binnenland AMEOSFOORTSCH DAGBLAD BUITENLAND Nieuw Parijs Frankrijk en Italië PETTEN Fa. B. KRAAL B. RUITENBERG Hzn Huizen te koop en te huur NEDERLANDSCH BEZOEK AAN FINLAND Zaterdag 5 Juli 1930 .DE EEMlAMDEd- 29e Jaargang No. 5 TWEEDE BLAD ORKAAN BOVEN WEST- VLAANDEREN Pachthoeven verwoest - TeS. 1162 - Schoenhandel J.C.i¥§ees N. HEILIGERS DE BELASTINGEN TE ROTTERDAM Gevolgen der financieele verhoudingswet Het Ned. Volkenbond- gezelschap Ook Prins Hendrik aanwezig Eenige persstemmen over- de verhouding der beide landen Parij6, 4 Juli. (V.D) Dc verklaringen, die de ltaliaansche minister van buiten- landsche zaken eenige dagen geleden lieeft gedaan aan een vertegenwoordiger van de „Daily Herald" worden, evenals de rede voeringen van Mussolini, druk besproken in de Fransche pers. Het „Journal" betoogt, dat Frankrijk zich steeds teruggehouden heeft ondanks de re devoeringen van Mussolini te Livorno, Flo rence en Milaan. Eerst de aanval van Grandi was noodig om Briand aanleiding te geven den toestand uiteen te zetten, zooals deze werkelijk is. Briand heeft Don derdag den Franschen ambassadeur te Ro me opgedragen, nog eens er op te wijzen dat Frankrijk steeds bereid is de onder handelingen te hervatten om eindelijk de politieke meeningsverschillen op te lossen. De „Excelsior" betoogt, dat er op het oogenblik slechts twee oplossingen moge lijk zijn om uit den moeilijken toestand, waarin Europa zich bevindt, te komen. De eene oplossing is een vredelievende oplos sing der gemeenschappelijke moeilijkheden en de andere het avontuur van een wijzi ging der politieke kaart, zooals Mussolini voorstelt. Frankrijk heeft den verstandi- gen weg gekozen. Ook de „Quotidien" keert zich fel tegen de verklaringen van Mussolini en ziet den eenigen uitweg uit, de huidige moeilijkhe den in de verwezenlijking van het plan van Briand inzake de Verecnigde Staten van Europa. De „Volonté" verklaart, dat Mussolini mot een buitengewone nauwkeurigheid de fascistische buitenlandsche politiek van Italië heeft uiteengezet. Het is onjuist, wanneer men een dergelijke verklaring te licht opneemt, want zij is zeker lang voor bereid en goed doordacht Voor Duitsch- land is het 't ergste wat hel doen kan, wanneer het zich van de verklaringen van den duce eenig voordeel belooft, daar de ltaliaansche minister-president slechts voor Italië heeft gesproken. De „Petiple" wijst op het gevaarlijke epel, dat de correspondent van de „Daily Herald" te Rome gespeeld heeft, voor wel ken correspondent Macdonald te Rome om een pas gevraagd heeft. Het is dezelfde correspondent, die reeds korten tijd gele den aan zijn blad heeft medegedeeld, dat de secretaris-generaal van de fascistische partij Frankrijk den oorlog aangekondigd heeft en die thans door Grandi is aange zocht de beschuldigingen tegen de Fran sche politiek le publicceren. De „Oeuvre" beschuldigt den Italiaan- schen minister van buitenlandsche zaken met zijn eenzijdige verklaringen aan ten Engelsch arbeidersblad elke diplomatieke correctheid uit het oog verloren le hebben. De socialistische „Populaire", oefent kri tiek op Briand, dat hij in zijn antwoord aan Grandi het ltaliaansche voorstel in zake een voorloopige stopzetting van den vlootbouw niet aauvaard heeft. Men zal in het buitenland gemakkelijk kunnen den ken, dat Frankrijk een Italiaansch vredes voorstel afgewezen heeft. HEVIGE KETELONTPLOFFING TE CASTLEFORD Reeds zeven lijken geborgen. Vele zwaar gewonden stemd. In de Lagenbergfabriek staken nog 700 man, totdat een regeling van het stuk loon zal zijn bereikt. Bij Krupp te Essen werken alle fabrieken weer normaal. Te Mühlheim a. d. Roer en te Gelsenkirchcn is de toestand onveranderd en duren de onderhandelingen over verhooging van het stukloon nog voort. Te Bochum heeft een fabriek der Vereinigto Stahlwerke moeten sluiten, daar 6'iQ ma,-' st&'iktcu