Reis-en Regenmantels AM EPSFOOKTSCH DAGBLAD HET AANTAL SLACHTOFFERS 162 Zaterdag 12 Juli 1930 .DE EEM LANDER* 29e Jaargang No. 11 Nog geen oordeel over de oorzaak Nog steeds groote hitte Belastingvoorstellen aangenomen Zaterdag sluiting der Fransche Kamer ,N.V\ COMPAGNIE LYONNAISE A FEUILLETON Niet door menschenhanden gehouwd Beuken Eetkamer Garnituur MIJNRAMP SILEZIE Zondagochtend heeft een groote rouwdienst en de leraarde-- bestelling plaats Gift van den rijkskanselier Neurode. 11 Juli. (V D.) Het officieel rapport van de Ongevallencommissie voor Neder-Silezië van den Mijnveiligheidsdienst, welke heden in de Kurtschacht is bijeenge komen. constateert o. a., dat door de hevige koolzuurexplosie, die op 9 Juli tegen 16 uur 's middags plaats had. 151 man doode- lijk verongelukten, terwijl er 69 man gebor gen konden worden. Door de snelle hulpver leening en het met levensgevaar binnenl dringen der reddingsbrigades konden nog 49 mannen, die reeds bewusteloos waren, le vend worden gered. Een oordeel over de oorzaak van de ramp kon nog niet worden uitgesproken. Rouwdienst op Zondag. Neurode, 11 Juli. (V. D.) Alle gebor gen lijken van de mijnramp in Neurode zijn naar het mijnhuis Moelke vervoerd Daar mogen zij Zaterdag door de familie leden bezocht worden. In den nacht op Zondag woorden de cloo- den op het nieuwe katholieke kerkhof in Hausdorf opgebaard. Zondagochtend te acht uur heeft een groote rouwdienst en de teraardebestelling plaats. De dooden, die niet uit Hausdorf afkom stig zijn, worden naar hun woonplaatsen vervoerd na afloop van den rouwdienst. Dr. Stegerwald zegt steun toe. B e r 1 ij n11 Juli. (V. D.) In de heden middag gehouden zitting van den Rijksdag heeft de rijksminister van Arbeid dr. Ste gerwald het woord gevoerd over de mijn ramp in Silezie. Hij sprak zijn warmste sympathie uit voor de slachtoffers en hunne nagelaten betrekkingen. Wat gedaan kan worden om hun nood te lenigen, zal niet nagelaten worden. Afgezien van de reeds door den president der republiek en door Pruisen goedgekeurde geldmiddelen, is de rijksregeering bereid eveneens gelden ter beschikking te stellen om de nagelaten be trekkingen te steunen en voor ellende te behoeden. Het moeilijke bergingswerk. Vannacht is men er slechts in geslaagd de twaalf lijken te bergen, die men gisteren in afdeeling 17 had ontdekt. Zij zijn in het gebouw van de Wenzeslausmijn op baren geplaatst. Tot nu toe heeft, men geen ver dere dooden kunnen bergen, daar het ber gingswerk te moeilijk is. Toen gisteravond een van do licht gekwetsten met de aan wezige „bergraden" weer de mijn binnen ging om ter plaatse de gebeurtenissen bij het ongeluk te verhalen, kreeg hij een ze nuwschok zoodat hij weer naar boven moest worden gebracht* 162 slachtoffers. Berlijn, 11 Juli. (Hbld.) liet aantal slachtoffers van de mijnramp in Opper-Silc- zic is gestegen tot 162. De aard van koolzuurgas. Een correspondent, te Marhud van het Handelsblad meldt aan dit blad: Gasontploffingen, gelijk die in de Wenzes lausmijn, zijn typisch voor Silezie. Zij zijn ook in Noord-Frankrijk mogelijk. Koolzuur komt in alle kolenlagen voor, doch wat daar de ramp veroorzaakte, steeg uit. de diepere aardkorst, uit lagen van jong-vulcanischen aard. Door spleten van allerlei soort stijgt het koolzuur op en vindt in de verbrokkel de steenkoollagen gemakkelijk ruimte. Het is kleurloos, zwaarder dan lucht en heeft een prikkelenden smaak. Een tiende in de