Zomerjaponnen. AMEDSFOOITSGH DAGBIAB Bofersprits. Amersf. Janhagel. Vrijdag 27 Juni 1930 28e Jaargang No. 303 TWEEDE BLAD !ONNIEINi!LA!N)®> Baldadige studenten NVI^hiI^DENSIANDS- BANJKy°°g Verzilveren van Coupons Aangeboden diensten! Maison de Jager Zn. Bakkerijtentoonstelling te Bolsward Wij maken Uw oude Kapok matrassen als nieuw op tegen billijk tarief. VRAAGT INLICHTINGEN DE FAAM, Langestraat 2 en 5 FEUILLETON Niet door menschenhanden gebouwd GORDIJN DAMAST -DE EEMlANDEft" De disciplinaire maatregelen van den Senaat der Technische Iloogeschool De heer van der Waerden beantwoord Op de destijds door ons vermelde vragen van den heer Van der Waerden in verband niet een door den senaat der Technische Hoogcschool ten opzichte van twee studen ten genomen discipinairen maatregel we gens hun gedrag op 11 Mei j.l. in het ko ninklijk paleis te Amsterdam (door den heer Van der Waerden gekwalificeerd als een „perceel aan den Dam... buiten de uren waarop dit perceel te bezichtigen is, terwijl het bekend was, dat de bewoners niet aan wezig waren), liecft minister Terpstra het volgende geantwoord: De ondergeteekende heeft kennis geno men van den disciplinairen maatregel, door den senaat der Technische Hoogeschool te Delft genomen ten opzichte van de ernstige baldadigheden, door studenten dier hooge school gepleegd in een gebouw dat niet al leen als historisch nationaal monijment, maar ook als verblijf van liet hoofd van den Staat, van zulke handelingen de daders had moeten terughouden. Zooals o.a. uit de geschiedenis der tot standkoming van art. 69 der Hooger-onder- wijswet blijkt, hebben de disciplinaire maat regelen, waarop dit artikel ziet, ook betrek king op het openbaar optreden der studen ten en kan de academische straf worden opgelegd, afgescheiden van de tusschen- komst van den strafrechter en onvermin derd de door dezen op te leggen straf. De ondergeteekende bezit ten aanzien van de uitspraak van den senaat der Technische Iloogeschool geen vernietigingsrecht. Wèl zijn de bedoelde studenten overeenkomstig het tweede lid van art. 69 bij den onderge teekende in hooger beroep gekomen. Vermits het onderzoek nog niet is afge- loopen, kunnen omtrept den afloop van dit beroep nog geen mededeelingen ver strekt wordpn. ONGEVAL IN HET LUNAPARX TE LEIDEN. Leiden, 26 Juni. Hedenmiddag.vijf uur vond een ernstig ongeval plaats op het Schuttersveld, waar momenteel ter gele genheid van de lustrumfeesten een Luna park wordt gehouden. Een geëmployeerde van de z.g rupsbaan, zekere M. van D. uit Doetinchem, oud 19 jaar, 6prong ontijdig uit een der in bewe ging zijnde cabines, waardoor hij van een aanzienlijke hoogte op den grond werd ge slingerd. Ernstig gewond werd hij naar het Academisoh Ziekenhuis overgebracht, waar hij ter verpleging is opgenomen. TELEFOON 801 en 697 POSTREKENING 28860 X AMERSFOORT EN OMSTREKEN AMERSFOOr^ DIRECTIE: A. H. MARTENS Een automobilist met een mes bedreigd door een bewaker 's-Gravenhage, 26 Juni. Gistermid dag omstreeks dwe uur heeft een man, die zichzelf had opgeworpen als bewaker van een auto, het den eigenaar van die auto op onbehoorlijke wijze lastig gemaakt De heer J. Hendriks uit Utrecht, bezocht met een kennis een café aan den Stations weg en liet zijn auto op de straat voor het café staan Tijdens hun afwezigheid pas seerde A. Z. uit de Glasblazerslaan, zag de onbeheerde auto. posteerde zich er naast en