders die te werk zijn ge steld zij" door dc werkloosheid al meer dan gedupeerd. En de Ilaad moet er niet toe meewerken dat die dupccring nawerkt tot de vacantiedagen der arbeiders. In be gin Augustus leggen de bouwvakarbeiders drie dagen het werk neer en dan worden geen bonnen uitgegeven. Dan moet de men- schen der werkverschaffing ook geen bon nen inleveren en moeten due hun loon der ven. Dat mogen we niet tolereeren. Spr. beveelt den Raad aan de belangen dezer ruenschen in het oog Ic houden. De heer Verheij vindt het beleid van B. en W. niet prettig voor den Raad. Wat de minister wil zal later wel volgen, maar B. en W. moeten niet schrijven: dat moeten we aannemen anders wordt de minister boos. Dat moeten B. en W. niet doen. Wethouder Ruitenberg kan bet ge noemde bedrag van 1100 niet controlec ren, maar het zal wel goed zijn. Het zal ook wol eens hooger zijn geweest. De heer de Mots neemt alleen den laaisien zin van den minister, maar hij moet ook den eer sten zin nemen, waarin de minister er op wijst, dat werkverschaffing geen gewoon werk is, het is \verk om de mcnschen door de moeilijke tijden heen te helpen. Nu zegt de heer Verhey, jullie moet niet to rade gaan bij den minister. Maar wij krijgen subsidie en dan is het toch goed, dat wij even aan den minister schrijven, hoe is uw -tandpunt hierin. Wij kunnen nu wol va- cantiebonnen geven, maar dan zegt dc mi nister: dan houdt de subsidie op. De heer de'Mots wijst er op. dat bij don huurtoeelag ook er op gewezen is, dat het geen gewoon werk was. Maar wie zijn 1 toen met op zij gegaan voor den minister. En spr. gelooft dat we dat ook met de vacantiebonnen niet behoeven te doen. lil Nijmegen heeft men dat standpunt ook in genomen. Spr. stelt voor. Vacantiebonnen toe te kennen met terugwerkenden kracht voor dio menschcn die onder het collectief Arbeidscontract hebben gewerkt. t>e heer Noordewier wijst er op dat bij de werkverschaffing verschillende men- 6chen werken. Daar ontvangen ze geen bonnen .Komen ze weer in het vrije be drijf dan krijgen ze wel bonnen, maar dan kunnen ze geen voldoend aantal bonnen in leveren voor do vacantiedagen. Midden in den zomer zitten ze dus drie (lagen zonder geld. Wij moeten zeggen: dat doen we niet. De voorzitter stolt voor met het oog op de financieele gevolgen' liet voorstel-de Mots te zenden om prae-advies. Aldus besloten. Schrijven d.d. 14 Mei 1930 van D. de Ridder, hoofdbestuurder van den Necler- lnndschen Christelijken Bond van personeel in publieken dienst, inhoudende het ver zoek aan J. te Kulve een wekclijksche toe lage toe te kennen. Advies Burgemeester en Wethouders. Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht dd. 26 Mei- 1930, waarbij is goed gekeurd het raadsbesluit dd. 1 April 1930 betreffende borgstelling ten behoeve van een schuldeischer van L. Oudshoorn te Leusden. Kennisgeving. Schrijven dd. 2 Juni 1930 van het bestuur van de Oranjevereeniging te Amersfoort waarin wordt verzocht 1000,te schenken voor een eventuel tekort, in verband met de feestelijkheden, te houden in 1930. Advies Burgeme.ster en Wethouders. Schrijven dd. 31 Mei 1930 van het bestuur van do Afdeeling Amersfoort der Jongeren Vredesactie waarin wordt aangedrongen zich tot den Minister van Defensie te wen den met de mededeeling, dat niet kan wor den gedragen de verantwoordelijkheid om de bevolking te beschermen tegen gasaan vallen. Advies B. en W. Sschrijven d.d. Juni 1930 van de Afdeeling Amersfoprt van de „Nooit meer Oorlog Fede ratie'', waarbij verzocht wordt een antwoord te geven op het adres van do Afdeeling Amersfoort der Jongeren 4'redesactie. Advies B. en W. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders van Amersfoort dd. 31 Mei 1930 Afd. II No. 2335 tot wijziging van het raadsbe sluit dd. 29 April 1930 betreffende het in gebruik geven van lokalen van de school aan de Johan van Oldcnbarneveltlaan aan de Amersfoortschc Schoolvereeniging. Goedgevonden. Schrijven dd. 2 Juni 1930 van het bestuur van het melkcontrölestation te Amersfoort inhoudende het verzoek voor 1931 een sub sidie toe to kennen van 200.