room Dreesmann Langestraat Amersfoort Onze groote ZOIViER-UITVERKOOP duu t nog slechts 8 dagen Enkele artikelen uit onze OPRUIMING i DE STEMMING IN BR1TSCH- INDIE VROOM DREESMANN - Langestraat 91 - Telefoon 158 - Amersfoort DE KINDERSTERFTE IN LUBECK De cultuur in Duitschland verontreinigd HUISZOEKINGEN BIJ NAT. SOCIALISTEN KUNST VOOR ONZE HUISVROUWEN Fa, M. R. N. OOSTERVEEN MALTAROMA Sloopen niet linnen kant, spotprijs 0.38 .Geborduurde sloopen. reclame 0 AlYz Geborduurde sloopen. extra reclame 1.18, 0.88. 0.68 Lakens gefestonneerd, maat 130 cM. br. 3 el lang 0.88 Gezoomde lakens, mooie dualiteit 150 X 210 cM. 1.5S Dames en Heeren Pyama's. mooie zephir in alle maten 2.28 Zoohir schort, extra aan bieding 2.28. 1.78, 1.18 Fantasie schortjes, met bretels, reclame 0.471/» Zeer mooie partij fantasie sokken 0.19 Fil d'Ecossc Heeren sokken, reclame 0.11 Zeer mooie dualiteit over hemden, nieuwste dessins 1.71 Zelfbinders. de laatst uitge komen dessins 0.31, 0.19 Dames flanellen, mooie dualiteit 0.59 Dames flanellen, gemaakt van onze bekende ge zondheidsflanel 0.79 Wii brengen in deze op ruiming een prima witte Jacus Jasschort. reclame 2.28 Katoenen mousseline 0.11. 0.9V? Groote partij lappen en Restanten Wollen. Zijden en Katoenen Stoffen tegen spotprijs Onze bekende groote knot ten breikatoen 0.25 Gekleurde breikatoen, groote knotten 0.34 Knotten zwarte sajet 0.17 Prima drukknoopen op kaart van 12 dozijn O.22V2 Onze groote doozen Eng. spelden, reclame 0.22 Vz WITTE STUKGOEDEREN Onze bekende 10Vo els coupons 150 cM. br. No. 666 6.90 Coupons van 10 el prima witte Eng. keper 4.10 Hemden katoen 0.1 VA Graslinnen 150 cM. br. 0.31 Congolinnen voor lakens 0.25 Oogjes voor luiers 0.13 Gekl. baddoek 46 X 100 0.24 Extra zwaar 55 X 110 0.69 Badhandschoenen 0.09V*»., O.OG1/?. VELVET TAFELKLEEDEN zware dualiteit, mooie dessins 130 X 150 7.90 150 X 180 11.25 m. passende divankleedcn 150 X 300 10.90 2 persoons 3 deelige Wol matras garnituur met schuine peluw en 2 kapokkussens, prima af werking, reclame 24.50 Extra aanbieding leeren fauteuil m. velvet kussen 11.50 Lecren Damesfauteuil, zeer aardig model 12.50 Eiken Rook fauteuil in moderne uitvoering 8.90 Extra zware uitvoering 10.90, 1G.50 Prima gestoffeerde divan 21.00, 18.50, 11.90, S.90 Een verklaring van het Duitsche Ministerie van Binnenlandsche Zaken Het Duitsche Rijksministerie van Binnen landsche Zaken heeft een communiqué uit gegeven met betrekking tot de gevallen van kindersterfte in Liibeck: Zooals helaas te verwachten was zoo vangt het stuk aan is het verschrikke lijke ongeluk, dat dc bevolking van Lübeck getroffen heeft bij de daar aangevangen behandeling ter bescherming tegen tuber culose, niet een ramp van slechts korten duur gebleken, maar het i9 een serie van :'.crfgevallen en ziekteverschijnselen gewor den, die nog niét te overzien isr. Daardoor is bet te begrijpen, dat do opwinding over dit geval niet tot rust komt, en dat zoowel in binnen- als in buitenland de vraag om vol ledige opheldering levendig blijft. Reeds de door den Rijksminister- voor Binnenland sche Zaken op 21 Mei en 16 Juni gegeven verklaringen, lieten geen twijfel over of het onderzoek over deze zaak zou zonder aan zien des persoons of wetenschappelijk pres tige spoedig worden aangevangen. Als des ondanks ten deze nog getwijfeld wordt, dient er toch op gewezen te worden, dat de wetenschappelijke zijde van het geval tot de moeilijkste vraagstukken van de bacte riologie behoort. Het uiteindelijk resultaat kan niet voor drie of vier weken verwacht worden. In zooverre men zich reeds op grond van de onderzoekingen, die tot nu toe hebben plaats gevonden, een oordeel kan vormen, moet rnen rekening houden met het feit, dat liet serum-Calmettc door het Institut Pasteur te Parijs geheel en al steriel is geleverd, maar dat bij het verdere opkwee- ken van de