wachtte tot de eigenaar zich vertoonen zou Toen de heer Hendriks na eenigen lijd verscheen probeerde Z. op de bekende manier, door dc mededeeling: ,.op uw auto gepast, meneer', eèn fooi te bemachtigen De heer Hendriks antwoordde echter: „ik heb je niets gevraagd', stapte, met zijn reisgezel, in en wilde wegrijden. Daarop ontstak Z., die onder den invloed van sterken drank was, in woede; hij sprong op do treeplank van de auto en eischte be looning voor zijn ongevraagden dienst. De heer H. stopte en trachtte Z van de tree plank af te duw-cn hetgeen niet gelukte Integendeel, Z. hield zich met een hand vast cn trok met do andere een mes, waar mee hij den bestuurder bedreigde. Deze weerde den woesteiing af en ving met de linkerhand een steek op, die op zijn buik was gericht De heer II. werd hierdoor ern stig aan zijn hand gewond. Hij moest in de polikliniek aan het Wagenplein voorloopig verbonden worden, vanwaar de G. G. D. hem naar het ziekenhuis aan den Zuidwal bracht. Intusschen was Z. op den loop gegaan, doch de politie, die ijlings gewaarschuwd was en spoedig ter plaatse kwam, wist hem te grijpen ,en bracht^jiem naar het politie bureau. liet bebloede mes wérd nog in zijn bezit gevonden. Procesverbaal is tegen hem opgemaakt wegens poging tot zware mishandeling en wegens mishandeling. Hij is in verzekering gesteld. BRANDSTICHTING? L a g e-Z w a 1 u w e, 25 Juni. Hedenmor gen is de boerderij van M. Timmers nabij liet station Lage Zwaluwen, terwijl de land bouwer afwezig was, geheel door brand vernield. De verzekering dekt de schade. Op vermoeden van brandstichting zijn door de marechaussee verschillende perso nen gehoord, terwijl ook de bewoner aan een scherp verhoor werd onderworpen. HET CONFLICT IN DE N.R.V. VERDRONKEN. - Den Bosch, 25 Juni. Hedenmiddag reed de soldaat J. M. Ruyters, woonachtig te Kerkrade en te Den Bosch in dienst der treinafdeeling derde artilleriebrigade, op de fiets langs de Zuid-Willemsvaart. Door verkeerd uitwijken reed hij plotseling de vaart in en verdronk jammerlijk ÉN u I.V. COMPAGNIE LYONNAISE UTRECHTSCHEWEG 10 - TEL. 179 - AMERSFOORT Wat het rapport-De Visser inhoudt Naar het dagblad „De Nieuwsbron" ver neemt, wordt m het rapport-De Visser m de allereerste plaats het beleid van den algemeen-voorzitter, mr. M. van der Flier, en zijn houding tegenover zijn medebe stuursleden aan scherpe kritiek onderwor pen en afgekeurd, terwijl geconstateerd wordt dat hij zijn medebestuursleden over belangrijke zaken meermalen onvolledig, te laat of in 't geheel'niet heeft ingelicht. Ook wordt vastgesteld, dat verschillende door hem aan de commissie aanhangig gemaak te beschuldigingen geen juist beeld gaven van de werkelijkheid. In de tweede conclusie wordt vastgesteld, dat het beheer van den penningmeester, den heer Bakker, volkomen in orde is be vonden hoewel de financiële toestand der vereemgmg over het algemeen niet gun stig wordt beoordeeld. ERNSTIG MOTORONGEVAL. JJ al£,\v e g, 25 Juni. Naar wij vernemen is hedenmiddag tegen hajf\ vier een. motor met zljspanwagen. die in snelle vaart over den Haarlemmerweg reed, in de buurt van Liedehrug over den kop geslagen. Dc be stuurder en twee passagiers liepen daarbij zulke ernstige verwondingen op, dat zij per auto naar het Wilhelminagasthuis moesten worden overgebracht. Nadere bij zonderheden ontbreken nog. OPENBARE WERKEN TE HAARLEM. In de vergadering van den gemeenteraad van Haarlem is gekozen tot directeur van openbare werken te Haarlem ir. M. H Maas, directeur van gemeentewerken te Leeuwarden. Langestraat 56 Telef. 