— Advies Burgemeester en Wethouders. Onderwljsbenoemingen. 3. Benoeming van een hoofd der 1 Sep tember ak. te openen school voor gewoon lager onderwijs no. 2 (Zonnebloerr>6traat). De voordracht luidt: 1. M. J. T. Hefting, hoofd eener school te Scherpenzeel. 2. P. II. Creraer, hoofd eener school te Groningen. 3. W. de Graaf, hoofd eener school te Colmschate. De heer Spiekermann vraagt waar om op de voordracht geen Amersfoorter voorkomt. Wethouder Thien antwoordt dat B. en W. meenen, dat alleen de meest geschik te sollicitanten op -de voordracht moeten voorkomen en de beste sollicitanten zijn na degelijk ondorzoek genomen. De heer Boas wijst er op, dat No. 2 rler voordracht bij het bezoek met ziekteverlof was. Hij meent dat de onderwijzers van Amersfoort toch ook een kans moeten heb ben en gelooft niet, dat het. onderzoek zoo serieus is geweest. Wethouder Thien moet tegenspreken, dat het onderzoek niet serieus was. Op de Amersfoortsche onderwijzers is wel gelet; hij de selectie der ruim honderd sollicitan ten is op hun belangen wel gelet. Maar het belang van het onderwijs moet wel degelijk in h^t oog worden gehouden. Benoemd wordt de heer M, J. T. Hefting te Scnerpenzoei. 4. Benoeming van een onderwijzer aan do school voor gewoon lager onderwijs no. 1 (Waalstraat). De voordracht luidt: 1. M. J. Smit te Delft; 2. E. Schouten te Veenendaal; 3. C. F. R. Hamerlinck te Hilligersberg. Benoemd wordt dc heer M. J. Smit te Delft. 5. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het verleenen van ziektever lof aan onderwijzend personeel. Aangenomen. Uitbreiding Commissie van toezicht L. O. G. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot uitbreiding van het aantal lo den van de Commissie van toezicht op het Lager Onderwijs. B. en W. stellen voor om bet aantal leden van de commissie van toezicht op het L. O. te verdubbelen, aangezien het School bezoek dan boter kan worden gedaan dan met het huidige aantal leden mogelijk is. Aangenomen. Schoolbonw Vondellaan. 7. Voorstel van Burgemeester en Wet houders om een crediet tc verleenen voor de uitvoering der schoolbouwplanncn aan dc Vondellaan. Aangenomen. Tandheelkundig toezicht op de scholen. S. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het sluiten van een overeen komst met een tandarts voor hot tandheel kundig toezicht op de scholen. B. en W. adviseeren deze overeenkomst aan te gaan mot Dr. Voermans, tandarts te Utrecht. Den heer kekke is gebleken dat voor deze functie een oproep is geplaatst in .een Geneeskundig blad. Er 2ijn verschillende sollicitanten gekomen en nu heeft spr. on derzocht, waarom plaatselijke tandartsen niet in aanmerking zijn gekomen. Zij zou den kinderen hunner patiënten niet mogen behandelen. Dat vindt spr. een ingrijpen in de vrije artsenkeuze der ouders. Het is niet in orde dat een adviseerend tandarts geen kinderen mag behandelen, die tot zijn pa- tienten behooren. Daar maken de plaatse lijke tandartsen bezwaar tegen. De lieer Voerman heeft in Utrecht en zeer drukke praktijk Spr. vindt er veel voor te zeggen dat een dor plaatselijke tandartsen wordt uangesteld en wel omdat naar zijn meening we straks toch overgaan tot een behar.de- lenden tandarts. En dan is het een voor dcel dat we een tandarts hebben die de kinderen reeds kent. Spr. verzoekt de voor dracht terug te nemen en te onderhande len met de plaatselijke tandartsen. De heer van Nieuw.enhuysen moet zich daar zeer sterk tegen verklaren. Het is juist heel goed dat de adviseerende tand arts niet. tevens behandelend tandarts i9. De groote organisaties nemen ook dat standpunt in en daarom bevreemdt. Spr. het standpunt van den heer Rekké. De heer Rekké vindt het niet juist dat de adviseerend tandarts niet tevens behan delend op mag treden als do ouders dat wenschcu. De schoolarts heeft dat bezwaar ook. Wethouder Thien meent dat de argu menten van den heer