TAFELKLEEDEN - DIVANKLEEDEN G. J. van Harten HET SUIKERWETJE Electro Technisch Bureau Licht- en Kracht- Instaliaties Havik 41 Tel. 292 FABRIEKSBRAND TE EINDHOVEN Anderhalve ton schade Fa. J. W. Westsingel 12-13. VAN ACHTERBERGH, Telefoon 238. RADIO EN VOLTAIRE HET PARK ZIJPENDAAL BRAND OP DE „BRINKGREVE' LUSTELOOS? Dan Vera Koffie Hulsko HUMORHOEKJE TWEEDE KAMER. Over de bezwaren moet men in 't algemeen belang heen stappen Voortgezel wordt de behandeling van hel Buikerwetje. De heer C o 1 ij n, waarschuwt, de vraag stukken met betrekking tot den landbouw niet te incidenteel tc beschouwen. Akker bouw wenscht spreker ook te steunen, maar dan dient rekening gehouden te worden met de voorwaarde; dat het middel doeltref fend zij. Spreker meent, dat het voorstel niet in strijd is met de handelsconventie, omdat het hier cornpenseerend rocht betreft. Of dc voorgestelde maatregel doeltreffend is, is echter zeer twijfelachtig. Spreker vreest van aanneming daarvan uitbreiding van de bietencultuur, waardoor grootero uitvoer noodig wordt cn de daardoor veroorzaakte verliezen zullen de winst, in het binnen land gemaakt, verslinden. Limiteering van uitvoer acht spreker dus noodzakelijk. Men kan voor het ontwerp stemmen, omdat alle landen de suikerindustrie beschermen, al zal spreker de voorkeur geven aan protoc- tio-premies. Wat de metie betreft, zal spreker het antwoord van de regeering afwachten. De heer Eb els (Lib.), gelooft, dat door onderlinge afspraken, uitbreiding van de cultuur niet is tegen te gaan. Sprekers hoofdbezwaar is, dat steun gegeven wordt in den vorm van invoerrecht. Hij zal daar om tegen stemmen. De heer Flask ens (R.-K.) juicht het ontwerp toe. Over de bezwaren moet in het algemeen belang worden heengestapt. De heer Snoek Henkemane is dank baar voor het ontwerp, omdat het een eind maakt aan den onmiddellljken toestand ten opzichte van de str.ker. De heer Van Kappard sluit zich ge heel aan bij den heer Bierema. De heer Marchant betoogt, dat de re geering niet aantoonde dat het voorgestelde recht cornpenseerend is. De heer Van den Heuvel sluit zich aan bij den heer Snoeck Henkemans. De heer De Visser wijdt de crisis aan de kapitalistische wanorde. Het ontwerp is een manoeuvre. Hij dient een motie in tot af schaffing van den suikeraccijns. Minister Do Geer bestrijdt de denkbeel- den van den heer Braat tot het stellen van minimumprijzon. Do Pachtwet heeft met de crisis weinig te maken. De Minister be toogt verder dat het ontwerp niet met het vrijhandelsprincipe strijdt, aangezien het recht zuiver cornpenseerend is en dat het voorstel in overeenstemming is met de handelsconventie. Spreker sluit zich wat de doelmatigheid betreft geheel aan bij den heer Bierema. Een productie-premie wijst hij van de hand. Dc motie-v. d. Sluis is een feitelijk amendement en onaannemelijk. De motie-v. d. Sluis wordt verworpen met 50 legen 23 stemmen. De motie-De Visser wordt verworpen met 71 tegen 2 stemmen (ook Floris Vos stemde voor.) het ontwerp wordt aangenomen met 50 tegen 23 stemmen. Tegen de S.D., de V.D. Floris Vos en De Visser. UIT DE STAATSCOURANT. Voornaamste Kon. Besluiten uit de Staatscourant van heden. Benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau dr. D. J. Besselink, arts te Lichtenvoorde. ARTILLERIESCHIETOEFENINGEN BIJ OTTERLOO. Van 27 tot en met 1 Augustus. Op 2S, 29, 30 en 31 Juli, benevens op 1 Augustus a.s., tusschen 8—16 uur, zullen artillerieschietoefeningen worden gehouden nabij Otterlo. Het geschut zal worden opge steld plm. 50 M. ten Oosten van den kunst weg OtterloOud Reemst. Geschoten zal v/orden van West naar Oost. Dc onveilige sector wordt begrensd door den kunstweg Otterlo—de Pampeltde Bunt—Hoenderlo, den kunstweg Hoenderlo—Deelen, de lijn Deelen—Oud Reemst en den kunstweg Oud ReemstOtterlo. Het terrein is onveilig tot op een hoogte van 103 M. DE CHEF VAN HET HAAGSCHE S.S.