115 100 firma's, waaronder ook uit het buitenland, uitgenoodigd Openluchtspelen op een ontspanningsterrein Men schrijft ons uit Bolsward: De voorbereidingen voor de groote Nc- .lerlandschc Bakkerij-tentoonstelling zijn in vollen gang. Deze tentoonstelling is voor 19)0 door den Nederlandschen Bakkersbond als dc officieele bakkerij-tentoonstelling erkend. Men zal ongetwijfeld vragen, waarom kiest de groote Nederlandsche Bakkersbond als plaats voor zijn tentoonstelling en ver gadering een kleine stad als Bolsward? On getwijfeld zal dan het antwoord moeten zijn: omdat het bondsbestuur overtuigd is. dat Bolsward alles en alles in het werk zal stellen om deze tentoonstelling te doen sla gen, omdat men zulk6 weet van de Bols- warder loiders. Deze tentoonstelling omvat het bakkers bedrijf in alle vormen, waarbij ruim 100 firma's uit het gehoele land en zelfs uit het buitenland door exposities zijn verte genwoordigd Twee modelbakkerijen met de nieuwste soort heetelucht en hcetwateroven worden in volle werking gesteld, alsmede zal er te zien zijn de gasoven in bedrijf, terwijl ten slotte te bezichtigen zal zijn een chocolade fabriek met volledige fabricatie. Van meel tot brood of gebak, zal de be zoeker het geheele bedrijf kunnen volgen. Naast de bakkerij in werking is een com plete lunchroom met winkel opgesteld voor den Verkoop der gemaakte producten. Deze tentoonstelling duurt 6 dagen. El- ken dag worden er meerdere vakwedstrij den gehouden voor bakkers uit het geheele land, om met elkander te wedijveren in het. produceeren van het mooiste brood, be schuit, krentenbrood, luxe brood en alle soorten banket. De Koninklijke Familie, alsmede de Com missaris der Koningin in Friesland en vele autoriteiten en firma's gaven reeds blijk van hun belangstelling door het beschik baarstellen van medailles. De tentoonstellingsruimte bedraagt 4500 M3. Een zestal groote hallen, elk diep 15 meter en lang 6S en 56 meter bieden een groote ruimte voor de exposities. Naast deze expositiehallen komt een groot restaurant bedrijf in gropten stijl. Een gtoot^ toegangs poort geeft toegang tot de terreinen, waar van de paden reeds bijkans alle zijn bete geld, terwijl de ruimte tusschen de tenten met bloemperken en fonteinen worden ge vuld. Des Woensdagsavonds, na afloop van de groote vergadering, zal er in het mooie Juliana-Park in de stad een groot vuur werk worden afgestoken. Gedurende de feestweek zullen er eveneens in het Juliana- Park twee geheel nieuwe openluchtspelen worden opgevoerd. Het eene stuk getiteld „Flevoland", de 12e provincie van Nederland, stelt symbo lisch voor de drooglegging der Zuiderzee en de toenadering tusschen Holland en Friesland. Dit stuk is geschreven door den heer J. Haarsma Jr., te Leeuwarden, met muziek van den heer A. W. Sevenhuyzen. Het tweede openluchtspel, in de Friesche taal geschreven, heeft tot titel „Simmer- naechtsdream" van een Friesch echtpaar. Dit is geschreven door den heer J. Noorden bos, te Bolsward, met muziek van den hoer J. Faber, te Bolsward. Behalve de hier reeds genoemde, zullen er nog vele andere fees telijkheden plaats hebben, harddraverij, windhondenrennen, kindcroptochtcn, eta lagewedstrijd, enz. De geheele stad Bols ward gaat feestvieren. De