Perzische Kleedjes Kussens. A. Schoterman Zoon Belemmering van kleine winkeliers? Fa. J. W. VAN ACHTERELERGH, Westsingel 12-13. Telefoon 238. DE WINKELSLUITINGSWET DE „ZEVENMIJLS" Van 19 tot en met 30 Juni Zware fabrieksbrand te Roosendaal LODEWIJK VAN MIEROP f AANVARING OP DE NOORDZEE HUMORHOEKJE i -1irr v ,ri^>v*,rac^«p-nwv-raKW/wraag. 11 i n n in ■wyggj^^w»g?^]n^Tyfj^^;T^ww Wijnhandel Utr. Str. 17 Tel. 145 Gevestigd 1878 Bijzonder aanbevolen BEAURIVAGE Gewas 1926\ St.EMILIONGewas 1924 Per flesch f 7.- Per anker f 40.' Per flesch f 1.40. Per anker 1 56.' Het Voorloopige Verslag der Eerste Kamer over het wets ontwerp verschenen Tal van bezwaren Blijkens het Voorloopig Verslag over het wetsontwerp tot regeling der winkelsluiting juichten velschillende Jeden de indiening van dit wetsontwerp toe en verklaarden gaarne de loUtandkomiug daarvan te zul len bevorderen. Ook begroetten enkele der hier aan het woord zijnde leden dit wetsontwerp met in stemming omdat, indien het tot wet wordt verheven, daardoor eene algemeen geldende regeling wordt verkregen, hetgeen de regel matige werking van het Werktijdenbesluit zeer ten goede zal komen. Sommige leden, die gaarne hunne stem aan dit wetsontwerp zouden geven, waren daarmede echter nog niet voldaan. In de ereste plaats betreurden zij, dat de winkeliers de vrije keuze hebben behou dens plaatselijke verordening wat aan gaat den dag, waarop zij hun personeel een ochtend of middag vrij moeten geven, vol gens het Werktijdenbesluit voor het winkel personeel. Zij hadden liever gezien, dat de Winkelsluitingswet hiervoor een vasten dag had aangewezen. Ook maakten zij de opmerking, dat de sluiting der winkels om S uur slechts als een compromis kan worden- beschouwd en dat een vrije Zaterdagmiddag voor de be dienden wcnschelijker ware. Voorts betreurden deze leden, dat de be perkingen, die door het wetsontwerp in het algemeen worden opgelegd, niet gelden voor lunchroom, koffiehuizen en andere inrich tingen, in welke draakeu achter de toon bank worden verkocht. Verder maakten zij bezwaar, dat op openbare wegen mag wor den verkocht (art. 8) en dat volgens het be paalde van art! 3 sub k de schoenlappers niet onder het wetsontwerp vallen. Andere leden merkten, naar aanleiding van den wensch om eenen vrijen Zaterdag middag aan de bedienden te verschaffen, op, dafc daaraan groote bezwaren voor het koopend publiek zouden zijn verbonden. Im mers, op Zaterdagmiddag worden vele in- koopen gedaan Bovendien zijn in het Werk tijdenbesluit reeds gunstige bepalingen voor de bedoelde bedienden opgenomen. Tegenover deze '.eden waren er vele, die ernstige en zelfs overwegende bezwaren hadden tegen het wetsontwerp, en wel van verschillenden aard. In do eerste plaats hadden vele leden be denkingen van practischen aard tegen dit wetsontwerp, namelijk wegens het sterk in grijpen van zijne bepalingen in het particu liere leven, om welke reden, zij daarin een aanslag op de vrijheid van het individu meenten te moeten zien Het wetsontwerp toch wil den kleinen winkelier verbieden te werken op de tijden, (lie hern daarvoor het meest geschikt voor komen, en belemmert hem op die wijze in zijne broodwinning. De strijd van den kleinen middenstand oen strijd om het bestaan in den volsten zin des woords tegen de groote magazij nen, de warenhuizen en de coöperatieve winkels, kan door winkeliers alleen wor den volgehouden door in de onmiddellijke nabijheid wonende verbruikers op ongele gen ur®-n een gang naar het centrum van de stad te besparen of hunne winkels open te houden op uren of dagen, waarop de zaken van hunne groote concurrenten ge sloten zijn. Het kan, volgens deze leden, niet de taak van den wetgever zijn om deze concurrentievoorwaarden eenzijdig, dat is ten nadeele van den kleinen man, Ic cgali- seeren. In het algemeen kan worden aange nomen, dat met de bestaande locale slui tingsregelingen, de grens van de bestaans mogelijkheid der kleine winkeliers ter plaa9e is bereikt en dat elke verdere ver mindering van de marge tusschen de groo te en de kleine winkeliers