HAWEKO AMEOSFOOHTSCIH DAGBLAD Heerenmodeartikelen Kinder- en Damestaschjes Portemonnaie Maandag 14 Juli 1930 1 -DE EEMLANDEft* 29e Jaargang No. 12 AMSTERDAM-BOVENRIJN Zienswijze van Dr. Wibaut Het drama te Rotterdam CAPTAIN WILK1NS TE AMSTERDAM Electrische Koelkast GENERAL ELECTRIC F. H. LOM A NS COLLEGE VAN MEDISCH TUCHTRECHT Lijstenmakerij e n Kunsthandel |c.dejager| glANGESTRAATI9< Wisselstroom-toestel F. H. L O MANS Wisselstroom-toestel IF. H. LOM ANS BRAND TE SCHIEDAM TRAMBOTSlJNG ie ROTTERDAM Stagnatie in het verkeer De financieele lasten voor de hoofdstad Zooals bekend wordt in de toelichting van minister Reymer van het wetsontwerp tot verbetering der vaarverbinding van Amsterdam met den Boven-Rijn over Wijk bij Duurstede de bijdrage voor Amsterdam in de kosten der werken gesteld op 277/o procent, hetzelfde deel der kosten, door de hoofdstad opgebracht voor de verbetering van het Noordzeekanaal, In verband met dit belangrijke financieele offer voor Amsterdam heeft het Ilbld. zich gewend tot den wet- louder van finan ciën, dr. F. M. Wi baut, teneinde diens zienswijze over het systeem \an dergelijke bij dragen door bij de jitvoering belang- lebbende gemeenten ie vernemen. Dr. Wibaut ver wees naar het wets ontwerp, gaf toe dat 3e kosten voor de Amsterdamsche ge- meentekas zouden Dr r M_ WIBAUT. Dedragen 27pro cent en antwoordde op de gestelde, desbe treffende vraag „Of ik de regeling bewonder Dóar- van geen sprake „Als door het Rijk werken worden aan gelegd, wel in het belang van een aantal gemeenten, maar toch ook van het Rijk, zou het billijker en rationeeler zijn. als dóór ihet Rijk het gehééle kostenbedrag voor zijn rekening werd genomen Het thans gevolgde systeem legt den nadruk op de bijzondere belangen van de streek, door de uitvoering van dergelijke werken bevorderd. Maar de bewoners van die lands- deelen brengen toch ook hun deel op in de Rijksbelastinge.n, zooals het ook de Rijks schatkist is die er wèl bij vaart, als die bewoners ten gevolge van die verbeterin gen, in een betere economische positie komen „Deze persoonlijke opvatting", vervolgde de wethouder, „is echter in de practijk van -geen beteekenis ten opzichte van onze kostenbijdrage voor het Noordzeekanaal, het bestaande stelsel wordt door de andere gemeenten en door ons gevolgd en Amster dam heeft dat beginsel ook niet naar voren gebracht, bij de besprekingen over onze financieele lasten met betrekking tot de verbeterde verbinding Arasterdam—Boven- Rijn. Wij hebben slechts den sterken wensch geuit dat, als onze gemeente één groot aandeel bijdraagt in die kosten, die verbetering zou komen op de wijze, als Amsterdam voor zijne belangen het beste acht „Het wetsontwerp brengt nu die ver binding", vervolgde dr. Wibaut, „dat is op zichzelf al een voldoening. En wanneer het wetsvoorstel de goedkeuring krijgt der volksvertegenwoordiging, wat mag worden aangenomen, wordt dat een nieuwe en gróótere voldoening Dan hopen wij verder op een snelle uitvoering." MOTORONGELUK. Zaterdagavond is te Den Helder een mo torongeluk geschied, waardoor twee perso nen ernstig gewond werden. Nabij den spoorwegovergang werd een oude man, die voor de gesloten boomen stond te wachten, door een motorrijwiel aangereden. De man werd tegen den grond gesmaki waar hij be