lucht is al schadelijk voor de gezondheid. In Silezie komen verbindingen tot 33 pet. voor. Deze hooge gehalten geven tot. uitbar stingen aanleiding. In mijnen met veel koolzuur moet de ..afbouw" dan ook met do grootste voorzichtigheid geschieden, sterke schokken en trillingen moeten voor komen worden. De lagen dienen door boor gaten ontgast te worden en het is aan te raden, dat bij het schieten de bemanning achter stalen deuren van de gevaarlijke plek verwijderd wordt gehouden. In Bcne- den-Silezië kwamen niettemin in 1926 43S ontploffingen voor, die 55 dooden maakten. De ontploffingen zijn veel sterker dan van gewoon mijngas en geschieden zonder vuur. In het Limburgsche gebied en omgeving zijn dergelijke rampen niet te verwachten. Een gift van den rijkskanselier. De rijkskanselier heeft een bedrag van 5000 M. gezonden tot steun der nabestaan den van de slachtoffers. De „Kurtschacht". Op den voorgrond de familieleden dor mijnwerkers, die op be richt wachten. Fransche deelneming. Parijs, 11 Juli. (V.D.) De Fransche bla den schreven lange verslagen van de mijn ramp te Hauptdorff in Silezië, welke ook in Frankrijk groote ontroering heeft ge bracht en betuigen hun leedwezen met deze tragische ramp. De Fransche mi nister van openbare werken heeft in een telegram aan de Duitsche rijksregeering uitdrukking gegeven aan de deelneming cn het leedwezen van de Fransche regeering. Een motie in den Pruisischen Landdag. Berlijn, 11 Juli. (H.N.) De sociaal-de mocratische fractie heeft in verband niet liet mijnongeluk in Neurode een motie bij den Pruisischen landdag ingediend, waarin de aandacht wordt gevestigd op den grooten omvang van het door de koolzuur- expioiöie ontstaan leed. Men vraagt o.a. of de raadgevingen van het door het Pruisi sche ministerie voor handel en industrie in 1921 samengesteld comité hun neerslag hebben gevonden in de voorschriften van de mijnbouw-politie en in het ter goedkeu ring voor te leggen bedrijfsplan, alsmede of de voorgestelde inlichtingendienst is ingesteld. Ook wordt de vraag gesteld, of de voor de koolzuur-bevattende mijnen gel dende bepalingen van de mijnbouw-politie doorloopend en in vollen omvang op dc „Wenzeslauer" mijn zijn ih acht genomen, on welke verklaring voor den enormen om vang van de koolzuur-ontploffing van 9 Juli j.I. kan worden gegeven. Tot 6lot wordt de vraag gesteld, of tot volkomen ophelde ring van de katastrephe maatregelen ge nomen zijn, en welk resultaat de onderzoe king heeft gehad. 84 slachtoffers in de Ver. Staten. Algemeene aanblik van de Wenzeslausmijn, waarin Woensdag door een gasontploffing 162 personen het leven verloren. N e w-Y ork', 11 Juli. (II. N.) De hitte die de laatste dagen in het Westen van de Y S. heeft geheerscht, heeft 84 slachtoffers gemaakt. Zeven cn twintig personen stier ven ten gevolge van de groote hitte, terwijl or 57 bij het baden verdronken. Op sommige plaatsen was de temperatuur in de scha duw tusschen 38 en 40 graden Celsius. De bewoners van de arme wijken kampeeren op open velden en in parken. De hitte houdt nog steeds aan. DE ONDERHANDELINGEN MET DUITSCHLAND GEëINDIGD. Kowno, 11 Juli. (V.D.) Naar uit Moskou gemald wordt zijn de Duit6ch-Russisohe be sprekingen, die tusschen Von Moltke en Stomonjakow gevoerd werden, thans defi nitief geëindigd. Da Duitsche delegatie zal waarschijnlijk Zaterdag of Zondag Moskou verlaten en naar Berlijn terugkeeren. Over de resultat/en der onderhandelingen