- STATION. Huldiging bij zijn 35-Jarig ambtsjubileum. VG raven ha ge, 1 Juli. De stations chef van het Staatsspoorstation alhier, de Lange Beekstr. 37-39 - Tel. 317 Een goed en vertrouwd adres voor Uw Onze jarenlange ervaring staat borg voor een soliede uitvoering PRIMA ADVOCAAT BOERENMEISJES, BOERENJONGENS, VOORBURGH, MASSA's SCHILLETJE alsmede de bekcude „OUDE KLARE" merk „Ouwe Duijs" h f 3.25 per Liter. Verkrijgbaar l. cL Slijterij In Gedistilleerd heer F J van Zuilen, heeft vandaag zijn 35-jarige werkzaamheid bij de Staatsspoor wegmaatschappij herdacht. Hoewel een ar. beidsduur van 35 jaar niet als een officieel ambtsjubileum door de maatschappij wordt gevierd, had het ambtenaren- en beambten- personeel van het station toch deze gele genheid aangegrepen om hun chef van hunne sympathie en belangstelling te doen blijken In zijn met bloemstukken versier de werkkamer had hot personeel, voor zoo ver de dienst zulks toeliet, zich hedenoch tend vereenigd en daar werd de heer van Zuilen namens het personeel door den chef-, commies den heer Schaafsma onder een hartelijke toespraak een stoffelijk aanden ken aan den dag van heden aangeboden, bestaande in een sierlijk gouden horloge, waar bij gevoegd was een album bevatten de de namen der deelnemers, zoomede een bloemenhulde. Vervolgens werd de jubilaris nog toege sproken door den commies den heer Delis- scn namens de ambtenaren en door den ladingmeester den heer la Rivière. na mens het beambtenpersoneel. waarna de jubileerendc chef bedankte voor de onder vonden belangstelling, welke door hem op hoogen prijs word gesteld. De heer van Zuilen is gedurende onge veer twee jaar chef van het Haagsche sta tion en was voordien eerst onder-chef aan het station Roosendaal en daarna chef van het station Oldonznal. Een ondergoederen!abriek ge: heel door hel vuur vernield Dinsdagavond om zes uur ontstond een felle brand in de Nederlandsche Ondergoe- dcrenfabriek van den heer J. M. A. G\an Pelt aan den Boschdijk 35 te Eindhoven. Do brand werd ontdekt door den zadelma ker van Hest, die onmiddellijk den op de fabriek nog aanwezigen bedrijfsleider, den heer R. Hofhuis, die met den boekhouder, den heer H. van Wocnsel, juist de fabriek wilde verlaten, waarschuwde. De brand, die vermoedelijk ontstaan was in de strijk- inrichting. nam in zeer korten tijd du9dani- gen omvang aan, dat de bewoners dezer drukbevolkte buurt het ergste vreesden, ook voor de aangrenzende panden. De di rect gealarmeerde brandweer moest zeker vijf minuten voor den gesloten overweg wachten, zoodat bij haar aankomst het grootste gedeelte der fabriek al in lichter laaie stond. Van drie kanten werd, over de daken der belendende panden heen, het blusschingswerk in deze geheel ingebouw de fabriek begonnen. De inmiddels hoog op laaiende vlammen trokken ook de belang stelling van het Philipspersonccl, dat juist op dit uur kantoren en werkplaatsen ver liet. Toen het achterste gedeelte der fa briek instortte, scheelde het maar weinig, of de spuitgasten waren onder het neer stortende puin bedolven. Door het instorten van oen muur kreeg men eindelijk meer ruimte om het vuur te bestrijden. Nage noeg twee uren duurde het echter nog, voor de brand, die de geheele fabriek heeft ver nield, geheel was gebluscht. Om acht uur stortte ook de voorgevel in, zoodat nog slecht6 een verkoolde massa overbleef. Omtrent de oorzaak is moeilijk iets an ders te berichten, maar hot meest voor de hand liggend is wel het vermoeden, dat het vuur zijn vernielingswerk begonnen is in de strykinrichting, waar twee strijk- machines staan, die door gasmotoren wor den gedreven. Er zijn ruim vijftig meisjes op deze fabriek werkzaam. Het mannelijk personeel bedraagt nauwelijks tien. In ver band met de felle hitte was het personeel vroeger naar huis gegaan, met de bedoe ling hedenmorgen iets, eerder te beginnen. Behalve