en hit be drijf met de arbeidswilligcn alleen niet gaando kon worden gehouden. Bij do llas- perfabriek te Hagen duurt de staking on veranderd voort. Vandaag zullen nieuwe onderhandelingen over het loon worden ge voerd. Ontzaglijk veel veldgewas vernield De schade, door de wind- en waterhoos aangericht in het centrum en het Zuiden van West-Vlaanderen, is buitengewoon aan zienlijk. Te Marialoop, bij Thielt, zijn, naar de N R. Ct. meldt, vier groote pachthoeven totaal verwoest en liggen een groot aantal stallingen en schuren in puin. Van de mees te huizen is het dak geheel of gedeeltelijk weggeslagen. Koeien, varkens on schapen zijn met tientallen in de geteisterde streek door neervallende muren gedood of in de overstroomde weiden verdronken. Alle veldgewas is letterlijk vernield door den re gen en den hagelslag. Er vielen hagelbrok- ken van 100 gram en meer. Sommige groote landbouwers hebben tot een half millioen francs schade geleden. In de Leiestreek nabij Bevercn en Kuurne is de vlasoogst eveneens gedeeltelijk ver nield. In dit laatste dorp werden twee jon ge meisjes in hare woning door den blik sem getroffen en met verlamming geslagen. Het hemelvuur was er zóó geweldig, dat niet minder dan tien boomen tegelijkertijd door den Bliksum werden neergeveld. Door de geteisterden, waarvan sommigen nagenoeg alles hebben verloren wat zij be zaten, wordt verwacht, dat van regeerings- zijde nulp zal worden geboden om de gp leden schade te herstellen Londen, 4 Juli. (H N.) Een hevige ketelontploffing in een chemische fabriek te Castleford in Yorkshire heeft verschei dene slachtoffers gemaakt. De eerste ont ploffing werd door 2 andere gevolgd, waar door de geheele fabriek verwoest werd. Gloeiende stukken metaal vlogen honder den meters ver. Vele huizen in den omtrek werden zwaar beschadigd. Van een school, waar juist onderwijs werd gegeven, werd het dak afgerukt Van dc leerlingen werd echter als door een wonder niemand ge deerd- Met het reddingswerk werd terstond begonnen cn na eenigen tijd waren 7 lijken onder de pumhoopen vandaan gehaald. Men vreest echter dat zich onder de puin- hoopen nog meer slachtoffers bevinden. Ook verscheidene zwaar gewonden, van wie er velen in levensgevaar verkeeren, zijn geborgen en naai- het ziekenhuis overge bracht. De verwondingen zijn bij bijna allen van zeer ernstigen aard. Sommigen zijn armen of beenen afgerukt. Bij tic fabriek speelden zich hartroerende tooneelen af. De familieleden, die terstond naar de plaats van het ongeluk kwamen, om naar het lot van hun bloedverwanten te informeeren, moesten door de politie met geweld op een afstand worden gehouden. DE ONGEREGELDHEDEN IN DE DUITSCHE METAALINDUSTRIE. Op verschillende plaatsen het werk weer hervat. Essen, 4 Juli. (H. N.) Tc Dusseklorf is vandaag het werk in 4 ijzer- en staalfa brieken hervat, nadat de werkgevers in een .verhooging van liet stukloon hebben toege STUDENTENSTAKING TE BOMBAY. Weer verscheidene gewonden. Londen, 4 Juli. (V. D.) Te Bombay zijn na de arrestatie van de presidente van de congrescommissie der provincie de, studen ten in staking gegaan. Zij organiseerden een groot?n optocht door de straten. De politie moest herhaalde malen ingrijpen. Een po litieagent werd deer de menigte aangeval len. waarna het tot een botsing kwam lus- schen dc menigte en de politie. Veertien personen werden gewond. IN EEN GLIJVLUCHT OVER DEN OCEAAN N e w-Y o r k, 4 Juli. (V. D.) Twee jonge gijjvliegers uit New-York zijn voornemens aan boord van een glij vliegtuig den oceaan over te steken. Hot vliegtuig zal door het ltaliaansche stoomschip „Saturnia" op sleeptouw genomen worden. De stalen tros, die aan het bovendek van liet stoomschip wordt bevestigd, zal tegelijkertijd als tele- foonleiding dienst doen. Het vertrek zal heden plaats hebben. De vliegers hopen tot Gibraltar den tocht te kunnen volhouden. DE ONTRUIMING VAN HET RIJNLAND Gelukwensch van Rusland. K o w n o, 3 Juli. (V. D.). Naar uit Moskou gemeld wordt heeft de plaatsvervangende Volkscommissaris van Buitenlandsche Za ken Litwinoff den Duitschen Minister van Buitenlandsche Zaken een telegram doen toekomen, waarin hij hem gelukwenscht met de ontruiming van het Rijnland. Berlijn, 3 Juli. (V. D.). De Rijksminister van Buitenlandsche Zaken, Dr. Curttius, heeft Litwinoff telegrafisch voor diens ge lukwensch bedankt. SCHEURING ONDER DE NAT.