voor de laatstcu een nieuw tijdperk van verkwijning en ver schrompeling zal inleiden. Verder wezen enkele leden vooral op het request van den Nederlandschen Bond van Vereenigingen van winkeliers in koek, ban ket, chocolade en suikerwerken, welke bond ten minste 160.000 winkeliers vertegenwoor digt, die geheel zelfstandig werken. Deze menschen hebben veelal juist inkomen ge noeg om heel zuinigjes te leven. Zij sloven zich geenszins af, inaar zitten vaak uren op klanten te wachten en verdienen hun levensonderhoud voornamelijk in de avond uren cnop Zondag Hetzelfde bezwaar geldt voor de gedwongen sluiting der siga renwinkels op Zondag. Juist op Zondag, als men niet arbeidt, wordt veel gerookt, zoo dat de sluiting voor menigen winkelier noodlottig dreigt te worden. Deze leden konden dan ook niet inzien, waarom de gedwongen winkesluiting noo- dig is. Zij meenden daarin ccn drijven van de grootero voorname bonden en ook van bonden van werknemers to zien. Vooral in voer opzichten meenden de le den, hier aan het woord, dat de winkeliers, die thans reeds niet dan met do grootste mooite den strijd om het bestaan kunnen volhouden, door de bepalingen van dit wetsontwerp in nog slechteren toestand zul len komen. Namelijk: lo. zullen nieuwe winkes in het overgroote aantal der ge meenten, waar thans geen sluitingsuur be staat. des avonds om 8 uur moeten gesloten worden. Van de drie groote steden zal dit, naar men vernam, vooral voor 's-Gravenha ge van belang zijn, omdat aldaar thans het sluitingsuur voor gewone dagen op 9 uur en voor den Zaterdag op 11 uur is gesteld. In Rotterdam zijn dio uren thans reeds 8 cn 10 uur, terwijl winkels in eetwaren en dergelijke den geheelen avond geopend kunnen zijn, en te Amsterdam 8 uur en 11 uur. Maar al wordt bij de totstandkoming van dit wetsontwerp het sluitingsuur daar door b.v .to Rotterdam niet veranderd behalve dan voor winkels in banketwaren en dergelijke algemeen vroesde men in de kringen der kleine winkeliers, dat inge volge art 9 van het wesontwerp in de groo- to steden die sluitingsuren gevaar zullen loopen te worden vervroegd. 2o. ..In plaats van des Zondags met ge sloten deuren te mogen verkoopen, zal dat nu voor de winkeliertjes in etenswaren ge durende slechts vier uren kunnen plaats hebben. Groote zaken daarentegen kunnen door filialen feitelijk den geheelen Zondag openblijven en de nadere bepalingen van ^irt, 4 lid 1 sub d kunnen aanleiding geven tot talrijke knoeierijen en pogingen tot ont duiking. 3o. De venters van evenbedoeld kleine eet. waren zullen den geheelen Zondag mogen verkoopen, terwijl de winkels slechts ge durende vier uren open mogen zijn. Dit werd een zeer groot nadeel voor de kleine winkeliers geacht en een verschil in behan deling, door niets gemotiveerd. Het zal, naar werd gevreesd, een dwang worden voor velen hunner om des Zondags tot ven ten over te gaan. 4o. Door art 6 van het wetsonwerp zal de gemeenteraad in de gelegenheid zijn deze kleine winkeliers nog een voor- of ach termiddag tot sluiting te verplichten en zullen aldus hunne verdiensten nog verder verminderen. Een interessante tentoonstels ling te Enschede Over enkele dagen wordt te Enschedé op het Erve Zeggevelt de tentoonstelling, ge naamd de „Zevenmijls" geopend. De ten toonstelling beslaat 30.000 M2 on van die 30 000 M2 zijn er niet minder dan 16.000 M2 ingenomen door fraaie van hout opgetrok ken gebouwen, die speciaal voor -leze Zevenmijls zijn gemaakt. Het zijn mach tige hallen van niet minder dan SO meter lengte. Zij zien er van binnen keurig netjes en zeer aantrekkelijk uit en een zee van electrisch licht zorgt verder voor stem ming en atmosfeer. In deze kapitale gebou wen zijn 300 stands van wereldfirma's uit binnen- en buitenland ondergebracht. Het comité, waarin zich bekende figuren uit het industrieelo Twente hebben veree- nigd, heeft zeer wel begrepen, dat net pu bliek een speciale attractie wenscht en laat daarom verschillende bedrijven in volle werking zien Daar is dan in de allereerste plaats een textielbedrijf dat nog nooit op een