boekhouder cn bedrijfsleider was dan ook niemand rneer aanwezig en ook de zen stonden op het punt de fabriek te ver laten. In de fabriek 6tonden ongeveer vijftig naaimachines en twee strijkmachines. De magazijnen herbergen een groole partij on dergoederen. Van dit alles werd niets ge red. Alleen de kantoorboeken en polissen konden in veiligheid worden gebracht. De aangrenzende panden hadden alle min of meer van waterschade te lijden. De zadelmakerij van den heer Van Hest onder vond bovendien nog brandschade. Do alge- li eele schade zoowel van de fabriek als van den inventaris schat men op honderdzestig duizend gulden, doch wordt door verzeke ring gedekt. HET EERSTE VLIEGTUIG VAN WERKSPOOR. Vrachtvliegtuig voor de K.L.M. Naar de A.R. Rotterdammer meldt, zal de K.L.M. binnenkort in het bezit zijn van een groot vrachtvliegtuig Dit vrachtvliegtuig, dat du6 speciaal bestemd is voor het ver voer van goederen en gemaakt is volgens het type „Jumbo" is vervaardigd in de werkplaatsen van Werkspoor te Utrecht. De machine, een tweedekker, is uitgerust met een acht-cylinder motor. De bouw bij werkspoor geschiedde onder toezicht en lei ding van technisch personeel van de K.L.M Voor Werkspoor is dit het cerate vliegtuig, dat in haar werkplaatsen is gebouwd. De bouw heeft ongeveer een jaar geduurd Binnen enkele dagen wordt de machine per dekschuit aangevoerd -te Rotterdam, waar zij, na gemonteerd te zijn, op Waal haven zal worden ingevlogen. Wij wenschen dc K.L.M. met de aanwinst van dit vrachtvliegtuig van harte geluk. In dien de machine aan de verwachtingen be antwoordt. zal vermoedelijk met den bouw van vliegtuigen aan Werkspoor worden voortgegaan. BÖBKSHZB^S Een zuivere onderscheiding door Minister Reymer De vr\je meeningsuiting gewaarborgd De (c.h.) Nederlander schrijft: Het voornemen heeft bestaan om de her denking van het overlijden van Voltaire vanwege een Vrijdenkers-kring op 30 Mei per radio uit te zenden. Er is a-an dat voornemen geen gevolg ge geven en de heer Wijnkoop heeft aanlei ding gevonden om bij den minister van Waterstaat naar de reden daarvan te infor- meeren. De minister heeft thans geantwoord; de bewindsman achtlo de bedoelde uitzending niet van zoodanig gewicht, dat aan de op 30 Mei uitzendende algemecne omroepver- eenigingen, welke niet bereid waren de gewenschte uren vrijwillig af tc staan, afstand van zendtijd moest worden op gelegd. Wij kunnen deze motiveerins niet volko men beoordeelen. Maar één ding daar in verheugt ons zeer: hier is een kwestie van schikken en plooien in geding, niet de kwestie van Voltaire en de Vrijdenkers. Wij wijzen daarop, omdat na het stellen der vragen en nog vóór het antwoord van den minister een paar bladen aan hun le zers hebben medegedeeld wolke bedenke lijke overtuigingen Voltaire koesterde, als of dit iets met het niet-doorgaan der uit zending 1e maken had of hebben mocht. Maar de minister heeft zich tot onze vol doening geenszins op dat standpunt gesteld. Wat in Nederland gezegd en niet gezegd mag worden, valt klaar af te lezen uit onze wetten, waarin de vrije meeningui- ting is gewaarborgd cn waarin de uitzon dering op dien regel in de wet is aangege- ven^ Een minister heeft zich daaraan te houden. De wet is in Nederland norm en niet het persoonlijk inzicht van wisselende ministers. Beide de rechfs-zekerheid en de geestes vrijheid eischen. dat aan dezen regel stipt de hand gehouden worden. Enkele bladen hadden dit blijkbaar uit het oog verloren cn zouden hun oordeel over Voltaire wel als norm willen zien gelden. Wij zijn dankbaar a', hadden wij niet anders verwacht dat de minister de zaak zuiverder gesteld heeft. EEN OMROEP RONDOM DE WERELD. Een radioprogramma in 1/7 seconde de werold om. Maandag heeft, naar het Hbld. meldt, een omroep-experiment plaats gehad, dat voor dien nog niet werd genomen. Het betrof een omroep-uitzending