Rekké geen aanlei ding geven aan B. on W. om van hun standpunt af te wijken. Hij twijfelt er niet aan of de proef zooals B. en W. die voor stellen wel goed zal gaan. De heor Rekké vraagt het voorstel nog één vergadering aan te houden om het ad-' vies te overleggen van den schoolarts. Wethouder Thien moet dit ontraden. Nemen we nu een besluit, dan kan de heer Voermans zijn maatregelen nemen en niet September beginnen. De adviezen van den schoolarts behoeven toch niet altijd te wor den overgelegd. De heer Noordewier voelt zich toch \eiligcr in zoo'n zaak dio aparte kennis ver dacht als het advies wedt overgelegd van •len directeur. De Voorzitter meent, dat dr. Nieu- wenhuysen kort en duidelijk het juiste licht heeft laten schijnen. Juist om de positie zui- er te houden moeten we scheiding houden 'usschen adviseerend en behandelend arts. De heer Boas vindt het toch bezwaarlijk dat de menschen niet naar dien tandarts mogen gaan. De hoer Van Beurden wijst er op, dat bij een ziekenhuis ook een directeur-inter nist wordt benoemd met alleen consultatie ve praktijk. Het voorstel wordt z. h. st. aangenomen. 9. Voorstel van Burgemeo9ter en Wet houders tot vaststelling van een ontwerp verordening op de heffing van rechten als bedoeld in artikel 21 van de Besmettolijko Ziektenwet. De heer Polder heeft in de commissie gehoord dat het een tijdelijke maatregel is. Maar dat is niet uit het stuk te lezen. Er worden bedragen genoemd, die door dc men schen niet kunnen worden betaald. Iemand met een inkomen van 1 1000 moet 50 cent j-cr dag betalen. Kan dat wel? Voor onder hoek moet 2 worden betaald, voor een ope ratiezaal 110. Het is een onmogelijkheid voor de menschcn om die bodragen te beta len. In bizondere gevallen kunnen B. en W. vrijstelling verleenen. Maar ae een is bruta ler dan do ander cn de een kar» ook beter zijn zaak bepleiten dan de ander. Mcnschen lie wat huiverig zijn om bij B. en W. te v-omen, die zullen moeten betalen. Zelfs voor gezinshoofden met een inkomen van f 2000 :s het bedrag te hoog. Daarom stelt de S. D. Pv-fractie voor gezinshoofden tot een in komen van 2000 vrij te stellen cn daarbo ven te beginnen met een bedrag van 50 cent oer dag. Verder bevreemdt het spreker, dat de bei- do vragen gesteld door de gezondheidscom missie niet z(jn opgenomeriT Er «s gevraagd hoe het zal gaan met vereenigingen, stich tingen enz. Daar de betrokken wethouder afwezig is, wordt het punt aangehouden. 10. Voorstel van Burgemeester cn Wet houders tot het voeren van een rechtsge ding terzake van de invordering van ach terstallige huurschuld voor een gemeente- woning. Aangenomen 11 Voorstel van Burgameestcr cn Wet houders tot herziening van aanslagen ver gunningsrecht Drankwet. De heer Rekké maakt het bezwaar, dat de zaak niet behoorlijk is gemotiveerd. Waarom wordt deze herziening verleend. Do Voorzitter. Omdat volgens den taxateur weinig drank wordt omgezet. Het voorstel wordt aangenomen. 12. Advies van Burgemeester cn Wet- liouders naar aanleiding van het adrc6 van J. Boshuizen waarin hij verzoekt de wegen in de omgeving van de Gasthuis laan te mogen verharden. Naar aanleiding van bet verzoek van J. Eosbuizcn, om de wegen in do omgeving van de Gasthuislaan te mogen verharden, adviseeren B. en W. den Raad in dezen nog geen beslissing te nemen vóór de Gast- huislaankwestio is opgelost. Aangenomen. 13. Voorstel van do Commissie van Wet geving tot wijziging van dc verordening op de keuring van waren. De heer Hofkamp vindt dat de be staande voorschriften onvoldoende zijn. Bij de wijziging heeft voorgezeten dc volksge zondheid te bevorderen. Een woord van dank brengt spreker aan het college cn aan de commissie van wetgeving. Het voorstel wordt aangenomen. 