VRIJDACi 4 JULI HET MEDISCH TUCHTRECHT wordt geopend een per autodienst W. Balder ZOMER-ARTIKELEN Tuilekens Molen DINERS Met 1 September Haagsch. Roggebrood Haagscbe Beschuit Haarlem, Zandvoort en Omstreken Centraal College geïnstalleerd De eerste zitting 1 DIEFSTAL EN HELING VAN AUTO'S De steler onder invloed van den heler Manufacturen Naar buiten Hole! BIRKHOVEN aparte zalen. voorbereidende Montessori klas voor kinderen van 3-6 jaar in het gebouw v. d. Pallas Athene School een delicatesse. Bij de thee STOOM WA SSCHERIJ BEEKBERGEN BU APELDOORN HELDER WASCHGOED MATIGE RRIJZEN Verzendt Uw goederen 2 maal Daags. Amsterdam - Amersfoort De Ondernemer W. BALDER SOLIED GEBOUWDE HUIZEN In.V. Samenwerking Om ruimte te maken voor het komend seizoen, worden alle tegen bespottelijk lage prijzen opgeruimd Tijdens de opruiming van 121|zT|2 uur GESLOTEN Tijdens de opruiming aile andere goederen 10°|o korting a contant „De vlucht uit de Poppenkast van Jan Klaassen en Trijntje" In verband mei de inwerkingtreding der tuchtwet voor genees* kundigen, tandartsen en vroedvrouwen. 's-G ravenhage, 2 Juli. De minister van Arbeid, Handel on Nijverheid, mr. T. J. Verschuur, heeft gistermiddag in tegen- woordigheid van zijn ambtgenoot van Ju stitie, mr. Donner, in een der zalen van het departement van Arbeid het Centraal Col lege inzake het medisch tuchtrecht en de oplossing van desbetreffende geschillen ge ïnstalleerd met het uitspreken van een re devoering, waaraan wij het navolgende ont- leenen: Heden is in werking getreden de wet van 2 Juli 1928, Stbl. no. 222, een wet, die wij eenvoudiger kunnen aanduiden als de Tuchtwet voor geneeskundigen, tandartsen en vroedvrouwen. Aangenaam is het nog, dit belangrijke feit te markeeren door ook namens zijn ambt genoot van justitie op dezen zelfden dag over te gaan tot installatie van het Centraal College, dat in die wet wordt voorzien. Geheel de wet is gericht op het in stand houden en zoo mogelijk lioogcr opvoeren van het vertrouwen, dat de patiënten kunnen stellen in den geneeskundigen stand, een vertrouwen, dat redelijk en zedelijk verant woord moet zijn. Maar de wet stelt voor haar goede werking eigenlijk ook een ander soort van vertrouwen als voorwaarde, n.l. het vertrouwen, dat de medici kun nen stellen in de over hen rechtende colle ges. Nu wil het mij voorkomen, dat ik wel re den heb om dankbaar te zijn voor dc be reidwilligheid van U. Mijnheer de voorzitter van het Centraal College, dat u wel hebt willen gehoor geven aan- de uitnoodiging om deze belangrijke functie op u te nemen naast het vele werk, dat u in ons staatkun dig leven reeds verricht. Ik geloof, mijnheer de voorzitter, dat ik mag aannemen, dat uwe bereidwilligheid cm voorzitter te willen zijn van deze commissie in medische krin gen voldoening zal wekken. ïs het niet reeds uw alom erkende onkreukbaarheid welke het voldoende vertrouwen zou kunnen ves tigen? Komt daar niet bij een diepgaande kennis van het maatschappelijk bestel en in het bijzonder ook van de volksgezond heid. Daarbij zou ik nog willen voegen de bui tengewoon gelukkige omstandigheid, dat u bij de Kamerdebatten op een bepaald punt, dat tussclien de medische wereld en dc ont werpen in hun laatsten vorm een zeker ver schil te weeg bracht,, heeft gestaan aan de zijde van de medische wereld. Het wil mij voorkomen, dat zulks een omstandigheid vormt, dia in de medische wereld het ver trouwen voor uw persoon zeker zal ver sterken, zoo mogelijk; immers in geen geval behoeven de medici thans te vreezen met zulk een voorzitter, dat het juridische ele ment ten koste van het medische element te zeer op den voorgrond zal worden ge bracht De taak van de verschillende instanties, welke door deze wet in het leven worden geroepen, eischen van de leden der verschil lende colleges een fijn gevoel voor datgene wat het standsbelang en wat de standscer eischen, en die beide zijn niet los te maken van diepgaande vragen van moraal. Het wil mij voorkomen, dames en hee- ren, dat bij de zeer groote