door een aantal stations, die een keten rondom de wereld vormden. Daartoe zond het kortegolfstation Sche nectady. W. 2XAD een programma uit, dat door het natuurkundig laboratorium van de N.V. Philips' Radio met een speciaal daar toe ingericht beam-onlvangstation werd opgevangen. Hot programma werd per te lefoonlijn doorgegeven naar Huizen, waar de Phohi-zender hot verder uitzond naar Indië. De Rijk6radiodienst te Bandoeng zond op verzoek van de Nedcrlandschc P. T.T., die haar volledige medewerking ver leende, het programma met twee zendera verder door naar Sydney, waai- het pro gramma opnieuw werd uitgezonden door het kortegolfstation 2 ME, terug naar W. 2 XAD, zoodat op deze wijze de wereld werd omspannen. De omroeper te Schenectady kon dus zijn eigen stem hooren, nadat deze een reis om de wereld had afgelegd. Het te Schenectady gesprokene werd op deze wij ze aldaar, den langen weg dien de uitzen ding had afgelegd, in aanmerking genomen, nog uitstekend verstaan De radiogolven hebben voor dit wereld reisje slechts 1/7 seconde noodig gehad. Het experiment heeft nogmaals aange toond welk een belangrijke factor de Phohi- zender i6 voor den internationalen omroep. GEVAARLIJK ZONNEBAD. Wedorom een ernstig geval te Schevcnlngen. 's-Gravenhage, 2 Juli. De in de Kat wijkstraat te Scheveningen wonende En- gel6chman mr. Edward E. is hoewel hij slechts één been bezit, een liefhobber van zwemmen in zee. Ook gisteren vertoefde hij aan het strand ter hoogte van het Groene Huisje en ging eenigen tijd liggen in de brandende zon. Na dit zonnebad was zijn huid voor een groot gedeelte totaal ver brand, zoodat hij niet kon opstaan. De in middels gewaarschuwdo Geneésk. Dienst heeft hem in hoogst ornstigen toestand naar het ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerd. Heden was de toestand van den patient iets meer bevredigend, zoodat gehoopt wordt, dat hij het leven er zal afbrengen. GOUDEN ARTSJUBILEUM. Lichtenvoorde, 2 Juli. Heden vierde Ds. Besseling te Lichtenvoorde zijn gouden artsjubileum. waarvan hij 37 jaar als geneesheer te Lichtenvoorde praktijk heeft uitgeoefend. Daar de jubilaris ongesteld is. kon oen huldiging door dc bevolking niet plaats hebben. De Burgemeester sprak den jubi laris toe en overhandigde hem namens de regeering de Ridderorde van Oranje Nas sau. Pater Neefjes, plaatsvervangend pas toor, spelde Dr. Besselink het Gouden Krtfis Pro Ecclesia et Pontlficae op de bor6t. Een feestgave, hem overhandigd door het Eere-comité, zal bestemd worden voor de „lijdende mcnschheid", op uitdrukkelij- ken wcnsch van den jubilaris. Voorts voerde nog het woord een afge vaardigde van den geneeskundigen kring Zutfen. Overeenstemming inzake den aankoop door de gemeente Arnhem De directie der A.K.U. heeft het park Zy- pendaal, dat in 1925 door de Enka wa® aan gekocht voor 403 000, te koop aangeboden aan de'gemeente Arnhem. Sindsdien zijn uitgebreide onderhandelin gen gevoerd tusschen B. en W. en de direc- lie van de Kunstzijdefabrieken, zoowel over de koopsom ais over de kwestie of in het complex gronden dat de A.K.U. verkoopen wil, ook de strook bouwland in het Noor den begrepen zou zijn. De N. Arnh Ct. verneemt thans, dat er volledige overeenstemming tusschen belde partijen is bereikt en dat binnen korten .tijd het wachten is nog op een andere be slissing in verband met deze zaak den Raad een voorstel van B. en W. zal berei ken om over te gaan tot den aankoop van kasteel en park Zvpendaal, zooals dit in 1925 werd aangekocht, doch voor een lager bedrag dan destijds door de Ned. Kunst zijdefabrieken voor hel landgoed is betaald. De gemeente krijgt dan het eigendom o\er het kasteel met park, bosch, wegen, beken cn vijvers, de gebouwen de Tecrplaais en Casa Bianca, en het noordelijk gelegen bouw- en weiland, aldus volkomen in den omvang waarin het door de Kunstzijdefa briek werd