werden geen niededeelingen gedaan. GROOTE ONTPLOFFING 300 dooden? Galat-ha, 11 Juli (H.N.) In de omgeving van Stamboel vond gisterenmiddag binnen de militaire zone van den oorlogshaven Is- mid een geweldige ontploffing plaats. De groote munitie-fabriek Derindsche sprong gedeeltelijk in de lucht G.eruchten melden, dat de ontploffing 300 slachtoffers heeft ge maakt. Nadere gegevens ontbreken nog. STAKING IN ZWEDEN Stockholm, 11 Juli (II.N.) Het perso neel van de restauratiewagens op de Zweed- schc spoorwegen is gisteren in staking ge gaan. Men tracht het bedrijf zoo goed en kwaad het gaat in stand te houden. Een be- xniddelings-actie van de vakverbonden is aan den gang. Tardieu krijgt er genoeg Parijs, 10 Juli. (Ilbld.) Nu het duidelijk is, dat de heer Tardieu van zijn grooto plannen vóór de groote vacantia weinig of niets meer aangenomen zal kunnen krij gen, gevoelt hij er blijkbaar niels meer voor dc zitting der Kamers langer te laten duren dan strikt noodig is. Vóór hij zo echter kon wegzenden, moesten de directe belastingen gevoteerd zijn. Vandaar het voorstel, vandaag door den minister van do schatkist gedaan, om vóór alles tot bet aannemen daarvan over te gaan. Uit dit voorstel begrepen allen, dat het Tardieu's bedoeling is al zeer spoedig ge bruik te maken van zijn bevoegdheid, het sluilingsdecreet voor te stellen op het oogenblik, dat hem goeddunkt. Om vrijheid van manoeuvreeren te behouden, dienden daarop de socialisten een voorstel in tot verdaging van do behandeling der belas tingen tot na die van verschillende andere onderwerpen. Dit voorstel gaf aanleiding tot zeer heftige debatten, waarbij do socia listische leider Blum Tardieu voor de voe ten wierp, dat zijn mooie ijver om ingrij pende hervormingen in te voeren al heel spoedig bekoeld was, waartegenover laatst genoemde krachtig vasthield aan zijn recht, de Kamers te sluiten op elk oogen blik, dat hem gewcnscht lijkt. Bij de stemming over het verdagings- voorstel van de socialisten, waarbij de re- gcering do vertrouwensvraag stelde, haal de zij haar gewone meerderheid van ruim 60 stemmen. Het wetsontwerp op de belas tingen werd daarna met groote meerder heid aangenomen. Onder deze omstandig heden verwacht men. dat Tardieu do Ka mers uiterlijk Zaterdagavond sluiten zal, omdat hij zijn diverse groote wetsontwer pen toch onmogelijk meer vóór de vacantia gesanctionneerd kan krijgen, en oordeelt men dat het nu ook geen doel heeft, zich. verder zonder nut aan de dagelijkeche aan vallen van zijn linksche tegenstanders bloot te stellen, waarbij den een of ande ren dag zeer wel een ongelukje zou kun nen gebeuren. GROOTE BOSCHBRAND BIJ KOLBERG. Kolberg, 11 J u 1 i. (V. D.) Gisteravond is in de nabijheid van het station Osten- heide in het bosch van Schoenwaldo een groote brand uitgebroken, waardoor 200 morgen land een prooi der vlammen wer den. Ongeveer 300 man namen aan het blusschingswcrk deel, en slaagden er laat in den avond in, het vuur te blusscben. OVERSTROOMINGEN IN KOREA. Tokio,11 Juli. In Korea hebben grooto overstroomingen plaats gehad, volgens de bladen de grootste die sinds jaren in Korea hebben plaats gevonden. Er zijn een groot aantal dooden, duizenden woningen en hui zen zijn verwoest en groote oppervlakten vruchtbaar bouw- cn akkerland staan onder water en de oogst is verloren. De voornaam ste verbindingswegen staan ook onder« water. UTRECHTSCHEWEG 10 - TEL. 179 - AMERSFOORT ^J| De grootste vreugde is geluk te kunnen schenken cn zij, die dit nog niet weten, heb ben nog alles van het leven te leeren. G. DUHAMEL. door DAVID LYALL. 