cultuur in Lübeck zich een ver ontreiniging heeft voorgedaan Do vo' :ide punten verdienen daarbij de aandacht: 1. Nadat het Rijksministerie voor Bin nenlandsche Zaken in het jaar 1927 ter zake van de kwestie van inenting tegen tuberculose met levende bacillen, in over eenstemming met de besluiten van den „Rijksgezondheidsraad", cenigc terughou ding had aanbevolen, zou het juist zijn ge weest, als de betrokken Lübeckcr instanties vóór den aanvang van dc inentingsbehan- deling zich ervan hadden overtuigd, of het Rijksministerie nog op dit afwachtende standpunt stond, ondanks vele gunstige be richten uit het buitenland. 2. Nadat dc van het Institut Pasteur be trokken reincultuur ongeveer Vk jaar in het Laboratorium te Lubeck op verschillende voedingsbodems was verder gekweekt, had het aanbeveling verdiend, vóór de eerste toepassing van het serum op zuigelingen, de onschadelijkheid daarvan tc onderzoe ken op dieren. Dat is niet gebeurd. 3. Het toezicht op de gezondheid der be handelde kinderen was niet voldoende. 4. Dc vernietiging door prof. Deyckc op 26 April, dus na het bekend worden van de schadelijkheid, van do voorhanden zijnde serum-mengsels, moet, onverschillig op grond van welke motieven of dat gebeurd is, als bedenkelijk worden gequalificecrd. Weliswaar Is door deze vernietiging dc op lossing van het vraagstuk niet bcinvloed ge worden, omdat het „Reichsgcsundheits- arnt" desondanks nog in het bezit gekomen is van voldoende resten van het gebruikte serum. 5. Het is niet to rechtvaardigen dat, na dat in den morgen rvan 26 April 1930 de schadelijkheid van het gebruikte serum be wezen was door de lijkschouwing van een gestorven zuigeling, nog eenigc doses van het serum in handen van vroedvrouwen gebleven zijn. Gelukkig zijn deze hoeveel heden serum niet meer aan nieuwe zuige lingen toegediend, doch alleen nog aan die kinderen, die reeds voor 26 April de behan deling hadden ondergaan. De verklaring eindigt met op te merken, dat de beoordeeling van de schuldvraag zal plaats hebben bij het gerechtelijk onder zoek. EEN „NOODOFFER"? Het pensioen van ex-minister Moldenhauer ol: „charité commence par soi-même." Dr. Moldenhauer de onlangs afgetreden rijksminister van financiën heeft bij den rijksraad het verzoek ingediend om nog krachtens de oude pensioenwet tc worden gepensionneerd met 80 pet. van zijn minis tersalaris, of 29,500 Mark. Nu die aanvraag in den Rijksdag ter sprake is gekomen en gehekeld, schrijven sommige bladen daar heel stekelig over, want juist tijdens het ministerschap van Moldenhauer is de nieuwe pensioenwet voor ministers tot stand gekomen, welke bepaalt dat ministers bij aftreding slechts een bij lage krijgen om hun den overgang naar een anderen werkkring mogelijk te maken. Als overgangsmaatregel is in de wet een bepaling opgenomen, die zegt dat ministers, bij het van kracht worden der wet in func tie, bevoegd zijn pensioen aan te vragen zoowel krachtens de oude óf de nieuwe wet. Moldenhauer heeft daar gebruik van ge maakt, ofschoon hij tijdens zijn minister schap bezuiniging op dc rijksuitgaven voor stond en zelf het ontwerp dat beoogde op de ministerpensioenen te bezuinigen, heeft ingediend. WEER EEN MIJN-EXPLOSIE Hal le, 11 Juli (H N.) Bij Weisscnfels (Luckenau) hoeft een koolstofontploffing in do mijn Paul 1 verschillende slachtoffers gemaakt Twee .mijnwerkers werden ge dood, 2 zwaar en 3 licht gewond. De zwaar gewonden zijn reeds buiten levensgevaar. AANSLAG OP EEN HOOG POLITIE AMBTENAAR TE BARCELONA. Parijs, 11 Juli. (V. D.) Uit Barcelona wordt gemeld, dat gisteravond een hoog po litieambtenaar aldaar op straat door een aantal revolverschoten werd doodgeschoten. Het staat nog niet vast, of men hier tc doen heeft met een politieken moord of een per soonlijke wraakneming. VOORONDERZOEK SKLAREK-AFFAIRE LOOPT VOOR 15 JULI AF. Met grooton spoed