wusteloos en bloedend bleef liggen. De mo torrijder lia^l zoo sterk geremd, dat hij van zijn motor sloeg en eveneens roerloos op den weg kwam te liggen. Geneeskundige hulp was spoedig ter plaatse. De oude man had een enkelbreuk, terwijl de twee slachtoffers beiden een zware hersenschudding hadden opgeloopen. Beide gewonden werden naar het ziekenhuis getrasporteerd. .A*!sa TSSEM EEN BOOM. Twee ernstig gewonden. Vrijdagavond is op den Bredaschen weg nabij Tilburg de bestuurder van een per sonen-auto, toebehoorende aan de familie Van Lanschot te Vught, met groote vaart tegen een boom gereden. Do auto werd vrij- 'wel geheel vernield, de chauffeur W. Haans werd met een hersenschudding naar het zie kenhuis vervoerd. Een zoon van de familie Van Lanschot, die achter in den wagen zat, kreeg een kaaktractuur en is later door zijn ouders opgehaald en naar Vught gebracht. UIT DE STAATSCOURANT. Bij K. B. is met ingang van 1 Juli 1930 benoemd tot referendaris 2e klasse der Posterijen, Telegrafie en Tclefomo dc ad junct-referendaris der Posterijen, Tele grafie en Telefonie J. W. F. van IJul6. di recteur van het post-, telegraaf- en tele foonkantoor te Sliedrechl. Bij K. B. is met ingang \an 1 Juli 1930 benoemd tot inspecteur der PT. T. de heer W. R v. Goor, thans referendaris der P. T. T., adjunct-inspecteur der P. T. T. Bij K. B. is met ingang van 16 Juli 1930 aan den referendaris 2e klasse der Posterijen, Telegrafie on Telefonie J. Slot houwer, directeur van het post-, telegraaf- en telefoonkantoor Hoofddorp—Haarlem mermeer, op zijn verzoek eervol ontslag verleend. Door het gerechtshof te Arnhem is ter vervulling eener vacature van raadsheer in dat college de navolgende alfabetische aan beveling opgemaakt: Mr. J. H. M. van d. Grinten, mr. A. J. H. van Heyst, mr. A. A. van Schuylenburch, allen rechter in de arrondissements-rechtbank, respectievelijk to Arnhem, Zwolle en 's Hertogenbosch, Mr. Th. L. van Berckel, rechter in de ar rondissements-rechtbank te Amsterdam, is met het lot afgevallen tegen één van bo vengenoemde candidaten. Bij Koninklijk besluit is aan den heer H. J. Balfoort, te Baarn, verlof verleend tot het aannemen van het ridderkruis der kroonorde van België. Ook het jongetje oven leden Rotterdam, 12 Juli. Het tien-jarig jongetje, op wien gisteravond te Rotter dam door zijn vader, den oud Oost-Indisch militair Stap, een moordaanslag is ge pleegd, is hedennaeht aan de bekomen verwondingen overleden. Zijn onderzeesche plannen voor de Noordpool Op doorreis van Friedrichökafen naar Londen, van waar hij den 26cn dezer naar Amerika vertrekt, vertoefde gisteren cap tain George Hubert. Wilkins, de bekende Poolreiziger, jte Amsterdam in het Victo ria Hotel. „Vertoefde" is eigenlijk te sterk uitgedrukt, want s morgens nauwelijks aangekomen, was hij reeds weer naar Hil versum vertrokken en toen hij van daar teruggekeerd was scheidden hem nog maar weinige uren van zijn vertrek naar Engeland. Maar zoo tusschen half zes en zes beeft een verslaggever van het Hbl toch een onderhoud met hem mogen heb ben. Juist was de „Zeppelin" over het noord oosten der stad gegaan. Sir Hubert had het machtige schouwspel gezien. Een merk waardig toeval, juist in dat korte mo ment van zijn verblijf. Want toen Wilkins de laatste maal van Amerika