taak, waarvoor dit college cn ook de lagere instanties zich zullen gesteld zien, zij op gelukkige wijze zich den weg reeds zullen gebaand vinden door den belangrijken arbeid, welke sinds vele jaren verricht is door de Maatschappij tot bevordering der geneeskunde. Ook bij de behandeling van dit wetsontwerp is vol doende uitgekomen, hoe de Regeering eigenlijk niets anders op het oog had dan aan te vullen, te vervolmaken datgene, wat op gelukkige wijze reeds door de Maat schappij tot bevordering der geneeskunde was tot stand gebracht. Dames en heeren, ik hoop dat de ver wachting, die bij de behandeling van dit wetsontwerp is uitgesproken, dat het vooral de preventieve werking zou wezen van deze wet, welke haar vooral tot een weldaad stempelen zou, in vervulling zal gaan. Ik hoop in ieder geval, zij het, dat ge dikwijls geroepen zult worden tot beslissingen, zij het, dat het aantal beslissingen minder tal rijk zou wezen, dat ge onder Gods zegen aan het nog immer hoocre peil zult kunnen bijdragen van hen. bij wie de lijdende menschheid heil zoekt. Met dezen wensch verklaar ik het Cen traal College voor geinstalleerd. De voorzitter der Commissie, prof. mr. P. J. M. A a 1 b e r s e, beantwoordde de rede jvan den Minister. TC Onmiddellijk na de installatie hield het college onder voorzitterschap van prof. Aal- berse zijn eerste zitting, welke openbaar was en waarin de leden cn plaatsvervan gende leden den eed of de belofte aflegden in handen van den voorzitter, die zelf, ge lijk gemeld, des ochtends door den Hoogen Raad was beéedigd. De voorzitter gaf in deze zitting uiting aan zijn vertrouwen, dat de leden en pl.v. leden nuttig zouden samenwerken. Wat het aantal te behandelen gevallen betreft, spre ker verwachtte, dat dit niet groot zou zijn; de groote invloed van het college zal, naai* hij hoopte, een preventieve kracht zijn. Dat spreker ia 1925 met het betreffende voorontwerp is gekomen, vond zijn oorzaak in een vijftal droevige gevallen, die zich helaas hadden voorgedaan. Door vriend schappelijke relaties o. a. met de Mij. tot bevordering der Geneeskunst werd een en ander herhaaldelijk besproken en zoo is langzamerhand dit wetsontwerp tot stand gebracht. De samenstelling van het collége zal zeker vertrouwen wekken, cn het zal met redelijkheid, doch tevens met gestreng heid zijn beslissingen nemen. Nadat de beéediging was geschied, sloot dr. Josephus Jitta zich aan bij de woorden van minister Verschuur, toen deze zijn bij zonder vertrouwen in den voorzitter uit sprak. De voorzitter antwoordde hierop, dat hij in de eigenaardige positie verkeert van tegenstander van het jurist-voorzitterschap van het college. In de Kamer heeft spreker nog getracht bij amendement te bepalen, dat een medicus voorzitter zou worden, doch dit amendement is met geringe meer derheid verworpen. Het eigenaardige is nu, dat later toch op spreker, jurist zijn de, een beroep werd gedaan om het voor zitterschap op zich te nemen. Spr. heeft toen gemeend, dit te moeten aanvaarden. Hierna werd de zitting gesloten. Twee automobielen te Amsterdam ontvreemd. Amsterdam, 1 Juli. Voor de Vacantie- bamer van de Rechtbank had zich heden de 39-jarige „handelaar"' in auto's N. S. te verantwoorden wegens diefstal van twee auto's resp. op 26 October en 13 November j 1. te Amsterdam gepleegd. De eerste auto, toebchoorend aan een Amsterdamschen arts, werd gerechercheerd in Den Haag, ook de tweede wagen werd al daar teruggevonden. Verdachte liad de auto's gestolen, terwijl zij onbeheerd op straat stonden. S. bekende het hem ten laste gelegde. Uit nood was hij tot zijn daad gekomen. Gedurende vijftien jaren was hij in dienst geweest van de ge meente Amsterdam als beambte bij de tram Door lichamelijke ongeschiktheid was hij eervol ontslagen en had toen f 12 per week pensioen gekregen Dr. S. P. Bakker bracht een psychiatrisch lapport uit, waarin hij verklaarde, dat verd meer dan normaal depressief was. Verdachte zeide nog onder invloed van anderen te hebben gehandeld, o.a. met na me van den