geheele stad zal worden versierd en extra verlicht. DE ZUIVELINDUSTRIE EN MELKVEEHOUDERIJ. Het verband met de economi sche crisis. Het Bestuur der Verecniging voor Zuivel industrie en Melkhygiëne heeft onderzocht, welke consequenties voor de Nederlandsche zuivelindustrie en melkveehouderij voort vloeien yit dc moeilijke economische ver houdingen die thans vrijwel de geheele we reld bezig houden. Het heeft zijne inzich ten ter zake neergelegd in een rapport met enkele omlijnde voorstellen. Het zal dit rapport in een algeroeene vergadering der vereeniging toelichten cn bespreken op Woensdag 2 Juli des namiddags' VA uur in do Industrieele Club te Amsterdam. Tot het bijwonen van deze vergadering zijn ver- schilende personen, waarvan verwacht mag worden dat zij in het onderwerp belang stellen, uitgenoodigd. DE PRODUCTIE ONZER CHEMISCHE INDUSTRIEËN. Een geheime circulaire van den minister van defensie? De heer De Visser heeft aan den Minister van Defensie de volgende vragen gericht: lo. Is het juist dat de Minister zich per geheime of vertrouwelijke circulaire heeft gewend tot de chemische industrieën, ten einde een opgave te verkrijgen van hetgeen zij produceeren en het aantal personen in die industrieën werkzaam? 2o. Zoo het sub lo. gevraagde geheel of ge deeltelijk juist is, met welk doel wordt deze enquête dan door de Regeering gehouden? 3o. Werkt de Nederlandsche Regeering in eenigen vorm samen met buitenlandsche Regeenngen ter bestrijding van de U.S.S.R. en zijn het z.g. Vloótontwerp evenals deze enquête te beschouwen als symptomen van zoodanige gemeenschappelijke actie tegen bedoelde Unie? NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDS- BANK N. V. Gevestigd te Haarlem. Het Jaarverslag. Aan het Jaarverslag over het 2e boekjaar ontleenen wij het volgende: Ons tweede boekjaar heeft gestaan in het teeken van consolidatie en rustigen op bouw, hetgeen uit onderstaande cijfers moge blijken. Crediteuren, Deposito's en Spaargelden 31 December 1928 16030.307,— Crediteuren, Deposito's cn Spaargelden 31 December 1929 18.700.404,— Mochten wij in ons eerste verslag reeds gewag maken van den steeds toenemenden steun, welken wij van de zijde van een aan tal middenstandsorganisaties ondervonden, zulks is in het afgeloopen jaar in nog veel sterkere mate tot uiting gekomen. Wij hebben reden om met tevredenheid op do bereikte resultaten in het afgeloopen jaar terug te zien. Moesten wij ons eerste boekjaar (loopende over twee kalender ja ren) na dc noodig geachte afschrijvingen en reserveeringen afsluiten met een verlies- saldo van 23.951,48, nu wijst onze Winst en Verliesrekening na afschrijving van 25.552,41 (v.j. 24.510,34), op Inventaris cn Safe-inrichtingen, benevens van 14.019,28 (v.j. 12.010,56) op Oprichtingskosten en Goodwill en eene Reserveering tegen be drijfsrisico's van 20.000,(v. j. 15.000, een winstsaldo van 33.278,08. „Voorgesteld wordt, na afboeking van het Verliessaldo 1928, op de preferente aandee- len een dividend uit te keeren van 5% cn het restant over te brengen naar een nieuwe rekening." Niets maakt spoediger oud. dan clo voort durende gedachte, dat we ouder worden. LICHTENBERG. door DAVID LYALL. 