74 HOOFDSTUK XXIV. Tibbie met hst opgewekte gelaat. Tibbie Fleming was een vrouw van za- I en geworden. Zij kwam te Londen in den avond van den twaalfden Augustus met het doel een onderhoud te hebben met een uit gever, die in de stad was gebleven om haar Ie ontmoeten. Tibbie besefte niet de betee- kenis van zulk een concessie door een man, die een uitnoodiging had ontvangen tot de jacht op een van de beste heidevelden van Yorkshire en die natuurlijk brandde van tngeduld om cv heen te gaan. Zij had geen overmatig verlangen ten 'toon gespreid om hem te ontmoeten; de dvang was van zijn kant gekomen, wat ock .van beteekenis was. Daar zij van plan was 11a het onderhoud naar Birtley te gaan, reed zij naar Eust'on- hotel, dat haai het best gelegen scheen ern haar reis den volgenden morgen te be ginneu. Zij had reeds zooveel verschillende ho tels op haar reizen leeren kennen, dat zij zich door geen enkele ervaring op dat ge bied liet terneerslaan. Toch deed het haar oprecht leed, toen haar gezegd werd, dat er in Eustonhotel geen plaats meer voor haar was. Zij stond in de vestibule en beet zich op de lippen bij de vraag, waar zij nu heen zou gaan, toen zij een man zag binnen komen, die onmiddellijk haar aandacht trok. Een lange, magere, brume man, in Fm ge grijze jas, een knap man, doch met een ernstig gelaat en een paar scherpe, don kere oogen dat. zag zij met een oogopslag. Hij kwam haai bekend voor, doch thuis brengen kon zij hem niet. Maar Archie Mackerrow heriiihcide zich haar en na een wellen, verbaasden blik kwam hij naar haar toe, met zijn hoed in de hahd. ;,Ik vergis mc met het is Tibbie," zei hij, met den lach, waarmee hij reeds lang ge leden haar .hart had gewonnen. In die ver verwijderde dagen werd Tibbie verteerd door een zoo goed mogelijk verborgen ge houden, doch daarom niet minder bran- uende jaloezie op Alison, die den eenigen begeerenswaardigen minnaar, die in Ro- challan, neen, langs de geheelc kust van ue Kyle te vinden was, had veroverd en daarna verstootcn. E11 Tibbie, toen een ma ger cn gespierd meisje \an vijftien jaren, met twee lange vlechten en een onpeilbaic diepte in haar oogen, had zeeën van tra nen gestort en zelfs droeve verzen gedich', om haar gebroken hart verlichting te ge ven. Maar niemand hdd het ooit geweten; h t geheim had zij zorgvuldig verborgen, voor Alison nog meer dan voor eenig ander, liet waren ongetwijfeld deze oude, bela chelijke herinneringen, die een blos op haar gelaat brachten en den verdachten glarjs n haar oogen. toen zij een hand uitstak om den vricndelijken greep van Mackerrow te ontvangen. „Ik dacht maar toen ik weer keek, was ik er zeker van, dat jij het waart." zeide zij aarzelend. „Wanneer ben jc thuis ge komen?" „Ik ben ongeveer zes weken in Schotland geweest." antwoordde hij. „Ik zou je overal herkend hebben. Op de lange rokken en het opgemaakte haar 11a, bon je heel wei nig veranderd." „O, Archie, heb je vleien geleerd in de plaats, waar jc vandaan komt? Wij zullen maar geen 'leeftijd noemen. Dat is een van de dingen, die wij hebben te aanvaarden, 7.00 goed als wij kunnen. Wel ik heb hier een kamer trachten te krijgen, maar vergeefs, ik moet er weer op uittrekken met die bagage cn Londen doorzoeken." „Ga je dan niet naar Schotland?" „Nóg niet, morgen ga ik naar Birtley, aaar