gewerkt. B e r 1 ij 11, 11 Juli. (H. N.) Het vooron derzoek in de Sklarck-affairc zal nog voel de vacantie van het gerechtshof, die 15 Juli begint, afgesloten worden. Het onderzoek beeft reeds S ma.inden geduurd; er is, het omvangrijk materiaal in aanmerking geno men, dat het materiaal in de Barmatzaok nog ver overtreft, met grooten spoed ge werkt. De bchandthng zelf zal aan het eind van dit jaar of b'.gtn volgend jaar aanvan gen. DE SCHOOLGEBEDEN IN THüRINGEN. Behandoltng voor het Staatsge- rechtshof. Leipzig, 11 Juli. (V. D.) Het Staats- gerechtshof heeft heden de behandeling van de kwestie tusschen het Rijk en Thurin- gen inzake de schoolgebcdon in Thüringcn afgehandeld. Hedenmiddag te vijf uur zou het Staats- gerechtshof uitspraak doen. EEN NIEUWE STAD. Londen, 11 Juli. (H. N.) Volgens een bericht uit Teheran heeft 't Perzische par'e- l:ment een voorstel van het ministerie van financiën aangenomen, 0111 in de omgeving van do vroegere stad Salmas, die voor eeni- ge maanden door ccn aardbeving geheel werd verwoest, een nieuwe stad tc bouwen, en haar naar den kroonprins te noemen Schapur. Deskundigen vorklaren, dat in uit cebied waarschijnlijk geen aardbevingen meer zullen voorkomen. NIET 3 DOCH 2 STEMMENl Verbittering tegen Lloyd George. Londen, 11 Juli. (IT X.) De officieelc re- sultateu van de Woensdag j.l. in het Lager huis plaatsgevonden stemming tooncn aan dat een meerderheid van 2 en niet, zooals oorspronkelijk medegedeeld werd 3 stem men. In de liberale partij lieersclit over de hou ding van Lloyd Georgo voor do stemming groote verbittering. Men beschouwt zijn po sitie algemeen als geschokt. De oppositie tegen Llovd George wordt vooral door Her- bert Samuel gevoerd. Wapens en munitie ontdekt B e r 1 ij n 11 Juli. De crimineele politie van Berlijn heeft zich gedwongen gezien om in dc particuliere woningen van talrijke leden der nationaal-socialistischc partij huiszoekingen te doen naar wapens, wapen- onderdeelcn en munitie. Het is de politic ge lukt, op verscheidene plaatsen der stad, voornamelijk echter in het Westen, om vangrijke wapen- en munitievoorraden te ontdekken en in beslag te nemen. De bezit ters der woningen een twaalftal waai1 de wapens gevonden werden, zijn gearres teerd en naar het commissariaat van politie overgebracht. Een buitengewoon zeldzaam toeval heeft de politic op het spoor van deze wapen' vondst gebracht. Gisteren had een botsing plaats tusschen een auto en een motorrij der, waarbij de politic-candidaat Kurt Dorre, die den motor bestuurde, met zijn gezellin Elisabeth Harkc gedood werden. Toen men de identiteit der dooden wilde vaststellen, vond men op Dorre een uitvoerige briefwis seling, gevoerd met een zekeren koopman Hoppe De correspondentie leidde tot dc be langwekkende ontdekking, dat te Berlijn door leden van do nationaal-socialistischc partij een groote waoenvoorraad verborgen werd gehouden. Zoo schrééf Dorre 0. a. aan Hoppe, dat hij dc sloten der machinegewe ren goed moest verzorgen en voortdurend stevig in het vet houden, want men wist niet, wanneer men ze zou kunnen noodig hebben- Bij een onderzoek van Dórre's verblijf en dat van den koopman Hoppe vond men een lijst van personen, bij wie wapens verbor gen moesten zijn. De crimineele politic on dernam daarop ook in dezo huizen huis zoekingen. waarbij op groote voorraden wa pens cn munitie beslag werd gelegd. De werkzaamheden der politie duurden tot laat in den nacht, daar telkens weer nieuw be zwarend materiaal werd gevonden. DE AARDBEVING IN SPANJE Madrid, 10 Juli. Hot totaal aantal gebouwen, dat tengevolge van de aardbe ving van Zaterdag j.l. beschadigd werd, bedraagt '250. De muren van het paleis der hertogen van Medinacelc zijn gescheurd, het dak van het hospitaal is ingestort, ter wijl het klooster van St. Clara en het gé- boortehuis van Gonzalo de Cordoba in stortte. Het aantal ingestorte gebouwen bedraagt 60. Dank zij het feit. dat men het geluid der onderaardschc rommelingen reeds lang te voren had gehoord, is een nog grootcr ramp voorkomen, daar de bewo ners gelegenheid hebben gehad zich tijdig in veiligheid le brengen. EEN GECOMPLICEERD GEVAL Een a'vcbotslng, die navol ging vond. Madrid. 