aangekocht» Zooals men weet was het park door de familie Von der Goltz in 1925 aan de ge meente Arnhem te koop aangeboden voer «•en bedrag van f 459 000. Toen waren ech ter in den koop inbegrepen strooken grond 'angs den Schalmschen weg en den Zypen- laalschen weg, welke later buiten den koop door de Kunstzijdefabrieken vielen. MOTOR TEGEN EEN KAR. Toestand van den berijder zorgwekkend. Op de Drunensche heide is de heer H. v. W. met zijn motor in aanrijding gekomen met een kar. Hij werd van zijn motor ge slingerd en bewusteloos opgenomen. Hij heeft een hersenschudding bekomen en zij» toestand is zorgwekkend FEEST TE HEILO. Zilveren ambtsjubileum van den burgemeester van Fo- reest. Dinsdag heeft Heilo feest gevierd ter gele genheid van het zilveren ambtsjubileum van burgemeester jhr. N. van Foreest. Na mens de burgerij is hem als blijvend hulde blijk een fontein op een gazon voor het nieuwe raadhuis aangeboden. Bij de fontein behooren vier gemeiseldu bloembakken, v.elke dc Heiloosche bloemisten belangeloos mot bloeiende planten hadden gevuld. In een bijzondere raadsvergadering bood wethouder Maas Geesteranus het geschenk dor raadsleden aan; dezen hadden op een der ramen van het raadhuis het wapen der familie van Foreest doen aanbrengen, met den naam van den jubilaris en van de jaar tallen 1905 en 1930. De gemeente-secretaris bracht een geschenk van het ambtenaren corps. De groote boerderij der psychiatri* sche inrichting van dien naam uitgebrand Deventer, 2 Juli. Hedenavond te ongeveer kwart over zeven ont6tond ten gevolge van hooibroei brand in de groote boerderij van de psychiatrische inrichting „Brinkgreve" te Schalkhaar bij Deventer. In de boerderij waren 25 patiënten onder gebracht, die in allerijl naar de paviljoens aan de overzijde werden vervoerd. Ook het vee werd uit de stallen gered. Het vuur greep snel om zich heen cn weldra stond het geheele gebouwencomplex ln lichter laaie. De motorspuit uit Deventer en tal van brandwagens uit Diepenveen waren ter plaatse en bestreden dc vlammen krachtig. Er werden voorzorgsmaatregelen genomen om het nabijgelegon bosch to beschermen. Deventer, 2 Juli. Omtrent den brand, die hedenavond gewoed heeft in de groote boerderij van do psychiatrische in richting „Brinkgreve" te Schalkhaar, kan nog nader gemeld worden, dat de boerderij zelf geheel is uitgebrand, terwijl de vaste werktuigen een prooi der vlammen zijn ge worden. Do schade Is aanzienlijk; eon be drag is nog niet vast te stellen. Bij het blus schingswerk hebbon ook militairen van het garnizoen Deventer medegeholpcn. FUSIE VAN STOOMTRAMMAAT- SCHAPPIJEN. Breda, 2 Juli. Er is een fusie tot stand gekomen tusschen de Zuider Stoom tram Maatschappij te Breda cn de Stoom tramweg Maatschappij Antwerpen—Bergen op ZoomTholen. Het doel van deze fusie is vereenvoudiging en bezuiniging der ad ministratie en exploitatie. Dc Minister van Waterstaat heeft aan deze fuse zijn goed keuring gehecht. MATROOS VERDRONKEN. Rotterdam, 1 Juli. Vannacht is de 22- jarige matroos N. B van liet Noorsche s.s. V'icto, dat in de Waalhaven ligt, bij het aan ^oord gaan, toen hij over een lichter van een spidoboot op het schip moest klimmen misgestapt en te water geraakt. HIJ is ver dronken. Zijn jijk is eerst enkele uren la- Ipr door de bemanning opgehaald en door de rivierpolitie naar den vasten wal ge bracht. DS. P. C. VAN DOORN, t Te St. Philip6land is in den ouderdom van 40 Jaar overleden ds P. C van Doorn. De overledene werd in 1924 candidaai in Noord-Brabant en deed 14 December van dat jaar zijn intrede te St Philipsland. Verhoogt Uw werkkracht en energie NV HI II AMSTEWDAM, lel. V nUL3I\\J AMEPSFOOFT. TC). 120t Vriendin„Wat een prachtige mantel heb Je aan, liefste." Echtgenoot„Dat mag hij ook wel zijn 't is myn zomer-vacar.tie." .(Passing Shew).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1930 | | pagina 6