-SOCIALISTEN. Dc groep-Strasser vormt een nieuwe partij. B e r 1 ij n 3 Juli. Dc groep-Strasser heeft haar afscheiding van de groep- Hitier voltrokken. Dc National-Sozialist, die door Strasser wordt uitgegeven, publiceert een oproeping aan alle lezers, genooten, vrienden, tot het oprichten eener partij der revolutionaire socialisten. Zij is onderteek end door Stras ser, den gep. majoor Buchenrucker, e. a. Het manifest behelst een nieuw partijpro gram. Op politiek gebied wordt het stelsel der afzonderlijke staten verworpen en een verklaring afgelegd, die in scherpe tegen stelling staat met het republikeinscli-monar- chistische halfduister en de opgeschroefde vereering voor de fascistische leiders. Verder wordt geklaagd over het verbur gerlijken der partij, die in nauwe relatie staat met I-Iugenberg, Stnb'heim cn de z.g. vaderlandsche verbonden. ONTRUIMING VAN HET SAARGEBIED. Parijs, 3 Juli. De „Echo de Paris" meldt, dat de regeeringscommissie van het Saar- gebied op 5 Juli zal bijeenkomen en mededeelen, dat de in het Saargebied ge- stationneerde Fransche en Belgische troe pen het land op 10 Juli zullen verlaten. ®®©®SS®®0®&®®0 1030®®®®® $00® ®S i±l a a a met onbreekbare waterproof- kleppen, LANGESTRAAf 26 3lï.(ïBffiEBEïEiEB!ï.BeBS!Bffl3SBBïBBS<Sï „LEERDAM" Drinkserviezen Waterstellen Siervazen ANSESfn 35 - - TCL 303 Utr. straat 26 - Tel. 243 ONTVANGEN DE 71 P/IAATKLEECING Onder Rijkstoezicht gediplomeerd schoenhersteller Hebt gij last van pijnlijke voeten, pro beert dan Professor Muller schoenen. Voorkomt vermoeidheid. Zool vlak met Tuisten pasvorm en steun brengt den voet in normalen stand. Voor Amersfoort bij Aldegondestraat 58 Tel. 1162 voor direct ol later te aanvaar den, Huurprijs vanaf f 34,- KAPELWEG 42 - Telefoon 1053 ONRECHTMATIGE OVERüEIDSDAAD Een brandweer die met mod der spuit. Leiden, 4 Juli Ongeveer een half jaar geleden is er brand uitgebroken in een per ceel aan de Oegstgeesterlaan te Leiden. ()e brandweer had daar met verschillende moeilijkheden te kampen, o.a. moesten de -tangen van de brandweer over een groolen afstand worden uiige.'egd, omdat in de na bijheid geen wate." was enz De wijze, waarop ook overigens de Leid schc brandweer z.eh »an haar taak heeft -ckweten, was voer een dei' bewoners van Ie perceelen, die door den brand, cn als gevolg daarvan door het blusschingswerk schade hebben geleden, namelijk de heer van der V aanleiding, bij het kantonge recht te Leiden een rechtsvordering aan hangig te maken tegen de gemeente Lei den, wegens het door haai plegen van een onrechtmatige daad, hierin bestaande, dat ae brandweer onnoodig ontactisch is te uerk gegaan, door verschillende maatrege- 'en in practijk te brengen, die absoluut over bodig waren en die in de dagvaarding wor sen genoemd, waartoe ook behoorde het spuiten met modder Ter zake van deze on- leclitmatige daden had de heer Van der V V. schade geleden tot een door hem bij dagvaarding genoemd bedrag, welke scha oc hij echter beperkte tót f 200. De kantonrechter, mr. F Ligtenberg, heeft thans in deze zaak vonnis gewezen Hij verklaarde op verschillende gronden oischer in zijn vordering niet ontvankelijk, met uitzondering voor wat betreft het bij 'dagvaarding gesteide, dat de brandweer on- i oodig met modder zou hebben gespoten "ien aanzien van dit laatste legde echter de