10 Juli. (V.D.) Bij het aan breken van den dag reed heden een vracht auto in de richting van Madrid. Van te genovergestelde richting kwam een andere vrachtauto, beide voertuigen botsten tegen elkaar, met het gevolg, dat. de twee chauf feurs licht gewond werden. Een hevige twist ontstond. Op dit oogenblik naderde een derde auto, waarvan de chauffeur trachtt: de heide vechtenden to kalmeeron, toen een vierde auto met volle vaart op het drietal inreed en in botsing kwam met. den wagen van den kalmeerenden chauffeur, Dc laatst gearriveerde chauffeur werd ern stig gewond, terwijl de overige drie lichte verwondingen bekwamen. Nauwelijks was men dezen schrik weer eenigszins te bo ven en trachtte men zoo goed en zoo kwaad als het ging de wonden te verbin den, toen in geweldigen vaart een vijfde auto naderde, die met zoo'n kracht tegen de vier andere opbotste, dat hij in brand vloog. Het vuur deelde zich aan een twee den wagen mede, voordat men er in slaagde het 1e blusschen. Dc gewonden zijn naar Madrid overge bracht, met uitzondering der inzittenden van een auto, welks dermate rle kluts wa ren kwijtgeraakt, dat zij in vliegende vaart de plaats des onheils ontvloden. Eenige oogcnhlikkcn voor deze serie on gelukken, was op dezelfde plaats een pries ter met zijn motorrijwiel geslipt, waarbij hij ernstig gewond werd. Gemeenschappelijke verklaring van liberalen en Moslem Onlusten in het Noord-Westen Londen, 11 Juli (H.N.) Uit Bombay wordt gemeld, dat de verklaring cie de Indische vice-koning over d3 a.6. Britsch- Indische conferentie heeft afgegeven, in liberale kringen eh bij de leiders van de Moslem algemeen instemming heeft gevon den. In een verklaring die de leiders van deze beide partijen gemeenschappelijk in Simla hebben bekend gemaakt wordt ge zegd, dat Indië in ieder geval aan de con ferentie moet deenlemen en niet mag ver ruimen met Groot-Brittanië tot een bevre digende oplossing te geraken. Intusschen vond Lord Irwin's verklaring bij de natio nalisten geen goed onthaal. De Bombay Chronicle, het orgaan van de nationalisten, beschouwt lord Irwin's aanbod volkomen onaannemelijk. Het blad eisclit een duide lijke cn ronde verklaring van den vice- koning, dat Indië zonder verwijl als do minion zal worden erkend. Londen. 11 Juli. (H.N.) De onlusten in het Noord-Westen van Britsch-Indiè duren voort. De strafexpedities met vliegtuigen hebben tot nu toe nog niet veel 6ucce» gehad. NIEUWE BOTSINGEN IN EGYPTE. Londen, 11 Juli. (H. N.) In Beneden Egypte is het tot nieuwe botsingen tusschen nationalisten en politie gekomen. Er werd met stecnen naar de politie geworpen. Ze ventien personen werden in hechtenis ge nomen. De rust schijnt nu weder hersteld te zijn. GUSTAV MAHLER. De geldon voor oen gedenktce- ken bijeen. Woensdag j.l zou Gustav Mahler zeventig jaar geworden zijn. Dien dag heeft het co mité tot oprichting van een gedenkteeken bekend gemaakt «tut de hiervoor benoodtg- de gelden thans bijeengebracht zijn en dat het gemeentebestuur van Weencn reeds een plaats aangewezen heeft waar het gedenk teeken komen zal, bij den ingang van den Schwarzenbergtuin. Met gedenkteeken. werk van de beeldhouwers Anton Ilannak cn Pe ter Behrens, zal waarschijnlijk nog in dit jaar onthuld worden. MONUMENT VOOR DE BOUWMEESTERS. Medewerking govraagd van dilettanten. liet weekblad Het Leven heeft het initia tief genomen tot het oprichten van oen monument voor wijlen Louis Bouwmeester cn voor mevrouw Theo Mann-Bouwmeester. Uit de kringen van het dilettanten-tooneel is het