62 „Ja natuurlijk, want ik veronderstel, dat zijn geestelijke toestand voor een groot deel van den lichamelijken afhangt. Ik beo van daag een lang gesprek met hem gehad, en ben langen tijd met hem samen geweest Het hindert mij hem te zien, zooals hij is. Wat kunt u doen om hem te hclpan?" Het was een directe vraag en tegelijx een vage. Guy nam eenigen tijd om over het antwoord na te denken, en een vorm te vin den, die hem niet al te zeer zou binden. Ilij had reeds dikwijls kenni6 gemaakt met de e'genaardige gave van den heer Crewe om vragen te stellen, en wist bij ondervinding, dat het noodig was zich daartegenover voorzichtig te gedragen. Hij had de ge woonte een zeer terloops gedane uiting op het rneest ongelegen oogenblik legen iemand uit te spelen. „Natuurlijk is zijn constitutie heel teer", zei hij eindelijk; een antwoord, dat om de een of andere reden den heer Crewe hoos scheen te maken. „Dat geloof ik niet. Zijn moeder had een zeer gezonde constitutie en ik ben nog nooit een dag ziek geweest. De bijzóndere om standigheden. waarin hij verkeert^ zijn voor een groot deel toe te schrijven aan zijn lichaamsgebrek. Indien hij teer en zwak is, dan ben ik geneigd de schuld daarvan te ge\cn aan hen, die dagelijks met hem om gingen. Hij is veel te veel vertroeteld. Is hij werkelijk niet in staat om te loopen? Hij denkt het en wordt moe, als hij een paar passen heeft gedaan." „Er is veel waars in hetgeen u zegt", zei Guy, nog altijd omzichtig. „ïk ben blij, dat u mij hierover heeft gesproken, en indien u het goedvindt, zal ik morgen komen en hern grondig onderzoeken." „Waarom hebt u dat niet eerder gedaan? Gij zijt hier geregeld aan huis gekomen!" zei dc lieer Crewe eenigszins scherp „Toen ik den laatsten keer hier was, heb ik er met juffrouw Crewe over gesproken om een collega uit Birmingham of Londen in consult te nemen. Zij heeft beloofd er met u over te spreken en mij den uitslag mede te deelen, maar tot nu loc heb ik niets gehoord." „Het wa6 niet noodig er een derde in te halen", zei de heer Crewe wat geprikkeld. „Het was uw plicht geweest u direct tut mij tc wenden." „Ik heb er u eens op straat over gespro ken, ongeveer negen maanden geleden, maar toen hadt u er een heel anderen kijk op, mijnheer Crewe; u beweerde toen, dat het den jongen wel beter zou gaan, ais hij maar niet zoo indolent en bbdorvcn was. In dien hij indolent is, dan heeft dat-een oor zaak. Indien hij wordt bedorven, nu, eonige vriendelijkheid des harten, die beproeft hem eenigszins te vergoeden, wat hij te ver duren heeft gehad, zal hem geen kwaad gedaan hebben." Guy sprak kalm, maar met zijn gewone openhartigheid. Hij wenschte zijn aanstaan den schoonvader niet te ontstemmen, maar als het om zijn beroepseer ging, dan moest al het andere, zelf Celia, wijken. Cefia wist dat nog niet; zij had hem van dien kant nog niet leeren kennen. Tibbie wist er ech ter alles van en was dikwijls trotsch ge weest op den moed van haar broer. „Kan er iels aan dat been gedaan wor den?-De laars, die hij draagt, is afschuwe lijk, werkelijk een afschuwelijk ding', zei de heer Crewe op denzelfden toon, die zijn beter gevoel verbergen moest. Guy trok even zijn wenkbrauwen op. „Die is nooit naar mijn zin geweest. Er zijn hetere dingen in den handel, en „Zorg dan, dat u die krijgt. Daar zijt ge voor viel de heer Crewe op denzelfden harden toon in. „Weer zeg ik. dat het uw plicht was geweest over deze zaak met mij te spreken. Voor alles moeten wij nu, gelijk u zelf zegt, het oordeel van een tweede in winnen. Dat laat ik aan u over. Ik verlang alleen u volkomen te doen begrijpen, dat