14. Voorstel van de Commissie van Wet geving tot wijziging van dc verordening houdende bepalingen ter voorkoming van brand. De heer Noorrlewier komt terug op Let antwoord op de vragen van den heer cpiekermann B. en W. antwoorden, dat zij niet wisten dat er gevaar bestond voor de woningen aan do Gaslaan. Maar de brand weer had toch opdracht niet op to treden voQr deskundig personeel aanwezig was. Men was dus ingelicht dat er groote geva ren dreigden en men had wel eens kunnen nagaan hoe groot die gevaren waren. Maar we moeten niet alleen naar dio woningen kijken, het gevaar is vee.' grooter. Er is in de fabriek veel aether en alcohol. Maar er is ook phosgeen en dat is een zeer groot gif gas. Spreker herinnert aan het gebeurde in Hamburg cn er is in dezo fabriek meer malen een hoeveelheid van 2G M3 phosgeen Dij breid dreigt dan een. veel grooter ramp 'inn in Hamburg. Dank zij het optreden van onzo brandweer is het zoover niet gekomen. Als het college zegt maatregelen tc zullen treffen willen we dat wel aannemen, maar «Ie Raad mag daar toch wel kennis van ne men. Do firma Polak werkt niet voldoende mede, dat is wel gebleken. De Voorzitter wijst er op, dat de fa briek van Polak valt onder de Hinderwet en dus buiten de verordening valt. De brand weer had instructies en de waarschuwing was op zich zelf geen bewijs, dat er gevaar was, aJïeen als de brandweer onhandig op trad. B. cn W. zullen met de Hinderwet in de hand zooveel mogelijk doen om de zaak n orde tc maken. Deze verordening was al leen in bewerking en komt niet omdat deze brand er is geweest. De heer Noordewier vraagt of aan den Raad zal worden meegedeeld welke maatregelen worden genoemd. De Voorzitter moet tot zijn spijt ant woorden: Neen De uitvoering der Hinderwet berust bij B. en W. Wc moeten ieders taak coed onderscheiden, maar B. cn W. zuilen hun plicht dóen. Het voorstel wordt aangenomen. Verharing van de markthal. 15. Voorstel van Burgemeester cn Wet houders tot verhuring van de markthal vanaf Woensdag 2G November a.s. tot en met Maandag 1 December daaraanvolgen de voor het houden van de 6c Nationale Pluimvee- cn Konijnentcntnonstelling. De lieer Hehenkarap zal zich in dit geval ca- bij neerleggen, maar geeft in over weging met de heeren to overlaggen, of ze het niet andere kunnen inrichten. Ze na men er ook 'n Zondag in ©n de mcnschen in do omgeving van Amersfoort zijn daarop niet gesteld en het ie beter geen Zondag te nemen, iïi ieder geval geen muziek- of kermisjool toe te staan. De heer Hofkamp zied de noodzake lijkheid er van niet. De belangen van den eierhandel zijn voor onze gemeente 200 overwegend, dat we allee voor dien handel moeten doen Spr. sou de hal af willen staan vanaf Vrijdag 28 Nov. na ds markt tot en met Woensdag. Ook vindt 6prekor dat do Zondag vrij moet blijven. De hal is gebouwd voor eiermarkt en <ar blijft toch nog ruim tijd om de lial voor allerlei doel einden te vedhuren. De heer Stadig vraagt of het de be doeling is dat de tentoonstelling op Zondag Ï6 geopend. Als dat zoo i6, wil hij als voor waarde 6tellen, dat op Zondag de tentoon stelling niet geopend mag zijn. Wethouder Ruitenberg deelt meda, dat de vereeniging dio de tentoonstelling zal houden, den Vrijdag en den Zondag heeft gevraagd. Mensahen, die door hun werk verhinderd zijn, zullen op Zondag wol komen kijken. Het is in de maand Novem ber, dan is hex do slechtste «tijd voor den eierenaanvoer en dan is het toch niet zoo erg het verzoek toe te 6taan. Wat de Zondag betreft, B. cn W. willen wel in overweging nemen ten opzichte van de muziek enz. Maar de vanhour is aan B. cn W. -overgelaten en we kunnen wel VOLDOENING. „Wanneer men verrA rrixen doet Dan kan men wat verhalen". Een liedje uit do oude doos Vertaald in alle talen' 'k Ontmoette hedenmiddag hier Eén van dio stervelingen I)ie oorzaak was, dat we met recht Dit aardig liedje zingen I Hij.trok van Noord tot Zuid' Geen laD'® Of hij ging het bezoeken Hij toefde meer dan éene maal In d'allermooiste hoeken! •Hij vroeg me om in onze Stad Voor hem als gids to spelen, F.n al ging hij me door 't verzoek Voreeren ja, zelfs streelen, Ik werd wat stil, verward,'beschaamd, Zoo iemand rond te leiden In onze stad, hoe mooi z' ook is Ik was niet t© benijden! Het oude