autohandelaar bij wien- hij in dienst was. Het O.M., waargenomen door mr. Rei- lir.gh, achtte het lenlaste gelegde bewezen, bovendien zijn het, aldus spr., brutale otraatdiefstallen. Doch verd. is niet de hoofdschuldige en hij is door de vijf maan den in preventieve hechtenis doorgebracht, leeds zeer ernstig gestraft. Verdachte heeft in zijn leven zeer vele moeilijkheden gehad en hij heeft behoefte aan toezicht. Spr. 3lschte ten slotte een voorwaardelijke veroordeeling van verdach te tot een gevangenisstraf van zes maan den. Verdachte zal zich gedurende dien tijd onder toezicht moeten stellen van het Ge nootschap tot Zedelijke Verbetering van Ge vangenen. De verdediger mr. J. Duys sloot zich aan bij het requisitoir van den Officier en vroeg mede In het .belang van verd.'s gezin diens onmiddellijke invrijheidstelling. Na in Raadkamer te zijn geweest werd ::it verzoek door de Rechtbank afgewezen. Hierna had zich de 38-jarige koopman J. S. te verantwoorden, verdacht van schuldheling. Verdachte zou als tusschen- persoon bij den verkoop zijn opgetreden. Gok liad hij de auto's vervoerd. Verdachte ontkende iets van de diefstal en af te weten, het was volgens hem voor een handelaar niet altijd mogelijk de her- komst van een auto na te gaan. De Officier van Justitie, mr. Reilingh, Hschte zeven maanden gevangenisstraf te gen verdachte cn verzocht de rechtbank diens onmiddellijke gevangenneming te ge lasten. Do verdediger mr. Boekei pleitte vrij spraak subs, clementie. Na in Raadkamer te zijn geweest, beval de rechtbank de onmiddellijke gevangenne ming van verdachte. De uitspraak in beide zaken werd be paald op 16 Juli te 19 uur. DE MOORD TE WADDINXVEEN. In cassatie tooi den Hoo* gen Raad. 's-Gravenhage. 1 Juli. Voor den Hoo gen Raad is heden behandeld de zaak van A. K. te Waddinxveen, die op 2 Augustus 1929 aldaar zijn buurman Schotman zooda nig met een scheermes heeft gesneden, dat deze kort daarop is overleden. De rechtbank te Rotterdam veroordeelde hem hiervoor wegens moord tot 8 jaren ge vangenisstraf. In hooger beroep verhoogde het Haag- sche Hof deze straf tot 12 jaren gevange nisstraf, van welke veroordeeling K. in cassatie ging. Zijn raadsman, mr. Eikelenboom uit Rot. terdam, lichtte hedenmiddag 8 cassatie- middelen toe. De advocaat:generaal mr. Berger zal in deze zaak op 8 Juli conclusie nemen. Steeds do nieuwste popu laire muzieknummers in voorraad. Grootste repertoire van Amersfoort voor klassie ke muziek. MUZIEKHUIS POLAK UtP. weg 69 - Tel. 127S Net jongmensch P.G., 19 jaar, vrij van militie zoekt Aug. plaatsing als bediende in flinke zaak. liefst .Amers foort of omstreken; 'is 4 jaar in het vak, bekend met* éta- leeren en lakschrijven. Pri ma getuigen voorhanden. Br. D. H. RECTER, \>e- nendaal. op oen Fongers of Germaan rijwiel van HU1B HOLS TE KIN. levert voor kleine- en grooto gezelschappen In Inlichtingen en aangifte bij Mevrouw van Hamel-Eland Utrechtsche weg 157 Tel. 767 Ook directe doorzending naar Bestelhuis Amersfoort: Appalmarkt18 Tel. 633. Vertrek: 11 uur v.m.-3 uur n.m. Bestelhuis Amsterdam: N.Z. Voorburgwal24 Tel.49124 Vertrek: 12 uur en 5 uur Beleefd aanbevelend. te koop in rustige omgeving en toch bij de stad r Vraagt Inlichtiegon over het groote bouw plan aan den Arnh.weg van do I EEMSTRAAT 101 TELEFOON 79 KOOPJES KOOPJES KOOPJES KOOPJES BEQIN DER Groote Opruiming VAN DE RRUL LANQESTR A AT 26 LIEVE VROUWESTRAAT 1 En toen de baas bij Jokko kwam, riep hij: „geef hier, jij leelijik beest, je krijgt je straf, nou reken maar, je bent erg brutaal geweest." Maar Jokko met den hoed in de hand, cn met opgekrulde staart, zei „de centen, baas, die krijg je niet, bij mij zijn 3 goed bewaard." Potseling vloog Jokko in den mast, hij lachte de menschen. uit terwijl hij. daar hoven op den top. telden den be haalden buit „Daar zit ie" riepen de lui op 't dek, „dat beest is toch wel brutaal." „Ja scheeuw maar", zeide Jokko toen, ,,'k heb maling aan allemaal."

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1930 | | pagina 7