tontoonstolling binnen de grenzen van Nederland in volle werking is vertoond. Dit is mogelijk geworden, dank zij den steun van de beroemde Twentsche textielindus trie. Er is een speciaal gebouw voor inge richt van 1600 M2-grondoppervlakte cn daar staat voor een kapitaal in aan de aller nieuwste machines, welke rechtstreeks van 's werelds grootste textielfabrieken zijn ge komen. Veertig arbeiders en arbeidsters zijn daar doorloopcnd aan bet werk en men ziet er het proces: van ruwe katoen tot over hemd. Verder is er een houtbewerkingsfabriek in volle werking Deze is 600 M2 groot en 24 arbeiders slaan daar aan de vlugge machi nes en leveren alle twee minuien een deur af. Er is een electrischo machine-smederij, waar 12 arbeiders dc allernieuwste werk tuigmachines bedienen. Er is een compleet electrisch landbouw bedrijf van 1000 M2, waar acht arbeiders hun zegenrijke workzaamheden verrich ten. Er is een vleeschhouwerij en een moderne winkelstraat met twintig schutterende éta lages. Voorts is er een geheel electrisch restau rantbedrijf, een electrischc keuken; een electrisch krachtstation van 50.000 Volt. En daarbij voegen zich de 100 stands cn de fijne vitrinen in de étalagestraat. En dan is er ook nog in een zee van licht badend pret park, waar de mensch van 1930 zich opper best. kan amusecren. Voor hen die deze tentoonstelling wen- schen te bezoeken herinneren wij, dat zij gehouden wordt te Enschedé, de schoone stad met de mooie parken, tuindorpen en villa- bouw, van 19 tot cn met 30 dezer. In de tabakskerverij en koffiebranderij der firma Laane Schade bijna een half millioen Roosendaal, 15 Juni. In den afge- loopen nacht te omstreeks vier uur brak een zware brand uit in de magazijnen, fa briek en opslagplaatsen van de Tabaksker verij en Koffiabrandertf van de firma J. A. Laane, aan de Groote Markt, alhier. De brand word ontdekt door eenige spoor wegarbeiders, d:e onmiddellijk de directie waarschuwden H^t bleek toen, dat de sor teerders. die in het achterste gedeelte van do fabriek is gevestigd, in licher laaie stond. Oogcnblikkeli.ik is het eigen mate riaal van de fabi ieksprandvveer verschenen, terwijl de plaatselijke brandweer werd ge alarmeerd. Het materiaal bleek echter niot al te best te zijn en bet duurde gerulraen tijd voor water kon gorden gegeven. Het bleek n.l., dat de apparatuur der motor spuit niet paste op de brandkranen, zoodat van de waterleiding geen gebruik kon wor den gemaakt De slangen werden toen ge leid naar een in de nabijheid liggende vijver. In het gebouw lagen enorme voorraden tabak, koffie en thee opgeslagen. De fa briek is een filiaal van de fabriek van de firma Laane, die in Esschen is gevestigd. Aangezien de weg naar Esschen wegens herstelwerkzaamheden voor het verkeer is gesloten, waren alle voorraden te Roosen daal opgeslagen. Ër ontwikkelde zich een ontzettende hitte, die het bijna onmogelijk maakte den brand te naderen. Daar de brandende fabriek gevaar opleverde voor de daarachter gelegen woon- en winkelhui zen aan de Zuidzijde van de Groote Markt, werden de bewoners gewaarschuwd, terwijl do daken van het warenhuis van de firma Braat en der firma Bischot werden natge- houden. De spuitgasten moesten wegens de geweldige hitte ook zelf worden natge spoten. De inventaris van het aan de Groote Markt gelegen kantoorgebouw en van het bij de fabriek behoorende woonhuis werd in veiligheid gebracht. De eene voorraad na de andere werd door het vuur aangetast. Spoedig bereikte de vuurzee de machinekamer, de koffiebran derij, de machinale tabaksdrogerij en de kerverij. Te onge\eer vijf uur achtte men het gewenscht de brandweer uit Bergen-op- Zoora om assistentie te \erzoeken. In 20 minuten was deze onder leiding van com mandant Asselberch en burgemeester Brom ter plaatse. Het ergste gevaar was toen ge weken. De Bergen-op-Zoomsche brand- wee- pakte het vuur kfachtig aan. Aan de brandweer van Breda, die eveneens was gewaarschuwd, werd bericht gezonden, dat verdere assistentie ,niet meer noodig was. Te ongeveer zes uur stortten de groote ma chines met