ik slechts het allerbeste voor den jongen goed genoeg acht, in elk opzicht het allerbeste cn dat de vraag, wat tiet kost, daarbij niet in aanmerking komt." „Heel goed, mijnheer", antwoordde Guy kalm. en hij liet hoegenaamd niets van zijn innerlijke verbazing merken. In het diepst van zijn ziel vroeg hij zichzelf af, of Alison hier ook de hand in zou hebben. „Hij zegt," vervolgde de heer Crewe, „dat u, toen u hem den laatsten keer bezocht, als dokter bedoel ik, vondt, dat zijn been erger was." „Ik herinner mij niet, dat ik dat gezegd heb, maar ik vond wel, dat zijn algemcene lichaamstoestand er niet beter op was ge worden en toen heb ik juffrouw Crewe zeer sterk op het hart gedrukt, dat hij eens wat béziggehoucen moest worden en zijn be langstelling moest worden gewekt voor iets buiten hemzelf. De slechte gewoonte van den invalide is reeds zijn tweede natuur ge worden en die moet gebroken worden." „Weer zég ik, dat gij gefaald hebt in uw plicht dokter', zei de heer Crewe geprik keld. „Welk nut had het tegen Anna te spreken Welke macht had zij „Ik heb verscheiden keeren geprobeerd met u te spreken, mijnheer Crewe over dit cn over andere punten, maar De heer Crewe wuifde ongeduldig met de hand en schonk nog een glas portwijn in, dat hij achter elkaar leegdronk. Guy vroeg zich af, of hij zijn plicht ook niet verzaakte door te zwijgen over den wijn, die, naar hij wist, vergif was voor een man van zijn temperament. „Ik verlang, dat u mij openhartig zegt, wat ge met Stephen zoudt doen, als hij uw zoon of broeder was." Guy antwoordde, zonder een oogenblik te aarzelen „Ik zou hem zonder uitstel naar Löwen- stein in Weenen brengen." „Waarvoor Waarom zoudt gij aan een Oostenrijkschen dokter de voorkeur geven boven een eerlijk Engelschman Ziet ge niet, dat gij u zelf veroordeelt en uw ambts broeders kleineert „Hot zou mij niet kunnen schelen in dit geval of in eenig ander van zoo groot be lang', antwoordde Guy luchtig. „Ik zeg niet, dat hij in alle opzichten beter is dan iemand uit onze omgeving, maar ik zeg, dat ik nooit van iemand heb gehoord, die hem in een geval als dit overtrof. Ik heb zes maanden in zijn kliniek te Weenen door gebracht, toen mijn middelen het mij eigen lijk niet veroorloofden, en bij heeft mij in dien tijd meer geleerd, dan ik in twee jaar elders zou hebben ojigestoken van dit onder deel van mijn beroep. Neen, het. is niet iets om over te pochen, maar het is waar, dat de ondervinding juist in deze plaats mij van oneindig veel nut is geweest." De heer Crewe, die nu een en al belang stelling was, stak een sigaar op en deed zwijgend een paar trekken. „Zoudt u hem naar Weenen kunnen bren gen Guy schudde hei Aoofa. „Neen, mijnheer Crewe, dat zou IX Biet kunnen." „Maar ik zal er u goed voor betalen." „Daar twijfel ik niet aan, maar in de om standigheden, waarin ik nu verkeer, ls het mij niet mogelijk het te doen." „Ik bedoel niet, dat u daar zoudt blijven voor den duur van de geheele behandeling, die deze Oostenrijksche dokter misschien zal voorschrijven. Als u hem er alleen maar heenbracht en aan zijn zorgen over gaf, dat ik alles, wat noodig is, en ge zoudt het binnen een wepk kunnen doen." (Wordt vervolgd). V-A OOM DREESMANN Langestraat. Prachtsorteering moderne dessins, 130 cM. breed, Indanthren geverfd, f 1.70, f 1.90, f 2.25, f 2.40.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1930 | | pagina 3