naar Euro pa kwam, geschiedde 't met deze Zeppe lin Wilkins deelde mede dat zijn bezoek aan Hilversum gold de Nederlanrische Seinloe- stellcnfabriek, waar men voor hem soort gelijke instrumenten ten dienste van zwaartekrachtexperimenten bouwt als prof. Vening Meinesz voor zijn bekende slinger- onderzoekingen e d. gebruikt heeft. Ik heb trouwens zoo zegt hij Vening Meinesz gevraagd om mij het volgend jaar op mijn reis per onderzeeer naar de Noordpool te vergezellen, maar 't staat nog niet vast of hij 't doet Juist, die tocht per onderzeeër, kunt u ons daarvan nog een en ander vertellen? De plannen zijn geheel gereed, deelde ons capt. Wilkins mee als gold 't een va- cantie-uitstapje. Trouwens, evenals Kings- ford Smith, doet ook Winkins al zijn rela zen op den gewoonsten toon ter wereld, zonder pose of wat daarop lijkt. De onderzeeër, waarmede ik den tocht hoop te ondernemen, behoorde vroeger tot de Amerikaansche marine. Ik heb de boot nu gehuurd... voor één dollar per jaar... want voor niets mag de regeering haar niet afstaan. Twee zoeklichten worden vóórop aangebracht, ook krijgt de boot schokbrekers en apparaten voor bet door boren, snijden en smelten van het ijs- Brandstof voor 7000 mijl kan do onder- zoeër meenemen, onder water zal de ge middelde snelheid 3 knoopen zijn. Er ko men 13 man aan boord, waarvan er tten de eigenlijke bemanning van den onder zeeër vormen. Tot de acht anderen be hoort o.a. een geluidsfilm-opnemer. Ook gaat de bekende Pool-ondcrzoeker dr. Sverdrup mee en vermoedelijk eveneens luitenant Dahl, die indertijd met den vader van dr. Sverdruk op Pool-cxpeditie is ge weest. liet volgend jaar Mei hopen wij van Canada uit te vertrekken. Om te beginner, naar noord-Spitsbergen. Twee maanden achtereen zullen we dan nagaan hoe de onderzeeër zich onder het ijs gedraagt. Als 't. moet, keeren we van Spitsberg^ naar Amerika terug om de boot te verbou wen, maar als 't. kan gaan we vaa Spits bergen onder het ijs door via de Noordpool naar Amerika. Wij hopen dan in Augustus 1931 te New-York terug te keeren als de eersten, die onder de Beringzee door ae Poolreis gemaakt hebben van Spitsbergen af. We willen onder het ijs den koristen zeeweg vinden tusschen Florida en Alaska, Europa en Noord-Azië.. LAAT UW ETENSWAREN NIET BEDERVEN! Koopt een Stroomverbruik 5 ets. in 24 uur Utrechtsche straat 15 - Amersfoort Telef. 483 Op plechtige wijze door mr. B. de Gaay Fortman geïnstalleerd Arnh. weg 32 Tel. 1069 1 Omlijsten van platen en por tretten. Passepartouts en ovale lijsten. Billijke prijzen. MET PHILIPS-LUIDSPREKER Compleet f 112.50 Utrechtsche straat 15 - Amersfoort Telef. 483 Utrechtschestraat 8 - Tel. 638 Onder garantie f 85.- BRAND IN EEN ONBEWOONBAAR VERKLAARDE WONING. W e e s p, 12 Juli. Gisterenmiddag brak brand uit in een onbewoonde perceel aan de Blomstraat alhier, in eigendom toebehoo- rend aan de gemeente, dat eenigen tijd ge leden onbewoonbaar werd verklaard. Het blusschingswerk werd bemoeilijkt, doordat juist een reparatie plaats vond aan de wa terleiding. Het perceel brandde geheel uit. Utrechtsche straat 15 - Amersfoort Telef. 