kantonrechter aan eischer op het bewijs daarvan te leveren en tevens, dat de hier door ontstane schade f 200 heeft bedragen. Rotterdam, 3 Juli. Het college van B. cn W. heeft een omvangrijk schrijven ge richt tot den raad der gemeente in ver band met de gevolgendie dc invoering van het nieuwe wetsontwerp, i 'gelende de financieele verhouding van rijk en ge meente voor Rotterdam zal hebben. Bij het in werking treden van de nieu we wet zal de gemeente derven de op brengst van de plaatselijke inkomstenbe lasting. terwij] ook de uitkeer-ng krachtens de wet van 1897 zal vervahen zooclat het netto verlies wordt geraamd op 1 (>.030.000. Volgens de thans beschikbar-?, in menig opzicht nog onzekere gegevens, zal de ge meente uit het gemeentefonds ontvangen 10.750.000 benevens 75 der hoofdsom van de grondbelasting geraamd op lH millioen eh voorts de hoofdsom van de pcrsoneele belasting gesteld op 2.100.000. In totaal krijgt de gemeente dus terug 14.650000, zooclat nog te dekken valt een bedrag van 1.430.000 Het wil B en W, voorkomen, dat hst, mede met het oog op het. vervallen van dc forenzcnbelasting, aanbeveling zal verdie nen om er bij het treffen van de noodige voorzieningen naar te streven den alge- meenen druk van de nieuwe plaatselijke belastingen niet te hoog op te voeren. Daarom zal het zaak zijn om aan te stu ren op een hoogere opbrengst dan tot he den werd verkregen uit de opcenten van de pcrsoneele belasting. De gemeente Rotterdam is thans reeds voor het grootste gedeelte gerangschikt in de 1ste klasse voor de pcrsoneele belas ting, alleen Kralmgscheveer en Hoek van Holland zijn in een andere klasse ge plaatst. Het komt B en W. wertschelijk voor om geen onderscheid meer te maken. De opcenten welke thans worden gehe ven varieeren van 70 tot 165. Met ingang van 1 Jan 1931 verdwijnen de opcenten ten behoeve van de provincie en het leeningsfonds en de gemeente zou dus deze opcenten ten eigen behoeve kun nen innen. Bij dit stelsel zou er voor de huurgroen beneden 500 geen verlichting van belastingdruk worden verkregen, zoo dat B en W. er toe gekomen zijn om een nieuwe progressieschaal te ontwerpen, waardoor op alle aanslagen van 16 tot 26 opcenten minder zal worden betaald. Door deze regeling zal, de gemeente een bedrag van 342.000 meer ontvangen, het geen B en \V. willen beschouwen als een reserve om de som, die moet worden uit getrokken wegens opcenten op de fonds- belasting te verminderen. Aldus zal voor 1931 een regeling kunnen worden verkre gen waardoor door de ingezetenen zoowel aan personeele als aan inkomsten belas ting minder zal worden betaald dan tot nu toe. Uit cle personeele belasting zal in het geheel f 650.000 minder komen clan er uit WELKOMI Welkom Friezen, Amersfoort Uw gezocht Vacantieoord, Wacht in gulden Zonnelach Welkom op Uw Friezendagl! Welkom hier Den zomertooi Toont U thans Het schoonste mooi! Zoo U 't. zelden Elders zag. Welkom op Uw Friezendagl Amersfoort wil Plichtgetrouw Gastvrouw zijn Perfect, getrouw Zij doet al wat Zij vermag Gaarne voor Uw Friezen dag. Welkom volk van Friesche 6tam Nu gij hier weer Intrek nam Welkom.' lief u\ Fiere vlag Heil, ja heil Uw Friezendagl Vrienden uit Het Noorderland Hier onz' warme Vriendenhand. Welkom. Friezen Heil deez' dag!! Welkom op Uw Friezendagl 1 GROEGROE. (Alle rechten voorbehouden? had kunnen komen indien de gemeente ge bruik had willen maken van de opbrengst van de opcenten die nu voor provincie en leeningsfonds worden geheven. Het staat dus wel vast dat de gemeentenaren een verlichting van belastingdruk voor wat be treft de personeele belasting tegemoet gaan. Bij de ontworpen regeling ie in belang rijke mate rekening gehouden met de ge zinsamenstelling. De belasting wegens huurwaarde en meubilair wordt voor elk inwonend kind, kleinkind of pupil dat jon ger is dan 20 jaar verminderd met een