mijn zuster." Zij keek hem bij deze woorden niet aan en liep naar de deur. Haar levenservaring •/ei haar, dat er gesloten deuren waren, waarachter geraamten verborgen konden zijn. Tibbie was cm van overtuigd, dat die stevig gesloten moesten blijven en dat alles aangewend behoorde te worden om ze ge goten te houden. Zij had reeds lang ont dekt, ciat er nergens meer behoefte aan is •11 de wereld dan aan vreugde, en zij had gedaan, wat zij kon, om het tekort hieraan zooveel mogelijk aan te vullen. Haar zonnig gelaat, de opgewektheid, die van haar uit scheen te stralen, de vriende- 'ijke klank van haar lieve stem, dat alles scheen het leege hart van Mackerrow te verwarmen. Hij was weer uitgetrokken als een zwerver; ja, hij was al weer op den terugweg naar wat hij noemde „zijn eigen plaats „Ik logeer in Russcllhotel; ik geloof, dat aaar nog wel plaats is; zullen wij het eens urobeeren?" „Ik vind het best; een plaats om mijn hoofd neer te leggen, moet ik hebben," ant woordde zij en samen verlieten zij het ho ld; hij hielp haa; in het wachtende rij tuig' en volgde haar. „Maar had je geen afspraak of zoo iets hier?" vroeg zij, nadat hij het adres aan ,ien koetsier had cegeven. „Een afspraak eigenlijk niet. Ik hoorde, dat een man, dien ik in het Oosten heb ont moet, hier vertoefde en ik zocht hem op om hem te vragen met mij te dineeren. Het is het vreeselijkst, wat men zich denken kan, alleen eten, maar nu zal ik jou heb ben. ben." „Zoo, Ardhie Mackerrow Ik zie, dat je niet veel veranderd bent antwoordde zij, met. een lichte trilling 111 haar stem. „En heb je daar ook, waar je 'geweest bent, altijd je zin gekregen Toen had zij haar tong wel af willen bijten om haar vreeselijke domheid haar woorden moesten hem herinneren aan Ihet feit, dat hem het land had uitgedreven. Hij antwoordde daar niet op, doch vroeg haar na een lange stilte, van welken kant der aarde zij gekomen was. Dit maakte haar tong los en zij praatten onafgebroken, totdat zij het hotel bereikt hadden. Toen wist Mackerrow alle bijzonderheden uit Tibbie's leven, behalve een. Hij wist, dat zij buitenslands was geweest met eenige leden van de familie Crewe, maar zij had hem niet verteld, wat haar naar Londen had teruggedreven. In het Russellhotel was nog plaats en Tibbie, die zeer tevreden was met wat haar ten deel was gevallen, want haar hart was oprecht verheugd den vriend harer jeugd terug te zien, begon haar koffer uit. te pak ken. Zij wilde trachten iets geschikts voqi* deze bijzondere gelegenheid te vinden. In Weenen was haar artistiek oog bekoord geworden door de kleeren der vrouwen en zij /had er een aanmerkelijk deel van haar geld in belegd. Daarom was het een zeer aanlokkelijk beeld, dat zijn oog trof, toen zijn gast het salon, waar hij op haar wacht te, binnenkwam. Het was slechts wat „klein toilet" werd genoemd. De grondtoon was wit en zwart, maar er lag een liefelijke weerschijn van prachtig turkooizen blauw over, dat bij Tibbie's oogen paste. Nooit was haar kleurig figuurtje zoo bewonde renswaardig uitgekomen, en de zachte Medhelsche kant om den hals, doorzichtig genoeg om den zachten, blanken omtrek er onder te toonen, verhoogde den indruk van elegantie aanmerkelijk. (Wordt vervolgd). VROOM DREESMANN Langestraat. bestaande uit 2 faut. met 4 stoelen, bekleed met imitatie kunstleer f 39.- Dito m/losraam stoffeering f62.50

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1930 | | pagina 5