483 TRAGISCH ONGEVAL. Vader, die zijn zoc/itj'e wil red den, verdrinkt. Den Bosch, 13 Juli. Een tragisch ver- drinkingsgeval heeft zich hedenmiddag nabij Den Bosch voorgedaan. Een 16-jarige jongen, die met zijn vader, J. van der Put, in een roeibootje op de rivier de Aa aan het visschen was, viel tegen half vier uit het bootje in het water. De vader sprong den jongen na, om te trachten hem te redden. Terwijl de jongen zich echter met veel moeite op liet droge wist te brengen, ver dronk de vader. Pas een uur later slaagde men erin, het lijk uit de rivier op te vis schen. DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Bij wachtpost -46 tusschen Dorplein en Budel stak de landbouwer J. Looymans met zijn paard en wagen, beladen met mest en aarde, den onbewaakten overweg over. Juist naderde een trein uit Weert, die den wagen greep. De kar werd totaal versplin terd. Voerman en paard bleven ongedeerd. 35000 K.G. HOOI AFGEBRAND Leiden, 12 Juli. Hier ter stede ie heden morgen een hooischelf van den landbouwer P. de Heer aan de Lammebrug bevattende 35000 K.G. hooi door hooihroei afgebrand. Amsterdam, 12 Juli. Gisteravond is in het gebouw van het gerechtshof te Am sterdam het college voor medisch tucht recht en oplossing van geschillen, geves tigd te Amsterdam, geïnstalleerd door mr. B. de Gaay Fortman, voorzitter van het college, namens den minister van arbeid, handel en nijverheid. Nadat de leden den eed hadden afgelegd, sprak mr. De Gaay Fortman hen toe. Deze zette in het kort dc taak uiteen, die de leden, door de aan vaarding van hun benoeming, op zich ge nomen hebben. Hij wees erop, dat zij zul len hebben te waken tegen handelingen, die het vertrouwen in den stand der ge neeskundigen, tandartsen en vroedvrou wen zouden kunnen ondermijnen, en hun medewerking hebben te verleenen bij 'de beslissing van geschillen ter zake van de uitoefening van de praktijk door de ge noemden. Het college kan te oordeelen krijgen over nalatigheid, waardoor ern stige schade ontstond voor patiënten, over ongeschiktheid voor de uitoefening van ge neeskunst bij ziels- of lichaamsziekten, ouderdoms- of lichaamsgebreken, over ge schillen tusschen geneeskundigen, tand artsen of vroedvrouwen onderling, of tus schen hen en derden, en ten slotte ook over geschillen tusschen met toezicht of leiding belaste geneeskundige ambtenaren en de praktijk uitoefenende geneeskundigen, tandartsen of vroedvrouwen. De grootste kracht van een wet, als waar van hier sprake is, schuilt in het voorko men van overtreding. Daarna verklaart mr. De Gaay Fortman, uit naam van den minister van arbeid, handel en nijverheid, het college voor de beslissing in eersten aanleg te Amsterdam, genoemd in de wet van 2 Juli 192S S. no. 222, geïnstalleerd. Fabriek van veevoederartikelen geheel verwoest Schiedam, 12 Juli. Hedenmorgen omstreeks 5 uur is brand uitgebroken in pand nummer 12 in de Boterstraat te Schiedam. Dc brand werd door omwonen den ontdekt. De brandweer ruk to met groot materiaal uit, doch kon niet voor komen dat het pand, dat in gebruik is bij de firma A. Poot en Zn. in veevoederarli- kelen totaal uitbrandde. Alleen de vier muren slaan nog overeind. De fabriek tel de vier verdiepingen bij een frontbreedte van 10 Meter en een diepte van 30 Meter. De omliggende gebouwen kregen alleen waterschade. De voorraad voeder was ge lukkigerwijs niet groot. De schade wordt door verzekering' gedekt. Schiedam. 