ze ker percentage dat bij de laatste huur waarde het hoogst is. n.l. 14 pet. voor huur waarden van niet meer dan 500 en dat geleidelijk daalt tot 2 pet. Bovendien wordt van gezinnen van drie en meer kinderen geen belasting geheven voor het houden van een dienstbode. Landgenooten van den „onverges telijken Van der Vlugt" Men meldt ons uit Hclsingfors: Maandagmiddag te 5 uur is met het s.s. „Umatar'' van de Duilsch-Finschc Stoom vaartmaatschappij uit Lubëck aangekomen het Nederlanclsch Volkenbondsgczelschap, staande onder leiding van den oud-Minister Mr. j. Schokking en den Algemeen Secreta ris der Vereeniging voor Volkenbond en Vrede, wolk gezelschap komt beantwoorden het bezoek, dat een vorig jaar door een Finsche Volkenbondsdelegatie aan Neder land werd gebrachl. Er \\as bij de aankomst, die plaats had slechts tien minuten nadat Prins Hendrik uit Stockholm was aangekomen, belang stelling van verschillende zijden: niet slschf.s waren vertegenwoordigers van de Finsche Volkenbondsvereeniging .,Pro Ture Nationurn' cn de Nederlandsche Consul aanwezig om cle reizigers te begroeten, maar ook van officieele Finsche zijde geschiedde dit. Reeds dadelijk na hun aankomst werd het Volkenbondsgezclschap door den Minis ter van Buitenlandsche Zaken, den heer Procope, die een vorig jaar een deel van de rcfls naar Nederland meemaakte, op een thee ontvangen in zijn ambtswoning, het oude paleis van de Russische gouverneurs- generaal, waar ook do bekende Bobrikoff heeft gezeteld. Bij deze thee, waaraan ook Prins Hendrik deelnam, heette de Minister het gezelschap hartelijk welkom op Finschen bodem cn herinnerde aan de gesprekken die hij met de leiders van het gezelschap voerde en aan do aangename indrukken die hij een vorig jaar in Nederland had mogen opdoen. Het gezelschap, dat ook door Prins Hen drik hartelijk werd begroet, had op deze thee gelegenheid om met verschillende le den van de Regeering en autoriteiten uit Helsingfors. die daartoe waren genoodigd kenni§ te maken. Des avonds om 9 uur bood in het hotel Sicietets de Vereeniging „Pro Jure Natio nurn" een officieel diner aan, waaraan niet slechts naast- do vertegenwoordigers van deze vereeniging en het voltallig Neder-, landsch reisgezelschap, ook Prins Hendrik aanzat, maar waaraan ook werd deelge nomen door een groot aantal autoriteiten. Aan dezen maaltijd heette Prof. Tallquist de reizigers namens zijn vereeniging wel kom. Hij herinnerde aan de onvergetelijke ontvangst, die hij en zijn vrienden een vorig jaar in Holland hadden genoten en die hun nog steeds is bijgebleven. Hij waardeerde de overkomst van dit Hollandsch reisgezel schap te meer, omdat men daardoor van Finsche zijde in de gelegenheid wordt ge steld om deze gastvrijheid te reciproceeren aan de landgenooten van den onvergetelij- ken Van der Vlugt. Hij stelde een dronk in op de van verre gekomen gasten en op het land dat zij vertegenwoordigen. Namens de Nederlanders'voerde de heer Schokking het woord, die zijn hartelijken dank uitte voor de voorbereidingen die voor de ontvangst zijner landgenooten zijn getroffen en waarin de Voorzitter, Prof. Tallquist, zelf een zoo groot aandeel heeft gehad. Hij wees daarbij op de banden die Finland en Nederland binden cn l9gdc na druk op de taak van verdediging van het recht, die zij samen als kleine staten te vol brengen hebben. Reizen als deze hebben ten doel elkander beier te leeren kennen. Dat is met Finland en Nederland zeker niet meer zoo noodig als bij sommige andere landen. Na de har telijke groeten te hebben overgebracht van mevrouw Van der Vlugt, stelde dc heer Schokking een dronk in op de Finsche gast- heeren. Men bleef nog geruimen tijd bijeen, waar bij dc Prins zich met verschillende leden der Hollandsche delegatie langdurig onder hield. N.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1930 | | pagina 13