plan gevormd, deze actie te steunen. De voorloopige commissie bestaat uit de heeren K. TI. G. Spec, C. T. van Mels, A. Postma en J. T. Dellcnscn (secretaris is de heer Van Mels, Van Ostadcstraat 214 II, Amsterdam Z.). Men vraagt aan alle lief- hebberij-vcrecnigingon in den lande instem ming. Tiet plan is 0. a., dat de meewerkende vereenigingen een Bouwmeester-avond zul len organiseeren ten bate van het fonds voor het monument. KOFFIETAFEL: Haring (bieten) sla. 1 MIDDAGTAFEL: Pouletöoep. Kalfsnierstuk. Doperwten. Citroen vla met vanille-wafeltjes. LANGESTRAAT 42 - TEL. 77 vervangt Koffie. Bevat geen Coffeïne. Bij uitstek geschikt voor zwakke magen. 45 cent per pak. HABIMA. Shakespeare in het Hebreeuwsch. Het tooncclgczelschap Habima zal op 15 dezer in het Berliner Theater te Berlijn een vertooning geven van „As you like it" van Shakespeare. Dit is de eerste maal, dat een van Shakespeare's werken in het He breeuwsch wordt gespeeld EEN ROMAN VAN A. H. NIJHOFF. A. H. Nijhqff's roman ..Twee Meisjes en Ik" zal begin 1931 verschijnen bij Km. Que- rido's Uitgevers Maatschappij te Amster dam. HET EINDE VAN HET TOONEEL Verneuil matigt zich. De pap wordt niet zoo heet gegeten als ze tc vuur staat. Louis Verneuil heeft, aldus de N. R. Ct., een brief geschreven aan Gabriel Boissy, welke in Comoedia is afgedrukt. Hij wan hoopt niet aan alle tooneel. In de groote steden zullen enkele schouwburgen zich kunnen handhaven en zal misschien jaar lijks een stuk van een belangrijk schrijver een gebeurtenis zijn, doch in dc provincie' staat het er met het tooneel slecht voor. De belangrijke stukken, klassiek of modern, zullen altijd hun beteekenis behouden, maar het middelmatige tooneel (zoowel schrijvers als acteurs) zal weldra zijn plaats aan de film1 moeten afstaan. Parijs heeft thans vijf tig theaters, over drie jaar zullen er nog tien over zijn. VONDEL OVERLEDEN. Een Bi lgisch persbureau las eenigen tijd geleden in Belgische bladen- over de op voering. welke te Brussel zou v.oiden ge geven van Vondels Lucifer, cn kwam op de gedachte, aan Monsieur Joost van den Vondel, Auteur dramatique a Amsterdam, een offerte te doen voor persknipsels. .Dc Nedcrlandsche postadministratie was ech ter beter ingelicht aldus „Do Vrijheid cn zond het schrijven terug.aan den afzon der: „geadresseerde overleden Een van de mooiste stoomgemalen dor Haarlemmermeer. Zooals wij al gemeld hebben, herdenkt men in de Haarlemmermeer den dag, dat zij 75 jaar geleden als een zolfstandige ge meente in de rij van Nederl. gemeenten werd opgenomen. Waar eertijds de „groo te plas" knaagde en beet aan dc omge ving, daar liggen thans meer clan 500 boer derijen verspreid en bijna 27.000 menschcn wonen in den diepen waterkuil cn vinden er een behoorlijk bestaan. Over 't algemeen zijn de ginds wonende boeren uitnemende akkerbouwars. De bodem is doorgaan» vruchtbaar, •en op verschillende kleine be drijven wordt meer en meer een intensieve tuinbouwcultuur gedreven. Lis6e en Hille- gom zijn beroemd om hun bloembollen en Aalsmeer om haar snijbloemen. Er is geen feestelijke herdenking geweest van dit merk waardige feit in verband met de sombere economische vooruitzichten voor eesvsrroot deel der bevolking. Wij mogen er aan herinneren, dat de eer ste plannen tot droogmaking door Leegh- water in 1641 o.a. aan de Staten van Hol land zijn aangeboden. Eerst in 1839 werd een wetsvoorstsl tot droogmaking door do Tweede Kamer aangenomen. Den 8en Mei 1840 werd de eerste 6pa gestoken en de eerste zode aarde opgekruid, in 1848 ving „Lecghwater" aan te werken, in 1849 „Lyn- den" en „Cruquis". 1852 vermeldt de Staats courant. op 1 Juli: Het meer is droog. In 1S55 werd dc 33rstc vergadering van B. en W. der gemeente Haarlemmermeer in .het. gemeentehuis te Heemstede gehouden.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1930 | | pagina 2