donderend geraas naar beneden. Gevaar voor uitbreiding was toen geweken, zoodat met de nablussching kon worden begonner. De schade wordt geschat op 450,000. Alles woa op bcurspol's verzekerd. De tabakskerverij zal bij een bevriende firma ter plaatse worden voortgezet, terwijl de rest van het bedrijf voor den duur der herstellingswerken naar de fabriek te Esschen wordt overgebracht. BRAND IN HOUTOPSLAGPLAATS TE IJSSELMONDE. IJ6S el monde, 15 Juni. Hedenmorgen te half elf brak brand uit in de houtopslag. plaat6 van de firma Laming. In den be ginne liet de brand zich nog al ernstig aan zien, doch reeds na een paar uren was men het vuur meester. Een groep padvinders verrichtte het eerste blusschingswerk. DE ST. JANSPROCESSIE. De aartsbisschop zal haar meemaken. Men meldt ons uit Laren: Be aartsbisschop van Utrecht mgr. J. H. G. Jansen, zal de St Jansprocessie op 24 Ju ni a s. meemaken. De plechtigheid vangt om 9 uur 's mor gens aan in de St. Janskerk en zal door de K R O. worden uitgezonden. De processie verlaat om 11 uur de keik. Een voorvechter der huma* nitaire beweging Men schrijft naar aanleiding van het over lijden van den heer van Mierop aan de N R. Ct. Na een bijna 2-jarlg maaglijden is te Bussum overleden I.odewijk van Mierop, de bekende publicist en pacifist. Do heer van Mierop was dc cenige zoon van een bekende Rotterdamsche familie Hij stu deerde te Leiden onder Bolland in dc phi losophic, waarin hij den graad van docto randus heeft behaald. In 1914 heeft hij te Bern willen promoveeren, doch tijdens zijn \erblijf brak de oorlog uit. Reeds als stu dent is hij een der voorvechters geweest van dc Tolstoiaansche beweging. Hij be hoorde tot de ethische anarchisten en ver zette zich tegen liet oude individualistische geweld-anarchisme. Later heeft hij zich bij do B.R.A.C. (Bond van Rellgieuse Anar- cho-Communisten) aangesloten, doch dezen heeft hij na eenige jaren verlaten. Hij is een der oprichters geweest van de kolonie van internationale broederschap te Blari- cum in 1900, waarvan de humanitaire school nu nog een der overgebleven instel lingen is. Toen in 1903 de behuizingen der kolonie door de Blaricumsche boeren in brand waren gestoken, heeft hij zich te Soest gevestigd. In 1913 heeft hij Ic Bussum de Engendael school opgericht, waarin on derricht volgens Tolstoiaansche beginselen werd gegeven. De heer van Mierop heeft tal van brochures op het gebied van de ve getarische en auti-militaristische beweging het licht doen zien. Met prof. van Rees, A. R. de Jong en anderen heeft hij in hot be gin van den oorlog wegens opwekking tot dienstweigering gevangen gezeten. Hij heeft ook groote bekendheid verworven als voor zitter van de Rein Leven beweging. Hij is redacteur geweest van het tijdschrift van deze beweging. Levenskracht, dat eenige maanden geleden, toen het hem onmoge lijk was geworden om hieraan verder zijn zorg te besteden, is opgeheven. Zijn laatste optreden in het openbaar is geweest op de internationale conferentie „Vrede door re ligie" in Augustus 1928 in den Haag, waar hij over principieele oorlogsbestrijding heeft gesproken. Do teraardebestelling zal plaats hebben op Maandag te 2 uur op de Alg. Begraaf plaats te Naaiden. De „Batavier 111" en de „Pluto" ernstig beschadigd Amsterdam, 14 Juni. Het stoomschip „Pluto" van de Kon. Ned. Stoomboot-Mij is op de Noordzee bij het lichtschip Noord Hinder in aanvaring geweest met het stoomschip Batavier III van W. H. Muller Co. te Rotterdam. Beido schepen werden ernstig bescha digd. De Pluto, die op de uitreis was naar de Middellandschc Zee is naar Amsterdam teruggekeerd. De Batavier III is reeds te Rotterdam aangekomen. UIT DE STAATSCOURANT Voornaamste koninklijke beslui ten uit de Staatscourant van hedenavond. Bij Koninklijk besluit is benoemd tot rid der in de Orde van Oranje Nassau, L. J. van de Wetering lid van de kerkeraad der N. H. Gemeente te Ginneken; is benoemd tot ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw mr. P. F. A. Cremers raadsheer in het gerechtshof te Arnhem; is aan dezelfde met 1 October 