12 Juli. Omtrent den brand in de fabriek van veevoeder-artikelen van de firma Poot en zonen vernemen \v;j. dat de oorzaak vermoedelijk broeiing m den voorraad is. Ecnige weken gelsdzn was hierdoor ook een begin van bran 1 ont 6taan, doch toen was men er vlug bij De voorraad was betrekkelijk niet grojt. De totale schade wordt op 20.000 geraamd. In de fabriek werken 15 man personeel nadere uiteenzetting. Philips deelt nu ver der mede, dat hij van zijn leveranciers ver wacht, dat zij hol ..Reichswirtschaftsminis- teriurn" er atten1. op zullen maken, dat als Philips geen gelegenheid krijgt om in Duitschland zijn producten te verkoopen, hij er toe zal overgaan, niets meer in Duitschland te bestellen. Dit zou, zooal-j wordt medegedeeld, de strekking van den brief van Philips zijn. Men kan er van op aan, dat de Duitsche mi nister van occonomischo zaken de noodigo dringende brieven van zeer vele Duitsche fabrikanten zal ontvangen. Menig fabrikant zal de orders van Philips niet kunnen mis sen. Het is te hopen, dat deze brieven van Philips menigeen nog eens duidelijk voor oogen zullen brengen, hoe kortzichtig elke nationalistische oeconomische politiek is en boe omgekeerd slechts uitgevoerd kan wor den, ais men den invoer toestaat. Aan dit bericht (de publicatie komt niet \oor rekening van den ke.er Philips) kan het blad nog toevoegen, dat onze landgenoot absoluut niet afhankelijk is van do Duitsche markt en voor een zeer groot deel ook hier en elders terech* kan. Gelukkig geen ernstige gevolgen HET CONFLICT TE GOOR. Do bontwevers hervatten bet werk. Goor, 12 Juli. Vrijdagavond kwamen in het R.K. Vereenigingsgebouw „St Jozef" de leden van de textielarbeidersverecnigingen „St. Lambertu6' en „Unitae" bijeen. Met algemeene stammen werd door de leden van de textielarbeiders-organisaties goed keuring gehecht aan da voorwaarden waar onder Maandag a.6. de boni we vers het werk zullen hervatten. Ook de textielarbeiders- organisatie „De Eendracht' en de „Vrije Organisatie" namen in een vergadering het zelfde besluit. KONINGIN EN PRINSES IN ZWEDEN. Een vierdaagsche tocht. Men meldt ons uit Bcssheiin, dat de Koningin en de Prinses elf dezer in .Bess- heim teruggekeerd zijn van een vierdaag sche tocht, waa-bij via de Otta-Vallei de Gciranger bezocht werd. Door Hjoerund- fjord werd Oeye bereikt, waarna via het Ilornindal het Maeland over Viasaeter en Grotli teruggekeerd werd. PHILIPS IN DUITSCHLAND. Philips kocht In 1S29 voor 85 miliioen mark, waartegen- over Philips slechts voor 7 miliioen aan Duitschland leverde. Uit Duitschlnn J wordt o.rrt aan de N Ct gescmeven, clat in de laatste dagen van de afgeloopen week alle Duitsche fabrikanten die leveranciers van r'-» firma Philips zijn, en brief van Philips hebben ontvangen, waarin hun wordt medegedeeld, dat Philips in 1929 voor niet minder dan 85 miliioen mark in Duitsche producten heeft gekocht, waar tegenover een levering van slechts 7 miliioen mark van Philips aan Duitschland stond. Wat een leverantie van 85 miliioen mark in de tegenwoordige periode van wer keloosheid in Duitschland voor het Duitsche oeconomische leven beteekent, behoeft geen Rotterdam, 13 Juli. Hedenmorgen zijn op den Goudschen Singel te Rotterdam twee tramwagens met elkander in botsing gekomen. De eene, een oud model motor wagen van lijn 23, kwam