stadsschoen „deed" het best! Mijnheer was opgetogen! Hij keek.... hij keek.... cn duid'lijk zag 'k Vorwond'ring in z'n oogen. Ik ging naar buiten met m'n gast Kwam op „De Stichtsche Heuvel* Voor wat verpoozing, 'n kopje thee. Men duld* mij niet euvel Dat ik dié godd'lijk plekje hier Den vroeibdcling wou toonen. En feiten zouden deze daad Me danig doen beloonen! Een keur'go „Band" in prima vorm... Een „zitje" uitverkoren!! Eu 'k mocht van mijn „bereisde Koel" Tot m'n genoegen hooren: „Zoo'n plekje, zoo een prachtig oord, Zoo oenig mooi gelegen. Kwam ik bij alles wat ik zag ln geen der landen tegen!!" Op 't hoogste puntje van den Berg, Waar 't mooi.- gaat culmineeren. Daar ligt ee:i „schat" die ieder kent En steeds meer gaat waardeerenf Wie kwam in Holland en niet hier, Dat durf ik nu to schrijven Hij zag Mooi-Nederlandje niètf! Ilij mocht er slechts verblij ven GROEGROE. (Alle rechten voorbehouden). óverwegen openstelling na kerktijd. Maar geheele sluiting zal niet gaan. Do heer Stadig is gedeeltelijk bevre digd. In hot algemeen doet. men echter goed de Zondagsrust te bevorderen. Er is genoeg voor gevochten en men moet niet op aller lei manieren er aan zien to ontkomen. Op zuiver praktische gronden behoeft mon ook niet bang te zijn, dat men de tentoonstel ling cr door in gjvoar zal brengen. Spr. stelt dan ook voor in te voegen: „mits de tentoonstelling des Zondags gesloten zal zijn." De heer Noordewier wijst er op, dat de heer Hehenkamp sluiting bepleitte op grond van Zondagsheiliging en de hoer Sta dig op grond van Zondagsrust. Als het an dersom was geweest, zou men het kunnen begrijpen. Als men echter dien wog opgaaf, zou men h3t ook op ander terrein moeten doorvoeren on bijv. de wedstrijden op Birk- hoven Verbieden. Hoezeer Spr. ook voor Zondagsrust is, moet hij tegen het voorstel- Stadig zijn. Wanneer iemand zijn Zondag wil bestaden op een bapaalde wijze, dan moet hij daar zelf over oordeelen. Do heer Hofkamp i6 niet overtuigd, dat het zoo noodzakelijk is dien Vrijdag morgen de markt buiten do hal to houden. Er 16 absoluut geon bezwaar om met die vereeniging te overleggen Zaterdags te be ginnen. En met het oog op den Zondag kan de tentooetelling best gehouden wor den op Maandag tot cn met Woensdag. De Voorzitter heeft nog al eens pluimvee-tentoonstellingen geopend en het is hem steeds opgevallen, hoe in alle lagen der bevolking belangstelling bestaat voor de fokkerij. En het is toch heel begrijpelijk dat da menschcn op hun vrijen dag een en ander wel eens willen toonen. Het bt- vreemt Spr. op dezen weg den heer Hof kamp te ontmoeten, die nu scheiding maakt tufisohen het ei cn de kip. De heer Spiekermann kan zich na de toezegging van den wethouder wol met het voorstel van B. en W. vereenigen. De heer Stadig wijst er op, dat het '?r om gaat hoeveel men voor de Zondagsrust voelt. Als op Zondag gesloten wordt krijgt men tooh wel bezoek. Als men de medewer king wil hebben van de mcnschen op do Voluwe, dan zal man dio eerder krijgen als men op Zondag sluit. De heir Van Beurden vindt dat het voorstel-Sta dig alles uitsluit. Als we beslui ten dat onder den kerktijd de tentoonstel ling gesloten zal zijn, dan zijn wij tevreden. De heer Hehenkamp wil geen enkel deel van de bevolking voor bat hoofd stoo- ten. Daarom wil hij onderhandelen met do commissie, clan hebben we èn met den Vrijdag èn met den Zondag misschien niets te maken. De heer de Mots had een gunstig advies mogelijk dat do commissie door do debatten in den Raad bekeerd wordt. En als ze dan bij ons koman om 's Maandags te beginnen, dan hebben wij geen bezwaar. M&ar overi gens zien we nl-t zoo'n bezwaar tegen den Zondag; we zullen zorgen dat onder kerk tijd geon hinder wordt veroorzaakt. Ilot voorstel-Stadig om Zondag6 te slui ten. wordt verworpen met 4 tegen 15 st. Voor de heeren: Stadig, van Lonkhuizen, van Nieuwenhuijsen. Graaff Het voorstel van B. en W. wordt aange nomen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1930 | | pagina 5