1930 eervol ontslag verleend als raadsheer in het ge rechtshof te Arnhem, met dankbetuiging voor in rechtkundige betrekkingen be wezen diensten; is tot rechter in de arrondissementsrecht bank te Rotterdam benoemd J. C. Boron- ger thans substituut griffier bij gemelde rechtbank; VRAAGT UWEWjT^ WINKELIER of N.V. HUL5KO telTzoo AMER5FOORT is verleend de eercmedaille verbonden aan de orde van Oranje Nassau in goud P. Koster levend ouderling van de gerefor meerde gemeente te Valthermond. is de eeremedaille verbonden aan dc Or de van Oranje Nassau in zilver, verleend aan W. de Brauwer brigadier van politie te Amsterdam: in brons aan C. G Sparnder agent van politic te Amsterdam. AFSCHAFFING VAN PREMIE'S VOOR BEKEURINGEN. Wordt de financieel» schade goedgemaakt? De heer Vliegen heeft den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw de volgende vragen gesteld: Is het den Minister bekend, dat ten ge volge van de aanschrijving van den Minis ter van Justitie aan de procureurs-generaal, directeuren van politie, d.d. 12 April 1930, no .957, 2de afd. C, waarin aan die functio narissen wordt opgedragen te bevorderen, dat ook voor de gemeente-veldwachters „do in uitzicht gestelde belooningen, onder welke benaming ook (premie of anderszins), welke in uitzicht worden gesteld voor het doen van eenige bekeuring weer ens een be paald feit", uitdrukkelijk worden afge schaft, tal van gemeenteveldwachters ten plattelandc van tot nu too genoten inkom sten zijn verstoken, terwijl bij de bepaling van hun salarissen met deze bij-inkomsten rekening was gehouden en he* nu in velo gemeenten twijfelachtig is. dat dit door salarisverhooging zal worden goedgemaakt' Is de Minister bereid, te bevorderen, dat in die gemeenten, waar ten gevolge van be doelde aanschrijving, die door ondergetee- kendc wordt toegejuicht, de veldwachters belangrijke financieele schade lijden, deze door verbetering hunner bezoldiging weer wordt goed gemaakt? AUTOVERKEER MET DUITSCHLAND. Amsterdam, 13 Juni. Mede op aan drang van den A. N. W. B. Toeristenbond voor Nederland zijn voorlaan automobielen cn motorrijwielen, die niet langer dan veer tien dagen achtereen in Duitschland zul len vertoeven, vrijgesteld van de Duitschc wegenbelasting („Steuerkarte"). Deze bepa ling is wederkeerig, zoodat deze vrijdom van belasting ook geldt voor Duitscne auto mobilisten, die voor een kort verblijf naar Nederland komen. Het is .te verwachten, dal, dank zij deze verleende vrijstelling, het autoverkeer tus schen Nederland en Duitschland zal toene men en in verband hiermede heeft dc A. N. W. B. een maatregel genomen, waardoor de in het Oosten des lands wonende leden, voor wie anders een reis naar Amsterdam of Den H^iag noodig zou zijn, om de benoodigde grensdocumenten te halen, vlug geholpen kunnen worden. Te hunne behoeven is te Zevenaar een bureau geopend, dat te beschouwen Is als een Bonds-filiaal van do bureaux te Amster dam en Den Haag cn waar van 15 Juni af de voor automobielen cn motorrijwielen vereischte grensdocumenten (dus triptieken tegen verzekcringswaarborg en Internatio nale rijbewijzen) ook verkrijgbaar zullen zijn bij den heer W. Buschhammer, Duitsch vice-consul te Zevenaar. Het verstrekken van deze documenten ge schiedt geheel op dezelfde wijze als op de Bondsbureaux te Amsterdam en 'sGraven- liage; dezelfde formulieren moeten worden gevuld cn geteekend; alleen zal voor de extra beslommeringen, aan deze wijze van uitgeven der documenten verbonden, een vergoeding gevraagd worden, door verhoo ging van den prijs der triptieken en rij bewijzen met een gulden. Aan het toerisme naar Duitschland zal deze vergemakkelijking van het grensver keer ongetwijfeld ten goede komen. HET MILITAIR HOSPITAAL TE ASSEN. Volgens het Nbd. v. d. N. heeft de Mi nister van Defensie in beginsel besloten het militair hospitaal te Assen op te hef fen. Forste ultgefulfde Individu „Zeg is ken JIJ Tom Robinson Tweede dito„Hoe heet die, zeg Je 1" Eerste „Wie (London Opinion). J

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1930 | | pagina 4