uit de Jonker- Fransstraat en wilde links om den Goud schen Singel oprijden. De andere, een nieuw model motorwagen van lijn 4, reed op den Goudschen Singel en bleef niet, zoo als voorschrift is, even stilstaan bij de vaste halte op den hoek. Daardoor zijn beide wagens in de bocht op elkaar gereden. Het vóórbalcon van lijn 4 werd in elkaar ge drukt. De veel lichtere motorwagen van lijn 23 werd dwars over den rijweg gezet, terwijl het vóórbalcon werd ingedrukt en het onderstel werd vernield. De hevige ^chok, die gepaard ging met luid gekraak en gevolgd van een gil, veroor zaakte in de buurt veel consternatie. Het bleek echter, dat de gevolgen nogal meevielen. De bosluurder van de lijn 4, de 23-jarige R. van E. uit de Mauritsstraat, kreeg een bloeduitstorting in het rechterbeen. De bestuurder van de lijn 23, de 36-jarige H. W. W. uit de Lischbloemstraat, kreeg wonden aan zijne handen en gezicht. Zoowel de conducteur van de lijn 23, als de 21-jarige caféhouder P. C. F. uit de Wiclstraat, die op het achterbalcon van de 23 stonden, werden van den wagen ge slingerd. F. kreeg wonden aan zijn rech terhand en hoofd. Dc conducteur kwam met de schrik vrij. Tenslotte kneusde eene dame uit Gouda, die in den wagen zat. haar neus ernstig tegen het tusschenschot. Van E. en F. zijn naar bet. ziekenhuis aan den Coolsingel gebracht, waar zij verbon den zijn. Het tramverkeer heeft op dit knooppunt van lijnen twee uur stagnatie ondervonden en moest al dien tijd worden omgelegd. De politie heeft foto's van het gebeurde laten maken. DR. D. KNUTTEL, f Directeur van het rijksland bouwproefstation te Maas tricht. Te 's-Gravenliage is overleden dr. D. Knut tel, directeur van het Rijksproeflandbouw- station te Maastricht. De begrafenis is Dins dag om half 2 op Oud Eik en Duinen. Dr. Knuttel was geboren te Langcrak op 11 Januari 1869. Hij was apotheker en be haalde zijn doktertitel in Duitschland. Ilij is scheikundige geweest aan de proefstations te Hoorn en Goes en werd 16 November 1902 directeur van het rijkslandbouwproefstA- tion te Maastricht. Dr. Knuttel was officier in de orde van Oranje Nassau. DE GEZONKEN RIJNAAK. De cfp 300 Meter van de punt van Goris- hoek op Tholcn in de Ooster-Schelde gezon ken Rijnaak is de Pita, schipper Willemse, eigendom van de firma Houbee te Rotter dam en geladen met stcenen, bestemd voor Terneuzen. Alle opvarenden konden door de sleepboot En Avant VIII aan boord worden genomen. Het schip is middendoor gebroken en ligt ia 15 Meter water. De sleepboot is met een tweede Rijnschip. dat op sleep was, in het rhoolsche Gat binnengeloopen. DE KONINGIN-MOEDER TE WOLFHEZB. Arnhem, 11 Juli. Hedenmiddag heeft H. M. de Koningin-Moeder een bezoek ge bracht aan het Tehuis voor alleenstaande blinden te Wolfheze. II. M., die vergezeld was van haar hofdame jonkvr. van Tuyll van Serooskerken en voorts door jhr. De Pesters, arriveerde per auto te ruim 4 uur aan de inrichting, al waar ter verwelko ming aanwezig was dc voorzitter <ler stichting jhr. mr. Laman Trip en andere bestuursleden. Een der verpleegden bood de Koningin-Moeder bloemen aan. H. M. on derhield zich met alle blinden en bood hun persoonlijk bloemen aan. Daarna werd de inrichting bezocht.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1930 | | pagina 5